Umifider Courant Hoofdpijn Ziferd >1 II Juli 1925. 2e blad fBEDIKBEUR1EN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN NED. HERT. KERK „gr: Ds. Erdman. Ds. Erdman. Bediening van der Heiligen Doop ■eüGDKERK (Honing WUlonuhuls) (r. De Heer Doevendans. fcrdigavond uurBidstond. noopiB*2* G,m- Atd- Pl0t Bond- po uurD». Luikinga. geref. kerk. iur: Ds. Joh. Jansen. uur: Dezelfde. CHR- GEREF. KERK. „gr: Ds. T. A. Bakker. Dezelfde. jfiNGELISATIE hoogeberg. a t\ CnmnnL«Amef ijisavond („elrtrB. Jennrnga. 'L„,vondOpenlucht-Samenkomst op het Koningsplein, hrnsdagavond 7.30 uur: Meisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. Iiderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking VELSEROORD. ned. hert. kerk tar: Ds. W. Kroese. GEREF. KERK. gjr: Oodsdlenstoefening. y: Hetzelfde. TELSEN NED. HERT. KERK „gr; Ds. o. W. c. Vunderink van Haarlem. WIJKEROOG. GEREF. KERK. Godsdienstoefening, ur: Ds. J. D. Boerkoel. SANTPOORT NED. HERT. KERK grProf. Dr. O. A. v. d. Berg v. Eysinga. kiop, Bevestiging van eenige nieuwe vin buitenaf. Collecte Orgelfonds. LOKAAL BETHEL. uurDs. J. D. Boerkoel van Velsen. uurOoJsdienstoefening. EVANGELISATIE, ur: Ds. van Druynen, te Zaandam. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, ur: Ds van Calcar. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Reclame maken. moeten enkele bezwaren opperen de wijze, waarop de directie van gemeentelijken ophaal- en stortings reclame hiervoor maakt. Dat de :ur reclame maakt, is uitnemend en I in den raad gevraagd geworden, wij betreuren het, dat de directeur Mg opgaat van vele vereenigingen, Itgunwoordig p-ogramma's en tekst jts laten maken van 80 en 100 blad- i, waarvan de meeste advertenties, il verschillende vereenigingen een |e winst maken met deze boekjes, 'gen kunnen wij weinig doen, maar meer betreuren wij, dat de gemeente ioncurrent van de nieuwsbladen gaat den en advertenties op de circulaires den ophaaldienst plaatst Teneerste ontsierend, want men krijgt nooit «n aardig stuk drukwerk onder 't Ten tweede is het voor de bladen in gemeente verre van plezierig, want TOrspoedig is onze tijd niet, dat men linli's bij de vleet kan krijgen, it de gemeente de publicaties, die zij onder het publiek brengt, in alle ■gratis geplaatst krijgt en waar de i» voor opgaven, die zij gaarne op- i- als Burg. Stad enz. een flink 1 aan de gemeente moet betalen, 1 ttn gemeentelijke dienst niet als Mecolporteur gaan optreden. Als "o advertentie is als van den Raad «btld op de ee ste circulaire, laten ■I nog daar, maar op de tweede circu- ■omen 11 annonces van ingezetenen moest niet zoo zijn, de couranten i' vorr om te adverteeren. Zonder tatiss kan geen enkele courant be- wij hebben tot tweemaal toe in ons 'igedeette reclame gemaakt voor den en storingsdienst, zonder daarbij Ie hebben, of er ook een adver- i*ii, l hitste wss niet het geval, terwijl 'toch wel Iets af kan voor redame- ophaaldienst krijgt straks hopen honderdduizenden "i ï'itort en dit geld kan de ge- ■ooi gebruiken, want dan zal er veel minder aan rente noodig zijn voor te leenen kasgeld. Wij hopen daarom, dat men w voortaan van gemeentewege niet meer als bedaart spoedig door gebruik van een paar advertentiecolporteur optreedt en dat er MiJnhardfs HoofdplJntabletten. Buisje ook eeni een advertentie voor de bladen 60 cent kan overschieten. VELSEROORD Donderdagmiddag werd