muider Courant Z Visscherjj en Scheepvaart «M 12 September 1925. 2e blad „gpIKB E U R T E N VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN jjed. herv. kerk ns. Erdman. Schaalcollecta voor de Kerk. ps. Erdman. Bediening van den H. Doop. ffllERK (Koning WUlanuhnla) pe heer Doevcndans. .jugavond uur: Bidstond. MU. Gem. Aid. Piot Bond. ir; De heer Noest Jr. Voorganger njligieuie Tempel te Amsterdam. geref. kerk. p,. Joh. Jansen. Dezelfde. cbr. geref. kerk. Docent J. J. v. d. Schuyt van Apeldoorn. Dezelfde. jKOELISATIE HOOGEBERG. gorgen 10 uurSamenkomst, liddag U uurZondagschool, „ond 7.30 uurSamenkomst, eB. (enninga. avondOpenlucht-Samenkomst op het Koningsplein. l,gjvond 7.30 uurMeisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. dagavond 8 uurBijbelbespreking. VELSEROORD, ned. herv. kerk y Ds, W. Kroese. geref. kerk. Ds. E. A. Oroenewegen van Halfweg. Dezelfde. VKLSKN x<- ned. herv. kerk Ds, W. S. van Leeuwen. WIJKIROOG. j oeref. kerk. y e Ds. J. D. Boerkoel. Dezelfde, SANTPOORT NED. HERV. KERK i; Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. Ds C. J. v. Paassen 'e Haarlem. lokaal bethel. li Ds. F. O. Petersen van Bloemendaal, ir: Dezelfde. BEVERWIJK, WPSGEZINDE GEMEENTE. Ds van Calcar, iel medewerking van het zangkoor. OFFICIEEL. ennis van belanghebbenden wordt lil de vergadering der SCHOONHEIDS- SIE zal worden gehouden op DONDER- SEPTEMBER 1925, des voormiddags 9.30 kantore van het bedrijf Openbare Wer- Irlsea, \i isie vergadering zuiien belanghebben. 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid wor dt de commissie te spreken. Schetsont- die men aan haar oordeel wenscht te rpen. worden uiterlijk tot Dinsdag 15 K a.s., middags 12 uur, bij den secreta (acht. 12 September 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. KENNISGEVING. drankwet. Eeester en wethouders der gemeente Mengen ter openbare kennis, dat op 8 'i 1925 bij hen is ingekomen een ver at van H. P. Roosen, van beroep visch- wonende te IJmuiden, om verlof voor 'jp van uitsluitend alcoholvrijen drank volgende localiteit: den winkel van hel Siatselijk gemerkt C 34 en gelegen lstraat aldaar, twee weken na de dagteekening dezer king kan een ieder tegen het verlee ft verlof schriftelijk bezwaren bij Bur- 6 en wethouders inbrengen, den 9 September 1925. ïeester en wethouders voornoemd, Kfetaris, de burgemeester, gelijk. rijkens. dienstplicht. '{«meester van Velsen brengt ter alge- mus, dat de dienstplichtige Cornells Ge- MU li°bting 1923, voor één jaar "teld wegens koswinnerschap, bij be- j van den Minister van Oorlog 5 Sept t^nde 10 October 1925. fUATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN lr- J. F. Thierens, benoemd in de af deeling der elec- aan de Technische Hooge- Delft, zal Woensdag 23 dezer a«ivaarden met het uitspre ken van een inaugiureele oratie in de aula dier hoogeschool. Zooals men weet, was de heer Thie rens tot dusver ingenieur bij de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken al hier. De Staatscourant 'bevat de gewij zigde statuten der N.V. Zeep- en Olie- fabrieken alhier. Aan 'de Middelbare Technische School te Haarlem is alsnog bevorderd van het tweede studiejaar naar het practisch leerjaar, afd. werktuigbouw kunde A. G. Meesters alhier. Kamer muziek vereen. „Kunstkring". In aansluiting op ons bericht in het no. van Woensdag deelt men ons nog mede, betreffend© de door bovenge noemde vereeniging te geven drie winterconcerten met medewerking van solisten van naam, dat men dezer da gen per circulaire in de gelegenheid gesteld zal worden als kunstlievend lid toetreden. Op Vrijdag 9 October zal te Haar lem worden aanbesteed het opnieuw maken van een opgeruimden remstoel in het buitentoeleidingskanaal naar de groote schutsluis alhier, behoorende tot 'de werken van het Noordzeek anaal. De raming bedraagt f 5300. Zooals men zich herinneren zal had in de maand Augustus een ernstig ongeluk plaats. De twee-jarige Cornelia de Vries kwam op een terrein ten Noorden van 't