jjmuider Courant Z»terdag 13 Juni 1925. 2e blad ppEDIKBEUHTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN NED. HERT. KERK Ds. van Ooitrom Soede. „ur Ds. Erdman. Bediening v«" den H. Doop. NOODKERK (Koning WUlamshuIs) uur: De Heer Vermeulen. Zjterdagsvond 8 uur: Bidstond, .„dagavond 8 uurKerkeraadsverga- dering, p(0pgg«z. Gem. Aid. Piot Bond. ■«uur: Da. Haars, van Nieuwe Niedorp, GEREF. KERK. Ds. Joh. Jansen. 1Ur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. «uur: Ds. T. A. Bakker, uur: Dezelfde. 2VANGELISATIE HOOGEBERG. ...««morgen 10 uurSamenkomst. JLmiddag 12 uur: Zondagschool, oidigavond 7.30 uurSamenkomst. Spreker: B. |enninga. [dagavond Openlucht Samenkomst op het Koningsplein. [Dinsdagavond 7.30 uurMeisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. onderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERT. KERK uur: Ds. W. Kroese. GEREF. KERK. Dun: Ds. JC. Brussaard van Bloemendaal, Sin I uur: Dezelfde. VELSEN NED. HERT. KERK Ds. F. Postma van Haarlem. WIJKEROOG. GEREF. KERK. uur: Ds. J. D. Boerkoel. uur: Dezelfde. SANTPOORT NED. HERT. KERK uur: Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. LOKAAL BETHEL. 5 uurde heer L. N. Smelik. 0 uurDezelfde. EVANGELISATIE, uurDs. Erdman te IJmuiden. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, uur: Ds. van Calcar. OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. jmjringsregister en alphabetisch register. Ie burgemeester van Velsen maakt be ll, dat het inschrijvingsregister voor de ling 1926 met bet daaruit opgemaakt nbetisch register gedurende tien dagen, 12 Juni tot en met 21 Juni as, ter «eniesecretarie voor een ieder ter in- ligt. gen deze registers kan binnen dien bewaar worden ingebracht bij een tsdenen omkleed verzoekschrift. Dit bij den burgemeester, ter secretarie k gemeente worden ingediend. Aan mzoeker wordt een bewijs van ont- |il afgegeven. De burgemeester zendt verzoekschrift aan den Commissaris der ingindeze beslist bij een met redenen i leed besluit. :l verzoekschrift behoeft niet gezegeld k 11 Juni 1925. De Burgemeester, J. P. HANDORAAF l.b. HINDERWET. lemeester en wethouders der Gemeente brengen ter openbare kennis dat Ier eniesecretarie ter inzage ligt een >k met bijlagen van de Continental em Company, te Rotterdam, om ver is lol het oprichten van eene onder is benzinebewaarplaats met boven zie aftapinrichting op het perceel ml bekend Gemeente Velsen, afd. n. Sectie I No. 355 en plaatselijk «als Willemsplein. Op Vrijdag, den 1925, dei voormiddagi te elf uren, 1 Oemeentehuize gelegenheid bestun 'waren tegen dit verzoek in fe brengen j* mondeling en schriftelijk toe te den 12 Juni 1925. Weester en wethouders voornoemd, ecretaris, da burgemeester, STEL1JK. J. P, HANDORAAF, l.b. Het bedrijf Openbare Werken te Velsen. Gedurende deze vergadering zullen belanghebbenden van 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid worden gesteld de commissie te spreken. Schetsontwer pen, die men aan het oordeel der com missie wenscht te onderwerpen, wor den uiterlijk tot 17 Juni, n.in. 4 uur, bij den secretaris ingewacht. Velsen, 13 Juni 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. kennisgeving. tennis van belanghebbenden ®wacht, dat de vergadering der 'Walscommissie zal worden ge- °P Donderdag 18 Juni 1925, 9.30 uur, ten kantore van Hugo Grotius en zijn land. Nederland vangt heden door de Grotius-tentoonstelling te 's-Gravenha- ge in nationale kring, zoo straks ge volgd door het buitenland, de herden king van Hugo Grotius aan. Niet den man, dien wij kennen uit de vaderlandsche