OFFICIEEL. Burgemeester en wethouders van Veisen brengen 'ter openbare kennis liet volgende raadsbesluit.: De raad der gemeente Velsen; Gezien het verzoek dd. 35 Juni 1935 van het bestuur der R.K. Schoolver- eeniging „St.. Laurentius" te Velser- oord, gemeente Velsen, om beschik baarstelling van de benoodigde gelden (naar raming f 8950.—) wegens veran- Tiering van inrichting van de St. Anto- niusschool, gelegen te Velseroord, Zee weg D 2, welke verandering zal be staan in: le. het verbouwen - en inrichten van twee klasselokalen tot een gymnastiek lokaal; Se. den bouw van 'een brandstoffen- bergplaats; f 3e. het plaveien van een zandspeel- plaats. Gezien de voordracht, van burge meester en wethouders-opgenomen in gemeenteblad no. 130 van 1925; Gelet op *de artikelen 72 tot en met 76 der „Lager-Onderwijswet 1920"; besluit: le. de gevraagde medewerking te verleenen; 1 2e. er aan-te herinneren, dat binnen dertig vrije dagen, te rekenen van den dag, waarop.dit be'sluit is openbaar ge maakt, ieder ingezetene en het school bestuur daarvan bij Gedeputeerde Sta- en in beroep l^an komen. Aldus gedaan in openbare vergade ring van den 21 Juli 1925. Velseii, 23 Juli 1925. Burgemeester en wehouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Spreekuur Wethouder van Onderwijs, Gas en Water. De Wethouder van Onderwijs, Gas en Water der gemeente Velsen is ver hinderd zijn gewone spreekuur te houden op 29 Juli, 5 Augustus er. 12 Augustus a.s. Huldiging van den, heer F. P. Vermeulen. Door de Centrale Anti-Rev. Kies- vereeniging in de gemeente Velsen, was Donderdagavond een samenkomst uitgeschreven in de Gereformeerde kerk, alhier, met het doel den heer F. P. Vermeulen te huldigen, ter gelegen heid van zijn 25-jarig raadslidmaat schap als vertegenwoordiger van die partij. Velen hadden aan die oproep gehoor gegeven. Voör den kansel was een bloemen versiering aangebracht .en een paar vanen,, waarop het wapen van Velsen,' de jaartallen 19001925 en „hulde aan den jubilaris''. De familie Vermeulen bad plaats genomen in het midden der kerlc, bezijden daarvan zat het bestuur; De samenkomst stond onder leiding van den heer Feitsma, voorzitter van de kiesyereeniging te IJmuiden, daar de heer JTof, voorzitter der Centrale, verhinderd was te komen. Nadat een commissie, bestaande uit de heer en Fïdder en Verhoog, den ju bilaris en diens echtgeuoote hadden opgehaald en naar hunne plaatsen hadden geleid, zongen de aanwezigen Ps. 138 1, waarna de voorzitter in ge bed voorging en een kort welkomst woord sprak. Namens de kiësvereeniging te IJmui den werd een huldigingswoord gespró ken door den heer H. Homburg, na mens die te Velsen door dm heer A. den Jong en ftamens Velseroord door den heer P. Smit. Daarop sprak dé heer Feitsma na mens dé Centrale en bood, als stoffe lijk blijk van hulde namens de leden, den jubilaris een divan met kleed aan. AanMevr. Vermeulenv. Kouwen- hóven wérd, als dank voor de vele of fers én avonden van eenzaamheid 'die ze heeft moeten brengen, een bouqüet aangeboden, bij monde van Mej. de Jong. Daarop werd de jubilaris nog toege sproken door zijn anti-rev. mede-raads lid, den heer W. C. Wardenaar en door den heer P. Verhoog uit Velseroord, die bijzonder wees op de ingewortelde liefde van den lieer Vermeulen voor het Clrr. onderwijs te Velseroord. De heer Alb. Kramer, van IJmuiden, sprak nog een woord extra tot mevr. Vermeulen. Namens de A.