Doorzittend zaken, waardoor ondanks de oogenschijnlijk bete re uilkomsten van het afgeloopen jaar, het be drijf intrinsiek nog lang niet in betere conditie verkeert, bij goeden wil, voor een groot deel van overheidswege kunnen worden weggenomen. van de vereeniging toegetreden; 25 reederijen in het bezit van 99 schepen. Het politie-toezicht op de Noordzee heeft net hoofdbestuur nogal eens bezig gehouden. Hoe- wel van na Pinksteren tot 1 December 1924 door Een regeering, van welke politieke samenstel- I twee en daarna door één politiekruiser het toe- liug zij ook wezen moge, kan wanneer het belang I zicht is uitgeoefend, heeft de intensiteit \an dal der nationale visscherij haar ter harte gaat, bin nen afzienbaren tijd dit bedrijf van vele lasten ontheffen, die den bloei en de bestaansmogelijk heid er van in den weg staan. Zij kan, zij is ver plicht het oor te leenen aan aanwijzingen, die haar ter bereiking daarvan, zij het dan door werkgevers-organisaties, gegeven worden. Finantieele offers worden van haar nu eens niet gevraagd, alleen ontheffing van belastingdruk, die immers van zelf reeds wordt nagestreefd, doch voorts het zoo spoedig mogelijk overdragen de lasten der Invaliditeitswet aan het collectief eigen risico, herziening van de voorschriften der Schepenwet en bovenal opheffing van de vastkop peling van de werkzaamheden in het visscherij- bedrijf aan de bestaande Arbeidswet-, maatrege len dus, die noch financieel, noch administra tief verhooging van het staatsbudget veroorza toezicht nog wel wat te wenschen gelaten, het- gèen voornamelijk geweten moet worden aan de voor het politie-toezicht gebezigde scnepcn, die niet voor dat doel zijn gebouwd en ingericht slechts enkele dagen achtereen op zee kunnen verblijven. In Augustus tot October is belangrijke schade door stoomtreilers en Deensche snurrevaurders aan onze haringnetten toegebracht. In verband met de late publicatie van de praairapporten heeft het hoofdbestuur zich tot de ministers van marine en van binnenlandsche za ken en landbouw gewend, met verzoek, deze rap porten rechtstreeks telegrafisch aan het alge meen secretariaat der Vereeniging toe te zenden. Na gepleegd overleg met de betrokken ministe ries mochten wij in den aanvang van het nieuwe vereenigingsjaar bericht ontvangen dat, zoodra ken, 'docïïr toe gulleni bijdragen, "dat eenj>«d hèt'radSösta'Üok Scheveningen dj praairapporle: politiekruisers opneemt, deze rapporten, I gesplitst volgens de letterteekens der gepraaide schepen, gratis zullen worden doorgezonden naar de secretariaten der plaatselijke reedersver- eeni gingen. In verband met een van het Verein Deutscher j Heringfischereien ontvangen verzoek om tot een overeenkomst, het vischloon van netten betref- j lende, met onze vereeniging te geraken, zijn te dien aanzien onderhandelingen gevoerd, waarbij als basis geldt ons contract, regelende het visch loon van in zee gevonden onbeheerde netten met toebehooren, In den loop van 1925 is deze over- j eenkomst tot stand gekomen. Naar aanleiding van een door het hoofdbestuur tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gezonden adres in zake het sterk ver- invoerrecht op nationaal bedrijf belangrijk in zijn zoo moeilijk bestaan wordt geholpen en gebaat. Zooals men ziet, en in de laatste jaren in vele gevallen heeft kunnen zien, bestaat ae voornaam ste taak voor onze organisatie, in het tegen woordig stadium, in een meer defensief optreden. Herhaaldelijk moeten wij waken tegen het ge vaar, dat in het o..i. overdrijven van de zooge naamde staatszorg voor onze bedrijven en ons bestaan gelegen is. Dikwijls zijn wij in onze po gingen, nieuwe aanvallen op de rustige ontwikke ling van die bedrijven of te weren, geslaagd, en wij hopen dit steeds te kunnen. Vergissen we ons niet, dan zal eerlang getracht worden een nieu wen scheut