raad der -volkenbond, een politiek li chaam met overwicht der grootmach ten, Frankrijk, Engeland, Italië en Ja pan. Slechts dit verschil troi hem met den godsvrede van 1818, thans is er geen erkenning meer van de souverei- niteit Gods en alles aan menschelijke wijsheid opgedragen. En om door die wijsheid den vrede te verzekeren is te veel op den mensch met zijn zondige neigingen vertrouwd dat kan slechts, volgens spr., gebeuren als de menschen zich afkeeren van eigen macht en komen tot den wensch der bekeering tot God, die den vrede maakt. Daar geen der aanwezigen mét den spreker van gedachten wenschte te wis selen, wekte de voorzitter de leden op om deze laatste weken hard te werken voor lijst 14, en werd de vergadering met, gebed gesloten. Inschrijving leerlingen Gemeente school A, Handelsavondschool en N ij verheidsavondschool. Wij verwijzen naar de advertenties op de derde pagina van het eerste blad waarin de aankondiging plaats heeft van de inschrijving van leerlingen voor bovengenoemde scholen. Wij achten het haast overbodig een aanbe veling te schrijven voor de avondscho len, daar het toch als vanzelf sprekend mag heeten, dat ouders die het groote nut van deze uitstekende instellingen inzien, het groote belang hiervan voor hunne kinderen hegrijpen, het als hun plicht zullen achten, hunne kinderen van dat onderwijs te laten proiiteeren opdat zij de zelfvoldoening mogen sma ken, hunne kinderen datgene medege geven te hebben, wat voor den tegen, woordigen tijd een eerste vereischte is. IJMUIDENS BLOEI. In de op Vrijdag 12 dezer gehouden Bestuursvergadering kwam als be langrijkste punt ter sprake de weg naar het strand. Zooals men weet is in de vorige raadszitting de behandeling van dezen weg, op welks totstandko ming door IJmuidens Bloei zeer was aangedrongen, tot de volgende zitting aangehouden. Inmiddels zal het Be stuur niet stilzitten, doch in een nader schrijven aan den Gemeenteraad nog maals het groote nut en de noodzake lijkheid van dezen weg uiteenzetten, in de hoop dat besloten zal worden om dit jaar toch nog met den aanleg te be ginnen. Van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen is bericht ontvangen dat aan het verzoek van IJm. BI. om de treinverbindingen van IJmuiden be langrijk te verbeteren niet in alle op zichten kan word/en voldaan. Wel zul len dit jaar de houders van buurtver- keerkaarten AmsterdamBeverwijk hun terugreis ook mogen maken van af IJmuiden, en omgekeerd. Dit is reeds een zeer verheugend re sultaat, waarvan ongetwijfeld door ve len gebruik zal worden gemaakt om een rondreisje BeverwijkWijk aan ZeeIJmuiden te maken. Het Bestuur zal nu pogingen in het werk stellen om dit eveneens te verkrij gen voor houders van buurtverkeer- kaarten AmsterdamZandvoort. Wan neer ook voor dit traject hetzelfde wordt ingevoerd, zal dit zeker leiden tot een grooter bezoek op IJmuidens strand en een toenemende ontwikke ling van het badleven. In verband met de steeds grootere drukte op het strand en de daarmede gepaard gaande grootere kans op on gelukken werd door verschillende be stuursleden gewezen op de noodzakelijk heid van behoorlijk politietoezicht en het voorhanden zijn van reddingsma teriaal en verbandmiddelen. Namens de Vereeniging zal getracht worden te verkrijgen dat een verbandkist op het strand geplaatst wordt en dat het pu bliek door borden tegen zwemmen- op gevaarlijke plaatsen wordt gewaar schuwd. Verdere punten -die ter sprake kwa men en ter nadere bestudeering naar de verschillende commissies werden verwezen waren o.m.: de wenschelijkheid van een zwem inrichting te IJmuiden; de toestand -der posterijen en telegra fie in de gemeente Velsen en de Kamer van Koophandel. Dit laatste, daar men meende, dat de K. v. K. te Haarlem niet steeds de be langen van IJmuiden voldoende be hartigt. Medegedeeld kan nog worden, dat in de laatste 3 maanden ruim 60 nieuwe leden zijn toegetreden, terwijl ook van meerdere bekendheid buiten de ge meente blijkt. Zoo zullen in den loop der volgende week, mede door bemid deling van IJmuidens