ORGAAN VOOR D No. 90 Saterdag IS September 1985 10e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags Geschikt veor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Bntzer, Hoogovens IJmniden. IJMUIDER COURANT "^lentsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- "itfiea aaangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Lfientiëh 2 ^aii! achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, jyj kóitelooa nóg een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Ljagniimmer. ^rientiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. ertenticn uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en ItPAGS tot 4 uur n.m, - - - - van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C. Roelse, IJmuiden. ..Uatseh Juttend Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN r" Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van bui t e n de gemeente Velsen. OFFICIEEL. KENNISGEVING ijiiike tijdelijke afsluiting van wegen. Lester en wethouders van Velsen bren- «opënbare kennis, dat het gedeelte van den asweé I® Velsen, van den Rijksstraatweg 'den spoorwegovergang in dien weg, en het to van den Stationsweg te Velseroord, van itelstraat af tot den Kanaalweg, van Maan- September 1925, tot nader order, voor „keer met rij- en voertuigen zal zijn afge- j{1)| 8 September 1925. jemeester en wethouders voornoemd, secretaris, de burgemeester, OSTELIJK. RIJKENS. BURGERLIJKE STAND. Huwelijksaangiften. (mbtenaar van den Burgerlijken Stand der jte Velsen brengt ter kennis van belang den, dat het noodig is, dat bij de huwe- ijjiite de stukken worden overgelegd, die het huwelijk véreischt worden, teneinde lieden of teleurstellingen ten aanzien van velijksaikondiging of huwelijksvoltrekking rkomen. ïtingén betreffende de vereischte stukken verkregen worden aan de afdeeling Bur- I Stand op eiken werkdag iusschen 9 uur i 1 uur nJm. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand emd, SUWERINK. VAN DEN WACHTTOREN. De vrede en het kind. hangt niet alleen van nieuwe io\itogen, regelingen en instellin- a/iöfwe in de toekomst een ontwa- le-wereld krijgen en de volken be- zullen zijn. bun geschillen niet met zwaard uit te vechten maar door [vaardigheid en redelijkheid op te li, maar daartoe hebben we ook ig nieuwe menschen, die opgevoed a afkeer van de dwaasheid en gru- van den oorlog en zoo geestelijk apend zijn. it de toekomst zal zijn en brengen, [t aus af van hetgeen wij van onze eren maken. Nu zijn kinderen geen len klei, waaruit men wolven of neren kan kneden, naar men wil. fe opvoeder weet van teleurstellin- en mislukkingen en is al blij, als ien klein beetje invloed ten goede opmerken. Maai' opvoeden is dan niet geheel ploegen van rotsen, ian een leeuw niet dresseeren tot goedig, lobbesachtig huisdier, r de menschelijke natuur kunnen beter bewerken en bo-vendien is anders dan van het roofdier. Er ten in ons de booze veohtinstincten f ook de gevoelens van mensche- fiid en goedheid. Het komt er dus an, de eersten op den achtergrond iatsten op den voorgrond te bren- Daarom hangt voor de toekomst pl af van de opvoeding onzer kin- li in liet heden. Dat zien ook de pa- de strijders van den vrede in is verband tusschen de zesde ver fing van den Volkenbond en het lationaal Kindercongres, dat an is voorafgegaan. Dat congres een aantal uitvoerige resoluties esteld.Als de wereld met resolu te moties te redden ware, leefden Hang in een paradijs op aarde. De laar den vooruitgang is ermee ge- maar zij zijn geen bazalt of daarop maar los zand, dat ver- Men leest die langdradige uit- éven vluchtig door en vergeet ter. Het volgende jaar neemt men nieuwe bijeenkomst weer ande- 'an. De waarde van al