Stukgelopen Voeten den tweeden prijs. Van Het optreden van het koor zegt de heer .Tos. de Klerk in de Kenn. Editie: „Zang Veredelt'', Velsen, dir. Leo Pielage, kwam met een heel mooie be zetting uit, waarmee op prachtige wij ze het koor van Anderson kon gezon gen worden; 't bleef mooi op toon en de Voordracht was, evenals de sonoriteit,, zeer voornaam. „De Winter" van Loots o wat 'n geestige muziek tooh bracht geen winst; het toonpe.il schom melde en men eindigde met V2 toon te hoog te sluiten. Enkele passages in de opvatting moeten beslist eens herzien worden. En in Haarl. Dagblad, zegt de heer Karei de Jong: Daarna kwam no. 9 „Zang Veredelt" uit Velsen onder Leo Pielage; het deed zich zeer gunstig kenneir, bleef in a pre cies op toon, goed in tempo en karakter en bracht als verfrissching een geestig pittig liedje van Loots: „de Winter", waarvan alleen 't slot iets minder goed slaagde. Het was op Zaterdagavond 27 Ja nuari dat de schoenmaker H. J. B. M. uit Velsen hij den winkelier F. W. te Bloemendaal kwam met het verzoek hem f 10 ter leen te geven, daar hij een klant van een briefje van f 25 moest teruggeven en hij dat niet had, aldus lezen wij in Hl. Dbl. F. die den man, die wel eens schoe nen voor hem maakt vertrouwde, gaf hem het geld. M. beloofde het Maandag te zullen teruggeven. Maar toen M. des Dinsdags het geld nog niet had ge bracht, ging de winkelier naar Velsen op onderzoek uit. Daar zeide een broer van den schoenmaker tegen hem „dat is niet in orde, dat geld ben je kwijt". Toen be greep de winkelier dat hij was opge licht, en deed hij van de zaak aangifte bij de politie. Het O.M. dat deed opmerken dat M. volgens een rapport van den reclassee- ringsraad heel ongunstig bekend staat requireerde tegen hem 3 maanden ge vangenisstraf. De politierechter veroordeelde hem tot f 20 boete of 10 dagen. Priesterwijding. In Augustus van dit jaar hoopt de Eerw. Heer Eligius Kee van het Gezel schap der H. H. Harten zijn Priester wijding te ontvangen en daarna zal hij in de St. Josephkerk te Wijkeroog zijn eerste H. Mis opdragen. Er heeft zich een feest-comité gevormd om den jeugdigen priester, een zoon van onze parochie een huldeblijk aan te bieden. N. Hl. Ct. De Vereeniging tot Bestrijding der Tubei-culose te Velsen heeft haar ligtententerrein in het Heerenbosch wederom geopend. De patiënten vinden hier in een schitterende omgeving de noodige rust. Alles ziet er keurig netjes uit en de opzichteres mej. Strating geeft een zeer tactische leiding. Hopen wij dat velen hier weder volledig herstel van gezondheid" mogen vinden. Donderdag is alhier een paar voor de tweede maal in den echt verbonden, zij waren eenige jaren geleden wettig gescheiden, doch nu zeker tot de over tuiging gekomen, dat voor beiden geen ander, tenminste geen beter bestond, reden waarom zij het nog maar eens zouden probeeren. Kenn. Met behulp van een bok zijn de machines der voormalige stoomtram benevens eenige onderstellen van wa gens in een schip geladen en worden naar Ter Neuzen gebracht. De voor Wijk aan Zee zoo belang rijke weg door Rooswijk ondergaat thans ook een herstelling. Al hopen wij dat de toekomst ons ook nog eens een geheel nieuwen weg daar zal brengen, thans brengen wij toch al hulde voor deze tijdelijke herstelling. Voor rij verkeer blijft de weg nog