jjmuider Courant Hoofdpfjn Z*lerdag 30 Mei 1925. 2e blad """THE D X K B E U R T E N VOOR DE PINKSTERDAOEN. IJMUIDEN NED. HERV. KERS lste Pinksterdag. uurDs. van Oostrom Soede. 1 Schaalcollecte voor de Zending. uur; Ds. Erdman. Schaalcollecte voor de Zending. j-üGDKERK (Koning WUlsmshnIs) ij uur: de Heer Doevendans. 2de Pinksterdag. uBrDs. Kroese van Velseroord. Schaalcollecte voor de Zending. IjUODKERK (Koning Wlllemshuls) Ipgr; de Heer Dalhuyzen. Zaterdagavond 8 uur: Bidstond. Donderdagavond 8 uurVergadering der huisbezoek-commissie Wijk II. Doopsgez. Gem. Afd. Prol. Bond. lste Pinksterdag. jjO uurDs. W. Luikinga. 2de Pinksterdag. Deen dienst. GEREF. KERK. lste Pinksterdag. «min Ds. A. Bolmijn, Pred. te Zeist. 5 uurDezelfde. 2de Pinksterdag. ,IJ uurDs. A. Bolmijn. CHR. GEREF. KERK. lste Pinksterdag, fjj uurDs. T. A. Bakker. 5uur: Dezelfde. 2de Pinksterdag. 10uurDs. T. A. Bakker. I7ANGELISATIE HOOGEBERG. gjjligmorgen 10 uur: Samenkomst, iadagmiddag 12 uur: Zondagschool. iadJgavond 7.30uur: Samenkomst. Spreker: B. Jenninga. (tinsdagavond 7.30 uur: Meisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. loitderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK lste Pinksterdag. (uur: Ds. W. Kroese. uurDezelfde. 2de Pinksterdag. Oten dienst. GEREF. KERK. lste Pinksterdag. Kuur: Ds. B. van Schelven van Overveen. 5wp. Dezelfde. 2de Pinksterdag. I Deen dienst. VELSEN NED. HERV. KERK lste Pinksterdag. (uur: Ds. W. S. van Leeuwen. 2de Pinksterdag. 1 uurDezelfde. WIJKEROOG. GEREF. KERK. lste Pinksterdag. I uurDs. J. D. Boerkoel. imr: Ds. F. Kramer van Beverwijk. 2de Pinksterdag. Uur: Ds. J. D. Boerkoel. SANTPOORT NED. HERV. KERK lste Pinksterdag, tuur: Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. 2de Pinksterdag. I uurProf. Dr. Q. A. van den Bergh van Eysinga. LOKAAL BETHEL, lste Pinksterdag. 45 uurde heer L. N. Smelik. 1 uurDezelfde. 2de Pinksterdag. Oeen dienst. EVANGELISATIE, lste Pinksterdag, uurDs. Erdman te IJmuiden. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. lste Pinksterdag. "ar: Ds. van Calcar. 2de Pinksterdag. "ttn dienst. KENNISOEV1NO. 'i' kennis van belanghebbenden wordt tacht, dat de vergadering der Schoon- 'Id s c o m m i s s i e zal worden gehouden I Donderdag 4 Juni 1925, des •Middags 9.30 uur, ten kantore van het "f Openbare Werken te Velsen. Dtdurende deze vergadering zullen be. ^ebbenden van 11 tot 11.30 uur inde «Senheid worden gesteld de commissie 'Ptiken. Schetsontwerpen, die men aan 'oordeel der commissie wenscht te on- h<«ptn, worden tot uiterlijk Woensdag Wi n.m. 4 uur, bij den secretaris inge- Vilttn, 30 Mei 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. VAN DEN WACHTTOREN. Een slaapschool. Slapeloosheid is een ellendige kwaal, waartegen vele middelen worden aanbe volen, die niet ongevaarlijk zijn en zonder den dokter zeker niet gebruikt moeten worden of geen kwaad kunnen en ook geen goed doen, wanneer men in erge mate aan de kwaal lijdt. Dan kan men gerust tot een millioen tellen, dan zal men uitgeteld maar niet uitgeslapen zijn, als de morgen aanbreekt. Men kan het ook pro- beeren met een vervelend boek, maar de lectuur maakt je kriebelig en humeurig, dae je critische geest elke gedachte aan geeuwen en slapen verre houdt. Men kan naar een schitterend puntje van een mes of sleutel liggen staren. AI maar kijken naar dat geblikker en geflikker bij een flauw licht, totdat je heele bed ten slotte trilt, zoo zenuwachtig wordt je ervan. Dan maar eens de raad van Coué volgen en autosuggestie aanwenden. Je zelf aanpra ten, dat je van slaperigheid je oogen niet meer dicht kunt houden en vroolijk her halen .Ik slaap eiken nacht lekkerder en lekkerder"Totdat je op laatst wel huilen kunt van die voor-den-gek-houderij. Dan voor het liggen gaan eerst een frissche wandeling en je heele boddy met koud water afsponsen. Je wandelt met de kwel lende gedachte, dat alle menschen nu lig gen te snurken en je kans loopt door een surveilleerende veldwachter achterna ge slopen en voor een adspirant-inbreker ge houden te worden. Je bewerkt