Dagmeisje flinke Hulp Dagmeisje net Dagmeisje, Nette Werkster Naaister Bovenhuis IJMUIDEN Voor het examen Engelsch L. O. is te Utrecht geslaagd' de heer .1. II. Mulder alhier. [wijk belangrijk verbeterd door eene verbreeding. Als dat nu aan den Vel I serkant ook nog gebeurde» dan zou dat I liet verkeer zeer teil goede komen. te Iïet weer loopt de vacantiegangers I Maandagmorgen kwam Mej. L, dit jaar niet mee. Na een enkele I Wijkeroog tot de onaangename ont week van mooi weer zijn gekomen vele natte en triestige dagon, waarin de menschen blij zijn, als ze niet buiten behoeven te zijn. Het bezoek aan IJmuiden lijdt daar ook onder, hoe wel een ongekend' groot aantal men sehen dit jaar eer# bezoek aan IJmuiden op het program heeft. Behalve de dagelijkscho toeristen met spoor en boot komen de meeste dagen nog extra-pleizierbooten. E11 de nieuwe, dagelijksche dienst van Am sterdam naar het strand, die eerst één boot liet varen, heeft al zeer spoedig een tweede boot in bedrijf genomer Echter, bet weer is oorzaak dat vooral de Zondagen tegenvallen. Zoo ook Zondag j.l. Het was ruw 'in onaangenaam weer. V an de dagjes menschen, die toch nog het strand moesten zien, werd .een groot contin gent geleverd door een boot met kin deren. van de Amsterdamsche Speel tuin Vereeniging „Het Centrum". Vooral omdat ook liier in de gemeente getracht wordt dit werk te beginnen hebben we die club met buitengewone belangstelling waargenomen. Tegen het middaguur kwam de troep van ongeveer 400 kinderen per extra-boot aan. Met muziek aan het hoofd gingen zij toen naar Thalia., waar een boterham gegeten werd, met een kop warm drinken. Vervolgens ginger zij loopend naar het strand, om legen half zes terug te komen. We waren toen even in de gelegi-n heid den aanval te zien die deze groep kinderen uit het volk ondernam op liet middageten, dat in Thalia voor hen gereedgemaakt was. 't Scheen wel of die eene dag, die ze buiten hunne be nauwde binnenstad aan het strand hadden doorgebracht, hun dubbele eet lust had gegeven. Daar waren van die bleeke stadskin deren die een dubbele portie" met smaak naar binnen werkten, alsof moeder nog nooit een goeden maaltijd gekookt had. Kortom het was e<-n heerlijk gezicht, vol levendigheid. Omstreeks 7 uur was alles naar bin nen en vertrokken de kinderen weer, uit onze ruime, vrije omgeving, naar! Mevr. J. B. die hier tijdelijk in pen- het Waterlooplein .en nevenstraten. I siön is- was Maandag naar Amsterdam Een gelukkige dag in hun leven. I geweest en kwam naar Ml. Dbl. meldt, Ibij haar terugkeer tot de minder aan Herhaaldelijk wordt onze aan-|gename ontdekking, dat zij aan boord dacht nog er op gevestigd, dat de ge-1 van )tKoningin Wilhelmina" der N. vaarlijke gewoonte blijft aanhoudenly Alkmaar Packet, haar portemonnaie van kleine jongens, die op de aanko-l me^ een inhoud van ruim f 21 was mende trawlers springen, als de sche-| kwijtgeraakt. pen nog niet eens stil liggen. Dikwijls! Een onderzoek aan boord van ge- geschied dat met levensgevaar. I noemd s.s. ingesteld, leverde geen re- Doch ook een zedelijk gevaar dreigt! sultaat op. daarin. Vele van die jongens springen dekking, dat ze haar handtaschje ver loren had niet een voor haar belangrij ken inhoud, waaronder een bedrag aan geld van ongeveer f 12. Ze had dit taschje naar ze meende den vorigen avond van hare fiets ver lorèn. Bij de politie had. men nog geen be. richt van een eerlijken vinder ontvan gen 's Avonds werd bet haar terugge bracht. door den heer Pirovano van Wijkeroog, die het gevonden had e aan een ingesloten prentbriefkaart aan het -adres van Mej. L. de eigena res te weten gekomen was. Gelukkig, dat het verloren voorwer in zulke eerlijke handen gekomen was. Zondagavond heeft de Harmonie kapel „De Eendracht" een zeer goed geslaagd concert gegeven in den tuin van Concordia" te Wijkeroog. 