PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN De waarn. Directeur van het Post en Telegraafkantoor alhier, maakt be kend dat het tarief voor gesprekken, waarvan de kantoren van aanvraag en bestemming 15 K.M. of minder van el kaai- verwijderd zijn 20 cents (voor dringende gesprekken 60 cents) per 3 minuten bedraagt. Gisteren werd1 te Haarlem dooi den Rijkswaterstaat aanbesteed het verrichten en onderhouden van verf- werk aan gebouwen en inrichtingen, behoorende tot de werken van de Vis schershaven te IJmuiden (Raming f 4500). Als volgt werd ingeschreven: K. Roe- da, Leeuwarden, f 2853. M. Kaleveld, den Helder, f 4890. Nyman, Amsterdam f 5653, P. H. V. Bos, Heemstede f 4700, G. Kletter, Utrecht f 4755, Greven, Zaandam, f 4295, N. V. Schilder- en Glasbedrijf v.h. Gebr. Hartman, Am sterdam, f 4440, H. J. Holt, Beverwijk f 4192. Oisteravond gaf het Chr. Fanfare korps „Wilhelmina" een concert in de tent op het Willemsplein. Uilgevoerd werden o.a. de nummers waarmede Wilhelmina zooveel succes op het concours te Enkhuizen heelt gehad. Velen hebben dezen mooien zomeravond genoten van dit concert. Voor wie wel eens aan de Zuidzijde van de Visschershaven komt, is het bekend dat in het overzetveer, achter het station, veel verbeterd kan worden. Bij de laatste groote uitbreiding der haven werd geadresseerd aan den minister om daar een veer mogelijk te maken, waarop gunstig beschikt werd. In verband daarmede werden de noodige trappen in gereedheid gebracht en iemand voor veer man aangewezen. We welen niet of bezuinigingsoverwe gingen daartoe geleid hebben, wel hebben we gezien dat het moge ijk werd bevonden de voorzijde der trap aan de Noordzijde der haven, tevens in te richten voor vuilnis belt, of beter voor stort- en stuifplaats der gemeentelijke reinigingsdienst. Nog erger wordt echter de toestand als men, met gevaar voor longen en kleeren in het bootje is gekomen en de veerman u naar de andere zijde roeide. Dan heeft men kans dat men eerst over een groot aantal trawlers moet heen klauteren eer men de kant bereikt. En dat dikwijls omdat, zonder dringende noodzaak, traw lers zijn gelegd juist voor de trap die het veer ten dienste moet staan. Het komt ons voor dat de betrokken havenknechts daar op niet steeds voldoende letten. Niet alleen toch verliest het veer op deze wijze zijn gansche beteekenis, maar ook de vele werklieden, die aan tijd gebonden, overge zet moeten worden, zijn daarmede dikwijls erg gedupeerd. VELSEROORD Damwedstrfjd. Donderdagavond had in den lunch room Eynthoven de prijsuitreiking plaats van den gehouden damwedstrfjd door de Damclub D. C. V. De heer K. Veuger behaalde den eer sten prijs in groep I, een fraai schilder stuk; de 2e prijs de heer H. Engelhart, een ontbijtservies; de 3e prijs, een schilderstuk, de heer H. Koelemey. In groep II behaalde de le prijs, een schilderstuk; de 2e prijs, een pendule met coupes, de heer Visser te IJmui den; de 3e prijs, een groote spiegel, de hqer J. Mertens. In groep III behaalde de le prijs, een groot schilderstuk, de heer M. Post; de 2e prijs, een koperen rookstel, de heer Groenendijk te IJmuiden, de 3de prijs, een luxe melkstel, de heer Tj. Servaas. Hiermede eindigden deze genoeglijke en welgeslaagde wedstrijden, welke ook in den a.s. winter weer zullen worden georganiseerd. Besloten werd nog deze maand een wedstrijd met Castricum te spelen. Het verbouwen van een woonhuis