ge sloten, maar voor wandelaars en wiel rijders is het een prachtweg, waarvan zeker een druk gebruik gemaakt zal worden. Kenn. De R.K. Mandolineclub „Ars et Labor" behaalde op het Nationaal Con cours voor Mandolinegezelschappen te Leiden, op Hemelvaartsdag j.l. gehou den, een 2den prijs in de 4de afdeeling. Voor deze jonge vereeniging, die slechts 15 maanden bestaat, is dit een groot succes te noemen. Do prijs, bestaande uit een grooten bronzen medaille, plus een diploma, ligt ter bezichtiging in het sigarenma gazijn van den heer Boogaard aan den Rijksstraatweg. Het bestuur der club heeft gemeend dat dit succes eenigszins feestelijk her dacht moet worden en zal daartoe trachten een feestvergadering te orga- niseeren op Zaterdag 20 dezer in het gebouw van den R.K. Volksbond, des avonds te 8 uur. Men is begonnen met de bestrating te vernieuwen op den Wijkerstraatweg. Hopen we dat dit het begin is van de algeheele verbetering van den Rijks straatweg. N. Hl. Ct. Te 's Oravenhage is geslaagd voc r het examen teekenen N. O. N IV de heer H. P. Brits, leeraar aan de ambachtsschool alhier. Zaterdag werd door de politie op Wijkeroog aangehouden H. J. Sch. uit Beverwijk, wegens het stroopen van te velde staande aardbeien uit een land aan de Gildelaan. Na verhoor is de man weer op vrije voeten gesteld. Door de politie werd Zaterdag be keurd wegens het berijden van den afgesloten Koningsweg J. M. te H. van Amsterdam. Zondag werden zes autobestuurders bekeurd wegens het berijden van dezen weg. Door de politie op Wijkeroog werd J. G. FT. aldaar bekeurd wegens over treding der Arbeidswet. Bletencenirale en Hoogovenbedrijf Naar wij uit zeer gezaghebbende land- bouwkringen vernemen staan de plannen der Coöp. Bietencentraie „Holland" tot oprichiing van een groote beetwortelsui- kerfabriek thans als volgt: Bij de keuze van een deskundig adviseur, belast met het opmaken van het ontwerp, is het oog gevallen op dr. Vlekke, directeur der coöp. suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat, van welke inrichting de grootste in ons land wij vorig najaar een uitvoerige beschrijving hebben ge geven. Voorts heeft het bestuur zich in ver binding gesteld met Van Oilse en Zn's Sank te Roosendaal, waardoor de finan- cieele regeling zoo goed als verzekerd is. Het aantal geplaatste aandeelen is reeds de 3000 zeer dicht genaderd, zoodat nog slechts enkele aandeelhouders moeten wor den aangezocht. Wat betreft de plaats, waar de fabriek gebouwd zal worden, heeft men, zooals reeds eerder gemeld, het oog doen vallen op Velsen en wel naar wij thans ver nemen op een terrein ten Noorden var het Noordzeekanaal, gelegen tusschen het Hoogovenbedrijf en de spoorbrug. Echter schijnen hiertegen nog bezwaren ie bestaan van de zijde van het Rijk. Hoewel het Rijk dezen grond destijds als industrie terrein van de gemeente Vel sen heeft aangekocht, deelt men ons mede, dat deze grond thans door den Rijks waterstaat gereserveerd wordt voor den bouw eener vierde sluis zij het ook in een zeer verre toekomst, n.l, wanneer de thans nog niet voltooide derde sluis weer te klein mocht zijn geworden. Bovendien vernemen wij nog, dat ter zake van eventueels benutting van het teveel aan cokes- en hoogovengassen door de suikerfabriek nog geen principieele beslissing is genomen. Wel