gingen er in den loop van 1924 vier voor het bedrijf verloren, en wel 1 door verkoop naar het Buitenland, één schip heeft een andere bestemming ge kregen, terwijl er 2 schepen voor den sloop werden verkocht. Tegenover deze inkrimping staat een uitbreiding met 13 stoomtrawlers, en wel 8 schepen uit Engeland aange kocht, 2 uit andere Nederlandsche vis- schershavens aangekocht en drie sche pen die, hoewel in vroegere jaren ge bouwd, eerst nu een eigenaar konden vinden en in de vaart worden gebraebt. Bovendien bleef ook in dit jaar de te Hardingsveld ingeschreven trawler hier in charter varen. (Deze is begepen in de 147 schepen per 1 Jan. 1924). De haringschepen (zeil en motor) vermin derden in den loop van het jaar door verkoop naar andere havens met 10 zeilloggers en met 3 motorloggers, van welke laatste er 2 naar Nederlandsche havens werden verkocht en 1 naar Do nemarken. Bovendien werden nog zeilloggers voor den sloop van de hand gedaan. Nieuwbouw van haringschepen had in dit jaar niet plaats. Alleen werd één motor-logger van een andere Neder landsche haven aangekocht. Op het einde van het. boekjaar bestond dus de vloot uit 156 Stoomtrawlers, 5 motor- loggers en 43 zeilloggers. Wordt vervolgd. op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen wonden. (Zij moeten per post fran co wonden opgezonden, tegelijk met een postbewijs tot een bedrag van zooveel maal 10 cent, als het aantal aangeboden milligramge wichten bedraagt, porto voor te. rugzending). V-elscn, 11 Juli 1925. Burgemeester en wethouders van Velsen, ■de secretaris, de burgemeester J. KOSTELIJK. RIJKENS. OFFICIEEL. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en wethouders van Velserr, maken bij deze bekend, dat dit jaar voor den herijk van maten en ge. wichten zittinig zal worden gehouden: Te IJMUIDEN in een lokaal van school B ingang Bothastraat: op 24 Juli van 10.3012 en van 1 3.30 voor: Bloemstraat, Willemsplein en Neptunusstraat; op 27 Juli van 9.30—12 en van 1—3.30 voor: Zeestraat, Prins Hendrikstraat, Breesaapstraat en Bik- en Arnoldkade op 28 Juli van 9.3012 en van 1—3.30 voor: Kanaalstraat, Oranjestraat, Vis sehershaven, Keizer Wilhelmstraat en Sluisstraat. op 29 Juli van 9.3012 en van 13.30 voor: Vischhal, Visseringstraat en Wil helminakade. op 30 Juli van 9.3012 en van 1—3.30 voor: Amstelstraat, Dirkstraat, Jacob van Heemskerkstraat, Enschedéplein Pres. Knigerstraat, Pres. Steijnstraat, Bothastraat. op 31 Juli van 9.3012 en van 13.30 de overige straten en buurten van IJmui-den. Te VELSEROORD in de Nijverheids avondschool voor Ambachtslieden aan den Zeeweg: op 3 en 4 Augustus van 9.3012 en van 14 voor: de Afdeeling Velser- oord op 5 Augustus van 9.3012 en van 14 voor: dorp Velsen en gedeeltelijk Wijkeroog; op 6 Augustus van 9.3012 en van 14 voor: het overige deel van Wijker oog; Te SANTPOORT in het gymnastiek lokaal van school F: op 7 Augustus van 9.3012 en van 14 voor: Santpoort-dorp; op 10 Augustus van 9.3012 en van 14 voor: Jan Gijsenvaart en verdere buurten van Santpoort. Voorts wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht: 1. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kun nen worden en niet gepotlood mo gen zijn; ijzeren maten moeten van binnen worden gemenied en behaaren van bulten geverid te zijn (zwart of grijs); de koperen gewichten moeten wor den aigewasschen en de gaten moeten zijn gereinigd; de ijzeren gewichten moeten roestvrij worden gemaakt en ingesmeerd worden met een mengsel van ongekookte lijnolie, terpentijn en zwartsel; dat ijkloon moet worden betaald voor elk stuk, dat wordt aangebo den en bovendien justeerloon voor het op de vereischte zwaarte bren gen (justeeren der gewichten). Het medebrengen van een bedrag aan geld daarvoor is dus hij het aanbieden van maten en gewichten ■noodig; dat de maten en gewichten, die ge stempeld worden met het afkeu- ringsmerk A niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden; dat de maten en gewichten vóór 1 October van het jaar 1925 gestem peld moeten zijn met de letter b en dat er, bij verzuim of verhindering om