Purol geneest en verfraait de Huid Itrdtf 20 Juni 1925. 2e blad pjEDlKBEDRTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN flED. HEBT. KERS Ds, Erdman. Ds. van Ooitrom Soede. .(.pjERK (Koning Wlllomahols) De Heer Savers. „digavond 8 uur: Bidstond, udijavond 8 uurSchoolvergadering. Min. Com- Aid. Prot Bond. |Ur. di. W. Luikinga. geref. kerk. Ds. Joh. Jansen. 1(; Dezelfde. chr. geref, kerk. ps, T. A. Bakker. Dezelfde. rjjiCELISATIE HOOGEBERG. i.,»orgen 10 uur: Samenkomst. JLiddag 12 uur: Zondagschool. Lond 7.30 uurSamenkomst. lr; B. lenninga. «vond: Openlucht-Samenkomst op het Koningsplein, j,«vond 7.30 uur: Meisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. lerdagavond 8 uur: Bijbelbespreking VELSEROORD. neb. hert. kerk Ds. W. Kroese. geref. kerk. „...j! heer Feenstra, cand. te Woudsend jur; Ds, J. d. Boerkotl van Velsea. VELSEN ned. hert. kerk Dr. S. Berkeibach v. d. Sprenkel van Haarlem. WIJKEROOG. geref. kerk. i Ds. J. D. Boerkoel. de heer Feenstra, cand. te Woudsend SANTPOORT ned. hert. kerk di heer A. P. van de Water, cand. te Aerdenhout. LOKAAL BETHEL. la: Dl. B. van Schelven v. Overveen «Ir. Dezelfde. EVANGELISATIE. |i: de heer A. J. v. Wichen te Amsterdam BEVERWIJK. OOPSGEZINDE GEMEENTE, i: Ds. van Calcar. OFFICIEEL. HINDERWET. ipieester en wethouders der ge il Velsen, brengen ter openbare fdat ter Gemeente-secretarie ter ligt een verzoek met bijlagen I» Vereeniging „Missiehuis" ge- i te Tilburg om vergunning tot priehten van eenen gasoven, op i perceel kadastraal bekend ge- i Velsen, Sectie H No. 4317, dijk bekend Hagelingerweg, wijk S20, te Driehuis. J [(meester en wethouders ider ge- Velsen, brengen ter openbare dat ter Gemeente-secretarie ter ligt een verzoek met bijlagen Maatschappij „Petrolifere", ge- 1 te 's Gravenhage, om vergun- tot het oprichten van eene in- S voor het bergen van petro- ihermetisch gesloten ijzeren va- tiet perceel kadastraal bekend tie Velsen, afdeeling IJmuiden, No. 406, achter het woonhuis 1 gemerkt Willemsbeekweg, ~P*. 11 te Velseroord. kinderdag, den 2 Juli 1925, des ®ags te elt uren, zal ten Ge- aaize gelegenheid bestaan om ïa tegen deze verzoeken in te i en deze mondeling en schrifte- 'le lichten. !»i den 18 Juni 1925. leester en wethouders voorn., Tetaris, de burgemeester, *™jk. j. p. Handgraaf, l.b. 'Uatselijk nieuws. IJMUIDEN. ®d-r#de van Mr. Marchant. ^vernemen zal Mr. Marchant te 8.30 uur een rede hou- 06 Radio-omroep te Hilver- VELSEROORD. HEERLIJKE DAGEN! Wat in de kinderjaren Het leven boeit en tooit, Dat prent zich in het harte En men vergeet het nooit Dinsdagmorgen j.l. was er een onge woon beweeg van menschen voor het station Velsen in den vroegen ochtend: de jongens en meisjes van de twee hoogste klassen van school D zouden twee dagen uitgaan naar het Utrecht- sche Heuvelland en de Veluwe! Een nacht wegblijven! Het vriendelijke morgenzonnetje kon het haast niet ge- looven, dat het den volgenden dag niet hier maar ginds op die verre, vreemde heide zou opgaan over die vijf en zes tig blije kin der snuitjes, die daar ston den te glimmen van genoegen, die twee maal vijfenzestig glundere kijkers, die uitstraalden de groote verwachtingen, die gekoesterd werden van de komende dagen, over die vurig-verlangende kin derhartjes, die hunkerden naar de aan komst van het ijzeren ros, dat hen voe ren zou naai* Driebergen en de Pyra- mide van Austerlitz, het doel van den eersten dag. Het snaterend gesnap en klaterend getatel van tientallen klokheldere kin derstemmetjes vult het geheele perron. Hoera! Daar dreim-d avert de driftige reuzenrij van rad voortrollende rijtui gen ratelend het station binnen. Een schok! Stil staat de trein en de -stoet stormt naar binnen. Veel ge wuif, han dengeven, dag-geroep, raadgevingen, kussen, handgezwaai. Het stokje met het groenwitte plaatje verticaalt, een giergil van de stoomfluit en het blij lachende