Bloei, verschil lende klassen schoolkinderen, o.a. uit Dordrecht en uit Goor de gemeente be zoeken. Ook komen geregeld aanvragen bin nen van menschen, dié hier gedurende de zomermaanden verblijf zoeken. Helaas zijn de opgaven van IJmuidena- ren, die kamers beschikbaar hebben, nog niet zoo talrijk binnengekomen, zoodat wij er niet genoeg op kunnen licht gewond. aandringen, dat ieder die kamers aan zomergasten wil verhuren, zich op geeft als lid der Vereeniging en zich op de pensionlijst doet inschrijven. Men maakt het hierdoor zoowel zich zelf als den badgasten gemakkelijker. Onder groote belangstelling had gisteren op de algemeene, begraafplaats de teraardebestelling plaats van den zoo droevig om het leven gekomen M. Bink. Nadat de kist in de groeve was neer- gelaten trad de directeur der R. H. B. S naar voren, en sprak een woord van af scheid tot den ontslapen scholier, dien hij gekend had als een vroolijken, op- gewekten jongen. Nauwelijks kon hij zich voorstellen diens gezicht zoo plot seling niet meer in de school te zullen waarnemen. Vervolgens sprak Ds. L. W. Er-dman de familie en omstanders naar aanlei ding van dit sterfgeval toe. Een broer dankte namens de familie voor de vele pogingen tot hulp en de deelneming in deze dagen ondervon den. De R. H. B. S. had voor dien middag de lessen gestaakt, zoodat een zeer groot aantal studiemakkers aanwezig waren, waarvan eenigen als slippen- dragers fungeerden. Met den directeur zagen we een groot deel van de leer aren en leeraressen aanwezig. Vele kransen werden op het graf ge- legd, wo.. van de leeraren, de leerlin gen-, zijn klassegenooten, enz. Toen Donderdagavond het tank stoomschip New-York, voor vertrek in de nieuwe sluis lag, had aan boord een hevig tumult plaats. Een kok, stom dronken, wilde den kapitein te lijf, doch deze, ook niet voor een klein geruchtje vervaard, weerde zich geducht af, waarna hij hem in de boeien deed slui ten. - Van de verwarring maakten twee der stokers gebruik om van het schip weg te Ioopen. De gezagvoerder telefoneer de toer» om politiehulp. Deze kwam en trof de deserteurs nog op het sluis eiland aan. Met tact wist ze de desei'- teurs te overreden weer aan boord te gaan, om de straf voor desertie te ont gaan. Inmiddels stoomde de New-York de sluis uit en maakte vast bij het nieuwe gat. Nadat de weggeloopen -mannen hadden toegegeven werden zij met de motorvlet van de k-operen ploeg weer aan boord gebracht en kon het schip zijn weg weer vervolgen, met een uur vertraging. - Gisteren werd te Haarlem aanbe steed ten bureele van den Rijkswater staat het versterken van remmings- werkenr aan de Zuid westzijde van de visschershaven te IJmuiden. Laagste inschrijver P. Wijker, 1 mond aan Zee f 4470. Vervolgens werd ingeschreven: Fir ma P. Heere, IJmuiden f 5125. D. Stada, IJmuiden f 5400, N.V. Uitslagers aan nemersbedrijf Amsterdam f 6100. - Door zekere J. werd bij de politie aangifte -gedaan van de vermissing van een heerenrijwiel, dat zich op een logger bevond. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Gevonden voorwerpen en dieren. Een collier met kruisje, een Engel- sche sleutel, een duif, een grijze dames handschoen, een manchetknoop, een zwarte sportkous, een bruin hondje met bruin lederen halsband, een grijs handtaschje met inhoud; een medail lon met twee portretjes; een zilveren broche met portret; een groote blauwe bal; een pop; een bril in étui; een licht bruine kinderportemonnaie met inhoud, een sportriem; een zakkamme tje in étui; een zilveren broche, be staande uit twee ge-ldstukjes. In den loop der volgende maand zal hier een Italiaansch flotielje pas- seeren, voor een bezoek aan Amster dam. Het (bestaat luit -de (torpedojagers Tigre, Leone en Panther. Op Woensdag 24 Juni zullen de leden- der broederschap van notarissen in Nederland, na afloop hunner verga dering te Haarlem, met auto's een be zoek aan IJmuiden brengen, ter be zichtiging van de sluiswerken en de hoogovens. Daarna maken zij met de Roland een tocht door de haven. Oitteravond, omitreeks half zes, brak het