op de be graafplaats „De Biezen'' teraardebe- steld wijlen den beer J. v. Riezen, in le ven machinist op een stoomtrawler, die eenige weken geleden ziek werd bin nengebracht. De haar wend, behalve door de fami lie, gevolgd door het bestuur der Fe deratie van transportarbeiders en door een aantal collega's van den overle dene. Nadat de kist was neergelaten kwam het dochtertje van een der bestuurders met een mandje bloemen die door de aanwezigen in het graf werden ge strooid. Daarna werd het woord gevoerd door den heer G. Blaas, als leider der Fede ratie, die herinnerde aan den omgang met den gestorvene in zijn werk en in zijn organisatie. De troost voor de fa milie is aan dit opgewekt leven terug te denken, en niet aan den dood, waar men niet tegenop kan. Een broeder dankte voor de bewezen laatste eer. De kist was gedekt met veel bloemen, waaronder een groote krans van de vakorganisatie. boekte, door van 21 op 160 stemmen te komen. Als de Protestantsche dissi denten met elkander zouden optrek ken, zouden zij wel een raadszetel ver overen. Als deze stemmen voor een raadsver kiezing waren uitgebracht, zouden da delijk de volgende zetels toegekend zijn: S. D. A. P. 6 zetels, R.K. Staats partij 4 zetels, Ghr. Historischen 2 ze tels, Anti-Rev. 1 zetel, Vrijz. Dem. 1 ze tel, Vrijheidsbond 1 zetel, totaal 15 ze tels. Dus wanen er nog 6 zetels te ver deelden. Daarvan zouden de Anti-Re v., Ghr. Hist. Unie, S. D. A. P., Vrijz. Dem. en R.K. er ieder 1 gekregen hebben, zoodat we dus gehad zouden hebben: S.D.A.P7 leden, R.K. Staatspartij 5, Chr. Hist. Unie 3, Ant. Rev. Partij 2, Vrijz. Dem. 2 en Vrijheidsbond 1 of wel 10 links en 10 rechts. Aan welke partij de 21ste zetel zou toevallen, kunnen we hier heusch niet uitmaken. Wanneer de grenswijziging tot stand komt, zullen we 't spoedig zien, want (dan zullen wij een nieuwen gemeente raad moeten kiezen. G. V. VELSEN De Kamerverkiezingen. Naai- ouder gewoonte willen we enke le opmerkingen maken over den uit slag der Kamerverkiezingen in onze gemeente. In 1922 werden 10884 geldige stem men uitgebracht en nu 12626. Het aan tal kiezers is in deze drie jaren in onze zoo snel groeiende gemeente heel wat grooter geworden. Ook in onze gemeente heeft, evenals in vele andere plaatsen, een sterke ver schuiving naar links plaats gehad. Als wij de Nationale Partij, het Vader- landsch Verbond en de Plattelanders de Boer -bij rechts rekenen, zijn er 7047 stemmen, dat is flink wat meer dan de helft, op de linksche partijen uitge bracht. De groote winst had ook hier de S. D. A. P. te hoeken, die met ruim 1100 stemmen vooruit ging of met 40 pro cent. Nu is deze vooruitgang wel sterk, maar toch heeft de S. D. A. P. die noo dig, wil ze haar huidige positie hand haven. Met eenzelfde aantal stemmen voor de gemeenteraadsverkiezing zou zij nog maar 6 zetels hebben gekregen, dus evenveel als nu, daar de kiesdeeler 610 zou zijn. Maai* met een raadsver kiezing gelden vaak heel andere over wegingen en feiten eb wij gelooven niet dat de S. D. A. P. dan dit stem- mencijfer zou bereikt hebben. Opmerkelijk is de groei der Vrijzin nig-democraten in onze gemeente, die van 672 op 1078 stemmen kwamen, dat is een groei van 60 procent. Maar ook zij zouden met deze' cijfers voor een raadsverkiezing niet meer dan 2 ze tels hebben gehaald, waarvan de twee de nog door een overschot. De Chr. Historischen