ORGAAN VOOR DE G! No. 85 Woensdag 26 Augustus 1925 10e Jaargang Fietsen PUROL. IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. bekendmaking, drankwet. o riemeester en wethouders der gemeente |Uen brengen ter openbare kennis, dat op 19 l|UstU£ 1925 bij hen is ingekomen een verzoek- van A. van der Kleut, van beroep café- ier wonende te Arnhem, om verlof voor den u0p van alcoholhoudenden drank anderen Herken drank in de navolgende localiteit: de denlocaliteit van het perceel, plaatselijk ge- j,[L 56 en gelegen aan de Burg. Weertsstraal twee weken na de dagteekening dezei Snaking kan een ieder tegen het verlee. van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Bur- s 'ter en Wethouders inbrengen, ysen. den 22 Augustus 1925. [«emeester en wethouders voornoemd, secretaris, de burgemeester, [HOFSTEDE, l.s. RIJKENS, ter-visie-ligging. Bezwaarschrift ontwerp ligger dor wegen, |[)e voorzitter van den Raad der gemeente Vel- it brengt ter algemeene kennis, dat de ingeko rt bezwaarschriften tegen het ontwerp van den (er der wegen binnen deze gemeente, geduren- veerlien dagen, en wel van 26 Augustus tot .jet 8 September 1925, ter gemeente-secreta- jlVe Afdeeling) voor een ieder ter inzage nedergelegd. eder die zich tegen de ingediende bezwaren ebt willen verzetten, kan dit verzet schrifte met duidelijke opgaaf van naam en woon- als, vóór den 16 September d.a.v., inbrengen den gemeenteraad, 26 Augustus 1925. De voorzitter voornoemd, RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. I.TMUIDEN IJmuidens Mannenkoor heeft het jtiatief genomen, om ten bate der ichtoffers in Nederland een Uitvoe- te geven. De Vereenigingen en „Varia" werden di Lereid gevonden hieraan mede te De Directie van den schouw- „Thalia" heeft, gratis het gebouw Ipiibel gesteld en de artist en daar in verbonden eveneens. Voorwaar •li prachtig voorbeeld. De uitvoering il plaats hebben Vrijdag 4 September 8,, waarvoor bereids kaarten zullen aangeboden. - Zondagmiddag werd aan het zee and assistentie gevraagd, daar een iigen, die bij den strekdam aan 't ptjes baden was, tusschen de stee- 11 was gevallen. De moeder van den ttgen was hem achterna gegaan, sar kwam ook tusschen de steenen vallen. Zekere G. J. van E. is er toen en heeft moeder en zoon- tusschen de steenen vandaan ge- en op 't strand gebracht. Beiden eken aan de be en en verwond en wer- ii door Dr. van Haselen verbonden. Pe vrouw en knaap waren afkom- |g van Landsmeer en met de Koop- jndel naar hier gekomen. Op raad to den dokter .zijn zij dadelijk naar la woonplaats gegaan en per Alk- pi* Packet vertrokken. VELSEROORD - Het Zomerfeest, Zondag gehou- i op bet villaterrein van den heer W. to Heyst aan den Zeeweg alhier, van [afd. Haarlem van het Instituut voor met medewer- van de federatie Haarlem en de [1 Velsen der A. J. C. en van de afd. emendaal-Santpoort van het insti lls, althans wat het eerste gedeel- öetreft, goed geslaagd. Des middags ikten de malsche regenbuien het tvieren in de open lucht niet be- jld aangenaam, zoodat het feest eer- 'werd beëindigd dan oorspronkelijk Plan was. Ü!^eer Kramer, lid van de le rnn" opende de goed bezochte bij een- te to1/* uur, waarbij hij eenige Ji'den sprak ter nagedachtenis aan pas ontslapen sociaal-democrati- i pionier H. van Kol, welke door- j> w de a-anwezigen staande wer- 1 aangehoord. Na de opening volgde 'pelend samenzang onder leiding oen heer H. Oets en declamatie on H^J^h'ouw Bartels en mejuf- w Brunting. Het door eenige A. J. s opgeteerde openluchtspel „Lach- keeft niet nagelaten het noodige toni' onder de aanwezigen te ,a en* Na de middagrust en de A. J. atoiatie V°^e wederom zang en de- de rede van den. heer