«{der Courant Persil Oenken aan 3 dingen: ^(25 Jul' I925- 2e b,ad „IIJÏÏÜBTEH VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN ,ve0herv, kerk ns. Erdman. y. Poelgeest, Pred. te Cestrlcum. Gerekend tegen 5 procent kostte dit f 50.000 aan rente. Thans mag de ge meente nog f 500.000 per jaar aan kas geld opnemen. Wanneer nu bij den ge meentelijken ophaal- en stortings- dicnst eens f 200.000 per jaar gestort wordt, kan de gemeente dit geld ge bruiken en zal zij niet zooveel kasgeld behoeven op te nemen. Dit bespaart de gemeente dus duizenden guldens aan rente. Dan zijn er menschen, die meenen dat de aansluiting bij den ophaal- en stortingsdienst geld kost. Dit is heele- .0». -.. j_,.i maal onjuist. Die aansluiting kost hun j, Dlen'ten *an^ geen cent en voor het ophalen van het |g|e voor de Kerk. geld wordt niets berekend. Men haalt iniERK (Koning Wlllomihnli) I wekelijks of maandelijks een vast be- n heer Vermeulen. drag, men betaalt er uw belastingen i„iimd voor jongens entneisjee van, zelfs het verschuldigde voor met 1R i."l fin 14 tot en met 18 jeer). 8 uur: Bidstond. Gem. Aid. ProL Band. dienst. geref. kerk. pi. de Jong, tergebruik, men heeft nooit last van aanmaningen, deurwaarders enz. En dat alles kost u niets, er wordt geen cent extra kosten voor berekend. Wanneer iedere arbeider zich bij dezen dienst aansluit, zal dit ook lei den tot belastingverlaging. Want het vin Broek op Langindijk.|zal beteekenen, dat het aantal oninba- vliegtuig der Ned. Luchtvaart-Mij. dan in een of anderen autobus, die langs allerlei smalle, boch tige en vaak ook nog drukke wegen snort. L, Dezelfde. cbr. geref, kerk. p5, T. A. Bakker. Derelfde. juoelisatie hoogeberg. ■morgen 10 uur Samenkomst, «niddag 12 uur: Zondagschool, mond 7.30 uur i Samenkomst. B. Jenninga. J Ai... re posen veel kleiner wordt. Nu wordt er steeds 10 procent aan oninbare pos ten afgetrokken, maar waar de klein ste inkomens bun belastingen nu met een kwartje per week kunnen betalen, is het te voorzien, dat de totale op brengst straks grooter zal worden. En hde hooger opbrengst, hoe eerder be lastingverlaging. Het overschot op den ■dienst van 1924 is zóó meegevallen (er r .-sOpenlucht-Samenkomst op 'f bijkans een kwart millioen over), l het Koningsplein. dat we mogen verwachten, dat de hoof- i «avond 7 30 uur: Meisjeskrans delijke omslag liet volgend jaar weer 8 voor meisjes vanaf 12 jaar. e,i" flink stuk omlaag zal gaan. Als 8 uur: Bijbelbespreking. doordat het aantal oninbare pos- T ™Dnnnn vermmdjert, de opbrengst hooger VELSEKUUtU/. wórdt, gaan we de goede richting uit ned. herv. kerk Itn worden de belastingen straks niet de heer Gutteling, vin Geesteren. meer ondragelijk. geref kerk Wij herhalen dus ons advies: Sluit u p. W. S. Pontier, vin M.i.dijk, aan den gemeentelijken ophaal- U5, .7eh stortingsdienst. Men lette ook nog op het: gemeentelijke dienst. Het is geen particuliere zaak, maar een ge meentelijke instelling. Het geld is zoo veilig als 't maar kan zijn, aan het hoofd van den dienst staat de gemeen te-ontvanger, die zekerheid stelt voor zijn beheer. Wij hebben enkele voordeel en van het op deze wijze betalen uiteengezet. Er zijn er nog meer, maar hierover zal men de volgende week wel lezen. Dezelfde. VELSEN ned. hert. kerk i: De. M. J. Punselie, van Leiden. WIJKEROOG. geref. kerk. Ds. J. D. Boerkoel. H. Avondmial. i: Dezelfde. Dinkzegglng. SANTPOORT ned. hert. kerk r: Prof. Dr. O. A. v. d. Berg v. Cyiingi. lokaal bethel. ju: Godsdienstoefening, but-. Ds. F. O. Petersen, van Bloemendail. evangelisatie. i: Den heer Hykoop, te