-R. Propaganda club, waarvan de jubilaris een werkzaam lid is, sprak de heer T. van Popta, die er op wees dat de heer Vermeulen ook veel critiek had ondervonden in den boezem der partij, doch deze, staande óp vaste beginselen en geholpen door een blij optimisme is voorwaarts ge gaan, door go.ed en kwaad gerucht, langs den weg die hij meent dat goed is, omdat God het zoo wil. Nog sprak Ds. Joh. Jansen een kort woord, die er op wees dat jubileer en moet zijn jubelen tot (loven van) God, waarna de jubilaris zelve sprak. Hij herdacht de ontwikkeling onzer ge meente gedurende deze 25 jaren, in ons land alleen geëvenaard door Heerlen. Ilij dankte voor den steun, hem telkens weer door de 'kiezers, bij vernieuwing geschonken en voor de goede woorden en cadeaux van dezen avond. Hij ver zocht allen samen te zingen Ps. 27 7. Daarna werd de bijeenkomst om streeks 11. uur gesloten. De vergadering was afgewisseld door muziek van de Chr. imuziekclub Consinére, uit Bever wijk, dir. de heer D. Klut. Vijf-en-twintig jaar raadslid. Gisteren was het de dag van het zil veren jubileum van den heer F. P. Ver meulen als lid van den gemeenteraad van Velsen. Des middags- werd in hèt Gebouw v. Christelijke Belangen receptie gehou den, waar velen den jubilaris en zijn familie kwamen gelukwonschcn. Wij merkten o.a. op den commissaris van politie, den directeur van den reini- gings- en ontsmettingsdienst, Ds. L. W. Erdman, de oud-raadsleden J. Falk en iï. Vooren, vele ambtenaren van het bedrijf Openbare Wer ken en de secretarie, de hoofden der .Hervormde scholen te IJmuiden en ve le particulieren. Tal van prachtige bloemstukken en telegrammen werden aangebracht én vertolkten de goede w.ènschen van. velen. O.a. waren er bloemstukken van de ambtenaren van het bedrijf Openbare Werken, van de Ilaarlemsche Bankvereeniging, van de directie der Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen enz. Des avonds had ten raadhuize de of- ficiëele huldiging plaats door den ge meenteraad. Het raadhuis was zeer smaakvol met planten versierd. Alle raadsleden waren tegenwoordig, bene pens de familieleden van. den jubilaris. Nadat Mevr. Vermeulen door den heer Nijssen en de heer Vermeulen door den heer Handgraaf waren bin nengeleid en hadden plaats genomen, nam, de burgemeester 'het woord. De Voorzitter van den raad' zeide dat toen hij Dinsdagavond de raadsverga dering schorste, om die dezen avond woort te zetten, ieder de reden daarvan 'wel begreep. Heden toch, zei spr., is het '25 jaar geleden, dat de heer Vermeulen "werd geïnstalleerd als lid van Uwen •raad. Dit is in tweeërlei opzicht belang rijk. Teneerste omdat de wisselvallige volksgunst niet vaak de gelegenheid geeft zulk een jubileum te vieren; ten tweede omdat vaak de tijd en de be langstelling ontbreekt, om zich zoo lang aan de belangen der gemeente te geven. Gij zijt nu, vei-volgde spr., aan een mijlpaal gekomen op uwen levensweg. En nu mogen sommige menschen klei neerend spreken over jubilea en zeg gen dat er tusschen gisteren en van daag niets verandert en verstandelijk moge dit juist zijn, het hart spreekt toch anders en het is goed ons eens te verheffen op hooger peil, gelijk het ge dicht uitgaat hoven het proza. Wij mogen dikwijls verdeeld zijn op maatschappelijk gebied en vaak fel te genover elkander staan, op een dag als deze voelen we weer, dat we bij elkan der hooren en dat we samen nastreven één doel: de belangen onzer gemeente. Zij 't ook langs verschillenden