Ijmuider Courant "Backin Jj! Dezelfde. Een Appeltaart DrOefker's Bakpoeder fiierdag 5 September 1925. 2e blad pHEDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN ned. herv. kerk r Ds. van Oostrom Soede. r! Ds. Erdman. #dKERE (Koning Willemshulft) Ds. Erdman. idagavond S uur: Bidstond, paopigaz. Gom. Aid. Prot Bond. 0 uurD*. W. Luikinga. geref. kerk. Dl. Joh. Jansen. Dezelfde. chr. geref. kerk. Ds. T. A. Bakker. ^fangellsatie hoogeberg. >igmorgen 10 uurSamenkomst, jjgntiddag 12 uur: Zondagschool, jigavond 7.30 uurSamenkomst. ireker: B. jenninga. dagavondOpenlucht-Samenkomst op het Koningsplein, ypsdagavond 7.30 uur: Melsjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. derdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. VELSEROORD. ned. herv. kerk uur: Ds. W. Kroese. GEREF. KERK. uur: Ds. J. D. Boerkoel van Velsen. uur: Dezelfde. VELSEN ned. herv. kerk juri Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. geref. kerk. uur: De heer M. de Boer, candidaat te Amsterdam. uur: Dezelfde. SANTPOORT ned. herv. kerk Pur: Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eyslnga. Collecte Orgelfonds. EVANGELISATIE, uur: Ds. Vunderink te Haarlem. LOKAAL BETHEL. 15uur: Ds. B. van Schelven, van Overveen. uur: Dezelfde. BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente. uurDs. van Calcar. uur: Inschrijving nieuwe leerlingen voor Zondagschool in de Doopsgez. Kerk. )pening der Zondagschool Zondag September as. De catechisatielessen igen weer op de gewone uren aan. VAN DEN WACHTTOREN. Oorlog en misdadigheid. Het verschijnsel, dat misdadigheid de oorlogsjaren afneemt en daarna er sterk toeneemt, is zeer dikwijls [argenomen. Men moet voorzichtig n met conclusie; immers voor de. lid ligt de 'gevolgtrekking, dat dus de flog het zedelijk peil verhoogt, ter-i dat weer terugloopt, als de verhei de oorlogskrachten uitgewerkt zijn.' n heeft aan den oorlog wel een. re-! werking toegekend. Hij dus de volkeren hernieuwen en heïj zou een heilzaam, verster-, bad wezen. Dergelijke red ene erin gen kan men' ienwoordig bijna nooit meer hoor en j weten te goed, wat de oorlog be-! idt, Hoe hij de volken verruwt, en zijn folgen, verbittering, onverschillig- I verwarring en armoe, ontaarding Misdadigheid in de hand werken! tóch bestaat het verschijnsel eener Ïnde misdadigheid in oorlogsjaren, heeft het in alle oorlogjaren kun- waarnemen en ook in ons land zijn cijfers der misdadigheid, voor de ifeatiejaren bijzonder gunstig. Hoe dit te verklaren? Men kan van "oorlog zooveel kwaads zeggen, als fn.wil, men zal niet licht overdrijven. Jai' niet te ontkennen valt, dat door oorlog een gevoel van ernst en van pmhöórigheid wordt gewekt. Men "kt minder aan zichzelf en is bereid, voor de gemeenschap offers te bren- Wij denken aan den stroom van üjwilligers uit alle standen van Enge- Pi die zich bereid verklaarden, om P Het vasteland alle gevaren en ver- van dén oorlog te onder st Wij denken ook aan de vele klei nieten en kinder en in Duitschland, leHun spaarpenningen neerlegden op altaar van het vaderland en dat boven het lieve geld stelden. Die gevoelens merkt men vooral in Hegin van den oorlog, later heeft den dienstplicht moeten in voeren én kwamen ook de gedwongen oorlogsleeningcn. De groot.e ernst in den beginne zal echter ongetwijfeld ze delijk ton goede werken. Maar er is nog een andere oorzaak van het ge noemde verschijnsel, die van meer be- teekenis is. Door den oorlog worden alle volwassen mannen gebracht onder tucht en bovendien worden militaire delicten niet meegeteld bij de cijfers der statistiek van de misdadigheid. Bovendien treedt in oorlogstijd de po litie minder streng op, haar toezicht verzwakt. Wij herinneren ons, dat wij in de oorlogsjaren hier veilig des nachts zonder licht konden fietsen; er werd weinig of niet op gelet. Na den oorlog vindt men echter over al een sterke toename der criminaliteit. Dit geldt ook van Oostenrijk. Er zijn cijfers gepubliceerd voor 3 periodes, Van 10 tot 13, van 14 tot 18 en van 19 tot 22. In het tijdvak na. 