ORGAAN VOOR D Parol bij Stukgeloopen, Pijnlijke Branderige Voeten No. Woensdag 23 Juli 1985 10e Jaargang IJMUIDER COURANT ^.EN-TWINTIG JAREN RAADSLID. I» J 24 JuN herdenkt de heer F. P. Ver- p het gedenkwaardige feit, dat hij vóór '25 a|5 lid van den raad van Velsen werd be- j Vaar het in onzen tijd zelden voorkomt, nianil 25 jaren aaneen deel uitmaakt van Ueenteraad, is dit zeker al een reden, om il te herdenken. Maar er is nog meer aan- j toe, nu het betreft de persoon van den [Vermeulen, die 9 jaar lang onze gemeente iethouder mede bestuurde en nog wel in de en het eerste moeilijke jaar daarna, fbebben het dan ook zeer op orijs gesteld, f onderhoud met den heer Vermeulen te L hebben, hetgeen deze ons bereidwillig toe- j vroegen den heer Vermeulen allereerst, 'hjj de belangrijkste feiten van zijn 25-jarig lidmaatschap vond. i(,eer Vermeulen zeide dat hij geen bepaalde I wilde noemen, omdat deze een gevolg zijn jen ontwikkelingsgang der gemeente. In die jlckelingsgang is een bepaalde lijn. We zou- r gewonnen kunnen hebben, maar zijn flinke stap nader gekomen aan het doel. aan het Noordzeekanaal, dat het groot- „el heeft van alle kanalen ter wereld en Noordzee, is de gemeente Velsen voorbe- te worden een industrieplaats en de van Amsterdam. Er is in deze richting ijjroote stap vooruit gedaan, al zal er nog moeten gebeuren, om het doel te berei- „r we hebben nu toch de groote Dapierfa- der fa. van Gelder Zonen, de Plaat wel - t het Hoogovenbedrijf. Maar de voornaamste voor den grooten bloei der gemeente Vel- loch de sterke uitbreiding der visscherij jst, De heer Vermeulen herinnerde er aan, róór 26 jaar de Rijksvisschershavcn werd ge- j en boe naast den groei der visschersvloot an nevenbedrijven en industriën ontstonden, illes tezamen heeft Velsen gemaakt tot een iterk ontwikkelende industrie-gemeente. Dat laats zich nog niet verder ontwikkeld heeft, voor een deel door den invloed van den die alle terreinen langs het Noordzee- bezit en zijn macht laat gelden, j men hier wat bereiken, dan kan dit alleen soedvinden van den Staat. En aangezien de j daarmede zeer conservatief is, is de indu- ile ontwikkeling der gemeente Velsen daar- (Sehandicapt. i heer Vermeulen zeide dat toen hij wetnou- ^an Openbare Werken werd en de uitbrei- nlannen moesten worden herzien, hij zich |k heeft afgevraagd, waar in de toekomst stnetareineu aan diep vaarwater zouden jen komen. Toen bleek, dat de gemende aan niets kon doen, omdat 't Rijk de doorgra- van de kanaalboorden overal verbiedt. Reeds is de hr. Vermeulen begonnen met propagan- e maken voor de gedachte, dat een stuk van irndam's grondgebied aan Velsen zou komen; li, als wij industrieterreinen zouden moeten rijgen, het bezit van het zijkanaal B nood- lijk was. Dit kanaal zou dan verbreed en ver- moeten worden, zoodat het voor zeesehe- van flinke afmeting bevaarbaar was. Maar zou alleen die kosten kunnen maken, als beide oevers van het kanaal in haar bezit |Als het wetsontwerp tot grenswijziging van lem en omliggende gemeenten wordt aange- jn, zal dit gebeuren. De heer Vermeulen is op van het geheele gemeentebestuur in den kngstijd van zijn wethouderschap reeds naar |em geweest, om er daar met het gemeente er over te spreken. heer Vermeulen wees er voorts op, dat ook peilijke na-oorlogsche periode stagnatie heeft cht in den ontwikkelingsgang van Velsen Wil men hier echter straks e industrieterreinen verkrijgen, dan zal dit 't kunnen aan beide zijden van het zijkanaal Ij vroegen den heer Vermeulen wat zijne ver- [ling was van het visscherijbedrijf te IJmui- Jze wees er op, dat het met het visscherijbe- altijd met horten en stooten