ORGAAN VOOR O ÜEENÏÊ VELSEN DE RflMP TE BORCDLO. No. Woensdag 12 Augustus 1925 10e Jaargang COURANT t Burgemeester van Velsen noodigt de ingezetenen uit, die bereid zijn huisvesting te verleenen aan een kind uit de geteisterde streek, hem jjiaain en adres op te geven. zullen door hem gaarne gelden i n ontvangst worden genomen voor (Tsteuning der slachtofiers. den zullen in de IJmuider Courant worden verantwoord. De Burgemeester voornoemd, R. G. RIJKENS. verlenging vacantie openbare bewaarschool velseroord. „^meester en wethouders van Velsen bren- lef openbare kennis, dat de vacantie aan de tare bewaarschool te Velseroord, wegens het ichen van mazelen met 14 dagen is verlengd, j[ de lessen weder zullen aanvangen op M 1 September 1925. ]isn 11 Augustus 1925. Burgemeester en wethouders voornoemd, secretaris, de burgemeester, ÏFSTEDE, l.s. RIJKENS. dienstplicht. venschen omtrent inlijving. die voor de lichting van het volgend jaar naschreven en hun wensch omtrent de in- ingeval van bestemming tot gewoon dienst ee niet reeds bij de keuring en ook niet itreeks aan den Districtscommandant hebben even of wel een bijzondere reden hebben, a hun wensch veranderd is, kunnen vóór 5 ober a.s. hun verlangen opgeven ter secre de gemeente, voor welke zij hebben kan evenwel geen zekerheid worden gege- dat met hun verlangen rekeuing kan worden iden. Opleiding tot ziekendrager. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die beschikken over een krachtig lichaamsgestel en met vrucht lager onderwijs genoten hebben. J De voorkeur genieten zij, die in het bézit zijn van een diploma voor eerste hulp bij ongevallen, alsmede zij, die lid zijn van een transportcolonne van het Nederlandsche Roode Kruis en het be wijs van geoefendheid als zoodanig bezitten. Duur van den werkelijken dienst. De duur van de eerste oefening bedraagt: voor de ziekenverplegers 12 maanden; voor de ziekendragers 5'/., maand; worden zij tot onderofficier opgeleid, dan 9 maanden. De ziekenverplegers zijn vrij van herhalings oefeningen; volgens een bij de Tweede Kamer aanhangig wetsontwerp zullen zij niet meer ge heel vrij zijn van herhalingsoefeningen, maar dan wordt tevens de duur van de eerste oefening ver kort. Velsen, 7 Augustus 1925. De burgemeester van Velsen. RIJKENS. ILaATSING bij den motordienst. burgemeester van Velsen brengt ter kennis bslanghebbenden, dat ingeschrevenen voor de 1926, die tot gewoon dienstplichtige wor- k\temd en niet in het bezit zijn van het be- van voorgeoefendheid, kunnen worden inge- bij de Schoolcompagnie van den Motor die er prijs op stellen voor zoodanige in- ig in aanmerking te komen, moeten hun sgen daartoe schriftelijk mededeelen aan den indut der Schoolcompagnie van den rdieost te Haarlem dadelijk na ontvangst !e kennisgeving van hun bestemming tot ge- dienstplichtige. Het schrijven behoeft niet (eld tp zijn, doch moet wel gefrankeerd toe- den worden. behooren daarbij op te geven. bun geslachtsnaam en voornamen; den datum van geboorte; de gemeente, waar zij voor den dienstplicht ^schreven; lotingsnummer; bet genoten onderwijs; en il zij genegen zijn aan de officiersopleiding nemen, indien zij daarvoor in de termen vallen. is; noodig, bij het schrijven verklaringen :tygen, waaruit hun bekwaamheid in het iursvak of als motorrijder of monteur blijkt, rijbewijs kan niet als zulk een verklaring i aangemerkt. gelegenheid tot aanmelding stóat ook open ewone dienstplichtigen van v.»rige lichtin- wegens uitstel, vrijstelling of om een an- len hun eerste oefening nog niet vervul- )e aanmelding van laatstbedoelde personen geschieden vóór 1 September a.s. BehaNe ierboven onder a tot en met f vermelde bij deze