OFFICIEEL. Aangifte Strandvonderijgoederen. De burgemeester van Vel sen, vestigt de aandacht er op, dat goederen, die op het strand aanspoelen of in zee worden opgevischt en te IJmuiden worden aan gebracht, onmiddellijk bij de strand vonderij worden afgegeven. Veisen, 26 Juni 1925. De burgemeester-strandvonder te Velsen, RIJKENS. Kennisgeving. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de vergadering der Schoon heidscommissie zal worden gehouden op Donderdag 2 Juli 1925, voormiddags 9.30 uur, ten kantore van het bedrijf openbare werken te Velsen. Gedurende deze vergadering zullen be langhebbenden van 11 tot 11.30 uur inde gelegenheid worden gesteld de commissie te spreken. Schetsontwerpen, die men aan het oordeel der commissie wenscht te onderwerpen, wo1 den uiterlijk tot 1 juli middags 12 uur, bij den secretaris inge wacht. Velsen, 27 Juni 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Daar vanwege het Leger des Heilis aan de kinderen die onze Zon dagsschool bezoeken jaarlijksch 'n uit stapje wordt bezorgd, en daar financi- eele zorgen aan verbonden zijn, houden wij op de genoemde datums, (voorko mende in de advertentie van dit blad) een collecte. Hopende daardoor de jeugd van IJmuiden een aangenamen dag te be zorgen. Steeds duidelijker worden de symptonen van den aanstaanden kiesstrijd. Op alle mogelijke plaatsen vindt men reclame voor candidal en, zoodat zelfs de zeeman, die nog geen woord van de wal gehoord heeft, reeds weet welke candidaat hij stemmer moet, als hij de witkalkletters ver trouwd', Wij hoorden intusschen dat een enkele dergenen die gratis voor die mooie straatversieringen zorgen, uit dank „een bon" kreeg. Verder krijgen de kiezers en kiezeres sen, en vooral ook die het nog niet zijn, groote, hoeveelheden papier van diver se partijen. Zoo komt er zelfs thans leven in het publiek, en men hoort nu wel eens ge sprekken over de vraag: hoe de afloop zal zijn? Reeds verschillende keeren zagen we straatdemonstraties der S. D. A. P. die een -groote stembus meevoerden. Don derdagavond ging deze op het Wil lemsplein zelfs over in een formeele meeting, waar de heer C. Thomassen, uit Bussum, het woord; voerde. Wij zagen deze week een nieuw soort reclame voor het toeristenver keer, dat de aandacht vestigt op IJmui den. De Koninklijke Luchtvaart Maat schappij geeft n.l. hare rondvluchtpa^- sagiers in overweging, vanaf het vlieg veld „Schiphol" een rondvlucht boven IJmuiden te maken. We zullen hopen dat diegenen, die van uit de hoogte de rijke afwisseling onzer woonplaats leeren bewonderen, zullen aamgetrokken worden om dit ook eens langs aardsche wegen te doen. In de gehouden vergadering van het bestuur der Ned. Herv. Scholen al hier werd tot penningmeester gekozen de heer Joh. Plu. Afscheid kapelaan M. M. H. Haring. Donderdag had in het R.K. Verenigings gebouw het afscheid plaats van den door de parochianen zoo beminden kapelaan M. M. H. Haring. Zeer velen hadden, nog onder den indruk van dit zoo plotselinge besluit, daar slechts voor vier dagen den kapelaan deze benoeming en tevens promo tie bereikte, van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een hartelijk afscheid te nemen van den zoo beminden priester, welke dan ook als bewijs van groote sympathie een keurig stoffelijk blijk werd aangeboden. Hartelijke woorden tot afscheid werden den kapelaan toegesproken door denZeer- Eerw. Heer Pastoor Lasance en de be stuurders van de verschillende vereenU gingen, waarin de