in onzen lijdensbeker te storten in den vorm van een wetsontwerp, regelende de positie van den kapitein en de schepelingen, op zich zelf goed bedoeld en wellicht zeer nuttig, doch I ook deze nieuwe regeling zal ongetwijfeld blij-'---8 ken voor de betrokken bedrijven nieuwe lasten, ook van financielen aard, mede te brengen, zoo dat wij daarom alleen reeds tegen dit nieuwe dreigende gevaar zullen moeten opkomen. Een ander verschijnsel des tijds, dat zeer ern stig onze aandacht vraagt, is de over-bevisschin^ van de Noordzee, waarmede samenhangt de vraag, waaraan het toe te schrijven is, dat VP de aloude vangplaatsen in de Noordzee, zooals de Doggers- bank, in de laatste jaren weinig of geen haring werd gevangen, terwijl andere vischgrondcn, waar voorheen groote hoeveelheden schelvisch en schol gevangen werden, thans voor die vis scherij een sterk verarmd vischgebied blijken te zijn. Met het laatste verschijnsel houdt onmid dellijk verband de oplossing van de kwestie der z.g. puf-visscherij (ondermaatsche en voor de I d éen* nlnfiMcr-kJ <ii<* reens I veel pennen in beweging bracht, en waarvan het I verbod van aanvoer thans door onze regeering I terecht ernstig wordt overwogen. Ofschoon een f dergelijk verbod voor hen, die thans in het vis- schen en aan den man brengen daarvan een be staan vinden, ongetwijfeld schade zou opleveren, mag dit in geen geval een reden zijn, het verbod lot aanvoer van deze jonge vischjes, die slechts voor eendenvoer gebezigd worden, ook maar een dag langer uit te stellen dan noodig is. Wij kun nen niet nagaan, wat onze regeering weerhouden heeft, dit verbod niet reeds sinds lang uit te voe ren; de aanvoer van dat artikel is enorm groot, e iiiTuw.vv... haring in Polen, heeft Z.Ex. geantwoord, dat de Poolsche regeering de heffing van het invoerrecht op haring alleen als een fiscale maatregel heeft bedoeld, welke her roepen kan worden, zoodra de toestand der Pool sche financiën gunstiger zal zijn geworden. In verband met van de Vereeniging van Ha ringhandelaren te Vlaardingen bij het hoofdbesl. ingekomen klachten betreffende de slechte be werking van haring aan boord der visscherssche- pen, heeft het hoofdbestuur door tusschenkomst van de leden een circulaire tot de schippers ge richt, waarin in het belang van den goeden naam van het artikel, speciaal wat de behandeling aan boord betreft, wordt verzocht, op zee nauwlet tend toe te zien, dat de haring behoorlijk bewerkt, geward en gepakt wordt en op algemeene weder invoering van het z.g. „legmerkwordt aange- J Wordt vervolgd. Het St. Elisabeths of Groote Gasthuis kun nauwelijks meer op den naam van „algemeen' aanspraak maken. Als algemeene ziekenhuizen mogen dan ook feitelijk alleen worden genoemd het Diaconessenhuis en de Mariastichting. Wan. neer aan het Groote Gasthuis weer meer het ka rakter van een algemeen neutraal ziekenhuis zou kunnen worden gegeven, zou zeker worden tege moet gekomen aan de wenschen van een groot deel der bevolking, dat prijs stelt ook op klasse- verpleging in een neutrale omgeving. Het rapport bespreekt ook den gemeentelijki geneeskundigen dienst, waarvoor de stichting van een nieuw gebouw wordt noodzakelijk geacht. De commissie komt ten slotte tot de volgende conclusies: 1. inrichting bij het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis van tien klasse-kamers met vrije aitsen- keuze; 2. inrichting van een roodvonkbarak bij ge noemd ziekenhuis; 3. bevordering der tot standkoming van een parkherstellingsoord; 4. opheffing van de geneeskundige armencom- missie en het instituut der gemeente-vroedvrou wen samengaande met een reorganisatie van den Gera. Geneeskundigen Dienst; 5. ziekenvervoer en eerste hulpverleening bij ongelukken van gemeentewege tezamen met de ontsmetting als één geheel op te dragen aan den Gem. Geneesk. Dienst; 6. overleg met