!f<>' 8T Woensdag 2 September 1925 IJMUID 10e Jaargang plaatselijk nieuws. IJMUIDEN Nieuwe Bewaarschool. «lelijk heeft IJmuiden dan een jntelij'ke bewaarschool gekregen. f00r enkele jaren werd het be- cJioolonderwijs door de kerkelij- Ëeenten en door particulieren isd. felseroord is de eerste gemeente- bewaarschool 'gesticht, maar tot ioe was IJmuiden steeds van een jlitelijke bewaarschool verstoken, 1 de hooge bouwkosten afschrik- ppordat echter eenige lokalen van openbare school aan het Willems- )eeg' kwamen, was het mogelijk voorloopig een bewaarschool te gen. (erdagmiddag was er gelegenheid le school te bezichtigen en ook wij m daarvan gebruik gemaakt. De der school is in de Breesaap- en links heeft men dan het okaal en rechts de beide leei'lo- De lokalen zijn groot en hoog, lijk te hoog voor een béwaar- j omdat ze daardoor veel ontne- aan de intimiteit. Maar die intimi- is er, doordat gebroken is met het [ensysteem en de kinderen hier n op kleine stoeltjes, met bankjes zich. Dat is een alleraardigst ge en in alle opzichten te preferee- Vóór de klas is over de heele de een lange bank, waarop ver- llende leermiddelen staan, waaruit indercn kunnen kiezen, om vrijen id te verrichten. !t speellokaal is als zoodanig wel lein, maar voorloopig kan men er mee redden en. met de poppenwa^ en allerlei andere spelen ziet het jzellig uit. het hoofd der nieuwe bewaar Mej. E. Vijlbrief, tot dusver m aan de gemeentelijke be- ki'school te Velseroord, kent, weet [zij op alle manieren getracht heeft, School zoo aantrekkelijk en gezellig gelijk te maken en dat zij daarin ook Igeslaagd. Bij de kapstokken in de is voor ieder kind een plaatje, 't (een stoel, een bank e.d. en ieder jl heeft dit weer op haar bankje in de plaats naast de leslokalen, de zon een groot stuk van den haar stralen zendt, is de zandkuil kunnen de kinderen naar hartelust en allerlei moois maken. Ook r een bank om vormen van zand te h de twee lokalen is plaats voor 8 en daar zijn liefhebbers ge- voor. Gelukkig is er nog een lo dat straks wel aan de school toe- pegd zal kunnen worden. En wij er niet aan, of straks zal een nieuwe bewaarschool noodig en die zal er dan ook wel ko- Jegenen, die Zaterdagmiddag de (ooi en haar inrichting kwamen .waren er ten zeerste mee ingeno- |i, Zoo de wethouder van onderwijs, 'lieer Landewreert, vele raadsleden, fden van scholen, onderwijzers en oi'wijzeressen. Ook personeel van lore bewaarscholen kwam de nieu- school bezichtigen. 'ij twijfelen er niet aan of de he rschool zal onder de kundige lei van Mej. Vijlbrief straks een goe- eputatie hebben. Zaterdagavond deed zich hier een ident voor met zekere A. B., die in raamkozijn zat en zich, ondanks verzoek der politie', daaruit niet le verwijderen. De politie verwij- hem toen, maar de man verzette >p, waarom hij naar het bu il werd gebracht. Daar bleek, dat de leen zwakzinnige was,, die te Vel- M' thuisbehoorde, waarom de ftoen dadelijk in vrijheid werd ge Bij de lintjesregen op 31 Augustus o.a. benoemd tot ridder in de or- Ta*i Oranje-Nassau de heer A. H. J. Allard, directevir der Ijsfabriek Ne Vischhandelvereeniging en is N. van Kaam, incasseerder bij deze riekj de bronzen anedaille, verbon- jaan deze orde, verleend. onderscheicliitigen zullen wel zijn naar aanleiding van het eenigen tijd geleden gevierde 25-jarig bestaan der fabriek. Zekere P. D., die veel misbruik van sterken drank had gemaakt, was Zondagavond den boel aan 't opschop pen op het Willemsplein. Daar