aan den Velserduinerbuurtweg tot winkelhuis, voor rekening van den heer P. Zeilmaker, is opgedragen aan den heer B. van Geldorp te IJmuiden. Volksonderwijs. Naar aanleiding van de tweemaal mislukte pogingen om te komen tot de stichting van een nieuwe Chr. school te Velseroord, was door de afd. IJmuidenVelseroord van „Volksonderwijs" een openbare ver gadering uitgeschreven in Flora. Deze vergadering, die matig bezocht was, werd geleid door den heer Y. J. Reitsina, wegens ongesteldheid van den voorzitter der afdeeling, Ds. Luikinga. Spreker voor den avond was de heer W. Lamers, uit Amsterdam, die in den breede de geschiedenis van het lager onderwijs in Nederland naging. Hij noemde de scholen, eens gesticht door Karet de Oroote, en die uit de tijden der republiek, bijzondere scholen van de slechts soort en bestemd om, nadat ze hun politiek-rellgieuze taak vervuld hadden, zoo spoedig mogelijk weer te verdwijnen. Het doel van die scholen was niet om het volk in breede lagen te ontwikkelen, doch om ze een bepaalde religie bij te brengen. Wel heston; en er enkele betere kostscholen, doch daar die voor de groote massa onbereikbaar waren, dienden zij slechts om de kinderen der zeer-gegoeden in hunne bevoorrechtte positie te handhaven. Dit werd anders toen, na de Fransche revolutie, Rutger Jan Schimmelpenning zijn schoolwet tot stand bracht. Toen werd het aanzijn geschonken aan de openbare lagere school, die in theorie, voor het geheele volk is. Dit onderwijs kwam steeds meer tot ontwikkeling, doch al spoedig kwamen de Anti-Revolutionairen en de Roomsch Katho. litken, die het liefst zouden willen tegen gaan. Dit blijkt o.a. uit de houding, aange nomen tegen de volksuniversiteiten, onder den minister Ooeman-Borgesius. Daar hel echter niet zoo gemakkelijk gaat, de school weer te vernietigen, komt men aan met de leuzede school aan de ouders. Doch dat het nu niet steeds altijd zoo ernstige wenschen der ouders zijn, blijkt uit het geknoei hier en elders met lijsten. De eigenlijke bedoeling is dat de staat alleen maar zal zorgen voor de allernoo- digste vakken, en de ouders de hooge kosten van al het bijkomende te laten betalen. Dan keert vanzelve de school der republiek, mei haar bevoorrechte klassen weer terug. Spr. echter spoort de ouders aan er niet toe mede te werken dat de kinderen, reedi op de school gescheiden worden, naar gelang der tallooze splitsingen der ouders. In debat kwam de heer J. H. Taanman, hoofd der school voor Chr. nat. onderwijs. Deze geeft een uiteenzetting waarom hij meent dat de school van de ouders moet zijn. Volgens hem wordt het geheele onderwijs aan een school met den Bijbei, doortrokken van geloof in het Woord Gods. Toch kan ook hij niet sympathiseeren met het scharrelen om handteekeningen voor een nieuwe school, die, zooals hier, vol strekt niet meer noodig is. Tweede debater was de heer Smit, die meende dat de spreker over het belangrijke punt van dezen avond, geheel gezwegen heeft. Verder onderstreepte deze nog eens het betoog van den heer Taanman. De spreker beantwoordde de beide debaters kort, waarbij hij hun toegaf dat de ouders de school die zij wenschen voor hunne kinderen moeten kunnen krijgen, doch dan moet het ernst zijn. In zijn sluitingswoord constateerde de voor zitter dat er reeds een Hervormde school op Velseroord geweest zou zijn, indien niet volksonderwijs actief was geweest. Daarom drong hij er bij