Christelijk Mist. iesvereeniging Van Zaterdag 6 Juni tot en metlö Juni Voorstraat - Haarlem - Houtstraat WOLLEN DEKENS STOOMEN f 1.- ESN. Openbare Vergadering op Woensdag 10 Juni 1925's avonds 8 uur preciesin het Gebouw voor Chr. Belang Sprekerde heer H. W. TILANUS, Lid der 2e Kamer. Onderwerp: „Het standpunt der Chr. Hist. Uni( ten aanzien Tan het Traagstnk der Ontwapening in Terband met de Internationale Ontwikkeling. Gelegenheid tot gedachtenwisseling en vragen stellen. Toegang vrij Toegang vrij „DB IBIS" De IJmnider Courant is iUnge Year straat 23 Haarlem Dames Fantasies f 1.30 Heeren Bottines, gep. f 1.75 Werkschoenen f 1.80 Badschoenen Tanaf 90 ct. SB it KLEINE HOUTSTRAAT 18 TELEFOON 12778 ZEILSTRAAT 33 HAARLEM. het meest gelezen blad voor ijmuiden, Velseroord, Wijkeroog, Velsen Driehuis en Santpoort. HUSHOUDWEEK Vroom Dreesmann De roman van den kauwguinmikoning. Over den heer William Wrigley Jr., den Amerikaanschen multi-million- nair en fabrikant van het in Amerika haast onmisbare en in ons land ook lang niet onbekende kouwgom., die in den Haag vertoeft en welke ter gelegen heid van zijn bezoek aan ons land 25000 gulden heeft gestort voor het Olym pisch Comité, schrijft de Haagsche Courant o.a. het volgende: Deze Amerikaansche groot-industri eel maakt een reis door Europa, deels voor pleizier, deels voor zaken. In Frapkfort gaat hij n.l. een nieuwe fa briek beginnen en hij wenscht zich per soonlijk op de hoogte te stellen van den stand van zaken aldaar. Wij zijn in de gelegenheid om van dezen 18-karaats Amerikaanschen dol larkoning, die aan alle eischen van den roman voldoet, eenige bijzonderhe den te vertellen. Toen William Wrigley elf jaar was, liep hij weg van de school, kwam weer terug, maar werd er op z'n twaalf de jaar weggezonden. Zonder er lang om te treuren, ging hij in een zeepfa briek werken en op z'n dertiende jaar ging hij „den boer op" om de zeep in allerlei kleine plaatsen aan de winke liers te verkoopen. Dit werk stond hem echter maar matig aan en op z'n ne gentiende jaar had hij er genoeg van, zocht een andere betrekking, trouwde, zwierf rond en kwam op z'n 33e jaar in Chicago aan met 32 dollars in z'n zak. Daar begon hij een fabriekje en nu. is de jaarlijksche omzet van de Wrigley Chewing Gumfabrieken meer dan 80 millioen dollar. Dat is in 't kort de geschiedenis van dezen wer ker, een geschiedenis, die ongetwijfeld „echt"-Amerikaansch is, vol romantiek maar ook een bewijs van het feit dat een stugge werker met een helderen kop in het land der onbegrensde mo gelijkheden, soms ver vooruit kan ko men. Want om van krantenjongen (wat hij natuurlijk als ieder Amerikaansche millionnair ook geweest is) het te bren gen tot een der grootste fabrikanten van de United States, dat wil heel wat zeggen. William Wrigley is 't type van den stoeren Amerikaan, van den man die met veel tegenslag te kampen had driemaal een groote „strop" had en tweemaal z'n fabriek zag verbranden maar die volhield, glimlachend en vertrouwend op z'n eigen kracht. Het is hem gelukt. Wringley heeft zich, dank zijn geweldige reclame, tot een der meest vooraanstaande groot-indu- strieelen van Amerika opgewerkt. Hij heeft vier enorme fabrieken, in Chica go, Brooklyn, Toronto en in Sydney (Australië) terwijl hij nu spoedig in Frankfort zijn vijfde fabriek opent. En dat allemaal door kauwgom! Is het niet verwonderlijk? Zoo'n man moet natuurlijk een krachtfiguur zijn, iemand met een on uitputtelijk energie. En dat is hij ook. Alhoewel hij 63 jaar is, ziet hij er uit als een goede veertiger. En zoo is hij ook in z'n denken en doen. Altijd nieu we plannen beramen, nieuwe proeven uitdenken, dat is voor hem de vreugde van het