hij. ze kere J. S. mishandeld had, werd hij in arrest gesteld, waarbij de man zich verzette. Hij werd tot Maandagochtend vastgehouden en toen voor den com missaris geleid. VELSEROORD De Harmonie „Kunst na Arbeid", heeft Zaterdagmiddag weer er-n rond gang gemaakt door verschillende stra ten en daarbij gecollecteerd voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten. Dezen middag werd f 56 gecollecteerd. Koninginnedag. De Velseroordsche Oranje-Vereeni- ging had ook nu weer kinderfeesten georganiseerd voor de kinderen van alle scholen. In optocht trokken de kin deren naar het feestterrein, achter huize Stormveld, waar ze met allerlei spelen en wedstrijden vermaakt en ook onthaald werden. Daarna zou er een optocht van versierde wagens en rij wielen zijn. Zeer groot was de deelna me 'ditmaal niet, maar de deelnemers hadden er wel werk van gemaakt. Zeer aardig gedacht was de wagen met daarop een bouwvallig huis, met het opschrift „Gedenkt Borculo" en op een rijwiel een verkleind model van een Terschellinger Opperid-wagen. Ge lachen is er 't meest om de twee jon gens, uitgedost met hoogen dop, die ieder een hond aan een touw hadden. De honden hadden een dek je van Oranjedoek o,m, waarop stond „Wie geeft ons onze vrijheid weer?'' Het was een leuke parodie op het raadsbesluit, dat bepaalt dat alle honden moeten worden vastgehouden. Met de muziek van St. Fidelis voor op ging de stoet vanaf de Briniostraat door Velseroord en had overal veel be kijks. Jn de zaal Flora werd de uitslag be kend gemaakt, die luidt als volgt: Wagens en groepen: le prijs praal wagen met meisjes van M. J. Dijkema; 2e prijs herauten met pages, (dames Heuvel, Bessc en van Pinksteren); 2e prijs B, wagen Borculo; 3e prijs.wagen „Gang naar den Dpop" (fam. Piet). Rijwielen: le prijs Badstoel (Mej Jansen) 2e prijs Geloof, hoop en liefde (Mej. Zwanenburg); 2e prijs Terschel linger wagen (Marietje Klees); 3e prijs Vrijheidslievende honden; 3e prijs Bloemenmeisje (Marietje Kuil); 3e pr Sierfiets (Jo Smits). De prijzen werden door den vice-voor- zitter, den heer A. Taanman, uitge reikt. Daarna was het feest hier afgeloo pen. Des avonds begaven zeer velen zich naar IJmuiden, om verder het feest mee te maken. Het is wel jammer, dat Velseroord nog geen muziektent heeft, want op Koninginnedag hoort er des avonds toch een concert bij. Te uitzending. Evenals vorige jaren komt ook nu de tent der Noord-Hollandsche Tentzen ding weer een week in Velseroord. De tent komt nu op een terrein aan de Casembrootstraat. Zondagavond zal de eerste samenkomst worden gehou den en verder zal er iederen avond sa menkomst zijn tot Zondagavond 13 September. Vele sprekers, ook van buiten, zullen optreden, terwijl het kerkkoor alhier liederen zal zingen. VELSEN Zaterdagmiddag had de politie weer een autoval uitgezet op Wijkcr- oog. Vijf bestuurders van auto's liepen er in wegens te hard rijden, terwijl één van hen nog een bekeuring kreeg, we gens de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen. Deze reed maar even tjes met een vaart van 60 K.M. t Wegens het maken van muziek, waartoe hij geen vergunning had, werd bekeurd C. W. L. R. uit Amsterdam. Maandag kreeg de politie bericht dat uit het gesticht Duivenbosch te Bakkum een patiënt ontvlucht was. De man was in gestichtskleeding. Op 28, 29 en 30 Aug. is een bazar Voeten Stukgeloopen, branderige, door eelt of knellend schoenwerk pijnlijk ge worden voeten, verzacht en geneest men met 30 60-90 