tuig van een wagen, waarvoor etn paard was gespannen, in de Neptunussfraat. Het evenwicht in het span ging daarbij verloren en de zeek ging door de ruiten, bij den heer K. B, Met eenige moeite kwa men paard en wagen ongedeerd weer in het goede spoor, doch de voerman was VELSEROORD Gevonden voorwerpen en dieren. Twee belastingplaatjes, een dagvaar ding ten name van J. N. B.; een kin derhorloge met ketting, twee duiven, een breikous met pennen, een Duitsche herdershond, drie fabriekspenningen, een zakje met aardappelen. Politie en burgers hebben deze week een paar maal een brandje in de Ratelsstr. tegenover de Rijks H.B.S. ge- bluscht, welke vermoedelijk door jon gen-s waren aangestoken. Deze week werden eenige liedjes zangers door de politie bekeui'd, we gens het zingen op straat zonder ver gunning. Donderdagavond heeft zekere de H., die dronken was, het nogal lastig gemaakt. Om halt elf was hij in de Kalverstraat aan 't vechten en heelt de politie hem opgebracht naar het bu reau. Later deed de caféhouder A. C. B aangifte, dat hij door denzelfden de H. mishandeld was. Tegen eenige ingezetenen is pro cés-verbaal opgemaakt wegens het la ten ioopen van kippen op andermans grond en nog wel in het gezaaide. VELSEN Bij de politie op Wijkeroog is een valsche rijksdaalder gedeponeerd. De ze was een half jaar geleden bij een caféhouder in betaling gegeven. De politie -bekeurde den autobe stuurder J. Y. uit Amsterdam wegens het berijden van den voor het verkeer gesloten Koningsweg. De machines, welke voorheen dienst deden voor de stoomtram worden aan den steiger aan den zuidwai van het kanaal ingescheept en naar we ver nemen naar Zeeland gebracht. Daar van de stoompont naar den steiger geen rails liggen, is dit nog een heel stuk werk. Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST WIJKEROOG. Twee belastingplaatjes, een grijs jongensjasje. De Haarlemsche rechtbank heeft in het appél van G. H. en Th. F. H. al hier, dié veroordeeld waren wegens overtreding der verordening tot het weren van inbreuk op het natuur schoon, het vonnis van den Haarlem- schen kantonrechter bevestigd. In het tweede halfjaar worden voor de Papierfabriek een groot aantal zeeschepen met hout verwacht. Een hoeveelheid van ruim 50.000 vadem hout moet worden aangevoerd. Het eerste stoomschip is Zaterdag van Ar changel vertrokken en wordt begin volgende week alhier verwacht. De booten, zullen grootendeels door eigen fabriekspersoneel worden gelost. DRIEHUIS. In verband met het 50-jarig be staan van de Vereeniging, voor Facul tatieve Lijkverbranding, waarvan het herdenkingsfeest op 3 en 4 Juli te Rot terdam zal plaats hebben, ontvingen we -de volgende mededeeling: Toen in 1913 het Crematorium werd ingewijd, werd een eenvoudig serafine orgel daar geplaatst, hetwelk geduren de ai dien tijd in een -behoefte heeft voorzien, maar velen toch niet die stemming geeft, welke men bij de plechtigheid der crematie zoo noode mist. Op Initiatief van de afdeeling Den Haag, werd dezer dagen te Utrecht een commissie gevormd, om ter gelegen- "heid van het 50-jarig bestaan, de ver eeniging een pijporgel aan te bi-eden. In deze commissie zijn vertegenwoor digd, de afdeelingen Amsterdam, Arn hem, Den Haag, Haarlem, Leiden en Utrecht, terwijl instemming werd be tuigd door de afdeelingen Apeldoorn, Bloemendaal, Leeuwarden, Nieuwe Niedorp, Nijmegen en Zutfen. Voor -de uitvoering van het plan wer-d door de vergadering een kleine com missie aangewezen, bestaande uit de heeren 't Hart, Den Haag; Magendans, Haarlem en Halberstadt, Amsterdam. Om tot het aanschaffen van een nieuw orgel over te kunnen -gaan, zal den leden der vereeniging een circulai re worden gestuurd. Kenn. Ed. SANTPOORT De melkhandel heeft de prijs der volle melk met 1 cent per liter verhoogd, zoodat we thans 15 cent betalen. Als leek vraag je je toch wel eens af, of een ver hooging in dezen tijd nu het vee in de wei loopt, wel gewettigd is. Konden we de vorige week nog melden, dat de aardbeienoogst er best voor stond, thans worden de vooruitzichten inderdaad