troepje rolt het station uit Driebergen! klonk de roep van den conducteur. En de trein, die bepaald buikpijn moet gehad hebben van het lachen, woelen, joelen en dansen van onzen troep, (wat kronkelde hij soms onderweg, hè, en die angstige gillen nu en dan), was blij van dezen last bevrijd te zijn, en reed merkbaar opgelucht verder. Maar wij togen vroolijk zingend opweg door prachtige parken, heerlij ke bosschen en langs lommerrijke en zonbeschenen wegen naar de Piek van Austerlitz. Op deze wandeling werden de rugzakken of koffertjes wel eens wat zwaar en dan was het zoo heerlijk de hulpvaardigheid tusscben die jonge mienschjes te zien: de sterkere bood ge heel vrijwillig den zwakkere zijn dien sten aan en met een blijmoedigheid, die hoopvol stemde voor de toekomst, als ze straks groot geworden zullen zijn. Mogen hun harten dan ook maar. neen, dan vooral datzelfde goud bevat ten, hun zielen dienzelfden adel bezit ten, die de waarachtige rijkdom is. Na de bestorming van een IJsco en 'n korte rust onder de dennen langs den Woudenbergschen straatweg werd vrij spoedig het „hotel -de Pyramide" be reikt met den grooten modern-inge- richten speeltuin. Het verblijf hier werd' het glanspunt van den eersten dag. Daar konden ze hun hart ophalen aan draai-, zweef en andere molens, boegspriet, schommel, rutschbaan, luchtschommel, zelfs het ouderwetsche hobbelpaard was aanwezig. Alleen hij. die het dolle gedoe van de jeugd in zoo'n tuin wel eens gezien heeft, kan zich voorstellen wat we daar genoten hebben. Er was ook een verwante stam uit het zuiden, uit Rotterdam aanwe zig, waarmede alras naar oud-Ger- maanschen trant een vriendschapsver bond werd gesloten tot wederzijdsch genoegen. Samen hebben we gezongen, gesprongen en gedanst, onder het lom mer van een geweldigen eik vergaderd en hartelijk afscheid genomen. Na een korte rust naar de Piek! Groot was het aantal treden, maar nog groo- ter de bekoring van het vergezicht, dat we er genoten hebben over het Utrecht- sche heuvellandschap, dat zich daar met zijn rijkdom van bosschen en fijn heid van geuren diep beneden ons naar alle zijden ontplooide. En toen terug met drie groote ruime autobussen van het hotel naar het sta tion Driebergen om de reis voor te zet ten naar Ede, waar we zouden over nachten. Maar eerst werd door twee vriendelijke dames nog een kiek van ons genomen. Jammer, dat „Spoor" daarbij de sterkte van zijn broek moest probeeren aan de uitstekende punt van een den! Ja, die autotocht! Dat was ook heer lijk! Wat ze zongen en lachten en ieder, die ons tegenkwam lachte van den' weeromstuit mee! Om ongeveer 6 uur arriveerde de club in Ede, waar de heer Verwoerdt, vertegenwoordiger voor de Schoolreis- jesvert)lijven v. Volksonderwijs ons af haalde en verwelkomde. Hij beval ons aan in de zorgen van „Ouwe Kees", die een voortreffelijke gids bleek te zijn in den doolhof van kronkelpaden op -de Edensche heide en als bij tooverslag de harten van alle jongens stal. Nou het was ook een goeie, beste man, die ouwe Kees, vriendelijk en behulpzaam. Hij bracht ons in een klein half uur naar den Langenherg, waar we zouden logeeren. En Volksonderwijs komt een woord van lof toe voor de wijze waarop deze vereeniging daar de zaak in orde heeft. Prima hoor! En allemaal wel willend, vriendelijk personeel! Bij aankomst konden ze zich eerst allen verfrisschen en kregen ze een bord heerlijke pap. O, dat is een koste lijk gezicht, dat gretige gelepel van vijf-en-zestig papgrage guiten. Toen nog een uurtje de groote golvende hei op, wat gezellig gezeten en gezamenlijk gelezen of gebabbeld en daarna naar bed. Natuurlijk zouden ze allemaal wel zoo in slaap vallen, zoo vermoeid waren ze, denkt u? Grooter vergissing hebt u van uw leven niet gemaakt. In dol-dricste uitgelatenheid waren ze al heel spoedig droog water-polo aan het spelen met de hoofdkussens, leerden er