ct. gehouden in het gebouw van den R.K. Volkshond, welke, dank zij de vele at tracties, druk bezocht werd. Do op brengst kwam ten bate dor R.K. Voet- balvcreeniging W. F., C. Het concert, dat Zaterdagavond in het park van „Concordia" gegeven vvercl door-de Harmoniekapel „De Een dracht", was ondanks den goeden naam welken de door haar gegeven concerten hebben, zoor slecht bezocht. Daar de opbrengst diende ten bate •dei- kas van „Kindervreugd'', zal (Leze ver eerd ging er niet veel rijker door gowoiv den* zijn. De muzikanten hébben zich echter door dit gebrek aan belangstelling niet laten, beïnvloeden en de aanwezigen van hun kunst doen genieten. De heeren Wijgh én Wasterval uit 'Amsterdam, die het oude geboüw Tiv-oli sloopen, hebben 'n goede daad verricht, door enkele werktuigen uit den verdwijnenden speeltuin te schen ken aan den nieuw opgerichten speel tuin der Vereeniging „Kindervreugd". Zondag 6 Sept. a.s. des middags om 4 uur zullen in „Concordia" do prij zen uitgereikt worden, die de Vereeni gingen behaald -hebben op bet con cours van 5 en 12 Juli 1.1. 's Avonds half 8. wordt tot sluiting van het concours ee'n concert gegeven door de Harmoniek^:pel De Eendracht in het park van Concordia. Het volgen-de programma wordt uit gevoerd: 1. De Eendrachtmarscli, Jos. de Klerk 2. Polka 'voor 2 pistons, J. Martin 3. Wiener Madlen Walzen", Straus 4. Ballet Egyptien, Luigini. 5. Marscli de Cottillions, Popy- 6. To-u jours ou Jamais, E. Wa ld then, fel 7. De slag bij Waterloo, Coenen. 8. Finale. Zeö&Ings'dag. Maandag- werd in liet park Vclscr- bé'ck een zendingsdag gehouden dooi de Hervormde Stadszending uit Am sterdam. Met een extra boot kwamen de deelnemers naar hier. Om kwart voor elf werd het feest geopend door den directeur der Her vormde Stadszending, den heer F. G. Beekman, waarna- Ds. G. B. Westen burg van Beverwijk de openingsrede hield. Vervolgens sprak Ds. C. Fergu son, Ned. ITerv. predikant te Durgcr- clarn, vroeger theologisch docent op de Sangir- en T alaud-e i 1 an d e n Nadat men koffie had gedronken op het terras van de theeschenkerij, waar de muziek en het koor der Stadszen ding een uitvoering gaf, traden als sprekers op Ds. J. F. van Duyne van ZaandamNoord, waartussc-hen een vrije wandeling door het park Velser- beek werd gemaakt. Nadat de heer Beekman het feest ge sloten had, vertrok men tegen zes uur in optocht naar de boot. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd aan de politie assisten tie gewaagd door den tuinder PI., wo nende aan den Koningsweg, waar een man op het erf was gedrongen. Bij onderzoek bleek het eene ran D. te zijn, polderwerker bij den sluisbouw, die aan 't feesten was geweest en die wat boven z'n theewater was. Hij vond blijkbaar de reis naar de sluisbouw wat ver en wilde daarom op het erf van PI. wat uitrusten. De politie nam hem mee naar het bureau en verschaf te v. D. daar onderdak. De politie heeft een boom aan den Wijkerstraatweg, die op vallen stond, om laten halen, omdat deze gevaar op leverde voor de veiligheid van het ver keer. SANTPOORT. De heer E. L. Smelik, candidaat tot den H. Dienst alhier, heeft het be roep naar de Geref. Kerk te Tienhoven aangenomen en voor dat naar Wou- brugge bedankt. DRIEHUIS. Den Iaatsten tijd was hier meer malen geld vermist uit de offerblokken in de R.K. Kerk. Daarom had zich Zon dag de agent B. in de kerk verdekt op gesteld en toen de kerk uit was, werd de 14-jarige G. T. uit Santpoort op hcc- terdaad betrapt, toen