aanmelding tevens worden opge- de lichting, het korps en het korpsonder- vaarbij de dienstplichtige is ingelijfd. Ook ilanghebbende bij deze aanmelding schnf- «klaren, dat hij niet voornemens is verder eerste oefening of vrijstelling te vra- 'ommandant van de Schoolcompagnie roept die daarvoor het meest in aanmerking öp tot het afleggen van een proef. Vergoe- Ioor te maken kosten overeenkomstig de Ilasse van het Reisbesluit kan door dezen dant voor rekening van het Rijk worden aef van den Generalen Staf bepaalt wie Onbedoelde indeeling in aanmerking ko- plaatselijk nieuws. Opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager. Ovenen voor de lichting 1926, die niet in zijn van het bewijs van voorgeoefend- als zij in geval van bestemming tot dienstplichtige in aanmerking wenschen v°or opleiding tot ziekenverpleger of '«ndrager bij de landmacht, en dezen 1 niet reeds bij de keuring en ook niet 'seks aan den Districtcommandant hébben gegeven, zich daarvoor alsnog vóór 5 r 8-t' opgeven ter secretarie van de ge- voor welke zij hebben geloot. Opleiding tot ziekenverpleger. '00r kunnen in aanmerking komen: •Wonen, die studeeren in de geneeskunde, fwtmacie of in de veeartsenijkunde en niet zen zijn voor de officiersopleiding; met vruc^ laéer onderwijs F «pbea en beschikken over een voldoend —vu ueavuin.H.eii over eeu vuiuueuu ..-^asgestel; onder hen genieten de ia ree^s als burger in het oezit zijn Hintf «al* ak ^keaverpleger daarvoor K&grU apothekers-assistenten, IJMUIDEN Aan de Universiteit te Utrecht slaagde Maandag 10 Aug. j.l. voor leer- aar M. O. in de Engelsche Taal onze plaatsgenoot de lieer W. Renes Jr. Aan het instituut Mercurius ie Haarlem is geslaagd voor hot examen stenografie Groote mej. M. Th. Visser alhier. Voor het examen machineschrij ven slaagden mej. Gr. Krab en de heer J. Wijnberg, beiden alhier. In ons no. van Zaterdag deelden wij reeds het een en ander mede over de door den heer S. Hogeland alhier nieuw aangekochte Carford Pullman Car. Volledigheidshalve deelt men ons thans nog mede, dat deze autobus niet maximum 60 K.M. snelheid ontwikke len kan, doch 60 mijl of 96 K.M. per uur, terwijl bij deze snelheid de wagen 1 binnen 12 Meter tot stilstand is te bren gen. In de inrichtingen van den heer J. H. Hogeland te Haarlem wordt niet alleen de carrosserie gebouwd, doch o'ok het chassis wordt door deze firma geleverd, daar zij voor Noord-Holland I de vertegenwoordiging van dit merk heeft. Door W. v. d. H., stoker, werd bij de politie aangifte gedaan wan de ver missing van een gedeelte van zijn kleeding van boord van den stoom trawler Ina. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Door G. J. K. te Velseroord werd aangifte gedaan, dat van zijn rijwiel, terwijl het voor het gebouw der Haar- lemsche 'Bank alhier stond, het rij wielplaatje werd ontvreemd. Door J. J. v. d. B., A. M. en J. v. d. G. werd aangifte gedaan van de verduistering van een bedrag van f 10 voor ieder, wat gepleegd zou zijn j door zekere O, schipper van een vaartuig. I Door de politie wordt een onderzoek i ingesteld. j De dienstplichtigen der lichting 1919 van het regiment kustartillerie, te Vlissingen en IJmuiden voor her halingsoefeningen onder cle wapenen, 1 zijn Zaterdag met groot verlof ver- trokken. De drukte van Zondag. Het was Zondag drukker dan ooit te voren met het vreemdelingenverkeer te IJmuiden. Een stroom van stads- mienschen had, aangelokt door het prachtige zomerweer, de nauwe stra ten met eindelooze huizenrijen en de bedompte sfeer der stad verlaten, en zocht verpoozing in de hosschen of het ruime strand. Zooals we reeds eerder opmerkten* heeft dit jaar een buiten gewoon groot deel