jjmuider Courant IJJIUIDBR COURANT. ;Zaterd*g 27 Juni 1925. 2c blad Tvmderdafl had 4x1 Hotel No- Een de onS blad aangekondigde jaarl. ver- 11 ng van aandeelhouders plaat» jjr Venn, „Uitgevers-Maatschappij Lmden"' Uitvoerige besprekingen de voor deze vergadering aan 1 orde gestelde punten, rakende het fceer der IJmuider Courant, leidde talgeheele overeenstemming. Als re l^at hiervan kan worden medege ld, dat de aanstelling van den heer yoet als directeur-redacteur dier -rant, voorloopig voor een proeftijd U een kalf jaar, van welke benoe- jjng in ons blad van 3 Januari is me- jdeelinS gedaan, na 1 Juli niet zal pried bestendigd. Voorts werd de van Beheer, thans bestaande uit zeereu W. A. Dolleman, P. Pool en i, Bas uitgebreid met 2 leden, als hoe- jaig werden benoemd de heeren L. M. en P. F. C. Roelse. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN ned. herv. kerk uur: Ds. Warners, vlootpredikant, Helder. Maandelijksche Schaalcollecte. yj: Ds. Erdman. Schaalcollecte. jBUSDKERK (Koning Willemshals) ld uur: De Heer Dalhuysen. Zaterdagavond 8 uur: Bidstond. Doopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. 1,30 uurDs. W. Luikinga. geref. kerk. luur: Ds. Joh. Jansen, luur: Dezelfde. chr. geref. kerk. luur: Godsdienstoefening, uur: Hetzelfde. evangelisatie hoogeberg. Hidagmorgen 10 uur: Samenkomst, mdagmiddag 12 uur: Zondagschool. Bdagavond 7.30 uurSamenkomst. [SprekerB. jenninga. bdagavond: Openlucht-Samenkomst op het Koningsplein. 7.30 uur: Meisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. mderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. VELSEROORD. ned. herv. kerk uur: Ds. W. Kroese. geref. kerk. uur: Godsdienstoefening, uur Hetzelfde. VELSEN ned. herv. kerk iuur: Dr. F. van Oheel Oildemeester, van den haag. WIJKEROOG. geref. kerk. leur: Ds. J. D. Boerkoel. uur: Godsdienstoefening. SANTPOORT ned. herv. kerk uurProf. Dr. O. A. v. d. Berg v. Eysinga lokaal bethel. 5uur: Godsdienstoefening. luur: ^s. J. D. Boerkoel, van Velsen. evangelisatie. uurDs O. Norel, te Heemstede. BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente, uurDs. van Calcar. officieel. UITOEFENING KIESRECHT door personen, die in dienstbetrekking zijn. Burgemeester van Velsen herin- Ti personen, bij wie, en bestuurders 1 bijzondere ondernemingen en in- togen waarbij, personen die den ijd van vijf en twintig jaren heb- ibereikt, in dienstbetrekking zijn: kt zij, volgens art. 55 der Kieswet, Wicht zijn te zorgen, voor zoover F bij algemeenen maatregel van be- vrijstelling is verleend, dat ieder Mezen, die bevoegd is tot een te stemming mede te werken, ge- jTOe -ten ,m|nste twee achtereen- pe uren, tusschen ac'ht uren des puddags en vijf uren des namid- Is. daartoe gelegenheid' vinde; r ZU volgens art. 56 van genoemde PfV?°.r 200ver arbeid wordt verricht ribrieken of werkplaatsen, ver- of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 151 dei- Kieswet, overtreding van bovenstaande voor schriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Konin klijk besluit van 24 Mei 1901 (Staats blad no. 109) en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 57 (thans 54) der Kieswet be doelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemin gen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in ver meld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op wel ker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts ver leend aan geneeskundigen en apothe kers ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuurders van bij zondere instellingen en ondernemin gen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde ziekenverplegers. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der Kies wet bedoeld, zijn ter gemeentesecreta rie verkrijgbaar. Velsen, 25 Juni 1925. De Burgemeester voornoemd, J. P. HANDGRAAF, l.b. Maatschappelijk Hulpbetoon. De administrateur-controleur van de instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon maakt bekend dat hij met ingang van 2 Juli a.s. op eiken Dins dag, Woensdag en Vrijdag van v.m. 9- 12 uur voor het publiek te spreken is ten zijnen kantore ten Raadhuize te Velsen (zijingang le verdieping). Te vens vestigt hij er de aandacht op dat alle verzoeken om steun tot hem moe ten worden gericht. Velsen, 26 Juni 1925. De administrateur-controleur voor noemd, W. L. KUIPER. 