weg. Wat hebt ge al niet beleefd, zeide spr. Blijdschap en droefheid, dank baarheid en teleürstelling. Ge hebt din gen gezien, die ge niet had verwacht. Toch zal bij u het licht 't hebben ge wonnen. van de schaduw, omdat mén in den arbeid voor anderen eigen per soonlijke bestemming vindt. De Voorzitter zegt geen dorre opsom ming van zaken te willen geven, de pers heeft dit, zij 't soms ietwat ontij dig, gedaan. Gij hebt dé gemeente zien groeien van 9000 tot nu bijkans 32000 zielen, gij hebt. dus een groei meege maakt,, zooals weinig raadsleden in ons land' ten deel valt. Ook hebt gij 10 jaar lang deel uitge maakt van het bestuur der gemeente en men heeft altijd kunnen bewonderen uw ijver en werkkracht. Als 't gold de belangen der gemeente tot stand te brengen, waart ge steeds gereed. Spr. zegt dit ook persoonlijk te weten, want als de belangen van het visscherijbe- drij f hem naar den Haag riep en en spr. vroeg den heer Vermeulen mede te gaan, was deze steeds dadelijk be reid. Spr. wenscht den heer Vermeulen met dit jubileum hartelijk geluk en zegt dat men den jubilaris ook huldi gen wil met een stoffelijk blijk. De Voorzitter biedt den heer Vermeulen dan een schilderstuk aan, voorstellen de een Heidegezicht, waarom een pas sende lijst zal komen. Tenslotte richtte de Voorzitter het woord tot mevr. Vermeulen en her dacht hoe zij in deze 25 jaren haar echt genoot vele avonden heeft moeten mis sen en hoe zij dim vaak lang waditen moest. Spr. bood haar een kleine bloe menhulde aan en 'de groote sympathie van den raad. Daarop nam de heer J. E. Sluiters het woord, als opvolgend oudste raads lid, die het een groot voorrecht achtte dat hij namens zijn mede-raadsleden, den burgemeeser en den secretaris, hier den jubilaris mocht toespreken. De heer Sluiters brengt namens de raadsleden den heer Vermeulen harte lijk dank voor diens toewijding, als raadslid en ook in de verschillende commissies betoond. Spr. zegt dat het zeker voor een deel ook aan den ijver en de werkzaamheid van den heer Ver meulen is te danken, dat de gemeente zoo'n vlucht heeft genomen. Wij zijn u, zei spr., erkentelijk voor wat u voor ons zijt geweest. Maar waar woorden zoo gauw gesproken zijn, willen wij u ook huldigen met de daad, waarop de heer Sluiters een fraaie Oud-Holland- sche stoel aanbood, vergezeld van een schilderij. Spr. hoopt dat deze. stoel een eerste plaats in zal nemen in de woning van den jubilaris en richt ook een woord van dank tot mevr. Vermeu len. Spr. besluit met. de wensch, dat deze dag mag strekken tot eer van Hem, van Wien alle dingen zijn. Daarop neemt de heer Vermeulen het woord. Deze zegt dat het hem nu moeilijk valt, om het woord te voeren. Niet vanwege zijn beschroomdheid, want daaraan heeft hij nooit geleden, maar omdat het een dag van groote be- teekenis voor hem is. Spr. heeft het ge zien als een heerlijk ding in zijn leven, dat hij 25 jaar heeft mogen mede-ar beiden aan het welzijn onzer gemeente. Hét is niet om hoogmoedig op te zijn, want wij zien, dat wij altijd te kort schieten. Spr. zegt dat de voorzitter het zoo juist zeide, dat het"niet is wat we voor onszelf zijn, maar wat we doen voor anderen. Spr. zegt dat de gemeente Velsen hem lief is, hij is hier geboren en op gevoed, opgevoed door iemand, die ook heel zijn leven aan deze gemeente heeft gegeven. Spr. zegt de aanwezigen ook niet te willen vermoeien met wat er in deze 25 jaren is gebeurd. Hij wil niet zeg