wordt op 't oogenblik ernstig onderhandeld tussrhen de Hoogovenbedrijven en het Provinciaal Electrisch bedrijf in Noord-Holland over het benutten dezer surplus-gassen tot op wekking van electrischen stroom, die alsdan door de provincie zou worden afgenomen Hierbij zullen echter geen bepaalde kwanti teiten worden gecontracteerd, zoodat een andere benutting of afzet eventueel nog steeds mogelijk zou blijven. In dit verband kan nog worden gemeld, dat bovendien onderhandeld wordt met hei gemeente bestuur van Amsterdam over de levering van hoogwaardig gas. Het gevolg van deze tweeledige onder handelingen zou, naar wij ten slotte ver namen, kunnen worden, dat een soort -jelangengemeenschap zou ontstaan tusscher ie Hoogovenbedrijven en het Prov. N. Ho landsche electriciteitsbedrijf, n.l. tot wederzijdsche levering, c. q. afname van stroom, naar gelang der behoefte der Hoogovenbedrijven rn wel in dien zin, iat in de tijden, dat er gas te veel is, de orovincie der surplu'-stroorn afneemt, ter wijl, wanneer bijv. Amsterdam, de suiker fabriek of anderen in een bepaalde tijd zóóveel gas zouden betrekken, dat het iverblijvende niet voldoende zou zijn, om in de stroombehoefte der bedrijven zelf te voorzien, dit tekort omgekeerd zou worden geleverd door de provincie. Dit geval zou zich bijv. bij uitvoering der „Holland"- olannen kunnen voordoen gedurende de campagne in de wintermaanden. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat eveneens met Van Qelder's papierfabrieken onderhandeld wordt over de levering van energie door de Hoogovenbedrijven. Tel. Dezer dagen hebben wij vermeld dat de telefoon-abonné's alhier aange sloten zijn aan het kantoor te IJmui- den en dat dit een groote verbetering is ook voor de abonné's te IJmuiden en Velseroord, die nu niet eerst Velsen hebben te vragen. Abusief is toen door ons vermeld: „Inplaats van de nrs. volgende op 3500, hebben de abonné's alhier nu num mers, volgende op 500". Van betrouwbare zijde deelt men ons thans mede dat de nommers gelijk zul len blijven aan de bestaande. t Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 13 Juni 1925: 2 letterzetters, 1 matrassenmaker, 1 stoker, 1 bakker, 2 zeevisschers, 1 kan toorbediende, 28 los arbeiders. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: M. RutteHoogerwerf, d.; E. DoumaRaggers, z.; A. Koning- Bot, d.; N. Demmersvan Woensel, z.; D. Brakenhoffde Blauw, d.; A. de Graaf#Glas, d. Overleden: Cornells Mattheüs v. d*. Wurf, 2 mnd., z. van C. M. v. d. Wurf en Z. Vonk. SANTPOORT. Onze zang vereeniging „Vox Huma na" behaalde Zaterdag op bet concours van „Polyhymnia" in de 3de afdeeling bekroonde koren den 3den prijs. Het verplichte nummer werdj prachtig ge zongen, doch het koor verspeelde z'n kans op den eersten prijs door een min der goede vertolking van het vrije nummer „Ellen". Morgenavond spreekt een der vele candidaten voor de Tweede Kamer, Mevr. Weynands Francken, in hotel „de Weyman" voor de Vrijz. Kiesver- eenigihg „Burgerplicht", aangesloten bij den Vrijheidsbond. Op melkgebied zijn de „verrassin gen" niet van de lucht. Pas is de melk prijs de vorige week met 1 cent per Li ter verhoogd, of gisteren werd zulks nogmaals gedaan. En Sijmenbe taalt. Maandag kwamen een wielrijder en een wielrijdster met elkaar in bot sing. Het vehikel van „haar" werd lee- lijk beschadigd. Bovendien liep „zij" eenige ontvellingen op. INGEZONDEN Leden van Stormvogels. Zooals U bekend is wordt de Alge- meene Ledenvergadering Donderdag avond 18 dezer in „Thalia" gehouden. Spelers van Stormvogels verzoeken alle leden beleefd bij deze vergadering tegenwoordig te willen zijn. Na ernstig beraad hebben spelers van Stornrvogels (dus de kern der vereeni ging) besloten dat de heeren Jongstra en Uitzinger hun candidaten zullen zijn voor vacant komende bestuurs plaatsen. Mr. de Redacteur dank voor de plaat sing, Spelers van Stormvogels. Een beroep op het Nederlandsche Volk. In September van dit jaar zullen twee jubilea worden gevierd, welke verdie nen, door iederen Nederlander te wor den opgemerkt, om niet te zeggen me- degevierd. Dan toch zal worden herdacht het 50-jarig bestaan van het Noord-Fïol- landsche Witte Kruis en het 25-jarig bestaan van het Groene Kruis. „Vijftig jaren Witte Kruis-arbeid, vijf en twintig jaren Groene Kruis-ge- zwoeg, beseft men wat dit zeggen wil? Ons volk, ons vaderland moge het in zien en begrijpen, dat dit jaar voor de werkers van Groene- en Witte Kruis tot een waarachtig jubeljaar moet wor den gemaakt", zoo schreef de Redac teur van het tijdschrift "het Groene en het Witte Kruis" in de eerste afleve ring van het nieuwe jaar. Den klem toon van dit betoog willen wij leggen op het woord „jubeljaar". Als men in nig overtuigd is van het buitengewoon zegenrijke werk, dat het Witte Kruis gedurende zijn 50-jarigen arbeid heeft gewrocht en het Groene Kruis geduren de zijn 25-jarigen arbeid, welke laatste arbeid zoo'n intensieven prikkel heeft uitgeoefend op den eersten, dan zal men er met ons innig van overtuigd zijn, dat we moeten jubelen. Jubelen ja, ook in den zin van het doen hooren van feestklanken, maar bovenal zij het een jubelen door stem ming en daad van innige naastenliefde Dat kan alleen geschieden door het tot stand brengen van een monument, dat den tand des tijds weerstaat, een monument, het Nederlandsche volk waardig, en in den geest van Groene en Witte Kruis. Dat monument zal niet zijn een stee- nen gevaarte, noch een bronzen groep. Dat monument zij een fonds, hetwelk ten goede kome aan eene der meest ze genrijke instellingen van Groene en Witte Kruis. Daarom vroegen wij ons af: welke dienst, welk instituut, door Groene en Witte Kruis ingesteld, heeft den mees ten zegen om zich verbreid? Groot is de zegen geweest van de nu reeds meer dan 1000 magazijnen van verzacht en geneest men met PUROL. verplegingsmiddelen, die Groene en Witte Kruis kosteloos aan de zieken uitleenen. Groot is de invloed geweest, uitge oefend op de hygiënische volksopvoe ding. Bewonderenswaardig zij, wat Groene en Witte Kruis doen voor de bestrijding der tuberculose, voor de zuigelingenbe scherming, de verbetering der lcraam- verpleging, het vervoer van zieken, het ontsmetten van goederen en woningen en nog vele andere goede dingen, waaraan zij zich wijden. Maar boven alles uit blinkt de zegen van hare nu reeds ongeveer 500 wijk- verpleginjjen. Hier vieren Groene en Witte Kruis hun hoogste triumfen. Hunne weergalooze populariteit dan ken zij niet voor het geringste gedeelte aan hunne wijkverpleegsters, deze hulpkrachten van den geneesheer, zon der welke deze zijn werk niet naar be- hooren