je lichaam met ijskoud water. Nu zal het zeker wel gaan. Qauw onder de dekens, en vooral nergens aan denken. Maar de gedachten zijn als vliegen, die laten zich niet ver drijven en komen telkens weer terug. En je staat 's morgens op na op zijn best een poosje gedommeld te hebben, knorrig, hangerig, moe, half geschikt voor je werk. En al de menschen, die slapen als ossen, hebben eiken dag weer een nieuwen raad en zeggen tot je troost, dat men toch ge woonlijk meer slaapt, dan men wel meent en dat de menschen, die alle uren van den nacht de klok hooren slaan, tusschen die uren wel indutten en ook wel eens een uur niet hooren. Dat wil zeggen, dat Zij je niet gelooven, je van overdrijving verdenken, je voor een aansteller houden. Er is door een hoogleeraar in zenuw ziekten eens een proef genomen, hoelang de mensch geheel zonder slaap kan. Eenige studenten lieten zich als proefkonijntje gebruiken. Een enkele hield het twee etmaal uit, toen viel hij den derden dag onder de les van den professor in een diepen slaap. Het konijntje sliep als een marmot. De lijder aan slapeloosheid raakt ok bij de meest vervelende en ellenlange rede voeringen niet in slaap. Hij wordt er hoog stens lichtelijk suf van. Maar is de rede uit, dan is hij weer helder wakker. Er is maar een middel, dat hem helpen kan. Het is helaas niet dicht bij huis te vinden. Men moet naar Marokko reizen Of men daar bij het knallen van geweren en kanonnen eindelijk de slaap te pakken zal krijgen. Een soort homoöpathisch middel dus? Het heeft met den oorlog niets te maken. De bekende reiscorrespondent van de N. R. Crt., die in alle werelddeelen zit, waar wat te doen is of komt, heeft een reis gemaakt door N. Afrika. Hij vertel! in een van zijn laatste reisbrieven, dat hij meermalen bij het bezoek van een school den meestal ouden meester rustig slapende vond te midden van zijn leerlingen, die onverstoorbaar verder gingen met het opdreunen en eindeloos herhalen van het zelfde vers. Hei zangerig opzeggen van altijd hetzelfde vers werkt onweerstaanbaar slaapwekkend, zoodat het kind het werk tuigelijk als in droom meedoet. Is de meester te ruste gegaan, dan valt ook menige leerling om. De kleinen zitlen met open oogen te slapen. Wordt de meester toevallig wakker, dan kastijd hij nog slaapdronken de kinderen, die hij op zijn eigen zonde betrapt Daar is dus het middel. Onder een slapenden meester met zanikstem altijd weer dezelfde woorden oprabbelen. Men kan het thuis eens probeeren met: Aan den oever van een stille vliet of: Een karretje op den zandweg reedals dat niet helpt, zal men er de reis naar Marokko voor over moeten hebben. Moeilijkheden in het verkeer. De directeur van den Amsterdamschen Oem. Woningdienst, ir. Keppler heeft een congres in New York bijgewoond en in een interview een en ander meegedeeld over de middelen, waarmee de Amerikanen de moeilijkheden in het verkeer overwinnen. Keppler noemt de auto een gevaar voor den stedenbouw In Amerika. In tien jaar tijd is het aantal auto's in de nieuwe wereld met klein 14 millioen toegenomen. In Los Angelos is er op iedere twee personen een auto. Men vraagt, als men dit leest, of de zuigelingen misschien al voor chauffeur spelen in een kinderwagen door motor kracht bewogen 1 Ford levert per dag 7000 auto's, waarvan de meesten in Ameria blijven. In de steden, zoo zeide Keppler zijn de straten te smal, om de auto's te ber gen. In het hart der stad staat meestal aan beide kanten van de straat een lange rij wachtende auto's daartusschen is de rijweg. Iedere stad denkt er dan ook over de straten te verbreeden. Aan breede straten bedaart spoedig door gebruik van een paar Mljnhardt's Hoofdpijntabletten. 