ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VEL: Woensdag 3 Juni 1925 Ko. 61 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. BEKENDMAKING. Optrekking aan den Openbaren Dienst een perceeltje grond te Velsen. gurjimeeiter en wethouders van Velsen .gen ter kennis van het publiek, dat het .gun voornemen ligt [den gemeenteraad „r te stellen, het perceel grond, kada- Jj bekend gemeente Velsen, sectie C, p 53, groot 108 Ms. gelegen achter en ijlde smederij van J. Melgerd te Velsen, u.,,olge het bepaalde in artikel 230 der Stntewet, aan den openbaren dienst te fikken. gdinghebbenden worden in de gelegen 0 gesteld hunne bezwaren tegen deze ittrckking aan den openbaren dienst, puin veertien dagen na de dagteekening 2tr openbare kennisgeving, schriftelijk den gemeenteraad in te brengen. Eir kaart, aangevende het bovenge- pinde perceel, ligt van heden af ter Kretsrie (IVe Afdeeling) voor een ieder rinuge. Vilsen, 2 Juni 1925. ^meester en wethouders voornoemd, fcjecretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. J. P. H ANDORAAF l.b PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN tweed© luitenant der artillerie j, A. Schoonenberg, van het regi- ut kust-artillerie, is overgeplaatst i Helder naar hier. -Onder de bij „De Telegraaf" inge- nen bijdragen voor de nationale in irijving voor de Olympiade is een 1 van f 100 van het personeel der a, Ned. Hoogovens en Staalfabrieken wst. Tot ondersluismeester aan de alhier is benoemd de C. M. Steenkiste te Schelling- iide. Concours. tChr. Fanfarekorps „Wilhelmina1 de beer D. Klut alhier, behaalde op eerste concours van den Noordhol- ischen Bond van Chr. Harmonie en ifare-Vereenigingen te Enkhuizen, den tweeden Pinksterdag een eer- ia prijs in den mar sch wed strijd en a eersten prijs in den concertwed- in de eerste afdeeling fanfare. werd aan den directeur toe end de derde directeursprijs. ide jury hadden zitting de heeren: .Leistikow, dir. stafmuziek der ma- te den Helder, Eug. Rap, te Haar- en Sam. Vlessing te IJmuiden. Een droevig ongeluk had gister dag plaats op de pier. De 13-jarige d. M., uit de Breesaapstraat, was 'met eenige makkers aan het vis- in gegaan. Op een gegeven oo'gen- was zijn kameraadje even weg om nieuw stuk touw, in welken tijd de ap te water geraakte. De beman- I van de sleepboot Werkendam, firma Volker en Bos, bemerkte iets het ongeluk, en schipper van Leeu- iwist het lichaam aan boord te krij- men toen terstond kunst je ademhaling toepaste, bleken de '«geesten reeds geweken. Na eenig kon vastgesteld worden wie de Mp eigenlijk was en ontvingen de ouders het kind terug in die hij eenige uren tevoren levenslustig verlaten had. Het was eenige zoon. pnieuw bleek het spelen aan den 'rkant gevaarlijk. 'i velen heersebte gisteren ontstem- over het feit, dat het zoo lang We, alvorens het vervoer van het naar de ouderlijke woning kon ds hebben. Dit is echter niet de Jld der politie, daar B. en W. voor jaren het vervoeren van lijken opgedragen aan den Reini- en Ontsmettlngsdienst. Daar- jj moest eerst een kist van Velser- J worden gehaald, zoodat het twee ^urde, alvorens de kist was aan- iracht. zou vnor een zeeplaats als wel noodig zijn, dat hiervoor 1 MWer* regeling werd getroffen. De Rijkswaterstaat heeft last gekregen van de reclameborden, geplaatst op de steigers van de veerbootjes. Althans de ondernemer vertelde ons dat hij van den havenmeester een verbod had ontvangen ze langer daar te plaatsen. VELSEROORD. Zaterdagmiddag reed een vracht auto, bestuurd door G. G. J. Pr. van IJmuiden, in de Kalverstraat tegen een zonnescherm op, dat