het Burgerlijk Armbestuur om trent de verstrekking van ander versterkend voedsel dan alleen melk en eieren; 7. al naar behoefte gratis gelegenheid van meentewege tot vaccinatie tegen pokken; samenvoeging van schoolartsendienst met Gem. Geneeskundigen Dienst; 9. Instandhouding van de Stadsapotheek uitbreiding van haar debiet; 10. Benoeming van een bacterioloog-seroloog aan het Laboratorium voor pathologische bacte riologie; 11. beschikbaarstelling van een doelmatig ge bouw voor den Gem. Geneeskundigen Dienst. WW bij Wielrijders. Ie en door de zon verschroeide huid, Schrijnen en Smetten.verzacht en I fieneest men met p ypQ ÉM feij Ap'otii. en Drogistën~~^^^r Bestaansrecht Rijksinkoopbureau, De door den Raad benoemde Commissie lot het instellen van een onderzoek naar de gestie van het Rijksinkoopbureau, heeft haar werkzaamhe den voortgezet. Naar aanleiding hiervan ontving de Raad van den minister van Financiën twee staten, bevattende conclusies, waartoe de accoun- reu-, ue aau.uc. -- tantsdienst van 's Rijks directe belastingen is ge- veel grooter dan langs officieel onderzoek kan komen omtrent de besparingen, die het Rijksin- worden vastgesteld, en wil men den vischstand koopbureau in het jaar 1924 zou hebben verkre- in de Noordzee en in de nabijheid van onze kust, gen, ;pcciaal wat schol betreft, niet geheel doen ver- £)e omzet van het Rijksinkoopbureau bedroeg -ueligen, waardoor de productie van een belang- in dit jaar ruim f 4.000.000.-; de berekende he rijk onderdeel der visscherij en vai^^ sparing op winkelartikelen bedroeg f 148.700.- voedmgsmiddel totaal zou verdwijnen dan is hel en de grossiersartikelen f 332.400.-, terwijl INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. beslist noodzakelijk, dat maatregelen tot beteuge ling en voorkoming van dit groote gevaar onver wijld en op afdoende wijze door de regeering worden getroffen. Aan het door den secretaris, den heer Joh. A. Mulder, te Vlaardingen, uitgebrachte jaarverslag is het volgende ontleend: In het afgeloopen jaar waren bij de Reeders- vereeniging voor de Nederlandsche Haringvis- scherij aangesloten 110 leden met 297 zeil-, motor- en 54 stoomschepen. Van de geheele Hollandsche vloot namen aan de haringvisscherij deel 307 zeil-, 29 niotor- 59 stoomschepen, totaal 395 schepen, welke in 1790 reizen 613.744 kantjes Noordzee-haring (versche haring inbegrepen) aanbrachten, waarvan de gezamenlijke opbrengst circa f 13.112.466 be droeg, of gemiddeld f 21.36 per kantje. In den winter en het voorjaar van 1924 namen aan de beugvisscherij deel: van Vlaardingen: 20 stoombeugers, welke 228 versch-reizen deden. Aan versche visch werd besomd circa f 417.000; bovendien brachten deze schepen aan 178 ton zoute visch en 3107 kantjes haring. De gemiddelde besomming per reis bedroeg aan versche visch f 1828. Van Maassluis: 2 stoombeugers, die in 25 versch-reizen circa f 34.500 besomden, en 17 ton zoutevisch en 369 kantjes kolharing aanbrachten; de gemiddelde besomming per reis bedroeg aan versche visch f 1381; 12 zeilbeugers, die 130 versch-reizen deden en aan versche visch circa f 112.400 besomden, en 32 ton zoutevisch aan- Aan den Gemeenteraad te Velsen! Heden kwam de heer Z, uit IJmuiden mij mede- deelen, dat zijn hondje, waar allen zielsveel van hielden, het slachtoffer geworden is van de bar- baarsche verordening op de honden! Het diertjt dat niemand kwaad deed en steeds los met den |baas uit ging, is gaan kwijnen en gestorven! Er zijn veel huishonden, die niet aan een band kun nen wennen, en zoo zijn er reeds veel gestorven Het schrikbewind dat te IJmuiden voornamelijk, gevoerd wordt, is meer dan erg en de gruwelijk ste dingen gebeuren daar! De heer Zw. had ge zien, dat een politieman, berucht in deze dagen, voor een zijn verkregen. De exploitatiekosten van het Bu reau zijn ruim f 120.000. De