de congres- conferenties is een andere. De re- les zijn de bladeren maar het is :0 vruchten te doen. Er komen uit- Jte verslagen in alle kranten der van de besprekingen, er worden afgevaardigden verslagen uitge- i dat alles brengt aan het den- De wereld wordt er door in een »lae lichting gebracht. En door Jjn het Int. Christel. Congres te Mm en Kindercongres te e behandelden, zal menige op voeder zidh afvragen, hoe vorm ik de kinderen tot strijders en vrienden van den vrede. Onderwijs is meer dan bij brengen van kennis, het is ook vormen en opvoeden. Daarom heeft het Con gres te Genève bijzonder zijn aandacht gevestigd op het aankweeken der vre- desgedachte door het onderwijs. Door het onderwijs moet het kind zich -deel gaan voelen van een grooter geheel, waarin alle landen in den geest van samenwerking' en onderlinge waardee ring naar eenheid en verbroedering streven. Alles, wat prikkelt tot haat. afgunst en revanche moet bestreden worden. De strijdlust in het kind moet worden veredeld en en aan zijn maat schappelijke plichten dienstbaar ge maakt. Bij het onderwijs in geschiede nis en aardrijkskunde is daartoe veel vuldig gelegenheid. De oorlog neemt een voorname plaats in de geschiede nis der volken en staten in en kan dus niet verzwegen worden. Maar de kin deren moeten in het verleden niet al leen de vechtende hand maar ook de scheppende en denkende kracht der menschheid zien. En bovenal moet de vechtende band niet verheerlijkt wor den. Er moet een hoogere heldenver- eering komen. De Fransche bond van onderwijzers heeft daar om de samen stelling ven een nieuw handboek voor het geschiedenisonderwijs gevraagd, zoodat met het oude^^ationalistische onderwijs voor goed gebroken wordt. De Carnegiestichting is bezig met een .belangrijke enquete naar de wijze, waarop in de verschillende landen de geschiedenis van den grooten oorlog beschreven wordt. Het is verder van veel belang het kind ook idoor het onderwijs den Volkenbond en zijn werk te leeren kennen en op te voeden in den gezonden en schoonen internationalen geest, waarvan Genève het middelpunt is. Of dit het middel is, om den oorlog te voorkomen? Er is niet een groo, af doend middel tegen dit kwaad, maar wel zijn er vele middelen, om de we reld van -den oorlog te verlossen en de opvoeding van het kind tot den vrede is er een van en waarlijk niet het minst belangrijke. Hebben we rust ol bezigheid noodig? Het is de algemeene klacht, dat wij te snel leven. Men hoort altijd weer spreken van -den rusteloozen tijd. -die schuld is aan zooveel zenuwlijden en overspanning. Rust is gezond en in ve le gevallen het eerste medicijn, dat de dokter voorschrijft. Maar een enkele maal beveelt de geneesheer bezigheid en arbeid aan. dan gewoonlijk in lichte ziektegevallen of ingebeelde kwalen. Wij verslijten allen te gauw door -het drukke, overvolle van ons leven. De oude wijsheid: Haast je langzaam! is vervangen door het commando: Haast je, rept je! Maar Ide Fransche medicus Octave Uzanne meent, -dat we te goed over de rust en te slecht over de bezigheid den ken. Het moderne leven moge al veel eischen, het brengt ook vele gemakken. Men behoeft geen boodschappen meer te doen, maar heeft een telefoon, men behoeft zich niet meer met loopen te vermoeien maar gebruikt de auto. men behoeft zijn hart niet meer te over spannen met het klimmen van vele trappen, maar gebruikt een lift. Bovendien betwijfelt hij of de genie tingen der rust en het geluk van het leven van veel vrijen tijd en bespiege ling onzer voorouders zoo gezond zou zijn. Het is in den oorlog gebleken, dat de mensch geweldige vermoeienissen en ontberingen kan verdragen en veel van zijn krachten vergen en er gezond