'den oorlog is het aantal veroordeelingen 2x/2 maal zoo groot als voor den oorlog en meer dan 3 maal zoo groot als tijdens den oorlog. I-Iet moreele peil der bevolking is gedaald. Het is ook de algemeene in druk, want telkens hoort men zeggen: De menschep zijn er niet beter op ge worden. Deze stijging der misdadigheid slaat voor een deel in verband met den iiiaatsclxappelijken nood, die na den oorlog ontstaan is. De onzekerheid van bestaan, wie heden rijk was, was mor gen weer arm, maakte onverschillig. De verruwing door den oorlog, de ver heerlijking van het geweld had den eerbied voor het leven van den naaste verzwakt. Men stond dadelijk klaar met mes en revolver en nog is liet aan tal zware misdaden ontzettend hoog. Het /geloof in den mensch, in vooruit gang, in God was bij velen geschokt en zelfs gevallen. Zelfzuchtige pretmakc- rij werd tot levensdoel. Men verwacht te van de toekomst niets en leefde er daarom in het heden op los. Vooral de veroordeelingen wegens ontucht zijn onrustbarend groot. Schijnbaar remt de oorlog de misdadigheid, inderdaad (wérkt hij ze in de hand. De nieuwe huwelijkswet in Zweden. In de Scandinavische landen heeft •men al jaren behoefte /gevoeld aan een 'huwelijkswetgeving, waarbij de ver- fiouding tusschen man en vrouw recht vaardig en wijs is geregeld. Een com- fmissie uit alle drie staten heeft een ont- jwerp gemaakt en dit is eerst in Zweden, [daarna in Denemarken tot wet verhe- !ven en Noorwegen zal hun voorbeeld wel spoedig volgen. Deze wet gaat uit van het nieuwe be- jginsel, dat man en vrouw ook in het huwelijk gelijken zijn, niet dus de man het hoofd en de vrouw de onderdaan. De wet poogt daarom een evenwicht van macht te stellen en doet dit door deze opvatting van het huwelijk. Het huwelijk is e'en vereeniging van we- derkeerig onafhankelijke personen, die gebonden zijn door 'dezelfde rechten en plichten en elkaar steunen en liulp ver schuldigd zijn in alle' gebeurlijkheden van -het leven. Man en "vrouw zijn ver plicht elkaar trouw en behulpzaam te zijn en in gemeenschappelijk overleg te werken voor het welzijn van het ge zin. Al wijkt deze opvatting van het hu welijk als een vereeniging van twee ge lijke partijen af van de oude opvatting, ze draagt niet minder een hoog zedelijk karakter. Beide echtgenooten moeten naar de mate van hun krachten bij dragen in 't onderhoud van het gezin, dat is het voorzien in de meest noodza kelijke levensbehoeften. Het leven moet ingericht worden in overeenstem ming met de economische positie of het inkomen. Beiden moeten in de huishouding bijdragen, hetzij geldelijk, hetzij door het verrichten van huiselij- ken arbeid. Bij deze opvatting is de man niet meer degene, die verdient, en de vrouw niet meer 'degene, die uit geeft. De vrouw is niet meer de finanü- eel van den man afhankelijke. Deze nieuwe wet bevestigt de onaf hankelijkheid, die de Scandinavische vrouwen al lang genieten. Zij geeft de vrouw meer verantwoordelijkheid 'en bevrijdt haar van de afhankelijkheid der oude huwelijkswet. Het Bulletin van den Int. Vrouwenraad geeft bijzon derheden ervan en verzekert, dat de geest dezer wet het aantal gelukkige vrouwen zal 'doen toenemen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN De heer W. Renes Jr. van hier is tot tijdelijk onderwijzer *benoemd te Egmond aan Zee. Het alhier tegen 1 September be noemde hoofd van school A II, de heer K. Faber van Ptirmerend, is op ge noemden datum wegens ziekte niet in dienst getreden. Als tijdelijk hoofd fun geert thans de heer Van Dalen. 