Amsterdim. BEVERWIJK, ioofsgezinde gemeente. Dl. B. P. Plintengi, Doopsgez. Predikint te Haarlem VAN DEN WACHTTOREN. officieel. BURGERLIJKE STAND. Huwelijksaangiften. Ambtenaar van den Burgerlijken der gemeente Velsen brengt ter Is van belanghebbenden, dat het :g is, dat bij de huwelijksaangifte tukken worden overgelegd, die het huwelijk vereischt worden, nde onjuistheden of teleurstellin ten aanzien van de hnwelijksaf- lling of huwelijksvoltrekking te iomen. ithtingen betreffende dc vereiscli- lukken kunnen verkregen worden J!afdeeling Burgerlijke Stand op t werkdag tusschen 9 uur v.m. en tram. Ambtenaar van den Burgerlijken voornoemd, SUWERINK. sluit u aan. fil geen politieke leuze, lezer, [sgeen opwekking, om u bij een of partij of vereeniging aan te pn, maar een opwekking, om u sluiten bij den gemeentelijken M- en stortingsdienst. hebben er steeds voor gepleit, dat hier zou komen en nu willen we pe bevorderen, dat velen zich aan- f®. Want er blijkt nog allerlei mi3- ftftd te bestaan over dezen dienst, bjh menschen, die Het veilige vliegen. Een ongeluk met een vliegtuig maakt door het ongewone een dieper indruk dan een ongeluk [met een trein of auto. Een bewijs zou men kunnen zeggen, dat een vliegtuigongeluk niet veel voor komt, immers anders zou het niet ongewoon zijn [en de aandacht niet zoo sterk trekken. Tegen die I,bewijsvoering voor de veiligheid van den luchtweg is wel iets in te brengen, maar er zit toch ook een ideel waarheid in. Maar bewijzen is moeilijk werk, l;dat makkelijk lijkt. Jaren geleden verongelukte in ions land voor het eerst een vliegenier. Men heeft voor den jongen man een standbeeld opgericht. Thans denkt niemand er meer aan een standbeeld op te richten voor een luchtheld, die doodvalt; een bewijs, dat vele vliegeniers hun leven verliezen? Er zouden te veel standbeelden komen. Ook deze redeneering is niet juist. Het is een kunst om na ;n stelling de rechte gevolgtrekking te trekken. De wet stelt thans luchtvaarders met zeelieden gelijk. Heeft men 'n jaar na hun vertrek niets meer van hen vernomen, dan worden zij geacht ver loren te zijn. Die termijn is gesteld door de wet, om hun zaken te regelen, hun huwelijk ontbonden te kunnen verklaren enz. Daar krijgt men dus weer den indruk, dat 't vliegen zeer gevaarlijk is. Maar waarschijnlijk heeft^. een chauffeur, die alle dagen achter het rad zit, meer kans een ongeluk te krij gen dan een zeeman. En in de gevarenklasse der ongevallenwet staat de glazenwasscher vrij wat hooger dan de vliegenier. De kans, dat men van een verongelukten zeeman of aviateur niets meer hoort, is echter grooter, daarmee staat hun beroep nog niet dichter bij den dood. De Kon. Luchtv. Mij. heeft nog heel weinige ernstige ongelukken te boeken. Op het groot aan tal passagiers, dat zij vervoerd heeft en de tien duizenden K.M., die haar vliegtuigen hebben afge legd, is het aantal ongelukken inderdaad heel ge ring. Men mag aannemen, dat deze Mij. de streng ste maatregelen voor de veiligheid neemt. Haar goede naam en toekomst hangen daarvan in de eerste plaats af. Zij moet de luchtschuwheid van het publiek overwinnen en die is nog niet gering. Hoe wordt door de wetenschapvan het verze keringwezen gedacht over de veiligheid van het vliegen? Haar berekeningen steunen op vertrouw bare gegevens. Zij werkt zoo weinig mogelijk met onderstellingen en gissingen. Zij is een echte cijfer- wetenschap. De Nat. Levensverzekering-Bank acht zonder extra-premie het risico, aan de luchtvaart verbon den, niet gedekt, indien niet een volle jaarpremie is voldaan of indien de verzekerde, leerling- of