bij blijven. Het loopgravenleven heeft van menig mager, bleek, slap kantoor heertje een gezonden, stevigen kerel gemaakt. De bezigheid behoort bij. het leven; rust roest, maar het gereedschap, dat voortdurend gebruikt wordt, schittert als zilver. Volgens Dr. Uzanne houden de geneesheeren hiermee meer reke ning. Hij spreekt van een aardbeving- behandeling en bedoelt daarmee, dat de geeneesheeren meer beweging en, be zigheid voorschrijven. Ze stoppen -de patiënten niet zoo spoedig in hun be-d. Juist het rusteloos werkzame leven is heilzaam. Dr. Uzanne raadt aan: Laten we gelijk zijn aan stroomend- water, dat springt en bruischt en altijd voorschiet naar verre afstanden! Waarschijnlijk is d -ze dokter een man, die van paradoxen houdt en graag een beetje overdrijft. Hij houdt meer van beweren dan van argumen teeren. Tegen zijn beweringen is zeker veel in te brengen, maar in zijn pond overdrijving is toch ook wel een ons wijsheid te vinden. Velen beschikken over meer kracht, dan ze weten en ge bruiken. En velen zouden zich veel ge-, zonder voelen, als zij meer actief leef den en niet zoo bang waren, dat ze te veel doen. Wat niet zeggen wil, dat de man met een gebroken been moet trach ten te dansen of dat men met een zware koorts gewoon aan het werk moet gaan! V erkeersinsp eeïie. Dat het verkeer een veel grootere en ook gevaarlijker plaats inneemt in het leven der menschen, blijkt uit het aantal nieuwe samenstellingen met het woord verkeer. Wij hebben verkeers politie. verkeerswetten. verkeerszon- den, verkeerongelukken, verkeersop- voeding, verkeersbeschaving en in spectie. Dat is al een.beele rij, die nog wel aangevuld zal kunnen- worden. Alleen in Gelderland heeft men een verkeersinspectie v. overheidswege, in andere provincies werkt een particulie re inspectie met behulp van een politie man, die voor dat -doel beschikbaar wordt gesteld. De meeste ongelukken zijn een gevolg van onoplettendheid, onverschilligheid en ongehoorzaam heid tegenover de geschreven en onge schreven wetten van het verkeer. De Utrechtsche verkeersinspectie beschikt over een aantal auto's, die op hun beurt worden afgestaan, om een -deel der provincie af te kruisen, waarbij dan een veldwachter in burger vermanin gen en waarschuwingen uitdeelt en zoo noodig ook verbaal opmaakt. Het doel is te waken voor een juiste naleving der wettelijk vastgestelde verkeers- voorschriften. Tweemaal per week op ongeregelde tijden rijdt een auto met den veldwachter door een -deel der provincie en deze houdt wetovertreders aan, die dan of een lesje, een schrob- beering of erger een bekeuring krijgen. Een der Telegraaf-journalisten -heeft zoo'n inspectiereis meegemaakt en vertelt daar een en ander van. Zij ont moetten een fietser, die links van den weg hield. Halt, afstappen. Politie! De overtreder stapt af en verdedigt zich. Hij heeft pas een nieuwe fiets gekregen en zijn meisje zou 't zonde vinden, als die dadelijk onder 't stof kwam te zit ten. Rechts zou hij in de stofwolken der auto's raken. De veldwachter geeft he-m een kleine vermaning. Beter een stoffige fiets dan een ongeluk door on voorzichtig rijden en laat hem daarna gaan met den raad: Allez, naar uw meisje, doch rechts van den weg hou den! Het bleek dat de meeste overtredin gen gemaakt werden door fietsrijders. Inderdaad zijn daar vooral, vele jonge ren onder, die rijden, waar zij maar een gaatje zien en waar het hun het mak kelijkst uitkomt. Ze glippen er wel door! De groote waarde van een alge meene Stipte gehoorzaamheid aan de verkeerswetten, de vele gevaren, die door het drukke snelverkeer tegen woordig op alle wegen op ons loeren, ontgaan hun. Zoo krijgen zij licht een ongeluk of veroorzaken