ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VEL: AVo. 62 Zaterdag 6 Juni 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT ibonnimentsprijs f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Ibonnrmenten worden aangenomen aan het bureau en bij de irtnten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente «ELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het 'Advertentie- bureau P. T. C. ROELSE, IJMUIDEN, Advertentiën uiterlijk in te zenden fOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. .IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f Iiedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. In rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van bulten de gemeente Velsen tan den wachttoren. jonger en de bevrediging ervan, ine deskundigen, de rijks-land- Lconsulent voor N.-Holland, ir. S. pjing en de oud-directeur-generaal jen landbouw, dr. H. J. Lovink [en onlangs beiden erkend, dat er r landhonger heerscht en dat deze drooglegging en ontginning be- jai moet worden. Smeding sprak voor de Holl. Mij. 10Sb. over de droogmaking der jitzee. Is men wel zeker, dat de der Zuiderzee geschikt zal blij- Hl® er vruchtbare akkers en weli Jaien van te maken? Kan dat niet Kgenvallen? Zoo hoort men wel p. Door wetenschappelijk onder .[kan men hier stellig een bevredl- ,i antwoord geven. Er zijn duizen- grondmonsters genomen, de bo- a° is jarenlang onderzocht en de r Smeding deelde als resultaat ivan mee, dat men zekerheid heeft bet water een vruchtbare provincie allen veroveren. slaat vast, dat 75% van de gronden toekomstige polders bouwgrond groote waarde is; slechts een on- Bschikt gedeelte heeft geen on- Jtllijke waarde. Maar die lichte sadgronden zullen, volgens den Smeding, betrekkelijk spoedig liet te verwaarloozen cultuur- mie hebben. Pij nemen nog de volgende interes- te gegevens van den heer Smeding r. De toenemende bevolking kan lts voor een zeer gering deel plaat- j vólden in den landbouw. In de ste eeuw is er gemiddeld per jaar A. land gewonnen door droog- j, bedijking of ontginning. Daar- »ver staat echter aanzienlijk ver- van cultuurgrond door de uitbrei- I van bebouwde eigendommen, ilen, wegen enz. Van 1222 is daar- '21000 H.A. land aan den land- r onttrokken. Er bestaat landhon- waardoor de prijzen en huren eblijven. De loonen zijn laag, door- lïeer te veel dan te weinig werk- eitrn zijn en bet bedrijf niet of al- Si niet rijk loonend is door de prij- en huren. De winst eener nieuwe thfbare provincie zal hierin verbe- ig kunnen brengen, idienzelfden geest heeft Dr. Lovink iïoken over den Christel. Boeren- ruindersbond. Ook hij is van oor dat er te weinig cultuurgrond be- ibaar is in verband met den be- ingsaanwas. Door de droogmaking Zuiderzee zullen 240000 H.A. werk- ichten vragen en producten geven [Prijzen en huren zullen er door da- het bedrijf meer rendabel worden. Men 6 k 8000 bedrijven zich kun- ivestigen, waar thans de visschen tvisschers zijn. Men heeft verder is land nog ongeveer 500000 H.A. lei grond. Die is echter niet zoo slijk te ontginnen, als men ge- Sjk meent. Vele bunders zijn ab- ttongeschikt voor den landbouw, fijt gronden bij, die reeds tot boer- behooren. Daarvan zullen be- boerderijen vruchtbaarder -n maar geen nieuwe bedrijven •nd worden. Ook kan men over Hen bunders braakland alleen 'schikking krijgen door onteige- vat niet makkelijk gaat. ;ëit alles blijkt wel, van hoe groot rif voor allen, die bij den landbouw 4ken zijn en ook voor de volks- "ft in het algemeen de groot- onderneming is, om van een zee nieuwe