geschiedenis, en die ter willen van zijn politiek-godsdienstige overtuigingen, naar Loevestein werd verbannen, vanwaar hij ontvluchtte om vervolgens als banneling in den vreemde te leven en te sterven. Maar den man, die in Parijs in 1625 zijn werk: „De jure belli 'ac pacis" hande lende over het „recht van den oorlog en den wede" schreef en daarmede het moderne volkenrecht, gelijk wij het in dezen tijd meer dan tevoren zien uit groeien en ontwikkelen, grondvestte. Grotius heeft in dat boek den oorlog als rechtsmiddel veroordeeld; onweer legbaar aangetoond, èn op historische, èn op moreele èn op juridische gron den, dat in een geschil tusschen twee Staten evenmin als tusschen twee personen de kracht van het door een van beiden te ontwikkelen geweld be slissend kan en mag zijn. Reeds vóór hem waren er geleerden, philosophen en moralisten geweest, die algemeene regelen van moraal in de verhoudingen der volken hadden na gespeurd. Maar en hierin ligt voor een deel de groote beteekenis van het werk van Grotius zijn voorganger deden dat op algemeene overwegingen Grotius grondvestte de wetenschap van het volkenrecht; toonde aan, dat er een zoodanige afzonderlijke wetenschap is, en heeft daardoor tot haar ontvvikke ling bijgedragen. Men moge over deze ontwikkeling in de sedert verioopen drie eeuwen min der of meer optimistisch denken de ontwikkeling zelve kan men niet ont kennen, en juist diegenen, die haar als niet voldoende beschouwen, moeten zich in de eerste plaats doordringen van de noodzakelijkheid om, ter wille van het algemeen welzijn en het rechts bewustzijn der wereld, die ontwikke ling te versterken en te versnellen. Men noemt Nederland het land van Grotius. Omdat Grotius in Nederland, toevallig geboren werd? Neen, maar omdat men het niet uitsluitend als toe val beschouwd, dat juist een jurist van Hollandschen huize van die dagen het volkenrecht in zijn pricipieele strek king aan de wereld kwam ontdekken. In Grotius' tijd waren de Nederlanders meer nog dan in de eeuwen tevoren de „schippers van Europa". De uitvinding van het haringkaken door Willem Beukelszoon van Bier vliet, die aan de ontwikkeling der scheepvaart op omliggende landen zulk een stoot gaf, heeft, indirect na tuurlijk, geleid tot de uitwisseling van producten door middel van de stout moedige, voor niets terugdeinzende, en ergieke Nederlanders van de vijftiende en de zestiende eeuw. Zij kwamen, lang voordat andere volken uit het Westen deze zee bevoe ren, in de Middellandsche zee en aan den Levant; zij waren de eersten, die toegang tot de Scandinavische havens wisten te verkrijgen, en de voortbreng selen van dat land brachten naar En geland en elders. Moest niet voor de Nederlanders van die dagen als een levensbelang gelden, dat in het ver keer der volken, primitief opgezet en ontwikkeld, zekere algemeene regelen werden erkend? Moest niet de aan dacht van een zoon van dat land. scherpzinnig als Grotius, getrokken worden door het bestaan, het onwille keurig en onbewust naleven van zulke regelen? Grotius heeft, zou men dit maar meenen, zeker niets kunstma tigs geschapen ten behoeve van zijn cosmopolitisehe landgenootenware het door hem naar voren gebrachte kunstmatig geweest, de tijd, die alles dat onecht is verwoest, had het niet laten bestaan. Maar Grotius heeft, juist omdat zijn blik door de omgeving van zijn land gescherpt was als die van geen ander, gezien, lang voordat anderen het zagen en gevoelden, dat er is een volkenrecht, zijnerzijds op gron den van natuurrecht gevestigd, maar voortspruitend uit gewoonten en ge