elkaar mee centeren, bonden touwtjes aan punten van dekens om ze straks geheimzinnig te doen rijzen en dalen, boksten en worstelden ensliepen plotseling als een der onzen zijn hoofd om de deur stak. Merkwaardig! Maar na een poos liet de moeheid zich toch gelden en sliepen allen als rozen. Om 6 uur den anderen dag waren al len weer present en begon de wassche- rij, daarna spelen en ontbijt. En toen op sjouw dé wijde hei op. En vol groo te verhalen over oefeningmakende sol daten, herders met schapen, boschhes sen en nog veel meer doken ze om 12 uur van alle kanten weer op uit hei en bosch voor het middagmaal. Wat smaakte dat hé, jongens! Van de beste kwaliteit hoor, en zooveel als je lustte, 's Middags weer hetzelfde vrije leventje, pleziermaken, lekker eten en drinken en nu en dan een portie ijs om af te koelen, zoo vloog ook de tweede dag om en eer we afmarsch bliezen, ston den alweer nieuwe scharen uit Rotter dam gereed om onze plaatsen in te ne men. Dankbaar namen we afscheid va.n de familie Ingenhoven (logies) en de fami lie den Boer (hotel) -die nog langen tijd de vroolijk zingend vertrekkende schaar stonden na te wuiven. We heb ben niets dan lof voor de verzorging en bediening door ons ondervonden van deze zeer aardige en vriendelijke men schen en Volksonderwijs deed een machtig mooi werk met de instelling van deze schoolreisjesverblijven in zulke schitterend mooie streken. De terugtocht met den trein naar huis verliep, evenals de heele reis, zonder een wanklank. Ze hebben maar aldoor gezongen en gesprongen, gelachen en gedanst en hadden nauwelijks den tijd de groote chocolade-flikken >en twee blikken biscuit en frou-frou leeg te eten. Nog een rondedans op het station Velsen ten afscheid en ze werden opge vangen door de verlangende armen van vader en moeder. Niemand was het er over eens welke dag het „fijn ste" was geweest, de eerste of de twee de, maar er was maar één roep, het was een „reuze-reisje". Hun hartjes liepen over van dankbaarheid. En de vreugde, die er vonkt in die oogjes, het genoegen, dat er glanst op die lachende gezichtjes, doet je alle vermoeidheid en inspanning, die zoo'n reisje met zich brengt vergeten. En het is jammer, dat de kindervrienden te Velseroord, IJmuiden, ja zelfs te Haarlem, die fi- nanciëel of op andere wijze medege- holpen hebben, dit reisje te doen slagen, dat zelf niets eens hebben kunnen zien. Wat zou -dat een rente geweest zijn! Dankbaar zijn we u allen voor het geen ge gaaft en -dankbaar ook voor het prachtige weer dat we op ons reisje mochten treffen. Brug wachters woningen. Twee brugwachterswoningen aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal zijn door de directie der Ned. Spoorwe gen verkocht aan de directie der Pa pierfabriek. De directie der Ned. Spoorwegen heeft den bouw eener nieuwe dubbele brugwachterswoning aan de zuidzijde van het kanaal thans opgedragen aan den heer Jansonius to Zaandam. Gevonden voorwerpen. Een zilverbon van f 2.50, een zilveren beursje en een muziekboekje. VELSEN - Tot kantoorhouder van het op 15 Juli te openen Hulppostkantoor te Wijkeroog, dat komt in het kantoor der voormalige tramremise, is benoemd de heer H. A. Lieuwes te Akersloot. - Ofschoon aan de ingangen van Velserbeek op de borden duidelijk is aangegeven dat wielrijden alléén is toegestaan op de verharde wegen, heb ben velen zich hieraan niet gestoord. Steeds liet de politie het nog bij waar schuwingen, maar thans zal strenger worden opgetreden. Tegen B. G. is naar Hl. Dbl. meldt, wegens overtreding van de be.treffende bepalingen der verorde ning op het park proces-verbaal opge maakt. DRIEHUIS. Het houwen van een landhuis aan den Zeeweg alhier, voor rekening van den heer Dr. W. D. Helderman, is op gedragen aan den heer W. van Heyst te Velsen. SANTPOORT RA. Kies vereeniging. Dinsdagavond had in café „Zomer- lust" een propaganda-vergadering plaats