Cor r icide één nacht R A ADSOVERZICHT. Zitting van Dinsdag 21 Juli 1925- „Te veel Consciëntie?" Met bekwamen en benijdenswaardige» spoed is niet-ldeine, niet-belangrijke agenda Dinsdag- ivond onder den hamer doorgegaan, voor welke atwerking allen wel dankbaar geweest zijn, want inderdaad 't was veel gevergd de raadsleden en uiteraard niet minder van verslaggevers om in deze tropische hitte te We hadden gedacht eerst nog eenige ver te vinden in Velsèrbeek, doch dit bleek illusie. Het was al net eender, een bakoven. we niet op klompen liepen en bij de ingang hinder hadden van de formidabele keien op den „wandelweg" liggen, waagden we het de dorre grasrand te loopen, docii we warm er bij, Hen parkwachter, die met bewonderens waardige snelheid over de paden heenschoof hief zijn stat en in minder dan een oogknip stonden we weer op de keien. De man was heei vriende lijk hoor, daar niet van doch we vonden het toch maar beter de pas betreden ingang weer uit te gaan en met loome schreden, zooals een raadslid achter ons opmerkte, de raadszaal op te zoeken, Hoe 't daar was? Er was een algemeen^ ge zwaai van zakdoeken, wit en bont dooreen. Enke le waren al ras in een soort dweiltjes veranderd, want bij sommige raadsleden, die dik in het haar zaten liep het water bij straaltjes en bij hen, die er meer glad bpven op waren en wier hoofden wat „opgeruimder" waren, tappelings tusschen het nekvel en het in katzwijm gevallen halsboordje. (Tusschen twee haakjes, wat zijn wij mannen toch nof5 een uilen om met dezen hittegolf onze halzen boeien in witgesteven en gestreken vadermoorders en hoe benijd ik u jonge en ook oudere dames om uw heerlijke luchtige korte japonnetjes, kort van onderen en van boven). Reeds dachten we, dat ons aanteekenblaadji maagdelijk zou blijven, wat zoowel ons als den lezers ten goede zou gekomen zijn, want dit raadsoverzicht ware dan achterwege gebleven, doch er zijn nu eenmaal raadsleden, die moeten en willen en zullen zich zeltgedrukt zien in de pers en in de gedrukte officiëele raadsverslagtn. Dies werd er toch nog over een paar punten ge boomd en laten we het eerlijk zeggen de punten waren het waard en onze absolute lethargie maakte plaats voor warme belangstelling. Niet waar, als er zeven duizend pop voor de gvmeenle mede gemoeid is, dan past 't ons aandachtig te zijn. Voor 17.000 gulden wil de maatschappij „Ma beg" te Utrecht de gemeente leveren een volle dig rioleeringsplan met aanverwante bescheiden, 'Zulks stond den Wethouder van Opeubarc W,er ken en het College van B, en W. wel aan. Een raadstuk verscheen en een regeltjes-verslaggever maakte er handig eén berichtje van, dat toen toevallig de aandacht trok van een andere rio- leerings-specialiteit in den Haag, die misschien als zoovelen, spoedig op den blanken nagel van zijn linkerduim had uitgèrekend, dat hij dat plan ook wel kon maken en voor veel minder. Hij bood B. en W. met bekwamen spoed aan het plan te leveren voor I 10.000, dus voor zeven duizend gulden minder. Denk nu niet, dat het een voorman van de putjesscheppers was, die het aanbod deed doch de heer F. J. C. van der Steen van Ommeren, die reeds 20 jaar in dienst is van de gemeente 's-Gravenhage voor het ma ken van rioleeringsplannen en ook op andere terreinen zijn sporen heeft verdiend. Waarschijnlijk is de heer van Ommeren meer technisch dan kaufmannisch aangelegd, want in het tegenovergestelde geval zou hij zijn prijs voorloopig voor zich hebben gehouden. Nu maakte het, zij het dan ook wellicht niet zoo bedoeld, den schijn van deloyale concurrentie een ander den prijs laten stellen en dan voor lager aanbieden. De Wethouder van O. W. die een zeer cons ciëntieus man is, wat hij bij een andere gelegen heid dezen avond ook weder