leven. Een paar jaar geleden wilde mr. Wrigley een levensverzeke ring sluiten met een jaarlijksche pre mie van 150 duizend gulden. Twee en twintig maatschappijen sloten in com binatie de verzekering af. Hij werd door 8 doctoren gekeurd en bleek in een uit stekende physieke conditie „met 't ge stel en de bloeddruk van een man van 28 jaar". Zijn levensgeschiedenis, waaruit wij hierboven al een en ander aanstipten, is waarlijk 'n verwonderlijk-romanti sche. De manier waarop hij zich een weg baande door het leven dwingt ieders respect af. Als krantenjongen toonde hij z'n vernuft door op duizen derlei wijze z'n bladen aan te prijzen. Hij sliep dikwijls in de open lucht met een stapel dagbladen als hoofdkussen en hij maakte natuurlijk zóóveel mee, dat hij als jongen van elf jaar al heel wat wist van wat er in de wereld te koop was. Daarna kreeg hij allerlei werkjes op schepen te doen, als koks maatje en als zeilmaker. Toen hij tenslotte weer thuis kwam en naai school ging, bleek het dat studeeren z'n fort niet was ën op een goeden dag zei z'n vader: „Je loopbaan als school jongen was geen succes, we zullen eens zien wat de wereld van je maakt." En de kleine Wrigley kreeg een lastig baantje in een fabriek tegen een salaris van 1 dollar 50 per week als zeepmen- ger. Gedurende een jaar hield hij dat vol aldus de fundeering leggend voor z'n physieke kracht, dat hij later door geregelde oefening bewaarde toen ging hij, na z'n vader lang ge smeekt te hebben, naar Pennsylva nia om zeep te verkoopen. Zijn w-iiÖ eerste avonturen als handelsreiziger zijn niet onvermakelijk, maar getuigen toch al dadelijk ervan dat er bijzonder- veel pit inden jongeman zat. Hij bleek een handige zakenman, maar toch was die zeephandel, waarin hij niet hard genoeg opschoot, niet in staat om hem te beletten een ander avontuur te be ginnen. Met een diligence reisde hij naar Kansas City, als bezitter van 65 cent, kocht een krant om te zien of er riog een baantje was en het gelukte hem als kelner aangesteld te worden. Toen de eigenaar van het restaurant, waar hij werkte, ontdekte dat z'n nieu we kelner kon lezen en schrijven, werd hij spoedig aangesteld als kassier. Maar de baas betaalde niet en Wrigley begon wat anders, werd agent van een kleine firma in rubberstempels. Dat gelukte beter en met 32 dollars, een nieuw pak aan, een arm vol cadeautjes en een groot zelfvertrouwen, keer de hij weer naar huis terug. Maanden van hard werken en teleurstelling volg den. Niets wilde hem gelukken. Hij deed weer in zeep, aanvankelijk zon der succes, maar toen toen voer de geest der reclame over hem en hij be gon een premie-systeem, dat zich later ontwikkelde tot ongehoorde propor ties én waardoor hij ook z'n succes in de kauwgummi-brance boekte. Maar eerst handelde hij nog in kookboeken en een soort zelfrijzend bakmeel, ook met cadeaux en premies, een stelsel, dat toentertijd geheel nieuw was. Eerst had hij tegenslag, de premies vielen niet in den smaak, maar op zekeren dag maakte hij een overeenkomst met een klein fabriekje om kauwgum-mi, dat toentertijd populair begon te wor den, als premie bij z'n bakmeel te ge ven. En dat liep! Bakmeel en kauw gum, het was een vreemde combinatie, maar het ging best. Het kauwgummi werd populairder, v éél meer dan het bakmeel. Dus liet hij het laatste loopen en specialiseerde zich op het eerste. Weer met premies! Ieder winkelier, die voor 15 dollars per week aan kauwgum kocht kreeg een soort kasregister cadeau. En van toen af gingen Wrigley's zaken in stijgende lijn. Hij had nog wel een paar maal groote malaise maar in 1902, toen hij quitte of dubbel speelde en een gewel dige advertentie-campagne begon, won hij het pleit. Hij