L. van "£8tuurslid van de Haarlem- 1 sche afdeeling van het instituut kwam de eerste regenhui, waardoor de spre- j kei' genoodzaakt was, éénmaal te moe- ten onderbreken. De heer van Asperen sprak over de beteekenis en het karak ter van het volksfeest. Spreker uitte het vermoeden, dat als dominé Kersten deze samenkomst zag, hij wel zou zeg gen, dat we teruggaan naar den tijd van de heidenen. In korte trekken ver telde de heer van Asperen het een en ander over de volksfeesten in den loop der tijden, waarbij hij als zijn meening te kennen gaf, dat bij dergelijke fees ten een diepere beteekenis aanwezig moet zijn, willen ze niet ontaarden. Onze kermissen kunnen zich alleen in enkele kleine plaatsen staande hou den. Spreker wekt de aanwezigen op, zich aan te sluiten bij het instituut voor arbeidsontwikkeling. De afdee ling Haarlem is flink groeiende en telt na haar kort bestaan reeds 360 leden. Nadat er nog wat was gezongen, ge declameerd en gedanst maakte de re gen een ontijdig einde aan dit zomer feest. Be nieuwe R.K. Jongensschool. Door den bekenden Haaiiemschcn architect, den heer Brumng en den aannemer v. Kaam van Velseroord is aan den Zeeweg een nieuwe school ge bouwd, waarin de R.K. Jongensschool voor L.O. zal worden overgebracht, die momenteel nog is ingedeeld bij de Meisjesschool. De „St. Franciscusschool", is een mooi, frisch gebouw, dat geheel aan al le eischen die men in onze dagen aan een onderwijsinrichting stellen moet, voldoet. Een zeer ruime hal is aangebracht. Op de beneden-verdieping bevinden zich drie lokalen plus een nieuwe spreekkamer op de bovenverdieping zijn vier lokalen aangebracht. JLiicnt en iicifit stroomèn overvloedig toe, terwijl een zeer groote speelplaats aan het gebouw grenst. Ook uit archi tectonisch oogpunt is het een mooi werk, zoodat het gebouw een aanwinst voor Velseroord is. Bij cle schóól is tevens een nieuwe woning gebouwd voor het hoofd, den lieer Grimberg, waardoor zijn oude woning kan worden afgebroken en den weg ter plaatse een belangrijke ver- breèding zal ondergaan, waardoor een gevaarlijke hoek uit den weg verdwijnt. Bij den aanvang van het nieuwe leerjaar, begin September zal het ge bouw plechtig worden ingezegend en officieel geopend. N. Hl. Ct. KiiMtofeest Bij Wiel- en Motorrijden heeft men vaak veel last van schrijnen en door zitten der huid. Om dit dadelijk te verzachten en spoedig te genezen gebruikt men algemeen 30 60-90 ct. en oprichting Socialistische Kinder vereeniging. Men schrijft ons: Donderdag 20 dezer vergaderde, op uitnoodiging van de commissie tot or ganise er ing van een kinderfeest tegen de Oranjefeesten, de ouders der deel nemende kinderen in de Lunchroom Einthoven. Bekend gemaakt werd dat het aan tal deelnemende kinderen het aantal van 100 gepaseerd was. Besloten werd om op den dag dat de kinderen vrij van school krijgen om mee te doen met de oranjefeesten, met hen uit de gemeente te gaan. Des morgens gaan zij gezamenlijk vanaf plein school I-I naar den trein, om daarna met de ouders, die meegaan naar Santpoort te sporen. Aldaar wor den zij op allerlei onthaald, terwijl als aandenken elk kind een prijsje zal win nen in de onderlinge spelletjes, welke de begeleiders(sters) met hun zullen houden. Daar de financieele bijdragen het be- noodigde overtreffen, zal het batig saldo benut worden om de oprichtings kosten van een definitieve socialisti sche kindervereeniging, waartoe op de ze vergadering o.a. ook werd besloten, te dekken. Ouders, welke alsnog hun kinderen lid willen laten worden van bovenge noemde kindervereeniging, welker naam zal zijn „Kindergeluk", kunnen zich alsnog opgeven bij 'het voorloopig secretariaat: den heer