111. DLL Nijvorheidsavondschool. Voor den nieuwen cursus der Nijver heids avondschool hebben zich 120 leerlingen aangemeld. Tot leeraren aan deze school, waar van zooals men weet de heer H. J. Zee man als directeur zal optreden, zijn be noemd: voor bouwkundig teekenen dc. hjeéren A. M. Tusenius alhier; H. van Roest alhier, leeraar aan de Ambachts school; voor werktuigkundig teekenen de heer TI. B. Brits, tc Driehuis, leei%ar aan de Ambachtschool; voor werk tuigkundig- en natuurkundig teekenen de heer A. Hartog te Schoten; voor handteekenen en decoratief teekenen de heer 'Chr. Bartels te Driehuis, leer aar aan de Ambachtsschool, voor wis kunde de heer J. Deinum, hoofd der Chr. School te Wijkeroog, voor Ned. taal en rekenen de heer P. J. de Mooy te Velseroord, hoofd van school DL voor electro-techniek de heer J. F. Schade alhier, leeraar aan de Am bachtsschool. Naar we vernemen is thans moge lijk geworden des nachts te telefonee- ren naar de opperbrandmeesters, in de verschillende de el en. der gemeente. We-verheugen er ons over dat deze verbetering in den alarmdienst ïnge- j voerd is, echter vooral voor de doelen met dicht aaneengesloten bebouwing schijnt het ons zeer gewenscht dat, zoo spoedig mogelijk, de doorverbinding ook wordt gegeven aan de brandmees ters. Vooral te I.Jmuiden en wellichl". te Velseroord is daarvoor toch niet zoo veel materiaal benoodigd, dat alles daarop moet afstuiten of lang duren, En juist in deze. deel en is spoedige hulp van een Mean aantal mannen veelal dubbele hulp. j De nieuwe regeling van het. werk aan de kant, alsmede dc verlenging van het bestaande collectieve arbeids contract, werden in de gehouden ge combineerde vergadering v. d. Centra- len Bond, de beide Christ, organisaties en de R.K. organisatie van havenarbei ders, na eenige discussie, mot alge meene stemmen goedgekeurd. Vermoedelijk zal zij 14 September in werking treden. j Het verkeer met Haarlem. Reeds sedert weken was ons bekend, jjdat de Ned. Spoorwegen van plan wa ren de groote uitbreiding tc geven aan het treinverkeer IJmuidenVelsen Haarlem. Men verzocht ons echter niet 'publicatie te wachten, tot de plannen een voldongen feit zouden zijn. Nu an- dere bladen er melding van maken, kunnen wij 't ook doen en melden dat met ingang van de Winterdienstrege- ling tien reebtstreeksohe treinen Haar lemIJmuiden en omgekeerd zullen worden ingelegd, zoodat er dan per dag o.g. 35 treinen van IJmuiden- naai* Haarlem zullen loöpen. Voorts, dat een nieuwe halte zal wor den gesticht en wel IJmuiden-Oost, bij den overweg nabij de Eïectrische Cen trale. Dat'deze halte in'een zeer groote behoefte zal voorzien, behoeven we ze ker niet te zeggen. De bewoners van nieuw-IJmuiden en van Velseroord tot, rond de KöVtenaerstraat zullen hier zeker gebruik van maken. Er moet nog meer aan de plannen vastzitten, zoo zullen zeer waarschijn lijk ook de tarieven verlaagd worden. Op deze wijze zullen de spoorwegen een ernstigen strijd tegen de autobus sen aanbinden en zeer zeker zullen zij een groot deel van het publiek trekken. De sluisbouw.' Op Vrijdag 16 October zal te Haarlem door den Rijkswaterstaat worden aan besteed het bouwen van het buiten- sluishoofd met bijkomende werken, behoorende tot de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier. De raming bedraagt f 5.125.000. We waren de vorige week getuige van een feit, dat tot voorzichtigheid maant, bij het toenemend vreemdelingenverkeer ter plaatse. Met een kleine molorboot waren we in de nieuwe sluis geschut en toen de sluisdeuren opengingen voer onze boot naar buiten. Plotseling dook, achter de open- slaande deuren weg, de motorboot „Roland" op, die blijkbaar zoo wilde binnenvaren, met een groot gezelschap aan boord. Tegenwoordigheid van geest bij de stuurlieden aan weerszijden voorkwam, op hel laatste ©ogenblik: een gevaadijke bot sing, en de booten gingen achteruit. Toch meenen we te moeten waarschuwen tegen het onvoorzichtig met passagiers varen, daar een ongeluk