ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. r» Zaterdag 11 Juli 1985 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL, BURGERLIJKE STAND. Huwelijksaangiften. lp ambtenaar van den Burgerlijken nd der gemeente Velsen brengt tér j-jg van belanghebbenden, dat het $g is, dat bij de huwelijksaangifte stukken worden overgelegd, die ir het huwelijk vereischt worden, ieinde onjuistheden of teleurstellin ten aanzien van de huwelijksaf- idlgtaO of huwelijksvoltrekking te tornen. nlicbtingen betreffende dc vereisch- gtukken kunnen verkregen worden ide afdeeling Burgerlijke Stand op en werkdag tusschen 9 uur v.m. en ur iun-. 8 Juli 1925. a Ambtenaar van den Burgerlijken nd voornoemd, SUWERINK. van den wachttoren. De stembus weer opgeborgen. lij kwamen dezer dagen in het por- van een gemeentehuis en zagen r de stembussen staan, waarop al- aandacht gevestigd is geweest en nu weer opgeborgen kunnen word- Ze laten bij het stelsel der even- ge vertegenwoordiging het publiek lang in spanning. Vroeger wist op den avond der verkiezing zelf a den geheelen uitslag. Men was inde stemming en zong en juichte loot een enkele maal. Men kwam en en discussieerde druk, totdat t pas tegen middernacht de laatste lagen bekend werden. Bij het tegen- stelsel komt men gedurende dagen stukjes eh beetjes het groo- nieuws aan de weet. Als men zoo yin spanning moet wachten, ver- de belangstelling. Wij zagen iet publiek, dat Vrijdagvoormiddag bulletins met den einduitslag las, de groote opwinding van den van den verkiezingsdag, vroe- Mon nam het kalm op, zeker ook, de uitslag geen groote omme- beteekent. Links heeft gewonnen, r aan coalitie de rechtsche meer- ieid gelaten. Aan de speculaties komende weken, of het tegenwoor- kabinet aftreedt, of Colijn, de 'of Kooien kabinetsformateur zal wagen, we ons maar niet. Daar nog genoeg over geschreven wor- to we het goed, dan getuigt de ag van een afkeuring der straffe ntiëele politiek van Colijn. „Wij ions wel plukken, maar niet vil- zei een kiezer. Dan hebben zeker kiezers door den stembus willen igen van hun liefde voor ontwape- En eindelijk wijst de stembus als ieke barometer een weinig meer e richting van democratie. hoort wel twijfel uitspreken, of verkiezingsreclame veel waarde I. Ieder weet toch van te voren al, bij stemmen zal, wordt dan be- fd. Dit is echter niet waar. De kleur middenstof is nog altijd 'n belang deel onder de kiezers. Ook zijn ve- niet bijzonder kleurvast. Het succes verschillende politieke partijen is ook voor een deel een gevolg van [intensieve reclame. Overal zag lin verschillend formaat de poli- Iplaten tot bij de Drentsche hunne- en aan 'den ingang onzer ha- jtstrooien van biljetten per vlieg olie was iets nieuws. Zouden ech- m meer menschen naar het vlieg man naar het (biljet zien? Pakken p worden neergeworpen en de 4 moet dan verder voor een goede zorgen. Maar de wind «t niet van systematisch werk. Op sportterrein met talrijk publiek ^en biljetje neer, maar handen vol hangen in de boom en of dwar- in het water. Nieuw was verkiezingsvuurwerk, in Leen ^n ontstoken, waarin zinnebeel- 1 van den strijd en den naam van ^ndidaat te midden van kleurige ;jjn en pijlen verschenen. En nieuw ae gebruik van radio voor politie- PWml Be loudspeaker, om de verschillende stembureaux *e maken, is niet bevallen. Men ziet ze liever op een lichtscherm, dan kan men ze noteeren zonder vergissing, terwijl de loudspeaker geen rekening houd met het slechte geheugen dei- meeste menschen ten opzichte van groote cijfers. Bijzonder in den smaak vielen daar entegen de radioredevoeringen door