VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART Doorzitten WATERSTAND IJMUIDEN. Mei 1925 H. water L. water D»»;en v.m. n.rn. v.m. n.m. 31 9.04 9.39 4.15 4.50 juni 1 10.12 10.46 5.21 6.04 2 11.19 11.50 6.32 7.18 3 0.21 7.38 8.20 4 0.43 1.12 8.35 9.13 5 1.31 1.57 9.24 9.59 6 V.M. 2.14 2.41 10 15 10.41 Oeen Zomertijd. VISSCHERIJ. IJMUIDEN. Het kantoor van de Visscherij Maatschappij Helgoland is verplaatst naar de Vischstraat C 4, kantoor Bak ker, Dijksen Co. Gedurende de maand April van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijksvischafslag aangekomen 339 stoomtrawlers met f 653.806 besom ming tegen in April van bet vorig jaar 305 stoomtrawlers met f 723.702 besom ming en in de eerste vier maanden van dit jaar 1149 stoomtrawlers met 2.606.236 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 1243 stoom trawlers met f 3.024.295 besomming. Van de trawlvisscherij kwamen ver der in April van dit jaar aan den af slag: 7 motorloggers met f 3511 besom rning tegen in April van het vorig jaar 14 dier schepen met f 10.336 besomming en in de eerste vier maanden van dit jaar 27 motorloggers met f 17.821 be somming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 43 dier vaartuigen met f 36.115 besomming; 182 zeilloggers, die f 53.382 besomden tegen in April van het vorig jaar 144 zeilloggers met f 47.741 besomming en in de eerste vier maanden van dit jaar 567 zeilloggers met f 297.830 besom ming tegen in de eerste vier maanden van het vorig jaar 478 dier vaartuigen, die f 276.214 besomden; geen sleepboottrawlers tegen in April van het vorig jaar 2 dier schepen met. f 784 besomming en in de eerste vier maanden van het vorig jaar 12 sleep- boottrawlers, die f 6508 besomden; 307 motorkustvisschers met f 11.941 besomming tegen in April van het vo rig jaar 157 dier vaartuigen met f 5573 besomming en in de eerste vier maan den van dit jaar 912 motorkustvis schers met f 54.468 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 968 dier schepen met f 50.267 besomming; 49 zeilkustvisschers met f 527 besom ming tegen in April van het vorig jaar 42 dier vaartuigen, die f 397 besomden en in de eerste vier maanden van dit jaar 127 zeilkustvisschers, die f 1614 besomden tegen in de eerste vier maan den van het. vorig jaar 108 dier vaar tuigen met f 2035 besomming; 16 open booten met f 99 besomming tegen in April van het vorig jaar 9 open booten met f 54 besomming en in de eerste vier maanden van dit jaar 197 open booten, die f 2268 besomden tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 169 dier vaartuigen, die f 3653 be somden. Van vreemde nationaliteit kwamen in April van dit jaar aan de markt 15 Duitsehe stoomtrawlers met f 74.974 besomming tegen in April van het vo rig jaar 11 Duitsehe stoomtrawlers met f 27.408 besomming, 1 Engelsche zeil- trawler met f 184 en 1 Duitsehe motor trawler met f 367 besomming tegen in de eerste vier maanden van dit jaar 64 Duitsehe stoomtrawlers met f 264.479 besomming, 1 Engelsche zeiltrawler met f 383 en 1 Deensche motortrawler met f 1874 besomming, tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 59 Duitsehe stoomtrawlers met f 207.474 besom ming, 3 Engelsche zeiltrawlers met f 1455 en 5 Deensche motortrawlers met f 7866 besomming. Van de beugvisscherij kwamen in April van dit jaar hier binnen 35 stoombeugers met f 46.972 en 1 zeilbeu- ger (sloep) met f 1512 besomming tegen in April van het vorig jaar 40 stoombeugers met f 68.752 en 17 zeil beugers met 17.204 besomming en In de eerste vier maanden van dit jaar 148 stoombeugers met f 255.922 besom ming en 10 zeilbeugers, die f 6770 be somden tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 164 stoombeugers met f 380.936 en 68 zeilbeugers met f 67.208 besomming. Van de haringvisscherij kwam in April van dit jaar binnen 1 Engelsche stoomdrifter met