alle ouders, voorstanders der openbare school, op aan, lid der afdeeling te worden. VELSEN Voor het maken van een aanleg steiger in den vijver om de Hermitage op Velserbeek ten behoeve van het pontje moesten eenige palen in den grond worden geslagen. Aangezien de bodem -daar te hard is om de palen met ef-ri han-dblok er in te heien heeft men met behulp van de motorbrand spuit den -grond weggespoten om zoo doende -de palen te kunnen vastzetten. Het moeilijkste van het werk was wel het plaatsen van de zware motor spuit, die meer dan één ton weegt. Toen deze echter op haar plaats stond en water kon geven, was de zaak spoe dig voor elkaar. Door de onlangs opgerichte ver- eeniging van personeel der papierfa briek „De Eendracht", wordt op Zater dag 6 Juni des avonds te 6 uur een openbare personeelvergadering gehou den. In het voor deze vergadering ver spreide strooibiljet zegt het bestuur, dal de bestaande organisaties de een heid onder het personeel niet kunnen brengen, en daar thans eenheid meer dan ooit noodig is, wekt zij alle arbei ders der papierfabriek op lid der per- soneelvereeniging te worden en daar deze zich niet zal inlaten met politiek of godsdienst, is er voor niemand be zwaar. Verder zegt het bestuur, dat de ver- eeniging thans 100 leden telt, doch dit is te weinig er moeten er veel meer ko men, daar anders niets is te bereiken. Hl. Dbl. In de week van 2430 Mei is in deze gemeente één geval van roodvonk en één geval van -diphtheritis voorj komen. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen W. v. d. M. uit Heilo, wegens het berijden van den Konings weg, die voor het verkeer afgesloten is. De Haarlemsche rechtbank heeft het vonnis van den kantonrechter te gen H. K., arbeider te Velseroord, die wegens overtreding der jachtwet ver oordeeld was en waarvan deze in appèl was gegaan, bevestigd, Gevonden voorwerpen. Te bevragen bij den veldwachter Bosman: een koffer, inhoudende kinderklee- ding en- in Velserbeek een matrozen muts. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: G. van Hamv. d. Cruyssen, d.; F. van Bredav. -d. Bent, d.; E. BurgerKeiser, d.; A. Vosse Bierman, z.; E. J. DuijnGeneiaas, z.; J. van Weteringde -Moei, z. -Ondertrouwd: A. Reehorst en H. v. d. Plas; A. Koopman en W. v. d. Veen; C. A. Piers -en J. M. v. d. Wal. Getrouwd: A. Ëotman en G. J. M. Blom; T. Tromp en K. Zwartvel-d; H. H. van Nieuwenhuizen en A. Dekker; A. van Warmenhoven en C. M. Terhorst; D. v. d. Klooster en A. van Buuren; J. v. Zijl en D. Blom; H. W. A. Jansen en H. J. A. I-landgraaf. Overleden: Jacobus v. d. Meij, 13 j., z. v. J. v. d. Meij en K. Iskes. Gevonden dieren en voorwerpen. POLITIEPOST WTJKEROOG. Een jong poesje, een regenjas, een heerenschoen, een glacé dameshand schoen, een rijwielbelastingplaatje, een haak van een motorrijtuig, een bruin kinderschoentje, een nijptang, een hondje, een kinderportemonnaie, een stel rijwielsleutels. SANTPOORT Onze plaatselijke gemengde zangvereeniging „Vox Humana" trekt Zaterdag 13 Juni naar het concours van „Polyhymnia'' te Haarlem. Zij komt uit in de 3de afdeeling bekroonde koren. Wij wenschen den heer Hooger- werf en z'n schare veel succes. Even ten noord-en van den parti culieren weg, die leidt naar Duin- en Kruidberg is een trottoir, dat bestrooid is met grint. We zeggen dit laatste er bij, omdat degene, die de moeite neemt er een kijkje te nemen mogelijk bij op pervlakkige beschouwing