is gegaan. Er 'lijden van inzinking, tot het bedrijf met de |e jaren weer omhoog klimt. Toch heeft de Vermeulen de verwachting, dat IJmuiden hel vasteland aan de Noordzee de eerste u voor de visscherij zal blijven, niet al- wat betreft de trawlvisscherij en als markt wutevisch, maar dat het straks ook de eerste i van de haringvisscherij zal innemen. Want laringvisscherij zal zich te IJmuiden zeker riden, omdat het zoo gunstig gelegen is. Er ins sprake van, dat 25 k 30 schepen van ifne sur Mer hier zullen markten, ten eerste I ze hier dichter bij de visscherij zijn, ten ie omdat ze hier betere prijzen maken, dan nkrijk. En het haringhavencomplex zal dan tker tot zijn doel komen, meende de heer uien, al zal ook hierbij veel afhangen van itiek der regeering. beer Vermeulen toch acht het een fout, dat fleering de kosten van de Visschershaven «bent als behoorende tot de exploitatie van 'taatsvisschershavenbedrijf. Dat wordt met de barken en met bet Noordzeekanaal niet Maar bij de exploitatie van hét Staats- lershavenbedrijf worden de kosten van de meegeteld en nu wil de regeering uit de ree- en de nevenbedrijven zooveel halen, dat exploitatie toch gedekt wordt. Dat betaald worden voor het gebruik van terreinen, 'au enz, acht de heer Vermeulen juist, maar hat de tarieven zoo gesteld worden, dat ze 'aar drukken op de exploitatie der schepen bedrijven, Het is altijd de politiek van ons geweest vrije en open havens te hebben, fb zeide de heer Vermeulen overtuigd te dat vanwege de gunstige ligging van IJmui- vooral ten opzichte van Duitschland, het marijbedrijf zich hier zal uitbreiden. Voor- a J' echter, dat de cenrale rijken zich eco- herstellen de vraag, hoe de houding van ons gemeen- J ten opzichte van het visscherijbedrijf is üdi ^Woor<He de heer Vermeulen dat die huijd coulant was. Het was de gemeen- ,VaD, Velsen, die zorgde dat in de oorlogs- viuchersvloot weer kon uitvaren, door- zich voor een deel der moJest- risico garant stelde, terwijl de gemeente tevens kapitaal beschikbaar stelde aan de Boaz-bank, dus aan den middenstand. Hieroo vroegen wij de meening van den heer Vermeulen over de plannen IJmuiden-badolaats. Hij antwoordde ons, dat zulke plannen reeds be stonden, toen hii een jongen van 15 jaar was Ze j zijn nu echter 40 jaar dichter bij bun vervulling. De heer Vermeulen meent, dat wanneer een goe de politiek wordt gevolgd, het strandleven zich aan het zuidelijk gedeelte zal ontwikkelen. Maar dan moet men niet een weg gaan aanleggen, als nu werd voorgesteld. Naar de meening van den heer Vermeulen moet de weg zuidelijker komen, over oarticuliere terreinen, zoodat er langs ge bouwd mag worden. Als de zaak dan rfoed wordt aangepakt, verwacht de heer Vermeulen er ook wel veel van, vooral als de weg aan het strand eindigt bij een goed hotel. Want het is hier bui tengewoon aardig, het strand is nergens mooier en breeder en men heeft bier een industriecentrum, de groote scheeDvaart, de visscherij en een wan- delpier, waar die van Scheveningen nipts bij is. We! is die pier niet alle dagen ongevaarlijk, maar de heer Vermeulen meent dat hier best iets aan te doen is. Wij vroegen thans den heer Vermeulen; „Hoe denkt u over den financiëelen toestand der ge meente Velsen?" „Deze is op zichzelf gezond," was het antwoord. En als een deel van de oorlogsleeningen, die on korten termiin ziin aangegaan, zijn afdelost, zal de financieele toestand wat makkeliiker wor den. Toch moet een politiek van groote bezuini- ging gevolgd worden, willen wij ons doel berei ken. zei de heer Vermeulen. Die bezuiniging moet brengen verlaging der be lastingen; vooral voor de middelbare