f 4848 besomming tegen in April van het vorig jaar 3 En gelsche drifters met f 2686 besomming en in de eerste vier maanden van dit jaar 5 Engelsche drifters met f 24.614 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 41 dier schepen, die f 56.776 besomden. In April van dit jaar zijn totaal 952 visschersvaartuigen aan de markt ge komen tegen 746 in April van het vorig jaar en In de eerste vier maanden van dit jaar 3208 vaartuigen tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 3361. De in consignatie aangevoerde visch- zendingen brachten in April van dit jaar op f 6807 tegen in April van het vorig jaar f 22.892 en in de eerste vier maanden van dit jaar f 103.464 tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar f 127.929. De in April van dit jaar aan den rijksvischafslag aangevoerde visch bracht f 858.103 op tegen in April van het vorig jaar f 928.087 terwijl de to taaiopbrengst van alle in de eerste vier maanden van dit jaar aangevoerde visch is f 3.637.748 tegen in de eerste vier maanden van het vorig jaar f 4.248.737. De moderniseering der zeevisscherijen van Nederiandsch Oost-Indië. Over bovenstaand onderwerp werd Woensdag 27 dezer door den heer A. W. Schippers J-zn. docts. i. d. han delswetenschap, een lezing gehouden voor de Jaarvergadering van de Ver een. ter Bevordering van Visscherij, Handel en Nijverheid te Vlaardingen. De sterke uitbreiding van de bevol king van Java maakt het vraagstuk van de voedselvoorziening aldaar ur gent. Een uitbreiding van de rijst- en visehproducties is dientengevolge noodzakelijk. Versche visch wordt geproduceerd door de kustvisscherij, de riviervis- scherij en de vischvijvers. Geconser veerde visch wordt bijna uitsluitend ingevoerd uit Bagan Si Api Api (Oost kust Sumatra), Siam en de Kangean- en Sapoediarchipel. Een garnalenpro- duct, de trassie, een ingredient van de rijsttafel, wordt eveneens in groote quantums uit Bagan ingevoerd. Op de Noordkust van Java en ook elders vischt men met prauwen (ma- jang, bingkoeng, djoekoeng) en zegens (pajang). Een andere belangrijke vis- scherijmethode is die te Bagan met djermals, dat zijn in ondiep water op gestelde groote fuiken van rotan, waar in de 6-mijl sterke stroom de visschen drijft. Voor het overige vinden we hier alle grondvormen van visscherij-methoden, zooals in Europa, uitgenomen de treil. De waarschijnlijke oorzaak hiervan is de geringe wind, terwijl nog geen stoomvermogen wordt aangewend. De Javazee met haar gelijkmatigen, slikkerigen bodem, geen grooter diep ten dan 40 vaam, met haar banken, riffen, baaien en ondiepten is voor het verblijf van groote quantums visch als het ware door de natuur aangewezen. Aan de Noordkust van Java vinden we dientengevolge een levendig visscherij- bedrijf. De Indische Oceaan met sterkon golfslag, groote branding en rotsbodem is daartoe minder geschikt. Bagan Si Api Api, een Chineesche nederzetting aan de Oostkust van Su matra is de belangrijkste vissc'herij- haven van Indië. Op Java wordt veel visch gegeten, vervangt daar het vleesch der warm bloedige dieren. De import neemt snel toe en de productie niet evenredig daaraan. De oorzaak hiervan moet ge vonden worden in het zoutmonopolie, waardoor te Bagan de productie van geconserveerde visch sterk beperkt, elders vrijwel geheel onmogelijk ge maakt wordt. De voorstellen van de welvaartcom missie vallen, wat de visscherij be treft, uiteen in drie groepen: a. wegneming van bestaande belem meringen b. aanmoediging der bestaande In- landsche visscherij; c. bevordering van de vestiging van een modern bedrijf. Het voorstel van de commissie, sub sidie aan Eur. ondernemingen te ver- leenen voor visscherij met motor of stoom aan de Zuidkust is foutief, aan gezien de Zuidkust niet voor de trell- visscherij geschikt is. Alle belemmeringen van het zout monopolie moeten opgeheven