ORGAAN VOOR DE Q! Ho. 86 Yersehjjnt Woensdags Zaterdags Geschikt tooi* alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Butzer, Hoogovens IJmuiden. Zaterdag 29 Augustus 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT cinentsprijs; f,1.per 3 maanden, franco per post f 1,35. Abonnemen- den aaangenomen aan het bureau en bij de Agenten, -fédtiën 2 ™aa' achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, en kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^üë'éfvoor jje Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- i i-. 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. tentien uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m, en [)AGS tot 4 uur n.m.- T"ken van advertentien van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad piitend gerechtigd het Advertentie-bureau P< F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t, en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine- advertenties en familièberichten zoomede vereenigings-adverlenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. OFFICIEEL. VAN DEN WACHTTOREN. KENNISGEVING. kennis van belanghebbenden wordt ge- dat de vergadering der SCHOONHEIDS- MISSIE zal-worden gehouden op DONDER- SEPTEMBER 1925, des voormiddags 9,30 lfn kantore van het bedrijf Openbare Wer- Velsen.' durende deze vergadering zullen belangheb- in van 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid en gesteld de commissie te spreken. Schets ten, die men aan haar oordeel wenscht te irv/erpen, worden uiterlijk Dinsdag 1 Sep- 's middags 12 uur, bij den secretaris in- |ie[1| 29 Augustus 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. HINDERWET. rgemeester en Wethouders der Gemeente tn brengen ter openbare kenis, dat de ver- In van: Uaamlooze Vennootschap Vereénigde Ex- alle Maatschappij, gevestigd te IJmuiden, 'n het perceel, kadastraal bekend Gemeente in, afdeeling IJmuiden, Sectie L, No. 729, en aan de Middenhavenstraat, hare smederij !ogen uitbi eideri door het bijplaatsen van llectromotor van 20 P.K., door hen is toe- in; Naamlooze Vennootschap Ijsfabriek voor (ischhandelvereeniging, gevestigd te IJmui- jom in het perceel, kadastraal bekend Ge ls Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie I, 115 en plaatselijk bekend Kanaalstraat, Wijk 3, een reparatiewerkplaats te mogen op- ui, door hen is toegestaan; Naamlooze Vennootschap Exploitatie en Maatschappij „Shamrock I", geves- b IJmuiden, om op het perceel, kadastraal Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, iel, No. 893, gelegen aan de Middenhaven- lf, hare ijsfabriek te mogen uitbreiden door plaatsen van een pompinstallatie, door hen «gestaan; Daan, te Santpoort, om in en nabij het per- kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie 3205 en plaatselijk bekend Rijksstraatweg, IG, No. 185, eene inrichting te mogen op en tot het verwerken en bewaren van petro- producten, door hen is toegestaan voor een van 6 maanden. Isen, den 25 Augustus 1925, en Wethouders voornoemd, secretaris, de burgemeester, bSTELIJK. RIJKENS. Éare vergadering van den ge- nteraad van Velsen, op Dinsdag iptember 1925, des namiddags 7 uur, ten genreentehuize, AGENDA: stukken en mededeelingen. en aanvulling van de verordening het lager onderwijs, uitgebreid la- onderwijs en buitengewoon lager onder- van onderwijzend personeel school D naar school DI. «zoele van het bestuur van „IJmuidens lannenkoor", om medegebruik van een lo ad van school B of C, voor het houden van repetities. voor het aanschaffen van leermidde- b voor de scholen D, Dl, AI en All en ten ve van de scheiding tusschen de eerste genoemde scholen. «longing crediet voor inrichting van het door van den gemeente-ontvanger. «lenging ontruimingstermijn van een aan- I onbewoonbaar verklaarde woningen. «huur van een woning te Velseroord en a sfrook grond te Velsen. mistel van de heeren P. F. C, Roelse c.s„ lake watervoorziening van onbewoonbaar 'Klaarde woningen. >p en aanvaarding van grond, ten be- van straataanleg en verbreeding van to Hagelingerweg te Santpoort, """»p van grond te Velseroord, ime van straten te Wijkeroög, aststelling van een straatnaam. «hooging crediet voor het bijhouden van kaart en den ligger der wegen, ïername van straten te Velseroord en rui- r».Van, grond aldaar. oekenning van voorschotten onder waar- vaa 2e hypotheek voor den bouw van rswoningen. d van den heer K. II. Tusenius inzake |i|Ziging van artikel 90 der algeraeene poli- «erordening. Bsn"! van,: W ieden der commissie van bijstand in hét beheer der openbare werken; W leden der commissie voor gas en water; Vler leden der commissie van bijstand Voor de financiën; ■M leden der commissie van voorberei- I lnë voor de plaatselijke strafwetgeving. 