minister merkte daarbij op, dat het accoun tantsrapport zelf een aantal namen van firma's bevatte, benevens gegevens omtrent omzetpremies enz., welke uit den aard der zaak niet voor pu blicatie geschikt zijn. Mocht de Raad intusscben prijsstellen op kennisneming, dan was de Minister bereid aan een door den Raad aan te wijzen on partijdig persoon inzage van het rapport te ver leenen, onder waarborg dat van deze gegevens geen ander gebruik zal worden gemaakt, dan om de conclusies van den accountantsdienst te con troleeren. De Raad heeft den Minister bericht, dat hierop prijs werd gesteld en de door den minister gestelde voorwaarde geaccepteerd werd. Naar aanleiding hiervan heeft de Raad zich ge wend tot den accoutant E. van Dien, die zich daarop geheel belangeloos ter beschikking van den Raad heeft gesteld om op de door den minis ter gestelde voorwaarden het rapport van den accountantsdienst na te gaan en zijn conclusies aan den raad mede te deelen. De heer Van Dien heeft sedert een omvangrijk rapport omtrent vorenbedoelde aangelegenheid uitgebracht, in hetwelk hij tot de navolgende con clusies komt: Indien vroegere door het Rijk op de meest onoordeelkundige wijze zou zijn aangekocht, dien de gegevens van het rapport juist zijn er brachten; de gemiddelde besomming per reis be- I dien men niet let op het bevorderen van het ver- - c otLA. 1 J,-.,;!, AA~ PJJUoJ^I aantal artikelen is, welke besparingen I eerst een grooten hond ^trachtte te lokken, doch I toen het dier zijn tanden liet zien, ging de held op jacht naar een onschuldig, klein hondje, dat met de kinderen speelde! O mannenmoed! Hij greep het kleine dier en sleurde het met de fiets mee, op meer dan erger lijke manier! Heeren, nog is het tijd, het schrikbewind hier I op te heffen! Maakt een eind aan die mensch- onteerende wreedheid. Mijnheer de Redacteur, vriendelijk dankbaar voor de plaatsing, Mej. E. A. KERBERT, Velsen. PLAATSELIJK NIEUWS. droeg aan versche visch f 864; 3 zeilbeugers de den een zoutreis en brachten gezamenlijk aan 59 ton visch en 19 kantjes kolharing. Van IJmuiden: 1 stoombeuger, welke 10 versch-reizen deed. Aan versche visch werd besomd f 13.750, of ge middeld per reis f 1375; bovendien bracht dit schip aan 6 ton zoutevisch en 103 kantjes kol haring. Aan de treilvisscherij namen, behalve van IJmuiden, deel: van Scheveningen: 2 stoomtrei lers, welke in 57 reizen circa f 99.465, of gemid deld p. reis f 1745 besomd.; 2 motorl. in 41 1 ei- zen circa f 31.409, of gemiddeld per reis f 766; 68 zeilloggers in 778 reizen circa f 285.033, of ge middeld per reis f 366. Van Katwijk: 2 stoomtrei Iers in 10 reizen circa f 22.956, of gemiddeld per reis f 2295.50; 5 motorloggers in 81 reizen circa f 60.300, of gemiddeld per reis f 745; 57 zeillog gers in 743 reizen circa f 345.330, of gemiddeld per reis f 473.70. Ook in het afgeloopen jaar heeft de haring combinatie en de daaruit voor vele deelnemers tegenover de regeering voortvloeiende financieele verplichtingen de volle aandacht van het hoofd bestuur gehad. Het hoofdbestuur zocht naar een bevredigende oplossing van de moeiijkheden, waarmee vele deelnemers aan de haringcombi natie, bij het nakomen van die verplichtingen hadden te kampen en is daarin zoover geslaagd, dat deze oplossing nagenoeg geheel haar beslag heeft gekregen, waardoor de bestaande schuld regeling tusschen de regeering en hare debiteuren binnen afzienbaren tijd geheel geliquideerd zal zijn. De bij Kon. besluit van 26 Januari 1924 gewij zigde loontabellen der Zeeongevallenwet hebben bij het hoofdbestuur een onderwerp van bespre king uitgemaakt, waarbij de in de nieuwe tabel len voorkomende onjuistheden in het licht wer den gesteld. Een nadere bespreking van het hoofdbestuur met de betrokken autoriteiten heeft aanleiding gegeven tot intrekking van voormeld Kon, besl., terwijl