scheidende priester zich zoo gaarne mocht bewegen, waarna door een aantal kinderen van de meisjesschool onder leiding van de Eerw. Zusters eenige toepasselijke liederen werden ten gehoore gebracht. Getroffen door de hartelijke toespraken en bewijzen van sympathie sprak de scheidende kapelaan innige woorden van dank aan den Zeer Eerw. heer pastoor en de parochianen, welke zoo gaarne hem nog in hun midden hadden gehouden. Nadat nog een stukje muziek en een film gegeven was, zal deze plechtigheid nog zeer lang bij de Parochianen in dank bare herinnering blijven. De heer J. Marees, hoofd-commies en waarnemend directeur bij de posterijen alhier wordt overgeplaatst naar Kampen Het jubileum vau den hr. Vermeulen. Door de „Tel." was gemeld dat het jubileum van den 'heer Vermeulen den 24en Juni was. Zooals onze lezers we ten is het evenwel eerst den 24-sten Juli. Dank zij deze 'krantenvergissing ont ving de heer Vermeulen reeds enkele bloemstukken en verscheidene monde linge en schriftelijke felicitaties. Dit bericht vonden wij in de N. Haarl. Ct. Maar ondanks dat de lezers van de N. Hl. Ct. dan weten dat het jubileum van den heer Vermeulen eerst 24 Juli is, plaatste de N. Haarl. Ct, zelf op 24 Juni een .groot artikel met het portret van -den heer Vermeulen. Dat weten de lezers ook. In de Donderdag alhier gehouden Algemeene Jaarvergadering van aan deelhouders in de N.V. Ijsfabriek voor de Vischhande 1 vereeniging werden ba lans-, winst- en verliesrekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 7 pet. Tot Commissaris werd herkozen de heer A. de Clerq te Aerd-enhout. Voor de afd. IJmuiden der S. D. A. P. trad gisteravond in een openbare vergadering in Thalia op, de heer F. van Meurs uit Amsterdam, candidaat voor de Tweede Kamer. Deze vergade ring was vrij goed bezocht en kan de best geslaagde van de verschillende verkiezingsvergaderingen genoemd worden, wat het bezoek betreft in on ze gemeente. De voorzitter, de -heer A. de Waal, sprak in zijn openingswoord zijn dank baarheid uit over dit bezoek en hoopte dat het een goede profetie zou zijn voor de 'houding der kiezers op a.s. Woens- tg- De heer van Meurs begon met op te merkent dat de kerkelijke partijen, on danks het feit dat ze zeggen hun be staansreoht te ontleenen aan een gees telijk beginsel, deze verkiezingsstrijd voeren met een absoluut materialisti sche leuze: het behoud van de gelds waarde der gulden. Een lijst van beurs koersen drukt hunne idealen uit. Toch, wie scherp ziet begrijpt dat zij niet an ders kunnen. Elk van hun heeft zijn eischen b.v. de anti-rev.: de afschaf fing der staatsloterij, de wederinvoe ring der doodstraf enz., de christelij-k- historischen de erkenning van de staatskerk, de roomsch-kath. opheffing van het processie-verbod en de erken ning van het kerkelijk huwelijk. Wel nu, van al die dingen kwam in de afge loopen 7 jaren, dat de christelijke par tijen de meerderheid hadden, niets te- echt, omdat de andere bondgenooten daarvan niets willen weten. Zelfs de den de katholieken geen poging de op heffing van het processie-verbod te verkrijgen met een initiatief-wet, hoe wel daar met behulp der S. D. A. P., ze ker een meerderheid voor in de Twee de Kamer was. Men was trouwens, sinds de vlootwet-débacle, niet meer in staat te samen te regeeren en de minis ters zitten er niet volgens den wil van het parlement, maar omdat de konin gin hun daarop den een of anderen dag voor benoemd heeft. Vele, en daaronder zeer gewichtige