't Is voor Wijkeroog en omstreken een heel genot, dat voor zoo weinig geld zulke mooie muziek in zulk eene gunstige gelegenheid als het park, te hoor en is. Zaterdagmorgen liep op den W ij kerstraatweg een achterlijk jongetj met den melkventer Van G. mee en wilde niet bij den wagen vandaan gaan. Ook wist hij niet hoe hij heette <'ii waar hij woonde. De hoofdagent B. heeft het naar Beverwijk gebracht waar het bleek thuis te hooren. Zondag j.l. is -door Mgr. Dr. H. J, Strater, suffragaanbisschop van het aartsbisdom Keulen, in naam van der bisschop van Roermond, in de kapel van de paters der H.H. Harten te Val kenburg (L.) tot priester gewijd frater Eligius Kee, afkomstig van hier. Wij verwijzen onze 1 ezers naai de advertentie in dit nummer, waarin adressen worden genoemd, waar men bewijzen van instemming kan zenden voor een adres aan den raad, waarin gevraagd zal worden dat, honden onder geleide en beheer vrij op den openbaren weg zullen mogen loop- aan boord en vragen den opvarenden om de overgeschoten brokken brood. Als ze dat dan gekregen hebben, trach ten ze het te verkoopen om te kunnen snoepen. De verontreiniging van het Noordzeekanaal. De correspondent te Haarlem van het Alg. Handelsblad had hieromtrent een onderhoud met den Inspecteur der Dan ontgaan de -misslagen der jon-1 Volksgezondheid voor dit district, Dr geus aan hunne ouders en wordt het I Romijn en doet hiervan verslag in gevaar groot dat zij den verkeerden I zjjn blad. weg opgaan. I ^jj ontleenen hieraan het volgende: Maai* voorkomen is beter dan gene-l De verontreiniging van het water in zen en dringen we er nog eens bij de|iiet Noordzeekanaal, zei dr. Romijn, is autoriteiten op aan om een einde te|niet van den laatsten tijd. Spaarndam imaken aan dit gevaarlijke 9pel aan!loost -haar afvoerwater via het zijka den kant, ------- naai F. op het Noordzeekanaal. Op den toestand van het kanaalwater is dit echter van weinig beteekenis. Haar lem' loost haar riolen op de stedelijke wateren, die via Spaarndam in de ka nalen B en C gemalen worden en dus ook in het Noordzeekanaal uitkomen. Schadelijke uitwerking daarvan is tot- nutoe echter niet geconstateerd". Bo- Gisteren had' de werkman M., wo-|vendieiï loost ook Velsen haar riolen nende te Velseroord, het ongeluk in het I in het kanaal, maar daarin zal veran- vischruim van den stoomtrawler J. T.l dering komen, omdat er begonnen is Cremer te vallen. Met ernstige kneuzin-1 aan een geheele herziening van de rio- Heiden is het juist 50 jaar geleden dat door Mej. Smakman, toen 7 jaar oud, den eersten steen van het eerste huis op IJmuiden werd gelegd, n.l. een van -de sluiswachterswoningen op het Sluisplein, waarvan de inscriptie op dit huis aanwezig is. gen werd de man opgenomen en naar| een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Hedenmorgen 'geraakte een jon gen1 van omstreeks 12 jaren, bekneld tusschen de stoomtrawler Concordia IJ.M. 62, en een paal der remming. Hij wilde juist van de trawler op de kade! springen, toer. de boot door andere schepen van achteren opgeduwd werd! en dus in beweging kwam. Op zijn! luid gillen schoten velen! ter hulpe, die hem uit zijn netelige positie verlosten. Hij scheen slechts een gering letsel te| hebben bekomen. VELSEROORD Zondag kwamen o.g. 400 kinde- leering. Voor Haarlem, dat over stinkende grachten klaagt, zou een geheel nieuwe rioleering de oplossing zijn. I-Iaarlem is echter