ORGAAN VOOR D DE RflNP TE BORCULO. Beschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H, Butzer, Hoogovens IJ mui den. Zaterdag 15 Augustus 1925 10e Jaargang IJ MUSDER COURANT pe Burgemeester van Veisen noodigt de ingezetenen uit, die bereid zijn ojjjjk huisvesting te verleenen aan een kind uit de geteisterde streek, hem jnaam en adres op te geven, jjjjj zullen door hem gaarne gelden i n ontvangst worden genomen voor ^steuning der slachtoffers. pe gelden zullen in de IJmuider Co urant worden verantwoord. De Burgemeester voornoemd, R. 6. RIJKENS. LUNCHROOM WESTERVELD DRIEHUIS. Geheel nieuw strijkje op het terrein, 3—6 en 810 uur. OFFICIEEL. hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente ton, brengen ter opbare kennis dat ter Ge- jiilesecretarie ter inzage ligt een verzoek met van de Maatschappij tot Detailverkoop petroleum „De Automaat", te 's-Gravenhage, vergunning tot het oprichten van eene onder- Bsche petroleumbewaarplaats met aftapin- in het perceel kadastraal bekend Ge le Veisen, Sectie rï No. 4280 gelegen aan Aorderdorpstraat. I (j, Donderdag, den 27 Augustus 1925, des niddags te elf uren, zal ten Gemeentehuize cnheid bestaan om bezwaren tegen dit ,jek in te brengen en deze mandeling en iltelijk toe te lichten, dlsen, den 13 Augustus 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De secretaris, De burgemeester, HOFSTEDE l.s. RIJKENS. burgerlijke stand. Huwelijksaangiften. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der aeente Veisen brengt ter kennis van belang eenden, dat het noodig is, dat bij de huwe- baangifte de stukken worden overgelegd, die or het huwelijk vereischt worden, teneinde ijuistheden of teleurstellingen ten aanzien van huwelijksafkondiging of huwelijksvoltrekking i., i [Inlichtingen betreffende de vereischte stukken verkregen worden aan de afdeeling Bur- Ejke Stand op eiken werkdag tusschen 9 uur p, an l uur n.m. be Ambtenaar van den Burgerlijken Stand SUWERINK. VAN DEN WACHTTOREN. Machten van verwoesting. Inlanders maken een zachten, stij ft indruk. Zij zijn gedwee en zelden jitaal. Ze werken wel in stilte tegen laar komen niet licht openlijk in ver ft, Toch is in hen een gevaarlijk vuur, plotseling kan uitbreken, hen dol ;t en in razernij doet moorden, iet alleen zij, die ze haten, moeten let ontgelden; ze verwonden en doo ien ieder, die hun in den weg komt. de moordzucht in hen is uitge- aasö, dan zijn ze weer stil en zacht onderworpen. Aan de inlanders doet vaak de na- jitir denken. Ze is in ons land foonlijk rustig en stil. We weten niet an cyclonen en aardbevingen en vul- anen. Wolkbreuken zijn hier onbe- end en na een paar zware slagen is et onweer gewoonlijk alweer uitge red. Een dag regen zonder ophouden omt kier bijna nooit voor en we zeg en gauw, dat het stormt, maar een eeraan lacht wat om onze stormen en -gt, dat er alleen maar een heel stuk ind is. Als het eens een graad of nntig vriest, is de dooi ophanden, aarners strenge he er en re ge eren niet Maar toch maakt de natuur hier ms ook amok en laat ze voelen, ze een geweldige vernielende fcoht kan zijn. Maar ze doet dat zeld en daarom herinneren we ons de Geldige hitte, de enorme kou, de Mdvloed in den zomer, de onweers- fr, die een heelen nacht duurde en de fe vreeselijke stormdagen in Novem- er Vara het jaar en dan volgt ge- foonlijk een jaartal van eenige tien- men jaren geleden. De chronologische P« is niet altijd evenredig aan J beslistheid, waarmee het genoemd mt. e noltuur heeft deze week ook amok ®maakt in ons land. Het