van de onder bovengenoemde zitting (gebruik te maken, nog ge legenheid bestaat maten en ge wichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Amsterdam, Brou wersgracht 276, op eiken Maandag en Vrijdag van 9.30 tot 3.30 uur; dat de milligram-gewichten niet KENNISOEVINO. Ter kennis van belanghebben wordt ge bracht, dat de vergadering der S c h o o heidscommissie zal worden gehou. den op Donderdag 16 Juli 1925, des voormiddags 9.30 uur ten kantore van hel bedrijf Openbare Werken, te Velsen. Oedurende deze vergadering zullen be langhebbenden van 11—11.30 uur in de gelegenheid worden gesteld de commissie te spreken. Schelsonlwerpen, die men aan het oordeel der commissie wenscht te onder werpen, worden uiterlijk tot Dinsdag Juli a.s., middags 12 uur, bij den secretaris ingewacht. Velsen, 11 Juli 1925. de secretaris der commissie, J. Arends. Adres aan den Raad der Gemeente Velsen. De bewoners der Wilhelminakade, be westen de betonbrug, hebben een adres aan den Oemeenteraad gericht, waarin zij hei volgende geven te kennen dat het kolenpad terzijde van den hoofdweg in een desolaten toestand verkeerd dat door de droogte in den zomer de Stationsweg en Wilhelminakade door de opstuivende kolenstof zeer verontreinigd worden dat door het steeds drukker wordende verkeer op beide genoemde wegen een onhoudbare toestand is geschapen redenen waarom ondergeteekenden Uw EdelAchtbaren beleefd verzoeken in hel belang van de volksgezondheid en van de bewoners der Wilhelminakade hierin ver betering te brengen, door het doen bete gelen van genoemden weg, evenals dit is geschied op de oostzijde van de Wilhel minakade, Julianakade en Bik- en Arnold kade. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Geachte Redactie! Mag ik naai- aanleiding van het be richt in Uw Blad van Woensdag 8 Juli 1925, No. 71, onder liet Motto „Weer -de sluiswerkers", eenige ruimte verzoe ken? Ik zeg U bij voorbaat -dank. De grootste ilihoud vervat in dat stuk is geheel uit den duim gezogen. Omtrent mijn arrestatie als gevolg van de zoogenaamde mishandeling, daarop zullen wij niet voorüitloopen, maar geduldig wachten, totdat -de Ju stitie met getuigen charge en -déchar ge, de zaak naar waarheid onder de loup zal hebben genomen. Er is inderdaad groote ontstemming gewekt, niet alleen hij de polderwer kers, maar ook hij IJmuidens burgerij, doch alleen over het optreden van den ■heer Commissaris van Politie, die niet werd aangevallen, zooals ook in de groote bladen stond, maar die zelf aan viel zonder zich als Commissaris van Politie bekend te maken; zie hier een groot verschil. Verder is bezijden de waarheid het bericht, als zouden de polderjongens; zat van den alcohol, en schreeuwende met messen en knuppels, klaar hebben gestaan om wraak te nemen, en ik geef U, -mijnheer de Redacteur, in overwe ging om dit nu eens grondig te onder zoeken, dan kon wel eens blijken, da-t uit uw zeiven een beter bericht de wereld inzond. Kwade berichten tegen -de polderjon gens willen er zoo graag in, die blijk baar bij de Haarmans en Crauzen wor den ingedeeld, doch wij zijn evenals -anderen, doodgewone menschen, met vrouwen en kinderen achter ons. Der gelijke onware berichten geven bij ons en onze vrouwen en kinderen ontstem ming, omdat onze vrouwen, -dia elders verblijven, uit eventueele onjuiste be- ichten over 'smans optreden te IJmui-den een andere conclusie trekken en onze kinderen angstvallig doet zijn. Onware berichten dragen meer bij om de IJmuider jongens tegen ons op te hitsen en als -deze inlichtingen van -de zijde van den Commissaris van Politie komen, dan zijn deze niet toelaatbaar, waaruit blijkbaar gelezen moet wor den, dat deze gaarne een onderlinge vechtpartij tusschen polderjongens en IJmuidenaren zou wenschen, om daar mede zijn eigen standje te redden. Edoch, de verhouding tusschen IJmui denaren en polderwerkers is goed, heel goed en wanneer iemand onzer eens uit zijn rol zou vallen, dan behoeft daar mede het geheele korps pol-derjongens nog niet veroordeeld te worden. Wanneer het absoluut juist zou ge weest zijn, dat de