beroepsvlieger is, als bestuurder of waarnemer fungeert, of hem het doen van luchtreizen kan worden opgelegd. Dat klinkt vrij bedenkelijk. Maar men moet niet vergeten, dat een verzekeringmaatschappij in de lste olaats 7-Ordt vnnr oirfon J T-'- meenen dat dienst weer 'heel wat zal kosten i js^e plaats zorgt voor eigen zekerheid. Zij eischt WIS zal -drukken op het belasting- hier vooral van hen, die veel in de lucht zijn, een P; Niets is echter minder waar. 1 extra-premie en het is nog al duidelijk, dat zij, die de voeten altijd op den vasten grond houden, in het geheel geen gevaar van een Iuchtongeval loopen. Maar bijzonder gevaarlijk Is vliegen vol gens de wetenschap van het verzekeringwezen toch niet. Immers wie eenmaal de eerste jaar premie heeft betaald, kan als passagier gerust een luchtreis ondernemen. De maatschappij doet bij gewone premie-betaling dan toch niets aan haar verplichtingen tegen hem af. Beschikten we over voldoende cijfers, dan zou het waarschijnlijk blij ken, dat het zeker niet gevaarlijker is in een is echter minder waar. behoeft er voor dezen dienst P»M te worden aangesteld. De worden geïnd door menschen, d 'b dienst der gemeente zijn. li», za' deze dienst geen geld niaar een groot voordeel voor gWptë opleveren. Tot voor kort tj gemeente n.l. een millioen 1 I*1' Jaar aan kasgeld leenen. 1. Persil in koud water oplossen; 2. Het waschgoed in dat koude sop doen 3. Het waschgoed gedurende een kwartier eenmaal koken I Zoo, Dames geschiedt het was» schen op de juiste manier! Indien Gij dan nog grondig naspoelt, eerst in goed warm vervolgens in koud water, is Uw waschgoed zoo welrie» kend en helder wit als Gij nimmer beter zoudt kunnen verlangen. Gebruikt echter uitsluitend Zelfwerkend Waschmiddel, zonder eenige toevoeging van zeep of zeeppoederwant alleen dan bereikt Gij een volmaakt succes en wascht Gij inderdaad op z'n voordeeligst 1 Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: E. Oster- mann 6. Co. Amsterdam. Fabiikante -• Henkei 6. Cie., A. G-, Diisseldorf. vorige jaar posten over de Werga 3choof, in het I gebied van Abd-el-krim kleine militaire neder zettingen vestigde. Toen is de ,,held der Mooren' begonnen, met het recht en de zelfstandigheid van zijn land op te eischen. In het besef van liet goed recht van zijn zaak heeft hij Jndelijk den strijd tegen een groote militaire mogendheid aun- i gedurfd. De Spanjaarden heeft hij hun kracht j doen zoeken in terugtrekkende bewegingen zeker is het zijn doel heel Marokko te verlos- sen uit de macht der Europeanen en hen terug te jagen over de zee naar de landen, wuar zij i thuis zijn en de baas mogen spelen. De „eerzuch j tige schavuit" wordt in zijn eigen land geëerd al: de moedige verlosser. Zou die kijk zoo heel o zuiver wezen! De Chineezen zijn een verraderlijk volk. Ge- Europeaan, geen zendeling, geen vrouw zelfs J veilig voor hen. De Europeanen moeten allen uit het binnenland wegvluchten, om zich in de ha j vensteden onder bescherming te kunnen stellen van de Eurooeesche troepen en schepen. De Chi neezer. ziin door een dollen haat tegen de blanken bezield. Zij noemen hen vreemde duivels. Het ka non en de revolver zijn de eenige middelen, hen in bedwang te houden. Hoort ook de wederpartij. Het is de Chineezen J een ergernis, dat de vreemdelingen hun eigen I litie en justitie hebben en zich in verschillend' groote Chineesche steden als heer en meester j gedragen. Ook hindert het hun, dat die vreem- 1 delingen rijkdommen uit China halen, terwijl hun i eigen volk armoe lijdt. Zij willen baas zijn in eigen a huis en eischen, dat gasten