inkomens -is het absurd, dat men hier b.v. eenige honderden guldens meer betaalt dan in Rotterdam. De heer Vermeulen zeide dat onze sterk groei ende gemeente met weinig moeite financieel in de war kan worden gestuurd en herinnerde er ons aan, hoe hij reeds bij de opening van Velser- beek er op wees. dat hei de verdienste van onzen tegenwoordigen burgemeester is, dat deze voor onze gemeentefinanciën naar buiten vertrouwen heeft weten te wekken. Maar het moet zóó wor den, dat menschen uit andere plaatsen hier gaar ne komen wonen en daarom moet de. politiek van bezuiniging en voorzichig beleid nog een heel stuk gevolgd worden. Wij vroegen daarop de meening van den heer Vermeulen naar een mogelijke samenvoeging van onze gemeente bij Amsterdam. De heer Vermeulen wees er toen op, dat we al een periode hebben gehad, waarin men de ge meente Velsen wilde splitsen. Maar de beide ka naalboorden behooren in één gemeente le liggen. Daarom ook is de gedachte van Wijkeroog bii Beverwijk te voegen, gekheid. En net zuidelijk deel, Driehuis-Santpoort, is de tuin van onze ge meente. Als dit deel van onze gemeente afge scheiden werd, zou het 't zelfde ziin, als dat iemand de tuin bij zijn huis verkocht. Bovendien oriënteert dit zuidelijk deel zich steeds meer op IJmuiden. De heer Vermeulen vroeg welke belangen Am sterdam kon hebben, ojm zich het bezit van IJmuiden te verzekeren en meende van geen en- kel. De sluizen en het Noordzeekanaal zijn van den Staat, Als Velsen daarvoor moest zorgen, was dit van belang voor Amsterdam, maar nu niet. Men kan den toestand hier niet vergelijken met dien te Hoek van Holland. Hoek van Holland was maar een kleine vestiging en kon zichzelf niet helpen. Bovendien waren ziin belangen zuiver Rotterdamsch en het was de plicht van Rotterdam den Hoek te helpen. Maar IJmuiden is geen Am sterdamsch belang. Het visscheriibedrijf is geheel onafhankelijk van Amsterdam De papierfabriek heeft niets uit staande met Amsterdam, alleen in het Hoogoven- bedrijf heeft Amsterdam een paar millioen kapi taal zitten, maar dit kan voor Amsterdam nooit een reden zijn, om zich te bemoeien met de huis houding van Velsen. Trouwens, de Staat heeft een grooter bedrag in het Hoogovenbedriif gestoken. Ook het industriëele leven van Velsen staat vrij van Amsterdam en aldus is er niets voor een vereeniging met Amsterdam te zeggen, meende de heer Vermeulen, die bovendien decentralisatie zeer gewenscht acht. De heer Vermeulen meende dat de toevoeging van Velsen bij de hoofdstad den vooruitgang on zer gemeente juist zou kunnen tegenhouden, ten gunste van Amsterdam. Maar, vroegen wij, als er nu van IJmuiden drang uitgaat tot vereeniging met Amsterdam? De heer Vermeulen antwoordde dat, als er menschen zijn, die daarvoor ijveren, dit zeer kortzichtige menschen zijn. Zelfs al zou men in Amsterdam probeeren tegen te houden, dat in IJmuiden zeeschepen geladen en gelost worden, als de ontwikkeling van Velsen hiertoe leidt, dat IJmuiden ook uitvoer- haven en losplaats wordt, kan men dit toch niet tegenhouden. Als de ontwikkeling van een be paalde streek een bepaalde behoefte openbaart, houdt men die niet tegen. Het is nu toch al zoo, n'en deplaise Amsterdam, dat de houtbooten voor de papierfabriek in Velsen gelost worden, dat te IJmuiden zeeschepen met kolen, zout enz. worden gelost. Tenslotte vroegen wij den heer Vermeulen of hij prettige indrukken heeft behouden van zijn 25-jarig raadslidmaatschap. De heer Vermeulen zeide dat onze plaats naar buiten vaak den indruk gemaakt heeft van een heibel-gemeente. Maar dit is toch veel minder het geval, dan zulks scheen, zeide hij. Men moet niet