polderjongens op wraak belust, met messen en knuppels zouden klaargestaan hebben, en een ieder gewaarschuwd werd, zich niet over de sluis te begeven, dan had -de Commissaris met zijn mannen moeten trachten dit groote gevaar voor de burgerij te voorkomen, door zelf er heen te gaan, want hij mijn verhoor voegde deze mij toe: „Ik ben niet bang voor honderd polderjongens en als ik een revolver hij mij gehad had, had ik je doodgeschoten". Zijn aanwezigheid over- -de sluis alsdan, zou hem echter geleerd hebben, -dat er geen polderjon gens met messen en knuppels gewa pend lagen en het onware bericht in Uw blad zou overbodig geweest zijn. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, namens vele polderjongens, Naschrift. Ons anwoord hierop is, dat wij zelf Zondagavond om over elven naar de groote sluis wilden -gaan, -daar wij een boot met een familielid wachtende v a- ren, Reeds vóór de kleine sluis werd ons door burger» gezegd, dat wij de sluis niet moesten opgaan, omdat we er aan den overkant niet levend door zouden komen. En toen we toch de brug opgingen en op de kleine sluis kwa men, raad-de het sluispersoneel ons te rug te keeren en als wij in den Bree saap moesten zijn, was het maar 't bes te om te rijden, -dat wil-de dus zeggen de pont te Velsen over. Aan werklieden, die naar -den overkant moesten, raadde het sluispersoneel: ga maar onder langs, dus langs -den waterkant. Zóó was de situatie Zondagavond en het geschreeuw hebben wij zelf gehoord. Als de Com-missaris en zijn mannen Zondagavond niet aan de sluis waren, is dit om-dat er tegenwoordig Zondags met mooi weer heel wat van de politie geëischt wordt. En Zondag was het te IJmuiden, Velsen en Wijkeroog over druk. Het is niet voor 't eerst, dat de politie moeilijk-heden met de polderwerker: hebben gehad en dat ook de burgers er bij betrokken waren. Wij gelooven gaarne dat de polderwerkers beste menschen zijn, alleen als de alcohol er -bij komt, wordt het mis. Redactie. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij beschikking van den Minister van Waterstaai zijn gedurende het tijdvak van Juli— 10 September de studenten van de Technische Hoogeschool te Delft P. J Bakker en H. J. J. Engel benoemd tol buitengewoon opzichter bij den bouw der nieuwe schutsluis alhier. Donderdagavond kwam de Chr. His torische Kiesvereeniging IJmuiden in eenigs- zins feestelijke vergadering bijeen. De voorzilter, de heer J. C. Dunnebier, deelde mede dal deze leden-samenkomst uitgeschreven was, uit dankbaarheid voor het behoud van alle zetels in de Tweede Kamer en om elkander aan ie vuren, opdat hei aantal slemmcn der Unie zal ij ven stijgen. Daar de heer J R. Snoeck Henkemans verhinderd was, werd de vergadering bij gewoond door den heer J. M Krijger Jr., lid der Tweede Kamer, die een rede uitsprak. Deze sprak er zijn blijdschap over uit dal in deze kiesvereeniging, naar echt Chr Historisch beginsel, leden van verschillendr kerkgenootschappen samenwerken. Hij bracht woorden van dank aan zoovele tro rwe werkers. Doch dat moet nog beter worden, waarvoor men de hulp noodig is van de koningin de- aarde, de Pers, in dit verband het partijblad „De Nederlan- der" Hij vergeleek de belangstelling van de Unieleden voor ,,De Nederlander" met die van de sociaal-democraten voor „Het Volk" mei voor de Unie beschamende resuitalen, De vergadering werd opgeluisterd me! muziek en had verder een gezellig verloop. Het slotwoord werd gesproken door Ds. W. Kroese, die daarna in gebed voor ging. De vergadering was druk bezocht. Aan het einde der maand wordt hier weer een Engelsche toeristenboot met passagiers verwacht. Dat kan weer eenige beweging van vreemdelingen geven. Een zwaar transport werd in de haven der Hoogovens, ten dienste der sluisbouw, uitgevoerd. Door de groote, drijvende bok van de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij werd op eene plaats een exeva- cateur (ijzeren man) opgenomen en op de andere plaais neergezet. De bok is daarna weer vertrokken. VELSEROORD De verloting welke gehouden wordt ten bate van het Jongenspatronaat en