ORGAAN VOOR DE G! Yerschffnt Woensdags Zaterdags So. 8° Zaterdag 8 Augustus 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- 'hrden aaangenomen aan het bureau en bij de Agenten. ffeDÜën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, 1 'kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ..dagnummer. ntiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- i ,e4__ 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. irjentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en DAöS tot 4 uur -p.m. TTtsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad iliiifend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advarlenlies uil de- gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en niet 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 cis. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van bui t e n de gemeente Velsen. OFFICIEEL. BEKENDMAKING. WINKELSLUITING. feester en wethouders van Velsen bren- r openbare kennis, dat door hen ten aan- in ie winkels in de aideeling Wijkeroog, s js verleend van het verbod om des na 9 uur een winkel voor het publiek j te hebben van 17 tot en met 21 Augus- s en wel tot des avonds 11 uur, 5 Augustus 1925. en wethouders voornoemd, de burgemeester, ecretaris, 'EDE L. S. RIJKENS. VAN den wachttoren. Schoolreisjes. men 's avonds zingende kinderen een paar autobussen of met iiels en tasschen beladen jongens eisjes in een trein ziet, weet men het kleine sohoolreizigers zijn, mooien dag hebben gehad en en uitstapje weer thuis komen, den goeden ouden tijd wist men geen schoolreisjes af. De school eld zich toen van dergelijke bui- srigïieden als schoolfeesten, kleeding en voeding, schoolwan- en reizen. is er een stoutmoedige, onder- pde meester geweest, die het [aandurfde, om met al die wilde in eenige boerenwagens een toje te maken. Het ging naar een pin, een naburige stad, een mooie [inden omtrek. Het beviel best, fcdèren hadden veel schik gehad, een klein beetje schooltucht onder- kon men de kinderen best leiden, nverden de plannen grooter, men Ie een tocht per boot, per tram [in. Maar het bleef 'n reis van een was die dag dan ook zoolang jk. Én dat geldt nog van de schoolreisjes. Voor vele kinde dat te vermoeiend en niet min or de geleiders. Bovendien gaat eel tijd met reizen verloren en en te kort zijn op de plaats van ïming. Heel uit het Noorden zulke schoolreizigers naar Am- m, om na een verblijf van een vijf al weer te vertrekken. Men s Artis afwerken en dan iel te vlug, om alles goed te zien. ;an men ook vaak schoolgezel- ien van heinde en ver in Bergen te, die het grootste deel van ig in trein en tram doorbrengen nduin en zee te weinig kunnen n. Toen heeft de schoolreis zich verder ontwikkeld. Men bleef fims drie nachten weg. Maar dat duur, ook al kreeg men billijke a in eet- en slaapgelegenheden ft gezelschap. Enkele gemente- ageven subsidie voor de schóól- maar het geld moet toch voor- Ij. komen van kleine wekelijk- fegen. Een dubbeltje por |uog geen vijf gulden per jaar; ook vacantieweken. Met twee Iers per kind komt men niet lü men niet lang wegblijven, ït verblijf eischte te veel. Toen uderwijs begonnen voor goed- 'goed verblijf te zorgen. Zoo is j. Jpe, Ede, Amsterdam, Rotter- je '^schelling en ook Vlieland, j teeenen. De schoolreisjes zijn olreizen geworden zonder al te j 'ffaar voor de beurs der ouders. dat nou voor dient? Die jonge jiji1 al zoo ver de wereld in te 0 zijn vele ouders, die nooit ldle provincie zijn geweest en die CI j gaan al het halve land door. II vraag aan de kinderen. Zij j 'izen op 't aangename en aan 5» Bfet denken. Maar ook dat ■bi ^et* De onderwijzers berei- 1 kinderen op het reisje voor, V6 wijzen op het bijzondere, n f®zal worden. Na afloop laten j: [a(ieren vaak een opstel maken j yen daarmee ook, goed op te j Q nua indrukken weer te ge- olj ven. Zoo is de schoolreis een bijzonder prettige vorm van onderwijs, de meest direct aanschouwelijke methode wordt hier gevolgd. Ook bevorderen deze reisjes een prettige verhouding tus schen de onderwijzers en de kinderen. Er zijn op die reisjes geen „nare" mees ters en er zijn geen „beroerde" kinde ren. Men verheugt zich samen in het maken van het plan, heeft een paar dagen, in wat losser verhouding