ORGAAN VOOR Di G! VELSEN Vrouwen PUSQL 93 Woensdag 28 Septembar 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. hinderwet. ,ster en wethouders der gemeente Vel- ter openbare kennis, dat het ver- Je Maatschappij tot Detailverkoop van 0e Automaat", gevestigd te 's Gra- ',té in het gebouwtje, kadastraal bekend 'tuisen, Sectie H No. 4280 en gelegen orderdorpstraat, eene ondergrondsche waarplaats met aftapinrichting te jchten, door hen is toegestaan onder Jen 15 September 1925, jester en Wethouders der gemeente ringen (er openbare kennis dat ter Ge- eeretarie ter inzage ligt een verzoek met „n D. C. Boogert, te Velsen, om ver- pi het uitbreiden zijner bakkerij door t;Jin van een gas-heeteluchtoven in het bdastraal bekend gemeente Velsen, j fjo. 4192 en plaatselijk bekend Rijks- li Wijk K, no. 18. udag, den 6 October 1925, des voormid- (11 uren, zal ten Gemeentehuize gelegen- pjn om bezwaren tegen dit verzoek in en deze mondeling en schriftelijk toe den 22 September 1925. eester en wethouders voornoemd, lecretaris, de burgemeester, STELIJK. RIJKENS. plaatselijk nieuws. A. S. OROEN. t tligochtend vernamen we, met groote ring, dat te Haarlem, waar hij tegen, jg zijn particuliere woning had, igavond op den leeftijd van 63 jaar verleden de heer A. S. Oroen, lid :Ina Wed. S. I. Oroen, alhier, i naam is er toch, die meer onaf- ilijlt verbonden is aan de ontwik- en tegenwoordigen stand van de iijj, zoowel bij reeders ala kooplieden li van de firma Oroen, waarvan de k, zooals hij veelal van zijn mede nltn onderscheiden werd, ongetwijfeld tul naar voren tredende figuur was. is onmogelijk de up and downs van tdrijf Ie IJmuiden na te gaan, zonder li weer de firma te zien, innemende geheel eigen, dikwijls het later juist nde iiandpunt. Js voor den aanvang van de visscherij ruiden, toen een groot deel der Noord- stcherij nog de haven van Helder nirte, begon die firma daar tol ont ling Ie komen en oude visscherlieden i Zuid-Hollandsche sloepen vertelden loe deze, destijds nog jeugdige koop reeds aan hun bekend waren als ge, moeite voorkomende, zakenlieden, [iwelijks werd een deel van den handel luist naar IJmuiden, of er kwam een giig der firma Oroen en successieve- lolgden hoofdbedrijf en zetel, in werd zij, gesteund door vestigingen ndere visscherijplaatsen, tot een der siste zaken op haar gebied, met een sivermnrdheid. Niet alleen het voor kien 7.00 belangrijke artikel, versche I werd daar verhandeld, doch ook iiiich, haring en alle voorkomende lm exportvisch, ais ansjovis enz. II duurde niet lang of de firma werd in het reedersbedrijf betrokken, en tuil het buitenland, gunstige berichten ntn omtrent de resultaten van het itn met stoomtrawlers, deed de firma 3 de Betsy (thins Kennemerduin, 15) bouwen, de eerste Nederlandsche ilrawler en legde daar de grondslag «oor hat bedrijf dat IJmuiden heeft gtmaakt. it en in de beginperiode van den dslagdienst was het weer de firma die een eigen meening was toege- tn daarvoor werkte tot het einde, ai spoedig bleek dat trawlers, van kpe Betsy, te klein waren, b.v. voor tond-visscberij, werden grootere sche- gebouwd, zooals de Donald, Silvain, "d, Dubbelman en Eveline. Ook he le Qroen tot de pioniert om het igbedrijf met stoom te doen exploiteeren tocht „lieisen" zoowel uit IJmuiden "i Vlaardingen in exploitatie, toe was de Oroen-vloot tot 22 eerste 'e ichtpen uitgegroeid toen dt wilde tolls ontstond. Bijtijds wist in die dagen !liuna zich van haar overtollig mate- "e ontdoen, om krachtig te staan in h' vin malaise. Thans, nu het ergste ;('ui dien tijd geleden is, zag men de vruchten dezer conacvatieve bedrijfs- Reeds begon weer de vloot grooter Widen, ■^'bestaande uit stark* persoonlijkheden, verzette de firma Oroen zich steeds tegen elke poging om de macht in het bedrijf, door concentratie, in een hand te brengen, ook In de nevenbedrijven. Toen dat in de ijsindustrie bijna gelukte, namen de heeren Qroen, tot twee keeren toe, het initiatief voor den bouw eener nieuwe ijsfabriek, die onafhankelijk in hunne behoeften voorzag. De concentratie in het kolenbedrijf was niet zoo machtig of ze vond de firma Oroen onafhankelijk