de meest ernstige ge volgen zou hebben. En men weet toch niet eerder de sluis te mogen binnenvaren dan, nadat alle daarin vertoevende vaartuigen zich verwijderd hebben. Dinsdagnacht|werd door eenige bur gers aan de Visschershaven aangehouden en aan de politte overgegeven zekere H., die op den stoomdrifter Java IJ.M. 340 bezig was visch te stelen, of althans een poging daartoe deed. De man werd naar 't bureau gebracht om verhoord te wordsn. Gevonden voorwerpen en dieren. Een paraplu ie, en zwartlederen por- temonnaie met inhoud, een bruin ted- dybeertje, een bankbiljet van f 10; een mantelceintuur; een donkerblauw da meshand tasch je; een zilveren dames horloge met vernikkeld zilveren scha kelarmband; een bruin hondje, 'drie rijwielbclastingplaatjes, een zwarte damesjumper, een gouden speldje, een zwarte gummi jas. is goedkoop, voedzaam en gezond, mits gebakk.m. een voor direct gebruik gereed Gistpocdcr. Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 125 gr. boter f 0.35 marg.. f 0.15 125 gr. suikerca. 0.07 3 eieren„0.18 200 gr. tarwebloemca. 0.17 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.077a 7i liter melk 0.04 750 gr. geschilde appelen ca. 0.18 f 0.867n Bereiding: Men roere boter en suiker tot room en voege na elkaar de eierdooiers, het met Backin vermengde meel en zooveel koude melk erbij, dat men een klontenvrij deeg krijgt. Daarna roere men het stijfgeklopte eiwit door de massa, en vuile er een ingevet? ten springvorm mede; men belegge het deeg met de geschilde in 6 stukken gesneden appe len, bcstrooie het met suikeren bakkc het on? geveer uur. Inplaats van appelen kan men ook ontpitte pruimen nemen. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis?receptenboekje toezenden. VELSEROORD. Dc nieuwe R. Tv. Jongensschool, genaamd Sint Francis cusschool, aan dén Zeeweg is Woensdag in gebruik genomen, na plechtig gewijd te zijn. Naar we vernamen was het college van B. on W. verhinderd aanwezig to r zijn. Ziekenfonds Velseroord. In de j.l. Donderdag gehouden be stuursvergadering van het fonds is be sloten op een nader te bepalen datum voor haar leden een vergadering te 'houden, om te bespreken een Tand arts aan genoemd fonds te verbinden. De avond zal door Dr. Paërel van Am sterdam met lichtbeelden worden opge luisterd. Gevonden! voorwerpen. Een grijze handschoen, een grijs-ge ruite pet, een bruine portemonnaie met inhoud, een lederen dames tasch, een portemonnaie met inhoud. VELSEN Middelbaar onderwijs. i Aan het verslag van het middelbaar onderwijs over 1924 ontleenen wij liet volgende Het personeel der Rijks IToogere Burgerschool bestond in 1924 uit 14- leeraren en leeraressen. De Rijks H. B. S. is nog steeds geves tigd in bet gebouw der voormalige tuchtschool. Het is bekend hoe, vooral door het stijgen van het aantal leerlin gen, de inrichting van het gebouw niet voldoet aan redelijke eischen. Twee ge- wone kamers op de eerste verdieping moesten worden ingericht als leslo kaal; deze kamers kunnen echter hoog stens 12 leerlingen bevatten. Dc voor practicum ingerichte keuken biedt met moeite plaats aan de 10 leerlingen der tegenwoordige 5e klasse. De toestand van het gymnastieklo kaal is zeer bedroevend. Om deze rede nen is de bouw der nieuwe school ur gent. Met het aanschaffen van de hulp middelen voor het onderwijs werd ge regeld voortgegaan. Bij ministeriëelo beschikking van 1 Augustus 1924 werd de directeur ge machtigd voor den cursus 19241925 de vierde klasse der school te splitsen in een gewone en een litternir-econo- mische afdccling. In de zitting van den gemeenteraad van Velsen werd beslo ten de kosten van deze afdccling voor rekening der gemeente te nemen, nis onverhoopt het aantal leerlingen mocht dalen beneden het minimum, door het Rijk voor splitsing voreischt. Het aantal leerlingen was in Dec. 148, waarvan 113 mannelijke en 