Mijnhardt's Hoofdpijntabletten PLAATSELIJK NIEUWS. IJ-MUIDEN De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde J. van V., zeeman alhier, we gens diefstal van een costuum bij Gebr. Bischoff alhier, tot vier maanden gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. De eisch was 8 maanden. De rechtbank heeft het vonnis van -den Haarlemschen kantonrechter tegen S. K. en A. J. V. alhier, we-gens overtreding der Arbeidswet, waarvan dezen in apèl waren gegaan, bevestigd Donderdag ondernamen de leden van de R.K. Minddenstandsvereeniffing „De Hanze", met ruim 100 personen een excursie per boot naar hier. Zij be zichtigden o.m. gezamenlijk de visch hal. De zomeruitstapjcs van verschil lende lagere scholen zijn weer begon nen en hebben, ten -deele, IJmuiden als doel. Zoo was er Donderdag een ge zelschap van 140 kinderen. Was het dien dag al geen weer om aan het strand te baden, zij hebben in elk ge val het, voor kinderen uit het binnen- land, zeldzame genot gesmaakt, de zee te zien bruischen. Voor leden en geestverwanten van de Ant. Rev. Kiesvereeniging spreekt Ds. C. v. d. Zaal, Chr. Geref. pred. te Deventer en candidaat voor de Tweede Kamer, a.s. Dinsdag in het Ge bouw voor Chr. Belangen over het on derwerp „Bouwen of Breken". Donderdag reed D. W. uit Amster dam op den Rijksstraatweg naar IJmuiden. Hij reed op het rijwielpad, toen achter hem een vrachtauto kwam, die met de rechterwielen op het rijwiel pad reed. Opeens maakte de vracht auto een zwenking, waardoor W. ge raakt werd, kwam te vallen en zich aan de hand bezeerde. Op het politie bureau alhier werd W. verbonden. Zijn rijwiel was er goed afgekomen. De bestuurder van de vrachtauto had blijkbaar niets gemerkt. Voor de- Nijverheidsavondschool, uitgaande van de Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs in Kennemeiiand, hebben zich 80 leerlingen aangemeld. De gelegenheid tot inschrijving staat nog open tot half September en zeker zullen zich nog velen aanmelden. Als er iets noodig is in dezen tijd, is het dat jongelieden zich ontwikkelen en in hun vak bekwam-en. Laat men dan ge bruik maken van de hier geboden ge legenheid. Er hebben zich tot nu toe nog maar twee schilders aangemeld, terwijl zoo noodig ook volwassenen hier gelegenheid hebben om zich in -de coratief ieekenen te bekwamen. Vrijdag had bij het kolenladen in de stoomtrawler „Eveline" een onge luk plaats, dat boven verwachting gun stig afliep. De -mannen die aan het dek stonden om de manden met kolen naar boven te hijschen, stortten met de luiken naar beneden, in het ledig ruim, waar ze -de kolen over zich heen kregen. Hoewel ze pijnlijk verwond waren, konden beiden zich, voor een dokter versche nen was, loopende naar huis begeven. De Tweede Kamerverkiezingen naderen. De partijen doen hun best de kiezers te overtuigen van het goede, dat hun program belooft. Dat is hun recht, dat is plicht. Daarvoor worden avond aan avond vergaderingen belegd, krijgt men huisbezoek van verre vrien den en vindt men eiken dag een maa-i sa drukwerk in de brievenbus. Over en weer vindt men argumenten, het nadenken waard. Doch een soort j propaganda wordt gemaakt, waarbij j geen argumenten worden gebruikt. Wij denken niet dat een partijman denkt daarmede wel eens een stem gewonnen te hebben. Dat is het aanplakken van j mooie of ieelijke papieren, eenvoudig of sprekend, op alle hoe-ken en huizen, straks op de straten. Voor eenige jaren nam de burge- meester het initiatief om, bij onderlinge afspraak der partijen, dit na te laten. Zouden nu de partijen niet zonder wenk van hooger hand, het zoover kunnen brengen, dat deze ontsierende, dure en nuttelooze propaganda nage laten wordt? De Protestantsche Volkspartij houdt op Dinsdag 30 Juni een openbare vergadering in het gebouw voor Ghr. Belangen alhier, waarvoor als spreker zal optreden Mr. Dr. A. R. van de Laar te Gendringen, oud-lid der Twee de Kamer, met het onderwerp: „Pro testantisme tegenover coalitie en rood zwart blok". muts, een huissleutel, een damespara- pluie, een -klein