hij weer een of ferblok wilde lichten. De jongen is een onverbeterlijke, die ook in Bloem endaal in de kerk al of- férblokkcn heeft gelicht. Tevens werd door de politie aange houden de 14-jarige J. B., eveneens uit Santpoort, die voor eenigen tijd in de R.K. kerk alhier van een kerkganger een porte-monnaie met inhoud had ge stolen. De twee jongens zijn voor den com missaris geleid en daarna weer op vrije voeten gesteld. Vertegenwoordiging bij crematies. In het verslag der Algemecne Rekenkamer over 5924 komt hel volgende voor: In antwoord op een vraag van het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, den heer Scheurer, deelde de minister van onderwijs, kun-, sten en wetenschappen mede dat de regeering zich niet had laten vertegenwoordigen bij de cre matie op Westerveld van het stoffelijk overschot van Louis Couperus, doch dat de chef van de af- deeling kunsten en wetenschappen bij zijn de partement een persoonlijke uitiioodiging tot het bijwonen van die crematie had aangenomen. Naar de Kamer meende volgde reeds hieruit dat de kosten van de reis naar Westerveld en terug niet als rijksuitgaaf konden worden aange merkt, nog daargelaten dat zij verband hielden met een onwettige handeling en de verevening ook om die reden niet zou kunnen plaats hebben. Volgens den minister had de betrokken hoofd ambtenaar de uitnoodiging tot bijwoning der cre matie niét ontvangen als particulier, doch alleen als chef van de afdeeling kunsten en wetenschap pen. Als zoodanig had hij het zijn plicht geacht, tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van een onzer grootste letterkundigen, Hoewel de regee ring om principieele redenen in verband met den vorm der begrafenisplechtigheid, niet zelf tegen woordig wilde zijn, noch om die redenen namens haar een afvaardiging kon zenden, mocht de mi nister, naar hij meende, er geen bezwaar tegen maken dat de kosten van de reis welke was ge schied ,'n het belang van den dienst der kunsten en wetenschappen, dus ter behandeling van aan gelegenheden; zijn departement betreffende, Ier laste van hoofdstuk Va werden genomen. De opvatting van de Kamer, omtrent het bere. kenen van onwettige uitgaven achtte de minis ter in het algemeen juist, doch z i. was zij in dit geval r.iet geheel toepasselijk, Er diende n.l, on derscheid gemaakt te worden tusschen een han deling, door de regeering om principieele redenen onwettig geacht, en een handeling, volgens de let ter der wet inderdaad onwettig. In het laatste geval had een veroordeeling door den strafrech ter niet kunnen uitblijven. Dit betoog vermocht de Kamer niet van stand punt te doen veranderen. Op de gronden, ver meld, in haar verslag over 1923, bldz, 4647, bleef zij haar bezwaar tegen de verevening van de uit de reis naar Westerveld voortgevloeide kosten handhaven. Deze werden daarop door belanghebbende in 's rijks kas teruggestort. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie! Beleefd vraagt onderget. of u zoo goed zoudt willen zijn het volgende in uw veelgelezen blad op te willen nemen, in het belang van het publiek. De zaak is deze! Vrijdagavond ten ongeveer tien uur passeerden eenige stoomschepen der K. M. S. M- door de nieuwe sluis naar zee. Twee dames, die respec tievelijk met de stoomschepen ,,Dido" en „Strabo van Amsterdam waren mede gevaren, gingen in de sluis van boord naar den trein. Door werkzaamheden daar ter plaatse aan beide zijden der sluis is het voor een vreem deling zeer gevaarlijk