toonde, meende daarom van de aanbieding van den heer van Ommeren geen gebruik te moeten maken, doch daar kwamen en o.i. geheel terecht enkele raads leden tegen op. Niet om den wethouder of het college onaangenaam te zijn, maar terwille van de f 7000.en omdat er zeer waarschijnlijk een hoogst plausibele reden voor den heer van Om meren geweest kan zijn, dat hij later dan anderen met zijne aanbieding kwam. Het schijnt n.l. dat de oproep, de advertentie, waarbij iemand gevraagd werd voor het maken van een rioleeringsplan iets a.an duidelijkheid te wenschen over gelaten heeft, zoodat de heer van Ommeren en waarschijnlijk ook anderen de mee ning hebben gekregen dat het bedoelde niet tot hun competentie behoorde en eerst later, toen zij lazen, dat B, en W. van Velsen voorstelden het rioleeringsplan te laten ontwerpen door de Indu- striëele Mij. „Mabeg" te Utrecht, begrepen, dat iets anders bedoeld werd, dan zij uit de adver tentie hadden gelezen. In dit verband vroeg de heer Dalmeijer aan houding tot de volgende zitting om alsnog den heer van Ommeren te hooren, die geen gelegen heid had gehad een volledig plan in te dienen, welk verzoek later door den heer Sluiters in een voorstel werd omgezet, doch door den raad werd verworpen na aandrang van den Wethouder van O. W., ofschoon deze erkende, dat er geen over wegend bezwaar tegen een kort uitstel was. Maar de consciëntie niet waar. Die is meer waard dan Septima Segima duizend gulden. Dat de gemeentelijke eer zou. zijn aangetast door een nadere bespreking met den heer van Ommeren, waardoor misschien f 7000,in de gemeentekas gespaard kon blijven, meenen wij echter wat al te consciëntieus van opvatting. Er was toch geen toezegging gedaan en geen limiet gesteld, zooals ook de heer Lande weert opmerkte. In ieder ge val is de mogelijkheid om f 7000,uit te sparen niet onder de oogen gezien. Een andere aangelegenheid, waarin de ge meentelijke eer gemoeid werd, was het verhuren van een tennisbaan in het park Velserbeek en is ons bij onderzoek gebleken, dat de beer Dun nebier te dien opzichte tenminste geen te groote gevoeligheid heeft getoond. De zaak zit zoo, als we het goed hebben. De heer P. J. Bakker had in Velserbeek van de vorige eigenaars voor een zacht prijsje een tennisbaan gepacht. Deze werd bij de theeschen- Icerij getrokken, na den aankoop door de ge meente en deze liet, volkomen en régie een nieuwe tennisbaan aanleggen, om aan haar ver plichtingen tegenover den heer Bakker te vol doen. De heer Bakker had de door hem gepachte tennisbaan onderverhuurd aan een tennisclub. De gemeente verhuurt nu aan den heer Bakker de nieuwe baan en deze verhuurt haar voor denzelfden prijs aan de tennisclub voor de dagen Woensdag, Zaterdag en Zondag. De gedachte, dat de heer Bakker uit den onderhuur een slaadje zou slaan is ons geheel ten onrechte gewekt. Voor den Dinsdag is door den pachter beslag op de baan gelegd voor 'n groepje meer gevorderden en de gemeente kan de baan verhuren en daarvan de profijten opstrijken gedurende de Maandag, de Donderdag en Zondag vóór 1 uur 's namiddags De pacht van den heer Bakker vervalt 31 Dec. 1926 en dan krijgt de gemeente de vrije be schikking over de baan en zullen de tennissers wel meer moeten opdokken. X Wil ons voorkomen» dat hier inderdaad van een plicht der gemeente gesproken kan worden en is ons na de bekomen inlichtingen het verzet van den heer Tusenius tegen het huurcontract niet duidelijk of gemotiveerd gebleken. De heer Schilling trok zijn interpellatie over het optreden van den agent van politie A, Rooze in om redenen die wij niet hebben verstaan. Ver moedelijk zal deze kwestie wel binnenskamers zijn afgedaan, Meer verwondering heeft het ge wekt dat door geen der raadsleden