gen, met welke gevoelens hij hier deze raadszaal binnenkwam, maar wel, dat als hij vanavond van hier gaat, dit is met een hart vol ootmoed en dank. Spr. zegt dat de geschenken een eereplaats in zijn woning zullen inne men. En als zijn raadszetel openkomt, hoopt hij op die geschenken nog lang te mogen staren. Spr. zegt zeer dankbaar voor die geschenken te zijn. Wij raads leden trekken elkaar wel eens aan de ooren, zei spr. en onze woorden zijn wel eens scherp. Spr. weet dit vooral van zichtzelf en hoopt in dit opzicht zijn leven te beteren. Spr. dankt zeer voor de collegiale geyoelens en zegt niet te weten, hoe lang hij hier nog zal blijven. Dat komt, omdat hij hier zoo jong kwam. Spr. zegt in deze jaren ve len te hebben zien komen en gaan. Van allen, burgemeesters, secretaris sen, hoofdambtenaren enz. is niemand meer hier, behalve vier onderwijzers, de heeren Klap, Wuis, Coppée en van Dalen. Spr. zegt dat hij nu den leeftijd heeft, waarop men vroeger eerst geschikt was, om raadslid te worden. Nu zijn de tijden veranderd, nu wordt men jong raadslid en vaak weer spoedig vervan gen. Spr. besluit met allen zeer harte lijk te danken. Daarop kreeg de heer W. P. Mets gelegenheid, om namens de verslagge vers een woord te spreken. De heer Mets sprak als volgt: „Mijnheer de Voorzitter. „Het komt wel eens voor, dat U de bewoners van de publieke tribune, ook wel genaamd de bedstede, met een korten hamerslag tot de orde moet roepen, omdat gezondigd wordt tegen het reglement van orde, dat stilte ge biedt. Helaas moet ik bekennen, dat ook wij verslaggevers wel eens bij el lenlange en droge gedachtenwisselin- gen tot die zondaren behooren want wel voor ons het meeste geldt het j bod: hooren, zien en zwijgen. Daarom zijn wij U ten zeerste ver plicht thans ook eens het woord te mo gen voeren en wel tot medehuldiging van het senior-raadslid, den heer Ver meulen. Ofschoon de jubilaris zich letterlijk altijd op den grootst mogelijken af stand van de Pers ophoudt, Z.ed. zit namelijk het verst van ons verwijdert, meenden wij niet te mogen achterblij ven om met Uwe toestemming onze ge- lukwenschen aan te bieden. Als verslaggevers zijn wij althans behooren wij het te zijn geheel neu traal en bemoeien wij ons niet met de politieke lichting van een raadslid. Daarom kunnen wij dit ook op dezen feestavond gevoegelijk achterwege la ten. Maar wel mogen wij constateeren, dat het een teeken van groote populari teit is dat de heer Vermeulen geduren de een reeks verkiezingen zijn man daat hernieuwd zag. In onzen veeljarigen praktijk hebben wij vele leden zien komen en ook weer heengaan, maar de jubilaris kwam tel kens weer na eene verkiezing terug. Als journalisten hebben wij alle re den om met een prettig gevoel op den achter ons liggenden tijd terug te zien. le. was er steeds eene aangename samenwerking tusschen* den jubilaris en de Pers. Het was hem nimmer te veel om ons in te lichten als wij iets uit zijn betoog niet goed begrepen had den. Vooral was dat het geval geduren de zijn wethouderschap. 2e. was hij één der laatsten, die ste kelige aanmerkingen maakte a.ls een verslag eens zonder bedoeling op een onderdeel minder juist was, wat heel goed mogelijk is als de discussies lang gerekt en „droog" zijn. Dan toch wordt er veel van de opmerkzaamheid der verlaggevers gevergd. 