ORGAAN VOOR DE G! NTE ru« Smette Verschijnt Woensdags Zaterdags tOLl E3Ê0 T Ko. 63 Woensdag 10 Juni 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT Ihonnementsprijsf 1.— per 3 maanden, franco per post! 1.35 bonnementcn worden aangenomen aan het bureau en bij de senten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente jsi SEN >n dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- p, r. C. ROELSE, IJMUIDEN. r Advertentiën uiterlijk in te zenden jENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N.V. UITOEVERS-MtJ. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein II Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeellngen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels 11-i iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m.5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. In rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van bultan de geraeenta Velsen. omen el. hinderwet. iBeester en wethouders der ge- Velsen brengen ter openbare ij dat de verzoeken van: c'. Maarschalk, te Santpoort, om 'perceel, kadastraal bekend ge- Velsen, Sectie E, No, 595, gele- ibij het woonhuis Rijksstraatweg te Santpoort, eene ondergrond- 'benzine-bewaarplaats met boven- Ische aftapinrichting te mogen btcD, door hen is toegestaan on- «1 r.vaardon; „Omtinental Petroleum Company, (jdltdlam, om in het perceel, kada- Ujl iekend gemeente Velsen, afd. Uidsn, Sectie I, No. 2516 en plaat- te bekend Oranjestraat C 4, eene rgrondsche benzine-bewaarplaats tovengrondsche aftapinrichting te a oprichten, door hen is toege- ler voorwaarden, den 4 Juni 1925. «meester en wethouders voornmd. icretaris, de burgemeester, ISTELIJK. J. P. HANDGRAAF l.b. (irpachting zeestrand. ■gemeester en wethouders van „brengen ter kennis van belang enden, dat zij, die een gedeelte van eesVraad ten zuiden van de zuid- wenschen onder te huren, voor plaatsen van tenten e.d., zich len wenden tot den pachter, den G. Beukman, aldaar. Isen, den 6 Juni 1925. rgemeester en wethouders voorn., lecretaris, de burgemeester, lostelijk. J. P. Handgraaf, l.b. VAN DEN WACHTTOREN. !s Int honderd vrachtauto's met schillen en papier. Pinkster wandelde ik in de vroeg- ten boschrijke streek. In de verte ik soms het snorren van een maar anders niets dan zingende en ruischende boomen. De glinsterde kleurig op blad en Een heerlijke geur van eikenloof overal. Rustig en sterk stonden s mmen en aan hun voet het glim- groene blad van boschbessen, de stekelige takken van bramen, de ïle brem, de sierlijke nog licht- t varens en het mos in vele tin ken tempel van natuurschoon en met gewijde stilte, varen geen menschen, maar ze er geweest. Overal papiertjes kocola en andere slikkerijen, si- tel- en banaanschillen, vies •papier, waarin boterhammen 1 waren. Telkens ziet men dat kleine ergernis. Het is zoo ^{evraagd, die rommel niet weg "in, maar niemand bekommert com, na Pinksteren waren 72000 »rs in Wembley, Maandags wa- 81000. Een der groote schare, B de meesten ook hun provi- lekkers meegenomen hadden. beide dagen lieten de bezoe- 11000 vuilnisbakken of 200 Mo's vol rommel achter. Ge- 81/» uur hebben 200 man ge nu de tentoonstelling te reini- 'svcel zal er nog buiten het ter- He straat en in de treinen weg- zijn! een moeilijkheid. Waar moet Billen en papieren laten, als l "'et mag wegwerpen? In par- men vuilniskorven, waarin Y11 w ander kan deponeeren, bosschen niet. Zou het zoo'n ®°6ite zijn, om die rommel in Schrijnen en Stukloopen d Doo den Schrijnen en Stukloopen der huid, L Doorzitten bij Wielrijders,verzacht en 1 geneest men met p|J|^Q^ Bij Apoth.en Drogisten Ier Huid, I zacht en zijn tasch mee te nemen of des noods een kuiltje te maken en het weg te stoppen of het in een groote prop in el kaar gefrommeld In 'n sloot te gooien. Met een klein beetje goeden wil zou men de schoonheid van de mooiste plekjes in de natuur zuiver kunneil houden. Nu doen ze na een drukken dag vaak denken aan een terrein, waar kramen gestaan hebben, rommel, die een kermis achterlaat. Zijn bloed geven. Gewoonlijk wordt de uitdrukking gebruikt voor den soldaat, die zijn bloed geeft voor zijn vaderland. Te sterven voor het vaderland werd e- ns beschouwd als