zich naar de regels van het huis zullen gedragen. De vijandschap te gen de Europeanen is zeer verklaarbaar. De be kende gebeurtenissen te Shangai zijn er een felle uitbarsting van geweest en heel China is ten slot te razend geworden. Engelsche politie namen in Shangai studenten gevangen, die in verband met een staking betoogden. Het volk wilde hen te hulp komen. De betoogers waren volkomen vreed zaam geweest, het volk wilde ook geen geweld maar de Eng. politieofficier liet zonder waar- schuwing direct schieten, zoodat er zes getrotfen werden. Een gemengde commissie, die de gebeurtenissen in Shangai heeft onderzocht, geeft zeker onpar tijdige voorstelling. Is het niet te begrijpen, dat de Chineezen Engelschen, Amerikanen, Japan ners en andere vreemden voor duivels houden' Als de Europeanen zichzelf eens zagen, zooals di door hen overheerschte volken in andere wereld- deelen hen zien, dan zouden ze wel gauw gaan zorgen voor betere verhouding tusschen blank en geel en bruin en zwart. Wie maken den weg onveilig? Men kan in het algemeen zeggen chauffeurs, wielrijders en voetgangers, die zich niet stipt aan de verkeerswetten houden. Zeker de hrift der zeer vele ongelukken moeten daardoor verklaard worden. De meeste ongelukken gebeuren niet op de drukste wegen. Wanneer men rekening houdt met hel aautal auto's, fietsen, voetgangers in de drukste straten van Amsterdam, dan is het aantal ongelukken daar niet zoo buitengewoon grc.ot. Op menigen, betrekkelijk rustigen buitenweg ge beuren er meer. Door de verkeerspolitie en be tere opvoeding in de regelen van het verkeer is het publiek in een groote stad gewend zich aan die wetten te houden, maar huiten nei-mt mc-n het er zoo nauw niet mee. Er zijn ook andere oorzaken, nopdloH'ge ioop m onvoorziene omstandigheden, roekeloosheid, [onverschilligheid, koppigheid, zenuwachtigheid van hen, die de wegen gebruiken. Maar de voor naamste oorzaak is wel onwetendheid of onge hoorzaamheid tegenover de wetten van den weg. Verschillende provincies nebben vrijwillige ver- keersinspecties; alleen Géldërland heeft een pro vinciale inspectie met een politieman als inspec teur, Deze let op het voorgeschreven gewicht dei vrachtauto's, den goeden toestand van stuur- er reminrichtingen en het naleven der verkeerswet- Hij vertelt, in een klein dorp kinderen op den weg aan het spelen gevonden te hebben, die zich om zijn signalen niets bekommerden. In dat dorp had een kind wel eens de „aardigheid", op den weg te gaan liggen, om de auto's te doen stoppen. De inspecteur heeft zich tot den onde: wijzer gewend, om daar eerbied yoor de wetten van het verkeer bij de jeugd in te prenh-i. Hij rijdt zoo ongeveer alle dagen door de provincie: maakt verbalen of geeft waarschuwingen en hij: heeft succes, Gelderland is de provincie, waai veel getoerd wordt, het schoon van zijn heuvelen, bosschen trekt vele auto's en fietsen en tcch na de oprichting der provinciale inspectie het aantal ongelukken op den weg er sterk vermin derd. Wanneer volgen de andere provincies, om op deze wijze aan het aantal verkeersongevallen paal en perk te stellen? Ze zijn immers niet vermijdelijk, zooals in Gelderland is gebleken. Door andere oogen. Het is waar, dat men de menschen moet laten praten en alleen zijn plicht doen. Maar het is ook wel eens leerzaam, te hooren, hoe anderen ovei ons oordeelen en onszelf te zien door de oogen van onze medemenschen. Wij hebben het nog niet zoover in zelfkennis gebracht, dat de raee- ning van onze naasten over ons niet tot zelfont dekking zou kunnen brengen. Misschien ontdek ken we zoo wel