is geïnter pelleerd over de geweldige stank en verregaande waterverontreiniging van het Noordzeekanaal. Wel is naar we meenen een onderzoek ingesteld en de papierfabriek als de schuldige aangewezen, doch dat men het hier bij laten zal willen we niet hopen. Ook het geheim van een reuklooze vischmeel- fabriek is nog niet opgelost, zooals men aan de Zuidzijde der Visschershaven aan de neusvleu gels merken kan en minstens nog den heelen zomer zal men om ons te hoog geprezen strand te bereiken eenige levensgevaarlijke kuitenflik kers over het dammetje moeten slaan of een half uur met baggerlaarzen door het mulle zand moe ten ploeteren. IJmuiden's Bloei, vele zijn de voetangels en klemmen die ge zult moeten ruimen en uw we gen gaan niet over rozen. De Raadsoverzichter. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Naar we in De Telegraaf lezen is Woensdagmiddag te Almelo bij het zwemmen in het 'kanaal naar Nord- hom de 22-jarige vischventer Bosma afkomstig uit IJmuiden, verdronken. VELSEROORD Door Mej. K. werd bij de politie aangifte gedaan, dat zij van een boter boer boter had gekocht, die bij ieder pond boter een bon gaf, ter waarde van 15 cent. Bij bezit van 10 bons zou het geld worden uitbetaald. Mej. IC. had 10 bons, maar toen 'kwam de boterboer niet meer en aan het door hem opge geven adres in Haarlem was hij niet bekend. Gebleken is, dat deze boterboer dit ook in Wijkeroog, Beverwijk enz. heeft gedaan. De politie stelt een onderzoek in, de boterboer is bij liaar bekend. - In het lage hout aan den Zeeweg tegenover de Rijks H. B. S. ontstond Woensdagmiddag een brandje, dat door de brandweer spoedig bedwon gen was. - Door de politie werden vier perso nen bekeurd, wegens overtreding van het Rijwielreglement. Gevonden voorwerpen en dieren. Een witte kip, twee rijwielbelasting- plaatjes, een lederen ceintuur, een broche. „Euphonie" naar Ostende. Hoewel we onzen lezers reeds Woensdag verslag deden van de reis van „Euphonie" naar Ostende, geven we1 nog gaarne plaats aan het volgen de, meer uitvoerig relaas van één der deelnemers aan den tocht: Zaterdagmorgen 18 Juli met den trein van 9.01 vertrok van het station Velsen het symphonie-orkest „Eupho nie" met de verre bestemming Osten de, de bekende Belgische badplaats aan de Noordzee. Het doel van den tocht mag bekend verondersteld worden: „Euphonie" zou daar een concert geven op één der vele pleinen van de stad, om zoodoende de feeststemming te helpen verhoogen, die er in een badplaats met z'n druk uitgaansleven behoort te zijn. Omstreekts 1 uur werd Antwerpen bereikt. Hier werd de reis voor eenige uren onderbroken, in welken tusschen- tijd 'het reisgezelschap (de leden en een 12-tal supporters) een mooie wandeling maakte langs de hoofdstraten ICeizer- lei en Meir naar de Schelde, die onder de met onweer dreigende lucht en ge zien vanaf 'het hooge promenoir boven over de goederenloodsen een prachti- gen aanblik opleverde. Om 5 uur werd de tweede helft van de reis aangevangen. In de benauwd warme en allesbehalve zindelijke cou- pé's ging geenszins de opgewekte stem ming verloren, die den heelen dag ge- heerscht had, maar 't is te begrijpen, dat er een zucht van verlichting op ging, toen om 7.40 het doel van den tocht bereikt was. Na ons in ons hotel eens heerlijk ver- frisc'ht en een uitstekenden maaltijd gebruikt te hebben, maakten allen, niettegenstaande de vermoeienissen van de reis nog gretig gebruik van de gelegenheid, om een wandeling door de stad of langs den „Digue de Mer", de zeeboulevard, te maken. De Zondagmorgen was ook vrij voor ieder, die wenschte uit te gaan. Om 11 uur echter togen bestuur en directeur der vereeniging naar het Stadhuis, waar zij zouden worden voorgesteld aan het Schepencollege (wij zouden zeggen B. en W.) der stad. In de fraaie Schepenkamer troffen wij nog aan de besturen van twee andere Nederlandsche vereenigingen, een fan fare- en een harmoniecorps uit Oost burg en Aarderiburg. Hartelijke woor den en handdrukken werden door de gebruiken beteckent uw LIKDOORNS kwijt. Verkrijgbaar bij uw Drogist. even tevoren elkaar nog onbekende landgenooten gewisseld. Nadat het voorstellen aan Burgemeester en Sche penen was afgeloopen, had eerstge noemde in goedgekozen en zeer duide lijk Nederlandsch gelegenheid te wij zen op liet feit, dat dergelijke bezoeken mede bevorderlijk zijn aan de goede verstandhouding tusschen de beide landen. Om 12 uur was het onze beurt, de „kiosk" (muziektent) op de Wapen plaats, het plein voor het Stadhuis, te hestijgen. Een aandachtig gehoor luis terde naar de uitvoering van het vol gende: PROGRAMMA. 1. Brabangonne. 2. Wilhelmus. 3. Athalia-marsch, Mendelssohn 4. Ouverture ALessandro Stradella, Von Flotow. 5. Brautchor und Zug der Frauen uit Lohengrin, Wagner. 6. Stabat Mater (Aria uit) Rossini. 7. Oer Perlenfischer, Bizet. 8. Waldbua-marsch, Moosbrugger. Het verder gedeelte van den dag loste „Euphonie'' met haar aanhang zich weer op in de ongekende menigte van inwoners, vreemdelingen en dag- jesmenschen, hetzij om te genieten van een wandeling langs de zee of door de verbazend drukke winkelstraten, hetzij om een bezoek te brengen aan het „Pa norama van den IJzer", de winkelgale- rij of de wedrennen. Menig aandenken aan deze reis werd gekocht, die de eerste is, maar (hopen we) niet de eenige, welke „Euphonie" maakt. De avond werd door velen gepas seerd met een bezoek aan den schouw burg, waar de Rigoletto werd gegeven. Hoewel de terugreis Maandag reeds om 6.53 zou aanvangen, was het voor de imeesten laat, voor het hotel werd opgezocht. De warmte op de kamers en een hevig onweer, dat zich tegen het aanbreken van den morgen ontlast te, maakte, dat er van slapen niet veel kwam. Toch heerschten jool en lach in den trein naar Antwerpen. Menig vroolijk lied werd aangeheven en uit volle borst meegezongen, zoodat spoediger dan verwacht werd Antwerpen was be reikt. Hier splitste het gezelschap zich in tweeën. Een klein deel begaf zich per tram van het Zuid- naar het Cen traalstation, het andere verkoos te wandelen langs de breede en schaduw rijke Leien, genoemd naar de voor naamste Geallieerden: Amerika, Enge land, Frankrijk en Italië. Toen allen weer vereenigd waren, werd een bezoek gebracht aan den prachtigen Dierentuin, vlak achter het station. Een onaangenaam incident, deed zich voor, toen tegen het vertrekuur aan de controle in het station bleek, dat door n misverstand niet in den trein v. 1.38 maar in die van 1.00 voor ons plaats was gereserveerd. De stationschef wei gerde, ons toch te 1.38 te laten vertrek ken. Het minder aangename gevolg hiervan was, dat we in plaats van half 8 pas om half elf te Velsen arriveerden. De vroolijke stemming was echter door dezen tegenslag niet bedorven. In den mooien tweede-klaswagen, die te Roo sendaal voor ons gereserveerd werd, zorgden cello, kleine trom en eenige violen voor opgewekte muziek. Pas voorbij den Haag bleek het, dat ver scheidene door de lange reis en de in spanning van de laatste dagen ver moeid raakten. Het werd opmerkelijk stil en hier en daar werd in een hoekje een uiltje geknapt, maar het laatste deel der reis, het aan allen bekende traject PlaarlemVelsen, steeg de vroolijkheid ten top: de paarden ro ken den stal! Kwinkslag op kwinkslag bracht de lachspieren in beweging, vooral door de geestige manier, waar op een der supporters het Vlaamsch wist na te bootsen, dat hij paar dagen had hooren spreken. Op hartelijke wijze werd aan het station Velsen afscheid