voor de eta lages der fa. M. G. van Praag in de Kalverstraat hing. Daardoor brak het scherm en kwam dit door een der groote spiegelruiten. VELSEN. Op den len Pinksterdag werden door de politie twee snorders met au tobussen bekeurd, n.l. C. J. B. te Wijk aan Zee en M. te IJmuiden en op den 2en Pinksterdag nog één, n.l. P. M. te Beverwijk. De minderjarige B., wonende op Wijkeroog, was Maandag uit fietsen gegaan en is toen onder Wassenaar aangereden. B. is toen niet goed ge worden, door de politie naar hier ge bracht en aan de ouders overgegeven. Door de politie werden drie auto bestuurders bekeurd, wegens het rij den in de afgesloten Corverslaan en drie personen, wegens het rijden zon der licht. Toen de rails der voormalige stoomtram uit de straat werden ver wijderd, bleven naar Hl. Dbl. meldt, de onderleggers of biels langs den kant van den weg liggen, zeer ten ongerief van het publiek en een gevaar voor de jeugd, die van -deze balken gebruik maakte als speelgoed. Herhaalde aanmaningen door de po litie hadden hij den eigenaar geen uit werking, zelfs een proces-verbaal hielp niet, ze bleven waar ze waren. Nu zijn Vrijdag op last der politie, deze gevaarlijke dingen opgeruimd. Op den hoek van de Langeveld- straat en Ogelwightstraat had Zater dag een aanrijding plaats tusschen een paard en wagen, bestuurd door S. C. H. te Heemskerk en een jongen, W. D. K., genaamd, die op een rijwiel gezeten was. De jongen viel van de fiets en brak een arm. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld;. Zaterdagmiddag werd door den architect F. v. d. Ben in Hotel De Prins aanbesteed het houwen van een woon huis aan den Stationsweg alhier. Ingeschreven was als volgt: J. Wier- da, Amsterdam, f 12200; J. Weber en H. J. Buis, Veiseroord, f 11311; Hop en de Weers, Haarlem, f 10950; J. Vis, Sant poort, f 10720; J. Schweitzer, Velsen, f 9500; Gebr. Peters, Amsterdam, f 9380; C. Henneman, Beverwijk, f 9338; F. Nieboer, Schoten, f 9260; C. J. van Heyst, Velsen, f 9250; M. Perquin, Santpoort, f 9219; IJ. Lamberts, Haar lem, f 8484. De gunning werd aangehouden. Maandagmorgen is op den hoek van Corverslaan en Groote Houtweg een 19-jarig meisje, H. van A. uit Zaan dam, aangereden door een motorrijtuig, bestuurd door den heer B., wonende alhier. Het meisje bleef bewusteloos liggen, maar kon na door een dokter behandeld te zijn, haar reis weer ver volgen. Haar rijwiel werd echter ern stig beschadigd. Na gehouden aanbesteding is de levering van de benoodigde brandstof fen ten behoeve van de gemeentegebou wen, gedurende het stookseizoen 1925- 1926 opgedragen aan de N.V. Vereenig- de Steenkolenhandel te IJmuiden. Burgerlijke Stand Velsen. Geboorten: J. C. M. v. Kaam—Koks, d.; S. M. Hamersv. Deyck, d.; J. Ver hoefRemptema, d.; J. Schat—Franken, d.; N. Keersemakerv. d. Oord, d.; L. Krijgs man—Ouwerkerk, z.; H. Grandia—Kramer, z.; H. H. Molenkamp—Meinders, d.; M. P. Koksv. Roode, z.; H. Snoekv. Aalde ren, z. Overleden: Elisabeth de Wit, 77 jaar, echtgen. van F. RedekerDirk Jan de Groot, 25 jaar, ongeh., zoon van A. de Groot en D. C. Kaan. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 30 Mei 1925: 1 timmerman, 2 letterzetters, 1 elec- tricien, 2 bankwerkers, 1 machinist, 3 stokers, 1 zeilmaker, 1 bakker, 1 vis- scher, 2 kantoorbedienden, 34 diversen. WIJKEROOG. Op Rooswijk was don 2d en Pink- terdag een landdag, uitgaande van de Prov. Commissie van den Chr. Nat. Werkmansbond, die goed bezocht werd. Vooraf had in het vereenigingsgebouw te Beverwijk een wijdingssamenkomst plaats, waar Ds. G. B. Westenburg sprak, naar aanleiding van Hand. 2 42 De landdag werd met muziek opge luisterd door het Chr. Fanfarekorps Juliana, van Wijkeroog, waarmede om ruim 2 uur verzamelen werd geblazen in bet beukenrond. Daar opende de voorzitter, de beer F. Walthuis uit Bussum den landdag met een woord van welkom aan sprekers en verdere aanwezigen. Het eerst sprak daarna de heer A. Boen, uit Enschedé, propagandist van den Bond, over: De verhouding van patroon en arbeider. Deze ging na hoe reeds in de dagen van het klassieke Rome een geweldige tegenstelling heerschtë tusschen de patriciërs en de slaven. Laatstgenoemden leden ellende en als een keizer hen op de hand wilde hebben, vergenoegde hij hen met brood en spelen. Die tegenstelling duurt nog steeds voort tusschen de verschillende stan den in het maatschappelijk leven, al is dan ook de slavernij afgeschaft. Op die tegenstelling heeft Marx zijn leer van strijd gebouwd en velerlei recepten worden gegeven om de zieke maat schappij te genezen. Velen willen er de wetgever voor doen zorgen. Anderen zoeken verbetering in de organisatie der maatschappelijke krachten. Weer anderen in de verbetering van het indi vidu, waardoor deze de gansche maat schappij weer loutert. Het wonderlijke is dat men al deze drie geneesmeesters, ondanks de te genstrijdigheid in hunne adviezen on derling, gelijk moet geven. Dus moet de verbetering liggen in de synthese, die hoven alle drie uitgaat. De oude hei denwereld berustte op het menschelijk egoïsme, doch in die maatschappij is door Christus een nieuw beginsel ge plant. Welnu dat beginsel wijst den weg voor den christen. Als hij bewust van eigen zonde komt tot verbetering van het individu, begrijpt hij dat het zonder organisatie der maatschappelij ke krachten, niet goed zal worden en dat ook de wetgever niet mag achter blijven om die organische orde te sanc tioneer en. Om hare leden in dat streven te hel pen dient de N. C. W. B. Na een korte pauze, sprak toen Ds. G. B. Westenburg uit Beverwijk over: De roeping der kerk tegenover de christe lijk sociale beweging. In een gloedvol betoog wees deze aan dat de kerk en de sociale beweging elkander veelal kwijt raken. Dat komt omdat nog steeds vele ambtsdragers der gemeen te, in stoïcynsche hooghartigheid, de sociale beweging geen aandacht waar dig keuren. Daarmede verzaken zij hunne roeping, want Gods Woord leert duidelijk en klaar dat men het lichaam moet onderhouden. Doch verbetering, waar noodig, te brengen is ook 't werk der mannen van de sociale beweging. Die naam spreekt van beweging, acti viteit en is de Werkmansbond goed, dan brenge zij de actie ook in de leden van kerkeraden en synode. Aan het einde van zijn rede werd de zen spreker toegezongen Ps. 134 3. Laatste spreker was Ds. J. A. L. Ho- vy uit Wijk aan Zee. Deze had als on derwerp: Tweeërlei eenheid. Volgens hem was er, vooral sinds den wereldoorlog, een streven onder de menschen te bespeuren, naar de een heid van de gansche mcnschenmaat- schappij. Dit streven voert, voor hen die niet met God rekenen, in zijn con sequenties tot Moskou, waar men met helsche kracht, alle bestaande orde omver werpt, om nieuwe omstandig heden zonder gebreken te krijgen. Als die goed zijn, zal het mcnschdom één blijven. De christen gelooft niet dat de mensch een product der omstandighe den is, doch de mensch zelve is zon daar. En de eenheid die de christenen hebben te prediken is dat en patroon, en arbeider, zondaren zijn die elk voor zich de maatschappelijke eenheid willen verscheuren. Doch op Pinksterfeest herdenken zij dat de Heilige Geest hen allen tot broeders, lotgenooten maakt die elkander in hun