kan doen. Immers, bij alle warmte van hart en toewijding van geest, beschikt de geneesheer niet over de zachte hand, het warme gemoed, de dienende liefde, die der vrouw in zoo hooge mate eigen zijn; om niet eens te spreken van het gemis aan tijd, dat hem belet te doen, wat de wijkver pleegster dagelijks volbrengt. Daarom hebben Groene en Witte Kruis aan deze werksters, deze geze gende hulpkrachten een eereschuld in te lossen. Neen, niet alleen Groene en Witte Kruis, heel Nederland heeft dat te doen. Mag het voorkomen, zooals helaas meermalen is voorgekomen, dat eene wijkverpleegster door invaliditeit of anderszins is aangewezen op de liefda digheid? Er zijn gelukkig reeds tal van Groene en Witte Kruis-afdeelingen die voor verzekering der wijkverpleegsters zorgen, zoodat zooiets niet kan voorko men en al meer en meer worden pogin gen aangewend, om het zoover te krij gen, dat iedere wijkverpleegster bij ziekte, invaliditeit of ouderdom gevrij waard is voor finaaiceelen nood.* Maar we zijn nog lang niet, waar we komen moeten, en mogen dus niet rusten, voordat we van iedere wijkverpleegster het bange spook van invaliditeit en een bezorgde ouden dag hebben weggeno men. Daarom komen wij nu, tegen onzen feestdag, voor liet Nederlandsche volk en vragen: Helpt ons! Daar is een ver zuim in te halen. Helpt ons daarbij! Daar is een eereschuld af te lossen, door ons en door U. Laat ons dat doen door een feestgave bijeen te brengen, die zal vormen een groot Steunfonds voor Invalide Wijkverpleegsters. Dit fonds worde gesteld onder het beheer van de Algemeene Nederland sche Vereeniging „Het Groene Kruis", Bij deze Vereeniging zijn alle Provin ciale Groene en ook het Noord-Holland- sche Witte Kruis aangesloten. Elke dezer Provinciale Vereenigin- gen drage aan hun Hoofdbestuur op te onderzoeken wie hulp van het fonds noodig heeft en advies op de aanvragen uit te brengen. De Commissie van be heer uit de Algemeene Nederlandsche Vereeniging beslist dan en helpt. Een en ander zal met groote kieschheid eri secretie kunnen geschieden. En zoo zal straks de wijkverpleegster, die haar mooie levenswerk met opoffering en liefde heeft verricht, totdat haar dit door invaliditeit of ouderdom niet meer mogelijk is, op kiesche' wijze geholpen worden en beschermd worden tegen de dreiging van een kommervollen ouden dag. Zulk een jubelfonds zal de schoonste uiting zijn van de dankbaarheid die het Nederlandsche volk aan de stoere wer kers van Groene en Witte Kruis ver schuldigd is. Van elk onzer half millioen leden vragen wij voor één maal f 1.bijdra ge, opdat het halve millioen, dat wij noodig achten, bijeenkome. Wie meer kan geven, geve meer. Wie veel kan geven, geve veel. Groene en Witte Kruis enonze wijkverpleegsters hebben het verdiend, meer dan verdiend. Ieder der ondergeteekenden, leden van het Comité tot het verzamelen van het Steunfonds voor Invaliede Wijk verpleegsters, ingesteld door het Be stuur der A. N. V., zal gaarne gaven en giften, klein en groot ontvangen. Dr. H. II. T. BEKENKAMP, Inspecteur der Volksgezondheid, Post giro 35512, Kraneweg 78, Groningen, Voorzitter. D. Bakker, oud-burgemeester, Laan van Oosten burg 32, te Voorburg. Ad. TER COCK, Voorzitter van den Raad van Arbeid, postgiro 5782 te Amersfoort. H. J. HANEKAMP, notaris te Sittard. B. S. 