eenige leiders aan den vooravond dei- verkiezingen gehouden. Bijna ieder woord was goed te verstaan en de spre kers gaven in kort bestek kort en krachtig hun meening weer. Een onzichtbare spreker en een on zichtbaar gehoor zijn anders geen goe de voorwaarde voor bezield spreken. Maar de gedachte, dat dit het laatste woord was, dat weifelaars nog kon overhalen en dat een publiek van tien duizenden aandachtig luisterde, heeft de spekers met al, wat in hen was, doen spreken. De stembus heeft gesproken; vele moede en schorre sprekers zullen blij zijn, dat zij daarom een poos mogen zwijgen! De geheimeni van Brazilië. Kolonel Fawcett, een Engelsche ont dekkingsreiziger is op zoek naar de overblijfselen van een eeuwenoude be schaving in het hart van Brazilië. Hij vertelt een en ander van hetgeen hij ge zien en gehoord heeft. Het Hollandscho spreekwoord van hooren zeggen en liegen kent hij zeker niet. Hij heeft ge hoord van ontaarde afstammelingen van een ras, dat eens groot, sterk en be schaafd geweest moet zijn. Hij vertelt van overblijfselen van reusachtige die ren en voorhistorische bouwwerken. Een Indiaan heeft hem meegedeeld, dat er in de oerwouden een oud, rond bouwwerk is, aan een toren gelijk. Uit de deuren en ramen stroomt altijd licht. Dichtbij wonen gevaarlijke hol bewoners. Dat licht komt volgens faw cett wellicht van een groote kristal, of ontstaat door een of andere wijze van verlichting, die de wetenschap niet kent. Een Braziliaan verzekerde hem verder, dat uit dit gebied soms eigen aardige, onverklaarbare geluiden ko men, als van vuurpijlen, die op een af stand voorbijsuizen. Misschien zijn het geluiden in verband met een: wonder lijk metereologisch verschijnsel, ver moedt hij. In deze streek moeten ook Indianen wonen met vrouwelijke lei ders. Sommigen hebben een weldoor voede, mooie vrouw gezien door een hofhouding omringd. Zij was onge naakbaar en zeer eerbiedwekkend. Wellicht is Fawcett een groot ont dekkingsreiziger, maar zeker is hij een rasjournalist. Hij heeft zijn lezers nieuwsgierig gemaakt en dezen zullen zijn verder reisverhaal met spanning lezen. Wat is dat licht, die geluiden, die Indianenvorstin enz.? Men moet met verhalen erg voorzichtig zijn en zeker met geruchten over geheimzinnighe den van inboorlingen, die niet geleerd hebben zelfcontrole uit te oefenen en de zonderlingste dingen gelooven. Dat weet kolonel Fawcett zeker ook wel. Een man van wetenschap zou da'arom dergelijke geruchten zeker niet gepubliceerd hebben, voordat hij hun juistheid had onderzocht. Maar een handige journalist gebruikt ze om aan dacht en lezers te trekken. De binnen landen van Brazilië laten ons koud, maar toch zullen wij het verdere reis verhaal zeker gretig ontvangen. Want men kan nooit weten! Dat geheimzin nige romantische licht en die rare, ijse- lijke geluiden! Pepermnniolie tegen kiespijn. De heer Visser is een geweldig berg beklimmer, een hoogteveroveraar, maar ook een boeiend verteller. Zijn brieven uit de gebieden van den Kara- Korum, waar hij thans weer niet zijn vrouw, Zwitsersche gidsen en een aan tal bedienden is, zijn heel amusant en geven bier en daar fijne natuurschilde ringen. In zijn laatsten brief vertelt hij van een ontmoeting met den zoon van den vorst van Hiimsa. Zonder tolk kon hij niet met 'hem spreken en moest hij door enkele gebaren hem een en ander duidelijk maken. Ook de prins sprak 'dan met zijn gelaat en handen. De eer ste minister, die den prins vergezelde, trok een kiespijngezicht en wees naar zijn jongen heer. Dit was een stil ver- LUNCHROOM WESTERVELD Driehuis. TUINCONCERT