den balk in eigen oog. Dat alles geldt ook van heel een volk. De Franschen zien in Abd-el-krim een wreeden en heerschzuchtlgen man, die droomt van een heer schappij over heel Moorenland en op wreede wij ze zijn plannen poogt te volvoeren. Hij durft zelfs propaganda te maken voor zijn zaak bij andere stammen. Hij zet overal op tegen het Fransche ge zag. Hij begint een oorlog, terwijl Frankrijk nóg moe is van den vorige, in finantieele moeilijkhe den verkeert en de regeering over een meerder heid beschik, die boven alles vrede wil. Zoo'n snoodaard, alsof ooit iemand een oorlog begint, I als het zijn vijand minder gelegen komt. Ook heeft hij van een strijd voor zijn macht en eer een heiligen oorlog gemaakt. De huichelaar, als of ooit een staat, die om de macht naar het zwaard grijpt, daaraan een schoonen schijn tracht te geven en beweert, dat het om rechtvaardig heid beschikt die boven alles vrede wil. Zoo'n gaat. Hoe zien echter de oogen der Mooren Abd- el-krim en oordeelen zij over den oorlog, die Frankrijk maar niet in een vloek en een zucht kan winnen. De vijandschap is begonnen, toen Frankrijk het Het bevolkingsvraagstuk. Het lijkt wel een zeer somber vraagstuk. De bevolking neemt zoo snel toe, dat wij over een halve eeuw tweemaal zooveel medeburgers en inedeeters zullen hebben dan thans. Zij neemt sneller toe dan de productie. Dus armoe en honger zijn onvermijdelijk in de toekomst. Dat is een heel duidelijke en afdoende redeneering. Maar moei lijke vraagstukken worden gewoonlijk niet een voudig opgelost en zoo zit er aan het bevolkings vraagstuk veel meer vast, dan men gewoonlijk wel meent. Onze bevolking neemt niet meer zoo snel toe als eenige jaren geleden. Dit is een gevolg van het bijzonder lage geboortecijfer. Maar ook is er in '24 meer vertrek dan vestiging geweest. Neder land schijnt voor de buitenlanders minder aan trekkelijk geworden te zijn; dat geldt in het bij zonder voor Duitschland, waar de toestand zacht jes aan weer normaal wordt. Vele Duitsche dienst meisjes keeren geleidelijk weer naar het vader land terug. De emigratie beteekent nog niet veel. Amerika laat maar een klein aantal binnen. Canada biedt alleen aan landbouwers, die hard willen werken, goede vooruitzichten. Er is nog geen trek naar Frankrijk bij onze landarbeiders, ook :al zijn er hier te veel en kunnen ze daar een be hoorlijk loon verdienen. Het toenemingscijfer voor '24 is 1.42 Gaan we een eeuw terug, dan blijkt de dichtheid onzer bevolking sterk toege nomen te zijn. In 1830 woonde er hier 80.2 inwo ners op den vierkanten K.M. en 1 Januari '25 224.3, dus bijna driemaal zooveel. Als dat zoo door gaat, zal er ten slotte geen plaats meer zijn, om te wonen. Velen vreezen dan ook een over bevolking in de toekomst. Het dichtstbevolkt is Zuid-Holland, een gevolg van de vele steden, Rot terdam, den Haag, Leiden, Schiedam, Delft enz. Het dunstbevolkt is Drente, dan volgt Friesland. De provincie met weinig industrie en met slechts een stad, Leeuwarden boven de 40000 zielen. De kleinste provinciale hoofdstad is Drente. Assen telt slechts 18000 zielen, dan volgen Middelburg, Zwolle, den Bosch. Op een vergadering der Heldringgestichten heeft Mr. A. A. van Rhijn zijn meening over het bevol kingsvraagstuk gegeven. De productie kan geen gelijken tred houden met de uitbreiding der be volking. Er komen meer monden maar de hoeveel-, heid brood wordt niet in evenredigheid daarmee grooter. Die wanverhouding wordt door groote j rampen als epidemiën, hongersnooden enz. kleiner gemaakt. Men kan haar ook voorkomen door on-1 gehuwd te blijven of