gingen 89 en de Ant. Revolutionairen 84 stemmen ach teruit. Dat is voor deze partijen een be denkelijk verschijnsel en het meest voor de Chr. Hist. Unie, omdat die bij de laatstgehouden verkiezing voor den gemeenteraad 2050 stemmen verkreeg. Bij eenzelfde stemmencijfer voor de raadsverkiezing als nu verkregen zou de Unie geen 5 zetels krijgen, maar hoogstens 3, waarvan de derde door overschot. De Anti-Rev. Partij daaren tegen kreeg er bij de raadsverkiezing 961 en ging dus nu 240 stemmen voor uit. Maar dat men voor de Kamerver kiezingen niet het cijfer van 1922 kon halen, ondanks de vooruitgang van het aantal kiezers, spreekt toch wel. De R.-Katholieken zullen ook wel niet juichen over hun resultaat hier. Bij hen is ook de vooruitgang van het aantal kiezers van geen invloed ge weest en met de stemmen der R.K. Volkspartij meegerekend, zien we in procenten bij hen achteruitgang. In 1922 hadden zij 26.7 procent van het d'antal geldige stemmen en nu 23.9 pro cent. Bij een raadsverkiezing zouden de R. Katholieken hun 5 zetels behou den hebben. De Vrijheidsbond kreeg thans 848 stemmen tegen 713 stemmen in 1922. Dat is dus wel eenige winst, maar niet van deze beteekenis, dat de Vrijheids bond er een raadszetel door gewonnen zou hebben. Opmerkelijk is ook de winst van de communisten in onze gemeente, die meer dan 100 procent in stemmental stegen. Van de kleinere partijen vermelden we dat de Protestantsche Volkspartij zoo wat gelijk bleef (14 stemmen meer), dat Staalman, de Christen-democraat, van 329 op 113 stemmen kwam en dat de Staatkundig Gereformeerde partij de grootste winst van alle partijen* UIT DE GEMEENTE Nijverheid en industrie. Uit het jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem over 1924 nemen wij het volgende over: Overgaande tot de bespreking van den toestand van handel en nijverheid in het gebied der Kamer, waarvoor mij van verschillende zijden waardevolle gegevens zijn verstrekt, moge ik in de eerste plaats uwe aandacht vestigen op het grootsche werk dat IJmuiden de grootste sluis van Europa zal geven; zeker een der belangrijkste gebeurte nissen in de geschiedenis van het eco nomisch gebied onzer Kamer, waarvan wij de voltooiing met belangstelling te gemoet zien. Te IJmuiden is het begin van het afgeloopeh jaar het hoogoven- bedrijf in werking gebracht, van welks grootsche opzet veler uwer zich per soonlijk hebben kunnen overtuigen bij de belangwekkende bezichtiging, waar toe de directie ons in staat heeft ge steld. Uit het in September in druk ver schenen jaarverslag zijn reeds de uiter aard nog niet voor volledige beoordee ling geschikte gegevens betreffende do aanvankelijke uitkomsten van het be drijf bekend. De eenige hoogoven, die voorloopig in gebruik genomen is, le vert een ijzer van uitmuntende kwali teit, en overtreft in productievermogen aanmerkelijk het gegarandeerde cijfer van 225 ton per dag. Ook de productie der cokes-ovens kon tot eén aanzienlijk hooger cijfer dan waarvoor ze ontwor pen waren worden opgevoerd, zoodat het evenwicht tusschen deze beide be langrijke onderdeel-en van het bedrijf gehandhaafd kon worden. Een samen loop van factoren bemoeilijkte het eer ste jaar den afzet van het product, die geheel afhankelijk is van den steeds wisselende economischen toestand niet alleen in Europa, maar ook in Ameri ka, waardoor de ijzermarkt in de ver schillende