heeft geon weerd en gestormd als in de Tropen; er jn hagelsteen en gevallen, die werke- ,J 200 groot waren als een duivenei. plaatsJ> Borculo is zwaar geteis- plaatsen in den Ac-hter- ente' Brabant hebben ook veel geleden. Het noodweer heeft aan mg* leven gekost en er zijn ^aeidene huizen omvergewaaid of verbrand. De oogst op het veld is grootendeels vernield en vele gezinnen zijn in zware zorgen gebracht. Wie had dit Zondag gedacht, toen het zoo stil en loom was in de natuur! Maar in de natuur sluimert ook een vuur, dat plotseling kan losbreken. Dan ratelt het uit een groote, zwarte wolk als uit een batterij kanonnen. Dan worden dikke takken heen en weer gezwiept, die anders zoo onbewe gelijk en sterk zijn. Dan kletteren de hagelsteehen, dat men in huis elkaar nauwelijks verstaan kunnen. Dan staat de straat blank van den regen en terwijl de buien tegen de ramen slaan en op -het dak hameren, denkt men: Ik hoop toch niet, dat het nog erger wordt. En een duisternis als van den laten avond maakt alles nog angstiger. Voor kapitalen zijn verwoest, vele huizen gehavend en zelfs tot ppinhopen gemaakt. Een tiental menschen heb ben het leven verloren. Vele I-LA. bouwgrond zullen dit jaar niets ople veren. En toch hoe weinig beteekuit dit alles bij de verwoestingen van den oor log. Met een paar kanonschoten ligt een heel dorp plat; een granaat ver woest een heele febriek; bij een kleine schermutseling vallen er tientallen dooden; nu nog is men in België bezig met grond te ontginnen, die in den oorlog tot woesten grond is geworden. Als we in de oorlogsjaren in de bulle tins van een dag lazen, dat er hier een \ijftig, daar een zestig man gevallen waren, dat 'n dorp door 'n verdwaalde kanonskogel in brand was geraakt en dat men een mijn' onder water had ge zet, dan zeiden wij: Het is stil aan het front, er gebeurt niet, de legers nemen een afwachtende houding aan. Veel erger dan de natuur is de mensch in zijn verdwazing en haat. Militairen zijn naar den Achterhoek vertrokken, om daar te helpen. Wat zullen ze daar stevig aanpakken, in korten tijd veel nuttig werk verrichten, alles met veel meer ambitie doen dan bij den- gewonen militairen dienst. Zij zullen werken, dat bun beenen ervan kraken en hun spieren pijn doen en toch zullen ze er niet bij mopperen. Dit is prachtig vredeswerk en we moe ten zulk een- vredesmacht van jonge mannen houden, als Nederland eens ontwapend is. Het is toch goed, dat jonge mannen zich leeren wijlden aan gemeenschapswerk en ook zichzelf leeren wegcijferen in een vaste en strenge ordening. In den mensch zit evenals in de na tuur scheppende maar ook verwoes tende kracht. De natuur kunnen we niet veranderen, maar den mensch wel, al .gaat het moeilijk en duurt het lang. Een leger in dienst van hef scheppende, reddende werk zou een prachtige oefenschool zijn voor de vorming van flinke, toegewijde, dap pere mannen en de dienst daarin zou met meer opgewektheid en ijver ver richt worden dan de tegenwoordige mi litaire dienst. De glans der kunstzijde. De oogen van den financier schitte ren, als hij het woord kunstzijde hoort. Dat is het artikel, om winst te maken. Geen industrie bloeit zoo enorm. Maai de vraag naar de schitterende stof is zoo groot, dat iedere nieuwe fabriek direct een sterken aftrek vindt van haar product. Gaat men de effectenlijst der 'indu strieel e ondernemingen na, dan vindt men bijna de hoogste koers voor de kustzijde. Do Ned. Kunstzijdef. A. staat genoteerd op 420. Niet alleen de kunst zijde die schittert maar ook de winsten