van, en, desnoods, tegenover zich. Dat ia haar stre ven in de nevenbedrijven, dat is het ook in het bedrijf van trawlerreeder. Oeen ver- eeniging van reeders kon deze firma aan zich binden. Bijna steeds nam zij bij arbeidsconflicten een zelfstandige positie in en bekend is hoe zij, bij de jongste staking, feitelijk de evenaar was, waarmee de schaal omsloeg. Ook thans, bij de nieuwe regeling voor het lossen, waren de arbeidsorganisaties weer verplicht met deze firma afzonderlijk te onderhandelen. Het is nog niet de tijd om te spreken over de vraag: of de firma Oroen in wezen zal veranderen, door den dood van den meest bekenden firmant. Doch zeker is het dat we bij dit streven kunnen getuigen dat een der meest energieke zakenlieden van IJmuiden, die onnoemelijk veel gedaan heeft voor hare ontwikkeling en die, met een stalen wils- en werkkracht, aan zeer velen de gelegenheid verschafte om het brood te verdienen, thans is heengegaan. Meer met het oog op hem willen wij hier nog bijvoegen, dat liij het juist was, die in 1888 zich te IJmuiden vestigde, totdat in 1893 de zetel der firma naar hier werd verplaatst. In de firma was hij meer in htl bijzonder de man die de reederij behar tigde en dus het groote pionierswerk leidde. Daar hem ook veelal werd opgedragen de firma naar buiten te vertegenwoordigen, had hij zitting in vele besturen, handels ondernemingen, commissies, enz. Hij was in de oorlogsjaren lid van de commissie voor otorlogsrisico, was com missaris der N. V. tot exploitatie van sleep, booten „IJmuiden" en president commis saris van de N. V. het Nederlandsche vischveem te Amsterdam. Qeruimen tijd is hij ook voorzitter ge weest van de Vereeniging van reeders in het visscherijbedrijf alhier, tot hij, om zijne zelfstandigheid te bewaren, zich uit die organisatie terugtrok. Helaas, dwong zijn cronisch lijden, den werkzamen man in de laatste jaren, nog op betrekkelijk jeugdigen leeftijd zich in acht ie nemen, hoewel hij nog kort geleden te IJmuiden gezien werd. Reeds Zaterdag drong de tijding door dat zijn toestand vrijwel hopeloos was en Zondagmorgen vernamen we dat de man, die zooveel gedaan heeft voor den bloei van IJmuiden, overleden was. Zijn plaats zal niet gemakkelijk vervuld worden en velen zullen de bewegelijke gestalte missen Van de kantoren, de magazijnen en de ijsfabriek was spoedig de vlag halfstoks geheschen en van het talrijke personeel der firma maakte zich een gedrukte stem ming meesier. De schepen die tot de Oroen vloot behooren en binnenkwamen gaven ook direct het rouwsein met de vlag Oisteren was alles in het anders steeds voorlwerkend drukke bedrijf stilgezet, opdat zij, die daartoe roeping gevoelden, den patroon de laatste eer konden bewijzen. Spijtig voor velen was het dat onover komelijke bezwaren verhinderden een po ging te doen om deze plechtigheid hier te doen plaats vinden, te midden der bevolking waarvoor hij zoo groote ver diensten had. Zij moest wel geschieden op de begraafplaats der Ned. Israëlitische gemeente te Haarlem, aan den Amsterdam- sche straatweg. Ook het uur voor den middag maakte dat velen niet konden opgaan, waar ze in hun hart zoo gaarne wilden zijn. Dat er wel algemeene belangstelling was, getuigt het feit, dat verschillende reederijkantoren den rouwvlag hadden geheschen. Ondanks die bezwaren voor velen, was er toch een enorme belangstelling uit Haarlem, maar vooral ook uit de IJmuider samenleving. De lijkwagen werd gevolgd door een rijtuig volgeladen met bloemen en kransen. Onder de aanwezigen merkten we tusschen vele anderen op deheerJ.C Slis, voorzitter van de IJmuider Vischhan- delvereeniging en de heer S. A. Bakker, voorheen lid der firma Bakker 81 Dijksen alhier. Na de ritueele plechtigheden trad de broeder en medefirmant, de heer I. S. Oroen naar voren, om te herdenken de aangename en MeisjesEr is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en be houden van een fraaie Huid van Handen en Oeiaat, dan 30-60-90 ct. samenwerking, in volkome eendracht, ge durende een lange 45 jaren. Hij meer dan eenig ander, had de groote karaktereigen schappen en werklust zijns broeders ieeren waardeeren