ijzerproduceerende landen wordt beheerscht. Zoo was de sedert het verschijnen van het jaarverslag in getreden belangrijke verbetering in handel en nijverheid in de Vereenigde Staten na de presidentsverkiezing oor zaak, dat het Hoogovenbedrijf zijn ijzer voor afzet naar Amerika thans weer vrij vlot kan verkoopen. Het jaar ein digt dan ook met betere vooruitzichten dan het zich in den nazomer liet aan zien. Intusschen blijft de verhouding in Europa voor de hoogovenindustrie in het algemeen nog weinig rooskleurig; de Europeesche verhoudingen berusten nog niet op voldoend stevigen grond slag om omtrent de toekomstige ont wikkeling van de Europeesche markt iets met zekerheid te kunnen voorspel len. Over den technischen gang van za ken kan de directie slechts tevreden zijn; ten aanzien van de commercieel'e uitkomsten is de toestand gelijk aan die van dergelijke bedrijven in het bui tenland, en wordt op een opleving van zaken gehoopt. Voor den afzet der bijproducten heeft het Hoogovenbedrijf overeenkom sten aangegaan om den regelmatigen afzet te verzekeren. Vermelding ver dient het streven om het cokesovengas als licht- en warmtebron aan naburige gemeenten te verkoopen. Zoo betrekt de gemeente Velsen van 1 Juli 1925 af het benoodigde gas (ea. 3.000.000 M.3 per jaar) van het Hoogovenbedrijf. Om de rest van het cokesovengas zoowel als het geheele overschot der hoogoven- gassen waardevol te maken wordt hiervan aan de P. E. G. E. M. verkocht voor het opwekken van electrische en ergie. De papierindustrie verbeterde gaan deweg, nadat in het begin van 1924 door de zich voortzettende daling van verschillende papiersoorten nog eenige moeilijke maanden moesten worden doorgemaakt. Er was in Nederland voldoende afzet tegen voor enkele soor ten zelfs loonende prijzen. Tegen het einde des jaars veranderde de toestand iets naar den ongunstigen kant, doch het blijft, althans voorloopig, mogelijk, de verschillende ondernemingen in vol bedrijf te houden. De banken in het gebied der Kamer hebben den gunstigen invloed onder vonden van de groote omzetten in het bloembollenbedrijf en van den eenigs- zins verbeterden toestand van het vis- scherijbedrijf te IJmuiden. Zooals reeds zooeven werd aange stipt viel in den toestand van den vischhandel te IJmuiden eenige verbe tering te bespeuren. Het jaar zette goed in door toenemen de vraag naar versche visch voor Duitschland, doch de zeer hoogo prij zen voor schelvisch, tengevolge der ge ringe vangsten, waren een belemme ring voor een uitgebreider handel met dat land. Ook de slechte spoorwegver bindingen naar bezet en onbezet Duitschland lieten hierbij hun invloed terdege gelden. De hooge schelvischprijzen hand haafden zich tot het einde van het jaar, doch in het vervoer viel na de overna me der Regie-sporen door de Duitsche Spoorwegen op 16 November j.l. een zeer belangrijke verbetering te bespeu ren. Ook de aangevoerde pekelharing, steurliaring en versche haring en sar- dijn vond voor een groot gedeelte grif aftrek in Duitschland. Voor export van versche visch kwa men verder in aanmerking Frankrijk en Zwitserland, doch in hoofdzaak ten gevolge van het langdurige en onzeke re vervoer, kwam het niet tot groote zaken. België betrok als alijd veel ver sche visch, zoowel in consignatie als ook tegen vaste prijzen, en voorts pe kelharing, steurharing en zoutevisch, de laatste in hoofdzaak IJslandsche