dan in de school volop pleizier en geniet la ter nog van de herinnering, vaak van allerlei kleine dingen, ongelukjes, kluchtige ontmoetingen en wat dies meer zij. Het instituut der schoolreisjes is er en blijft er en zal zich waarschijnlijk nog wel verder ontwikkelen ook. De apenkwestie. Het apenproces in Tennessee viel juist in de hitteperiode, zoodat het bij gewoond werd door een publiek in hemdsmouwen. Het stadje Dayton heeft de eer gehad van een geestelijk tournooi over de nieuwere wetenschap pelijke inzichten over afkomst en ont wikkeling van den mensch. Niemand heeft er meer van geprofiteerd dan een winkelman, die Darwin heet en van zijn naam handig reclame maakte, om zijn kleeren aan den man te brengen. De schoolmeester of professor, hij wordt nu eens zus, dan weer zoo ge noemd, die zijn leerlingen den aap als voorvader van den mensch bad ge noemd, is veroordeeld tot een geld boete. Is daarmee door de justitie de apen- theorie veroordeeld en de bijbelsche leer gehandhaafd? Het zou dwaasheid zijn, dat de justitie zich met weten schappelijke en wijsgeerige kwesties bemoeide. Zij heeft al genoeg te doen met wetsovertredingen. En daarom ging het ook hier. De schoolwet van Tennessee verbiedt het onderricht in de evolutieleer. De leeraar, zij dan lager of hoog had die wet ongetwijfeld overtreden. Was die wet echter in strijd met de grondwet? De justitie oor deelde van niet. Daarmee was de zaak beslist, maar niet de vraag naar de af stamming van den mensch. De justitie van Dayton heeft zich heel wijselijk tot haar gebied beperkt en zich buiten de kwestie gehouden, die de Amerika nen thans zoo warm maakt. Wordt bij die kwestie niet vergeten, dat de afstammingsleer ten slotte geen verklaring geeft van het geestelijk le ven van den mensch en in dit opzicht de kloof tusschen dier en mensch ook niet overbrugt? Ook al zouden aap en mensch een gem eens chappelij ken voor ouder hebben en de mensch naar zijn lichaam tot het dierenrijk behooren, geestelijk is hij toch een andersoortig wezen. Wij vinden in de dierenwereld gc- n taal, geen wetenschap, geen wijsgeerige bezinning, geen scheppende kunst, geen zedelijk-godsdienstig leven. In 't, Geïllustreerde Volksblad voor Neder land wordt een gesprek weergegeven tusschen moeder en kind bij liet apen hok in een dierentuin. Het ventje staat aandachtig te kij ken naar de bewegingen en manieren van die dieren en komt eindelijk met de vraag tot de moeder: „Moeder, lid- den de apen ook?" Die vraag wijst ons op een zeer verschillend geestelijk le ven bij mensch en dier. De dierenwe reld 'kent ook geen geschiedenis, maakt geen proces van vooruitgang door. De zwaluw houwt nog precies haar nest zoo als duizend jaar geleden. De leeu werik schept geen nieuwe melodiën. Bij alle zuiverheid van geluid, die ons altijd weer bekoort, treft ons toch ook het simpele en eentonige van haar lied. Nadenken over den dood ontdekt men bij geen enkel dier. De schapen grazen rustig voort en zien niet om naar het doode dier, dat in het gras is neerge vallen. De huisdieren zijn veranderd, LUNCHROOM WESTERVELD Driehuis. TUINCOh CERT ZONDAG A.S. van 3—6 uur, 8—10.30 uur. sinds ze door den mensch uit den wil den staat gehaald zijn tot zijn gebruik. Maar een vooruitgang is dat niet.. Het dier is er niet fraaier op geworden. E11 is 't huisdier wat minder „dierlijk" ge worden dan het wilde, dan is dat niet zijn werk maar het werk van zijn meester. Ook al zou men door vergelijking- van het apen- en hel menschenskelet zoo groote overeenkomst ontdekken, dat deze alleen uit gemeenschappelijke afkomst kan worden verklaard, dan nog blijft over een groot geestelijk ver schil. De wetenschap beschrijft voel maar verklaart weinig ert ook de moderne natuurwetenschap blijft staan voor de groote verborgenheden van leven, zijn, worden enz. En zij begint steeds meer eerbiedig daarvoor te blijven staan, in ziende, dat zij hier nier. verder kan, dat haar licht te zwak is, om hei geheim zinnige duister te verdrijven. Zoo doen althans de groote mannen, de sterren op het gebied der natuurwetenschap. Maar er zijn er neg al te veel, die j schermen met nam du ais Buchner, i Darwin, Haeckel, terwijl ze nooit een j boek van deze mannen goed gelezen hebben en zich