het kindertal klein te houden. Becijferingen over het bevolkingscijfer in de toe komst hebben niet veel waarde. Men beweert wel, dat Nederland over twee eeuwen 110 millioen in woners zal hebben, dus nog aanmerkelijk me?r dan Duitschland, bijna zooveel als Duitschland en Frankrijk samen. Men vergeet dan, dat aan de daling van het steitftecijfer een eind zal komen. Daardoor wordt de raming veel te hoog. Er is een reusachtige toename van bevolking sinds de middeleeuwen. Is de boterham sinds dien tijd kleiner geworden? Onze arbeiders in sommige steden, zeide Mr. van Rhyn, hebben welhaast meer comfort dan een vorst in de middeleeuwen. Ook mag men verwachten, dat de productiviteit van den bodem nog zal toenemen, nieuwe gewas sen kunnen ontdekt worden, de irrigatie zal wor den verbeterd enz. enz. De toestand is daarom op dit oogenblik niet verontrustend. In ons land is nog veel grond te winnen door ontginning en ontwatering. De Zuiderzee wordt voor een deel land en er zijn nog uitgestrekte ge bieden in de wereld, waar voor vele handen werk en voor vele monden brood is te vinden. Van de neo-multhusiaansche middelen, de kunstmatige be perking der geboorten is Mr. van Rhyn een sterke tegenstander. Hij ziet er een gevaar in voor de verhouding tusschen man en vrouw en voor het huwelijk. Er worden geesten door opgeroepen, die niet meer te bezweren zijn. In vele gevallen leidt het tot kinderlooze gezinnen of gezinnen met een kind. Daaraan zijn groote paedagogische na- deelen verbonden. Ook is volgens de statistiek het aantal echtscheidingen het grootst bij huwelijken zonder kinderen. Het komt ons voor, dat bij een goede verdeeling der menschen over de aarde en in tiet vertrouwen, dat de toekomst zeker nog wel nieuwe wegen tot welvaart zal openen, men zich niet bezorgd hoeft te maken voor overbevolkingin afzienbare toe komst. Trouwens men praat er wel over, maar er zou wel iemand zijn doen en laten door die vrees ook maar eenigszins laten beinvloedeo? Het hondenbaantje. Het is de hoogste waardigheid en de drager wordt dan ook met Excellentie aangesproken, niettemin is het een hondenbaantje. De minister hangt af van zijn ambtenaren. Het zijn zijn minde ren maar met al hun strijkages voor hem kunnen zij hem tegenwerken en het leven onzettend las tig maken. Hij hangt af van Tweede en Eerste Kamer. Een poosje kan hij bij haar in de gunst blijven,maar dan is het mis en wordt hem op alle mogelijke manieren gezegd, dat hij maar moest heen gaan en dat zijn aanblijven een ramp voor het land is. Hij moet bij zijn voorstellen door allerlei partijoverwegingen heenzeilen. Hij moet de pro testanten geen aanstoot geven en de katholieken niet ergeren, Hij moet zorgen, dat men zijn voorstellen niet conservatief en ook niet socialistisch kan noemen. Den een is hij te rood en den ander te zwart. Hij mag niet te veel geld uit geven, maar loopt bij zuinigheid gevaar, dat men hem verwijt het welzijn der schatkist te stellen bo ven dat der natie. Hij heeft bij zijn wetsvoorstellen te maken met honderd menschen, die er fouten inzien en er verbeteringen in willen aanbrengen en zijn werk zoo veranderen, dat hij hetzelf vaak niet meer kent en begrijpt. Hij kan er vast op rekenen dat men hem niet berekend zal vinden voor zijn taak. Bijt hij van zich af, dan vindt men hem brutaal en heerschzuchtig en is hij soepel en welwillend, dan maakt hij een zwak figuur. Het is daarom te begrijpen, dat elke kabi netskwestie van langen duur is, want ondanks de eer zien velen tegen het hondenbaantje op. SCHEEPVAART f— De Raad voor de Scheepvaart stelde een onderzoek