visch door de Duitsche trawlers, vooral in de maand Mei, te IJmuiden versch aangevoerd en daar gezouten. Ook Engeland kocht ten gevolge van de daar heerschende schaarschte gere geld IJmuider versche visch. De goede verbinding met Londen via Hoek van Holland werkte dezen handel zeer in de harud. Ons land was geregeld gebruiker van alle aangevoerde soorten zeevisch. Ten gevolge van een uitgebroken loonsta- king der bemanningen van de stoom trawlers in den loop van December, is de handel voorloopig tot gedeeltelijke werklloosheid gedoemd en moeten de nieuw veroverde afzefgebieden weer aan concurreerende landen worden af gestaan. Betreffende het verkeerswezen in ons district moge ik herinneren aan de definitieve stopzetting van de stoom tramlij n Haar Ie mV eisenAlkmaar, waartegen uwe Kamer zich tijdig met kracht heeft verzet. CONSULTATIE-BUREAU Vereeniging tot bestrijding T. B. C. Zitdagen: 14 Juli, van 23 uur: IJmuiden. ged. Velseroord. 21 Juli, van 2—3 uur: Velseroord, Wijkeroog en Santpoort. 28 Juli, van 2—3 uur: IJmuiden. Mondelinge of schriftelijke inschrij ving, waarmede nw huisdokter in ken nis gesteld moet worden; kan geschie den Dinsdags van 12-6 uur n.m., Vrij- At* van 610 uur n.m. VERSLAG van de Vereeniging van Reeders van visschersvaartui gen ie IJmuiden. Kolenvoorziening. De aanvoer van bunkerkolen was in 1925 ruim voldoende en tengevolge der kolenvoorziening heeft het bedrijf geen stoornis ondervonden. De stagnatie in den aanvoer van Duitsche kolen, gedurende de moeilijk heden in het Roergebied, in de eerste helft van het jaar, werd voldoende ge compenseerd door een verhoogden aanvoer van Engelsche kolen, zoodat alle oponthoud in de bunkering, die uit deze moeilijkheden had kunnen ont staan, werd voorkomen. In tegenstelling met de voorafgaan de jaren was, behalve gedurende de bo venbedoelde moeilijkheden, de aanvoer van Duitsche kolen weer ruim en kon den van Duitschland zooveel kolen worden bekomen als gewenscht werd. Aangezien de prijzen, waarvoor van Duitsche zijde geleverd werd, voordee- liger waren dan de Engelsche prijzen, deed zich dientengevolge het geval voor, dat de firma's, die vroeger zich uitsluitend ophielden met den handel in Engelsche kolen, er thans toe zijn overgegaan naast de Engelsche kolen ook Duitsche kolen te leveren. Een der betrokken firma's deelde me de, dat overschepingen uit de Rijnsche pen in de kleine aken nog steeds in Amsterdam te doen geschieden, met het oog op de in IJmuiden veel hooge re overlaadloonen, waardoor voor IJmui den veel arbeid verloren gaat. De prijzen der Duitsche kolen zijn in 1924 niet onbelangriik gedaald, n.l. van ongeveer f 19.per ton in het be gin van het jaar, tot ongeveer f 14. per ton op het eind' van het jaar, alles vrij in de bunkers berekend. De Engelsche kolenprijzen zijn onder den invloed dezer prijsverlaging even eens gedaald, hoewel niet zoo belang rijk als de Duitsche kolenprijzen. De verlaging der Engelsche kolenprijzen wisselde van f 3.