60 ct. kan men' de huizen hooger bouwenin hooge huizen wonen meer menschen, er komen dus weer meer auto's, de dollar koning heeft er een maar ook de typiste zoo blijft de moeilijkheid. Het nieuwste, om de moeilijkheid van het verkeer te overwinnen, is de bouw van twee boven elkaar gelegen rijvlakken, de tweedekkersstraat. In Chicago is er een en in verschillende steden maakt men er plannen voor. In New York zijn op zekere uren de trottoirs overvolde rijweg is een race baan met hindernissen. Dat zijn de zijstraten, die slechts om de zooveel minuten gepas seerd mogen worden. In plaats van verkeersagenten geven sein huizen het teeken, dat er gestopt moet worden. Men jakkert zoo hardt mogelijk, om door zooveel mogelijk veilige seinen te komen. De wegen buiten de stad zijn meestal van beton en voor auto's bestemd. Een groot park buiten New York, zoo groot als de geheele Haarlemmermeer, wordt Zondags door ruim 100000 menschen meest per auto bezocht. Het gevaar en bezwaar is echter in de nauwe straten der steden. Men ondervindt dat ook in onze groote steden. In Amsterdam rijdt de verkeers stroom, die gestopt wordt, vaak te ver door en hindert dan de kruisende file. Men heeft nu door oranjekleurige strepen aangeduid, hoever ze mogen gaan. Die strepen worden op straat geverfd, maar slijten heel spoedig af. Men hoopt echter, dat de chauffeurs en koetsiers, als ze eenmaal gezien hebben, hoe ver ze mogen gaan, dit niet meer zullen vergeten. Er zijn vele dingen, die de mensch hoopt en die toch niet gebeurendit zal er we! een van zijn. Ds haast zal in dit geval aan het geheugen wel schade doen. Is de streep verdwenen, dan heeft de les haar effect ook verloren. Het idee is anders niet kwaad. Men zou door strepen op den weg we! meer aanwijzingen voor het ver keer kunnen geven. En wij zullen er geen patent op vragen en eischen ook geen belooning voor de uitvinding, maar zouden wel den raad willen geven, als er geen onverslijtbare verflaag is te vinden, op onze kleeren vinden we er anders in schoonmaaktijd wel sporen van, dat men dan de banden op den weg duidelijk maakt door een anders gekleurde steen aan te brengen. Met een helroode of felgele of lichtblauwe steensoort zou men deze aanwijzing zeker voor zeer langen tijd kunnen aanbrengen. Een klein beetje zou het tegen de ver keersmoeilijkheden zeker wel helpen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Brand in Thalia. Donderdagmiddag schrikten wij op door de kreet „brand in Thalia", en werkelijk zagen wij een wolk rook bo ven uit het venster komen. Daar we in de onmiddellijke nabij heid waren, behoorden we tot de eer sten die het gebouw binnentraden en naar boven gingen, waar het vuur moest zijn. Doch halverwege op de brandvrije trap stroomde het water ons reeds tegemoet en toen we boven kwa men vonden we den directeur van Tha lia, den heer Opbergen, met clen com missaris van politie, den heer de Rid der, bezig met de eigen brandslangen van het gebouw het vuur te bestrijden. Men was, geholpen door nog eenige rappe handen het vuur weldra meester, en toen de politie met offciêele brand meesters hoven kwamen, was de brand gebluscht. Van anderen hoorden we later dat de koolzuurspuit aanwezig was geweest, doch op het terrein van den brand heb ben wij die niet gezien. Wat vernamen we nu dat gebeurd was? De films van het nieuwe pro gramma moesten goedgekeurd worden door de gemeentelijke commissie van toezicht, namens wie de commissaris van politie aanwezig was. De directeur zat boven den film af te draaien toen kortsluiting ontstond en een film vlam vatte. Beide heeren zijn toen begonnen om het vuur te blusschen en een deel der aanwezige films te redden. Daar het vuur alleen maar woedde in de brandvrije cabine was uitbreiding van den brand uitgesloten en werd slechts wat daar in was ten deele een prooi der vlammen. Wel ontwikkelde zich een massa rook. doch gevaar bestond abso luut niet. Toch was deze brand voldoende om eens proefondervindelijk de soliditeit der brandbluschmiddelen van Thalia te bewijzen. Het was volmaakt in orde. Een film, in 5 acten, verbrandde en eenigen hadden rook en waterschade. Koddig, alsof de man jaren lang op dit moment gewacht had, was dat we nog boven stonden, toen zich de verte genwoordiger van een snelbrand- blusch-apparatenfabriek uit Amster dam, om den directeur zijn artikel aan te prijzen verscheen. Vijf minuten te laat! De voorstelling kon Donderdagavond niet