provincie te maken. Bin- Mt jaar kunnen er reeds 20000 °P de zee gewonnen zijn. Is het 1 eenmaal klaar, dan zal in cul- febracht en woonbaar gemaakt "n oppervlakte van bijna 12 ®«Btnermeerpolders. Dan komt er "Uiten den landbouw werk aan ■*okel, Men denke aan den aanleg ijSen, bruggen, woningen, be- Sjeoouwen enz. *«4 trekt de aandacht van Keel Ide wereld. In een leerboek over aard rijkskunde voor middelbaar onderwijs 1 in de Ver. Staten trof ons een over het algemeen juiste beschrijving over de drooglegging met een kaart, waarop de verschillende polders, het Ysselmeer en de afsluitdijk zijn geteekend. De be schouwing begint met het aardige woord: God schiep de zee, maar de Hollanders maakten het land. Dat de nieuwe provincie 3 millioen menschen zal kunnen onderhouden, zooals in dit boek staat, is zeker wat al te optimis tiscb. De levenslangen niet voor hun leven lang. Door de Broederschapsfederatie is een enquete ingesteld naar het gevan geniswezen en in een rapport daarover uitgebracht worden verschillende ver beteringen en verzachtingen aanbevo len. De celstraf moet plaats maken voor gezamenlijke opsluiting. De di recteur en het andere personeel moe ten voldoende opvoedkundige kennis hebben. Er moet goede lectuur ver schaft worden en gelegenheid zijn voor vakopleiding. Behalve een gevan geniskrant moeten er uitvoeringen ko men. De huisvesting dient veel beter te worden; meer licht en lucht moeten kunnen toetreden. Ook in hygiënisch opzicht dient er nog veel te worden verbeterd. Wel ja, zegt. bet. publiek, ie mnet het de heeren maar zoo aangenaam moge lijk maken! Vroeger hing men de boe ven op en thans worden ze de troetel kindjes van den staat. Ze hebben het beter dan menige arbeider, die in eer en deugd hard werkt voor zijn gezin. Voor hem worden geen uitvoeringen gegeven en hij krijgt geen goede lec tuur. Daar heb je weer die verweekelij- kende humanitaire ideeën, waardoor de stroom van misdadigheid zijn vrijen loop krijgt. Zij, die het gevangenisleven met de ze voorgestelde verbeteringen, zoo'n prinsenleventje vinden, moesten zelf maar eens een weekje zitten, we zul len maar niet zoo Inhumaan zijn, om van een jaartje te spreken, dan zouden ze niet langer spreken van het genoe- gelijke leventje in het hotel De Houten Lepel. Men brengt met deze verbete ringen nog volstrekt geen weelde en vermaak in het gevangenisleven, dat bovendien voor de meesten nog buiten gewoon hard zou zijn, al kregen ze alle dagen biefstuk met gebakken aardap pelen, een paar Havanna's, een pot bier en andere heerlijkheden. Immers het verlies der vrijheid is het grootste kwaad. Dag in dag uit, jaar in jaar uit niet te mogen gaan, waarheen je wilt. achter de tralies te zitten, gescheiden van de menschenwereld, geen men- schenoogen te zien en stemmen te booren, dat is ontzettend. En als men daartoe veroordeeld wordt zijn leven lang, van alles afscheid moet nemen, terwijl men in het leven blijft, dan ver keert men toch wel in een hel op aarde en is het toch waarlijk niet al te goe dig, daarin een beetje verzachting te brengen. De schuldige in de vreeseiijke moordzaak te Wychen is toerekenbaar verklaard, al is hij geestelijk ook ab normaal. Tegen hem is levenslange ge vangenisstraf geëischt. Tusschen den advocaat-generaal en den verdediger ontstond eenige discus sie over dien eisch. De eerste vond hem niet zoo erg, als wel lijkt, omdat de beklaagde toch nog vrij kan komen. De laatste merkte op, dat de man de gevangenis ingaat met de zekerheid, dat hij, behoudens buitengewone om standigheden, erin zal blijven. Volgens