bruiken. Daarom en niet om het toch altijd min of meer toevallige feit, dat Grotius er is geborenwordt Nederland thans meer en meer geheeten het land van Grotins, Daarom, en ook omdat Neder land sedert 1899, toen de eerste Vredes conferentie te 's-Gravenhage werd ge houden, is geworden de zetel van het werk van Den Haag; de zetel van het land, waar de rechtsontwikkeling het Hof van den Volkenbond, in de Academie voor Internationaal Recht en andere instituten haar beste uitin gen vindt. Den Haag, onze residentie, is sedert 1899 zetel van het Permanente Hof van Arbitrage, een lichaam, waarvan dan op zichzelf weinig kracht moge uit gaan, maar dat niettemin een novum werd in de betrekkingen der volkeren. Den Haag is sedert ruim drie jaren -de zetel van het belangrijkste orgaan, dat de Volkenbond telt: van het Hof, dat in die eerste drie jaren door een Neder- landsch jurist van grooten naam werd gepresideerd. Als men Grotius met den Volken bond samenbrengt, dan bedenke men wel, dat niets, hem daarmede verbindt dan de prindpieele gedachte. In den loop der eeuwen zijn er tal van publi cisten geweest, die ontwerpen hebben gemaakt voor een organisatie der Sta ten; ontwerpen, die voortijdig moesten heeten op een oogenblik, dat nauwe lijks de zelfstandige Staat leefde in de gedachten der menschen. Grotius behoefde zulk een Staten- organisatie niet om zijn volkenrecht ingang te doen vinden; hij geloofde in de levenskracht van zijn eigen schepping. Maar de Volkenbond, gelijk deze thans als een eerste, zwakke po ging om die gedachten van vorige eeu wen -te verwezelijken is ontstaan, verwezenlijkt voor een deel, een groot deel zelfs, Grotius' leer. De politiek heeft in de eeuwen, die het uitkomen van Grotius' boek van jdiit oogenblik scheiden, zijn leer veelal verstooten: niet op het recht baseerde men zich. maar op de macht. De Volkenbond draagt als meest levenskrachtige kiem in zich den wensch om anders te han delen, om recht boven macht te stellen. In den Volkenbond zijn, voorloopig nog theoretisch, zoo straks wellicht practisch, alle Staten gelijk, hetzij groot of klein, hetzij machtig of wei nig machtig. De Volkenbond aanvaardt de leer van Grotius nog niet ten volle; wel theoretisch, maar niet practisch. Nog is niet erkend Grotius' beginsel, da,t slechts die oorlog gewettigd is, die wordt gevoerd tegen den Staats-mis"- dadiger, den overtreder van het vol kenrecht. Het Protocol, een vorig jaar te Genè- ve gesloten, zette een goeden stap in die richting; nog is het te vroeg geble ken, maar ook de uitwerking van dat Protocol zal zich doen gelden! Nederland, dat een traditie heeft op het gebied van het ri cht tusschen de volken, hepft ook in den Volkenbond een taak te vervullen. Men behoeft maar de namen te noemen van een Van Karnebeek, een Loder, een Eysin ga, een Limburg, een Van Rees, en tal van anderen, die in verschillende or ganen van dien Volkenbond hun goede krachten aan zijn werk hebben gege ven op een wijze, die tegelijk hen en ons land eerde. Maar al was, wat zij deden, niet alleen persoonlijk, al kon en kan dit worden opgevat als te ge schieden namens ons land hun werk leefde en leeft niet in de harten en de hoofden van ons volk. Juist dat moet anders worden; anders worden in het land van Grotius; in het land, vanwaar de eerste gedachte aan de grondbe grippen voor dezen Volkenbond is uit gegaan. Een dag als deze is geschikt om zich van zijn nalatigheid bewust te worden, en tot het inzicht te komen, dat ook van een klein volk en zoo heel klein zijn wij niet eens een groote kracht ten goede kan