genomerï, na eenige hoeraatjes op „Euphonie" en haai* bestuur, dat gezorgd had voor het welslagen van den tocht. VELSEN Op menige openbare vergadering weet een enthousiast spreker de toe hoorders te begeesteren en in extase te brengen, doch nauwelijks is de verga dering afgeloopen of het vuur is al weer gebluscht. Zoo ook schrijft Kenn. met de vereeniging „Kindervreugd". Op de beide vergaderingen waar de beer Pareè uit Amsterdam, sprak orer het nut der speeltuinen wilde ieder medewerken, doch het is bij woorden gebleven. Behoudens enkelen die het ijverige bestuur trouw terzijde staan, laten de anderen alles aan hun lot over, waardoor het veel langer duurt, dan het bestuur zich had voorgesteld eer het terrein in gebruik kan worden genomen. Toch schieten de werkzaamheden aardig op, op het voorste gedeelte komt de afd. voor de kleine kinderen, n.l. een zandbak, wippen, schommels en twee betonnen gelegenheden voor het plaatsen van hobbelpaarden en om te tollen. Het achterste gedeelte is voor de grooteren met schommels, rekstok, wippen en zweefmolen, terwijl het middengedeelte wordt ingericht voor korf en voetbalterrein. Tevens zijn aanwezig 2 W.C.'s een urinoir en een bergplaatsje voor het speelgerei. Tot zoover gaat dus alles goed, maar het bestuur heeft dringend steun noodig, vooral financieel, laat dus elk, die voor deze nuttige instelling iets gevoeld, nog eens in de beurs tasten opdat alles goed in orde kan worden gemaakt en niet na eenigen tijd de boel moet wor den stopgezet. Het doel is aller belang stelling tenvolie waard. Door de politie op Wijkeroog werd aangehouden zekere K. K., die te Santpoort twee stoelen had ontvreemd. Hij werd voor den commissaris te IJmuiden geleid. E. T. en C. M. K. werden door de politie op Wijkeroog bekeurd wegens het loopen op verboden grond. SANTPOORT. Voor de akte Nuttige handwerken is te Amsterdam geslaagd Mej. M. Handgraaf alhier. Woensdagavond heeft aan den Bloemendaalscheweg bij de Alberdinck Thijmlaan een hevige aanrijding plaats gehad tusschen twee motorrij ders, die beiden zwaar gewond werden, terwijl de motorfietsen tevens vernield werden. Volgens ooggetuigen was de toe dracht als volgt: De heer H. Wigman, bloemist, wonende Alberdinck Thijm laan, kwam met groote snelheid uit de richting Bloemendaal, vergezeld van een passagier op zijn duo-zitting en nam reeds op een afstand van c.a. 30 meter vóór de Alb. Thijmlaan de lin kerhelft van den weg, om deze recht te kunnen inrijden. Uit de tegenovergestelde richting kwam de heer A. Schipper, slagers knecht te Santpoort aanrijden, echter aan de rechterzijde van den weg. De bocht in den Bloemendaalscheweg daar ter plaatse belemmerde voor bei den het uitzicht. De botsing was vree- selijk. De heer Wigman's bedoeling is ge weest om nog vóór de heer Schipper om te komen, echter het uiterst rechts aanhouden van den laatste was reden dat dit niet ging en de botsing onver mijdelijk werd. W. werd bij den heer Handgraaf binnengedragen, waar de dochter des huizes, een verpleegster, eerste hulp verleende. Het bleek dat èen been ge broken was en verder enkele huid- wonden waren bekomen. W. werd la ter met de auto van den inmiddels aangekomen dr. Westenburg uit Bloe mendaal, die tevens hulp verleende naar zijn woning vervoerd. S. bloedde vreeselijk uit'mond, neus en ooren en had het ontzettend be nauwd Hij werd ingedragen bij den heer Van Riel, waar dr. De Groot uit Santpoort direct 'hulp verleende. Later werd deze per ziekenauto naar het gesticht St. Joannes de Deo te Haarlem vervoerd. De passagier van W. bekwam geen letsel. De overblijfselen der motoren wer den geborgen in de garage van den heer Nelis. Een dame die van het ongeluk ge tuige was, geraakte buiten bewustzijn en werd