Noorldzeekanaal in. aanraking met een kabel die niet geïsoleerd1 -was. De electrische stroom ging het kind door het lichaam. De arme kleine was on middellijk dood. Woensdag diende de zaak voor het kantongerecht. Bekl. was B. P., in genieur te Beverwijk. Hem was ten laste gelegd dat hij, als hoofd en be stuurder van de werken voor den nieu wen sluisbouw niet gezorgd heeft, dat op de terreinen aanwezig was een elec trische lichtleiding, die voldoende ge ïsoleerd' was. In de draad waren las- schen die 'blank waren. Deze waren onder spanning staande, niet doelmatig tegen aanraking be schermd, Tengevolge daarvan was het meisje, dat met die draad in aanraking was gekomen, gedood. Een der getuigen, die de kabel had aangelegd zeide naar Hl. Dbl. meldt, dat de kabel op meer plaatsen niet was geïsoleerd. Het O.M. requireerde wegens overtre ding der Veiligheidswet f 50 of 10 da gen hechtenis. Tot die straf is bekl. ook veroordeeld. _-rrr Nieuwe inschrijvingen en wijzi gingen in het Handelsregister: Bouwexploitatie Mij. Aedifficum, IJmuiden, Huygensstraat 59, huizen handel en bouwonderneming. Direc teur: M. C. Visser, IJmuiden. Commis saris: P. C. Verkerk, Amsterdam. Maat schappelijk kapitaal f 10.000, waarvan geplaatst en gestort f 2000. Meubelfabriek Beverwijk, Industrie straat 4547, IJmuiden. Aan het be drijf is toegevoegd: fabricage van koel cellen, exploitatie van een timmerfa briek en aannemersbedrijf. Filiaal gevestigd te Amsterdam. Benoemd tot commissaris: W. Schortemeyer, Am sterdam. N.V. Zeevissicherij Vertrouwend Voor waarts, Zeestraat 47, IJmuiden. Statu ten gewijzigd. Handelsnaam gewijzigd in: N.V. Zeevisscherij en Transport Maatschappij Vertrouwend Voorwaarts. Gevonden! voorwerpen. Een aantal postzegels, een vulpot lood, een mantelceintuur, een huissleu tel, een stropdas, een kussensloop, een damestaschje met inhoud, een zilveren armband, een bloedkoralen ketting, een doublé armband, een gouden me- daillion, een doublé armband-horloge. De Sluiswerken te IJmuiden. Bouw van het buitensluishoofd. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zal op 16 October a.s., alhier, door den Rijkswaterstaat het bouwen van het buitensluishoofd voor de nieuwe schut sluis te IJmuiden worden aanbesteed. Thans is het bestek verschenen en daaruit blijkt, dat het werk bestaat uit den bouw van het buitenhoofd met twee geleidehoofden en de aansluitende ge deelten van de schutkolk muren, het optrekken van de reeds gemaakte schutkolk muren tot de volle hoogte, alsmede het uitvoeren van verschillen de belangrijke grondwerken. Het buitensluishoofd verkrijgt een lengte van plm. 104.50 M. en een hoogte van 20 M. Het wordt gebouwd op een fundeering van betonpalem en beton- deurwanden. Er zijn voor dit zeer groote werk en orme hoeveelheden bouwstoffen noodig. Zoo zullen nog b.v. plm. 550.000 kub. M. igrond moeten worden vergraven, ter- Iwijl 'n 'hoeveelheid van ongeveér 145.000 kub. M. beton moet worden gebruikt. Voor het betonwerk is bijna 11 milli- dwmOvt, a. a "W a CL -m 367 FILIAAL ORANJESTRAAT - IJMUIDEN culose een archiefkast is ontworpen en vervaardigt. Het is een keurig uitge voerd en practisch stuk werk, waarin de heer De Vries op dit gebied zijn kun nen heeft gelegd. De kast zal ecnige dagen in zijn etalage te bezichtigen zijn. Gevonden voorwerpen en dieren. Een onderdeel van een motorrijtuig, drie hondjes, een balk. oen K.G. wapeningsijzer noodig, de fun deering vereischt niet minder dan 7000 'betonpalen en ook voor de verdere on- dei'deelen van het werk zijn buitenge wone groote hoeveelheden bouwstoffen noodig. De inschrijvers voor dit werk, dat in 2x/2 jaar gereed moet zijn, mogen ook een eigen ontwerp indienen en daar voor een afzonderlijken inschrijvings prijs opgeven. De raming bedraagt niet minder dan f 5.125.000. Een ernstig ongeluk had Vrijdag morgen plaats aan de visschershaven. Daar lag op de kade, bij de kraan, de stoomketel van een trawler, waaraan de werkman VV. v. D., voor de Maat schappij Hera, eeniige