worden. De zoutprijzen van het concurreerende Bangkok (Siam) bedroegen 50 cent per pikol, terwijl men te Bagan langen tijd f 4.betaalde. Het resultaat was achteruitgang van de visscherij, bezuiniging op zoutver- bruik en daardoor weer achteruitgang van de kwaliteit van de visch. Het resultaat van door gouverne- mentsvaartuigen genomen treilproe- ven bevestigde niet de legendarische vischrijkdom, ofschoon er wel tamelijk veel visch te vangen was. De beste treilgrond werd gevonden in de Straat van Madoera, speciaal onder den Ma- doerawal en in de Javazee beoosten Cheribon. Terwijl in de gematigde zóne zand het meest geschikt voor de treilvis- scherij gebleken is, was deze in de tro pen onbruikbaar door de sterke be groeiing met sponsachtige gewassen (z.g. rubbish). Daarentegen werden op moddergronden veel betere vangsten gemaakt. Bij de eerste proeven liepen de treil- borden in de modder vast, Comman dant van Boozendaal heeft toen de modderslede uitgevonden, welke aan het treilbord bevestigd werd, waardoor het mogelijk was, met succes op mod- derigen bodem te visschen. Spr. bespreekt vervolgens een aantal technische moeilijkheden, waarvoor een oplossing moet worden gevonden, alvorens een commercieele proef kan worden genomen. Inmiddels is een voortzetting van de onderzoekingen door het Gouvernement noodzakelijk. Het zou een blaam zijn voor Neder land, zelf visscherijnatie bij uitne mendheid, wanneer het niet de energie zou kunnen vinden, zelfs ook maar een proeve te nemen in de richting van de vestiging van een modern visscherij- bedrijf in Indië. De achteruitgang van de vangsten in de Noordzee. Vóór den oorlog, zoo schrijft de D.F.Z., heeft men veel over een sterken achteruitgang der vangsten in de Noordzee gesproken, doch duidelijk was de statistiek in haar gegevens niet. Men kon wel een vangstvermindering constateeren, doch daar de periode, waarover de waarnemingen liepen niet heel groot was, en er altijd schomme lingen in de vangsten bestaan hebben, maakte men zich over dien achteruit gang niet erg bevreesd. Gedurende den oorlog heeft men geen gegevens meer kunnen verzame len, aangezien toen de visscherij in de Noordzee voor een groot deel rustte en ook na den oorlog kwam er maar langzaam eenige levendigheid in, daar het grootste afzetgebied, Middel-Euro pa, door financiëele moeilijkheden niet in aanmerking kon komen. Hoor den onvrijwilligen rusttijd was de visch- stand in de Noordzee sterk toegenomen en de daarna verkregen ruime vang sten toonden dat duidelijk aan. Snel en regelmatig werden de aanvoeren der vischschepen echter weer minder en de statistiek wijst nu maar te dui delijk een doodvisschen der Noordzee aan. Het gevolg daarvan is, dat men andere zeeën moet gaan opzoeken om goede vangsten te maken, zooals bijv. den Atlantischen Oceaan bij IJsland of langs de Afrikaansche kust, of de Noordelijke IJszee nabij de Noord kaap. Daar echter voorloopig de Noord zee verreweg bet hoofdgebied voor de visseherijvloot der Noord- en middel- Europeesche landen is, en de meeste vischschepen ook niet voor andere reizen gebruikt kunnen worden, zoo blijft men op de visscherij in de Noord zee aangewezen en zou een verdere achteruitgang -der vangsten de beden- kelijkste gevolgen voor de voedselvoor ziening met zich meebrengen. Zeer juist zegt het Duitsehe vakblad, werd deze verhouding dan ook on langs in de Nederlandsche reederij- vereeniging geschilderd, toen er op ge wezen werd dat de vangst met kleine vaartuigen langs de kust in de laatste tien jaren hard achteruitgaat; dat de haringvisscherij, die bij de Doggers- bank altijd haar beste gronden vond, daar voortdurend minder wordt; en dat de sleepnetvangst op bedenkelijke wijze achteruitgaat; wat alles met statistische getallen bewezen werd. Het staat dus vast, dat de aanvoeren der Noordzeevisscherijcn in de laatste