uitgaan, indien maar werkelijke overtuiging fn dat volk leeft. Overtuiging wint niet veld uit sluitend door het aantal dergenen, die haar aanhangen; overtuiging wordt ook gedragen door haar intensiteit. Van de „Vereeniging voor Volken bond en Vrede", te 'sGravenhage ge vestigd, van welke het presidium ach tereenvolgens in de handen van bekwa me juristen en staatslieden als de hee- ren Limburg en Treub verbleef, is de gedachte van de nationale herdenking van Grotius' meesterwerk uitgegaan. Die „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" kortweg V. E. V. genoemd, wil den Volkenbond zijn streven, zijn re sultaten voorzoover bereikt nader brengen tot Nederland en tot het Ne- derlandsche volk. Maai' om dat te kun nen doen, behoeft zij steun; steun, die een ieder, groot of klein, arm of rijk, haar geven kan. Steun, die kan komen van dengene, -die overtuigd is van de beteekenis van den Volkenbond, even als van dengene, die deze beteekenis nog niet ziet, maar haar wel wenscht. Steun, die alleen moet uitblijven van degenen, die principieele tegenstanders zijn van samenwerking der volken, van verzoening van tegenstrijdige be langen, van het stellen van geordend I recht in de plaats van het ongeordend j geweld. Zijn er dezulken na de ernstige I lessen, die de groote oorlog met zich i heeft gebracht, zij behooren dan tot j degenen, die in deze vereeniging niet i thuis behooren. Maar de anderen, zij kannen steunen: door toetreding tot het lidmaatschap, door hun schouders te zetten onder het vormen van plaat selijke afdeelingen, door huu arbeid en hun persoonlijkheid aan die Ver eeniging te geven. Heeft men zich wel afgevraagd, of in deze plaats een afdeeling van de V. E. V. bestaat? Het antwoord zal luiden, gelijk het zoo dikwijls luidt: de be langstelling ervoor is hier ter plaatse wel, maar niet in die mate, dat een af deeling recht van bestaan zal hebben. Welnu, als dat zoo is, dan juist moet er een afdeeling komen, om die belang stelling te ontwikkelen, haar te bren gen in liet kader van geheel Nederland. Laten dan degenen, die er iets voor ge voelen, om zulk een afdeeling te helpen oprichten, daarvan aan de „Vereeni ging voor Volkenbond en Vrede", te 's Gravenhage kennis geven, opdat die mededeeling komt tot de leiders van de V. E. V., die dan niet zullen aarzelen zich met hen in verbinding te stellen. Op die wijze, door althans iets te doen wat de krachten van zelfs den meest bescheidene niet te boven gaat, kan ieder heden getuigen, dat hij het goede wil in internationale richting; dat hij een waar kind is van het land van Grotius! Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Secretariaattan van Nassaustraat 93, 's-óravenhage. SPORT. PLAATSELIJK NIEUWS. Turn vereeniging „IJmuiden". Onze eerste wandeltocht zit er op en ik geloof wel te mogen zeggen dat deze tocht een groot succes is geworden. Ten eerste al het aantal deelnemenden, met niet minder dan 38 dames en hee ren hebben we getippeld; een gezelli ge, opgewekte club, waar de echte turnersgeest heerschte. Van het begin tot het eind is er gefloten, gezongen en mondharmonica gespeeld. Dit laatste wel niet altijd in de marschmaat, maar dat gaf niets, want dank zij het onuit puttelijk commando „links, rechts!' van een der heeren, was het gewoon onmogelijk om niet in de maat te loo- pen. Nadat er op het Willemsplein eerst een foto was gemaakt van het heele stel, vertrokken we om kwart over acht langs den straatweg naar de pont. In Velseroord probeerden we nog door veel lawaai en een langgerekte druk op de huisbel, onze makker