zijn schitterend. Nederland neemt in deze industrie een voorname plaats in. Maar ook in andere landen breidt zij en de glans van de goedkoope kunst zijde is even mooi. Daarom dragen da mes een blouse en heeren een das van kunstzijde. Alles, wat schittert, be koort. Onder inlanders maakt men beste zaken met spiegeltjes en vergul de kralen; de kinderen kijken hun oogen uit naar al de ballen, kralen en andere sehoonglanzende sieraden van den Kerstboom als tooverdingen uit het paradijs, hoewel het, maar goed koope glazen prullen zijn en wij zijn niet wijzer dan inboorlingen en kinde ren. Het schitterende en kleurige weef sel der kunstzijde trekt ons aan. Toch komt er zeker een tijd, dat het met de hooge •koersen en. winsten van liet kapitaal der 'kunstzijde-industrie gedaan zal zijn en 'dat het publiek min der gretig naar het schitterende pro duct uit cellulose zal grijpen en het eenvoudiger maar degelijker product van wol of katoen weer meer waardee- ren zal. Als textielvezel, zoo wordt dooi des kundigen verzekerd, is de kunstzijde niet bijzonder geschikt. In natten toe stand is kunstzijde-garen bijzonder onsterk. Dat openbaart zich bij transpi- reeren en wasschen. Voor onderklee- iding is kunstzijde bijzonder onge schikt, daar ze weinig verwarmings vermogen heeft. Voor den pronk echter wint zij heit van katoen en wol. Zij is de stof voor hen, die graag goedkoop mooi willen, zijn. Daarom zal ze in een blijvend gevoelde behoefte voorzien. Door de sterk toenemende productie zal de prijs dalen en ook de concurren tie zal aan de hooge winsten een eind maken. De vraag naar schitterende en schoonschijnende dingen is echter groot en voorloopig zal deze zij aan de fabrieken werk en aan het kapitaal volop winst bezorgen. Ook deze winst schittert en doet het beleggingskapi taal zich op deze industrie richten. Maar vele varkens maken dë spoeling dun, is een waarheid; die ook geldt op finantieel gebied. Het is overigens weer een der wonderen, der moderne techniek, dat men uit ruwe, leelijke grondstoffen de fijne, glanzende dra den als zonnestralen kan fabriceeren. Kunstzijde helpt de wereld, om meer te lijken, dan men is. Ook een verlan gen, dat bij de groote meerderheid voorkomt en vooral in kleeding en tooi van grooten. invloed is. j Hoe de naties elkander heter te doen waardeeren. j De Volkenbond is als een hoorn met 1 vele takken. Deze instelling beoogt meer dan alleen oorlogen te voorko- men; ze wil internationale samenwer- king op allerlei gebied. En zij doet in die richting al heel wat. Zoo is er uit den Volkenbond een oommissie ge- vormd voor Intellectueele Samenwer- 1 king. De wetenschap is niet aan gren- zen gebonden. Een wetenschappelijke ontdekking, in Japan gedaan, zal de wetenschap ook in Finland dienen. Niet alleen op stoffelijk maar ook op geestelijk gebied moeten de volken el kander dienen. Te weinig ziet men in, dat dit al gebeurt. De Duitschers on derscheiden zich vooral door de schei kunde, maar hun onderzoekingen, proefnemingen en vondsten komen ook anderen volken ten goede. Wie een wetenschap beoefent, moet daar om handboeken in verschillende talen bestudeer en. i Nederlanders hebben in de genoemde commissie van den Volkenbond' voor- Ij gesteld den boek uit te geven, waarin mannen van verschillende volken aan- toonen, dat men elkaar noodig heeft en aanvult. Als inleiding moet een be- j schouwing voorafgaan, hoe in het ver- leden verschillende volken bijgedragen J hebben tot het leggen der grondslagen van de tegenwoordige beschaving. Als