1 zijn te zorgen dat in het arbeids- öii, zoo er meerdere arbeidslo- in het grootste of wel in terd - 1 ê^oolste 01 wei in Gan één arbeidslokaal, gedurende fem7epkda£€n vóór, en op den tot bepaalden tijd op een zicht- Uze is opgehangen een door hen RAADSOVERZICHT. Zitting van Dinsdag 23 Juni 1925. „Van inhaligheid en solidariteit''. Als op deze raadszitting de publieke tribune ook eenige particuliere be drijfsleiders huiten de bekende verslag gevers, die ook nog wel iets anders doen, onder haar bezoekers heeft ge had, dan zullen ze wel hun schouders hebben opgehaald over de wijze, waarop de werkverdeeling op sommige bedrijven plaats vindt; over de roeke- looze wijze waarop met de belasting penningen wordt omgesprongen ondanks, dat in vele huisgezinnen naast het politieke ook nog het fis cale dwangbevel de menschen tegen- grijnst; en zullen ze zeker in hun over tuiging gesterkt zijn, dat de overheid geen praktisch werkgeefster is en haar ambtenaren niet altijd praktische be drijfsleiders. Hoe de heer Landeweert, de wethou der het heeft durven bestaan in kron kelende betoogen te verdedigen een voorstel tot betaling van overuren on der deze omstandigheden is ons inder daad een raadsel en wellicht alleen be grijpelijk, als het voortspruit uit een overdreven goedhartigheid, die hier dan zeker wel wat misplaatst was, en uit een steunpunt bij de commissie voor gas en water. We willen ter verduidelijking het feit even memoreeren. Een administratief ambtenaar van de gas- en waterbedrij ven, naar we meenen ongehuwd en met den hoogen rang van klerk wordt ziek. Die klerk geniet een jaarwedde van f 2300.voorwaar niet gering voor zoodanige functie. Zijn werk vermoedelijk staten- werk blijft een poosje liggen, omdat men niet weet of hij spoedig terug zal komen, tot na een maand blijkt, dat de ziekte erger is dan gedacht en dat het nog wel een poosje zal aanhouden. Eerst toen heeft de bureau-chef begre pen, dat het werk moest worden bijge houden ien aangezien de 7 overige amb tenaren het over dag zóó vreeselijk druk hadden, moesten ze met hun ze venen, van hoog tot laag, iederen avond gedurende twee en een halve maand een half uurtje overwerken om den noodlottigen (sic.) achterstand in te halen. Hoe druk het op die bedrijven kan zijn, deelde een kennis ons mede. Toen hij één dezer dagen een inlichting ging in winnen vond hij 'drie ambtenaren ge zellig bijeen op de tafel zitten hun pijp je te rooken en een grooten boom op te zetten. De gelukkig herstelde zieke was daar bij en feliciteeren wij de gemeente LUNCHROOM WESTERVELD Driehuis. TUINCONCERT ZONDAG A.S. van 3—6 uur, 8—10.30 uur. met het herstel van dezen gew-eldig ge- wichtigen klerk, die 7 ambtenaren niet niet minder geweldige werkkracht noodig maakt om zijn statenwerk bij te houden. We moeten ons wel zeer vergissen, als niet ieder particulier verantwoorde lijk bedrijfsleider den bureau chef er niet malseh op attent gemaakt zou heb ben, dat hij had moeten zorgen, dat het werk van den zieke, laat ons zeggen, na de eerste week, door het overige per soneel had moeten worden bijgehou den, zelfs al zoude zulks gepaard heb ben moeten gaan met een weinig meer krachtsinspanning, wat intensiever ar beid of zelfs met eenig overwerk. Aan den zieken ambtenaar werd zijn salaris uitbetaald, natuurlijk, doch dat de overige 7 ambtenaren van den chef tot den laagste in gemeenschap nog eens het bedrag aan salaris, zijnde f 670.81, durven vragen, werd terecht door sommige raadsleden als schande lijk aan de kaak gesteld. Is 't wonder, dat zoo vele overheidsbedrijven zoo stroef en zoo kostbaar werken, als sy stemen en principes als boven ge schetst worden toegepast en gehuldigd. Desniettemin hebben 11 raadsleden voor en 9 tegen het voorstel van den heer Schilling gestemd' om het bedrag uit te betalen, zij het dan op anderen voet, dan de ambtenaren gevraagd had den, zoodat de bureau-chef niet met het leeuwenaandeel gaat strijken. Een ambtenaar is zijn loon waard, als hij zijn plicht doet, doch bovenge noemd systeem is roekeloos omsprin gen met dikwijls zorgelijk bijeenge- spaarde belastingpenningen. 