tot de con clusie zou komen, dat er geen grint aanwezig is. Het gras groeit daar n.l. zoo hoog, dat, zoo de kwaliteit wat be ter was, een boer er zeker jaloersch op zou zijn. Ons dunkt, hoewel er reeds veel gedaan wordt om onze gemeente een net aanzicht te doen opleveren, -dat dit beetje werk er nog wel bij kan. Tot dusver ioopt het met de aard beien-vooruitzichten uitstekend. Ze hebben voldoende water gehad en nog niet van de nachtvorsten geleden. Ook schijnt de vraag naar aardbeien uit het buitenland groot te zijn, zoodat, be driegen -de voorteeken-en niet den tuin ders een goed jaar te wachten staat. Wat we voor hen hopen. BEVERWIJK. De gebr. De Goede alhier behaalden op een bloemententoonstelling in Engeland te Chelsea een verguld zilveren medaille met een inzending Hollandsche iris in 35 soorten. Vïsscbery ea Hcheepmwf een Engelsche stoomer, n.l. 276.000 pond. De besomming van den Duitschen trawler bedroeg 10.800 gulden. De visch was ge vangen in de IJstandsche wateren. De Engelsche visscherij heeft zich tot de regeering gewend met het verzoek zooveel mogelijk de visscherij te bevorderen. Op de eerste plaats worden onderzoekingen gewenscht, die het vinden van nieuwe vischgronden ten doel hebben, aangezien de vangsten in de Noordzee gaandeweg afnemen. Vervolgens verlangt men verlaging van belastingen billijker prijs voor de bunker kolen. Sterk klaagt men over de concurren tie der Duitsche stoomstrawlers, die voort durend groote aanvoeren op de Engelsche vischmarkt brengen. Zoo werd op 14 April l.l. te Aberdeen een hoeveelheid van 1273 ton visch gelost, waarvan 905 tonnen van Duitsche schepen. De Engelsche vischree- derijen verzoeken op de een of afdere wijze die aanbrengsten te weren. Volgens opgaven der Fiahery Board in Schotland, zijn in April 1.1. verzonden 1824 tonnen haring, tegen 10.630 tonnen in de maand Maart en 50.204 in April 1924. Naar Holland gingen 465 tonnen. Op 30 April waren nog onverkocht 840 tonnen ongestempelde Schotsche haring, waarvan 515 op de Westkust, vooral te Glasgow. N. VI. Ct. SCHEEPVAART. IJmuiden. Aangekomen 4 Juni: Cornelia Henderika, stoomvrachtlog- ger, Lowestoft, haring, visschershaven; 5 Juni: Forestash, St., Caen, ijzererts, Hoogovens. Het stoomschip Ruurlo vertrok 4 dezer met een lading ijzererts van Caen naar hier. Het stoomschip Niobe vertrekt heden van Caen naar hier met een la ding ijzererts. Het stoomschip Ordunte Mendi, van Algiers naar hier met een lading ijzererts, passeerde 30 Mei Gibraltar en wordt heden alhier verwacht. SPORT. VISSCHERIJ. Van de IJsland-visscherij kwam hier binnen de stoomtrawler Odin, 1J.M. 168, van de V. E. M., met 210 kantjes zoutevisch. De Odin heelt de vangst aan versche visch reeds verkocht te Aberdeen. Het schip is juist 4 weken weg geweest De Raad van 's-Gravenhage voteerde verleden week een bedrag van f 1.200 000- voor den aanleg van kaaimuren, ducdalven en remmingwerken in de nieuwe binnen haven te Scheveningen. In de week tot 16 Mei was de kabel jauwvangst in Finmarken 3'/j millioen stuks togen bijna 4millioen in de overeen komstig week van 1924. Het totaal der Noorweegsche vangst was op genoemden datum 49'/io millioen stuks tegen 52 millioen verleden jaar. Van het totaal is dit jaar 19s/10 millioen stuks tot slokvisch en 28'/i« millioen tot splitvisch bereid. Haring was in de vooraf gegane week niet van belang gevangen. De vangst van kabeljauw bij