3e. de betoogtrant van den jubila ris was steeds kalm en'duidelijk, het geen ons werk zeer vergemakkelijkt. En „last not least": de jubilaris heeft de goede gewoonte om geene besloten zitting aan te vragen tijdens het afwer ken der gewone agenda, wat ons steeds een „antichamhreeren" van ettelijke kwhrtieren bezorgt. Daarom, Mijnheer de Voorzitter, meenden wij verplicht te zijn ook uit deh „Per.shoek" een stem te moeten doen hooren en onze gelukwenschen aan te bieden. Wij spreken de hoop uit, dat de jubilaris nog lang deel zal uit maken van Uwen geachten raad. Daarom: Leve de heer Vermeulen.'' De heer Mets bood den jubilaris na mens de verslaggevers een Hortensia in groote faience pot aan. Hiermede was de officiëele plechtig heid ten einde. Van de raadsleden werd vóór het raadhuis een kiek ge nomen en daarna bleef men in het parit Velserbeek eenigen tijd gezellig bijeen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Een schoolreisje. De schoolreisjes zijn nu aan de orde van den dag en de kinderen uit. de ste den en van het land trekken naar de zee, terwijl die uit onze plaats naar de hoofdstad, of naar Utrecht en Gelder land trekken. Een schoolreisje als weinigen van de lagere scholen zullen maken, hebben deze week 22 jongens van de Insinger- school alhier gemaakt. Zij zijn heel naar 't buitenland geweest en wel naar België. Men meene niet, dat deze reis veel geld gekost heeft en dus alleen ouders met ruime beurzen hun jongens konden laten gaan. Voor twee rijks daalders de persoon zijn de jongens drie dagen heerlijk uit geweest. Men hoore hoe het hoofd der school dit. heeft aangelegd. Het plan was gerijpt om de leerlingen van twee scholen in verschillende plaatsen tegen elkander uit te wisselen. Zoo kwam men op dé gedachte om den jongens hier eens wat van een afgelegen hoek van NeTJ derland, n.l. van Zeeuwsch-Vlaanderen te laten zien, in de verwachting, dat een aantal jongens uit Zeeuwsch Vlaanderen gaarne wat van het voor hun verre Holland zouden zien. Men is daarin geslaagd en zoo togen 22 jon gens van hier naar Terneuzen en kwa men 24 Terneuzensche knapen naar IJmuiden. De heer Dalhuyzen, het hoofd der In- singerschool, vond de reiskosten pêr spoor zeer duur, waar dan nog bij kwam het tweemaal oversteken per boot over de Westerschelde. En waar jongens zich in een trein gauw verve len, bedacht hij er wat anders op. Van Gebr. Darphorn werd een vrachtauto gehuurd, banken werden er in ge plaatst, de noodige mondvoorraad werd meegenomen en zoo toog men Dinsdagmorgen vroeg op reis, onder geleide van het hoofd der school, diens echtgenoote en een bestuurslid der Herv. scholen. Het was schitterend weer, de auto reed met een gangetje van 25 K.M. en of de jongens genoten. Het ging langs dorpen en steden en om 2 uur was men aan den Moerdijk. Daar moest het gezelschap een uur wachten, maar de jongens vermaakten zich spoedig in een speeltuin. Over Breda ging het naar Antwerpen en vandaar naar Terneuzen, waar men 's avonds half negen aankwam. De ontvangst door de ouders was schitterend en de ze hebben allen geijverd, om het hun jonge gasten zoo gezellig mogelijk te maken. Den volgenden dag ging het met de vrachtauto Belië in. Men reed eerst naar Gent, waar de stad' werd bezich tigd en een kijkje werd genomen in het Belfroot (een oude 118 Meter hooge to ren) in de St. Bavo, kathedraal enz. Ook het beroemde klokkenspel werd beluisterd en opgetogen gingen <n gens weer naar Terneuzen teru? ze heerlijk konden uitrusten. Donderdag ging men weer fétW-t werd ook in Antwerpen een kijki? nomen, waarna