sleuteltje, een broche een wit schort, drie sol-deerstaaf jes, heerenrijwiel. Gevonden voorwerpen. Een Lipssleutel, een blauwe meisjes- VELSEROORD. In verschillende streken van ons land wordt geklaagd over de rupsen plaag. Als men in Velserduin en het Heerebosch alhier wandelt, kan men ook hier waarnemen, welke verwoes tingen de rupsen aanrichten. Heele rij en boomen zijn kaalgevreten door het ontzaglijk aantal rupsen. Het is een akelig gezicht, de boomen vol met de ze witte plekken te zien, waarin de rupsen bij tientallen krioelen. Bij -de Donderdag alhier ten over staan van notaris Dólleman gehouden verkooping werden een woonhuis aan de Trompstraat 107 -en een woonhuis aan den Rijksstraatweg 131 gekocht door -d-en heer J. C. Dunnebier q-ct- te IJmuiden voor resp. f 3300 en f 2235. Aan den IJmuiderstraatweg alhier heeft zich, naar Hl. Dbl. meldt, een ge- val van encephalitis epidemica (slaap ziekte) voorgedaan. VELSEN Woensdagavond had bij de stoorn- pont een botsing plaats tusschen twee wielrijders. De heer R. uit Velseroord kwam van den weg langs het kanaal terwijl de heer D. dezen weg wilde op gaan. De heer R. kwam er 't slechts af, daar deze kwam te vallen en zich aan 't hoofd bezeerde, terwijl zijn fiets vernield werd. Ilij kon niet aan 't werk gaan en moest naar huis terugkeer >n. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt. Door de politie op Wijkeroog wer den bekeurd J. van B. uit Schoten, we gens het berijden van het gedeelte der Corverslaan, dat voor het verkeer ge sloten is; C. de R. te Beverwijk, we gens het zich laten voorttrekken door een motorrijtuig; W. M. te Velseroord wegens het niet hebben van een tarief- staat in een autobus; P. D. te Bever wijk, wegens het ontbreken van een achterlicht op een motorrijtuig. Woensdagmiddag trof de politie op Wijkeroog 'n 5-jarig ventje aan, -dat blijkbaar verdwaald was. Het knaap je kon niet zeggen, hoe het heette en waar het woonde, zoodat de politie het ventje een uur of vijf op het bureau heeft gehouden Later bleek het een zoontje van O. uit Beverwijk te zijn. De leerlingen van de Ambachts school hebben voor het park Velser beek weer een aantal banken vervaar digd, waaronder een groote zeskantige bank, die om een groote boom bij het z.g. jeneverhuisje is geplaatst. Aldus kunnen steeds meerderen een rustig zitje vinden in ons mooie park. Gevonden voorwerpen en dieren. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een dameshoed, een kindertaschje met inhoud, een jonge herdershond. SANTPOORT. Het woeste rijden. De dagbladen hebben sinds eenigen tijd een nieuwe rubriek: Verkeerson gevallen. Het is kenschetsend, dat we zoo lijdzaam zijn geworden, dat we ie-deren -dag deze rubriek vol ongeluk ken door aanrijdingen, botsingen enz. lezen en er niets tegen doen. Men neemt die ongelukken als een noodza kelijk kwaad en de bladen verzamelen alle berichten van deze rubriek en ge ven ze nu overzichtelijk. Toch is het absurd, dat waar wij vereenigingen voor -dierenbescherming hebben, waar aparte organisaties zijn tegen de trek-hond-enwet en andere goe de dingen, we zoo weinig doen voor de bescherming van den mensc-h op -den weg. Het is in onze gemeente den laatsten tijd zóó erg, dat we er over moeten schrijven en een kreet van verontwaar diging willen -doen hooren. Er wordt tegenwoordig -door automobilisten, mo torfietsers enz, zóó gejakkerd, dat we ook bijkans dagelijks verkeersongeval len hebben te vermelden. Wij, die nogal vaak bij d-en weg zijn, hebben den laat sten tijd vaak op een hoek van een weg een trottoir op moeten rijden of moesten plotseling van de fiets sprin gen om een goed heenkomen te zoeken, vanwege de jakkerende auto's. Wij zouden een rubriek kunnen geven van bestuurders van vrachtauto's, 'die be kend zijn om hun gejakker hier dooi de straten. Bij de bestuurders dei- autobussen zijn verschillende uitne mende chauffeurs, -bezadigde mannen, waaraan men zich kan toevertrouwen. Maar er zijn er ook bij, die maar raak- jakkeren en die schrikkelijk zondigen tegen- de verkeerswetten, door