bij donker. Dat ondervon- den ook deze dames, Om die kuilen en gaten te dekken, heeft men daar nota bene prikkeldraad gespannen, dat loopt tot aan het hekwerk der sluis. Menschen die daar noodig hebben, moeten binnen dat hekwerk aan den steilen kant der sluis passeeren en is alreeds niet zonder gevaar Doch bij dag kan men nog zien waar men loopt, maar bij donker is dat niet het geval, .want die plaatsen zijn niet speciaal verlicht. Deze dames liepen dan van boord komende, langs het hekwerk, zooals de gewone weg loopt toen ze eensklap's tegen het prikkeldraad aan liepen, met gevolg dat beide hun scheenbecnen ernstig bezeerden, groote gaten in hunne kou sen scheurden, alwaar het bloed uit de wonden liep. De oudste dame bezeerde ook nog haar rech terarm, dwars door haar mantel heen. Het is weer de oude manier van het kalf en de put. Het is echter te hopen, dat degene, die dat mag aangaan, een beetje meer verantwoordelijkheids gevoel toont, door deze gevaarlijke plaatsen te verlichten. Waarom dit juist met prikkeldraad af gezet moet worden is ook een raadsel. SPORT. Be Zwemfeesten bij het fort Velsen. Zondagmiddag zijn door de Beverwijksche Zwemvereeniging en de Poloclub „Kinheim in de Zweminrichting bij het fort „Velsen" zwem feesten gehouden. Aanvankelijk scheen de zon lekker, maar la ter bewolkte de hemel, waardoor de tempera tuur daalde en zoo belangrijk, dat vele loc schouwers last van de koude hadden, waaruit gemakkelijk valt af te leiden, dat de dames en ïeeren, die het programma in het zilte nat moes ten uitvoeren, wel echt getraind moesten zijn om het te kunnen volvoeren. Er was veel publiek, dal de beoefening van dezen tak van sport blijkens het herhaaldelijk te hooren applaus met belangstelling gade- sloeg. Namens de beide Vereenigingen riep de voorz. van „Kinheim", de heer Van der Groen, allen aanwezigen een hartelijk welkom toe en deelde mee, dat de verschillende wedstrijden niet om medailles zouden gaan, daar de bedoeling was de opbrengst, die kwam ten bate van de slachtof fers der stormramp op 10 Aug. j.l. zoo groot mo gelijk te doen zijn. Nu hadden eenige winkeliers in Beverwijk ge meend, dat de medailles moesten vervangen worden door andere prijzen en hadden van al lerlei geschonken, Den gevers daarvoor onzen hartelijken danl< zei spreker, die tevens den wensch uitte, dat dit feest velen zou aansporen om in het vervolg ook de zwemsport te gaan beoefenen. In het bijzonder hoopte hij, dat de werkzaam heden van de Amsterdamsche Reddingsbrigade met aandacht zouden gevolgd worden. Na daverend applaus begon de afwerking van het rijke programma, waarop als No. 1 prijkte: Figuurzwemmen door dames van de club „Zig- neaDit door een 12-tal dames uitgevoerde num mer oogstte een daverend applaus, het werd dan ook onder leiding van Mevr. Van den Berg van Haarlem keurig uitgevoerd. Punt 2 was 33 M. schoolslag door meisjes uit Beverwijk en omstreken. Hieraan namen 3 meis jes deel met den uitslag: 1. M. de Haan in 352/r sec.; 2. M, van dei- Groen in 40l/in sec.; 3. A. Melgerd in 42 sec. Punt 3.: 33 M. schoolslag voor jongens uil Be verwijk en omstreken. Van de 15 deelnemers was No. 1. Korsman in 29:,/r. sec.; 2, Van Heyst in 32 sec.; 3. Verwoerd in 33l/r sec.; 4. Van Gro ningen in 332/_ sec,; 5. Post in 34 sec. Punt 4. 66 M. schoolslag voor dames uit Be verwijk en omstreken. 5 Deelneemsters, 1. M. de Haan in 1 minuut en 24 sec.; 2. E. Lijnslager in 1 m. en 36 sec.; 3. A. Melgerd in 1 m. en 38:'/r. sec. Punt 5. 