het weer op Ijm -f aanging, waar allen weer heelh aankwamen en uitbundig waren U" dit heerlijke uitstapje. Men was voh over 't rijden met de vrachtauto e koop en waarbij men alles go'ed zien, terwijl men vol lof was over voorzichtigheid van den chauffeill- Niet minder roemde men de gi-I, hartelijkheid van de ouders in Terne zen, die de IJmuidenaren schitter® hebben ontvangen. En de jongens h men niet uitgepraat over wat ze- zien hebben. Ze zullen ook werz! dankbaar zijn voor de goéde van hun geleiders. Tenslotte 'kun? wij ook nog melden dat de jongens. Terneuzen hier in IJmuiden ook Mi terend zijn ontvangen en dat de ouè hier ook al hun best hebbep om het hun jonge gasten te maken. Wij maken hier wat uitvoerig1 J ding van, omdat zulke schoolrd o.i. van zeer groot belang zijn. De j deren zien veel en leeren een veraj legen streek van ons land keJ miaar niet alleen de streek, ook? menschen. En als ze dus zooals nJ nog steden in het. buitenland zieiiJ is het wel om hun blik te verruj] en-te doen genieten. De inspecteur van het lagér oi® wijs in de inspectie Zaandam wasJ -dit schoolreisje dan ook zeer ingf men en hoopt dat dit navolging vinden. En wij gelooven, dat me; leerling ook gaarne zoo'n reisje willen maken en dat -de ondenvja na de vacantie wel gepolst zullem dén, of zoo'n heerlijk reisje voor 1 het volgend jaar ook niet mogeliji De Haarlemsche rechtbank i oordeelde W. J. B. varensgezel all wegens diefstal tot zes weken gei genisstraf. 'I VELSEN 1De Haarlemsche rechtbank ven deelde L. R., kapper té Wij'keroog, gens. overtreding van art. ,251J)is het wetboek van strafrecht, tot fi) ken gevangenisstraf. Voor het. sub) ten laste gelegde werd R. vrijgesprc De andere medeplichtige in dezei1 (het plotseling overlijden van dei loofde van R.) de barbier F. T. te verwijk, werd tot dezelfde straf oordeeld en voor het sub twee tem gelegde eveneens vrijgesproken; In de' zaak van G. V., chaufto hier, die in hooger beroep was gegs van een veroordeeling wegens.ovt:1 ding van de Motor- en Rijwielwet,i het vonnis van den 'kantonrechte! vestigd. De Harmonie „De Eendracht" de Koninklijke Papierfabriek heet ver e erende uitnoodiging ontva van de Directie van -de Konini Diergaarde te Antwerpen om a! c op 10 Augustus a.s. een concert! men geven. Daartoe door de Directie van gfi de fabriek in de gelegenheid gfi vertrekt het gezelschap reeds opl1 dag 8 Augustus naar Brussel al i den Zaterdag en den Zondag zal den doorgebracht. Het corps dat op het uitstekende conditie is, zal zeer mooi programma uitvoeren. Naar wij uit betrouwbare vernemen zal de Ringrijderijvs ging „De Prins'', die de vorige met hare feesten zulke groote sen bereikte, half Augustus \vef ringrijderij houden met paard tuig. Daar deze dit jaar zal saim met de feesten der Winkeliers ging „Wijkeroog" belooft een cl zeer interessant te worden, daar men van plan is, vele en prijzen beschikbaar te stellen. De bekende voorzitter deze eeniging, de heer yis, die voofhi Santpoort een zelfde functie vi en- daar de vereenigiüg tot bloei heeft gebracht, zal zich uitsluitend aan „De Prins" wat dus een zeker slagen der waarborgt, gezien zijn werk in rige jaren. Gevonden voorwerpen te bevragen politiepost Wijken n een contributieboekjë ten naB1 G. E. BURGERLIJKE STAND Geboren: P. J- ®uCeTf,!! teman, d.; M. Meijer-Ltoa®i RobHelemigh, z.; G. - Groot, d.; C. M. Ecker-KoM

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6