links te rijden en niet voldoende signalen te ge- van. Onlangs zagen wij een autobu3- stillen spoedig de ergste hoofdpijn Eg o Prijs 60ct. Bij Apoth en Drogisten. Bi 501 bestuurder het fietspad langs d-en IJmuider straatweg berijden, komende van IJmuiden, dus links van der» weg. De chauffeurs der Katwijksche en Scheveningsche autobussen jakkeren langs den Velserduinerbuurtweg te Velseroord met zijn vele -daarop uitloo- pende dwarsstraten, dat we vaak zelfs van de fiets moesten springen of vrees den voor de grootste ongelukken, voor al bij de Bewaarschool. Wij hebben bij de politie eens geïn formeerd, of hier niets tegen gedaan wordt. En toen hoorden wij -dat de po litie wel wil optreden, maar -dat dit mo menteel niets geeft. Er is n.l. voor eeni gen tijd een vrijsprekend vonnis ge weest, omdat er volgens -den rechter een fout is in onze politieverordening. Nu kan -de politie alleen optreden, als de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht wordt, b.v. als een bestuurder van een auto een hoek neemt, zonder signaal te geven. Maar wat de snelheid betreft, kunnen de bestuurders raak doen. Wij vroegen of dit -dan niet veran derd kon worden en hoorden toen, dat de politie er genoeg op aangedrongen had-, maar tot nu zonder resultaat. Wij hopen dat de commissie voor de strafwetgeving -de betreffende bepalin gen spoedig zal herzien-, opdat aan het jakkeren der snelheidsmaniakken paal en perk kan worden gesteld. Het is noo dig in het belang van ons menschen, die langs de straten gaan. Gevonden voorwerpen. Te bevragen bij den veldwachter: een rijtuigsleutel en een bos sleutels. VOOR DEN RAAD. Gas- en Waterleiding. B. en W. doen aan den raad belang rijke voorstellen betreffende het gasbe drijf en -d-e waterleiding. Allereerst stellen zij voor de voorloo- pige vaststelling van de rekeningen van het gasbedrijf en ide waterleiding over 1924. Inzake -de reserveering van een ge deelte van het winstsaldo van het gas bedrijf voor den dien-st 1925, zeggen B. en W. dat -de raad op 22 December j.l. besloot de zuivere winst tot een maxi mum van 1 cent per M' in de gemeente kas en het restant in het uitbreidings fonds te storten. Door het betrekken van het gas der Hoogovens op 1 Juli en een lageren kolenprijs aan den norm van f 14 wordt -de winst f 2625 hooger en- nu totaal op f 32480.67 geraamd. Mede met het oog op de gunstige re sultaten over 1924, aangevende een winst van f 49360.40, komt B. en W. een verlaging van -den gasprijs van 1 cent per M' gewenscht voor. Bij deze verla ging daalt de geraamde winst over 1925 tot f 18480.67. In verband met de aangenomen uitkeering stellen B. en W. voor een -deel -der winst van 1924 te reserveeren voor .1925, opdat f 30.000 gereserveerd blijft. B. en W. stellen, voor aldus te beslui ten, zoodat -de gasprijs dan zal zijn 8 cent per Ma over -den gewonen meter, 9 cent per M3 over den muntmeter en 7 cent per M' voor industrieel gebruik en verwarming. De winst der waterleiding over 1924 bedraagt, f *12633.47. B. en W. stellen een tariefwijziging voor, welke neer komt op een verlaging van 4 cent per Ma, wat een mindere ontvangst geeft van f 11600 per jaar. B. -en W. zeggen dat de magazijn ruimte aan de bedrijven veel te wen- schen overlaat, -daar de materialen verdeeld zijn over verschillende kleine gebouwtjes. Zij 'hebben een plan doen ontwerpen voor een nieuw magazijn, waarvan de bouwkosten -geraamd wor den op f 21627. Voorts zeggen B. en W. dat uit geno men proeven is gebleken, dat de pers leiding van Haarlem', welke na 1 Juli zal gebruikt worden als voedingslei ding voor Jan Gijs-env-aart, niet van vol doende capaciteit is, om met normalen druk te allen tijde van een goede gas- voorziening verze-ke-iid te zijn. Zij stel len daarom voor nieuwe afsluiters te plaatsen en uitbreiding van het bui zennet in het centrum van Santpoort en den Biezenweg, waarvan de kosten geraamd worden op f 17000. Verder deelen B. en W. mede, dat een onderzoek is ingesteld of ook de zuid zijde der visschershaven van gas kan worden