doorgaan, doch hedenavond draait de bioscoop, als altijd. Vrijdagmorgen werd door de hal- politie in de vischhal aangetroffen de 14-jarige D. B. II. de la P., die ont vlucht was uit het. observatiehuis voor jongens te Amsterdam. Als een echte wilde verzette de jongen zich tegen zijn aanhouding, waarbij hij den Rijks veldwachter Br., -die nu niet voor een klein geruchtje vervaard is, achterover drukte. Hij werd op transport gesteld naar Amsterdam en daar aan den di recteur van het observatiehuis overge geven. Gevonden voorwerpen: Een grijze pet, een kinderschoentje, een ring met twee sleutels, een gouden broche, een vierkante lederen lcofier met inhoud, een kinderschoentje, een sleutel, een mantelceintuur. In de Woensdag te Haarlem ge houden vergaderingen der N. V. Vis- scherij-Maatschappijen Praxis en Hol land alhier werden de balansen en de winst- en verliesrekeningen goedge keurd. Als commissaris van de Mij. Praxis werd de heer P. Swart te 's-Gravenha- ge en als commissaris der Mij. Hol land de heer J. P. van Baasbank te Bloemendaal herkozen. laarvergadering Arbelderszlekenfonds „Kent Uw Plicht". Op Donderdag 28 Mei j.l. belegde het Arbeidersziekenfonds „Kent Uw Plicht" haar 11de algemeene jaarvergadering in Cycloop, welke zeer druk bezocht was. Met een kernachtige rede werd deze 11de jaarvergadering door den voorzitter A. Smit geopend, waarin hij wees op den gezonden groei van het ledental en de verbeterden financiëelen toestand, waaruit afgeleid mag worden dat het ziekenfonds goed geleid wordt en kern gezond is. De noluien der laatste vergadering wer den onder dankzegging aan den secretaris met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna kwamen de verslagen van secreta ris en penningmeester aan de orde, waaruit wij het volgende aanstippen Hef ledental steeg dit jaar van 170 op 200, zoodat het fonds met 30 leden inhei algeloopen jaar versterkt werd. Wij zeiden reeds dat 't met den financiëelen toestand ook best stond, wat moge blijken uit eenige cijfers welk hier nog volgen Aan contributie werd over het algeloopen jaar f 2436 25 ontvangen, terwijl aan zieke leden een bedrag van f 1786 75 werd uit gekeerd. Sloot het vorige verslagjaar met een batig saldo van f 1389.23, thans was dit f 1678 03, zoodat er dus een vooruit gang was van f 288 80. Ook hieruit kan dus afgeleid worden, dat er een stevige groei in deze vereeniging zit. Door de Controle-Commissie werd ver slag uitgebracht en gezegd dat ze alles in de beste orde had aangetroffen. Door het bedanken van H. Blok, werd in diens plaats Nieuwendijk gekozen. Hei oude be stuur werd bij acclamatie herkozen en be staat thans uit A. Smit, lste voorzitter, M. Koningstem, le secretaris, J. Oldenburg, le penningmeester. In zijn slotwoord wekte de voorzitter de leden op, in de komende dagen een stevige propaganda te voeren voor de versterking van het ziekenfonds, dat getoond heeft zegenrijk voor de leden te werken. VELSEROORD. De afdeeling der Nat. Chr. Ge heel-Onthouders Vereeniging vierde Donderdagavond haar jaarfeest in de consistorie der Herv. Kerk. De voorzitter, de heer G. Voet, sprak een openingswoord naar aanleiding van een gedeelte uit Lucas 8. Het verslag van den secretaris, de heer J. A. Vermaat, getuigde van opge wekt vereenigingsleven. De afdeeling vierde in 1924 haar tien-jarig bestaan met een Drankweer-tentoonstelling en een feestavond. Het ledental steeg van 54 tot 67. Tweemaal werd het tableau „Ons dagelijksch brood" opgevoerd, terwijl de afdeeling verscheidene licht beelden-samenkomsten hield, ook te Wijkeroog en Santpoort. Te Santpoort kon een afdeeling van De Schakel wor den opgericht. Het verslag van de pen- ningmeesteresse vermeldde aan ont vangsten f 920.60, aan uitgaven f 859.76, zoodat er een batig saldo was van f 60.84. In de commissie tot het nazien der bescheiden werden benoemd de heeren J. Woltman en L. II. Erenst. Verschillende afgevaardigden brach ten gelukwenschen over. Een vijftal le den der Haarlemsche zusterafdeeling voerde een stukje in twee bedrijven op „Als Tante Grietje