dat. Op aller lei wijze wordt tegenwoordig aan de verkeersbeschaving gewerkt. De platen van de A. N. W. B. hangen in vele scholen. De Haagsche politie reikt vlugschriften met verkeersonderricht uit. Op den duur zal de overheid zelf overal wel de verkeersinspectie ter hand nemen; met een kleine politie macht en enkele auto's kan zij -dit nut tige -werk doen. Men. kan hier niet van Pruisische bedilzucht en bemoeizucht spreken. Het gaat ter bescherming van het leven -der talloozen. die elk uur van de wegen gebruik maken. Bovendien is hier volop gelegenheid, om raad en waarschuwing aan vervolging en be straffing te doen voorafgaan. Ons Huis- der dorpelingen. Men kent Ons Huis in Amsterdam, de mooie inrichting in het hart van de j Jordaan, waar voor jongeren en oude ren gelegenheid is zich te ontspannen en te leeren en alzoo zich meer te be schaven. Zulk een centrum van be schaving heeft Mevrouw Ballier opge richt in Paterswolde en haai' voor beeld vindt al meer navolging en men hoopt binnen eenige jaren, dat derge lijke inrichtingen in de groote, arme dorpen van Drente met 'hun vrij achter lijke bevolking geopend zullen worden. Het program der werkzaamheden is voor deze inrichtingen zeer afwisselend en- rijk. Meisjes krijgen er gelegenheid, naaien, knippen, koken en allerlei huishoudelijk werk te leeren; jongens beoefenen -huisvlijt, houtsnijwerk, fi guur-zagen enz. Er wordt land- en tuin- bouwonderwijs gegeven. Het -dorpshuis is een -eenvoudige volksuniversiteit. Ook -de hygiëne wordt er beoefend en zorg voor zuigelingen er onderricht. De wijkzuster kan er zitting houden en meisjes, die huishoudonderwijs ont vangen, er samenwonen met de leid sters. De commissaris van de koningin in Drente, de 'heer Linthorst Loman hoopt, dat er nog -een- tiental dorps- of buurt huizen worden opgericht, om ook daardoor -de arme bevolking op te hef fen. In de huurt dezer hui-zen kunnen nieuwe arbeiderswoningen) gebouwd worden, waarop van uit het dorps- of buurthuis toezicht wordt gehouden. Gemeente en provincie zullen niet voor een groote subsi-die moeten terug schrikken en zij, -die lust hebben mee te werken, niet voor de niet geringe be zwaren met dezen mooien, socialen ar beid. Waar vindt men in een dorp de ge schikte krachten, die tijd en talent voor dit werk hebben? Niet alle dorpen heb ben als Paterswolde een Mevr. Ba-hler. En hoe zal men -de bevolking trekken? Wat heeft men aan een uitstekend inge richt dorpshuis en aan leiders en leid sters met toewijding, als de dorpelin gen hun neus ophalen voor deze nieu wigheid? Dat zijn immers van die nieu- werwetsche -dingen uit -de stad, waar van men niets wil weten. Zij, die aan -de school van maatschap pelijk werk onder leiding van Mej. E. Knappert zijn opgeleid, -zullen bijzon der geschikt zijn, om dit beschavings werk in de -dorpen te leiden. Maai* zij zullen eerst het vertrouwen en- de be langstelling der menschen moeten winnen en dat gaat bij dorpelingen niet zoo makkelijk en vlug. Maar al deze bezwaren mogen niet weerhouden in de dorpen hetzelfde te probeeren, wat in de Jordaan en an-dere stadswijken gelukt is. Men zal de besten winnen en op -den duur zal „de loop" naar het dorpshuis komen en het huis zoo een missiepost van beschaving worden. De gemeente Velsen in 1924. Besmettelijke ziekten. In het tijdvak van 1 Janu ari1 November kwamen voor 3 gevallen van diphtheritis, 3 gevallen van typhus, 2 gevallen meningitis en 38 gevallen van roodvonk. Eenige keeren werden bijzondere maatregelen getroffen. Een onderwijzeres, verdacht van rood vonk, werd tijdelijk van school gezonden, tot de diagnose vaststond. Een café, waar meningitir was, werd gesloten. Controle gemeentepersoneel. In