in naar de oorzaak van de aanvaring, welke heeft plaats ^ehad tusschen de stoom schepen „Maasstroom" van de Holl. Stoomboot Mij. en „Salland" van den Kon. Holl. Lloyd op 21 December 1924 op het Noordzee-Kanaal. De gezagvoerder van de „Maasstroom", die niet aanwezig was, had verklaard, dat zijn schip den 20sten Sept. vertrokken was van Hult met besteraming voor Amsterdam. Het schip was be mand met 18 koppen. Den 21sten December n.m. 1 uur 20 min. werd in de sluis te IJmuiden geschut. Te 3 uur werd de Hembrug gepasseerd en toen was het stoom schip „Sallandop korten afstand vóór de „Maas stroom". De machine van het laatste schip werkte toen zoo langzaam mogelijk. De gezagvoerder bevond zich op de commandobrug en bovendien waren daar dé stuurman, de loods en de roergan ger. Na het passeeren van de Hemorug was de ge zagvoerder naar de kaartenkamer gegaan. Hij zag er geen bezwaar in, om korten tijd de brug te verlaten, omdat door beurtelings stoppen en zacht draaien, de afstand tot de „Salland" toen wel 100 M. geworden was. Bovendien bevond de kaarten kamer zich op de boven-brug en was de eerste stuurman op de brug. Na ongeveer tien minuten hoorde de gezag voerder bij de „Maasstroom" vijf korte s'ooten op de stoomfluit. Onmiddellijk stond hij naast den stuurman en den loods. Hij vroeg hem, wat dit nu beduidde, waarop de loods antwoordde: „Wij willen de Salland passeeren. Hij zeide den loods, dat hij dit niet wilde hebben, en dat hij in de kaartenkamer een circulaire had opgehangen, vermeldende, dat het passeeren van twee stoom schepen, die eenzelfde koers voorl'ggcn, verbo den was. Hij had toen den stuurman en den loods meege nomen naar de kaartenkamer en hen de circulai re laten lezen. Na deze uiteenzetting meende de gezagvoerder [zijn administratie in de kaartenkamer te kunnen .afmaken er op vertrouwende, dat de stuurman en ,de loods zijn orders zouden opvolgen. De af- jsland tot de „Salland" bedroeg toen 300-400 M.; waren geen andere schepen in zichl. De raa- [chine draaide zoo zacht mogelijk, terwijl de Salland" op de seinen' van de „Maasstroom' geen antwoord gegeven had. Toen de gezagvoerder zeven minuten later naar buiten zag, ontdekte hij tct zijn schrik het achterschip van de ..Siilind" vrij dicht bij. On middellijk was hij weer op de brug en juist zag hij, dat de loods of dé stuurman de telegraaf op volle kracht achteruit zette. De „Maasstroom" werd naar de „Salland" ge zogen en een aanvaring was onvermijdelijk. De Maasstroom" voer net bakboordsboeg de „Sul- land" aan even achter de midscheeps, waai bij de „Maasstroom" eenige schade ter hoogte van het boldek beliep. Overigens waren beide sche pen spoedig vrij van elkaar, waarop de schepen de reis naar Amsterdam konden vervolgen. De eerste stuurman werd eerst gehoord. Hij be vestigde voor een groot deel, wat de gezagvoerder verklaard had. De loods van de „Maasstroom" verklaarde, dat de .gezagvoerder niet definitief verboden had de Salland" te passeeren. De loods van de „Salland" weid ook gehoord. Hij had de vijf stooten van de „Maasstroom" ge hoord. Waar hij wist, dat het verboden was, te passeeren, had hij geen gelegenheid hiertoe gege ven. Daarom had hij het signanl ook aiet beant woord. De Raad besloot de zaak aan te houden om den gezagvoerder alsnog te boorca. WITTE KRUIS Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per laar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. Woltman, Trompstraat 103 te Velseroord. bestel uw drukwerk bij de n.v. drukkerij sinjewel ijmuiden willemsplein

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5