Wey, Wille- brordstraat 35, Velseroord. j De bekende K. O. werd in arrest gesteld wegens openbare dronken- schap. Zondagmorgen ontstond bij T. Iv. in de Planciusstraat een begin van brand. De bewoner kon echter het brandje zelf met emmers water blus- schen. Eenig bedde,goed verbrandde. VELSEN Bij Kon. Besluit van 19 Augustus is benoemd tot leeraar aan do. Rijks II. B. S. alhier de heer D. Fuldauer, thans tijdelijk leeraar aan deze school. Winter-campagne van de Vrij denkers vei". „Be Dageraad". Men schrijft ons: De V rijd enk. er sv er e eniging „De Da geraad" afd. Velsên, heeft voor den komenden winter weer haar voorloo pig plan de campagne vastgesteld. De finitief zijn voor 11 Zondagmorgen-bij eenkomsten de volgende sprekers be sproken: ITeyman Croiset, uit Amster dam; Hoving, redacteur v. d. „Vrijden ker"; Jo de Haas, uit Amsterdam; Henk de Wolf, uit Amsterdam; Mien Lansen, onderwijzeres te Amsterdam; B. Damme, uit Rotterdam; Constandse, uit den Ilaag; Havers, uit den Haag; Rosseau, uit Amsterdam, terwijl op Zondagmorgen 18 October Jan Mes man, bekend declamator te Amster dam, het békende werk van Herman Ileijermans „Ora et Labora" voor de afd. za.1 vertolken. Al deze vergaderingen vinden op Zondagmorgen in „Tivoli" te Vel seroord plaats. Inmiddels tracht het bestuur nog op door-de-weeksche avonden cursusvergaderingen te orga niseer en. Getracht zal worden om het comité' uit de kerkeraden, als dat nog bestaat, te bewegen om met een barer sprekers en een van „Dc Dageraad" een debat- vergadering* te organiseeren over de leuze „Los van de Kerk", welke men heilloos noemde in de vergaderingen gehouden het vorig jaar door, dit, co mité. Voor de geheele serie Zondag- ochtendvergaderingen zijn doorloopcn- de (niet persoonlijk) entree-bewijzen verkrijgbaar gesteld aan het secretari aat: Willebrordstraat 36. Zaterdag was voor Wijkeroog een belangrijke dag, omdat toen de speel tuin geopend werd, zoodat de kinderen nu voortaan een veilige speelplaats hebben. Om 2 uur knipte op verzoek van den heer Van Willigen, voorzitter der Ver- eeniging „Kindervreugd", de heer Rij- kens, burgemeester der gemeente, het lint door, dat den toegang tot den speeltuin afsloot en de speeltuin was geopend. Op een tribune namen cle burgemees ter en de secretaris, beiden met hunne echtgenooten, alsmede het bestuur der Vereeniging „Kindervreugd" en de heer De Wit, directeur van het gas- en waterleidingbedrijf plaats. Een talrijk publiek was opgekomen, om de plech tigheid bij te wonen. Onder de aanwe zigen bevonden zich de raadsleden, de heeren Wardenaar en Visser en de schoolhoofden, de heeren Deinum en Kleefstra en twee vertegenwoordigers van den Bond van' Amsterdamsche Speeltuinen, de heer Parée en Jacobs. De heer Van Willigen heette allen hartelijk welkom, in het hijzonder den burgemeester wien hij verzocht bij deze gelegenheid een woordje te spreken, nu het belangrijke feit plaats greep van de openstelling van den eersten speeltuin in deze gemeente. De Burgemeester zeide, dat hij met genoegen aan de uitnoodiging van „het bestuur der Vereeniging „Kinder vreugd" gevolg had gegeven, daar het hier een werk gold van groot sociaal belang. We weten allen, dat bij het steeds toenemend verkeer het voor 'de kinderen hoe langer hoe gevaarlijker langs den weg wordt en steeds meer blijkt de behoefte aan een veilige speelplaats. Bij de uitbreidingsplan nen is hiermede wel rekening gehou den, maar dat betreft de toekomst. De ze Vereeniging voorziet in de behoefte van heiden en daarom verheugt hij zich over haar arbeid. Het behoeft geen be toog, dat een speeltuin een zeer nut tige instelling is, daar doet de jeugd in de openlucht gezondheid op, daar staalt ze hare spieren, daar leert ze zich met anderen te verdragen, daar wordt ze van kattekwaad 'doen afge- houden, claardoch we weten het immers, dat Opvoedkundigen van naam het spel een uitstekend opvoe dingsmiddel genoemd hebben, even goed als ons bekend is, dat ledigheid •des duivels oorkussen genoemd wordt. Spreker hoopt, dat er meer speeltui nen zullen komen, want behalve ande re voordeelen hebben ze nog dit finanti- eele, dat ze voor de gemeente een agent van politie uitwinnen. 