jaren buitengewoon verminderd zijn en dat men met groote bezorgdheid de verdere ontwikkeling dier visscherij gade slaat. Het is dan ook hoog noo- dig, dat door internationale samen werking maatregelen tot verbetering van dezen toestand getroffen worden. N. VI. Ct. De toestand der Kustvisscherij in Maart 1925. Naar de Afdeeling Visscherijen van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt, ondervonden sommige takken van kustvisscherij in Maart j.l. nogal be lemmering door ruw en koud weder. Intusschen werd het bedrijf in het Noordelijk deel der Zuiderzee, den Dollart, de Lauwerzee en de Zuidhol- landscbe Stroomen en Zeegaten druk ker uitgeoefend dan in Maart van het vorige jaar, toen de visschers veel hin der van ijs ondervonden. De visscherij leverde in de Lauwer zee, den Dollart en de Zuiderzee meer, in de Zuidhollandsche Stroomen en Zeegaten daarentegen minder op dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroegen volgens voor- loopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 83.291 K.G. en f 3.299.— (12.100 K.G. en f 1.168.— in Maart 1924), in de Zuiderzee 7.146.410 K.G. en f 658.289.— (5.337.416 K.G. en f 512.104.— in Maart 1924) en in de Zuidhollandsche Stroomen en Zeega ten 314.141 K.G. en f 22.940.— (428.152 K.G. en f 29.736.— in Maart 1924). Uit Zeeland werden verzonden 2.910.300 oesters ter waarde van f 265.100. (2.914.400 oesters ter waarde van f 241.300.in Maart 1924) en 3.090.900 K.G. mosselen ter waarde van f 35.860.- (4.025.500 K.G. mosselen, ter waarde van f 37.930.in Maart 1924). In de Kom der Zuiderzee waren de haringvangsten over het algemeen ruim, laugs de Friesche kust gering en bij Helder uiteenloopend, de prijzen handhaafden zich op een hoog peil. Er werd voorts in 'de Zuiderzee nog wei nig bot bemachtigd. De spieringvis- scherij gaf over het geheel nog vrij goede vangsten, doch werd allengs verdrongen door de haringvisscherij. De spieringvangsten met den wonder- kuil waren gering. Met de visscherij op consumptie- mosselen op de natuurlijke banken in de Waddenzee hielden zich slechts en kele vaartuigen bezig, daar er niet veel goede consumptie-mosselen' meer te vangen waren. Daarentegen breidde de visscherij van mosselen voor eenden voeder zich sterk uit. Op mest-mosse- len werd weinig gevischt. De oester- en wulkenvisscherij nam gaandeweg af; de oestervangsten ble ven zeer gering; de hooge prijs der wul ken maakte deze visscherij nog eemgs- zins loonend. De uitkomsten der alikruiken-vis- scherij waren weinig bevredigend. De garnalenvisscherij in den Texel- stroom had een minder gunstig ver loop, het weder was voor deze vissche rij dikwijls te ruw, terwijl de prijs aan den lagen kant bleef. In de Lauwerzee werd de garnalen visscherij door meer vaartuigen voort gezet; over het algemeen waren de garnalen nog zeer klein en werden zij daarom meestal gedroogd. De vissche rij in den Dollart) was van weinig be- teekenis In dé Zuidhollandsche Stroomen werd met de ankerkuiien nog voor het grootste deel op zeebliek gevischt; de schubben werden weder gewonnen voor de parelindustrie en de visch zelf werd als eendenvoeder verkocht. Dooi de ongunstige weersgesteldheid waren de vangsten in het algemeen echter slechts matig. Enkele kuilen werden gebezigd voor de spieringvangst en wel met vrij gunstige resultaten. De spieringvangsten met de drijfnetten waren ook niet onbevredigend. Er werd echter weinig met dit vischtuig gevischt, omdat veel drijfnetvisschers aan de zalmvisscherij deelnamen. In het Haringvliet en Goereesche Gat werd omstreeks het midden der maand reeds vrij druk en met goed succes met botlijnen gevischt. De uitkomsten der visscherij met botschutwant waren daarentegen niet zeer bevredigend. De garnalenvisscherij in de Zuidhol landsche Zeegaten werd iets drukker uitgeoefend dan in Maart 1924, doch gaf ongunstiger