wetsontwerpen, wer den dan ook met behulp van de recht- sche kamerleden verworpen. Dat moest zoo komen omdat de geestelijke waar den van rechts geen richtsnoer kunnen zijn voor het maatschappelijk leven, waai- de tegenstelling steeds weer neer komt op de vraag of men democraat of conservatief is. Doch dat wordt aan de rechterzijde versmoord, men zie maar naar de actie der Michaëlisten. Nog duidelijker kwam het uit bij de vorige verkiezing, toen Mgr. Nolens eenige militaire ontwerpen, waarover men van meening verschilde, tot na de stembus wist op den achtergrond te houden. Zoo is de innerlijke regee- ingsonmacht en verdeeldheid dezer groepen de oorzaak waarom deze, zich op geestelijk bezit beroepende groepen, met een zoo materialistische leuze voor den dag komen als: het behoud van den gulden. Daartegenover zet -spr. de geestelijke waarden der S. D. A. P., waarvoor deze partij strijdt en ook met initiatief-voor stellen komt. Als zoodanig is op te vat ten den strijd voor ontwapening. Men zegt dat het Volkenbondsverdrag een zijdige ontwapening zou verbieden, doch dat is onwaar omdat daarin staat dat men beschikbaar stelt de verdedi gingsmiddelen die men heeft. Hoe groot die moeten zijn wordt niet ge noemd en het is dan ook merkwaardig dat in Denemarken, Zweden en straks ook in België, die motieven niet wor den vernomen. Doch ook in die landen doen de kapitalistische conservatieven hun best om ontwapening te verhinde ren. Hoewel de S. D. A. P. het zedelijk hooger vindt de machteloosheid om ons land te verdedigen te erkennen, dan die te verdoezelen, is toch de eigen lijke grond voor hun ontwapenings- eisch het streven naar een rechtsorde Zooals Mac Donald daarnaar, als ver tegenwoordige.' van het Britsohe impe rium, te Genève heeft gestreefd, ge holpen door den radicaal-socialist Her- riot. Doch men heeft aan het streven van die menschen, in hunne landen weer een einde gemaakt en Chamber lain met Painlevé, -handhaven weer de militaire garantieverdragen. Tenslotte bespreekt de heer v. Meurs het finantiëel beleid van minister Co- lijn, dat gauw was, maar niet goed. Het bestond uit woordbreuk der regeering tegenover hare ambtenaren. Sp. gaat dan na hoe men altijd weer gezegd heeft dat het nu uit zou zijn met de verslechteringen der positie van de ambtenaren en steeds verder gaat, nu het laatst nog weer met de wijzigingen in de -pensioenwet. En de partijgenoo- ten, zooais de ex-democraat Bomans, trachten overal het voorbeeld van hot rijk, navolging te doen vinden. In hun ne functie als lid der Ged. Staten bij voorbeeld, ook door het dreigen met het onthouden der goedkeuring aan de gemeentebegrooting van Amsterdam waar de positie der ambtenaren op waarachtig democratischen grondslag gebouwd is. De tegenstelling komt dan ook uit in de verschillende houdingen van Colijn en Wibaut. Welnu, ofschoon de laatste niet zonder fouten is, ver kiest spr. hem toch ver boven Colijn en wekt hij op om dat allen te doen -door op 1 Juli te stemmen op de lijst der sociaal-democraten. Daar geen debaters aanwezig waren kreeg de A. J. C. nu gelegenheid tot het opvoeren van het verbeeldingsspel Ontwaken", wat in deze kiesvergade- ring een liefelijke ontroering wekte. Aan het slot deelde de voorzitter nog mede dat men a.s. Woensdag, na afloop der slag, met elkander onder leiding van het federatiebestuur, in deze zaal zal bijeenkomen om in een gezellig sa menzijn de -overwinningsberichten te vernemen. VELSEROORD Mej. L. v. d. Lijn, helpster