'Spr. 'dankt de Vereeniging voor hare nuttige stichting en met 'den wensch, •dat ze moge bloeien, sluit hij zijne luid1 toegejuichte toespraak. De heer Van Willigen dankt den burgemeester voor zijne openingsdaad en daarbij gesproken hartelijke woor den en roept nu nog in het bijzonder een woord van welkom toe aan de hee ren vertegenwoordigers van het be stuur der Amsterdamsche speeltuinen en hen, die zooveel geholpen hadden om het bestaande te scheppen. 't Speet hem, dat de heeren Ten Wolde en Groeneveld niet aanwezig konden zijn. Hij bracht een woord van dank aan de heeren wethouders der gemeente, aan den heer De Wit, dir. van het gas bedrijf, de directie der papierfabrieken en die van het hoogovenbedrijf en voor dc extra hulp, welke verleend was door de heeren Smit en Schilp. Dank bracht hij ook aan de heeren Bramer, C. van Heyst en Jb. van Heyst voor de meubileering van den tuin, aan de hee ren N. Redeker en J. van Gameren voor hun hulp bij den optocht, aan den heer Odink voor zijne gymnastiek-de- monstratie, aan den heer De Dood voor het organiseeren van den optocht, aan »den heer Bakker en zijne collega's voor het verven, aan de muzikanten, aan de buren, die de werkers op 't terrein zoo vaak met een teug koffie of thee ver kwikt hadden en aan allen, die hij nog vergeten mocht hebben te noemen. Spreker deelde mede, dat allen zeker wel zouden inzien, dat het noodzakelijk was, iemand aan te stellen, die toezicht zou houden op den tuin en het goede gebruik van de werktuigen, maar, dat daarmee finanoieele lasten gepaard zouden gaan, voor welker bestrijding de Vereeniging in staat moest worden gesteld. Er is dus noodig een groot ge tal contribueerende leden. Sluit u dus aan. Spr. hoopte, dat van tuin en werk tuigen een goed gebruik zou worden gemaakt en dat ieder zich als het ware tot commissaris van orde benoemd zou achten. Ook sprak hij den wensch uit, dat de speeltuin deze vrucht zou dra gen, dat de menschen daar geleerd hadden met elkaar in de maatschappij als broeders en zusters te leven, 1 Hierna krijgt de heer Parée, voorzit ter dor Amsterdamsche speeltuinen het woord, die een gloedvolle speech houdt, waarin hij onder meer de Ver eeniging feliciteert met haar succes en het bezit van een overheid, die met haar streven sympathiseert. Hij wekt de ouders op, zooveel mogelijk zelf te f doen en alleen in het uiterste geval hulp aan de overheid te vragen en spreekt den wensch uit, dat de Vereen. en de overheid genoegen mogen bele- ven van deze stichting, j Jongejuffrouw De Vos biedt daarop I de echtgenoote van den burgemeester bloemen aan. De voorzitter dankt den heer Parée voor zijn toespraak. Jlen photograaf van het tijdschrift Noord-Holland in woord en beeld neemt daarna een paar kiekjes. De heer Odink, gymnastiekleraar, hield vervolgens een demonstratie met Door Eendracht Saamgebracht". Daarachter een mooi versierde wagen, ingericht als een speeltuin, waarin niets anders dan spelletjes gedaan kunnen worden. Kinderen, in den tuin en loopende langs den wagen, natuur lijk allen heel netjes aangedaan met witte kleeding en bloemen. Vooraan droeg de wagen het opschrift „Heden". Achter den walgen een groot