kreeg meer geld bin nen, maakte ook zeer veel reclame en het slot van de historie was, dat Wrig ley na vele ups en downs slaagde in het leven. Tweemaal vloog zijn fabriek in brand, maar hij liet er zich niet door intimideeren, werkte wat harder en zie., nu heeft hij 5 geweldige kauw- gummi-fabrieken met duizenden arbei ders, en productie van 12 billioen pak jes per jaar en een omzetcijfer van 80 milloen dollar. En daarnaast is mr. Wrigley nog di recteur van de National Bank, de Boulevard-Bridge Bank, van de Erie Railroad Company en van de Welming- ton transport-company, die 26 groote schepen bezit en dan maar dit ruikt een beetje naar den Amerikaanschen dollarkoning is hij „eigenaar van 't eiland St. Catharine". In ieder geval is mr. Wrigley een man met een interessante geschiedenis en zijn Doublemint en -Spearmint, die al vele kaken in beweging hebben ge bracht, de pepermunterige stopverf achtige massa, welke de Amerikanen even-min kunnen missen als water en zont. zijn tegenwoordig alom bekend, evenals de z.g. P.K.'s, een uitvinding van zijn zoon P. K. Wrigley. Ziedaar een kort verhaal over een Amerikaan, die het door energie en, reclame tot multi-millionnair gebracht heeft. Zijn motto is „Zeg het ze in weinig woorden en zeg het ze dikwijls". Abd-El-Krim. Men maakt zich in Frankrijk onge rust over den oorlog, die in Marokko begonnen is. De Rif-Kabielen zijn geen wilden met pijl en boog. Zij beschikken over modern oorlogstuig, dat zij voor een deel op de Spanjaarden veroverd hebben en voor een ander deel op een onbekende wijze weten te koopen van Europeesche wapensmokkelaars. De leiders zijn voor een deel mannen, die in Europa zich ontwikkeld hebben. De broeder van Abd-El-Krim heeft in Spanje voor ingenieur gestudeerd. Bo vendien is Abd-El-Krim, die uitgeroe pen is tot president van dé Rifrepu bliek, niet alleen een strijder, hij is ook een profeet. Hij gelooft door Mohamed geroepen te zijn, om een eind te maken aan de bezetting van Mohamedaansch gebied door de heidenen en om Span jaarden en Franschen de Middelland- sche zee in te Jagen. Zijn mannen vech ten in dat geloof dan ook een hd oorlog. Het zwaardere geschut en het li wapen geven de Franschen niet veel. Zij vechten niet tegen steden, tingen, groote legers, maar tegen ne zwermen ruiters, die steeds te trekken, maar dadelijk ook weert' komen-, zeer bewegelijke troepeni gewoon zijn aan het klimaat, to der de Europeanen lijden. De Mi bovendien geboren strijders. Hij i eerst zijn geweer, dan zijn paart de derde plaats zijn vrouw liel, een spreekwoord onder hen ini Hij kan tegen ontbering, heel veel meer dan een paar vijgen i dels noodig en heeft niet spoed van de dorst. De Spanjaarden zijn door de Kabielen al teruggedrongen. Zal de Franschen gelukken zich tol haven? Verder reikt hun oorlog niet. Frankrijk heeft zeker belas beschavingswerk gedaan in Man maar voor de Moren zijn ze vre indringers, die zich heer en me gemaakt hebben van hun land en Geuzenmoed strijden ze daarom hun onafhankelijkheid. Onderla ziet van Gibraltar John Buil m? langstelling en zelfs met spannia hoe de strijd zal afloopen. WITTE KRUIS Stel niet uit lid te wordend Witte Kruis tot dit noodig iu.® komt onverwachts, het noodlij schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per i^r 3 cent per week is men lid en heelt recht op kostelooze hulp van eet wijkzusters en tevens gebruik vaü pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap men te richten aan den AdminisW den heer J. Woltman, Willehrordst te Velseroord. BESTEL UW DBUKWEW BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEW1 UHUIDEN - WILLEM8PL®

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 8