IJsland bedroeg in 1924 48.553 ton (van 1000 K.G.) tegen 26.400 ton In 1923, behalve de in ijs door IJslandsche trawlers in Britsche havens aangevoerde visch. De grootste vangst be stond uit groote kabeljauw. De verbetering der visscherij in 1924 wordt niet alleen toegeschreven aan de toeneming der vloot, maar ook aan de ontdekking van nieuwe vischgronden aan de westkust van het eiland. De Duitsche stoomtrawler „Neu Founland" uit Cuxhaven heeft te Aberdeen op 23 April l.l. met de aanbrengst van 284 000 pond zeeviich het record geslagen. Tot heden was de grootste vangst die van Tumvereeniging „IJmuiden". Men schrijft ons: In vervolg op de vorige mededeelin- gen omtrent onze wandeltochten, wil ik alle belangstellenden (en dat zijn er, zooals ik hier en daar verneem, al heel wat), even vertellen, dat zij zich voor de drie tochten te samen op kunnen ge ven aan de volgende adressen. Bij on zen voorzitter, -den heer A. W. Dries- sen, Kanaalstr., onzen secretaris, den heer W- de Pagter, Bik- en Arnoldk-ade en ons bestuurslid den heer J. Bart, Willem Barentszstraat. Deze opgave moet geschieden onder bijvoeging van 50 cent inlegigeld. U ziet, het bedrag is de moeite niet waard en hopen wij dat dit geen beletsel zal zijn tot deelname aan onze excursies. Wat de tocht van a.s. Zondag betreft, dat is reeds in orde. De weg is door eenige onzer bestuursle den per fiets precies uitgezocht en ver schillende mooie plekjes zijn als rust plaats aangewezen. Als nu het weer wat -mee wil werken, belooft het een leuke ochtend te worden. Welke heeren en misschien ook wel dames willen de gezelligheid verhoogen -door een fluit of mondharmonica mee te nemen? (en daar ook op te spelen natuurlijk). Dat loopt meteen voor allen veel gemakke lijker. Denkt er vooral aan wollen kou sen of sokken aan te trekken en ge makkelijke schoenen, voor de dames liefst een platten hak, zoo-dat we onder weg geen voetpatiënten krijgen. En al len op tijd, we vertrekken om 8 uur. Een prettige tocht per beenenwagen toegewenscht door Turnia. VOETBAL Hel optreden der Oeroekweezen. In een onzer vorige nummers maak ten wij melding van het feit, dat de aanvoerder van het Nederl. Elftal, Harry Denis, geprotesteerd had tegen het feit, dat een Rotterdamsch Elftal zou spelen tegen -de Oeroekweezen. Wij onderschreven dit protest en deelden als onze meening mede, dat de heeren uit Zuid-Amerika eerst op een volgen de Olympiade maar eens moesten too nen, dat ze wisten, wat sportmanieren waren. Andere bladen gingen niet ac- coord- met Denis' protest en wezen ia- ter nadat de wedstrijd gespeeld was op het feit, dat de Oeroekweezen zich netjes hadden gedragen. Men vergat echter, dat de Zuid-Amerikanen op hun „slofjes'' wonnen en er dus voor hen geen rede bestond minder netjes op te treden. Dat ze echter na den wedstrijd tegen het Ned. Elftal te Parijs nog niet veel geleerd hebben, wanneer de nederlaag in 't zicht is, bleek wel in den wedstrijd tegen de Belgische Roode Duivels. Met de rust was de stand nog gelijk. Dat dit den „ras-echten" amateurs slecht be viel, is te begrijpen-. De schuld van een en ander wierpen zij op den Nederland- schen scheidsrechter Van z«-' Had-den zij hun zin gekregen a" deze reeds met de rust verv' worden. Na de rust wisten de Belgen leiding te nemen. Dat de i Oeroekweezen er niet beter op w - te begrijpen. Zelfs trachtte een na afloop Van Zwieteren te rnish len. Maar hier