'er vaststelling van de beide afdeelin- 5 van den gemeenteraad. Het zielental van Nederland. Gewoonlijk noemen we cle inwoners zielen; minder geestelijk spreekt men in het gewone leven van het tellen der neuzen. Er zijn rechte en scheeve cn kromme en misvormde neuzen en ook schoone en booze, rare en defecte zie len. Hun aantal kan de statistiek niet vaststellen. Al die zielen en neuzen samen vormen onze bevolking. 1 Juni van 25 waren er 7.347.327 zie len, 1 Juni '24 7.242.552. De bevolking nam dus in een jaar met 104.775 zielen toe. In de groote steden wonen thans ruim 7 millioen 'menschen. Nu al jaren daalt het sterftecijfer en neemt het aantal geboorten vrij gere geld af. Op de 1000 zielen was het ge boortecijfer in de jaren 20, 21, 22, 23 en 24 achtereenvolgens 28,1, 27,5, 25,9, 26,0 en 24,9. In de eerste helft van dit jaar is die daling voortgegaan.' Dit ver schijnsel moet verklaard worden uit een geringe daling van het huwelijks cijfer, maar vooral uit een toenemend gebruik der neomalthusiaansche mid delen. Het sterftecijfer blijft voortdurend dalen, wat des te treffender is, omdal de verminderde welvaart en toegeno men verarming der laatste jaren zeker op leven en gezondheid een nadeeligen invloed hebben uitgeoefend. De strijd tegen den dood wordt echter met suc ces gevoerd. Betere geneeskundige hulp en vooral ta.1 van maatregelen in het belang der volksgezondheid hebben ten goede gewerkt. Niettegenstaande de huitenmenschen meer zon, lucht en ruimte 'hebben dan de stedelingen, is het sterftecijfer voor de laatsten gun stiger, voornamelijk een gevolg van strengere hygiënische maatregelen al daar. Heel groot is de afname van de zui- gelingonsterfte. In bijna alle maanden van 25 was ze tot nu toe lager dan ooit te voren. In slechts twintig jaar is de zuigelingensterfte in ons land gehal- veer dl j Volgens Dr. Wiebols zal de vrucht baarheid van ons volk nog aanmerke lijk moeten afnemen, zal ons volk in het jiaar 2000 niet meer dan 121/2 mil- i lioen zielen tellen. Tegenover hen, die j voor overbevolking vreezen, meen en we de Christelijke wijsheid te mogen plaatsen: W-eest niet bezorgd voor den dag van morgen. Als we maar zorgen geen welvaart te vernielen en daaren- j tegen nieuwe welvaart te scheppen, zullen onze achterkleinkinderen hier j ook nog wel werk en brood vinden, i Het nadeel der groote klassen. j Onderwijs en opvoeding staan mid den in de publieke belangstelling. -Het aantal - bladen en tijdschriften eraan gewijd en boeken, die er over verschij- nen, is buitengewoon groot. Men spot wel eens een beetje met de uitdruk- king: eeuw van het kind, maar het is een der weinige goede teekenen des I tijds, dat wij ons meer dan vroeger wij den aan liet kind cn begrijpen, dat liet j belangrijkste deel van al ons werken gericht moet -zijn op het komende ge slacht. Ook is het gelukkig, dat aller lei vraagstukken, die hiermee verband houden, aandachtig bezien worden en dat het aan den -durf, om nieuwe we gen te betreden, niet ontbreekt. Door de bezuiniging is het aantal leerlingen in èen klas grooter gewor den. Men maakt van den nood een deugd en zegt wel, dat groote klassen het zelfstandig werken der leerlingen in de hand werkt en hen leert zich op het gebied der kennis zonder krukken te bewegen. En oude menschen beroe men zich er vaak op, dat zij in hun jeugd zoo goed geleerd hebben met hun zestigen en nog wel meer in een klas. Hoevelen er in zulke groote klassen weinig of niets leerden, wordt echter gewoonlijk mi-et gemeld! Hoe groote nadeelen er aan te groote klassen verbonden zijn, blijkt uit een LUNCHROOM WESTERVELD DRIEHUIS. Geheel nieuw strijkje op het terrein, 3—6 en 8—10 uur. etiquette ingesteld 'door leeraren bij het middelbaar onderwijs In Rotter dam. Als bezwaren, wordlen genoemd een langzamer gang van het onderwijs en het achterblijven van de zwakkere leerlingen. Men kan dezelfde leerstof niet af werken als vroeger. Het is niet meer mogelijk voldoende zorg te. wijden aan de uiitspraakfouten en de leerlingen krijgen te weinig gelegenheid, om