onderwerpen, die ter sprake moeten komen, worden o.a. genoemd: ontwik keling der internationale verkeerswe- gen, de wereldproductie, de strijd tegen de ziekten, internationaal recht, kunst, opvoedingsmethoden enz. Alle artike len moeten in een geest van verdraag zaamheid geschreven worden. Het boek is bestemd voor menschen van normale ontwikkeling. Het moet ge schikt zijn voor de rijpere jeugd en de leerlingen der hoogste klassen van het lager onderwijs. Het is inderdaad een prachtig idee. Want de volken weten nog weinig van elkaar af en waardeeren elkander daarom niet genoeg. Niet alleen de •kennis kan door zulk een internatio naal boek gediend worden, maar de geest van welwillendheid en waardee- ring tegen vreemde volken opgewekt en gesterkt en die geest is een van de groote krachten, om den vrede te be houden en den oorlog verre te houden. Het is de geest van het internatio nalisme, die volstrekt niet in strijd is met gehechtheid aan eigen land en volk. De naam Volkenbond drukt het goed uit, dat onderscheid geen schei ding behoeft te zijn maar zeer wel met samenwerking kan samengaan. 01' men met de uitgave van een of ander hoek de wereld kan redden? Dat kan men niet en is ook niet de bedoeling, maai- wel kan een boek den lust en de roeping geven, om mee te werken aan de redding der wereld. En zeker een boek, dat door de menschen van ge- wone ontwikkeling en door de jeugd van alle volken gelezen wordt. Boeken l worden gelezen en weer vergeten! Als men een korf in het water dompelt, loopt ze leeg, als men ze ophaalt. Maar zoo doende, maakt men toch de korf schoon, als het water zuiver is. En zoo gaat het ook met onzen geest en goede lectuur. Oorlog tusschen ouders en kinderen. De politie beschermt in den Haag wel de burgerij tegen nachtelijk hanen gekraai, maar niemand helpt ons te gen het ongehoorzame kind in de buurt. Van den morgen tot den avond hoort men roepende, dreigende, lok kende, smeekende ouders, tiet begin, als Piet naar bed moet, is vriendelijk overredend: Komt Pietje nou, hij moet na'ar bed! Piet reageert op deze moe- derlijke bede met geen woord, maar speelt door. Moeder probeert nu gezag in haai- stern te leggen- P.iet, hoor je mij niet! Wil je nou dadelijk komen? Piet volhardt hij zijn spel en- zijn stils zwijgen. Nu komt de dreigtoon: Als je f nou niet dadelijk komt, leelijke jongen, zal vader je halen! Piet wacht gelaten I en moedig de komst van zijn vader af en speelt door. Even stilte. Tweede too- I neel. Een stem buldert; Piet! Piet! Moet I ik je halen?, Piet maakt een terugtrek- I kende beweging, die verder van het j ouderlijke huis afvoert. Vaderlijke uit- barsting: Hier komen! Direct! Als je nou niet dadelijk komt, dan De vader zoekt een der wreedste middelen uit de middeleeuws che lijf straf pl e ging, om zijn lieven jongen tot gehoorzaam heid te dwingen. Piet verwijdert zich verder en blijft voorkeur toonen voor het spel boven de slaap. Nu klinkt een geluid als een rake donderslag: Piet! Nou kom je! Eindelijk verwaardigt Piet zich te .antwoorden met een heel 1 resoluut: Nee! ITij zet het op een loo- 1 pen verder de schoone, wijde wereld in en ik hoor niets meer dan wat geprut tel en geklaag van de gelukkige ouders 'f van dit jonge mensch van zes jaar, die 1 door zijn afwezigheid mij nu een poos- je rust bezorgt. Maar straks begint het opnieuw en morgenochtend weeraan en zoo voort. Ek hoor aldoor waar- schuwende, dreigende, jammerende geluiden, die echter op het trommel- vlies van den kleinen revolutionair af- stuiten als een