voorzien. Behalve 70 gezinnen, dl© voor aansluiting in aanmerking ko men, zal de afzet hoofdzakelijk dienen te geschieden voor Industrie en ver warming. De directies van 17 maat schappijen deelden mede daarvoor gas te wensch-en. De aanleg van het hoofd buizennet zal komen op f 26000. B. en W. wijzen er op, dat de houten omrastering van het terrein van het gasbedrijf te Velseroord gedeeltelijk verbrand is -er» hooge onderhoudskos ten vereischt. Zij achten vernieuwing noodzakelijk, waarvan -de kosten op f 16570 worden graamd. B. en W. stellen voor hen te machti gen tot de uitvoering der verschillende werken over te gaan, wat het leggen van het buizennet naar de Visschers haven betreft, wanneer machtiging tot het leggen en hebben van gasbuizen in den rijksgrond van Waterstaat zal zijn verkregen. Voor zoover -de uit te voeren werken er zich toe leenen, zal openbare aan besteding plaats vinden. B. -en W. vragen hiervoor een crediet van f 81.197, grootendeels te vinden uit een geldleening. Boventallige leerkrachten. B. en W. stellen -den raad voor over 1923 aan 6 bijzondere scholen voor bo ventallige leerkrachten uit te keeren: R.K. Jongensschool, Wijkeroog f '2625; R.K. Meisjesschool, Wijkeroog f 1443.33 R.K. Jongensschool, Velseroord f 1600; R.K. school, Driehuis f 3087.50; Chr. school, Keizei' Wilhelmstraat, IJmui den f 2336.94; Chr. Nat. schooi, Velser oord f 2283.75. Verkoop grond. In verband met de onteigening ten behoeve van -de verbreeding van het Noordzeekanaal stellen B. en W, voor een perceel grond naast de smederij van J. Melgerd aan het Rijk te vorkoo pen voor f 324. Burgemeester Weertsstraat. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek om verbetering der Burge meester Weertsstraat op Wijkeroog zeggen B. -en W. dat verbre-eding van den rijweg en betegeling der trottoirs f 6500 zal kosten, welk bedrag niet uit de loopende begrooting gevonden kan worden, waarom zij voorstellen de zaak bij de begrooting voor 1926 onder de oogen te zien. Belooning overwerk. Naar aanleiding van de ziekte gedu rende 3ll2 maand van een der ambte naren van gas en water, is door 7 amb tenaren overwerk verricht, waarvoor zij een extra-belooning vragen. De com missie voor gas en water oordeelt dat het verzoek moet worden ingewilligd en de belooning op f 670.81 moet worder. gesteld. B. -en W. laten de beslissing aan den raad over. Strandpacht. B. en W. stellen den raad voor aan -de Buffet Mij. E. Pluribus Unum onthef fing te verleenen van de bepaling om f 200 per seizoen te vergoeden voor kosten van politietoezicht. Torenuurwerk. Voor de aanschaffing van een nieuw uurwerk in den toren te Velsen is dooi den raad een crediet van f 1000 ver leend. B. en W. vragen nu een verhoo- ging van dit crediet met f 300. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U opname van het navolgende: Gedurende -de laatste weken las ik in Uw blad tal van verkiezingsverslagen, zoowel van Anti-Revolutionairen als van Christelijk-Historischen. En uit al die verslagen blijkt, -dat de vertrou wensmannen dier Christelijke partijen met hand en tand blijven vasthouden aan een dure en toch niets beteekenen- de weermacht. De heer C. SMEENK van Arnhem acht nationale ontwapening onmoge lijk en heeft geen groote verwachtingen van -den Volkenbond. Hij zegt: „De le den van dien bond zullen te veel nati onale gevoelens blijven koesteren. Ze moeten alleen meitsch zijn, maar blij ven ook bovendien nog Duitschers, Engelschen, enz." De andere Christelijke candidaten spreken in gelijken geest. Onwillekeu rig vraagt men zich af: „Is de geschie denis van ons vaderland dien heeren geheel onbekend?" Wij behoeven toch niet zoo heel ver terug te gaan in -de geschiedenis der menschheid' om te constateeren, dat in ons land zich in het klein voltrok, wat thans, trots alle politiek-Christelijke tegenwerking, zich in West-Europa in het -groot voor bereidt. In ons land stonden een-maal vijandig tegenover elkander Friezen en 'Hollan ders Hollanders en Zeeuwen Gel- derschen en Stichtenaren, enz. Oorlog na oorlog werd gevoerd en toch is de tijd gekomen, dat die verschillende ge westen tot één bond zijn samengevoegd en de bewoners ervan er niet aan den ken elkaar met men en allerlei ander 0orl0 om het leven te brengen, 't Is toch ondenkbaar niet wn de Friezen (Germaansche -- - ten oorlog zullen trekken Nrd.