waarvan de prijzen te bezichtigen zijn o stand 7 op de Tentoonstelling te Velseroorc wordt niet Maandag 13 juli gehouden, doch Zondag 12 Juli 's avonds 9 uur het Patronaatsgebouw. De E. V. I. E. H. T. blijft tot heden veel volk trekken. Den geheelen dag het er druk en vooral des avonds is het een middelpunt van gezelligheid. Trouwens het comité zorgt er voor dat er dan ook werkelijk iets goeds geboden wordt. Zoo was er gisteravond het symphonie-orkest „Euphonie" dat een concert gaf. We zijn eens wezen luisteren, omdat een groot deel van het programma gelijk was aan dat, waarmede „Euphonie" de volgende week, op het internationale festival te Ostende zal uitkomen. Nu was helaas de stemming bij een deel van het publiek iets te vroolijk om goed te kunnen genieten van de „Stabat Mater" van Rossini, of de Lohengrinfantasie. „Die Perlenfischer", „Mon Reve" van Walteufei en „Ouverture Stradella" waren de rest van het Ostender programma. We gelooven dat, als „Euphonie" deze stukken ginds speelt, in rustiger sfeer, zij werkelijk in staat zal zijn de naam van land en plaats in het buitenland hoog te houden. Een groot succes zij deze musici de volgende week toegewenscht. Tusschen de nummers door was er ge legenheid de verschillende stands eens te bezien of een kopje Brandwijk's thee of een glas Oud's likeur te drinken. Wel ware het, toen Euphonie wegens het weer in de zaal speelde, wenschelijk geweest dat in de pauzen niet onmiddellijk een draadloos concert door een loudspeaker te hooren was geweest of «en gramafoon weerklonk. Doch een tentoonstelling geeft nu een maal wat te veel van het goede tegelijk en we hopen niet dat er lezers zullen zijn die zich laten terugschrikken, vandaag of morgen nog een bezoek aan de E.V.l.E.H.T. Ie brengen. VELSEN. De R.K. Muziekvereeniging Sinl Caecilia te Wijkeroog heeft Zondag j.l. op het Concours een lsten prijs gewonnen, een verg. zilv. med. en ter feestelijke viering van deze overwinning hield ze Donderdag avond een feestelijken omgang over Wijker oog, natuurlijk omstuwd door een groote menigte belangstellenden. Een gezelschap dames uit Egmond aan Zee was Donderdag met een Jan Pleizier uit rijden, geweest en had den tocht zelfs tot Haarlem—Zandvoort uitge strekt. Op de terugreis strandde hel gezelschap bij Schulpen op den Wijkerstraatweg. Er liep een band van een wiel en de paarden hadden bovendien in hooge mate rust noodig, welke hun verstrekt werd op de boerderij van Langendijk. De dames vonden dit een geschikte ge legenheid om nog een zijsprongetje naar IJmuiden ie doen en klommen daartoe in een auto van den heer De W. Daar deze niet gauw genoeg op gang te krijgen was werd een deel van het gezelschap onge duldig klom er uiten begaf zich naar Bever wijk. De rest bleef nog even en zag hel geduid beloond, want de auto verklaarde zich bereid om een tochlje naar IJmuiden Ie maken en bracht de dames omstreeks 10 uur weer naar Schulpen terug. Daar was de Jan Pleizier intasschen ook weer gereed zijn aandeel in de werkzaam heden te voltooien en lustig werd de tochl naar Egmond aan Zee aanvaard, waar men zeker wel heel wat later aangekomen is Jan men oo-spronkelijk ged'cht had. De lijd voor hel bezoek van stads kinderen aan onze gemeente is weer ge komen en het schijnt, dat hetpark Velserbeek ook een att-actie gaat vormen, de volgende eek zu len tenminste een 1000 tal kinderen uit Amsterdam zich daar komen vermaken. JI. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur heeft een tot nu toe onbekend gebleven ndividu niet nader aan te duiden handelin gen van zeer ernstigen aard gepleegd met hel 4 jarig dochtertje van de weduwe E. alhier Het signalement van den dader is bekend, doch] de politie is er tot nu toe niet in gestaagd hem In handen te krijgen. Om bijzondere redenen hebben wij, aldus lezen wij in Hl. Dbl., hiervan]niet eerder melding gemaakt- WANDELPARK VELSERBEEK. OPENBAAR CONCERT geven door de Harm. „Concordia", Directeur S. Vlessing, Woensdag 15 Juli, 's avonds 8 uur. PROGRAMMA; Abschied der Gladiatoren, H. Blankenburg. Ouverture Calif van Bagdad, A. Boieldieu. Frühlingserwachen, E. Bach. Ballet Muziek „Marion'', S. Vlessing. (op verzoek) Vivat IJmuiden, S. Vlessing. Fantalsie Cabaret Prinses, E. Kalmann. Chant du Soir, Valse de Concert. Ernst en Luim, Groote Potpourri. Vrijdag lag een tweetal tra»,|„ de Ijzerfabriek om aardbeien in vi. te nemen, teneinde die naar EngPi vervoeren. 