niet alleen schuldig, omdat de toestand van Rijnland waarvan ver betering op hygiënische gronden zeer gewenscht is daarmee nauw sam«m hangt. Het grootste aandeel aan de veront reiniging van het Noordzeekanaal heeft dus inderdaad de Papierfabriek, en wel in het bijzonder do celstoffa- briek, welker afvoerwater de vervui ling veroorzaakt. Nu kan de fabriek worden voorgeschreven dat en op welke wijze zij daarin verandering reu van de Vereeniging ,.Een dagje bui-1 heeft te brengen. In het belang van de ten" te Amsterdam naar hier. waar ze Industrie is zulk een dwang echter op het villaterrein van den heer W. v. niet gewenscht, d'aarom wordt aan de Heyst aan den Zeeweg gastvrijheid vonden. Met de boot te Velsen aange komen, wandelden ze met muziek naar het terrein, waar ze allerlei spelen hebben gedaan en ook nog een wande ling hebben gemaakt. VELSEN - Bij den spoorwegovergang is de straatweg van Velsen naar Beverwijk door het gemeentebestuur van Bever- fabriek overgelaten zelf de beste wijze van bestrijding na te gaan en uit te voeren. De Papierfabriek verleent hiertoe haar volle medewerking en zal vóór het einde van het jaar met een plan komen. De verontreiniging is inderdaad niet zonder beteekenis. Eenigen tijd gele den werd in het Friesche Haf onder de visschen een geheime ziekte geconsta teerd; zij bleek te zijn veroorzaakt door het afvoerwater van een celstoffabriek Nu is de bedoeling der maatregelen het water te zuiveren, voordat het in het kanaal geloosd wordt. Het is dus vrij zeker, dat wanneer deze zuivering geschiedt, van verontreiniging niets meer zal worden bespeurd. Iets anders is de stank, waarover eveneens geklaagd wordt en- die men ten onrechte met deze verontreiniging in verband brengt.. De Papierfabriek kan hieraan wel eveneens schuld heb ben, maar het is zeer waarschijnlijk, dat men haar ook moet zoeken bij het hoogovenhedrijf. Deze stank wordt veroorzaakt door zwaveldampen. Voor de papierfabriek zijn deze dampen veel waard bij de cellulose-fabricatie; men zal er dus zeker niet roekeloos mee zijn. Het Hoogovenbedrijf met zijn groot verbruik van brandstoffen ver oorzaakt ook dampen, die minder aan genaam zijn voor onze reukorganen, dus komt dit, als men de oorzaak van de stank verspreiding gaat zoeken, voor een onderzoek eveneens in aan merking. In verband met hetgeen over de wa terverontreiniging is gezegd', kan ook worden gebracht hetgeen onlangs is beweerd over do zeer sterke schuim zetting aan het strand. De schuimvor ming die grooter was dan ooit te voren geconstateerd is werd waar genomen van Noord-wijk tot Bergen De beslanddeelen van het schuim zijn helaas niet onderzocht, maar liet is zeer onwaarschijnlijk, dat de v-eront- einiging van het kanaalwater daarop eenigen invloed heeft gehad, ook in verband met de groote strand!engte, waarop het schu»im werd waargeno men. Eenige samenhang is althans niet geconstateerd. Gevonden voorwerpen te Velserbeek Een damestasch met inhoud, een zil veren damestaschje, een haarstrik, een ammelaar, een kinderportemonnaie, een vulpenhouder, een zonnebril. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboren: L. LeuvermanMarijn, d.; C. B. Keirsgietersvan Schinkel, z.; S.Wormsbecker Bosch, d.; T. van SlootenRomkes, d.; T. van der MeijKlepper, d.; M. G. van der VisVuijst, M. H. GrootKeizer, z.; B. M. fwielCats, d. H. J. DuinOudendijk, d. Overleden: Anna Brantjes, 23 j. ongeh., v C. Brantjes en J. M. Oudejans. Cornelia Smit, 5 j., d. v. S. Smit en C. Raaman. Petrus Leonardus Buijck, 15 j., z. van A. B. Buijck en A. Tulen. DRIEHUIS. Het bouwen van een veestal voor ekening van het Missiehuis