Bijl wakker te maken, maar het lukte niet, hij kwam tenminste niet opdagen. De eerste kleine rust werd gehouden op een weggetje met veel gras te Wijk aan Duin. Hier werd de eerste blaar gecon stateerd en pogingen aangewend de twee persoons harmonica te bespelen Verder dan de eerste regel van het „Turnlied" brachten ze het niet. Na 10 min. weer op weg, langs den Zeeweg naar Wijk aan Zee. Dat was een warm stukje. Gelukkig dat hier de groote rust op volgde, welke in den tuin van „De Tuinberg" gehouden werd. Heer lijk koel was het daar onder -de hooge boomen en groote parapluie's; toen de dorst gelescht was en een 2 uurtje ge rust, werd door verschillende dames en heeren de reis naar den uitkijktoren ondernomen. Of het er niet mooi was weet ik niet, maar ze waren alweer heel gauw terug. Na een uurtje stapten we weer op en liepen onder vroolijk gezang en het ge not van diverse versnaperingen die de rondte deden, langs den z.g.n. binnen weg en de Breesaap tot Pension Lub bers, waar opnieuw gerust werd en aangevallen op alles wat drinkbaar was. Langer dan 20 min. konden we hier niet blijven, daar we 1.20 uur weer op het Willemsplein moesten zijn, met het oog op de eisch voor de vaardig- heidsproef. Alvorens we vertrokken sprak de heer Driessen nog een paar woordjes over het genoegen van dezen tocht en een opwekking aan allen voor onze volgende tochten en besloot met een hoera-tje voor T. V. IJ. en de bonds klap, waar allen natuurlijk luid mee instemden. Het laatste stukje even flink aangestapt en precies op tijd en allen nog frisch en voldaan kwamen we bij ons eindpunt aan. En, naar ik hoop, allen met het vaste voornemen de volgende tochten ook mee te maken. Er hebben zich voorloopig al vast 15 liefhebbers opgegeven. Wie volgt? De data's voor de volgende tochten zijn reeds vastgesteld en wil ik ze u hier even meedeelen, opdat een ieder daarmede rekening kan houden. Den eerstvolgenden tocht houden we op Zondag 21 Juni, den tweeden 5 Juli en den laatsten 19 Juli. Houdt deze och tenden dus vrij. 21 Juni is het plan in de richting Santpoort te wandelen en vandaar den terugweg door Velserbeek te nemen. De heeren moeten nu 5 K.M. verder wandelen dan de dames en komen daarom reeds om half zeven op het Willemsplein te samen. Vandaar uit worden dan eerst die 5 K.M. geloopen en komen zij om half acht de dames van het Willemsplein halen, die daar dan reeds bij elkaar gekomen zijn. We rekenen weer ongeveer één uur terug te zijn. Allen dus tot 21 Juni. Turnia. IJMUIDEN Voor de Christelijke Historische Kiesvereeniging trad Woensdagavond in het gebouw v. Chr. Belangen, in een openbare vergadering op de heer If. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer, om te spreken over: Ontwapening, in ver band met de internationale ontwikke ling. De vergadering was matig be zocht. De voorzitter, de heer J. C. Dun nebier, sprak in zijn openingswoord zijn leedwezen er over uit dat niet meerderen belangstelling toonden voor dit belangrijke onderwerp, maar kon het begrijpen met het oog op de tempe ratuur, die uitnoodigdc tot wandelen in de natuur. De lieer Tilanus, het woord verkrij gende, begon met er op te wijzen dat hij slechts een onderwerp van beperk te strekking had, in tegenstelling met de gewoonte om in verkiezingsvergade ringen de algemeene politiek te bespre ken. Die beperking verhindert om over vele dingen te spreken, die dat ze ker wel waard zijn, doch geeft tevens gelegenheid meer in de diepte van een ingewikkeld vraagstuk door te dringen. Hij kan thans achtereenvolgens het principe en de practische