vergeten, dat wij hier leven temidden van scheepvaart en handel en dat dus de menschen het wel eens wat hard en ruw zeggen. Maar men staat toch te kijken van de groote mate van saamhoorigheid en de bereidwilligheid om samen te werken. De heer Vermeulen wees er op, dat hij in de 9 jaren van zijn wethouderschap veel op z'n kop heeft gehad en dat men hem niet heeft gespaard. En toch, als het op stemmen aankwam, ging de raad met zijn voorstellen haast altijd mee. Natuurlijk zijn de toestanden nu heel anders dan 25 jaar geleden. Toen was de raad zeer con servatief. De heer Vermeulen meende te mogen zeggen dat hij in die 25 jaar dezelfde gebleven is. Wel rekent menigeen hem tot het meest conserva tieve deel van den raad, maar zichzelf heeft de heer Vermeulen steeds beschouwd als een demo cratisch Anti-Revolutionair, Hij herinnerde er aan, dat dit al bekend was bij zijn verkiezing. De hr. Vermeulen zeide nug dat het toen weinig voorkwam, dat een 30-jarige tot raadslid werd gekozen. Met genoegen herdacht de jubilaris, hoe indertijd de toenmalige Hervormde predikant van Velsen (Dr. P. A. Klap) hard voor zijn verkiezing had gewerkt, Als jong raadslid kwam de heer Vermeulen in een raad, waarin toen 7 liberalen zaten, allen conservatief en 3 R.-Katholieken, die niet min der conservatief waren. Thans is er echter een groote opschuiving in den raad, met als gevolg daarvan vele arbeiders-afgevaardigden van ver schillende partijen. De hr. Vermeulen wees er nog op, dat wat men in economisch en sociaal opzicht in theorie zeer wenschelijk acht, dit in de practijk niet altijd door te voeren is. En voorts, dat als men be stuurder is, men altijd wat inboet van zijn par- tijprestige en men niet langer is propagandist. Tenslotte verklaarde de heer Vermeulen dat hij op deze 25 jaren dankbaar terugziet. Dat was dus eeu goed slot van ons onderhoud, dat wij nu niet willen aanvullen met een opinie over het werk van den heer Vermeulen als wet houder en raadslid. Er zullen deze week nog ge noeg uitspraken worden gegeven en wij zullen Zaterdag nog wel 't een en ander hebben op te merken. Wij zijn dankbaar, dat we bij dit jubileum in de gelegenheid zijn de meening van den heer Vermeulen over het toekomstig aspect van onze gemeente hier te kunnen weergeven. Besluiten we dit artikel met den oprechten wensch, dat het den jubilaris gegeven moge zijn, nog lange jaren onze gemeentebelangen als raads lid te mogen diénen. G. V. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Voor liet toelatingsexamen voor de 2e klasse der R. H. B. S. te Velsen is geslaagd Corrie J. Jansen alhier. CONCERT te geven door de Harm. „Concordia", Directeur S. Vlessing, op Vrijdag 24 Juli a.s. in de Muziektent op het Willemspl. Aanv. 's avonds 8 u.. Pro gramma 1. Vivat IJmuiden, Marsch, Sam. Vlessing. 2. Ouverture Le Pré aux Clercs, F. Herold 3. Souvenir de l'Arlexenne, G. Bizet. 4. Chant du Soir, Valse de Concert, Sam. Vlessing. PAUZE. 5. Ouverture Les Saltinebanques, Louis Canne. 6. Fantaisie Cabaret Prinses, E. Kalmann 7. Espana Valse Espagnole E. Waldteufel. 8 Varia, Potpourri Anno 1924. Met ingang van Maandag 20 Juli is een nieuwe dagelijksche passagiers- bootdienst geopend van Amsterdam naar IJmuiden. Het is de motorboot Koophandel, een groote passagiersboot met plaats voor 300 personen die dezen dienst waarneemt, onder de auspiciën van de Amsterdamsche Bootvaart Ver eeniging. Hoewel de vaart als openbaar middel van verkeer is afgekondigd in „De Te legraaf" wordt het voorloopig maar ge durende ide zomermaanden voortgezet. De vrachtprijs bedraagt nog niet de helft van wat men tot heden moet be talen en men blijft niet