van de R.K. Kiesvereeniging waar als spreker optrad het Tweede Kamerlid, de heer A. J. Loerakker. Waar deze rede reeds eenige leeeren uitvoerig door ons werd opgenomen, kunnen wij met deze mededeeling vol staan. Medegedeeld nog werd, dat Mr. J. B. Bomans op 27 Juni zal komen spreken, terwijl er dien avond in samenwerking met Velseroord een groote propaganda- fietstocht zal worden gehouden. N. Hl. Ct. INGEZONDEN. Ruiten verantwoordelijkheid der redactie Aan het Bestuur der IJ. V. V. „Stormvogels'', IJmuiden. Mijne Heeren! Naar aanleiding van het besprokene in de Algemeene Vergadering, gehou den door Uwe vereeniging d.d. 18 dezer in de kleine zaal van „Thalia" n.m. 8 uur, heb ik -de eer voor het volgende Uwe ernstige aandacht te vragen: Onder punt 5 der Agenda (Bestuurs verkiezing) is de aftreding van de hee ren J. Michels, P. -Slikkerveer en W. Ch. Suwerink vermeld geworden, welke heeren, met uitzondering van den heer Michels, zich weder herkiesbaar stel den: bovendien werd door het Bestuur den heer P. Dalmeijer candidaat ge steld. Tevens werden door eenige leden de heeren Jongstra en Uitzinger eveneens candidaat gesteld, zoodat voor de drie opengevallen bestuurszetels vijf can- didaatleden beschikbaar waren. Gedurende de algemeene bespreking van dit m.i. zeer gewichtige punt -en het ten berde brengen van grieven te genover een der leden van het aftreden de gedeelte van het Bestuur, is door den heer Schilling, hetgeen zeer te rechtvaardigen is, aan de heeren Jong stra en Uitzinger gevraagd geworden of deze heeren bereid waren hun can- didatuur in te trekken, tengevolge van het feit dat van deze verkiezing een op hef gemaakt is geworden, als zijnde een verkiezing der Tweede Kamer, en bovendien, aldus de heer Schilling, minstens 2 stroomingen zijn ontstaan. Hierop antwoordde de heer Jongstra zoowel als de heer Uitzinger dat zij al leen hun candidatuur van kracht de den blijven, wanneer zij er van over tuigd waren dat deze verkiezing zuiver organisatorisch geschiedt was en dat zij met de acceptatie van hun candi- daatstelling alleen voor hadden de be langen van „Stormvogels" te dienen en dat zij nu, van de meening uitgaande dat zij, inplaats van, als aanvankelijk gedacht, een nauwer verband in „Stormvogels" dachten te -brengen, als spleitsman zouden moeten optreden, hun candidatuur absoluut introkken. Bij gebrek aan meerdere candidaten als bovenvermeld werd dus door den Voorzitter de heeren Slikkerveer, Su werink en Dalmeijer in het Bestuur gekozen, waarmede de vergadering, niettegenstaande protest van enkele der aanwezigen maar genoegen moest nemen. Volgens veler meening zijn de werk zaamheden van den secretaris te om vangrijk en dient een administrateur toegevoegd te worden. Er blijft ergo een categorie leden wel ke de heer Jongstra of Uitzinger als se cretaris of in een andere Bestuurs functie, hadden willen zien. In verband hiermede verzoek ik, de zekerheid hebbend© dat ik namens meerdere leden spreek, het Bestuur der IJ. V. V. „Stormvogels" in hoofd zaak den voorzitter, beleefd doch drin gend, het daarheen te willen doen lei den, zulks in het belang der Vereeni ging, dat de heeren Jongstra en Uitzin ger en nog voor dit vereen.jaar zich nogmaals willen doen candidaat stel len. Ik ben er van overtuigd dat geen der beide heeren bezwaren zullen op peren, wanneer het geldt de belangen van „Stormvogels" te dienen. Mocht dit echter wel het geval zijn, welnu stel dan andere heeren candidaat, maar vol hardt niet in een besluit zooals geno men en waaraan een aantal leden' noodgedwongen hun sanctie hebben moeten hechten, immers dit komt ook een nauwer verband etc. in Stormvo gels niet ten goede. Vertrouwende dat U mijn zienswijze volkomen zult deelen en in een bin nenkort te houden buitengewone leden vergadering punt 5 voornoemd alsnog zult willen behandelen, teeken ik in middels, met