van hot publiek het oog op IJmuiden gelicht en dat bleek ook thans weer. Zag men voorheen het overgroote deel der reizigers met de „Alkm. P." te Velsen van de hoot stappen om naar Wijk aan Zee te gaan, thans hieven de booten afgeladen tot IJmuiden, ja, van de eerste hoot, die slechts tot Velsen gaat, zagen wij velen, die langs het ka naal of door Velserbeek naar IJmuiden waren doorgeloopen. En niet alleen de groote booten, ook die der nieuwe on derneming waren tjokvol, terwijl er minstens nog evenveel aan den kant waren blijven staan als dat er meegin gen, naar wij van ooggetuigen hoorden. Verder kwamen nog eenige pleizier- vaartuigen, die ook levendigheid bracli ten. Rekent men dan nog de vreemde lingen die per trein, auto, fiets of an derszins te IJmuiden kwamen, dan kan men nagaan hoe groot het aantal vreemdelingen is geweest, hetwelk van bevoegde zijde op 10000 werd geschat. Niet allen waren des Zondags geko men. Aan het strand en vooral in de buitenste duinreep, scheen wel een nieuw' dorp verrezen van linnen ten ten. Honderden tenten waren, min of meer primitief en verborgen, opgesteld en gaven gelegenheid om eens geheel „zichzelf te zijn". Natuurlijk waren dat niet allen vreemdelingen; toen we een duinpan binnenkwamen zagen we een kamp, waarin de vlag stond van een plaatselijke drankbestrij ders vereeni- ging. Maar alles te samen brengt leven en beweging, als in elke badplaats. Vooal in den namiddag, toen ook de wandelende plaatsgenooten voor een groot, deel hunne schreden, naar het strand richtten, was het zwart van volk. De veren konden het publiek bij na niet voldoende verplaatsen, zoowel bij de motorbooten naar het strand, waar 4 booten voeren als bij het veer van „Jaap", die 7\\:i motor voor don dienst op de Noordzijde bij het fort re serveeren moest, was wachten do bood schap en voorkwam de politie onge lukken. Een der betrokkenen schatte het aantal menschen aan het strand dan ook op tusschen de 15 en 20 duizend. In den laten middag zagen we nog een groot aantal vreemdelingen. Het wa ren 125 leden van een kerkkoor uit Essen, die in Beverwijk een uitvoering zouden geven, doch vooraf onder ge leide van het comité uit Beverwijk hier kwamen kijken. Nog op een gezelschap willen we de aandacht vestigen. Het waren 600 kin deren van de Amsterdamsche .Vêr- eeniging „Kindergenot", die met mu ziek de wandeling naar het strand gemaakt hadden. Niet alleen omdat een groep kinderen steeds aantrekt, maar ook omdat dit gezelschap buiten gewoon goed van alles voorzien was. Zoo had men b.v. op het strand een „Roode Kruis"-tent opgeslagen voor de genen die niet meer mee konden, en vergezelde een filmoperateur de groep, om de kinderen ook in den winter nog eens dezen dag van uitgaan in het ge heugen te brengen. Tegen den avond kwamen ze in 2 groepen naar Thalia, waar een diner gereed was. Althans, niet alleen een bord warm eten, maar de tafel lokte buitengewoon aan door de er op ge plaatste sinaasappelen, druiven, bana nen enz., die voor het dessert bestemd waren en die aan het geheel een heer lijke gloed gaven. Zoolang ze zaten te eten was het er dan ook rustig, als in elk groot gezelschap; alleen lom alles naar binnen was ontstond een vroolijk lawaai, als een bewijs, dat ook die Am sterdamsche kinderen, in hunne over moedige jeugd, het ongeboniieue be minnen, boven de regelmaat en stilte, die men belaas te veel in een gezel schap ouderen aantreft. Maandagmorgen zou een der hel pers van den bakker v. E., zekere W. K. brood aan boord van de trawler Annie IJ.M. 104 brengen. Bij het sprin gen op den wal was de sprong te groot en de bakker tuimelde met mand «mi inhoud te water. Een arbeider, die in