uitkomsten. Gedurende de week van 21 t/m. 27 Mei 1925, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 54 Hollandsche-, 8 Duitsehe trawlers, 1 Hollandsche IJs lander, 3 Duitsehe IJslanders, 1 Duit sehe-, 8 Deensche motorkotters, 1 mo tor-, 46 zeilloggers, 1 stoombeuger en 48 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers v. f 955 tot f 2539) Duitsehe stoomtrawl. van f 680 tot f 2499; Hollandsche IJslanders van f tot f 6931; Duitsehe IJslan ders van 1 1865 tot f 8292; Duitsehe mo torkotters van f tot f 744; Deen sche motorkotters van f 460 tot f 1438; motorloggers van 1 tot f 984; zeil loggers van f 102 tot f 374; stoombeu gers van f tot f 507, terwijl de kustvisschers totaal f 2110 besomden. De aanvoer bestond uit 457.155 K.G. trawlvisch, 216,380 K.G. IJslandsche visch en 600 K.G. beugvisch. De totale opbrengst bedr. f 153.314.17. scheepvaart. Bij circulaire voor de het volgende voorgeschreven:" Naar aanleiding van bet j, laatsten tijd meermalen vooreï ergerlijk misbruik, dat van jj landsche vlag gemaakt word? deze te benutten tot het daarop brengen van opschriften, di6 f(i ten doel hebben, wordt indien met dergelijke vlaggen a luut aan de natievlag wordt gr dit niet als een saluut mag worji schouwd en mitsdien behoort te blijven. WP bij Wielrijders Ieen door de zon verschroeide H# Schrijnen en Smetten.verzacht' geneest men met W~5iphpötïïTën Drogisten*] INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der j IJMUIDEN, LET OP UW 2D Het Gemeentehuis is en blijttij senomdat wij zooveel po|(] bij zullen krijgen aan dien kanJ Alle honden in IJmuiden mol een touwomdat de tuinl landelijk gedeelte worden verail De weg naar het strand wor(j lange baan geschoveno de moeite niet waard is om IJmuiden wat geld uit te geven dathet initiatief hiertoe van anderen. TUSE1 De Schoolstrijd te Velserooi| Geachte Redactie! De Vereeniging „Christelijk Vj derwijs" -heeft haar tweede bij den Raad, om gelden voor ting eener Herv. school toe teij getrokken, omdat deze aamraa; stond en de wettelijke voorgwi 60 kinderen als minimum nietk len. Inmiddels gaat de derde au in zee en heeft de overhevel! kinderen van de bestaande chri school van den heer Taanman openbare als tijdelijke maatregel] gang en wordt bij herhaling de deze wijze ontdoken en naar den geest, terwijl aan de ltl| wet zal worden voldaan. Nu wordt in een berichtje in Ij van bekende hand „droefheid" sproken over de actie van „Volid wijs" en aan de vereenigingn propagandisten een handelwijs schreven in deze zaak, die nieir zijn. Niemand onzer is zich wust, integendeel we meenen ii! gen der openbare school en oriil daarvoor op zoo breed mogelijk] gehouden te hebben, nooit gebedeld te hebben om handig gen, zelfs wel teruggetreden te gevallen, dat we bemerkten tuiging of gevestigde meenin,j onderteekenaars voorzat. Dat niet zoo maar laten passeeren, openbaar onderwijs en „on$ oude vriend-de openbare schol als Prof. Frantzen haar noemt een fictie van enkelen zal wordd offerd, althans haar belangd worden geschaad, spreekt wel Die jammerklacht acht de aid. onderwijs" alzoo ongegrond ons optreden daartoe geen enkj leiding gegeven. Verder zal ora ling in een circulaire aan dj en belangstellenden de zal uiteenzetten-, terwijl op Vrijdag in de zaal „Flora" door een groote openbare vergaderinlj gehouden, waar de heer Law Amsterdam over „De openbar'' zal spreken. De advertentie in gend nummer vermeldt nader' derhëden daaromtrent. De h«* „ChristelijkVolksonderwijs" ■daar zeker tegenwoordig zijn actie te verdedigen niet alleen, de vereeniging „Volksonderaij te klagen en in staat van besclmj te stellen. Met dank voor de opname, Afdeeling „Volkson' Velseroord—IJ®1] BESTEL UW DRÜÏ^n BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SI Sim IJMUIDEN WILLEJJSÏW

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2