't Is goed en makkelijk riemen snij den van andermans leer, doch in geen particulier bedrijf zou zoo iets kunnen gebeuren. Dat de raad het door B. en W. ge vraagd crediet voor den aanleg van den Zeeweg in deze zitting zou goed keuren hebben we terecht betwijfeld; niet alleen omdat volgens het nieuwe plan de kosten nog aanmerkelijk hoo- ger zouden zijn, dan de eerst gevraagde 35 mille, doch ook, omdat B. en W. ze ker in den korten tijd, die verloopen is tusschen nu en de vorige raadszitting, niet over voldoende officieele gegevens zouden kunnen beschikken om den raad de overtuiging te geven, dat de aanleg geen bezwaar zou ondervinden van hooger hand, ook al was officieus bekend, dat op medewerking van die zijde wel te rekenen viel. Ten opzichtte van den aanleg heeft de raad echter thans een principieel besluit genomen. Of we IJmuidens Bloei met dit besluit geluk kunnen wenschen, betwijfelen we. Zich in principe vóór iets verklaren is nog ver van het toestaan van een crediet voor den aanleg. Zóó dacht zeker ook wethouder Dun nebier er over, die zich al zeer tevre den toonde, dat de raad zich in principe tot den aanleg van een weg naar het strand1 uitsprak. Als het juist is, wal we toevallig vernamen, dat er hij B. en W. kort voor de vergadering een ver zoek van IJmuiden's Bloei was ingeko men het voorstel van B. en W. dezen avond nog aan te houden, dan duidt dit zeker op de mogelijkheid van een ande re oplossing om tot hetzelfde doel te geraken. Iets concreters is evenwel tot stand gekomen doordien B. en W. praeadvies zullen uitbrengen op een voorstel van den heer Roelse c.s. om een loopweg aan te leggen over de duinenreeks in het verlengde van den weg langs het Semaphore, waardoor men ook voor hen, die IJmuiden per waterweg be zoeken een behoorlijke gelegenheid zou scheppen het zuiderstrand te bereiken op gemakkelijker wijze, dan thans het geval is. Waarom niet? Er leiden meerdere wegen naar Rome en twee verkeerswe gen naar het strand is beter dan geen, doch als men de bezwaren van den heer Bosman op hun juiste gewicht taxeert, dan zien we in de naaste toe komst nog geen der bedde wegen. Ons dunkt, dat het particulier initiatief hier meer drang moest laten gevoelen, al was het maar uit een weloverwogen eigenbelang. Ook nog een enkel woord over het kampeeren in onze duinen. We willen in geen beschouwing treden of het kampeeren, zooals het tegenwoordig meest plaats vindt, moet worden aan gemoedigd of niet. De meeningen daar- o.ver zullen wel lijnrecht tegenover el kander staan. De kwestie over het gra tis water verschaffen aan kampeerders in de duinen bij de ziekenbarak door den opzichter van die barak en het op bergen van tentmateriaal door dien- zelfden opzichter zal wel voldoende be kend zijn. In „De Telegraaf" is daar over een ingezonden stuk verschenen met toelichting van de redactie. Op aandrang van den strandpachter had de Wethouder van O. W. den op zichter doen verbieden tentmateriaal van kampeerders op te bergen en hen water te verstrekken. Het ging onder het mom van een verkapt neerink je, waar echter niets van gebleken is. Al leen het betrekkelijk raadstuk geeft die insinuatie aan het adres van den opzichter door te vermelden, wat hij verdient en dat hij vrij wonen heeft. Dat heeft toch met de zaak niets te ma ken als de wehoudier niet meent, dat de opzichter er nog een slaatje uit slaat. Volgens den heer Schilling gaat het niet zoozeer om de drie cents uit te sparen, die de kampeerders bij den strandpachter voor een emmer water moeten betalen, dan wel om de groote moeilijkheid het water over en door de