slechter, doordat de regen zoo lang op zich laat wachten .en de felle zon der laatste dagen den grond geducht uit droogt. Wanneer er echter spoedig water viel, zouden er nog wonderen kunnen geworden. BEVERWIJK. Woensdagavond had ten raadhui- ze te Beverwijk de aangekondigde raadsbijeenkomst plaats, teneinde de plannen tot levering van gas door Hoogovens aan Beverwijk, nader te be spreken. Op deze raadsbijeenkomst was de heer Zwager, uit protest tegen de ma nier waarop deze voorstellen waren in gediend, afwezig. Tegenwoordig waren behalve -de an dere raadsleden, de heeren Ir. Kessler en Ir. Ingen Housz, vopr de Directie van Hoogovens en de -heer Donkers, di recteur der gasfabriek. Er wei'd aan de raadsleden over het besprokene geen geheimhouding opge legd. De voorzitter stelde eerst de raads leden in de gelegenheid alle vragen, welke zij naar aanleiding -der verschil lende rapporten hadden te doen, te uiten, om eerst daarna een principieele beslissing te nemen. Lang en breed is over -deze belangrijke zaak gediscussi eerd, -doch tot een definitieve uitspraak is men niet gekomen, maar naar de uit latingen in -den raad te oordeelen, is er kans dat tie voorstellen worden aan vaard, hoewel ook natuurlijk nog vele dingen nader moeten worden geregeld De heer Kessler deelde mede over de ze kwestie een onderhoud te hebben ge had met den heer Wibaut, wethouder van Amsterdam. Die had hem onom wonden gezegd, er voor Beverwijk geen voordeel in te zien, maar voegde de heei' Kessler er aan toe „al acht ik den heer Wibaut als een der bekwaamste mannen van Nederland zeer hoog, hierin is hij abuis, de gaslevering -door Hoogovens aan Beverwijk is voor deze gemeente een voordeel van f 10.000 per jaar. Mocht de calorische waarde van het gas minder zijn dan 4000, dan verplich ten Hoogovens zich aan Beverwijk een vergoeding te geven van f 20 per dag. Ook over de arbeidsvei'houding en de bestaanszekerheid van het bedrijf is lang gespi-oken, doch zooals reeds is ;egd, tot een oplossing is het nog niet gekomen en als binnenkort de zaak in openbare behandeling komt, zal er nog wel een en ander meer naar voren ko men. Tensl-otte meende de heer Kessler nog te moeten opmerken -dat na 15 Juli over de calorische waarde kan worden gesproken, daar op dien datum Velsen het gas gaat gebruiken. Hl. Dbl. Voorstel opzegging gascontract. B. en W. te Bloemendaal stellen den raad voor het contract met Haarlem op te zeggen en zelf een gasbedrijf op te richten SPORT. Dinsdag j.l. werden bij verschillende tuinders aardbeien op struik verkocht. De door de adspirant-koopers geboden prijzen konden de tuinden echter alecbt bevredigen, zoodat laatstgenoemden hun aardbeien aan zich zelf hielden. Olympisch Comité. Gisteravond vergaderde het Olympisch Comité in Hotel Nommer Een. Het bestuur werd als volgt samengesteld Burgemeesiet Rijkens, voorzitter, de heer K. H. Tusenius, vice voorz lier, de heer P. Dijkstra, Tromp straat 77, secretaris, de heer O. J. Bremer kamp, 2de secretaris, de heer C. Luchsinger penningmeester, de heer D. Bais, 2de pen ningmeester. Besloten werd den Burgemeester te ver zoeken toe te willen slaan, dat door een aantal dames op een nader te bepalen dag gecollecteerd wordt. Voorts ligt het in de bedoeling te trachten een voetbalwedstrijd lusschen Stormvogels en V. S. V. te orga niseeren en voor de vereeniging welke in de 3 te spelen wedstrijden het meeste succes heeft, een b ker beschikbaar te stellen. VOETBAL. AIcmaria -Stormvogels. Zooals men Woensdag in ons blad heeft kunnen lezen, speelt Stormvogels morgen een vriendschappelijke wedstrijd tegen AIcmaria Viclrix. Op het moment, dat we deze regelen schreven, was de opstelling nog niet bekend. Zeker is het, dat Struys en Koster niet medespelen. Krom (ex R. C. Hen Van Zutfen (ex V. S. V.) spelen, echter mede, Jaarvergadering „Stormvogels", Donderdag a.s. houdt SrormVogeis haar jaarlijksche algemeene vergadering. Het punt bestuursverkiezing vermeldt het periodieke aftreden van de Heeren Michels, Slikkerveer en Suwerink, waarvan eerstgenoemde zich niet meer beschikbaar stelt. In zijn plaats stelt het bestuur candidaat den Heer P. Daimeijer. Steun aan de Olympiade. In antwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid Staalman betreffende deelneming door de Nederlandsche Spoor wegen en de Posterijen in het garantiefonds voor de in 1928 hier Ie lande te houden Olympische Spelen, deeit de Minister van Waterstaai hel volgende mede: De directie der Nederlandsche wegen heeft deelneming aan het fonds voor de in 1028 te Amsterd houden Olympische Spelen totpe,.