feilen dragen, op dragen naar hoven. Dat is hunne één heid, in het geloof. Het slotwoord werd gesproken door den heer J. C. Heerland uit Amsterdam, secretaris van het Prov. Comité. Tiet samenzijn werd telkens afgewisseld door gemeenschappelijk gezang >mi met gebed geopend en gesloten. Tentoonstelling Helder. Helder viert feest! Zaterdagmorgen toen wij ons opmaakten naar den Hel der te gaan, gaf het weer geen prettige stemming. Zou de opening der tentoon stelling welke des middags zou plaats hebben, gepaard moeten gaan met een triestigen dag, zoodat een slechteweers- stemming het begin hiervan zoude zijn? Maar gelukkig is dit niet bewaar heid geworden, hoe dichter wij bij den Helder kwamen, des temeer klaarde het op en onder verlichting hiervan kwamen wij aan het station, waar wij al spoedig bemerkten dat er iets gaan de was. Eenige heeren waren op het station aanwezig om hen die inlichtin gen wenschten of er gebruik van wil len maken per auto naar het tentoon stellingsterrein te geleiden. Daar wij een kleine drie uur treinboemeling achter den rug hadden, maakten wij hiervan geen gebruik, daar wij liever een heerlijke wandeling verkozen. Al spoedig waren wij langs de Keizers straat, Zuidstraat, nieuwe brug en bui tenhaven ter plaatse en kwamen in een flinke ruime zaal, keurig versierd met eenige planten, zoodat dit bij ons al di rect een prettigen indruk maakte. De c.ommissiën waren ter ontvangst aan wezig en telkens kwamen verschillen de genoodigden binnen, zoodat al spoe dig de ruime zaal geheel gevuld was en het plechtige oogenblik van het offi- ciëele gedeelte nabij. De heer Biersteker, voorzitter van Helders Belang, richtte een hartel.ijk woord van welkom tot de aanwezige autoriteiten, zoowel op maritiem als burgerlijk gebied en onder een kern achtige speech sprak hij zijn groote voldoening uit en zelfs met eenige ge voelens van trots allen hier het welkom te mogen toeroepen. Hierna gaat spreker in breede trek ken na de voorgeschiedenis van deze tentoonstelling. Door de totstandkoming van het Groot Noordhollandsch kanaal was Helder vooral in de jaren 1860 tot 1880 tot groote bloei gekomen en al heeft dat kanaal thans niet meer dezelfde betee- kenis voor Helder als voorheen, door het ontstaan van een kortere verbin ding met de Noordzee, toch is het voor de binnenscheepvaartverbinding nog van groot belang. Met dankbaarheid maakt spreker ge wag dat. na de kortstondige inzinking van den economischen toestand van Helder de ontwikkeling weer toenam door uitbreiding eter Marinehaven en het vestigen "van maritieme inrichtin gen en stelt het op hoogen prijs dat de inzendingen van de Marine en Rijks- Marinewerf op deze tentoonstelling zeer belangwekkend zijn. Spr. sprak voorts zijn innigen dank uit aan H. M. de Koningin voor het afstaan van scheepsmodellen, aan Z. Ex. den Minis ter v. Marine voor zijne medewerking, aan Z.Ex eten Vice-Admiraal, den di recteur en hoöfd-ingenieur van Rijks werf, voorts voor de medewerking van vele plaats genoot en en den directeur van de water- en lichtbedrijven en ver der aan de verschillende commissies voor hun groote opoffering van tijd. Spr. zegt deze tentoonstelling heeft ten doel aan Helder meerdere bekendheid te geven. Heldor heeft behoefte aan meerdere expancie en acht het noodza kelijk dat na. ar nieuwe bronnen van In TABAKSPIJPEN ontvingen wij wederom groote sorteering in de meest gevraagde modellen aan. Laagst mogelijke prijzen. Jacq. TELLIER - Kanaalstr. G 61 IJMUIDEN welvaart wordt uitgezien, welke voor de gemeente met haar overbelast bud get dringend noodig is. Hiervoor is