de statistieken, zei de eerste, is levens lange gevangenisstraf bijna nooit straf voor het geheele leven van den be klaagde. De verdediger wees er op, dat heel wat gevangenen van Leeuwarden tusschen die gevangenis en het krank zinnigengesticht heen en weer reizen. Dit komt inderdaad wel voor, erkende de advocaat-generaal. De zekerheid, nooit weer vrij te zullen komen, kan LUNCHROOM WESTERVELD Driebuis. TUINCONCERT ZONDAG A.S. van 36 uur, 810.30 uur. wel krankzinnig maken, maar die ze kerheid is er niet. En toch is het een groot verschil, wierp de verdediger daartegen in, of een beklaagde naar de gevangenis voor levenslang gaat dan wel met een von nis van 15, 20 of 25 jaar. Wij geven don verdediger gelijk. De levenslange zal ook nog wel de geringe hoop hebben, misschien eens de vrij heid te zullen herkrijgen, maar li ij, die tot 25 jaar straf veroordeeld wordt, heeft daarvan de zekerheid, als hij tijd van leven heeft. Bovendien heeft hij ook nog de hoop, dat li ij bij goed gedrag verkorting van straftijd zal krijgen. Bij wijze van gratie wordt die wel toege kend, ze moest echter als regel ver diend kunnen worden. Dat zou voor de gevangenen een uitstekenden prikkel zijn, om zich door gedrag, werk en wezen steeds gunstiger te onderschei den. Zoo zou de gevangenis met meer recht verbeterhuis genoemd kunnen worden. Een baantje bij de verzekering. Vele menschen hébben op hun deur een naambordje van een verzekerings- maatschapij en zijn agent, maar nemen daarbij een volkomen afwachtende en passieve houding aan. De klanten moe ten maar bij licn komen, zij zoeken en maken geen klanten. Bijna nooit slui ten zij een postje af. Tot de twaalf ambachten, waarin menigeen zonder energie, werklust en goeden wil, ver ongelukt. behoort ook vaak het inspec teurschap bij een verzekeringmaat schappij. Men schrijft een goede hand, heeft een net voorkomen, weet zich be schaafd te gedragen en met behulp van een kruiwagen krijgt men de aanstel ling. Een inspeceur moet een jager zijn; de agenten zijn zijn drijvers. Hij moet veel geduld hebben, onvermoeid voortgaan; hij heeft een groot, vrijwel geheel onbekend jachtterrein. Menig een geeft al spoedig den moed op, na misschien onder familie en kennissen niet geheel zonder succes gewerkt te hebben. Er zijn veel oud-inspecteurs, waaroftder nog jonge menschen. Er zijn veel werkkrachten in allerlei po sitie aan een verzekeringmaatschappij, maar er zijn er nog veel meer geweest- die bleken ongeschikt te zijn. De assurantie-specialiteit der N. R. Crt... de heer J. M. van Hoogstraten, zegt er van, dat aan een betrekking in het moderne levensverzekeringbedrijf hooge eischen gesteld moeten worden. Noodig is groote kracht op lichamelijk, zedelijk en geestelijk gebied. Daarbij vakkennis, ondervinding, handig en correct optreden, goede trouw en de meest volkomen toewijding. Maar vele sollicitanten bij dit bedrijf overschat ten eigen bekwaamheid, vorderen zon der eenigen waarborg een prachtposi- tie of zijn zoo verwaand te meenen, dat de bekwaamheid wel met het ambt zal komen. De heer Hoogstraten wordt boos, als hij denkt aan de velen, die zijn bedrijf houden voor een toevluchtsoord van menschen, die nergens terecht kun nen. „Waarvoor ziet men deze betrek king aan, dat men dit bedrijf verwart met een in appelstroop* zuidvruchten, bier of margarine? Welke directie zal ertoe overgaan volkomen ongeschoolde menschen, gespeend van alle kennis van een zoo ingewikkeld wetenschap pelijk bedrijf als dit, „los te laten" op het publiek als speurhonden of wild- drijvers? Het verzekeringwezen