35 vrouwelijke. Hiervan woonden in tic gemeente Velsen 10S en buiten do ge meente 40 leerlingen. Alle vijf klassen zijn gesplitst in p;i- rallel-af deelingen. De resultaten van liet onderwijs zijn bevredigend. Immers van tie 8G man nelijke leerlingen hebben 86 examen afgelegd. Bevorderd daarvan worden 75 leerlingen en van de 28 vrouwelijke leerlingen, die examen deden, 22. Het eindexamen is afgelegd door 7 mannelijke leerlingen, waarvan 6 slaag den. In deze 6 gingen er 4 naar oen universiteit. Contact tusschen ouders en leeraren werd bevorderd. De spreekuren van de leeraren nu het uitreiken der rappor ten bleven ook in den cursus 1923 1924 gehandhaafd. Niettegenstaande een in de rapporten opgenomen opwekking, om van deze gelegenheid gebrilik te maken en hierdoor meerder contact te verkrijgen tusschen ouders en leer aren, gaven slechts weinig ouders aan deze opwekking gehoor. - Dc arbeider II. werkzaam aan tie papierfabriek, geraakte mei zijn linker hand tusschen een .machine tengevolge waarvan 2 vingers van dien hand ern stig werden verwond. Na door dr. Ba ren (.son tie zijn verbonden, U de man naar zijn woning te Beverwijk gebracht Ongeveer een jaar geleden vestigde zich aan dep. Oud Romerweg alhier, iemand uit Amsterdam, die ook tie zorg voor een zijner kleinkinderen op zich had genomen. Deze, een jongetje van 9 jaar, kan blijkbaar in het oog der buurt jongens geen genade vinden, want op allerlei manieren wordt hij geplaagd en mishandeld. Het was nu tie laatste dagen zop erg, dat zijn groot moeder ten einde raad naar de. politie is geloop en die haar heeft beloofd de belhamels eens 'goed de les tc zullen le zen. Hopelijk krijgt het. ventje hierdoor rust. 1 Woensdagmiddag hall' 6 had op den Rijksstraatweg, even voor het dorp Velsen, een aanrijding plaats tusschen de groote passagiersauto van den heer M. uit Beverwijk en een Ford auto. De schuld hiervan lag bij 'de Ford die aan den verkeerden kant passeerde, dc bus aanreed en beschadigde. De schok was nogal hevig, zoodal men op.'t moment van aanrijding eerst dacht dat de Ford zou omvallen. Dit gebeurde evenwel niet en hij zette volle kracht door alsof cr niets gebeurd was. Het nummer is evenwel bekend n.l. 29079. Kenn. In het verslag van den Zenclings- c.lag op Velserbeek in ons blad van Woensdag zijn enkele regels uitgeval len, waarbij ook de naam van een der sprekers, n.l. Ds. J. J. Stam van Am sterdam-Noord. Er staat nu als spreker vermeld Ds. J. F. van Duyne van Zaan dam-Noord, wat foutief is. Als de zetter Zaandam-Oost gezet had, was liet goed geweest. Toen de heer V., rijwielhandelaar i te Wijkeroog, Maandagnacht met eeni- ge vrienden per auto van Amsterdam naar Velsen terugkeerde, verloor hij aan deze zijde van het zijkanaal B het stuur over den auto, waardoor deze in de wegsloot terecht kwam. Het ongeluk liep gelukkig goed af. Slechts één der passagiers liep eenige schrammen op. De auto, die nogal beschadigd werd, moest voorloopig aan zijn lot worden overgelaten, zoodat de weg huiswaarts te voet moest worden afgelegd. Dins dagmorgen is de auto uit de sloot ge haald en naar de garage van den heer V. getransporteerd. Dinsdag herdacht de heer J. Wuis onderwijzer aan school G don dag, waarop hij voor 40 jaar zijn loopbaan als onderwijzer begon. Van deze 40 jaar is de jubilaris ruim 29 jaar in de ge meente Velsen werkzaam geweest. Op school werd de heer Wuis door het hoofd, den heer Kleefstra en de colle ga's gefeliciteerd, welke gelukwenschen met bloemstukken gepaard gingen. Gevonden) voorwerpen en dieren, te bevragen politiepost Wijkeroog: een nijptang, een zilveren sierstukje, een cano, een postduif, een armband horloge, een huissleutel, een storm- lamp. Gevonden in Velserbeek: een siga- rettcnpijpje, een tabakspijp, oen kinder- taschje, een kinderarmband.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5