elders bijgebracht. De politie maakte van het voorgevallene proces verbaal op. Tijdens de consternatie werd van het rijwiel van den heer Hiemstra uit Santpoort, het belastingmerk gestolen. De dief schijnt dus niet erg onder den indruk van dit noodlottig gebeuren te zijn geweest. Naar wij zoo juist vernemen, is de toestand van den heer S. bevredigend. Kenn. Ed De nieuwe steen voor de bouwwereld. Reeds eenigen tijd wisten wij, aldus schrijft de Kenn. Ed., dat onze bouwwereld verrijkt was met een steensoort, vervaardigd uit hoogovenslakken. Om hieromtrent iets naders te vernemen hebben wij ons gewend tot ir. P. van Delden, bedrijfslei der van de firma Butzer, die hare fabriek gevestigd beeft onder den rook van het Hoogovenbedrijf te Velsen, De heer Van Delden was zoo vriendelijk ons het bedrijf te laten den. V - De verwerking van de Wj hethoogovenbe drijf vallende slakken is betrekkelijk nog in vergelijking met het hoogovenbedrijf ZeHleuv' Bij het hoogovenbedrijf worden als groB(j feu vele soorten ertsen gebruikt, waarin het op chemische wijze is gebonden. Om hieruit'1?*' ijzer los te maken is een toevoeging van l stoffen en chemicaliën noodig, die te zamen de hooge temperatuur het ijzer in gloeienden d*' vloeibaren vorm onder in den oven doen v'er melen. Op dit zware ijzer drijft, als olie op h°' water, het overblijvende van dit in chemisch zicht zeer interessante proces. Dit is de gloeie°l vloeibare hoogovenslak. Deze slak wordt od h paalde tijden afgetapt en is dus uii den aard vloeistof een zeer homogene stof, die niets maken heeft met de vele andere stoffen die m gemeenlijk onder den naam van „slak" aantreft60 Enkele jaren geleden nog zag men steeds d' karren met de gloeiende slag rijden naar de da j toe bestemde stortplaatsen, de zoogenaamd slakkenbergen, en zich daar leegstorten, Dit y' tot gevolg dat een hoogovenbedrijf van eenige b i teekenis al zeer spoedig enorme hoeveelhede van deze slakken opzamelde en er zoo slakken0! bergen ontstonden, zooals men die in het R0er bekken en in andere industrieele gebieden ka i waarnemen. Zoo b.v. heeft de Gute Hoffnïngshü^ te te Oberhausen een slakkenberg ongeveer v een omvang van het eiland Helgoland, Het is begrijpen, dat een dergelijke verspilling van ener gie, plaatsruimte en materiaal de techniek heel! aangespoord ook dezen bedrijfsafval nuttig maken. In de eerste plaats werd ontdekt dat men do« het materiaal aan een uiterst snelle afkoelk bloot te stellen, een stof verkreeg die op zat gelijkt. Men noemt dit product dan ook slakke» zand. Het werd gebruikt als vulmateriaal vooa' i mijnen tot opvulling van afgewerkte gar,gj. Doch spoedig werd ontdekt, dat dit zand, afkoj stig van slakken van een zekere chemische menstelling, beschikte over enorme hydraulisch capaciteiten. Het zijn deze capaciteiten die dt chemici in de laatste jaren van de vorige eeuv aanleiding hebben gegeven de slakken toe te pa(. sen als grondstoffen voor diverse bouwmateriakt Nog betrekkelijk versch ligt in onze herimt, ring de groote strijd om de waarde van den hoog. oven, in Duitschland gevoerd, welke strijd glon". eus is geëindigd in een volledig accepteeren hifi, van. Doch ook hiermee waren de toepassingsnx. gelijkheden niet uitgeput. Spoedig begon nJ het succes van den kunstmatigen kalkzands|(5 indachtig, pogingen te doen uit het slakkenmib riaal steenen te maken, met het gevolg dat j reeds ongeveer 20 jaren in Duitschland de ha, ovensteen gretig wordt gebruikt, omdat zij uitermate licht is, doch vooral om zijn oniü tastbaarheid voor klimatische- en bodem-invl» den, waardoor hij te vergelijken is met het poi|. landcement-beton, Het is dus niet te verwonderen, dat de dirêcb van de Kon, Ned, Hoogoven- en Staalfabriek» te IJmuiden in