komt", geschreven door den heer W. P. J. Overmeer, voor zitter dier afdeeling, welk stukje danig de lachspieren in beweging bracht en groot succes had. Twee leden der af deeling voerden „Het Jurkje" op en ook anderen gaven voordrachten ten beste. Veel pret bracht ook de verkoo- ping door de Zuid-Afrikaansche koop lieden en notaris van Puffelen. Ds. Kroese sprak tenslotte een op- wenkkend woord, waarmede deze goedgeslaagde feestavond eindigde. Gevonden voorwerpen en dieren. Een bloedkoralen ketting met gou den slootje, een zwarte heerenschoen, een witte geit, een koperen gewicht. Concert „Euphonie". Woensdagavond had in het Patro naatsgebouw het concert plaats, dat het Symphonie-Orkest Euphonie gaf, om haar kas te versterken voor de reis naar Ostende. De groote zaal was goed bezet. Euphonie -heeft ons dezen avond weer veel doen genieten, eerst al van de Ouverture „Iphigenie in Aulis" van von Glück, daarna van het wonder- schoone „Ases Tod" van Edv. Grieg. dat op verzoek werd gespeeld. Voor de pauze werd de Arie uit de „Stabat Ma ter" van Rossini gegeven en aan het slot, van den avond werd de vierdeelige Symphonie Militari van Haydn ge speeld. Met groote aandacht luisterde het publiek naar de sublieme vertol king dezer werken en aan het slot was het applaus geweldig, ofschoon een vroolijke marsch niet meer werd ver kregen. Euphonie had dezen avond de mede werking verkregen van Mei. Jo Schet- zer, sopraan te Haarlem, die een aan tal kleine liedjes van Schumann en Cath. van Rennes zong. Met haar mooi stemgeluid en goede, levendige voor dracht was het een genoegen haar te hooren, terwijl ze door den heer J. A. Rosekrans van Haarlem uitnemend werd begeleid. Het was een prachtige avond en wij hopen dat Euphonie straks een gezel lige reis naar Ostende zal maken. Wij ziin er zeker van, dat men de presta ties van Euphonie ook in de Belgische badplaats wel op prijs zal weten te stellen. De Chr. Zangvereeniging „Hosan na" had Dinsdagavond een feestelijke samenkomst belegd in de consistorie der Herv. Kerk. Hierin had de trekking plaats van de met toestemming van B. en W. ge houden verloting. De eerste prijs, een heerenrijwiel, viel op no. 225, het thee blad op 79, de bloemenmand op 278. De andere prijsjes vielen op de num mers 235, 322, 274, 29, 460, 54, 412, 357, 492 en 562. Opening Consultatie-Bureau voor Zuigelingen. Woensdag j.l. werd het Consultatie bureau voor zuigelingen, gevestigd' in de Chr. Nat. School alhier, door den voorzitter van het Witte Kruis, den heer J. H. Unger, geopend. De consulent, Dr. Hanneman, eenige bestuursleden van het Witte Kruis en de heer Verhoog, lid van 't schoolbe stuur. waren aanwezig. De heer Unger heette de aanwezigen hartelijk welkom en hoopte dat ook deze tak van arbeid, hoe klein ook be gonnen, haar doel bereiken zou. Reeds lang immers is behoefte gevoeld aan deze instelling. Spreker dankte het schoolbestuur voor de bereidwilligheid, dat zij het bestuur van het Witte Kruis een barer lokalen ter beschikking heeft gesteld om er het Consultatie-bureau in te vestigen. Dr. Hanneman sprak daarna een kort woord en hoopte met Mevrouw Dijkstra, bestuurslid van het Witte Kruis en Mej. Lavoo de kraamverzorg ster, prettig samen te werken, om zoo doende dit pas begonnen werk te doen slagen. Intusschen waren reeds enkele moeders met hun zuigelingen aangeko men voor het eerste consult. VELSEN. Bij de Woensdag in Hotel „De Prins" ten overstaan van notaris Don ker gehouden verkooping, werden een heerenhuis aan den Stationsweg 26 en vier woonhuizen aan de Trompstraat te Velseroord opgehouden. De Rijksstraatweg, die nabij ons dorp zeer slecht is, zal nu eindelijk vernieuwd worden. Echter niet met as phalt, zooals te Schoten, maar met groote keien, waarvan al stapels ge reed liggen. Woensdag geraakte de arbeider D. S., wonende te Velseroord, met een zijner armen tusschen de machine, met het gevolg, dat deze brak. Oolc hier verleende Dr. Barentsen de eerste hulp waarna de man naar zijn woning is ge bracht.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5