het schoonste offer; te genwoordig verkiest men het te leven voor het vaderland. Als men het dan ook maar doet! Men kan ook zijn bloed geven zonder te sterven. De geneeskun de weet soms doodzwakke menschen er bovenop te brengen door hun het bloed te geven van sterken en gezon den. In Engeland schijnt dat meer te gebeuren dan in ons land. Dat offer, om iemand te helpen weer krachtig en gezond te worden, wordt ook niet zon der gevaar gebracht. In Londen heeft een boekdrukker reeds 44 maal zich bloed laten afnemen in belang van zie ken. Hij heeft daarvoor nooit eenig geld willen ontvangen. Hij stelde zich steeds beschikbaar voor het groote, be roemde London Hospitaal. Hij is nu eershalve benoemd tot bestuurslid van dit hospitaal en heeft ook een waar- deerend schrijven van den eersten mi nister ontvangen. Gewoonlijk wordt voor iedere dosis bloed, die een gezon de bereid is af te staan f 60 gegeven. Deze man heeft er echter geen zaakje van willen maken en om niet zijn bloed geofferd. Wanneer alle kracht, energie, wetenschap, dapperheid, geld, bloed en leven, dat besteed wordt voor oorlog en oorlogsdoeleinden, eens geof ferd werden voor werken van den vre de, uit naastenliefde, om de wereld vooruit te helpen, we zouden al spoedig uit deze donkere wereld in een wereld van licht zijn. Het mooiste offer is het offer in stilte gebracht. Dit eerbetoon doet aan de schoonheid van de daad wel iets af en toch is het goed, dat zul ke mannen geëerd en genoemd wor den, want leeringen wekken maar voorbeelden trekken. En al is het geen bloed, we hebben allen eiken dag veel te geven aan elkander. Wie zoo geeft, zal ook veel ontvan gen. Dat is een der diepzinnige waar heden uit het onderwijs van Jezus. Bij dat ontvangen moet men echter niet denken aan de beurs, de krant, de pu blieke opinie, maar het hart. De Noordpool. Wij grijpen naar iedere nieuwe krant met de vraagSlaat er iets over Amundsen in Zou hij teruggekeerd zijn Ruim een week geleden is hij in een vliegtuig opgestegen met een tweede, dat hem begeleidt en de wereld scheen te meenen, dat hij even over het Noordpoolgebied zou heencircelen, om via versa terug te vliegen. Toen hij na een paar dagen nog niet teruggekeerd wal, begon de ongerustheid, hoewel zijn familie en vrienden en Poolspecialiteiten beweerden, dat er voorloopig geen reden is, om voor een ongeluk te vreezen. Op de Noordpool slaat geen bordje met den naamEinde der aarde. Er zijn ingewikkelde berekenin gen noodig om dat punt met zekerheid vast te stellen. Het vliegtuig kan op veie K.M. afstand trvan gedaald zijn, zoodat de reizigers verder te voet het doel der onderneming moesten zien te bereiken. Bovendien zullen zij van de gelegenheid gebruik hebben willen maken, om onder zoekingen te doen in deze onbekende en onbewoonde wereld. Voer de herfst, zoo wordt thans verzekert, behoeft men niet ongerust te zijn. Ook kunnen de vliegtuigen defect geraakt zijn, zoodat de mannen te voet naar de wereld, waar de zon wat meer en de koude wat minder te zeggen heeft, terug moeten keeren. Dat kan een lange cn moeizame tocht worden. Met hulpexpedities wil men nogeen poos wachten. Maar de vraag blijft de wereld plagen, of daar in het hooge Noorden, waar ijs en sneeuw nooit smelten en alle planten leven, zalfs van het mos onmogelijk is, een stoutmoedige geleerde en onderzoaker met zijn stat verongelukt Is of nog erger na dagen, wellicht weken van afschuwelijk lijden gedoemd is te starven, dan wel of zij daar gelukkig geland zijn en thans ijvarig bezig een der laatste raadselen van de aarde op te lossen. Zullen zij straks met een schat van wetenschappelijk nieuws als twee kleine stipjes in de lucht verschijnen aan hen, die op het schip de Farm op hen wachten en die wel ieder uur eens in de lucht zullen turen mei de gedachte: Nog niets? Hoe lang nog? Wellicht hooren wij nooit meer iets van Amundsen en zijn gezelschap en zijn ze gevallen, voor een deei zwaar gewond, zijn de anderen gedaald, om hen te helpen, heeft men de gewonden, zoo goed mogelijk verzorgd, achler gelaten, om hulp voor hen tc halen, zijn de gezonden verdwaald en door gebrek en koude gestorven en is de weg naar de Noordpool weer eens de weg naar den dood