en moest daarvan spreken bij dit graf. Namens de Isaëlitische Oemeente, waar- van de heer Oroen lid van het kerkbestuur is geweest, sprak rabbijn Ph. S. de Vries een hartelijk woord van afscheid. Daarop trad de heer van Oeldeien, alhier, naar voren en sprak „Op mij rust de droeve taak om namens het personeel der firma, waarvan de over ledene deel uitmaakte eenige afscheids woorden te spreken. Als ik mij van die taak kwijt, wil ik allereerst dank en hulde brengen aan den overledenedank voor de hoogst aangename samenwerking en ve1 standhouding en voor alles, wat hij in den loop der jaren voor ons geweest is. Hulde aan de enorme werklust en werk kracht die van hem uitging en voor ons was een voorbeeld en bekorende aanspo ring tot plichtsbetrachting. Doch thans is dat alles ten einde. Wij zijn er van overtuigd dat wij nu, en in de toekomst, niet beter zijn nage dachtenis kunnen eeren. dan om met de onmisbare steun en leiding van onzen tegen woordigen petroon, te helpen aan het voortbouwen van uw vocrbeeldigen arbeid, uw ideaal dat geslicht is in ruim 35 jaren Met dat voornemen bezield breng ik een laatsten groet, ook namens de velen die niet in de gelegenheid waren hier tegen woordig te zijn. Rust zacht, waarde patroon De heer Hans Schnopl deelde mede, dat hij zich, als vertegenwoordiger der firma I ij de talrijke connecties en cliënten in het buitenland bevond. De ontroering, waarmede daar de tijding van dit overlijden ontvangen werd, getuigde hoe de overledene ook in die verre streken bemind en geacht werd en vrienden bezat. In hun naam stond hij hier om een laatst vaarwel te zeggen. Ook persoonlijk had hij zeer veel aan hem te danken, voor de vaderlijke raadgevingen en vriendschap, hem betoond toen hij als buitenlander in deze vreemde om geving kwam. Daarvoor wilde hij nog eens den overledene danken en gedenken, om ook te eindigen met den wenschRust zacht, trouwe patroon en vriend. Namens de familie bedankte de oudste zoon, de heer Sidney A. Oroen voor de vele belangstelling aan dit graf en in deze dagen bewezen. Daarna verliet men den doodenakker velen diep ontroerd, meedragend het be wuslzijn dat men voor altijd afscheid had genomen van een man, met geweldige beteeke nis. Van hoe groot belang de bouw van de nieuwe sluis te IJmuiden in ecor.omhch opricht is, blijkt uit het feit, dat zijn invloed zich ook op de Amsterdamsche Effecten beurs doet gelden. Vóórdat de thans in uitvoering zijnde bouw van het binnensluishoofd aan de Hollandsche Maatschappij voor hei maken van werken en gewapend beton was ge gund, tonden de aandeelen van die Maat- schappij op de Amsterdamsche Effecten beurs op een koers van ongeveer 120 pCt Toen de gunning bekend was, rees de koers vrijwel zonder onderbreking en sedert de bladen hebben bekend gemaakt, dat de aanbesteding van het buitensluishoofd op 16 October a.s. zal plaats hebben, heeft de stijging zich in sneller tempo voortgezet. Woensdag schreef het „Han delsblad" over die aanbesteding en gisteren kwam de koers van de aandeelen der Holl. Maatschappij van 170 op 185 pCt Die belangrijke koersstijging wijst er op dat men op de Amsterdamsche Beurs aan neemt, dat de Holl. Maalsehappij een goede kans maakt om ook de laagste inschrljfster voor het buitenhoofd te zijn. En ook, dat er aan dergelijke zeer groote werken, naar de meening van de Beurs, nog wel wat te verdienen valt. Natuurlijk is hier de beursspeculatie aan het werk, want daar de aanbesteding van het buitensluishoofd in het openbaar ge schiedt en er stellig voor dit groote werk in de aannemerswereld ruime belangstelling bestaat, is het allerminst zeker, dit de Hollandsche Maatschappij de laagste zal zijn. Kapitein J. S. C. Rink van het regiment Kustartillerie alhier wordt gedetacheerd bij het magazijn der artillerie te Gorinchem. Tweede luitenant J. K. Sjoer van het regiment Kustartillerie is overgeplaatst van Helder naar hier. De treinverbinding H a a r 1 e m—IJ m u i d e n. Onder den titel „concurrentie tegen de autobussen" schrijft de Kenn. Ed. Onze lezers kennen deze zaak. De auto bussen begonnen de concurrentie tegen den trein op de lijn Haarlem—IJmuiden