8 N - Te 's-Oravenhage is geslaagd het exemen voor Machinist ter koon, de heer O. Ichmltz te Wijkeroog. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ais werkeloos ingeschreven op 11 Jui| 10 2 letterzetten, 1 timmerman, 1 ma, maker, 2 machinisten, I bankwerk bakker, 2 kantoorbedienden, 36 div'j Burgerlijke Stand Velsen, Oeboorten:N. de Vries—Ank A. Koelewijn—de Jager d.J. Bier- boer z.H. C. MooijGjertsen z h J. van Leeuwen—van Oiffen z. Ondertrouwd: W. Chr. Suwei.i H. Heijkoop; H. A. Lutter en Schroder; A. E. van Rooijen en Vieser; A. Oldenburg en E. J. Bui M. van Es en D. Schaap. Q e t r o u w d .- C. Schol en A. SA O. de Bruijn—en A. M. de Boeri en A. de Oraaf; H. O. Handgraaf 9 DuinL. M. van Breugel en J. van I bergen. Overleden; Wiihelmina Hofman jaar d. v. J. O. Hofmannen H. E. deBas- SANTPOORT Dinsdag in den namiddag mi achtjarig dochtertje van Mej. de Wed. in de nabijheid van haar huis op den li lingerweg met eenige vriendinnetjes u spelen. Toen zij één dezer meisjes atl wilde loopen, naderden juist twee De eerste zag zij aankomen, in de In- had zij blijkbaar geen erg, althans rij den weg over, nadat de eerste auto i gepasseerd. Onmiddelljk hierop werd meisje tegen den grond geworpen, geluk mocht het heeten, dat de belrol vrachtauto slechts een kalm gangeljti Nu kon de bestuurder nog juist stop; alvorens de kleine te overrijden. Toch zij er niet met den schrik afgekomen roepen geneeskundige hulp combi» een gebroken sleutelbeen, Reeds eerder bereikten ons gn ten, als zouden er pogingen worden gewend te dezer plaatse te kornet de oprichting van een school voor Cki lijk onderwijs. Die plannen schijnen! vaste vorm te hebben aangenomen,i\ll dezer dagen bereikte ons een circulaire „Volksonderwijs en de SanipoorlscheOt commissie", waarin met kracht werd i aangedrongen niet op de lijsten te leekt De leerlingen der Bewaarschooll ben vervroegd vacantie gekregen, wi; het heerschen van kinderziekten. De jaarlijksche ringrijderij, die lel male zoo n succes is voor het organist» comité, wordt dit jaar den 26sten Af gehouden. Tot voorzitter van bovengenoemde! is in de plaats van den heer Vis ben de heer Witteman. Diens funclie val ningmeester wordt thans vervuld don heer Butler. Verschenen is thans het ver over het jaar 1924 betreffende heli vinciaal ziekenhuis nabij Sanlpt uitgebracht aan Ged. Staten dooi commissie van bestuur van gen» ziekenhuis. Wij ontleenen aan -dit slag het volgende: Na een desM fend besluit van Provinciale SI: werd in plaats van de 45-urige i' urige werkweek bij alle takken dienst i-ngev-oerd op 4 Juni voor 't plegend en op 10 Juni voor 't ove personeel. In verband met -deze ark tijdverlenging werd ook een ffl dienstregeling ingevoerd. Een vei dering van de sterkte van het pers met 50 verplegenden was van maatregelen het gevolg. De verp den die daartoe in staat waren, richtten verschillende werkzaam!; De reorganisatie van de verwar® installatie zal waarschijnlijk voor komende seizoen tot stand komen, gezondheidstoestand van het f' neel was -goed, over het algemeen ter dan in 1923. Bij de in Mei, Jmft vember en December gehouden mens, afgenomen door de exam® missie van de Ned. Vereeniginf' psychiatrie en neurologie sM voor het eerste deel van -de 16 J® 14; voor het tweede deel van dqnv ters 36 en voor het derde deel v« 56 zusters 46. Opgenomen werden patiënten; 165 mannen en 467 TWB Het aantal ontslagen patiënten M 334, terwijl 25 verpleegden naar an inrichingen weiden overgepla®®1;.) Tegenover het tekort van I over 1923 op de verpleegkosten -betalende patiënten, staat thans e tig saldo van f 216.026. De hajans P December sluit met 'n bedrag va va en passiva van f 4.436.724.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6