werkzaamheden moest verrichten. Hij was daartoe met een ladder tot boven op den ketel geklommen, toen hij van den ladder viel en op de straat- steenen terecht kwam. Zwaar gewond werd hij opgenomen en in het maga zijn van de V. E. M. binnengedragen, waar de doktoren Rutton en De Vries Robles de eerste hulp verleenden. Van daar is de gekwetste, die hier woon achtig is, onmiddellijk per auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem ver voerd. Een kort maar scherp arbeidersconflict brak deze week uit tusschen de firma Groen eener- zijds en 3 vakorganisaties, den Centralen Bond van Haven en Transportarbeiders, den Christ. Bond van Fabrieks- en Havenarbeiders en den Chr, Zeeliedenbond, andersziijds. Over de oorza ken het volgende: Door de arbeidsinspectie waren aanmerkingi gemaakt over de werkuren aan de ijsfabriek Groenland, waarvan de firma Groen directrice is. Onder die pressie was een reorganisatie noodza- kelijk, waardoor de diensten van den tweeden ploeg arbeiders, die het ijs op de schepen brengt, overbodig werd. Deze menschen hadden 3 jaar lang geregeld enkele dagen per week dat werk verricht en werden nu, op één na ontslagen. Daarop grepen de organisaties, waarin deze mannen georganiseerd waren, in. De besturen confereerden met de firma, doch zonder resultaat, Eindelijk stelden zij een ultimatum om elk dier 7 mannen een schadevergoeding van f 25 uit te be talen. Bij weigering zou men Ven boot voor het lossen laten liggen. Dien middag kwam de Eve line IJ.M. 15 voor den kant met een zeer groote vangst. De boot staat eveneens onder directie van de firma Groen. Dus verwachtte men het ant woord. Doch het kwam niet, waarop besloten werd de bedreiging ten uitvoer te brengen. Des nachts om 1 uur verschenen de bestuurders aan den kant enproclameerden de staking; binnen een half uur deelde de vertegenwoordiger der reederij mede, dat de> eischen waren ingewilligd, De Eveline werd daarna verder gelost en maakte dien morgen de ongekend hooge besomming van ruim f 8100 voor een Noordzeereis, De besturen der organisaties deelden ons me de dat zij een dergelijke terroristische maatregel voor een partieel geschil, in het algemeen, sterk afkeuren en er slechts noode toe zijn overgegaan. VELSEROORD Biljarten. Men schrijft ons: Op Velseroord heeft men weer iets nieuws op gebied van sport en wel een groote handicap biljartwedstrijd, waar een ieder aan deel kan nemen, uitgeschreven door „D. V. S.1' Dat het voor een sportliefhebber de moeite waard is om aan die wedstrijden deel te nemen, bewijst de keurige prij zen die tentoongesteld zijn bij B. v. d Kolk, Coiffeur, Veiser duinerbuurtweg, O.a. een zilveren 'beker, een gangklok, een theetafel, twee keurige keuën, een rookstel, een tabakspot, 3 draagmedail les en 4 kistjes sigaren, tezamen 14 prij- .zen. Voor een zoo'n kleine vereeniging met haren secretaris in het bijzonder, een geweldige prestatie. Donderdagmorgen heeft de ople vering plaats gehad van 35 woningen, in de Tuindersstr. te Velseroord, wel ke een deel vormen van het complex huizen, dat 'gebouwd wordt voor de Woningbouw v er e eniging „Velsen". De bedoeling is deze huizen, zoo spoedig mogelijk, te doen betrekken door bewoners van onbewoonbaar ver klaarde woningen te Velseroord. Het maken van een terreinafschei ding enz. voor rekening van den hout handel der fa. Joh. M. van Heyningen alhier, onder architectuur van de hoe ren Meyran en ten Broek e te IJmuiden is opgedragen! aan de fa. Wijk er en van Pel te IJmuiden voor f 1800. De heer H. de Bruyne, agent van politie alhier, verwierf het diploma met aanteekening van den Alg. Ned. Poli tiebond. —r Men deelt ons mede dat door den heer C. W. J. de Vries, alhier, voor de Vereeniging tot bestrijding der Tuber* VELSEN. Bij Kon. Besluit van 4 dezer is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier de 'heer C. P. Henning te Haarlem. Bij Kon. Besluit van 4 dezer zijn wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Iioogere Burgerschool al hier