het verslag van den gemeentelijken geneeskundige wordt gezegd, dat bij de controle van zieke ambtenaren en ge meentepersoneel werd uitgegaan van de opvatting, dat dit geen politietoezicht moet zijn. Het aantal controles was 70, van 1 Mei— 1 November be PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Sleen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J- v- Tiggelen, Trompslraat, Velseroord droeg het aantal ziektedagen 343 over 51 perso nen, tegen 504 ziektedagen over 67 personen in de eerste 4 maanden van 1924. Mijn cijfers, zegt de gemeentelijke geneeskundige, blijven hoe wel ze over 6 maanden loopen, nog ver bene den laatstgenoemde, hoewel slechts over een tijd perk van 4 maanden loopende. Van al deze geval len werd in een tabel aanteekening gehouden, zoodat herhaald zich voordoen van absentie we gens ziekte onmiddellijk in 't oog springt en misbruiken gemakkelijk ook op deze wijze ontdekt worden Reinigingsdienst. Het aantal wijken, waarin de gemeente voor het schoonhouden der wegen was verdeeld, werd dit jaar met twee uitgebreid. Nog steeds zijn er wijken, welke worden ver ontreinigd door het werpen van vuil op de straat, afkomstig uit poorten en tuintjes. Een strenger politietoezicht hierop zou zeer gewenscht zijn. De oppervlakte van de schoon te houden stra ten is vermeerderd met 4670 M2 en bedraagt thans 254160 M2. Voor de werkzaamheden bij het Rijksvisschers- havenbedrijf waren gedurende dit jaar noodig een voerman en paard en een straatreiniger. In het verslag van den ontsmettingsdienst vin den wij vermeld, dat het totaal aantal gevallen van besmettelijke ziekten 61 bedroeg, waarvan 51 van roodvonk, 5 van diphtheritis, 3 van typhus en 2 van meningitis. Begraafplaatsen. Er zijn 6 begraafplaatsen in de gemeente, waarvan op de drie R. Kath, begraafplaatsen ter- aarde werden besteld 51 personen, op De Biezen 69 personen, op de begraafplaats te IJmuiden 98 personen en op Westerveld 44 personen. In het crematorium op Westerveld hadden 256 crematies plaats in 1924. Witte Kruis. Door de vier wijkzusters van de afdeeling Velsen der Noord-Holl. Vereeniging Het Witte Kruis werden in 1924 resp, 3956, 3490, 3477 en 4533 bezoeken afgelegd. Door de artsen in de gemeente werden in dit jaar 844 vaccinatiën verricht. Keuringsdienst, Met voldoening kan worden geconstateerd, dat met het einde van 1924 het gebouw, ingericht voor den keuringsdienst en gelegen aan den Ka naaldijk, gereed is gekomen en betrokken. Dit gebouw voldoet aan alle behoorlijke eischen, welke gesteld mogen worden aan een eenvoudige noodslachtplaats; behalve slacht plaats en darmwasscherij is er een ruime gele genheid tot het verkoopen van voorwaardelijk goedgekeurd vleesch, er is een goede zoutbalc en een inrichting voor steriliseeren van vleesch en smelten van vet, bovendien een kantoor voor het keuringspersoneel en een eenvoudig, doch goed ingericht laboratorium. Het aantal vleeschwinkels in de gemeente be draagt, 44. In 1924 werden méér geslacht 688 varkens en 27 nuchtere kalveren, minder werden geslacht 181 runderen, 93 paarden, 18 vette kalveren, 1 graskalf en 34 schapen. De invoer van bevroren vleesch bedroeg in 1924 308785 K.G., in 1923 was dit 133385 K.G. Versch vleesch werd ingevoerd 23580 K.G., tegen 61860 K.G. in 1923. De invoer van buitenlandsch bevroren vleesch is dus ten zeerste toegenomen, de kwaliteit van dit vleesch was zeer goed te noemen; de detail prijzen waren niet hooger dan in Amsterdam. Gekeurd werden 836 runderen, 91 paarden, 3612 varkens, 86 vette kalveren, 3 graskalveren, 124 nuchtere kalveren, 21 schapen en 2 geiten. Uit nood geslacht werden 21 dieren.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1