aan de Gemeentelijke Bewaarschool alhier, is geslaagd voor onderwijzeres bij het open.b. bewaarschoolonderwijs (com missie Rotterdam's Gravenhage). Zij ontving hare opleiding van de dames Woerlee en Vijlbrief. Voor de Haarlemsche rechtbank had zich te verantwoorden de 20-jarige W. K. te Velseroord, die zich aan dief stal van lood had schuldig gemaakt. Bekl. -had geen werk gehad, familiele den hadden hein daarna onaangename dingen gezegd. En met een kwaden kop was bekl. van huis gegaan en aan het zwerven. Om aan geld te komen had hij den diefstal gepleegd. Hij is nu ge detineerd, maar wanneer hij weder vrij is, mag hij weder thuiskomen, aldus schrijft Hl. Dbl. En de kans is groot dat hij dan ook werk kan krijgen. Het lood had beklaagde verkocht aan den opkooper D. de W., die pas uit de gevangenis is ontslagen en die al voor heling was veroordeeld. De politierech ter vond dat brutaal, want, aldus de politierechter, gaat u nu al weder be ginnen? Neen, antwoordde deze, ik wil eerlijk handel doen. Ik liet den jongen een briefje teekenen dat het een eerlijke zaak was. Ik kan toch niet aan het goed zien, dat het is gestolen goed. Wat zien, hernam de Politierechter, u moet dat ruiken. Past u nu maar op. Ja zeker, dat zal ik doen, verklaarde de W. want het is mij in -de gevangenis niet best bevallen! Het O.M. requireerde tegen den be klaagde 4 maanden met aftrek van preventief. De politierechter veroor deelde hem tot 6 weken met aftrek van preventief. VELSEN Personalia. Voor het propaedeutisch examen electrotechnisch ingenieur slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft -de heer. F. Glopper, alhier. Donderdag zijn de hoogste drie klassen van de school der Vereeniging ,Uw Koninkrijk kome" te Wijkeroog op baar jaarlijksch uitje geweest. De stoomboot van -den heer Kooiman uit Beverwijk was bij den steiger in het kanaal gekomen en nam het gezel schap, dat het dezen keer zonder mu ziek van „Juliana" moest doen, aan boord. De tocht ging naar Amsterdam en van daar naar Broek in Waterland, waar een kijkje genomen werd in een modelkaasmakerij en in -de kerk. Van hier ging het over Monnikendam naar Edam, in welke plaats eveneens een kijkje genomen werd. Het plan bestond van hier met de stoomboot een tochtje naar Marken te maken, maar daar dit naar het oordeel van deskundigen ge vaar kon opleveren, werd de terug tocht naar Monnikendam aanvaard en stapte hier het gezelschap over in een meer zeewaardig vaartuig, een motor- vrachtboot. Wat op Marken bezienswaardig was, kreeg ©ene beurt, haven en kerkbuurt en vooral het merkwaardige bij de be kende Sijtje Boes, werd niet vergeten. Toen werd1 de terugreis weer aan vaard, helaas wat later dan men aan vankelijk wel gewild had, want het was reeds ruim hall elf 's avonds toen de boot weer In Velsen arriveerde tot groote blijdschap van vele ouders, die zich al vreeselijk ongerust gemaakt hadden, maar hun angst al weer gauw vergeten waren, toen bet gezelschap in vroolijke stemming aankwam en mee- deelen kon, dat alles zonder ongeluk ken afgeloopen was en men veel geno ten had. Er waren ongeveer 100 kin-deren met geleiders, maar bovendien 'had nog een 50 h 60 tal personen van de gelegenheid gebruik gemaakt om de reis tegen be taling van f 1.50 per persoon mee te maken. De heer E. van Zoest, hoofd der o.l. school E. te Velsen, heeft met zijn hoogste klas een excursie gemaakt naar de Rijksvischhal te IJmuiden. Dat èn onderwijzer èn leerlingen wel wat voor de