liggen voor de sluis, doch schut door en vaart tot de semaphore. Eigenaardig is nog dat de dienstre geling niet spreekt van IJmuiden, doch van IJmuiden-Bad. Onder de kolen werkers, alhier, be stond reeds eenigen tijd ontevreden heid over het werken der organisaties van havenarbeiders alhier. Een commissie werd gevormd die wilde trachten te komen tot een afzon derlijke groep, waarin alle kolenwer- kers georganiseerd zouden zijn en die zich als geheel in een der plaatselijke organisaties zou aansluiten. Deze heeft een vergadering belegd, waarhij 32 mannen tegenwoordig waren en 8 zich schriftelijk bij de te nemen besluiten neerlegden, hoewel ze verhin derd waren. De groep werd gesticht en men besloot zich aan te sluiten bij de IJmuider Federatie. Een voorloopig be stuur werd gevormd van 3 personen, die voorheen onderscheidenlijk federa tief, modern en christelijk georgani seerd waren. VELSEROORD Zaterdagavond moest de politie assistentie verleenen in de Kalver- straat, waar de arbeider Dr. in be schonken toestand zijn vrouw mishan delde. Toen de politie kwam, ging de man ook hevig tegen haar tekeer, zoo dat de man proces-verbaal kreeg we geus mishandeling en bedreiging. Zekere K. O., die zich in Haarlem een roes gedronken had, werd door de politie alhier in arrest gesteld. In den Willemsbeekweg woont bij zekere T. M. boven een gezin in, ook M. genaamd. Het bevalt den bewoner blijkbaar niet erg, want toen de man van het inwonende gezin Zaterdag avond afwezig was en de vrouw bood schappen ging doen, spijkerde M. de deur van de bovenkamer dicht, zoodat de vrouw, toen ze terugkwam, er niet in kon. Daar echter hare twee kinderen in huis waren, ging ze er niet mee ac- coord en werd politiehulp ingeroepen De politie heeft toen geholpen, zoodat de vrouw weer bij haar kinderen kon komen. Een en ander lokte een massa kijkers. De reis van Euphonie naar Ostende. Zooals onze lezers reeds weten, was ons Symphonie-orkest Euphonie al hier, directeur de heer Mar. Adam te Haarlem, uitgenoodigd op Zondag 18 Juli een concert te geven in de bad plaats Ostende. Zaterdag trok het gezelschap naar België en Zondagmorgen 11 uur had de ontvangst (ook van andere gezelschap pen) plaats door het college van sche penen der stad Ostende. De eerewijn werd gepresenteerd en men werd. toe gesproken door den Burgemeester, die zijn sympathie betuigde met het optre den der Hollandsche gezelschappen Om 12 uur gaf Euphonie het concert op de Wapenplaats, op welk plein al leen de beste koren mochten optreden Nadat de Belgische en Hollandsche volksliederen waren gespeeld, welke met den verschuldigden eerbied wer den aangehoord, werd door Euphonie het volgende programma uitgevoerd „Kriegsmarsch" van Mendelssohn, het Bruidskoor uit d. Lohengrin v. Wagner de Aria Ho bat Mater van Rossini; de Paarlenvisschers van Oscar Fetras, en de Walburg-marsch van Moosbruggen. Vóór de laatste marsch werd ge speeld werd een prachtige verguld zil veren herinneringsmedaille door een der comité-leden namens de stad Os tende uitgereikt. Deze aanbieding ging vergezeld van een toespraak, waarin o.a. gezegd werd, dat Euphonie tot de beste gezelschappen behoorde, die de zen zomer waren opgetreden en men hoopte dan ook, dat Euphonie op geen festival te Ostende meer zou ontbre ken. Des avonds werd de Opera bezocht, waarna de heer Adam door het Festi val-comité en ook door eenige directeu ren van andere gezelschappen gecom plimenteerd werd over het schoons, dat Euphonie ten gehoore had gebracht Ons orkest en zijn directeur mogen dus met groot genoegen op deze reis terugzien. VELSEN Toegangsexamen Rijks H. B. S. Toegelaten tot de. le