de tabellen in overeenstemming met de door het hoofdbestuur gedane voorstellen, bij Kon. besluit van 20 Mei 1924 opnieuw zijn vast gesteld. In den loop van het jaar zijn van de te Sche veningen gevestigde reederijen als algemeen lid bruik door de gestie van het Rijksinkoopbureau, dan zou in de artikelen van de „winkelgroep" bruto zijn bespaard f 148.000. Dit bedrag, ver minderd met de in het rapport genoemde exploi tatiekosten ad f 120.013.54 en met het bedrag dat f het Rijk derft aan belastingen, nu vroegere le veranciers de winsten op leveringen aan het Rijk derven, zou dan ajs netto-besparing kunnen worden aangemerkt. b. De in de „grossiersgroep" genoemde bespa ring v. f 332.400 is zoo onvolledig gedocumenteerd, en onder zooveel voorbehoud genoemd, dat niet mag worden gezegd, dat uit een accountantsrap port blijkt, dat deze of eenige andere besparing is verkregen. Het is geenszins uitgesloten, dat de gestie van het Rijksinkoopbureau, in artikelen waarin groote prijsfluctuaties of voorraadsrisica's zijn somtijds eer nadeel dan voordeel heeft veroor- aakt. De Ziekenhuisverpleging te Haarlem. IJMUIDEN Het personeel van de Mij. Ilera al hier, lichtte met behulp der kraan, Woensdag een ketel van ongeveer 20 ton uit een stoomtrawler en bracht die de fabriek. Dit geheele karwei ge schiedde in 11/2 uur, wat een record is. Bij het vervoer over de kade had nog een klein ongeluk plaats, doordat de zware lorrie, getrokken door een vrachtauto, door de bestrating zakte. De schade zal door de Maatschappij hersteld worden. De Cunard-liner Franconia, het (.oeristenschip trok Woensdag veel be langstelling. De meer ingewijden na men een kijkje aan boord van dezen, hoogst modernen mailstoomer en an deren stonden aan den kant het be drijf op het zeekasteel gade te slaan. Vooral des middags om 5 uur, toen de trein weer terug kwam waren er zeer veel toeschouwers, tiet was te be treuren dat een regenbui aan dat schouwspel een einde maakte en er slechts weinigen gebleven waren toen het schip tegen half zeven de trossen los gooide en in de dichte regen ver dween. Voor VELSEROORD het examen hoofdakte is te v. B, en W. van Haarlem hebben bij de indiening der gemeentebegrooting voor 1924 inededeeling gedaan van hun voornemen te zijner tijd over te gaan tot de instelling van een commissie van bij- - stand als bedoeld in art. 54 der Gem. Wet, nadat I Haarlem geslaagd de heel* N. H. H, tevoren een commissie ad hoe zou zijn aangewe-1 Hulst alhier, zen, die een rapport zou hebben uit te brengen over het vraagstuk van de ziekenhuisruimte in zijn vollen omvang te Haarlem. Deze commissie, in de raadsvergadering van 9 Jan, 1924 benoemd, heeft thans haar rapport uit gebracht. Zij wijst er daarin op, dat thans in Haarlem vijf inrichtingen aanwezig zijn voor het verplegen van zieken met een totaal aantal van ruim 636 bedden, 50 barak-plaatsen fn 40 plaat sen voor patiënten in een begin-stadium van tu berculose. De beschikbare ziekenhuisruimte wordt daar mee met in achtneming van onderstaande vol doende geoordeeld, ook voor de naaste omge ving, die op Haarlem is aangewezen, waarbij re kening is gehouden met de totstandkoming v. h. R.K. Ziekenhuis in de gem. Velsen. Voor het Mercurius-diploma boek houden is geslaagd de heer Adr. de Back, opgeleid door den heer J. E. Blok alhier. Aan H. Keuris, te Velseroord, is vergunning verleend tot het bouwen van 7 woonhuizen aan den IJmuider straatweg te Velseroord. Aan J. van Beelen Co., te IJmui den, is vergunning verleend tot het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Kortenaersstraat te Velseroord. Gevonden voorwerpen. Een bruinlederen damestasch met inhoud, een schroevendraaier, een sleu tel, een bruine portemonnaie met in houd, een hondenbelastingpenning, een broche, een rijwielbelastingplaatj VELSEN Bij de politie op Wijkeroog werd