duinen te sjouwen. Dat lijkt ons een steekhoudend argument. Doch de heer Bosman stak waarschuwend zijn wijs vinger op tegen de kampeerders en raadde hen, niet te veel stof op te jagen want dat het kampeeren (krampeeren zeggen ze tegenwoordig) in de duinen bij de barak verboden is, zoodat wel eens blijken kon, dat de kampeerders hun eigen ruiten hebben ingegooid, al mogen ze dan nu van den raad vrij wa ter hebben, zonder meer faciliteiten. Vermelden we tenslotte dat onder de gemoedelijke leiding van den wethou der van Financiën, den heer Hand- graaf, de discussies even gemoedelijk gevoerd werden. De Raadsoverzichter. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De gaafheid van de Gulden. Geachte Redactie! In de verschillende verslagen, welige in uw blad zijn verschenen, over de vergaderingen gehouden door de vql- gelingen van Colijn, hebben we steeds kunnen lezen, dat deze man zooveel heeft gedaan om de gulden op waarde te houden. Men ziet nu zelfs aanplak- en strooibiljetten, waarop men dit met cijfers heeft getracht ons wijs te ma ken. Men is evenwel zoo onwaar geweest, dat men het Engelsche en Amerikaan- sche geld daarop niet heeft vermeld. Deze landen zijn zelfs in den oorlog ge weest, hebben nog steeds grootere uit gaven naar verhouding van ons land en het geld van die landen is steviger dan het onze. Merkwaardig is het Engelsche pond sterling in eenige maanden van f 11.60 opgeloopen tot f 12.13. Hetgeen dus be teekent, dat de gulden ruim 4V2 in eenige maanden in waarde is gezakt. Maar bovendien vergeten de heeren er eens in cijfers bij te zetten hoeveel de gulden nu wel waard zou zijn ge weest als de vlootwet was aangenomen En als de rechterzijde weder aan het, bewind mocht komen krijgen we deze vlootwet weer. Maar daar komen ze bij deze verkiezing niet rond mede voor den dag. De kiezers mochten hun ver stand eens gaan gebruiken. In bedoelde verslagen lezen we ook, dat Colijn de belastingen zoo goed heeft geregeld. We zouden hier bijna zeggen., dat zulks waar is, maar dat dit dan van toepassing is op hem zelf en zijn vrienden, de groote petroleum konin gen. Laten we eens zeggen, dat die petro leum koningen honderdduizend gul den belasting betalen. Een werkman met drie kinderen, die elf honderd gul den verdient, betaalt f 1.25 aan de rijksinkomstenbelasting. Nu heeft Colijn wel een wet inge diend, waardoor die petroleum koning wellicht minstens tien duizend gulden minder belasting moet betalen en deze werkman niets, maar door de Tarief- wet en de belasting op thee en rijwielen moet deze werkman f 18.75 aan belas ting meer opbrengen. Wij zeggen meer, want reeds betaalt de vrouw van dezen werkman ruim twintig gulden per jaar b.v. aan sniker-belasting. Laten we nu eens aannemen, dat de petroleum koning door de Tariefwet en de belasting op thee en rijwielen f 50.meer moet betalen,'dan zien we dus, dat de door ons bedoelde werk man f 1.25 wordt gegeven en f 18.75 wordt ontnomen, terwijl aan den pe troleum koning f 10.000.wordt gege ven en f 50.wordt ontnomen. En nu praten we nog maar niet van de tabaksbelasting, en andere belastin gen, die Colijn en deze regeering reeds hebben ingediend, waarbij de werkman en de middenstand het gelag moet be talen en vooral den winkelier ontzet tend veel last zal worden veroorzaakt. Ten slotte nog iets anders. Goed on derwijs is het beste, wat de werkman en de middenstand hun kinderen kun nen medegeven op den moeilijken weg door het leven. Het Engelsche geld en het Ameri- kaansche is minstens even goed als het Hollandsche. Daar tracht men steeds het onderwijs te verbeteren en in Ne derland is het belangrijk verslechterd. In TABAKSPIJPEN ontvingen wij wederom groote sorteering in de meest gevraagde modellen aan. Laagst mogelijke prijzen. Jacq. TELLIER - Kanaalstr. C 61 IJMUIDEN Wij hopen dan ook, dat de kiezers on kiezeressen goed zullen nadenken over hetgeen ze hebben gelezen in de be doelde verslagen in Uw blad en over hetgeen we hier boven schreven. Wij zijn dan volkomen gerust