haar streven, ons eenig hoogover- werk groot te maken, ook hierin heeft gepi) beerd haar uiterst modern opgezet bedrijf verd; rendabel te maken. Aan de firma H. Butzer's Beton- en Wale bouw te Den Haag, die in verband met haar rt' connecties in Duitschland over een technisch j® cédé voor het maken van hoogovénsteen bescbil te, werd de toestemming verleend op het toif oventerreïn een fabriek te bouwen met hef uit de bij het bedrijf te IJmuiden vallende slii ken, steenen te fabriceeren. Zoo kwam dan de eerste Nederlandsche kf ovensteenfabriek tot stand, welks personeel fe de innige samenwerking met het technisch pern, neel van het hoogovenbedrijf, na veel zoebe in mocht slagen het beschikbare procédé in fa passing te brengen op de IJmuidensche sfafch, daardoor de Nederlandsche bouwwereld verrijken met een mooien bouwsteen. Het slakkenzand-materiaal wordt daartoe, i eenige bewerkingen te hebben doorloppen, een zeer klein percentage portiand-cemenl m mengd, met het gevolg dat de steénvormlagea: de machtige steenpersen gekomen, na on^'t een maand aan de buitenlucht te zijn bloolf steld, reeds als een harde, lichte, scherpkanlij geliike steen kan worden afgevoerd. De steen beschikt dus na één maand oven voldoende hardheid om verladen en verbouwi worden en heeft dan een drukvastheid van oof 130140 K.G, per vierk, c.M., welke drab heid nog gedurende 1 a l1/^ jaar regelmatig t eemt. Na deze heldere uiteenzetting van ir, v, Del(| bezochten wij het terrein waarop de fabriil bebouwd, het terrein waar tevens een paar* h'oen van deze steenen reeds voor afleveria(| ren opgestapeld. Hier zagen wü ook dat des tenmuur van de fabriek was gebouwd met q hoogovensteen, die o.i. wat kleur betreft,4 mooier is dan de tegenwoordig gebruikte!» steen. Wij twijfelen er dan ook niet aan of 'J hoogovensteen zal zich bijzonder leenen vcoii huizenbouw- zoowel in binnen- als buitenmrj Adviescommissie voor bouwontwerpen I in Noord-Holland. Verschenen is het jaarverslag van de adj commissie voor bouwontwerpen en uitbreilj plannen in Noord-Holland, De commissie «j daarin, dat zij van autoriteiten zoowel all langhebbenden veel medewerking ondervindt had zij uiteraard nog veel tegenstand leij winnen. Ook bij het streven om door mondeling/I viezen tot bevredigende resultaten te gf'J werd ondervonden, dat veel verkeerd inzie" onjuiste opvattingen zijn weg te nemeiii tttj zien van het verband tusschen een goede, dige, zuivere constructie en èen architect^ rythmische indeeling, door onverpoosd hetf wende publiek op voorbeeld en tegenvoorM wijzen. Dat in vele kringen en bij vele vakW naars nog al te dikwijls een (in werkelijkhjb bestaande) scheiding wordt gemaakt tusscb uitsluitend technisch bouwen en het aest® bouwen, blijkt nog bijna dagelijks. Het bouwende publiek tot het onjuiste W inzicht te brengen, blijft de commissie dan een voornaam deel van haar taak beschouw Het contract, met de verschillende besturen reeds vroeger verkregen, werd i» behouden en voortgezet. Ten aanzien van het opnemen van standbepaling in de bouwverordening valt melden, dat deze voorname stap tot een aesthetisch aanzien van te stichten boutfj, werd gedaan in de gemeenten Aalsmeer, Koog a. d. Zaan en Bovenkarspel. J Er kwam een belangrijke uitbreiding J werk der commissie door de regeling gemeentebestuur van Velsen, waardoor dn gedelegeerd door de advies-commissie, directeur van openbare werken van j adviseerend lid, een schoonheidscomm'S men, die tweemaal per maand te Ve houdt. (olj Mocht een dergelijke werkwijze m o op grooter schaal plaats vinden, dan za ganisatie van de commissie onder d«o°» worden gezien. jtó Voor «e gemeente Velsen werdefl b»9HWoniwerg>an f

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2