ZONDAG A.S. van 3—6 uur, 8—10.30 uur. zoek om medicijn. De heer Visser is geen tandarts, maar h j wilde niet on vriendelijk zijn en bood daarom den prins tegen de pijn een glas water met een paar (druppels pepermuntolie aan. De prins spoelde, boog en vertrok dankbaar. De heer Visser begreep, dat zijn roep vam alwetendheid en geleerd heid nu weg was. Hij hoopte den prins niet weer te ontmoeten. Tegen den avond verscheen hij echter weer met zijn minister en ze bogen eenige malen heel diep. Door den tolk vroeg de heer Visser naar de kiespijn. Die was als dooi' een wonder weggegaan en wegge- j om werk gezocht te hebben, zal de ont- aan hun familie sturen of in de ge- stichtscantine uitgeven. De anderen moeten de helft van het loon voor uit gaanskas laten staan. Bestaat er vrees, dat zij bij ontslag van hun uitgaanskas „aan den rol" zullen gaan, dan wordt hun niet zelf het geld gegeven maar aan een vereeniging of vertrouwens man, om te zorgen, dat het goed wordt besteed. Groot is die uitgaanskas ge woonlijk niet. In '23 werden 1316 per sonen ontslagen na een straftijd van minder dan 6 maanden. Van 315 was hun kas minder dan f 5, van 910 van f 5f20 en van 68 van f 201' 50. Fonke len kregen „meer, maar men bedenke daarbij, dat in den uitgaanskas ook het geld komt, dat de gevangene mee neemt, maar dat hem afgenomen wordt. Veel invloed ten goede kan van oen uitgaanskas met zulke kleine bedra gen niet uitgaan. Na een paar weken In TABAKSPIJPEN ontvingen wl| wederom groote sorteering ln de meest gevraagde modellen aan. Laagst mogelijke prijzen. Jacq. TELLIER - Kanaalstr. C 61 IJMUIDEN bleven ook. En nu had de prins een verzoek, om iets te mogen krijgen van dien wonderdrank. De heer Visser gaf hem een heel klein fleschje en zei, dat hij het gekregen had van een groot ge leerde en dat het bereid was van kost bare kruiden, die alleen in Nederland groeien. Zoo'n domme, lichtgeloovige Aziati sche prins toch! Zal het fleschje zeker als een schat getoond en bewaard heb ben en als een groote gunst een familie lid of hoveling met kiespijn op wat pe permuntwater tracteeren Wij zijn immers niets wijzer, spoelen met azijn, zout, mosterd, petroleum, eau de cologne, koopen watten en smeerseltjes en druppeltjes bij den drogist en gelooven ook, dat daarin eeri tooverwerking schuilt, die alleen in het tangetje van den arts aanwezig is. De uitgangskas. Er is hij de meeste menschen een groote, vrijwel onverklaarbare belang stelling in alles, wat den gevangenen betreft. Zij hebben veel bekijks, als ze een enkele maal onder politiegeleide in het openbaar verschijnen. Ieder ziet met 'huivering maar ook met nieuws gierigheid naar de sombere gevange nissen en denkt daarbij: IToe is toch het leven achter die hooge muren en kleine tralievensters? En geschriften over het gevangenisleven worden graag gelezen. Schuilt achter die belangstelling de edele liefde, om verlorenen terecht te brengen, het christelijke meelijden met den zondaar? Bij de meesten voor een klein deel of in het geheel niet. Is het slagene geen gelei meer hebben. En dan? Het is een der ellendigste ver schijnselen in onze maatschappij, dat armoe en misdaad samengaan. De nood wekt en sterkt de verkeerde neigingen. De ontslagene heeft weinig kans werk en brood te vinden. Immers zelfs voor menschen, die de gevangenisdeur al leen maar van de straatzijde kennen, is vaak geen werkgelegenheid. Zoo zal menige ontslagene, als de uitgaanskas leeg is, ook zijn goede voornemens ver loren hebben en makkelijk tot misdaad terugvallen. Vereeiriging voor facultatieve lijkverbranding. Te Rotterdam heeft de Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, haar 50ste algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van prof. dr. L. van Itallie uit Leiden. De algemeene secretaris, de heer J. J Neurdenburg uit Voorburg, deed mede- deelingen omtrent het nieuw te bouwen columbarium. Binnen enkele weken zal de aanbesteding plaats hebben. De vergadering machtigde het hoofdbest. wijzigingen te brengen in de erfpachts akte met de N.V. Westerveld. Voorts deelde de secretaris een en an der mede omtrent de binnen af zien-ba ren tijd in werking te stellen gas-oven van een nieuw type eenier Sfcettiner fa briek. Den heer ir. De Bruine, directeur van den Rotterdamschen reinigings- en ontsmettingsdienst, werd dank en hulde gebracht voor het door hem in deze verrichte. Het gedenkboek ter gelegenheid van dan wellicht nieuwsgierigheid naar het het 50-jarige bestaan zou vandaag aan verborgene, het onbekende? Dat speelt j alle leden worden toegezonden, er zeker een vrij grooten rol in. Ook de j De voorzitter deed mededeeling van filmhartstocht werkt hier; men ver- een brief van den adjunct-directeur van moedt de werking van felle, booze het crematorium, waarin deze mede hartstochten en denkt zich gevangenen namens den organist, opzichters, assi- als tijgers in een hok. Geheel te verkla- stenten en dragers het bestuur aller ren is daaruit echter de bijzondere be- gelukwenschen bracht met het 50-jari langstelling in boefjes en boeven niet. In de gevangenis wordt ook gewerkt. Dat verzacht de hardheid van het ver blijf, helpt den gevangene eenigszins, om later in de maatschappij zijn brood te verdienen en bovendien verdient hij er niets mee. Er zijn allerlei verhalen van gevangenen, die met een dikke „uitgangskas" de gevangenis verlaten, dan in vrijheid het geld in korten tijd verdrinken en zoo door den nood op nieuw tot misdaad vervallen. Het schijnt inderdaad veel voor te komen bij ontslagen bedelaars en landloopers maar regel is het toch niet. Ook zijn er, die het afkeuren, dat ge vangenen behalve den kost nog geld krijgen bovendien. De staat moet ze maar onderhouden. Het gevangenwe zen kost ieder jaar veel geld en dan zal men ze bovendien nog loon laten ver dienen ook! Maar juist dat loon en de kans, om wat over te houden en de gelegenheid om van het verdiende, eens een kleine versnapering te koopen, werken als een ge bestaan -der vereeniging en als stof felijk blijk van hun belangstelling f 100 aanbood, te bestemmen voor een ge schenk, dat een plaats zou kunnen vinden in het crematorium of in de ur- n-enha'l. De voorzitter zeide, dat de ver eeniging dit op hoogen prijs stelde en dankbaar het geschenk aanvaardde dat een begin zou kunnen zijn van een fonds voor een beeld, te plaatsen in de urnenhal. Het verslag van den staat en de han delingen der vereeniging in 1924, het financieele verslag en de begrooting voor 1926 werden goedgekeurd en vast gesteld. Den algemeenen penningmees ter, mr. J. D. Verbroek van Nieuw-Bei- erland uit den Haag, werd dank ge bracht voor zijn nauwkeurig beheer, en ook den secretaris werd dank ge bracht voor hetgeen hij in het afgeloo pen jaar voor de vereeniging heeft ge daan. Uit het verslag van bet hoofdbestuur over 1924 blijkt o.m., dat het aantal Ie den vermeerderde met 621. Het totale prikkel ten: goede. Ook zijn de gevan- aantal bedraagt 4900. In het cremator! genen staatsgasten tegen wil en dank. um hebben 256 verasschingen plaats Ze blijven liefst zoo kort mogelijk. En- gehad, waarvan 146 van niet-leden, een kele 'bijzonderheden over loon en uit- bewijs dat alleen het aantal leden der