klasse: A. Bak ker, J. Bais, D. Boon, J. M. Boot, J Carst, J. Dalhuysen, P. Dekker, Aa Goldbohm, J. Gouda, J. N. de Graaff, J Groen, W. Ilaje, R. G. van 't Hoog, R Hemes van Dalen, H. Klijnveld, P. J, Licht, A. v. d. Mast, C. Maters, Ja. Ga Middelraad, Elsje de Nobel, J. Oprei Helena Oud, A. Paap, M. v. Praag, L. J Raaman, Jansje Reitsma, J. Ringers M. Roeske, Maria v. d. Schaar, N. A Schol, H. Ph. Servaas, D. Sterk, C. P. Teeuwen, B. A. Theding, J. Uiterwijk, Geertje v. Veen, M. Vermeulen, J. W. Verwoerd, H. J. H. Viets, W. Vons, D. Th. Winter, Klasina E. J. Wuis, D. J. Wyminga, Pieternella Ca. Zimmer- mann, H. J. Zuidweg. Toegelaten tot de 2e klasse: Corry Janzen. Toegelaten tot de 3e klasse N. Maar- leveld, J. W. v. d. Schuyt. WANDELPARK ..VELSERBEEK". OPENBAAR CONCERT te geven door de Harm. „Concordia", Directeur S. Vlessing, op Woensdag 22 Juli a.s., 's avonds 8 u. Programma: 1. Marche des Pierrots, S. Vlessing. 2. Ouverture Dichter énd Béuer, F. v. Luppé. 3. Souvenir de l'Arlerenne, G. Bizet. 4. Menuet, W. A. Mozart. PAUZE. 5. Vers l'Avenlr, (Marche), S. Vlessing 8. Espana Valse Espagnole, E. Waldteufel. 7. Fantaisie Roinantlque, L. Montagne. 8 Varia, Potpourri Anno 1924. Door de politie op Wijkeroog werd Zaterdag de woonwagenbewoner J. P. M. bekeurd, omdat deze niet de ver- eischte vergunning bad, om een woon wagen te mogen bewonen. Maandagmorgen deed een ingeze tene uit Beverwijk aangifte, dat zijn dochtertje Zondag bij de haven van het Hoogovenbedrijf was aangerand door een manspersoon. Gelukkig was de aan randing niet van ernstigen aard ge- weèst. De politie stelt een onderzoek in. De ouders kunnen o.i. niet voorzich tig genoeg zijn, het is verschrikkelijk, zooveel gespuis als er weer rondsluipt. Zaterdag werden 6 motorrijders bekeurd, wegens te snel rijden. De schrik schijnt er niet gauw in te komen en men blijft maar door jakkeren. Onder groote belangstelling heb ben Zaterdag en Zondag op het buiten goed „Rooswijk" de keuringe,n plaats gehad van politiehonden, uitgeschre ven door de Vereeniging van houders van Politiehonden in Nederland. Het prachtige terrein leende zich voor deze demonstraties uitmuntend, daar er ge legenheid te over was om alles, dat door de honden moest worden opge spoord, te verbergen. De jury bestond uit de heeren v. d. Ma9t, inspecteur, en Verheugd, agent van politie, beiden uit Amsterdam. De demonstraties bestonden in het op commando links en rechts volgen aan de lijn en los en naast 'n rijwiel, 't wei geren van aangeboden voedsel en het springen over heggen en een schutting v. 1.70 M. hoog. Bij den een gelukten de werkzaamheden uit den aard der zaak veel beter dan bij den ander, doch de jury was over het geheel best tevreden. Zeer interessant is het bewaken van een aan zijn zorgen toevertrouwd voor werp. Men kan den hond zeer dicht na deren en hij blijft kalm, doch tracht men het te bewaken voorwerp weg te nemen, dan is men nog niet gelukkig, daar dan kennis wordt gemaakt met de tanden. Het glanspunt van beide dagen was evenwel het transporteeren en opspo ren van den misdadiger. Deze in een biervoor opzettelijk gemaakt costuum wordt door den hond geleid <:n be waakt, heeft nergens last van zoolang hij zich rustig houdt, maar tracht hij te ontsnappen, dan is de hond er bij om hem dit te beletten. Vele eigenaars en liefhebbers van honden hadden het nuttige aan het aangename gekoppeld on van den tweeden dag een uitgaansdag gemaakt, iets waartoe de prachtige omgeving ruimschoots gelegenheid bood. Aan 7 der 10 deelnemende honden kon een diploma worden uitgereikt. Hl. Dbl.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1