aangifte gedaan, dat zekere Sch. al daar een kat erg mishandeld en daar na levend begraven zou hebben. Door de politie werd eert onderzoek ingesteld en tegen den man proces verbaal opgemaakt. Bij de Dinsdag te Beverwijk ge houden aanbesteding voor het uitvoe ren van het tweede gedeelte van het stratenplan achter de Zeestraat, Baan- straat en Kees Delfsweg was laagste inschrijver de heer G. den Adel alhier met f 11820. Dinsdagmiddag was naar Hl Dbl. meldt, de 11-jarige S. wonende in de Watervlietstraat te Wijkeroog met eenige vriendjes aan 't spelen. Plotse ling viel hij neer en begon luid te schreeuwen, terwijl hij niet meer kon opstaan. Naar huis gebracht constateerde ue inmiddels ontboden geneesheer, dat het rechterbeen op drie plaatsen was gebroken. Gevonden in Velserbeek: een por temonnaie met inhoud, terug te beko men bij den veldwachter Bosman. Woensdagmiddag had op den Wijkerstraatweg een aanrijding plaats tusschen de autobus van Z. uit Bever wijk en een met twee paarden bespan nen vrachtwagen, bestuurd door v. W alhier. Beide bestuurders zagen de bot sing aankomen en probeerden hun voertuigen tot stilstand te brengen, wat den chauffeur gelukte, maar den koetsier niet. Een der le-moenstokken drong in den radiateur der autobus, waardoor daarin een lek ontstond Hiermede liep het ongeval af. Door de politie op Wijkeroog wei den vier personen bekeurd, wegens het rijden zonder licht. Tegen losloopendo honden- Een ingezetene van Velsen schrijft hierover aan Hl. Dbl.: De verordening op de honden is sinds korten tijd in werking. De manier, waarop die wordt toegepast, lieeft ver ontwaardiging gewekt Elke hond, die zich „los" op straat durft vertoonen wordt opgepakt en karrenvol aardige Lieve -honden zijn reeds gedood. Eerst werden de honden naar het Asyl ge bracht, maar natuurlijk leent de die renbescherming zich niet tot zulk werk. Nu gaan de dieren naar de vuil nisbelt en worden daar gedood; hoe dat gebeurd is nog een raadsel, doch veel goeds zal het wel niet zijn! De ver ontwaardiging is groot, daar de hon den op allerlei manieren uit hun huis gelokt worden en de prooi is gauw binnengehaald. Honden die gewend waren, vrij mei hun eigenaars uit te gaan, moeten nu thuis blijven of aan een touw loopen. zij kwijnen langzaam weg en de men- schen zien hun lievelingsdieren voor hun oogen sterven." We hebben gemeend schrijft het blad, ons naar aanleiding van dit stuk tot -de autoriteiten te moeten wenden. De burgemeester gaf toe, dat de nieuwe verordening, waarbij de honden niet los mogen loopen, van kracht is ge worden. Reeds zijn enkele processen- erbaal opgemaakt tegen eigenaars van honden, die de dieren tóch los lie ten loopen, niettegenstaande het ver bod. Dat er karren vol honden zouden zijn afgemaakt, is niet waar. De veror dening is wel in werking, maar er wordt den eigenaars voldoende gele genheid gegeven, hun honden terug te halen. Meer nog. De politie zal, als zij den eigenaar van een hond kent, het dier niet meenemen, maar liever den eigenaar gaan waarschuwen. En wor den er honden meegenomen dan wordt er nog een paar dagen gelegenheid ge geven, ze terug te halen. Intusschen heeft de nieuwe verorde ning wel goede resultaten opgeleverd. Vooral in Santpoort, aldus de burge meester, wonen vele mensohen, die er een hond op nahielden en los lieten loopen tot last van menschen met een tuin. Nu is het al gebleken, dat de eige naars van tuinen niet zooveel last van honden meer hebben. De gemeentesecretaris zei ons dat de 'dierenbescherming niet meer de opge pakte honden wil opnemen en dat de gemeene nu zelf een gastoestel zal la ten maken. Dit gastoestel is echter nog niet eens gereed en dus is het onwaar, dat van gemeentewege karrenvol hon den zouden zijn afgemaakt. Ook de secretaris zei, dat de mon- schen voldoende in de gelegenheid teriig ti worden