kaatsbal op een pant serplaat. Dit is een van de duizenol. In vele ge zinnen voeren de kinderen een gueril la tegen de ouders. Als Abd-el-krim PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsclie, lichte en spijlcerbare Steen GOEDE VASTHEID CONCURREERFNDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kermemerland J. v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord de ook een goeden naam bezit, eenige beschouwingen gegeven over gehoor zaamheid en ook de vraag besproken, hoe die deugd aangekweekt kan wor den. Men zou zijn eenvoudige en wijze in zichten aan alle ouders der groote Pietennatie willen meedeelea. Aller eerst noemt Dr. Hamaker den vasten wil, waarmede de ouders den weg, dien zij zich afgebakend hebben, blijven volgen en alle afwijkingen zoowel bij zichzelf als bij de kinderen tegengaan. Vroeger waren de ouders veel stren ger en heerschten zij over de kinderen. De fout was niet, dat zij met vaste hand egeerden, maar dat zij daarmee din gen eischten en doordreven, die ver keerd waren, waardoor de persoonlijk heid hunner kinderen in boeien werd geslagen. Maar niet hun vastheid van wil en hun gestrengheid waivn ver keerd. Dr. Hamaker zegt het aldus: De bij na absolute vrijheid, die tegenwoordig door zeovele ouders aan de kinderen wordt gelaten, moge soms voor de ont wikkeling van de persoonlijkheid grootere kansen bieden, de nadeel-hi, die zij meebrengt, zijn toch veei grooter dan dat voordeel. Het dwingend gezag van vroeger is beter dan de te groote vrijheid van tegenwoordig. Maar de eischen, die men aan het kind stolt, moeten gerechtvaardigd zijn, zoowel wegens de noodzakelijkheid daarvoor, als omdat het niet in conflict komt met de levenseischen der zich ontwikkelen de persoonlijkheid. Dr. Hamaker legt er den nadruk op, dat ouders de kinde ren moeten overtuigen van de goede redenen voor hetgeen ze van hea wil len. Zij zullen dan met meer instem ming gehoorzamen en leeren zoo oor- deelen over hetgeen zij doen en laten moeten. Maar daarom behoeft loch niet geredeneerd te worden over ieder geval, waarin gehoorzaamheid ge- eisc'ht wordt. Op het oogenblik, dat ge hoorzaamheid moet worden betoond, verge men dit ook zonder voorafgaan- den uitleg. Het kwaad zit niet altijd bij de kin deren, vaak ook bij de ouders. Dr. Ha maker vindt ©en goed gezinsleven de beste school der opvoeding. De ver houdingen in het gezin moeten goed wezen. De ouders moeten leven voor de kinderen en belangstellen in hun doen ontwijken zij den grooten slag en zor- en laten en wat hun het meest interes gen zij op tijd te verdwijnen, als zij de seert. Er moet gezelligheid zijn m den nederlaag z'oudën moeten lijden. jhuiselijken kring. Er moet rechtszeker- De stemmen,-die van de> straat komen,beid heersohen; niet onoordeelkundig zijn daardoor erger dan hanengekraai, j moeten er standjes gegeven worden. De politie doet er niets tegen. Wat. zouDat alles is voorwaarde voor het ver- ze er ook tegen doen{? Is er wel iets krijgen van gehoozaamheid, althans tegen te doen? j voor die gehoorzaamheid', die niet Piekerend ovor die moeilijke vraagdooi' vrees wordt afgedwongen maar krijgen we toevallig et;n uitspraak van meest geschikt is, om geleidelijk den opvoedkundige, arts Hamaker on- in zelfbeheerschmg over te gaan. der oogen. In hel Tijdschrift voor Er- Tiet is niet makkelijk te gehoorza- varingsopvoedk-unde heeft deze dok-, men, maar nog moeilijker, om zich te ter, die op het. gebied van opvoedkun-doen gehoorzamen.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1