aantal kinderen van leden der Vereeniging, met een muziekcorps. Hierachter reed een tweede versierde wagon met het opschrift „Toekomst". Door de aan kleeding van dezen wagen kreeg men een beeld van den speeltuin, zooals de heer De Dood zich dien in de toekomst voorstelt. Daar zat een juffrouw in een leuningstoel voor te lezen aan hare aan heur voeten liggende kinderen. „Vertelclub" stond op een stukje kar ton. In 't midden van den wagen stond een werktafel met gereedschappen. Een karton met „timmerclub" duidde de beteekenis aan en andere kartons met operette-, boetseer-, mandoline-, borcluurclub enz. geven genoegzaam te kennen, waar de 'heer De Dood heen wil, en volgens hem zijn ze in Amster dam deze richting reeds met. succes ingeslagen. Aan het eind een doek met „Hulde aan Kindervreugd". De optocht ging over Wijkeroog en had natuurlijk veel menschen naar 'buiten gelokt. Voor het opreis gaan, ontvingen de kinderen een reep choco lade en bij hunne terugkomst eveneens plus een gevulden koek. De heer K. Nagel had bovendien nog de attentie om ieder een lolly met een pieper uit. te reiken. Alles werd door mooi weer begun stigd en daar de muziek van eenige leden van „Juliana" eri „De Een dracht" voor de vroolijkheid zorgde, was het een zeer goedgeslaagde mid dag te noemen. Had aanvankelijk het plan bestaan 's avonds een concert te geven, dit is weer gewijzigd en het concert zal nu gegeven worden Zaterdag 29 Augustus in het park van „Concordia". Het schijnt, dat de meisjes, die steunbons te koop aanboden a 5 cents, nog al succes gehad hebben. Zondagvoormiddag was er veel gerij van motorrijwielen en auto's naar Alkmaar in verband met de wedstrij den aldaar. Natuurlijk waren vele be stuurders bang, dat ze te laat zouden komen en zetten er een goed gangetje in tot hun schade, want in Beverwijk, tusschen Hotel „Kennemerland" en „Terburg", had de politie een val open gezet, waarin velen gevangen raakten. Op een gegeven oogenblik een om mekeer. Auto's en rijwielen reden in een ma tig gangetje, ja, naar het de politie voorkwam, tergend langzaam voorhij en de bestuurders wierpen lachende en spottende blikken op hunne belagers. Dit kwam de politie verdacht voor en één hunner begaf zich per fiets naar Velsen. Daar had zich op eenige Meters af stand van den spoorwegovergang iemand met een motorrijwiel opgesteld, die alle aankomenden aanmaande om kalm te rijden. Bij de nadering van den Beverwij- ker politieagent keerde de waarschu wer en reed langzaam in de richting Velsen, zonder dat de agent had kun nen constateeren, dat de wielrijder voor de autoval gewaarschuwd had.« s Naai- we vernamen had de heer Zeeger Veekens, voorzitter van den Motorrijdersbond, zich als aanspoorder tot langzaam rijden verdienstelijk ge maakt. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 22 Aug. 1925: 1 letterzetter, 1 kuiper, 1 matrassen maker, 2 kantoorbedienden, 22 diver- jongens en meisjes uit de 5de, 6de en 7de klasse van school G, die luid ap- plaus verwierven. I Na afloop werd de optocht opgesteld, georganiseerd door den heer J. A. de Doocl, die daarmee getoond heeft een i uitstekend organisator, maar ook een j stoere werker te zijn, die verbazend veel voor deze zaak over heeft. Vooraan, achter het bestuur van „Kindervreugd" met de gasten uit Am sterdam, een doek met het opschrift Door de politie werd de autobe stuurder H. C. H. uit Amsterdam aan gehouden, wegens het berijden van den voor het verkeer afgesloten Ko ningsweg. Door J. VV. werd aangifte gedaan, dat zijn heerenrijwiel ter waarde van f 80, staande in een loods op het werk van den sluisbouw, wordt vermist. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1