alhier is na onderhandsche aanbesteding opge dragen aan de heeren Visser en Ariz te Santpoort. In de parochiekerk van den fl. Engelmunclus alhier had Zondag ei'ii bijzondere plechtigheid plaats. Da Weleerw. heer A. Gartner, in het begin der oorlogsjaren met zoovele zij ner kleine landgenooten uit Oostenrijk naar Holland gekomen, voelde roeping oor het H. Priesterschap en werd kort geleden, na volbrachte studie, gewijd. Om 10 uur droeg de Weleerw. in zijn parochiekerk alhier een plechtige H. Mis op voor zijn weldoeners en v c-1- doensters, hierbij geassisteerd dooi den Zeereerw. hr. Pastoor en drie zijner landgenooten, die nog op stu'die zijn. In een korte predicatie door den Zeereerw heer pastoor werd alle paro llianen nog eens hartelijk dank ge zegd voor al hetgeen zij tot nu toe aan de arme buitenlandsche kinderen had den gedaan, in het bijzonder de wel doeners van dezen jongen priester. Te half drie had een plechtig Lof plaats, met dezelfde assistentie. Binnenkort vertrekt de Weleerw. heer A. Gartner weer naar Oostenrijk. N. Hl. Ct. SPORT. J V. V. 8T0KXV0UK1.S OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. De training is voor deze week als volgt samen gesteld. Voor hel 1ste en 2de elftal Woensdag en Vrij dag n.m. 6 uur. Voor de overige elftallen Zaterdag n.m. 2 uur. IJ. V. V. Stormvogels. Vrijdagavond 31 Juli had in Hotel Augusta n vergadering plaats van het vernieuwde Stormvogelsbestuur met de spelers en reserves van het eerste elftal, die voor deze speciale ver- adering een uitnoodiging van het bestuur had- c en ontvangen, aan welke uitnoodiging, lot bij zonder groot genoegen van het Bestuur, allen hadden voldaan. De bedoeling van deze vergadering was een nauwer en beter contact te verkrijgen tusschen bestuur en spelers. Hoe beter dit contact is, hoe beter de samenwerking is, des te meer zullen de belangen van Stormvogels gebaat zijn. Uitgaande van dit standpunt werden de spelers uitgenoodigd ter tafel te brengen wat zij als spelers en uit voerders in het belang achtten der vereeniging, Eenige spelers brachten enkele punten ter spra ke, die aanleiding gaven tot een uitvoerige dis cussie tusschen bestuur, spelers en den emincn- ten trainer Mr. Magner. Een en ander had ten gevolge dat allen zeer bevredigd naar huis zijn gegaan. Deze vergadering zal door meer dergelijke worden gevolgd, omdat op deze meer intieme vergadering gebleken is, hoe noodig het is dat de verhouding tusschen bestuur en spelers nooit te goed kan zijn. Tot ons groot genoegen kunnen wij melden dat de verhouding tusschen bestuur en spelers uit stekend is. Wij gaan dan ook de nieuwe compe titie vol vertrouwen tegemoet. VOETBAL. STORMVOGELS—V. S. V. 3—1. De belangstelling voor deze plaatselijke ont moeting was niet zoo groot, als wij verwacht hadden. Het Stormvogels-veld had nog heel wat bezoekers meer kunnen bergen. Zooals meer het geval is, hadden de afwezigen ook ditmaal ongelijk. Want ondanks het feit, dat het verschil tusschen eerste en derde klasse groot is, is de ontmoeting toch alleszins geniet baar geweest. De Velseroorders hebben hun uiterste best gedaan een behoorlijk figuur te slaan en dank zij hun enthusiasme zijn ze daar in volkomen geslaagd. Jammer was het, dat twee hunner spelers in de eerste helft moesten uit vallen. Op de overigen had dit gelukkig weinig invloed en ook de invallers deden hun best. In de eerste helft werd veel van de V. S. V. verdediging gevergd, daar het spel der voorhoede toen veel te langzaam was en de spelers veel te dicht opeen liepen. De achterhoede weerde zich echter geducht. Terhorst hield er enkele harde schoten uitstekend uit