neemt een voorname plaats in de maatschappij in. Het geeft een gevoel van veilig heid tegenover de toekomst, het be schermt tegen allerlei gevaren en moeilijkheden, die kunnen komen. Het wordt wetenschappelijk beoefend. Me nige maatschappij heeft een hoogleer aar althans een doctor als adviseur en er is een heele bibliotheek studieboe ken over geschreven. Het is te begrij pen, dat In zulk een bedrijf niet sla gen, die overigens nergens voor deu gen. Men heeft daar ook knappe, ijve rige menschen noodig. Trouwens ook in den handel in margarine of appel stroop kan men niet iedereen gebrui ken! Vleeschkleurige kousen. In een kerkelijk blaadje schrijft Dr J- J. Bleeker over de jongste mode der dames, om vleeschkleurige kousen t.e dragen. Hij noemt dat een nare en on smakelijke mode. Men behoeft, zoo oor deelt hij, zijn beenen niet in deftig zwart te steken, maar deze kleur is de minst wenschelijke. In 't geheel geen kousen te dragen zou misschien nog wel zoo goed zijn. Hij kan zich niet voorstellen, dat vrouwen, die zich zelf respecteeren, aan deze mode zullen meedoen. Men moet haar maar overla ten aan de vrouwen, die tot eiken prijs de oogen der mannen op zich gevestigd willen zien. De mode houdt zich meestal niet met den heelen mensch bezig. Nu eens heeft zij het op het hoofd, de mouwen, de voeten, thans in het bijzonder op de kuiten voorzien. De heeren dragen fan tasiesokken. De broek moet kort zijn en de schoenen laag. opdat de schitte rende kleuren en strepen goed zicht baar zullen zijn. De sok maakt den heer! De dames begonnen het vorige jaar al met ongewone kleuren, beige vooral voor de kousen; thans is de vleeschkleur in trek. We hebben ech ter vaker de kleur gezien, die deed denken aan Mongolen dan aan Euro peanen. Een helgele kleur valt telkens op. Is het de bedoeling, de aandacht te trekken, den schijn te wekken van het bloote been? Moet het uiterlijk erdoor yerfraaid worden? Hebben wij er een uiting van lichtzinnigheid in te zien pen decolleté maar nu van de heenen? Of liever de schijn van decolleté in den geest van de doorschijnende kousen? Wij zijn in de geheimen der mode niet doorgedrongen. Maar smakelijk en passend vinden wij 't evenmin als Dr Bh, dat. een meisje of vrouw zich zoo kleedt, dat men onwillekeurig naar de kuiten gaat zien. Hoe welgevormd de- Zen ook zijn, er gaat toch altijd meer bekoring uit van het oog en het gelaat en sinds de voile verdwenen is en de Amerikaansche uilenbril voor vrou wen geen gebruik is, kunnen die hun edelste schoonheid laten zien zonder eenige malligheid der mode. De stikgassen-oorlog veroordeeld. Men kan zekea- met recht zeggen, dat de Volkenbond nog geen groote dingen tot stand heeft gebracht, maar zonder twijfel groeit in Genève een geest van toenadering, vrede en samenwerking, die thans reeds op de internationale verhoudingen oen goede uitwerking heeft en op den duur oorlogsgevaar zal verminderen en eens geheel wegnemen. Er is een zekere neiging om wat te spotten met het Internationaal praat college te Genève, waar men eens in het jaar een reciteerwedstrijd houdt tus schen de welsprekendste diplomaten en regeerders van vele staten en keurig nette heeren en dames elkander stree- len met schoone woorden, die niets zeggen en men ook al vele bureaus, ambtenaren en anderen duren offici- eelen rompslomp heeft. Maar ook dit leelijke, jonge eendje kan eens een schoone, sterke zwaan worden. Het is een foit, dat de regeeringen met den Volkenbond rekening houden, dat men daar oo[k moeilijke internatio nale kwesties aa ndurft en dat de we