„7 Voor zooveel de P. T. T. betreft l de beslissing ven de Tweede Kim. 1 Mei j.l. in zake geldelijken steun vanV wege voor de Olympische Spelen vtnS geen vrijheid worden gevonden terugkomen op die beslissing, zij hfi ten laste van de begrooting van een,, ren tak van Staatsdienst, te bevordert, Vigseherq en Scheep^ WATERSTAND IJMUIDEN. Juni 1925 H. Dagen v.m. 14 9.21 15 10.32 16 11.42 17 0.12 18 1.09 19 1.53 20 2.29 21 N.M. 3.07 Oeen Zomertijd. water n.m. 9.57 11.05 0.46 1.36 2.19 2.55 3.32 L. v.m, 4.38 5 47 6.55 7.58 8.54 9.40 10.29 11.08 Walt li VÏSSCHER1J. Van de IJsiandvisscherij kwam ren binnen de stoomtrawler Bergen, ll.jj met 500 manden verscbe visch, 5 stapelvisch en 180 kantjes zoutevis'ch, In de Donderdag te Amslenj, gehouden algemeene vergadering N.V. Nationale Stoomvisschei'ij all werden de balans en de winst- en, liesrekening goedgekeurd -en hot dend -bepaald op 5 procent. Vervoer van geprepareei haringnetten. Zooals bekend, is er aan het vervtst geprepareerde haringnetten steeds ;l gevaar voor broeien verbonden en M het reeds meermalen voor dat g,dun{ het transport deze netten zoodanighil geleden, dat daardoor de kwaliteit bit rijk minder werd. De Hccbseenetzwerke te Itzehod een wagon doen vervaardigen die deri aan het transport verbonden geheel opl Deze wagon, die van buiten geheel» geschild rd, waardoor reeds een groi! deelte dLr zonnehitte wordt weetta heeft een leng'., -zii U Meter. Van bis zijn houten jukken aangebracht, n de netten zoodanig hangen, dat er k ongeveer een meter ruimte is en onit netten ook voldoende ruimte, m zij vrij van den bodem hangen. Demi: boven, onder en tusschen de netten,w door een circuieerende ventilator zooi afgekoeld, dat de netten steeds op di eischte temperatuur blijven. De 300nr die er nu in hingen, waren werkelijk 1 en deden niet vermoeden, dat zij zulk lang traject hadden afgelegd. De keurmeester, belast met het k van vischwant, was ook vol lof over dergelijke verzending. Noorweegsche Harinj- Een bijzonder groote invoer van wegen heeft tegenwoordig in Di plaats en er wordt verwacht, dat in de nabijzijnde toekomst groote den haring zal inslaan. Onderhand:' zijn er reeds over begonnen, dol resultaten is men nog niet gekomei. Rusland een uitgebreid crediet ver Oe Noorweegsche haring is dit jaar mooi. De verkoop van Yarmouth I geschiedt uilsluitend door een Dan!: Syndicaat, en de prijzen zijn vasi. Politietoezicht. Behalve de „Triton" is ook dit jaar» de „Vulcanus" in dienst gesteld voor politietoezicht bij de visscherij. Haring-Crisis in Engeln De groote hoeveelheid haring vangst 1924, die nog onverkocht lift zemt den houders natuurlijk veel i« en het is te begrijpen, dat alle po aangewend worden om den verkoop te bewerkstelligen. Dank zij de ac van de noordelijke leden van hel Part heeft het departement van overat handel besloten bijzondere facilil* te staan bij den verkoop van den vol De Minister heeft ook aan een i' uit de handelaars en zouters beloo al de middelen, die tot zijne beacM staan, te helpen om over de moeilijk heen te komen. N. VI- SCHEEPVAART. Oisteren is de alhier sleepboot Stentor, van Bureau Wil naar Vlaardingen vertrokken, teneii»1 daar eenige lichters naar Engeland tas» De boot komt Dinsdag of het atation terug. - De stoomtrawler Victor, IJ-M- Ij een reis als vrachtschip hadgeda'M weer tarug met 870 ledige vaten uil r« Hedenmorgen 7 uur pa"®'"'1 de nieuwe Nederfandsche kru'atr Het schip zal tt Amsterdam te bazk» zijn.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6