en werd c 'erigen: uitmuntend terzijde gestaan door v. d. Pieterman, de Witte en Böhm. Het beste spel vertoonde V. S. V, in het begin der tweede helft. Toen kwam de voorhoede er aardig in en kreeg de Stormvogels-verdedigi druk werk. Zelfs v. d. Wint moest er aan te pas komen, 't Gelukte in deze periode aan Zwanen burg gelijk te maken en weinig had het ge scheeld of V. S. V. had zelfs de leiding genomen door haar links-binnen. Toen scoorde Visser na vlug samenspel met Blinkhoff Sr. een 2de doel punt en, al gaf V. S. V. zich niet gewonnen, van dat moment af was het pleit beslecht. Later scoorde dezelfde speler nog een derden goal. Wat Stormvogels betreft, eerste klas was haar spel zeker niet. Toch vallen er goede dingen te memoreeren. Opvallend was het enthusiasme van Blinkhoff Sr. en de wijze waarop hij vooral vóór de rust met Oldenburg samenspeelde. Na de rust verviel hij weer in de fout bijna alle; weer op den midvoor te spelen en waar Van Hemert, al toonde hij zoo af en toe de fijne puntjes van het spel nog wel te kennen, niet de oude was, leverde dit systeem weinig succes op. Later met Visser als midvoor, ging het beter. De beide vleugelspelers waren zeer snel, doch ze kregen te weinig te doen. Toch zou Oldenburg nog meer bereiken, wanneer zijn spel wat min der op gallery play" was gebaseerd. In de middenlinie was Krom de beste. Hij ver stond zich goed met Koster, zoodat dit tweetal een uitstekend deel der Stormvogels-verdediging belooft te worden. Snoeks, pas hersteld van een ziekte, spande zich niet al te zeer in. Vermaaks spel viel ons zeer mee. Hij is een enthusiast wer ker en zit vlak achter zijn voorhoede aan. De back Bakker kon ons beter bekoren dan de halfback Bakker. Van der Wint had het voor al voor de rust bijzonder kalm. Daarna kreeg hij het drukker en toonde zich alleszins betrouw- baar. Na afloop dankte de heer Tusenius, bij afwe- Jgheid van den burgemeester, allereerst den heer Mutters voor zijn leiding. Daarna compli menteerde hij V. S. V: met het vertoonde spel en zegde den Velseroorders een herinnerings medaille toe en ten slotte overhandigde hij aan aanvoerder Koster den „Olympiade -beker. Zij tenslotte nog vermeld, dat een tweetal ploegen van .Olympia" elkaar de zege betwistten in een 100—200—400—800 M. estafette,^waarbij Jonker c.s. zegevierden en „Concordia ondet leiding van Vlessing Jr., den wedstrijd met mu ziek opluisterde. Piet Sint. Zoo is het dan een feit, dat Piet Sint, die in de seizoenen 1923—24 en 1924—25 voor Storm vogels heeft gespeeld, de blauw-witte kleuren niet langer zal helpen verdedigen. Het feit, dat eiken Zondag eigenlijk een uitwedstrijd meelde, zal hier wel den doorslag hebben gege ven. Wij behoeven hier niet te betoogen, wat Stormvogels in Sint zal verliezen, niet alleen als ipeler, maar ook als sportman. Dat mag alg< meen 'bekend geacht worden. Wij willen slechts neerschrijven, dat wij hopen, dat Stormvogels voor hem een plaatsvervanger zal vinden, die en pelcapaciteiten èn in sportmanschap zijn ge lijke zal zijn. En voor het overige: Sint, het ga ie goed! Een aanklacht. Naar wij vernemen is door den heer Jac. de Nobel den betrokken autoriteiten mededeeling gedaan van 't feit, dat de statuten der vereeni ging, waarop de Koninklijke bewilliging is ver kregen, niet worden nageleefd. De adressant rfrondt zijne meening op het feit, dat het aantal bestuursleden is uitgebreid tot elf, terwijl z. i. de ;tatuten- slechts van 7 bestuursleden spreken. W. F. C.