G. M. W. Margadant en A. Jack son. Onder het vee van den veehouder B. te Wijkeroog is naar Hl. Dbl. meldt, mond en klauwzeer uitgebroken. Ten einde de ziekte zooveel mogelijk te be perken, zijn de aangetaste dieren geïso leerd. De Begrafenisvereeniging „De laat ste eer" alhier heeft Woensdagavond haar 5-jarig bestaan gevierd. De versla gen van secretaris <en penningmeester werden uitgebracht en daaruit kon de vooruitgang dezer vereeniging in deze jaren 'geconstateerd' worden. De 'dra gers der vereeniging zullen binnenkort van nieuwe uniforme kleeding worden voorzien. De aftredende bestuursleden, de heerèn Jac. Haeseker en K. Koger, werden met algemeen© stemmen lier- kozen. k L,; Een ernstig protest. De -heer M. J. de Moore, secretaris der afd. Amsterdam van de Vereeni ging voor Facultatieve Lijkverbran ding, schrijft aan „Het Volk" het vol gende „Ingezonden stuk1': ding van de crematie van p.g. Van Kol. Onmiddellijk wil ik ernstig prote steeren tegen het geschrijf van Schaper tegen de lijkverbranding, naar aanlei- Kolommen zouden noodig zijn om de zen totaal onwetende ©enigermate te instrueeren omtrent de. lijkverbranding en ons crematorium, dcuch, geachte re dactie, die ruimte hebt ge stellig niet voor mij beschikbaar en; ik zal diis zoo kort mogelijk Sch. van .antwoord die nen. „Westerveld, een afgelegen nest, waar mén bijna niet komen kan." Westerveld is nog minder dan een nest, want 't is slechts een hegraaf- plaats. Toch stoppen aan de halte Wes terveld, voor het Crematorium en deze bekende begraafplaats, in de richting HaarlemAlkmaar per dag 17 treinen, en in de omgekeerde richting 11. Bijna niet te bereiken nietwaar„Als ik er ben, dan zie ik er hoogstens' een ellen dige kruik, waarvan ik niet eens de ab solute zekerheid heb, dat er uitslui tend asch van zijn lichaam in verbor gen is." Meer dan schandelijk is .de in sinuatie door Sch. in dezen zin neerge legd. De clericale bestrijders hebben in ons land, voor zoover mij bekend, dit vuil nog niet gebruikt. Ze waren blijk baar van de plaatselijke situatie en ons Crematorium beter op de hoogte dan Sch. Ik verwacht, dat Sch. nu niet na laten zal, ons Crematorium ten spoe digste te bezoeken en na zich1 overtuigd te hebben hoe het ingericht is en hoe het er toegaat, deze insinuatie zal te rugnemen. We zullen anders door zijn toedoen van 'deze onverdiende ver dachtmaking onnoemelijk [veel last ondervinden in de kerkelijke pers, die Sch. met wellust zal cite eren. Terloops zij over het gebruik van Hot woord „kruik" opgemerkt, dat het mooie co lumbarium, weldra uitgebreid met >een urnenhof in het duinlandschap, fiets anders is dan een tapkast in een ciafé. zooals Schaper schijnt te meenen witte kruis Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidniaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per {aar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. Woltman, Trompstraat 103 te Velseroord. POLITIENIEUWS. VELSEROORD. Weder is door de politie tegen een drietal personen proces-verbaal opgemaakt,, wegens het los laten loopen van honden op straat. Door G. Z. is aangifte gedaan van de ver missing van pl.m. 100 steenen. Door de politie is tegen de daders proces-verbaal opgemaakt. Het bericht inzake de uitzetting van. twee gezinnen aan de Iepenstraat eischt in zooverre verbetering, dat de uitzetting geschiedt door den deurwaarder en zijn helpers en niet door de' poli tie. i In den nacht van Dinsdag 1 op Woensdag is bij een bewoner van 'don Engelmundusweg een partij *wasclu?oe-d ontvreemd. i Door dë poltie wordt een onder: soek ingesteld. J 1 Dinsdag werd door «en deur waarder politie-assistentie verzocht bij de uitzetting van twee 'gezinnen uit hun woningen in de Irjpens.traat we genis huurschuld. VELSEN'. 