gesteld hun honden krijgen. De directeur van de gemeenten,- ging ontkende pertinent, dat belt honden worden afgemaakt. Daar zijn wel altijd honden gêbra^h die in het Asyl werden gedood ink, Vei gashokje. Maar dat zijn er nooit geweest. De commissaris van politie zei slotte, dat ook door de politie honden ter dood zijn gebracht, Tot nu toe is het altijd zoo gewe», dat de honden naar het Asyl giri. Ze werden dan door den eigenaar t ruggehaald en als dat niet gebeur, werden de beesten verkocht o[ t! dood gebracht. In een zijner laatste artikel, klaagt de heer C. Sipkes over het t. dat in „De Breesaap", van de vrot» daar zoo overvloedig voorkomen, prachtige duinflora, zoo goed als njj meer over is. Als de voornaamste oorzaak vaaj verdwijnen noemt hij het Noords, kanaal, de Papierfabriek, de Hok ovens en nu de werken van de groj nieuwe sluizen. Door al deze werfe en bedrijven, wordt zoo enorm water aan den bodem onttrokken, 4 er voor planten en bloemen die op j hellingen der duinen en in de dat groeiden, geen voldoende vocht mK overblijft, om te leven. Deze week in de buurt der Hoogovn zijnde, hebben wij ons van de wat held dezer woorden kunnen overtuig,, doch het is nog wel iets erger, voor liefhebbers van duinflora m het onaangenaam zijn dat zoon schoons verloren gaat, erger is, dat, alles wat vroeger in „Breesaap'' was niet9 meer over is. Velen onzer herinneren zich de», gestrekte akkers met aardbeien, a»{ appelen, boonen, asperge, enz. waarnaar het steeds weer voor 4 volbloed tuinder een lust was om zien, en nu is er zoo goed als «ie meer, alles dor en dood, tot zelis t houtgewas dat voorheen dienst da als windkeering. En in plaats daaif niets anders dan groote velden a onkruid, dat evenwel ook nog een mi ren strijd om het bestaan voert, i Of nu de oorzaak, dat deze vroegj zoo vruchtbare velden in een woests zijn herschapen, moet worden gen* in de hier genoemde bedrijven, die ai den bodem de voor den plantëfJ noodige sappen onttrekken, of date; andere motieven meespreken, kan l gevoegelijk buiten beschouwing den gelaten, feit is, dat van de zoo mooie „Breesaap" in de laatste i ren een troostelooze woestenij maakt, en de vraag doet zich het bij de „Breesaap" zal blijven k| nog niet grooter stukken natuurseW aan de groot industrie ten offer vallf| - Dinsdagmiddag half vijf had j den hoek van den Wijkerstraatweg Corverslaan te Wijkeroog een aanf ding plaats tusschen een rijwiel ent motorrijwiel. Van het rijwiel werdi Kenn. meldt, het aehterrijwiel, del tingkast en pedalen geheel veraii doch de berijder bleef ongedeerd, tl de schuld van de aanrijding lag 1? bestuurder van het motorrijwiel,! loofde deze oogenblikkelijk de t ichte schade te zullen vergoeden, DRIEHUIS. Boschbrand? Met een korten ging de huisbel over van de woij van onzen veldwachter. Eenige den later knarste het slot, de deur| open en de ontstane opening werd kans geheel gevuld door het fli postuur van den man, aan wien veiligheid van Driehuis is H trouwd. Voor de deur stond een jongiM'j met een fiets aan de hand. „Is u de veldwachter?'' Met een diep basgeluid klonk 't I' ,Dat ben ik." Het jongmensch week intiutief pas achteruit. Ja, ziet u, ik weet het niet i maar ik geloof, dat er een boscliMj is. Dd&r aan den weg, achter het I' veld. „Boschbrand' Iki kom," klonk hetj hetzelfde basgeluid en in een mininj van tijd zat onze veldwachter op stalen ros en spoedde zich me' jongmensch naar de plaats de9 heils." En warempel, toen ze den bocM den weg genomen hadden, zagen het bosch rookkoïommen opstijf,"1" door den wind werden wegge"!re „Een onderzoek werd ingest'i zooals de term luidit, en „bracht het licht," dat een goede 100 meter den weg af, achter een paar hm drie hoopen tuinvull, den ™ur ondergingen lt De expeditie van twee man weer in. i

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2