-Brabanders (Romaanschci stam). En zou dan, wat voor n" land- en zoo vele andere landen' heeft gewerkt, niet mogelijk zijJ Europa. Men zou zoo denken, <k weldenkend- mensch de werkJ duivels want dat zijn toch zev, uitvindingen van stikgassen, w ënoorlog, enz. zou verfoeien e» doet het zoo vreemd aan, -dat ju» Christelijken zoo aikeering zjj8 vrede, niet eens willen medewerkt] althans het idee der ontwapening -gang te doen vinden. Men vraagt af wie zijn nu wel de Christen™ die het „hebt elkander lief" en „s niet doodsla-an" meer en meer J naar voren brengen of zij, dieg steeds meer geld willen offeren of ze geheele weerbare bevolking nieuwen oorlog den zoo genat, eersten stoot te laten opvangen; gevolg -dat al onze landszonen a worden vermorzeld, terwijl het W destij-d tevens leidt tot e-en finatj ruïne. Het Anti-Revolutionaire Kj lid- J. Schouten geeft de vrijzini mocraten nog een veeg erg kelijk bij -een vergadering alleen- geestverwanten en zonder dein Maar kent de heer Schouten 't q- woord niet: „Als het getij ver) verzet men de bakens", welnu hei verliep toen Nederland zich au bij den Volkenbond. Nieuwe gij punten openden zich toen en hel niet meer -dan natuurlijk, dat mq daar naar richtte. En heb ik'ofï meermalen van den grooten vij ger van den heer Schouten, wijl! A. Kuiper, gehoord, dat ook lij] plunje verwisselde. Verandering vindt men nu ets overal en wanneer een verander:: goede is, is het onchristelijk znlli tegenstander te verwijten. Werkelijk de niet verpolitiekte! tenen en vooral onder hen de i gehuwde vrouwen -mogen i zich zelf te ra-de gaan, op wie t stem bij de a.s. verkiezingen uitbrengen. Geachte Redactie, hoewel II lang niet alles heb neergeschrevt ik zoo gaarne zou willen, moet het oog op de plaatsruimte eit Alleen nog deze vraag: „Hoe rijn het behoud der coalitie met'dele van dezen winter tegen Rome')' Met dankim Uw dw., A.ï.i Een Zweminrichting, Naar aanleiding van Uw ai'tiki bovengenoemd onderwerp kan mededeelen, -dat -de Turnverea „IJmuiden" reeds in April 192} pogingen heeft aangewende onze gemeente een zweminricM verkrijgen. Onze vereeniging volle overtuigd van het groote j de zwemsport, althans voor IJtt waar duizenden menschen hun: op het water verdienen. Doch# een oogpunt van REINHEID, 4 heid van het lichaam, welke volksgezondheid van zulk ei belang is, is zwemmen onont Dat het tot heden nog niet tol richting daarvan is gekomen,*# ook werkelijk niet aan haar te Wij hebben indertijd besprekinf had met -het Bestuur van den. landschen Zwembond; begroo zijn opgemaakt aan de hand bouw- en exploitatiekosten vanl en Zweminrichting te Koog a. d maar de grootste moeilijkheid geschikte plaats te vinden zweminrichting zou moeten vi Hierop zijn onze pogingen gesta IJmuiden, overal omringd en midden in het water, is geen gt plaats te vinden, omdat eeneri water verontreinigd js, ander! havenautoriteiten de buit: dingskanalen vrij willen houd de scheepvaart -en geen be-lemi» langs de kanaaloevers wenJth te laten. Wel is thans nog steeds i derzoek om bij de uitbreiding nieuwe havenwerken een g»» plaats te vinden voor een zwei»1 ting. Mochten ook deze poging1 geen resultaat leiden, 'dan 'f eenigste oplossing kunnen W Zweminrichting op het land te zeggen, een Overdekte Zwei® ting, hetgeen het voordeel M men dhar zom-er en winter geV1 kan maken. De bouw- en ex?» kosten hiervan zullen evenwel M duurder komen. Wij geven U de verzeker»? Turnvereeniging „IJmuiden volle en krachtige medewerk» verleenen om tot de stichting Zweminrichting in Urnuide» men, VOOR ALLES, ZAL MEJ TEN BEGINNEN DE P-LAA TE WIJZEN WAAR DEZE Zw RICHTING -ZAL MOETEN JRS A. W. Wfflg Voora. Turnvereen. „H®

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2