een drachtige samenwerking onderling een eerste vereischte, waarbij politieke ver schillen geen beletsel behoeven te zijn. Aan het Gemeentebestuur de taak de noodige stappen hiervoor te doen. Spr. hoopt dat het uitgestrooide zaad moge ontkiemen en vruchten mogen opleve ren voor het komende nageslacht, dan is dit werk niet te vergeefsch geweest, en verleende hierna het woord aan den Burgemeester van Helder, don heer W. Houwing. Deze zeide dat de opzet van deze tentoonstelling met belangstelling door het Gemeentebestuur is gevolgd. Wij zien hierin een ernstige poging van onze burgerij zelve er toe mede te wer ken de gemeente te onttrekken aan het isolement, waarin het jaren heeft ver keerd. Ons Gemeentebestuur is hierin voorgegaan door verbetering van de toegangswegen en door hierop aante- dringen bij Rijk en Provincie, wanneer deze voor de gemeente van belang wa ren. Hij juichte de poging van de bur gerij van harte toe, waarom den finan- ciëelen steun met bijna algemeene stemmen verleend werd. Spr. zegt dat door eendrachtige samenwerking een tentoonstelling is tot stand gekomen, die gezien mag worden en hoopt dat deze de noodige belangstelling zal trekken. Hierna brengt spr. namens het Ge meentebestuur zijn groote erkentelijk heid. over aan den Minister van Marine voor zijne tegenwoordigheid en richt tenslotte waardeerende woorden aan den voorzitter en zijne medebestuur ders en hoopt dat zij de voldoening zul len smaken goed werk te hebben ver richt in het belang van de burgerij en van de gemeente en verklaart hierme de de Tentoonstelling voor geopend, waarna de eerewijn rondgediend wordt en gelegenheid wordt gegeven de ten- toonstelling# te bezichtigen. De tentoonstelling is ondergebracht in een reusachtige éxercitieloods welke voor eenige jaren van Hellevoetsluis naar Helder is verplaatst. Het geheel samengevat, maakt een keurigen in druk. Het valt mee! Dit is nu niet eens een stedelijk tentoonstellingtje. Wat een prachtige gelegenheid, zoowel voor min- als meer ontwikkelden, van aan schouwelijk onderwijs. Men vindt er verschillende modellen van schepen ge ëxposeerd, zoowel van de marine als handelschepen. Tevens een model van een Flettner-rotorschip. Ook de stands van de Rijkskustver- lichting met de modernste installaties, w.o. een motorloos flikkerapparaat, kan er zijn. Verder is vertegenwoor digt de onderzeedienst, waarbij men ge legenheid krijgt de periscoop van een onderzeeboot te bezichtigen. Dit vonden wij zoo interessant, dat toen ons de zaak uitgelegd was door een zeer vrien delijken onderoffic. van de marine en wij den omtrek rondom de denkbeeldi ge onderzeeboot hadden hekeken een juffrouw de opmerking maakte: mijn heer wat heeft u hierover lang werk gehad. Tevens zagen wij hij het binnen komen van die stand een volledige duikeruitrusting en alles wat daarbij te pas komt. De stands van de vlieg- dienst, (er hingen twee vliegmachines voor en achter boven in de zaal), de Noord- en Zuidhollandsche Redding-Maatschappij, trekken zeer de aandacht. Door verschillende particu lieren is van hun stands zeer veel werk gemaakt. Men vindt er o.a. een instal latie voor het vervaardigen van ge maakte goederen, een bakkerij, een drukkerij, verschillende machines op wasscherijgebied, allen in werking; ook de schilderij in natura van ver schillende vleeschsoorten, was een ju- weetje van reclame. Het zou ons te ver voeren alles op te noemen. Maar dit kunnen we er van zeggen: Helder is met wat voor den dag gekomen dat waard is met een druk bezoek bezocht# te worden.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1