geblnken Maar met iederen dag gaat een deel der spanning bij ons verloren, de vraag naar Amundsen wordt verdrongen door de vele nieuwe vragen, die eiken dag opkomen en over een jaar zullen we zeggen Wat was dat ook alweer met dien Amundsen Amundsen kan de eerste zijn, die per vliegtuig de Noordpool ontdekt. Maar er heeft reeds eerder een mensch op de Noordpool gestaan met het blijde en trot- sche gevoel, de eerste te zijn en zeker ook met het verlangen, om zoo spoedig mogelijk naar zachtere oorden wee. te keeren. Daar is indertijd veel over geschreven, er hebben in alle illustraties portretten gestaan van den Noordpoolheld. Er was een spannende race naar de pool en twee betwistten elkander de eer. Wie was er geweest, wie was er het eerst geweest? Hoe heette ook alweer de man, die ais de ontdekker der Noordpool erkend en ge huldigd werd Het is merkwaardig, hoe snel tn vo komen het publiek zelfs be langrijke feilen van weinig jaren geleden vergeet. Het gelukte Peary in 1909 de Noordpool te bereiken. Men vermoedt rijke steenkoolbeddingen in de buurt van de Noordpool; er is nu al een klein begin van wrijving over de vraag, wie over dit gebied heer en meester zal worden. Canada, Noorwegen en de Ver. Sta'en willen alle drie hun rechten erop doen gelden. Ais er op den duurj maar geen Noordpooloorlog komt. De Eskimo's leven nog in vredige onkunde omtrent kanonnen, torpedo's, granaten, mitrailleurs, gifgassen en andere werktui gen der beschaafde wereld In hun taai komt het woord oorlog niet voor, omdat zij den oorlog niet kennen. Zij zijn geen engelen en bakkeleien wel tegen elkander. Maar systematisch oorlogvoeren kennen ze niet. Zullen de ijsbergen eens scheuren door het gedonder van het geschut en de; witte sneeuwvelden bezoedeld worden door! het bloed der gewonden? Het onwaar- schijnlijkste wordt mogelijk en gebeurt, als er wat te halen valt. Voor den vrede aan de Noordpool is het daarom te hopen.dat, onder het harde dek van ijs geen olie bronnen of kolenlagen verborgen zijn. CONCERT op Vrijdag 12 Juni a.s. In de muziektent op het Willemsplein, te geven door de Harmonie Vereeniging „Concordia", directeur Sam Vlessing. Aanvang 8 unr. In TABAKSPIJPEN ontvingen wij wederom groote sorteering In de meest gevraagde modellen aan. Laagst mogelijke prijzen. Jacq. TELLIER - Kanaalstr. C 81 IJMUIDEN PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Vrijdagavond tijdens het concert van Wilhelmina op het Willemsplein waren twee personen gearmd aan het dansen en zongen daarbij ook. De po litie bracht ze naar het bureau en maakte proces-verbaal tegen hen op. PROGRAMMA. 1. Abschied der Gladiatoren, H. Blankenburg. I 2. Ouverture Calil von Bagdad, A. Boieldieu. 3. Ballet Marion, S. Vlessing. a. Prélude. b. Rigaudon. c. Badinage. d. Intermezzo. e. Gavotte. f. Rondo finale. 4. Oorlogsblinden, Karaktermarsch, S. Vlessing. 5. Fantalsie Carmen. 6. Espana, Valse Espagnole, E. Waldteufel. 7. Ernst en Luim, Potpourri. 8. Marche Finale. Verdronken. Maandagavond verspreidde zich door onze plaats het gerucht, dat er twee jongens verdronken waren, één in de Haringhaven en één bij het fort. Het eerste geval bleek op een misvat ting te berusten, het laatste was helaas juist. In een stuk water bij het fort, waar de Amst. Ballast Mij. afgravin gen verricht, zwemmen veel jongens en de 15-jarige J. M. B. was daar Maan dagavond ook gaan zwemmen. Plotse ling is de jongen in het water wegge zakt en toen de politie, onder leiding van den hoofdagent Roelofs, het li chaam spoedig gevonden had, werd de kunstmatige ademhaling toegepast, maar Dr. van I-Iaselen kon niet anders dan den dood constateeren. Het lijk werd per motorboot „Roland" naar den steiger bij de kleine sluis gebracht en vandaar per brancard naar de ouder lijke woning in de Kanaalstraat. Het was een ontroerend gezicht, toen de „Roland" met het lijk kwam aan- stoomen. De boot had de vlag halfstok en langs den kanaalkant stond een groote menigte in stilte de aankomst gade te slaan. Men was op dezen heer lijken avond merkbaar onder den in druk van het plotselinge en droeve af snijden van dit jonge leven, dat veel beloofde, want de jongen was zeer vlug in 't leeren en leerling der Rijks