mogelijk heid van ontwapening meer uitvoerig bespreken. Daarbij herinnert hij er eerst aan dat het streven om, althans onder de christenvolken, in het vervolg oorlogen te voorkomen, niet nieuw is, maar steeds mislukte. Toen in den kerstnacht van liet jaar 800 paus Leo III Karei de Groote tot keizer van de christenlanden kroonde had dat de bedoeling door het brengen van de hoogste wereldmacht in een hand, voortaan oorlogen onder de christen heid te voorkomen. In de plaats echter van den vrede te bevorderen werd deze daad juist aan leiding tot het dualisme tusschen de geestelijke en de wereldlijke macht, om de pioriteit, waarover eeuwen gestre den is in den invertituurstrijd. Herhaal delijk zijn daarna opnieuw dergelijke pogingen met hetzelfde resultaat on dernomen. Het laatst bij het verdrag van Aken in 1818. Als men thans voor ontwapening pleit zijn daarbij die dat doen op' prin cipieele gronden, er zijn ook die niet zoo diep gaan. Deze laatsten zal hij de zen avond niet weerspreken, het gaat om het principe. Tot de niet principi eele rekent hij o.a. het gevoelsargu ment, door prof. van Embdcn o.a. zoo sterk naar voren gebracht, dat b.v. de verschrikkingen van den komenden gasoorlog fel belicht. Het zou hem an ders niet moeilijk vallen daar nog veel ergere dingen van te vertellen, op grond van zijn studie als leeraar aan de Kon. Militaire academie. Op principiëele gronden wordt de ontwapening bepleit als men zegt dat alle geweld uit den booze is of met het motief dat de rechtsverhoudingen tus schen de volken onderling, b.v. dooi den volkenbond, zoodanig ontwikkeld zijn, dat de oorlog overbodig wordt. Wat het eerste betreft, het is volko men waar en de christen mag zeer ze ker geen oorlog wenschen. Doch de wereld ligt verzonken in de macht der zonde en, als de Bijbel, in Jesaja, het vrederijk beschrijft, vind men niet al leen de gezindheid der mensehen an ders, doch ook de natuurorde der din gen. In deze bedeeling blijkt steeds nog weer geweid noodig te zijn, tengevolge der zonde in den mensch. Voor het rechtsargument gaat spr. de organisa tie van den volkenhond na. Waarom, zoo zegt men, zou men niet kunnen spreken van de Vereenigde Staten, al was het alleen desnoods maar van Europa, zooals dat thans is in Amerika, waar alle onderlinge vragen langs ju- ridischen weg worden beslist. Doch men begint dan gewoonlijk al met te vergeten dat men in Amerika niet vindt die rassentegenstellingen, ge sterkt door het historisch gewordene. Hier zouden b.v. Germanen en Romei nen, met hunne verschillende neigin gen moeten worden verbonden in een staat. Daarin schuilen uiteraard groo te moeilijkheden. De beide voorstellen der volkenbond om te komen tot be perking der bewapening, dat der ga rantieverdragen en het protocol van Genève, waren dan in den grond daar op gebaseerd dat de staten een leger macht behielden, om daarmede de iri het ongelijk gestelde staat te kunnen dwingen. En zoo zou het kunnen zijn, bij aanvaarding van die voorstellen, dat onze zonen hun bloed moesten of feren om een overtreder te dwingen, die wellicht in onze oogen nog volko men gelijk kon hebben bovendien. Het heeft spr. getroffen dat er een groote overeenkomst bestaat tusschen het tractaat van Aken uit 1818 en het protocol. Beiden trachten, door machts politieke uitingen der groote wereld machten, den vrede te verzekeren. Het protocol door, in die gevallen waarin geen arbitrage obligatoire (verplichte arbitrage) bestaat, de bemiddelingspo gingen te stellen onder leiding van den

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5