—STORMVOGELS. Aan de door W. F. C. uitgeschreven nederlaag wedstrijden om het Zilveren Doel wordt o.a. ook deelgenomen door Stormvogels. Deze wedstrijd •ordt Zondag 23 Augustus in het Wormerveer- sche Sportpark gespeeld. Sportclub Sero, Een tiental leden van bovengenoemde club zijn Zaterdag naar Laren vertrokkeu, om daar te kampeeren. Het is te wenschen dat het weer gunstiger mag meewerken dan de nacht van Za terdag op Zondag, toen het voor de kampeer ders al heel slecht was. ZATERDAG-VOETBAL. 'Trekvogels. Programma voor Zaterdag 8 Augustus: Trekvogels IKinheim I 4.30 u. n.m VISSCHERIJ. Aan boord van de stoomtrawler Timor IJ. M. 491, had de tremmer A, W. het ongeluk met zijn vingers bekneld te raken tusschen een dichtslaande deur. De vingers schenen bijna ge heel afgeknepen, zoodat de trawler naar binnen kwam en de man naar een ziekenhuis werd ver voerd. Zondag kwamen, na gebroken reizen van 3 of 4 dagen, binnen de stoomtrawlers Johanna Nicoletta IJ.M. 56 en de Java IJ.M. 240. Beiden wegens schade aan de machines. Aan boord van laatstgenoemde boot had zich tevens de jongste stoker, v. E. bij een val zoo danig bezeerd, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen, Van de IJmuider haringschepen kwam Zon dag binnen de stoomlogger Petrus Paulus IJ.M. 266 van de V.E.M., met 19 last haring. De reis duurde 5 weken. Er was gevischt met Engelsch want. De logger Zeemeeuw K. W. 121 kwam bin nen, omdat een der matrozen ziek was. De man werd per auto weggebracht. De vangst op de reis van 5 weken was 5 last. De strooratrawler Beatrice IJ.M. 118, had een gebroken reis wegens defecte wincb. De logger Pallas IJ.M. 287 van de V r kwam van de haringvisscherij binnp K last. n De stoomtrawler Verano IJ.M 40 de reis afbreken en kwam binnen m l f0*1 defect. e *et«l Het graven en maken van de tweed nenhaven van Scheveningen is ondDJ...e "'1 1 .ui. 1» opgedrag? de Aannemers Mij. v/h. Hillen en Roosen b" tonbouw „Trio" te Amsterdam voor van f 915.000. Deze Mij. was niet de laac! schrijfster. '1 VERLOOFD FROUWTJE BEEN en OERRIT STADA. Den helder, Wilhelminastraat 80. IJmuiden, Julianakade 18, 30 Juli 1925' Den 21en Augustus hopen! onze geliefde ouders: SJOERT MARS en HILTJE KORT den dag te herdenken, waarop zij voor 40 jaar in den echl werden verbonden. Dal zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun liefhebbende kinderen Velseroord, 1 Augustus 1925, Kalverslraat No. 98, Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis Ie geven van het onverwachts overlijden in het Diaconessen- huis te Haarlem, van omen innig geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, JACOB BURGER, in den ouderdom van65jasr. Namens de Familie M. Burger Vellmen j T. de Jong—Buto P. de Jong. J. Burger. A. P. Tol. IJmuiden, 1 Augustus 1925. juli nakade 63. Heden overleed na een durig doch geduldig lijdei onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot-en Overgroot moeder, W1LHELM1NA ENTERS, in den ouderdom van 75jaar I Uit aller naam: F. van DOK. Heiloo, 2 Augustus 1925. Een FLINK (2e Meisje) gevraagd, 1617 ju AdresHuize Zonneweelde, Dni en Kruidbergerweg, Driehuis. TERSTOND OEVRAAOD, weji ziekte der vrouw voor klein gezin, liefst middelb: leeftijd. Adres: Tol, Bloemslr.lt OEVRAAOD nel, flink niel beneden 18 jaar. Netjes wtri en eenigszins bekend met koh Aanmelden 's avonds na 8 - Willebrordstraat 25, Velseroon l! OEVRAAOD een voor halve dagen. AdrasJ. H. M Oranjestraat 11. gevraagd, Adres: N. Hol, Bik- Arnoldkade 1. m vraagt Nieuw- of Verstelwerk. Adres: De Koning, Ensche straat 42 boven. TE HUUR een naar de eischen dei lijd1 gericht aan den Kennemerlaan, bev- mers, Badkamer, Keuken, V en een Plat met Schuurtje- Te bevr. bij de fa. F- N"' Zonen.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2