66 M, vrije slag voor heeren. Van de 15 deelnemers was No. t J, Bouwe in 473/r sec,; 2. J. Schouw in 48'l/, sec.; 3. J. Mel gerd in 502/r sec.; 4, J. Woltersen in 551*/, sec. Hierna volgde een komisch intermezzo. Een photograaf was op de springplank gaan slaan om oen kiekje te nemen en werd daarbij door een collega zoo goed geholpen, dat ze beiden met toestel en al in het water tuimelden en door 2 hulpvaardige zwemmers met moeite gered wer den. Een luid applaus was het loon der vier -ac teurs. Punt 6 was 33 M. vrije slag voor jongens: No. 1. J. Schouw in 202/. sec,; 2. Van Tiel in 23 sec.; Woltersen en Hofmeester beiden in 24'y.. sec.; N. Pieters in 24-"1/, sec. Punt 7. Tweemaal 33 M. gemengde Estafette, Twee dames deden de heenreis en bij aankomst sprongen de heeren te water om de terugreis te doen. De uitslag was: 1. Mej. H. van Abs en de heer P. v. Ommeren in 452/r sec,; 2. Mej. E, Bouwer en de heer J. Schouw in 482/P sec.; 3, Mej. Kum- mijer en de heer Dunlob in 511/. sec.; 4. Mej. A Tijm en de heer Z. Verwaal in 52-l/r sec. Punt 8. 100 M. schoolslag voor heeren, 9 deel nemers. No. 1. Cabry in 1 min. 42 sec.; 2, Wal ters in 1 min. 42 sec.; 3. Boogaardt in 1 min. 434/k sec, i Punt 9. 33 M. vrije slag voor dames, Van de 6 deelneemsters was No, 1. Mej, B. de Gee in 291/. sec.; 2. Mevrouw Simons in 303/r sec.;. 3. Mej. Witkamp in 32 sec.; 4. Mevrouw Ni- colaas Scholten in 334/ sec. Punt 10. 66 M, rugslag voor heeren (8 deelne mers): 1. Labry in 652/r sec.; 2, Van der Hani in 654/. sec.; 3, Bouwer in 67 sec.; 4. Gussenhov^ in 761 sec.; 5. Hoogenbijl in 762/ri sec. Punt 11. 33 M, rugslag voor dames (4 deel neemsters: 1. Mej, G, van Ommeren in 34**/,. sec.; 2 Mej. B. de Gee in 37 sec,; 3. Mevr. Bergh List in 38 sec.; 4. Mevr. Nicolaas Scholten in 392/K sec, Punt 12. Hinderniszwemmen. Hieraan namen 13 manl. leden van Beverwijk deel. Ze moesten op de helft der baan over een balk kruipen en even voor het eind een stuk van een der aan een touw bengelende wortels happen, welke laatste opdracht de moeilijkste was. De strijd had den volgenden uitslag: 1. W, Mel gerd in 304/, sec.; 2. J. Huisman in 332/r. sec.; 3. A. van Splunter in 34 sec.; 4. Van Heyst in 353/K sec. Punt 13. Reddingsdemonstratie door de Am sterdamsche Reddingsbrigade. Hierbij werd vertoond hoe drenkelingen door zwemmers gered kunnen worden en met welke moeilijkheden de redders daarbij vaak te kam pen hebben. Een prachtig, niet op het programma staand num mer, was een demonstratie door duikers, waarbij schoone lichaamshoudingen vielen op te merken. De trainer van „Kinheim" de heer P. van Om meren, was juist teruggekomen van een wed strijd te Heemstede, waar hij een tweeden prijs gewonnen had bij het nummer 100 M, zwemmen. De kampioen van Haarlem zou nu een de monstratie geven van 66 M. snelzwemmen. Ilij had er 46afK sec. voor noodig. Bij punt 5 van het programma van dezen middag had de eerstaan- komende, de heer J. Bouwe, 47sec. noodig gehad. Het laatste nummer was een polowedstrijd tus schen de Amsterd. Reddings-Brigade (A. R. B.) en de H. V. G. B. van Haarlem, welke door de Haarlemmers met 3 tegen 1 gewonnen werd, Ondertusschen was door eenige dames bij het publiek eene collecte gehouden, welke f 23.15 op bracht. Daar de recette van het feest bovendien omstreeks f 100 bedraagt, kan men spreken van een zeer goed geslaagd pogen der twee Bever wijksche vereenigingen,

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1