reld, zij het nog niet met groot geloof, luistert naar het/geen in Genève gezegd wordt. Reeds een paai weken wordt in Genè In TAHAKSPIJPEN ontvingen wij wederom groote sorteering in de meest gevraagde modellen aan. Laagst mogelijke prijzen. Jacq. TELLIER - Kanaalstr. C 61 IJMUIDEN ve een wapenconferentie gehouden. Niet alleen de leden van den Volken bond nemen eraan deel, ook Duitsch land is er vertegenwoordigd. Groot op zien heeft de verklaring van den Duit- schen gedelegeerde gewekt, dat Duitschland zonder voorbehoud elke internationale regeling wil aanvaar den, die op het doen verdwijnen van den stikgassen-oorlog gericht is. Amerika wilde een verbod van den handel In stikgassen en alle vloeistof fen, die alleen voor oorlogsdoeleinden gebruikt worden. Joegoslavië was daarmee niet tevreden; niet de handel in gifgassen maar de gifgas-oorlog zelf moet verboden worden. Duitschland is de sterkste chemische mogendheid ter wereld en beschikt over enorme mid delen in den gasoorlog. Het behoeft ze niet te koopen of te verkoopen, het produceert ze zelf, zoo noodig, voor eigen gebruik. Toen volgde dan de plechtige verzekering, dat Duitschland zich wilde verplichten, om niet zijn toevlucht tot een gasoorlog te zullen nemen. De Engelschen en Franschen hoorden dfze toezegging mei' groote in stemming aan. Een internationale overeenkomst, om de stikgassen voortaan niet meer als wapen te gebruiken, geeft nog niet de zekerheid, dat men zich later in een oorlog inderdaad daarvan onthouden zal. Is de oorlog eenmaal los, dan houdt al spoedig het verschil tusschen bij het volkenrecht geoorloofde en ongeoor loofde wapenen op. In den Zuid-Afri- kaanschen oorlog Is heel wat te doen geweest over het gebruik van dum- dumkogels, kogels, die zoo bewerkt waren, dat zij extra gevaarlijke, leelij ke wonden veroorzaakten. Het slot was, dat beide partijen ze meermalen ge bruikten. De Duitschers begonnen met het gebruik van stikgassen; de gealli eerden riepen schande over de barbaar- sche Pruisische oorlogsmethoden en gebruikten ook het gaswapen. Maar toch is de Duitsche toezegging niet waardeloos. Zij bewijst in elk geval, dat Duitschland een der verschrikkelijkste oorlogsmiddelen zelf ook afkeurt. Frankrijk voelt zich niet gerust en vei lig tegenover Duitschland, ook al zou het inderdaad ontwapend zijn. Want voor den chemischen oorlog kan Duitschland zich in korten tijd gereed maken; de vele groote fabrieken van allerlei scheikundige stoffen, die ook voor vredesdoeleinden gevraagd wor den, kunnen onmiddellijk aan het leger zooveel vergif leveren, als het noodig heeft. Toch bewijst de Duitsche uitspraak over den stikga3-oorlog, dat Duitsch land oprecht den vrede wil en zijn che mische meerderheid niet als een mili tair dreigement en wraakmiddel wil gebruiken. De verhouding tusschen Duitsch land en Frankrijk zal er een weinig vlotter en vriendelijker door worden. Overigens kan men alle wapenen, granaten, geweerkogels, bajonetten, mijnen, torpedo's toetsen aan de eischen van menschelijkheid en be schaving en ze als ongeoorloofd ver werpen. Catapulten, proppenschieters, pijl en boog en dergelijken zijn gevaar lijk jongensspeelgoed geworden; wat in ernst als wapen wordt gebruikt, mo ge min of meer gevaarlijk en gemeen zijn, in beschaafde handen past geen enkel wapen. Een beschaafde wijze van oorlogvoeren is zoo iets als een nette manier van zatlapperij of een kunst zinnige uitvoering van ketelmuziek! bestel uw drukwerk rij de n.v. drukkerij sinjewel ijmuiden willemsplein

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1