0. STIELER, arts, directeur van den Gem. Geneesk. Dienst, Koninginneweg 13 te Hilver sum, Juni 1925 0»2'en 18 19 20 21 N.M. 22 23 24 25 WATERSTAND IJMUl^ H v.m. 1.09 1.53 2.29 307 3.42 4.15 4.51 5.26 Oeen Zomertijd water a.m. 1.36 2.19 2.55 3.32 4.07 4.41 5.14 5.47 L. 8.54 9,40 10.29 11.08 11.44 001 0.36 lit jl'i VISSCHERIJ. De motorlogger de Hoop, K« die den geheelen winter als vrachl». heeft dienst gedaan, is gister hier ]et Frankrijk teruggekeerd. Waarschi het schip nu voor de visscherij' uitgerust. De stoomtrawler Christine C|| Ij.M. 13, die onlangs naar de Spr kust ging, is vandaar teruggekem 55 kisten long. Het schip besomdi Van de IJsland visscherij] aangekomen de Duitsche sto Ier Senator Dinynker, L.K. door de firma Pust gecharterde! Ier, bracht na een reis van mooie lading van 360 kantjes viseh en 18 ton stapelvisch aan.ji bijzonderheid bracht het schip,t Noordelijke wateren mee eentt van buitengewoon gewicht, was ongeveer 2 M. lang en 1 M.i en werd aangekocht door den i handelaar van Kleef, uit Ams( Het beest woog 100 K.G. De stoomtrawler „Juliana" 153, kwam van een gebroken ra nen met defecte winch. Even# „Martha", IJM. 165. De stoomdrifter „Holland IJM. 365, kwam binnen meti ketel. De stoomtrawler „Pietsrt lis", IJM. 146, kwam binnen me: chineschade. Visscherij op de Spaansche li. Hedenmorgen kwam van een visscherij op de Spaansche terug de stoomtrawler Christin tharina IJ.M. 13 van de Stoomt: rij Mij. Aneta alhier. Met uit stoomen he.eft de reis drie win duurd en in aanmerking genomei het een proefvisscherij gold weersomstandigheden niet gunslir geweest men heeft veel mist gehad zijn de resultaten!: bevredigend. De vangst bestond hoofdzakelij platvisch, doch geheel geen rond uitgezonderd een vrij -groote i» heid i'oode poon. In hoofdzaak aangevoerd tongen, tarbot, vleet. Vooral de tongen waren ra tengewone kwaliteit wat groei zwaarte betrof, zooals wea: Noordzeevisscherij niet kern» ondanks werd een goede prijs gt De trawler besomde ruim f 4701; dat er reden tot tevredenheid ki Een tweede reis, onder standighe-den belooft -dan ook li -der te zijn, wat we gaarne liopffl deze betrekkelijk kleine, doch oil mende Maatschappij. SCHEEPVAART. De sleepboot Poolzee, mei dei Ijmuiden en Adam III op sleeploi ijmuiden naar Castellon, bevond i dezer op 48° 47' N. en 5° 7' W. De sleepboot Zuiderzee zuiger en een bak arriveerde 14 dei Ijmuiden te Bremerhaven. IJ ni u i d e n. Aangekomen U Vreewijk, St., Caen, ijzererts, Hoo Morllake, st., Nicoiajeff, ijzererts, luniChaldon, si., Bougie, ijzere Maas, zeesleepboot, Rotterdam; 1' Zuiderzee, zeesleepboot, BremerlnW Vertrokken 13 Juni: Ordunte M# Newcastle, ledig; 15 Juni: Ruorlc, Lulea, idVreewijk, stDunst» Maas, sleepboot, Londen, met de i lichters Fay en Elf op sleeptouw. In de week van 8 tot 15 W zijn te IJmuiden uit zee binn® men 73 stoomschepen en 1 en naar zee vertrokken 70 stoofl pen en 1 zeilschip. Het havenbedrijf aan ovens is den laatsten tijd buitel# druk. De vorige week lagen i j met erts te lossen, waarbij nog 'kwamen het Ned. s.-s. Vreêffl Caen en het Britsche s.s. Nicolajef, aan de Zwarte Zee. H het eerste erts dat uit die ha™ werd aangevoerd. Maandag^ kwam nog aan het Engelsche3-1' don, alvorens de Ruurlo verti* i

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2