goede zaak over hadden vindt zijn bewijs hierin, dat reeds s morgens even zes uur de tocht naar IJmuiden aanvaard werd, om op een gunstig tijdstip in de hal aanwezig te kunnen zijn. Er was een groote aanvoer en met alle aandacht werd gekeken naar de drukte, die daar op zulke tijden heerscht. Met groote welwillendheid werden door het personeel de gevraag de inlichtingen verschaft en toen het gezelschap om 10 uur weer in de school terug was, waren allen van meening, dat op dezen aangenamen tocht veel geleerd was. Nu van Rijkswege de Beverwij leer straatweg onder handen genomen wordt, wil de gemeente Velsen niet achterblijven en wordt een zeer slecht gedeelte van het trottoir, dat vol kui len zat, in orde gebracht. Gemeentel ij ke ophaal- en stortingsdienst. Zooals men weet zal op 1 Juli de ge meentelijke ophaal- en stortingsdienst in werking treden. Door het hoofd van dezen dienst, den gemeenteontvanger, wordteen circulaire verspreidt, waarin de aandacht op dezen dienst wordt gevestigd. Wij herinneren er nog eens aan dat voor de deelnemers o.a. de navolgende betalingen door dezen dienst geschieden Rijks- en Gemeente Inkomstenbelasting, Personeele Belasting, Grondbelasting, Schoolgelden, Waiergeiden en Watermeter- huur, Siraalbelasting, Precario en Honden belasting. Zooals men weet kan men wekelijks of maandelijks een van Ie voren vastgesteld bedrag laten ophalen of storten. Aan de circulaire zijn de inieekenformu- licren aangehecht. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: A. PuntLangbroek, z. M. C. AnthonissenOverbeeke, z.; M. C. G. de Vries-Lust, z.; C. H. Buchi Groen, z.; A. M. DamBart, z. Ondertrouwd: C. Schol en A. Schenk; J. H. Duineveld en M. Span jaard; W. van der Duin en J. Voor burg; J. Piet en A. de Graaf; L. M. van Breugel en J. v. Binsbergen; G. de Bruijn en A. M. de Boer; H. G. Hand- graaf en A. Duin. Getrouwd: W. Vos en M. Guyt; C. Toonen en J. v. Reenen; G. de Vries en A. H. Kaan; C. A. Piers en J. M. v. d. Poll. Overleden:: Franciscus v. Rooij- en, 39 jaar, echtgen. v. C. Zuiderduin. SANTPOORT. Onze plaatsgenoote Mej. van der l ijn, slaagde Woensdag j. I. te 's-Qraven hage voor het examen fröbel onderwijzeres. SPORT. VOETBAL. Stormvogels—V.S V. Zooals men indertijd in ons blad heeft kunnen lezen, was door het plaatselijk Olympisch Comité het plan geopperd ten bate van de kas van dat Comité te trach ten jaarlijks een wedsrrijd Stormvogels— V.S.V. te doen spelen, waarvoor het Comité een beker zou beschikbaar stellen. Een schrijven aan de besturen van genoemde vereenigingen gericht mocht een gunstig onthaal vinden, zoodat we binnen afzien- baren tijd deze ontmoeting tegemoet kun nen zien. V. U. C—Stormvogels. Zondag 5 juli speelt Stormvogels in den Haag tegen V. U. C. om de ijzeren medaille en f 350.welke som aan een liefdadige instelling moet worden vermaakt. De uit schrijvende vereeniging schijnt in deze wed strijden niet mis te zijn. Zoo verloor be halve D. F. C. ook H. B. S. reeds van da 2e klasser. Dt voorzitter van Stormvogel! deelt ons mede dat ter zijnerzijds van eenig meeningsverachil met apeleri van deze ver- ttniging geen aprake Is. VISSCHERIJ. Alhier kwam binnen v»n t visscherij de stoomtrawler „Ann,-- mei het restant der lading, h.