— tot f 3.50 per ton. De machinale bunkerinrichting, die in 1922 in werking werd gesteld, is ook gedurende het jaar 1924 regelmatig in bedrijf geweest en blijft aan de daar van verwachte resultaten beantwoor den. Per zeeschip zijn rechtstreeks uit Engeland aangevoerd 14 ladingen te sa men ongeveer 19.700 ton, hiervan zijn 10 ladingen met ongeveer 12.200 ton aangevoerd door dezelfde firma, die reeds meerdere jaren zich op deze wij ze van kolen voorziet, terwijl 4 ladingen met ongeveer 7500 ton zijn aangevoerd tijdens, de moeilijkheden in Duitsch land, ter voorziening in de behoefte ge durende dien tijd. Deze vier ladingen werden alle aangevoerd door ééne fir ma, die andei's altijd uitsluitend Duit sche kolen levert. Van de losinric'hting van het Hoogovenbedrijf is voor het lossen van kolenbooten ten behoeve van het Visscherijbedrijf enkele keeren gebruik gemaakt, maar tot een gere geld gebruik is het niet gekomen. Het getal kolenhandelaren werd in den loop van het jaar met één uitge breid. De gunstiger kolenmarkt heeft er in niet geringe mate toe bijgedragen het mogelijk te maken dat, voornamelijk ook in de zomermaanden, de trawlvis- scherij op ruimer schaal kon worden uitgeoefend. Ware dit niet het geval geweest, dan zou in den zomer van 1924 evenals in de voorafgaande jaren een grooter deel van de varende vloot weer zijn opgelegd geworden. IJsvoondening. De IJsvoorziening over het jaar 1924 geeft tot geen opmerkingen van eenige beteekenis aanleiding. In de verhou ding tusschen verschillende Ijsfabrie ken, die in 1923 tot samenwerking zijn overgegaan, is geen verandering geko men. De ijsprijzen zijn gedurende het geheele bedrijfsjaar gelijk gebleven aan den prijs die in 1923 was vastgesteld. De verwachting van een belangrijk grootere omzet van ijs in 1924 is niet verwezenlijkt. Uitvoer van ijs naar het buitenland heeft niet plaats gehad, terwijl de afle vering gedurende den zomer van ijs in het 'binnenland ook niet van groote be teekenis is geweest. Visscherijbenoodigdheden. Ook in 1924 heeft de aanvoer van verschillende visscherijbenoodigdhe den niet te wenschen overgelaten. De daling van de prijzen der verschillen de materialen ten behoeve van de visscherij heeft zich in 1924 niet voortgezet, integendeel moet van enkele artikelen worden geconsta teerd, dat de prijzen stijgend of geste gen zijn, in een enkel geval zelfs niet onbelangrijk. Tengevolge van de steeds hooger wordende prijzen aan de Lon- densche beurs van het manilla, zijn de prijzen van twine, netwerk en manilla touwwerk zelfs ongeveer f 30.— per 100 K.G. hooger dan een jaar geleden. Dit geldt niet alleen het touwwerk voor de trawlvisscherij, maar ook dat voor de haringvissoherij. De prijzen van het staaldraad die ge durende het bedrijfsjaar aan kleine fluctuaties onderhevig waren, liepen ook tegen het eind van het jaar eenigs- zins op. De prijzen van machine- en smeerolie waren vrijwel constant. De prijzen van het carbid, die niet belang rijk gewijzigd zijn, vertoonden tegen het eind van hét jaar een kleine nei ging tot stijgen onder den invloed van de omstandigheid, dat ook hier door de producenten naar centralisatie bij den afzet wordt gestreefd. Andere arti kelen als pakking, gereedschappen, materiaal voor herstellingen e. d. geven geen aanleiding tot bijzondere opmer kingen. Sterkte der vloot. Bij het begin van het kalenderjaar bestond de vloot der zeevisschersvaar- tuigen te IJmuiden uit 147 stoomtraw lers, 6 motorloggers en 55 zeilloggers, waarvan er in den loop van het jaar- hebben gevaren 141 stoomtrawlers, 1 motorlogger en 15 zeilloggers, zoodat er hiervan hebben stilgelegen 6 stoom trawlers, 5 motorloggers en 40 zeillog gers. Van de bestaande stoomtrawlervloot

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5