laten we dezen 1 en ander deelt hij mede in sj kroniek - zelf aan het woord, A „Ik miste bij -den hoekschop a, Scarone, -dien ik geregeld in <je moest houden. Direct nadat de fj schop genomen was, floot ik y0o? einde en rende in de richting va, kleedlokaal. Plotseling komt ya zijlijn Scarone mij tegemoet. Ik J hem te ontwijken, -daar ik bemert hij het op mij gemunt heeft, dort gelukt mij maar gedeeltelijk. Sc» weet z'n been dwars in mijn »e plaatsen, ik struikel en val en. een paar meter over -den grond waarbij ik mijn knie ontvel. Ik en zie Scarone andermaal op mif, men. Hij wordt echter gegrepen een militair en -door enkele land» ten, zoodat ik mijn kleedkamer ka reiijen, die afgesloten wordt. Latei telde men mij, dat het Belgisch bliek over dit optreden zeer y9 waardigd was en -dat het Scaroi lijf wilde, die inderdaad nog e opstoppers in ontvangst heeft nemen. Een half uur na den wei kwam een der managers met Sta bij mij, om excuses aan te bied zeide, de hand wel te willen aait den, doch niettemin een rappoti het gebeurde te zullen indien® rapport is heden aan dhr. Hirscl secretaris van de F.I.F.A., toe den." Tot zoover de heer Van Zwii We hopen, dat de F. I. F. A. hic krachtig zal ingrijpen. GEMENGD NIEUWS. De Tentoonstelling te Heidei, De Tentoonstelling „Stad Hel 1925 verheugt zich in een stijgen zoek. Het aantal betalende bedroeg tot en met Woensdag 18000. Dit cijfer betreft alles entreebewijzen- voor volwassenen, hetzelfde tijdsverloop werden <#1 derkaarten uitgegeven, wel een) voor de aantrekkelijkheid en k; rijkheid van deze tentoonstelling. Vrijdagmorgen 11 uur (zomertijd de vliegtochten met een derftl vliegtuigen aangevangen; dezen Zaterdag en Zondag telkens vant v.m. tot 6 uur n.m. gehouden; krijgt een prachtig uitzicht ova Marsdiep, Texel, enz. Zondagnii vaar 3 tot 5 uur heeft op het terrei feestconcert plaats, ter gelej van het 35-jarig bestaan van 1 delijk Muziekcorps (dir. de heer 1 Hall). De tentoonstelling wordt dagavond gesloten met een schilt vuurwerk. Dit vuurwerk wordt stoken op den steenendam aan dj zijde der Buitenhaven, tegenoci] tentoonstellingsgebouw, waard», van den wal af een bijzonder i zicht hierop heeft. Een extra-tral Alkmaar en tusschengelegen |if vertrekt te 11.50 n.m. Noord-Holl. Zentdüngsfeest Op het 'provinciaal Nooid landsch Zendingsfeest dat Wot; 8 Juli op het landgoed Huize broek van- mevr. Willink te broek zal worden gehouden, zulk sprekers optreden jhr. mr. J. Boreel van -Hogelanden to voorzitter der Vereeniging voort -dige Zending in Noord-Holland ni-ngsrede)dr. J.F. Beerens te tl ds. J. van Hersken te Hillegoi11 J. G. Lekkerkerker te Bennebn O. Nore-1, directeur van het 0 Bureau voor Inwendige Zend Amsterdam, ds. J. W. P. le Boy terdijk en dr. P. Stegenga Az. sterdam, (slotrede). Medewerking verleenen Gem. Zangvereemgmgen „Sot ti 1 ■Gloria" te Landsmeer en de C* monie „Nut en Genoegen" te Effl Kamer van Koopbando* Publicatie Handels- en NijverheidsvereenigiiMI"' Binnenkort zal een nieuwe van het werk „Handels- en hei-dsvereenigingen in NederlM schijnen. Op het Bureau der Kamer v® handel, Kruisweg 70, Haarlem,! naamlijst van de Vereenlgmgsn de nieuwe uitgave zullen wow meld, ter inzage. Wij stellen belangk gelegenheid, aan bovengen- eventueele fouten of a-- kenbaar te maken voor 28 Tuf Bij de Kamer van Koopts® Fabrieken voor Haarlem en

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6