sportgroeten, Hoogachtend, A. K. J. Muller, Sluiseiland 28. MALLE GEVALLEN Pluk mijn, Pink mijn, 'k Zal minstens vier jaar zoet zijn." Zoo blèren de politieke zuigelingen door heel ons land, bengelend aan de Roomsch-Katholieke linde, de Sociaal- Democratische populier, de Vrijzinnig- Democratische wilg, de Christelijk-Hi- slorische eik en het stom-onnoozele kiezersvolk schudt en schudt en de grootste schreeuwers vallen hun in de schoot. Eerst dan blijkt, dat ze met de gebakken peeren zitten. Net als alle dwingende zuigelingen, die beloofden „dat ze alle dagen zoet zouden zijn", weten ze gisteren niet meer, wat ze morgen dachten te beloven en het stemvee, dat met justitie, politie en deurwaarders naar de stembus wordt gedreven ervaart voor de zooveelste maal, dat een kat niet minder bijt dan een kater. Lees je de verschillende politieke drogredenen op vergaderingen, waarbij helaas nog zooveel domme kiezers hun huiselijken tijd verknoeien, dan zijn er alleen maar uitverkoren rooien, niet minder uitverkoren zwarten, nog meer uitverkoren liberalen en supra de mocraten en vrijbuiters pardon vrij- bonders. We zijn één uitverkoren natie, d.w.z. de scheldwoorden leugenaars, godloochenaars, zwendelaars, staats ruifkluivers en dergelijke lieflijkheden meer zijn slechts het zout om de politie ke flauwigheden wat smakelijker in gang te doen vinden iedere politieke uil meent een valk te zijn en als straks de onmondigen op een 'hoop gedreven zijn en hun politiek geloei de stembus inblazen dan grijnzen de politieke wi chelaars en Satan-Fiscus geeft een ba- cbanaal. Leve het politieke dwangbevel. SPORT. Turnvereemging „IJmuiden". Er is weer nieuws hoor! We gaan er weer gezamenlijk op uit; inaar dat vertel ik pas het laatst. Eerst is onze wandeltocht van a.s. Zondag aan den orde. Het aantal dames en 'heeren lief hebbers is reeds van 15 tot plm. 40 ge stegen en nog steeds komen er opgaven binnen. We kunnen dus voorloopig te vreden zijn, maar genoeg is het nog lang niet, er worden er nog meer ver wacht hoor. Dit is dan ook do reden dat wij meerdere deelnemers (sters) in de gelegenheid stellen zich Zondag morgen nog op te geven en het inleg- geld te voldoen. Wie dus nog een nachtje wil slapen over het besluit om met een groote gezellige club een flinke wandeling te maken, die kan dat doen en geeft zich Zondagmorgen nog even op. We weten al reeds dat deze tocht in de richting Santpoort gaat. Denken de heeren er aan precies half zeven op het Willemsplein aan wezig te zijn; de dames mogen een uurtje langer slapen, maar dan niet ver-slapen en om half acht prosent hoor! En over hoeveel muzikanten be schikken we deze keer? We hebben de vorige keer gezien dat twee eigenlijk te, kort is. Kom vroolijke tippelaars, is er nu geen kans om een klein orkestjo van 10 mondorgels bij elkaar te trom melen? Laten wij eens probeeren. De heeren die voor de vaardigheids- proef ioopen is het zeker reeds bekend dat zij na aankomst aan het eindpunt nog 5 K.M. verder moeten wandelen om tot de verplichte 30 K.M. te komen. Nu even over de reis van onze meis jes en jongens op 28 Juni naar Bergen. Ik wil er hier even op wijzen, dat bij sommigen de meening schijnt te be staan dat slechts tot Alkmaar per trein gereisd wordt en vandaar gewandeld naar Bergen. Dit is geheel onjuist. Die afstand zou vooral met het oog op onze jongste meisjes-afdeeling veel te groot zijn. We gaan per trein naar Alkmaar en vandaar per tram naar Bergen. Daar aangekomen wordt er eerst gezamen lijk een stukje gewandeld en later in Café „Duinvermaak" koffie gedronken. Daarna is het de bedoeling dat de jongste meisjes-afdeeling dicht bij honk blijft en de grootere meisjes en jongens wat meer bosch en duin in trekken. Dit ter voorkoming van over vermoeidheid onzer jongste turnster- tjes. Waarschijnlijk zullen wo om 8.47

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5