te spreken. Opstellen kunnen niet meer een voor een besproken worden. Er is meer gevaar voor vervelen en afdwa len; de leerlingen krijgen minder vaak een beurt en daarop wordt door hen gespeculeerd. De klasse is moeilijker te overzien en strengere maatregelen van orde zijn noodzakelijk, wat aan onder wijs en opvoeding allicht schade doet. Men krijgt een te groot aantal verkeer de'elementen in een klasse enz. enz. Hoe groot het aantal leerlingen moet zijn? ITet is onmogelijk, om precies een grens te trekken, waar het teveel be gint. De eene onderwijzer kan beter onderwijs geven aan een klasse van dertig dan een ander aan een van twin tig leerlingen. Maar zonder aantallen te noemen, kunnen wij wel erkennen, dat er zeer ernstige bezwaren zijn te gen groote klassen. ï)e' meeste onder wijzers vinden een 25 kinderen een prettig aantal. Want de klassen kun nen te groot maar ook te klein zijn. Dat euvel komt echter weinig voor en daar tegen kan men ook niets doen, tenzij klassen combineeren, waardoor men juist weer in 'het andere kwaad, van te groote klassen dreigt te vervallen. Yacantiekampen voor schoolkinderen. De vacantie is vaak een bevestiging van het spreekwoord over het oorkus-Ij sen des duivels. Het geldt in het bijzon-; der van de stadskinderen, die eenigej weken aaneen den, tijd stuk moeten! maken met straatslenteren en katte-] kwaad, omdat zij minder gelegenheid hebben zich in de natuur te vermaken en vrij zonder iemand te hinderen al lerlei spelletjes te doen als de dorps kinderen. Men.richt daarom vacantie- scholen op, waar de kinderen der groo te steden hun tijd prettig kunnen slij ten, zonder verkeerde dingen uit te ha len. En Rotterdam is begonnen met een vacantiekamp voor leerlingen der la- i gere scholen. De burgerij heeft gezorgd voor het noodige geld, de regeling heeft de Bond voor Lichamelijke Op voeding op zich gen-omen. Eerst zijn 500 jongens en toén even veel meisjes gaan kampeeren in 75 le gertenten te Stryen. Ze bleven twaalf dagen; maar enkele kregen heimwee. De meesten hadden wel 12 weken wil len blijven. Men koos de hei en het bosch uit voor het kampéeren, omdat men daar minder last heeft van slecht weer als hij de zee. De leiders waren meest onderwijzers cn onderwijzeres sen, die bijna geheel belangeloos een groot deel van hun vacantie voor dit mooie werk prijs gaven. De kosten, al les inbegrepen, bedroegen f 1 per dag en per kind. Als een kwarteeuw gele den voorgesteld was eenige honderden kinderen der lagere school een paar weken in de vacantie in een soldaten- kamp onderdak te brengen, zou er een storm van gelach cn protest opgegaan zijn. We hebben echter in 25 jaar ge leerd, hoe heerlijk en gezond het voor een kind is, om een poos geheel in en met de natuur te leven en dat wij den kinderen en hun ouders een weldaad bewijzen door dit vrije en blije leven met elkaar onder goede leiding. Ook zit er voor de kinderen in het kampee ren opvoedende kracht, al zou het al leen maar zijn, om kleine moeilijkhe den. te overwinnen en kleine bezwaren te verduren. Er moot natuurlijk gezorgd worden, dat de kinderen geen koud lijden en geen last hebben van regen. Het kamp moet goed in orde zijn. Moe gespeeld en na. het genot van meer frissche lucht en zonneschijn, als ze anders in weken krijgen, slapen die kleinen als rotten en begroeten den nieuwen dag .daarna weer met groot gejuich. Men verdraagt elkaar en helpt elkaar meer dan in het gewone leven. Er wordt van een kamp- geest gesproken; dat is een prettige geest van hulpvaardigheid en vroolijk- heid, waardoor het aan de leiders niet moeilijk valt zelfs een groote schare kinderen te leiden zonder schoolscho strengheid en tuchtmiddelen. Het Rot- lerdamschc voorbeeld zal wel spoedig door andere steden gevolgd worden en voor -dit werk voor het kind zal het wel niet aan geld ontbreken. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De vorige week nam de heer P. de Raadt, die ruim' 30 jaren hier ge woond heeft, en een der mannen is ge weest die de Gereformeerde kerk tot bloei brachten, dikwijls als kerkeraads- lid, afscheid van den kerkeraad, we gens vertrek naar Heemstede. Bij die gelegenheid werd hij toegesprok--n door den heer van Popta, die hem dankte voor het werk, alhier. De heer de Raadt wordt als secretaris van den kerkeraad opgevolgd door den heer M, van Veelen, als voorzitter van het bestuur der Groen van Prinsterer-school 'door den heer A. de Koning. Men deelt ons mede dat de plan nen voor een te houden Weldadigheids- Avond ten bate van de ramp in Oost- Nederland, .door de Vereeniging van Ambtenaren en, Beambten van -de Kon- Ned. Hoogovens en Staalfabrieken op Zaterdag 5 September a.s., door bijzon dere omstandigheden geen verderen voortgang kunnen hebben cn de avond; dus niet gehouden zal worden. Dinsdag bracht naar Hl. Dbl. meldt, een 50-tal leden van de Vereeni ging tot 'behartiging van de landbouw belangen in Noord-Holland's Noorder kwartier een bezoek aan den sluis bouw. Nadat eerst door den heer Ir. J. A. Ringers een inleiding was gehouden,, werd het. gezelschap door twee techni sche ambtenaren, de heeren Scholten en van der Laan rondgeleid. VELSEROORD Door de politie wenden bekeurd wegens het rijden zonder licht N. W. en A. M. H. Door de politie is K. de R. opge bracht wegens openbare dronkenschap, Daar hij er geen zin in had, ging hij op straat liggen, waarom de man per wa gen naar het bureau werd gebracht. Ook zekere A. A. wend opgebracht wegens openbare dronkenschap. Toen de man ontnuchterd was, bleek hij nog 23 dagen, rijkslogies te goed te hebben en werd daarom naar Haarlem over- J gebracht, j Door de politie wend aangehouden zekere J. B., die gesignaleerd stond in het Algemeen. Politieblad, daar hij nog f 5 of 5 dagen met de justitie te veref- fenen had. j Daar de man geen f 5 had, moest hij 5 dagen nemen en werd naar Haarlem overgebracht. VELSEN j Thans is men begonnen met het sloop err van „Tivoli" aan den Wijker- straat weg te Wijkeroog. Het gebouw dat voorheen eenige jaren' al.s café re staurant was geëxploiteerd doch den laatsten tijd leeg stond, begon veel van een ruïne te krijgen daar er niets meer aan werd gedaan en de jeugd er bezit van nam. De 'bedoeling is meldt Hl. Dbl., om op het vrijkomende terrein 9 woon- cn 4 winkelhuizen te plaatsen. PRIMA Hoooofensteen Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J- v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord. SANTPOORT - Het bouwen van een bollenschuur aan den Rijksstraatweg, voor tekening van Mej. de Wed. K. Nijssen, is opge dragen aan de heeren Visser cn Aris alhier. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd opname in Uw blad van het volgende, bij voorbaat dank, MALLE GEVALLEN. Als berijder van een auto, ondervond ik j.l. Za terdagavond het navolgende: Achterlamp was defect, hiervoor in de plaats gemaakt een andere lantaarn, welke tot Wijker- oog ongeveer ter hoogte van de spoorwegover gang goed doorbrandde. Tijdens de rit tot aan de Pont werd de lantaarn verloren, hetgeen door twee onzer gemeente- politieagenten aan de Pont werd opgemerkt, en nadat ik mij bekend maakte en vertelde dat ik een 100 Meter over de Pont mijn garage had, werd mij toegestaan zonder licht en zonder be keuring naar de garage toe te rijden. Doch dit zou niet gebeuren, want onze dorpsveldwachter was ook nog in dienst, en toen mijn wagen reeds in de garage was, kwam hij me vertellen dat ik een bon kreeg, Ilc vertelde mijn ervaring, doch nee zegt de dorpsveldwachter een bon krijg je van mij. Alvorens echter de bon te geven, zou hij zich eerst in verbinding stellen met de twee ge meente-politieagenten, welke mij voor zoo'n vree- 6elijke overtreding hadden laten passeeren zon der bon. En zoowaar, Zondag kwam de verras sing van den dorpsveldwachter, maar of hij zich in verbinding gesteld heeft met de twee agenten die mij hebben laten passeeren, stond er niet op. Wet is wet zegt de gemeenteveldwachter en die moet nageleefd worden, er is geen maas waar je doorheen kan, Ik zal natuurlijk moeten berusten in die vree- selijke overtreding, om een 100 Meter zonder achterlicht te rijden. Maar dit wil ik nog wel zeg gen er wordt altijd met een zekere ironie over dorpsveldwachters gesproken, in tooneeltjes komen ze ook heel vaak voor. Maar ik vind dut daar veel eigen schuld bij komt, namelijk „Kort begrip". Want hoe kranig en beleefd wordt men niet behandeld door politie-agenten, bijv, in Amster dam, Haarlem, den Haag of Rotterdam. WITTE KRUIS Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is Ziekte komt onverwachts, het noodiidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per iaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. Woltman, Trompstraat 103 te Velseroord.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1