de omgeving werkte, zorgde dat de knaap er met een nat pak afkwam. Intusschen had hij wellicht een afschrikkend voor beeld gegeven. Tenminste, toen de An nie een uur later vertrokken was, moest het schip tusschen de dammetjes weer terugkeeren, omdat eenige der mannen van hun bakker nog geen brood bleken te hebben ontvangen. Drie knapen, oud 7, 9 en 11 jaar, gingen Maandagmorgen uit hunne ouderlijke woning, in de Javastraat te Schoten, uit. wandelen. Zij gingen over Zandvoort, het strand langs en kwa men alhier, waar de jongste ongeveer niet meer verder kon en ze, van nood, een koopman op de Julianakade aan spraken. Deze ontfermde zich over de jonge zwervers, gaf ze wat te eten en drin ken, waarna, de politie zorg droeg dat ze des avonds weer bij moeder terug kwamen. VELSEROORD liet Instituut voor Arbeidersont wikkeling te Haarlem houdt op Zondag 23 Augustus een zomerfeest op hel villaterrein van den heer \Y. van Iïeyst aan den Zeeweg alhier. Medewerking verleenen de Federatie Haarlem en afd. Velsen der Arbeiders Jeugd Centrale en de afd. Bloemendaal- Santpoort van genoemd Instituut. Men komt 's morgens 9 uur reeds per trein in Driehuis aan en om 10 uur begint het feest. Het programma ver meldt o.a. samenzang onder leiding van Tl. Oets, declamatie van mej. Dora Barfels, opvoering van een openlucht spel door de A. J. C., rede van don hoe L. van Asperen, volksdansen enz. Zaterdag vervoegde zich iemand bij de politie, die meedeelde dat zijn buren met vacantie waren gegaan maar de kat in huis hadden achterge laten. Waar de menschen al oen week weg waren, vroeg hij vergunning om een ruitje te mogen uitsnijden, wat werd toegestaan. De man heeft het uitgemergelde en verhongerde dier toen tot zich genomen, lot de buren weer terug zijn. Men ziet hieruit dat het goed is om de dieren te verzorgen, als men met vacantie gaat en er is al tijd wel een buur, die helpen wil. Harm: Ver. „Kunst na Arbeid". Men schrijft ons: Door plotselinge werkzaamheden van vele leden was de Harm. Vereen, „Kunst na Arbeid" Zaterdagmiddag niet in staat hun vergunning aangaan de straatmuziek en collecteeren ten uitvoer te brengen. Het is te wensehon dat de Ver. moge besluiten het op. een anderen datum te stellen, daar het pu bliek van Velseroord er nogal op ge steld is en de Ver. met de gecollecteèr- de gelden zich meer kan uitbreiden. De bekende W. v. d. II. moest Zaterdag door de politie weer e-ms in arrest gesteld worden wegens openbare dronkenschap. VELSEN Naar Pil. Dbl. vernam zijn op het landgoed Waterland van Jhr. Boreel van Ilogelanden tijdens de hevige hui van Zondagavond niet minder dan 240 glasruiten van de broeikassen ver nield'. Eerste plechtige H. Mis opgedragen door Pater Eligius Kee. Zaterdag en Zondag waren voor het gezin Kee te Wijkeroog gewichtige da gen. Een zoon des huizes was Pater ge worden en zou nu in de vroegere plaats van inwoning de eerste Heilige Mis op dragen. Zaterdagavond 6 uur 40 arriveerde de Pater met den trein te Beverwijk en werd daar afgehaald door zijn vader en Z. E. H. Pastoor A. Homuil e. In een open landauer reed het gezelschap naar de ouderlijke woning, waarvoor een eerepoort was opgericht en waar de jubilaris werd verwelkomt door Bruidjes. Om half acht'bood het feestcomité een geschenk der parochie aan, een kelk, waarbij het aan hartelijke woor den niet ontbrak. Zondagmorgen om 10 uur had de be diening der H. Mis plaats. Voorafgegaan door- misdienaars, eenige Eerw. Heeren Geestelijken en Bruidjes trad de Pater door de achter deur, waarvoor eene eerepoort was op gericht, 'de kerk binnen. Plet zangkoor zong toen den Grcgoriaanschen psalm „Laetatus sum". Vóór de H. Mis werd de 4-stemmige „Veni Creator" van J. Beltjens gezon gen en daarna de 3-stemmige Mis „Jeanne d'Arc" van Hubert Cuypers. De neomist werd geassisteerd door Weleerwaarden Heer J. Schoorl, even eens een vroegere bewoner van Wijker oog, als sub-diaken, als diaken fun geerde de Eerw. Pater Koenraad uit Valkenburg, als Presbyter Assist, de Zeer Eerw. Heer Pastoor der Parochie A. Homulle en stafdrager was de Wel- Eerw. I-leer C. de Koster, Kapelaan dei- Parochie. De feestpredikatie werd gehouden door Zeer Eerwaarden Zeergeleerden heer Th. Bont, professor aan het klein Seminarium Hageveld. Na de II. Mis zong het zangkoor de 3-stemmige cantate „Priesterglorie" van Dobbelsteen. De R. K. Ilarmoniekapel bracht den jubilaris aan de Pastorie een aubade, terwijl ze ook 's avonds het feest met eenige nummers opluisterde. Van de receptie tusschen 1.30 en 3.30 uur werd druk gebruik gemaakt. Een plechtig Lof 's avonds 7 uur be sloot den dag. Verscheiden huizen op Wijkeroog prijkten met de vadeiland- sche driekleur met den gelen pauselij- kon wimpel. Zondagavond ontlastte zich boven Wijkeroog en Velsen een zware donder bui, die met veel regenwater een groo te hoeveelheid zware hagel steen en bracht. Dit waren weer steenen zoo groot als de traditioneels duiveneieren. Tal van ruiten werden vernield, waar door enkele tuinlieden groote Schade aan hunne ,broeiramen leden. Het Duitscho Zangerskoor uit Es sen, dat j.l. Zaterdagavond een serena de bracht aan den burgemeester van Beverwijk, heeft Zondagavond een paar nummers gezongen voor de wo ning van Di'. W. Directeur van het Hoogoven bedrijf, die vroeger in Essen gewoond heeft. Vrijdagavond waren het weer op varenden van een voor de papierfa briek liggende Noorsche houtboot, die het anderen lastig maakten. Een dame en een heer, die op de fiets reden, wer den van de fiets getrokken, v aarbij beiden vielen. De dame scheurde daar bij haar mantel, terwijl het rijwiel van den heer beschadigd werd. De vreemde zeelieden werden aange houden en op het bureau verhoord. Zaterdag werden door de politie op Wijkeroog 6 jongens aangehouden in het plantsoen van den Rijkswater staat in de Breesaap, waar de jongens bezig waren met jonge boompjes uit te trekken en meer vernielend werk. Zij kregen een proces-verbaal wegens loo- pen op verboden grond "n vernieling. Zondag werd door de politie een motorrijder bekeurd, wegens het berij den van den voor het verkeer afgeslo ten Corverslaan. Door de politie werd in het woon wagenkamp aangehouden G. W. H„ die gesignaleerd stond in het Alg. Politie blad, omdat hij nog f 5 boete of 5 dag.m met de justitie te vereffenen had. De man betaalde de boete en is daar op weer vrijgelaten. W. M. van Wijk aan Zee werd Zaterdag bekeurd, omdat hij op den weg zijn paard en. wagen onbeheerd had laten staan. Zondag werd A. A. de W. te Wij keroog bekeurd, omdat hij zonder de vereischte vergunning met een autobus reed. Vrijdagavond vervoegde zich aan het politiebureau op Wijkeroog een knaapje, dat vertelde in Amsterdam thuis te behooren. De jongen zeide dat hij J. J. G. heette en dat hij zijn moeder, die ook uit Amsterdam naar hier zou komen, was misgeloopen. De politie wilde het ventje naar het politiebureau te IJmuiden brengen, opdat hij vandaar naar Amsterdam zou worden overge bracht, toen zijn vader zich op liet bu reau vervoegde en den jongen kwam opvragen. En toen bleek dat de 8-jarige Sch. heette en niet te Amsterdam woon de, maar te Velseroord. liet knaapje werd toen aan den vader overgegeven. Door de politie op Wijkeroog werd J. T. P. van Driehuis bekeurd, omdat deze op een fiets zonder belastingplaat- je reed.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1