H.B.S. Zondag wapperde de vlag van het Italiaansche consulaat, alhier, ter ge legenheid van het regeeringsjubileum van koning Victor Emmanuel II. Het bouwen van een dubbel woon- en winkelhuis aan de Julianakade al hier, voor rekening van de Singer-Mij., is opgedragen aan den heer B. van Geldorp. Door J. V. werd aangifte gedaan dat zijn 8-jarig zoontje mishandeld was door J. A. te Velseroord. De poli tie stelde een onderzoek in. Zondagmiddag 1 uur ontstond bij de brug naar de steigers der Amst. Ballast Mij. aan de Zuidzijde van het Noordzeekanaal een brandje, doordat door een weggeworpen sigaar het helm langs den weg in brand geraakte. Door B. v. d. L. uit Velseroord en een spoor beambte werd «het brandje met zand gebluscht. Tijdens de groote dTukte op het zeestrand geraakte Zondagmiddag een 8-jarig meisje zoek. Door een politie agent en eenige« burgers is geruimen tijd gezocht geworden en de mannen mochten er eindelijk in slagen hun po gingen bekroond te zien, want zij von den het kind bij den weg van Duin- en Kruidberg, 5 K.M. van IJmuiden. De kleine meid werd teruggebracht en kon juist nog met haar ouders met de boot van 8 uur naar Amsterdam ver trekken. De drukte was Zondag zeer groot en de politie had weer handen vol werk. Alleen met de Roland en de overzetvee- ren zijn 8000 h 9000 menschen overge zet. Het was Zondag zeer druk aan het strand. Een schatting van het aan tal menschen dat met de veren overge zet was, bracht tot 8 a 9000. Daarenbo ven waren nog velen loopende om de ■haven gekomen of wel per rijwiel of auto tot het strand. Voor auto's was een plaats achter de semaphore aangewezen om te wachten, zoodat die het verkeer in de smalle bocht, daaromheen niet hinderden. Een motorboot uit Amsterdam, die mee in het veer naar het strand wilde varen, bleek niet aan de eischen der gemeen te-verordening op de veren te voldoen en moest dus terugkeeren. Intusschen maakte het aantal bezoe kers, grooter dan in menige bekende seizoenbadplaats, op het strand een ge zellige drukte. De verschillende zaken hadden een uitstekenden dag. Velen hadden ook een tent, om te kampeeren opgeslagen. De drukte schijnt intusschen ook door vele kooplieden wel verwacht te zijn, want een grooter aantal venters met eet en drinkwaren, dan ooit te vo ren, bleken nu een vergunning van B. en W. te hebben om aan den strandweg te staan. Boaz-bank. Maandagavond had in het Gebouw voor Chr. Belangen alhier de algemee- ne vergadering plaats der Coöp. Spaar en Voorschotbank Boaz. De waarnemende voorzitter van den Raad van Toezicht, Mr. A. W. Hellema, opende met een woord van welkom en noemde het een verheugend feit, dat over 1924 weer een winst te boeken viel. Spr. vertolkte de droefheid van het bestuur en den Raad van Toezicht bij het heengaan van den voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer W. Polderman. Voor de Bank was dit een groot verlies. De heer Polderman was één harer oprichters en wie hem ken den, zullen in hem opgemerkt hebben een bijzonder kenmerk, n.l. om de zwakken, die steun noodig hebben, te helpen. Reeds voor de oprichting der bank was hij steeds bereid anderen te helpen en daarom was hij in de Boaz- bank zoo zeer op zijn plaats en had de ze de liefde van zijn hart. Vandaar dat zijn heengaan zoo gevoeld wordt. Spr. hoopte dat ieder lid door bijzonderen ijver zou trachten dit verlies te vergoe den. Het financieel verslag over 1924 werd daarna uitgebracht. Wij ontleenen daaraan het volgende: Door leden werd in rekening-cou rant gestort f 37284.51. Opgenomen werd f 38228.48. Het saldo per 31 De cember van leden te vorderen bedroeg f 26003.40°. Door spaarders werd in 1924 totaal ingelegd f 53910.75. Terugbetaald werd f 45663. Het saldo, aan spaarders ver schuldigd, bedroeg op 31 December f 164.422.28. Aan voorschotten werd verleend f 9430.52, terwijl werd afgelost f 10013. Op 31 December bedroeg het totaal aan uitstaande voorschotten f 54869.98. Aan Intrest werd ontvangen f 10238.57 en uitbetaald f 6609.48, zoodat bruto verdiend werd f 3629.09. Voor het gebouw der Bank werd aan huur ontvangen f 424.96, terwijl aan onderhoud enz. en afschrijving werd

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1