dan ook nog verbeelden in hun halve kennis, hun wetenschap van de derde hand een sleutel te heb ben, waarmee ze alle geheimen der schepping kunnen openen. Halve kennis maakt hoogmoedig, heelc kennis ootmoedig en de halfwe- t.ers zijn overal in de meerderheid. In een artikel over de apenkwestie schrijft de geestige Duitsche 'journalist Maximilian Harden: Thans heeft cvo- lutionisme den lokkenden geur van de verboden vrucht. Heimelijk worden de werken van Darwin, Huxley, Wallace uit donkere boekenwinkeltjes gehaald. Weldra zal het gebrabbel van degenen, die met een half-dozijn rationalistisch- klinkende slagwoorden alles meenen te kunnen verklaren, daar ginds even overvloedig zijn als bij ons. De bewering, dat de mensch van den aap afstamt, neemt geen weten schappelijk mensch meer voor zijn re kening. Maar al ware ze juist, tenslot te verklaart dat woord over het wezen van den mensch weinig of niets. De te genstelling: de mensch-kind uit de apenfamilie of schepsel Gods is valsch en juist daarover maken de mensehen zich zoo druk en warm. Maar ook deze hittegolf zal wel voorbijgaan en als de hoofden zijn afgekoeld, zuiverder en scherper denken mogelijk worden. Alcohol en autoverkeer. j j Op het Congres van de Ned. Ver. tot Afsch. van Alc. Dranken te Leeuwar den sprak Ingenieur F. A. Brandt over alcohol en snelverkeer. Hij deelde mee, I dat in de laatste eeuw de verkeerssnel heid zich vervijfvoudigd heeft en dat in de toekomst die- snelheid zeker nog aanzienlijk zal toenemen. Wij waren een paar dagen op een eiland, waar behalve de fiets de moderne verkeers- 1 middelen nog ontbreken en men met de handen in de zakken kan loopen droomen over de eenige dorpsstraat, die breed is en geen enkele bocht heeft, zonder een ongeluk te krijgen, waai' alle werk en alle beweging beheerscht 1 wordt door het: Langzaam maar ze- ker! Komt men daarna weer in een drukke stadsstraat, waar auto's toete- ren, fietsen bellen, menschon jachten overal voor, achter, naast je en een verkeersagent met zijn handen, oogen, romp wenkt en waarschuwt, dan krijgt 'men het gevoel, alsof alleis probeert, je zoo spoedig mogelijk onderstboven te ramei'en. En dat wordt op den duur nog erger. Over een eeuw zal de ver keerssnelheid wellicht nog eens ver vijfvoudigd zijn. Dan schiet alles als een bliksemstraal door de straten on zal de laatste voetganger wel verdwe nen zijn. Maar Ir. Brandt deelde ook mee, dat er rusteloos gezocht wordt naar veilig heidsmaatregelen tegen do gevaren van het snelverkeer. De veiligheid van spoor en tram wordt gewaarborgd door een vernuftig stelsel van seinen, die voor het oog en het oor bestemd zijn. Daarom moeten allen, die spoor en tram dienen, goede oogen en oor en hebben en zijn daartoe aan een strenge keuring onderworpen. Tegen bet auto verkeer is het publiek nog niet vol doende beveiligd. Men is hier nog aan het zoeken en studceren. We denken aan de banden op het plaveisel ge schilderd, aan verkeersspiegels op ge vaarlijke kruispunten, aan allerlei wettelijke maatregelen, maar het komt ook niet weinig aan op den man achter liet rad. Spoor- en tramperso neel wordt lichamelijk gekeurd; de psychische keuring, die de geestelijke geschiktheid aanwijst, ontbreekt nog. De chauffeurs worden in het geheel nog niet gekeurd. Een chauffeur kan half blind, doof, bijzonder zenuwachtig zijn en daardoor achter het rad een gevaar voor het publick en de inzittenden; niemand verbiedt hem nochtans eer wagen te besturen. Ir. Brandt wees nadrukkelijk op het. gevaar ook van kleine hoeveelheden alcohol, gebruikt door hen, die het snelverkeer bedienen. Zonder dronken te maken zal een kleine hoeveelheid al cohol den mensch schade doen, wat betreft zijn helderheid van geest, zijn zelfcontrole, de vlugge en zuivere wer king zijner zintuigen. Zoo maakt een kleine dosis alcohol den mensch totaal ongeschikt voor een functie in dienst van het snelverkeer. Ir. Brandt deelde nog mee, dat mili taire vliegers acht uur, voordat zij op stijgen, in het geheel geen alcohol ge bruiken. ITet luchtverkeer heeft geva ren maar het wegverkeer niet minder, waarschijnlijk meer zelfs; zeker is dit het geval met het publiek dat reist. Daarom moet degene, die een auto be stuurt, geheel vrij zijn van elke wer king van den alcohol en om het wisse voor het onwisse te nemen, daarom moet iedere chauffeur geheelonthouder zijn. Daarmee zal -het snelverkeer per auto niet geheel zonder ongelukken geschieden maar toch veiliger zijn', dan nu nog het geval is. De ondernemers kunnen het hun chauffeurs voorschrij ven, maar de autobezitters, die zelf rij den, moeten zooveel gevoel van verant woordelijkheid hehlben, dat zij vrijwil lig vermijden, wat aan hun geschikt heid als chauffeur afbreuk doet. WITTE KRUIS Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is.. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per iaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de: wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmae.tschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. Woltman, Trompstraat 103 te Velseroord. j ONZE GEMEENTE-FINANCÏEN. Wij witten in dit. tweede artikel nog enkeie cijfers geven over onze gemeon- te-financiën. In hoofdstuk VIII, Bedrijven, zien we bij hel Grondbedrijf aan ontvangsten f 39.549.92 yan rente en f 22.883.75 van aflossingen. Daarentegen werd' uitge geven aan rente f 36.627.32 en aan af lossing f 21.101, terwijl aan andere uitgaven f 2927.22 vermeld wordt. De totale ontvangsten bedroegen f 59.761.70, de uitgaven f 62.688.92, zoo dal. het. nadeelig saldo f 2927.22 groot was. Het gasbedrijf vermeldt op deze ge meenterekening een batig saldo van f 9893.86, de waterleiding een voordee- lig slot van f 1967.30. Het bedrijf Openbare Werken heeft, bij een lotaal aan uitgaven van f 48.459.03 een nadeelig slot van f 34.321.51, het bedrijf Reinigings- y Ontsmettingsdienst bij een totaal-uit gaaf van f 24.798.05 een nadeelig saldo van f 11.384.78. Hoofdstuk XIV, Kasvoorzienmgcn, vermeldt aan ontvangsten f 3914.59 en aan uitgaven f 2181.41 en heeft dus eer. batig slot van f 1733.18. Hoofdstuk XV. Overige inkomsten 'en uitgaven, vermeldt bij de uitgaven rente van geldleeningen f 8429.17 "ti aflossingen f 18686. Het nadeelig slot van dit. hoofdstuk is groot f 27. 149.82. Bij den kapitaaldienst treffen wij de volgende uitgaven voor belangrijke werken aan: kosten der uitbreiding van liet archief in 't raadhuis f 2367.08; kosten van inrichting van het keur- lokaal f 8137.05; kosten van de rioloe- ring van den Groote Hout- of Konings weg en Kruisbeek- of Oude Schulpweg (in 1924 uitgegeven) f 22404.45; kosten van beharding van gedeelten van den Hagelingerweg en Driehuizer Kerk weg f 18841.63; kosten uitbreiding School D te Velseroord (in 1924 uitgegeven) f 15009.88; kosten nieuwe B. K. School te Velseroord (in 1924 uitgegeven) f 12279.47, kosten van bestrating en rioleering te Velseroord in verband met, de stichting van de Rijks H. B. S. f 1688.47. De totale ontvangsten van den ge wonen dienst bedroegen f 2.247.277.63, de totale uitgaven f 2.132.461.50, zoodat het batig slot op dezen dienst bedroeg f 114.816.13. De totale ontvangsten van den kapi- taaldienst bedroegen f 1.311.490.24, de totale uitgaven f 1.194.897.12, zoodat het batig slot bedroeg f 116.593.12. Aldus heeft men een overzicht over de cijfers onzer gemeenterekening. Zooals we reeds schreven moet deze tot groote dankbaarheid stemmen en mo gen we verwachten, dat hij dezen gun- tigen toestand de raad ook voor het komende belastingjaar tot belasting verlaging zal overgaan. Een verblijdend verschijnsel is, dat kapitaalkrachtige menschen zich weer in onze gemeente komen vestigen en dat de middenstandswoningen, die te Velsen, Velseroord, Driehuis en Sant- poort worden gebouwd, steeds bevvo- ners vinden. Als het zoo doorgaat als nu, halen wij dit jaar zeker weer een bevolkingsaanwas van 1000 zielen en deze toename draagt er toe bij, dat de gemeentelijke inkomsten groeien, i En, zooals we reeds eerder schreven, [ook de gemeentelijke ophaal- en stor- tingsdienst zal er toe medewerken, dat 1 de post oninbare belastingen kleiner j wordt en in de inkomsten dus grooter. De conversie der geldlecnng van i f 800.000 zal een flink bedrag minder aan rente vragen en zoo zijn er meer- dere lichtpunten, die ons vertrouwen geven voor een goede toekomst. bestel uw drukwerk bij de n.v. drukkerij siruewel ijmuiden - willemsplein

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1