over den uitslag der komende verkiezingen van 1 Juli a.s. Met beleefden dank voor plaatsing, Hoogachtend, Het Bestuur der Vrijz. Dem. Kiesvereen. „IJmuiden". Een noodlottig vlieg-ongeval. Een zeer ernstig vliegongeluk is naar de Tel. meldt, Donderdagmiddag ge beurd met een Hollandsch vliegtoestel, waarbij vier personen, onder wie drie Nederlanders, gedood zijn. Een vlieg toestel van de Kon. Luchtvaart Mij., op Schiphol opgestegen, is op de route naar Parijs verongelukt. Omtrent de oorzaak van deze ramp waren de bij zonderheden, op het moment, waarop wij het bericht ontvingen, nog niet be kend. Wel heeft de K. L. M. reeds be richt ontvangen, dat het ongeval ge beurd is aan de Belgisch-Fransche grens, boven het woud van Movmale. De bestuurder, de piloot H. Klundcr, en de drie passagiers, de heeren jhr. L. P. A. v. d. Brandeler, uit Domburg, J. Th. J. Labouchère, uit Vogelensang en de heer Groginsky, uit New-York, zijn op slag gedood. Het toestel moet op de aangegeven plaats plotseling omlaag gestort zijn. Een vertegenwoordiger v. de K. L. M., en de chef van den Teohnischen Dienst, uit Rotterdam, zijn naar de plek des onheils vertrokken. Blijkens een B. T. A.-telegram uit Lebourget is het droevige ongeval ge beurd op 5 K.M. afstand van de plaats, Landrecie, gelegen tusschen St. Quen- tin en Bergen. Het verongelukte toestel was de H. N.A. B. M., van het Fokker Ill-type. Blijkens ingewonnen inlichtin gen was het op den normalen tijd van Amsterdam (Schiphol) te Rotterdam aangekomen. Het toestel is ook op den normalen tijd Brussel gepasseerd en schijnt daarna met stormweer te kam pen te hebben gehad. Toen het om één uur nog niet te Le Bourget gearriveerd was, is de commandant aldaar gaan in- formeeren -en werd spoedig het nood lottige ongeval bekend. Een telegram uit Bergen meldt dat het vreeselijke ongeluk Donderdagmid dag omstreeks twaalf uur gebeurd is. Zooals gemeld is, stortte de machine neer in 't bosch van Mormale op onge veer 5 6 K.M. van Landrecies gelegen. Het vliegtoestel was over den kop ge slagen en op de plek, waar het neer kwam, waren vele boomen als het wa re afgemaaid, terwijl cfe motor diep in den grond was .gedrongen. Het bosch van Mormale beslaat een oppervlakte van vele honderden H.A. Zij, die het ongeval zagen gebeuren, trachtten zoo spoedig mogelijk nabij de plek te komen, waar de machine geval len was. Echter de geweldige uitge strektheid van het bosch maakte het bijzonder moeilijk om de plek spoedig uit te vinden. Men heeft zeker wel drie uur moeten zoeken, zoodat het al over drieën was, toen men het toestel vond. De machine was totaal vernield en on der de overblijfselen vond men de ver minkte lijken van de slachtoffers. Spoedig was het parket van Avesnes gearriveerd. Onder toezicht van de Ju- stitie-ombtenaren werden de lijken vervoerd en tevens werden de post stukken en de goederen, die het toestel vervoerde, verzameld en overgedragen aan den postdienst van Lancresies. Naar de Tel. verneemt was de heer Labouchère een familielid van de bekende Delftsche familie Labouchère, 26 jaren oud. Hij stond aan het hoofd van een Haagsche exportzaak en woonde in een villa aan de Koekoeks laan te Vogelensang. De piloot Klunder, was ongeveer een jaar in dienst der K. L. M. Hij had daarvoor ruim twee jaar als sergeant vlieger te Soesterberg dienst gedaan en stond bekend als een bekwaam vlieger. De ongelukkige was gehuwd en had een kind. Op 26 April 1922 had hij zijn bre vet van de Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart ontvangen. Jhr. mr. L. P. A. van den Brandeler, uit Domburg, is de ongeveer dertigja rige zoon van den procureur-generaal van het Gerechtshof te 's Gravenhage. Sedert 15 Mei 1920 was hij ambtenaar van het O.M. voor de kantongerechten te Middelburg, Goes, Oostburg, Terncu- zen en Hulst, met standplaats Middel burg. De overledene was op weg naar zijn vader, die momenteel in Zwitser land vertoeft. Hij laat een vrouw en twee kinderen na.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5