gaanskas geeft Mr. Suermondt in het vereeniging geen maatstaf is voor de Tijdschrift voor Strafrecht. De ver- beantwoording van de vraag in hoever- schillende loontarieven in de gevange- re de crematiegedachte in ons land nis varieeren van 271/:» ct. tot 10 ct. per aanhang heeft gevonden. Het aantal dag. De levenslangen hebben vrije he- bezoekers aan het crematorium be schikking over het geld. .Zij mogen het droeg 3235. De exploitatierekening daarvan sluit met een batig saldo van 1' 17,204.76. De rekening der algemeene kas over 1924 wijst aan ontvangsten een bedrag aan van f 6884.65; het batig saldo is f 724.82. De exploitatierekening van het. 'crematorium vermeldt aan ont vangsten ter zake van crematies f 39.212.15. De verlies- en winstrekening heeft een credit van f 20.679.68, en een winst van f 13.773.34. De ontwerpbe- grooting sluit op f 6235. De voorzitter heette nog welkom het eerelid, dr. E. Halbertsma. Besloten werd, weer f 2000 af te los sen van de rentelooze leening. De periodiek aftredende hoofdbe stuursleden, de heer en J. J. Neurden burg uit Voorburg en D. Neurdenburg, arts te Rotterdam, werden herkozen. In verband met de aanwezigheid ter vergadering van teekeningen van het nieuw te bouwen columbarium, dat met het crematorium verbonden zal worden; gaf de voorzitter toelichtingen ter zake. Het ontwerp van den heer Du- dok is goedgekeurd door dr. Berlage en den heer J. Gratama. De volgende algemeene vergadering zal te Amsterdam worden gehouden; de afdeeling aldaar herdenkt dan te vens haar 50-jarig bestaan. Bij de rondvraag werd o.m. steun ver zocht aan het orgelfonds. De vergadering werd daarna gesloten. Na den lunch in de Officieren-Socie- teit maakte de vereeniging-een boot tocht, haar aangeboden door de afdee ling Rotterdam. Te half 5 werd een thee aangeboden door het gemeentebe stuur in het stadhuis, dat bezichtigd werd. Te half 7 vereenigde men zich aan een maaltijd in het sociëteitsge bouw der Rotterdamsche Diergaarde, waaraan ook de burgemeester en mr. Peiffer, chef van den dienst van den burgemeester, deelnamen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De heer D. Bais Jzn., alhier werd Dinsdag door de Haarlemsche recht bank beëedigd als makelaar in roeren de en onroerende goederen en assuran tiën. Doodelijk ongeval. De 17-jarige zoon van den heer 't Hart uit de President Steynstraat was sedert twee dagen werkzaam bij de Ams. Ballast Mij. Hij was eerst krui deniersbediende, maar om meer te ver dienen, was hij in dit werk gegaan. Hij werkte bij de nachtploeg en i9 Woens dagavond tusschen half elf en elf uur gegrepen door een zandtrein. De jon gen bekwam zware verwondingen en werd door Dr. van Haselen verbonden, ot> wiens advies hij dadelijk naar Haar lem werd vervoerd, waar de jongen echter spoedig aan de bekomen ver wondingen overleden is. Nutsspaarbank IJmuiden. Gedurende het le halfjaar 1925 werd ingelegd a. te IJmuiden f 36.742.15 b. te Velseroord f 8.580.91 teruggehaald werd: a. te IJmuiden b. tè Velseroord f 45.323.06 f 31.062.05 f 8.723.97 f 39.786.02 Er werd meer ingelegd dan terug betaald f 5.537.04 Op 1 Januari 1925 bedroeg het tegoed der inleggers f 157.886.94 Op 1 Juli 1925 alzoo f 163.423.98 Uitgegeven werden 44 nieuwe boek jes. Het laatst uitgegeven hoekje droeg het nummer 552. Om het inleggen bij de Nutsspaar bank ook op andere dagen en uren dan de daarvoor vastgestelde mogelijk te maken, werd besloten, dat het inleg gen ook kan geschieden door storting in de Postrekening Nr. 116147 van de Nutsspaarbank te IJmuiden. 1

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1