1 r" Door de politie werd proces-vcjrbaal i opge maakt tegen W. J. B., wegens het los iïaten i- oopen van een hond op straat. VISSCHERIJ. Sedert de vorige opgave kwam van de IJmuider haringvloot binnen de IJM. 268, met 13'/0 last pekelharing. Gedurende de week van 3 t.m, 9 September 1925, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 86 Stoomtrawlers, 4 Engelsche Haringdrifters, 1 Deensche Motorkotter, 2 Stoom-, 6 Zeil-Iiaring. loggers en 19 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 401.tot f 6234.Engel sche Haringdriflers van f 3379.tot f 3875. Deensche Motorkotters van f tot f 883.--; Stoom Haringloggers van f 9478.tot f 11041. Zeil-Haringloggers van f 1467,— lot f 4567, terwijl de Kustvisschers totaal f 1214,besomden. De aanvoer bestond uit 675270 K.G. trawlvisch, .1305 kantjes en 1632 kisten haring. De totaal opbrengst bedroeg f 292077.80. SCHEEPVAART. Hospitaal-kerkschip „De Hoop". Het Hospitaal-kerkschip „De Hoop" is alhier van zijn tweeden kruistocht onder de haringvisschers op de Noord zee teruggekeerd. Deze kruistocht duurde van 3 Aiflustus9 September. De geneesheer, Dr. van Asperen, heeft op deze reis 53 patiënten behandeld, waarvan 45 in de haven van Lerwick en 8 in het hospitaal aan boord. Van deze 8 patient-en werden 7 meegenomen naar IJmuiden en één met een thuis varend visschersschip meegegeven. De geestelijke verzorger op deze reis, de heer J. M. Martens, godsdienstonder wijzer te Amsterdam, is meerdere ma len 'in een der kerken te Lerwick opge treden en had veel gelegenheid daar en aan boord met de mensehen te spre- kep. Een demonstratie op bet wrak van de „Prince George". Op uitnoodigiing van 'de Internationa le Nautische Handél-Maatschappij, Korte Voorhout te 's Gravenhage, ver zamelde zich Dinsdagmorgen een aan tal autoriteiten van de oorlogs- en han delsmarine te Alkmaar, om zich van daar in een tweetal autobussen te be geven naar het nabij Petten gelegen wrak van het daar destijds gestrande Engelsche oorlogsschip de „Prince Ge- orge". Bovengenoemde maatschappij heeft n.l. de exploitatie op zich geno men van de in scheepvaartkringen zeer de aandacht trekkende reeks uit vindingen van den offioier-zeewaarne- mer van den Marine-luchtvaartdienst, den heer A. P. Schat, een serieuitvin dingen, -welke betreft het uitzetten van reddingbooten uit -schepen met zware slagzijde. Voor deze gelegenheid had men aan boord van het wrak een complete Schat's davitsinstallatie aangebracht, waarmede, zooals de demonstratie be doelde aan te wijzen, het mogelijk bleek, een boot uit te zetten langs de huid van een schip met een slagzijde, zooals dit van bijna 40 graden. Zooals reeds gezegd, is hier eigenlijk sprake van een reeks uitvindingen, welke wij willen hét hier nadrukke lijk constateeren eenig is in de ge schiedenis van het Nederlandsche zee wezen, omdat zij de oplossing brengt van een vraagstuk, dat reeds langen tijd de 'zeemansgemoederen bezig hield, een oplossing, welke tevens be- teekent een enorme vermeerdering van veiligheid van opvarende van een schip Tot nu toe was het onmogelijk, boo- ten uit te zetten aan de hooge zijde van een gekanteld schip, omdat reeds spoe dig na het uitbrengen de booten kan telden. De vinding van den heer Schat i.uaakt dit omslaan onmogelijk, door hvet aan de boot aanbrengen van een stol ijzeren glij-ijzers, welke de booten lafflgs de scheepshuid doen afglijden. Zelfremmende blokken zorgen er voor, dat de boot blijft hangen, zonder dat men de takels behoeft vast te maken. De isloeploopers blijven aan dek van het verongelukte vaartuig achter op een itrommel, die onbeheerd kan blij ven, zoodat allen zich dn de sloep kun nen inschepen. De controle van het af winden van de loopers aan «dek ge schiedt door het bewegen van een klei nen handel aan het onderblok in de sloep, zonder gebruikmaking van tou wen of remlijnen. De bemanning kan dus van de boot zelf uit deze doen vie ren en stoppen op ieder gewenscht. oogenblik, terwijl de ijzeren glijspanen de boot tegen stukslaan en kantelen op de huid van het schip beschermen. Op deze wijze is men vrijwel onafhan kelijk geworden van hulp van derden, ecri voordeel dat nauwelijks meerdere verklaring behoeft.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5