ü 1 90 kantjes zouteviich. De v» versche visch is reeds in Engel»,!?9 marki gebracht voor 200 pond Een koopman te IJauku op 26 Augustus 1919 een ver? op eenige partijen gezouten hart»" met de clausule „loopendo on voorts met vergoeding van scIim' diefstal en vermissing, molest ongeregeldheden, inbeslagnam^ beurdverklaring enz." Toen eenige partijen barim, - voer naar Duitsc-hland door d« teiten aldaar in beslag waren werden de assuradeuren tot scL"! goeding aangesproken. De Rotterdajmsche rechtbank nu dezen eisch toegewezen, dat verzekerden tegen hét voorval waren verzekerd, ii,! mi i, ft')! C verzwijging geenj sprake kan,; weest. Het gegeven voorbeeld groote trawlers op de Spa-anM te gaan visschen-, vindt navol, verschillende reederijen. Thans weer de Anna IJ.M. 34, die de» de IJslandvisscherij beëindk daarheen wordt uitgerust. Alhier is aangekomen deH1 sohe stoomtrawler H 866, Whit» Deze trawler, van -groot type, j, gekocht door -de zeevisscherij-rnj ten", -directie Gebr. L. en J s alhier. De stoomtrawler Christin, -die -geruimen tijd in répara, gelegen, vertrok Donderdag m. Dienzelfden nacht kwam het se rug, wegens keteldefect. SCHEEPVAART. 'Het Engelsche s.s. Elemam opnieuw aan om in Velsen een 1- aardbeien voor Lo-nuen in te ne® Donderdag ging het -moto Nordanger hier door de sluizen o gaan proefstoomen. Dit schip zusterschip van de, het vorige geleverde, Varam-ger, evenals t bo-uwd hij de Ned. Soheepsboui te Amsterdam. Toen het schip t daan aan de gestelde eischen het niet weer naar binnen, do» trok naar Noorwegen, nadat voon de deelnemers aan den proeftoclt sleepboot Nestor waren over» Daar het niet zoo buitengewoon! weer was, had dat overstappen- heel wat in voor dat gezelscbjj al voor de dames. Donderdagavond vertrok hier, onder de Italiaansche vk] s.s. Aurania naar Cardiff. Het w ex-Idomeneus, een der onder Hol li sche vlag varende schepen van-: Oceaan, die aan een reederij tet- s verkocht is. j Op 25 -dezer heeft op de No# i met gunstig gevolg de proeftocht; li gehad met het Dieselmotor-tant „Nordanger", door de Nederto li Scheepsbouw-Maatschappij te k dam gebouwd voor de firma It Larsen Co. A/S te Bergen, 8 gen. De „Nordanger", een zusk van het Ms. „Varanger", datö maanden geleden aan dezelfde werd afgeleverd, behoort tot de ste tot dusver in Nederland j motorschepen, ook onder de schepen zal het een eerste plaats men. De hoofdafmetingen zijn: 1 142.95 M., breedte 18.30 M. en 11.75 M. Het draagvermogen he: ruim 13000 ton. Het schip we ll bouwd volgen-s het „Millar Syst longitudinal framing" en ondi hoogste klasse van Lloyds Regis' Shipping en Det Norske Verils voldoet tevens aan de voorschrift de Noorsehe Schepenwet. De )c ger" heeft 18 ladingtanks en 10: '1 tanks. Midscheeps zijn -gebouwd! blijven voor kapitein en officier! wijl de machinisten in het ach! gehuisvest zijn. De stokers,!! zijn eveneens achter en de hebben hun logies in het voord der het -baddek. Alle verblijven ii: zonder ruim -en uitstekend g# leerd. De pompkamer -bevindt a het middenschip. Tusschen de I' tanks en de machinekamer 1* zich de brandstofoliebunker, diet bevat voor de voortstuwingswii gen. Dit zijn 2 Dieselmotoren w bekende Werkspoor-type, die P.K. kunnen ontwikkelen, 1 ihet schip een snelheid van 11' zal hebben. De stoom, benoodlg" de ladingpompen, stuurmacM' kerspil en andere hulpwerk» wordt geleverd -door 2 Schots» tels, die op het tusschendek W" steld. De „Nordanger" is electrise licht en heeft draadlooze telegra» den proeftocht werd een sneiiiw i llVj knoopen- bereikt. Onmidoe'1 den proeftocht werden voor 1I de gasten van boord gebral»' 11 vaardde de Nordanger 66 naar San Pedro.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6