en nu de trein „er uit ligt" begint de Spoor weg Maatschappij de concurrentie tegen de autobussen. Hoe de autobus-ondernemers daarop reageeren, hebben we reeds vroeger mede gedeeld nieuwe, degelijker wagens, ver lenging van den diensttijd, etc. Blijft de maatregel der spoorwegen be perkt, tot hetgeen nu is aangekondigd, dan zal de autobus meester blijven van hel terrein. Want de in te stellen rechtslreeksche verbinding tusschen Haarlem en IJmuiden moge door hen, die snel in IJmuiden willen zijn, worden gewaardeerd, het publiek uit de lusschenliggende dorpen, dat dagelijks naar de havens gaal, vindt er geen baat bij. En juist die talrijke passagiers, zijn het, die de autobus als een onmisbaar vervoer- middel beschouwen en gebruiken. Het is dus weer een halve maatregel van den spoorwegdienst, die volkomen den indruk wekt, dat ze genomen is zonder dat het advies is gevraagd van plaatselijke autoriteiten en belanghebbenden. Zonder twijfel zal het noodig zijn, aldus het Hbl., dat van de treinen, die op dil traject zullen worden ingelegd, er eenige loopen, die geen lusschenliggende halten aandoen. Maar andere dienen dit wei te doen, wil de spoorwegdienst van dezen maatregel inderdaad profijt trekken. En dan niet alleen de bekende stopplaatsen: Bloemendaaal, Santpoort, Driehuis, maar ook tusschen Velsen en IJmuiden enkele halten, waarvan men te Velsen beter dan in Utrecht de beteekenis voor het opnemen en uitlaten van passagiers beoordeelen kan. Eerst wanneer de trein zoo, visschend hengelend, door deze belangrijke streek gaat, zal hij metierdaad een concurrent van de autobus zijn wanl dan zuilen zeer velen den veel gerieflijker spoorwagen verkiezen boven den dansenden en kraken den autobui. Als de spoorwegdirectie de voorgenomen maatregel, d.w.z. de rechtslreeksche ver- binding tusschen Haarlem en IJmuiden, niet richt naar de behoeften van de streek, waarvoor zij die maatregel treft, dan is niet te verwachten, dat zij er veel voordeel van zal hebben. VELSEROORD. Hei Comiié tot stichting van een Witte-Kruisgebouw alhier kwam Vrijdag avond bijeen. Tot secretaris werd in plaats van den heer O. Voet benoemd de heer B. Lavoo. Het comité besloot naar Hl. Dbl. meldt, om dezen winter te trachten voor het bekende doel een flinke som geld bijeen te krijgen. In de eerste plaats z>| een bazar gehouden worden, zoo mogelijk in het Patronaatsgebouw te Velseroord. Missie-tentoonstelling. Van 26-28 September zal in het R.K. Vereenlgingsgebouw alhier een missie-ten toonstelling worden gehouden met daaraan verbonden een verloting, waarvan de op brengst ten goede komt aan de missie der paters Capucijnen. O.a. zal een missiespel „Maria Siano" worden opgevoerd. Bloemententoonstelling. De heer W. C. Post alhier, die een kweekerij heeft te Santpoort, had van Zaterdag tot Maandag een Bloementen toonstelling georganiseerd in de zaal van den heer Demmers alhier. Wij hebben een kijkje genomen en vooral bewonderd de pracht collectie dahlia's, waarbij ons vooral opviel de mooie donker roode Border per tcction, de wit met rose Mr. H. C. Dressel huys, de Prinses Juliana (crème wit)de Mevr. Ballego (gloeiend rood) en andere prachtige variëteiten. Er was verder een mooie collectie planten en varens. De zaal was in een heerlijken bloementuin herschapen en velen hebben van deze mooie tentoonstelling genoten. Men schrijft ons: Vorige week Dinsdag was door het Ziekenfonds Velseroord in de zaal „Flora" een vergadering belegd voor de leden. Op dien avond is door Dr. Paerl, tandarts, sinds kort te Velseroord praktizeerend, een populair wetenschappelijke voordracht, ver duidelijkt door demonstraties en lichtbeel den, over mondhygiëne en tandverzorging gegeven. Met groote belangstelling toonde de talrijk opgekomenen de waarde van de demonstratie en het gesprokene te waar deeren. Aan het einde van de beschouwin gen dankte Dr. Paerl de opgekomenen en het bestuur van Velseroords Ziekenfonds voor de moeite die zij gedaan hadden tot het welslagen van de bijeenkomst. Spr. wees in zijn slotwoord op de noodzake lijkheid om meer aandacht te schenken aan mondhygiëne, daar een gezonde mond de natuurlijke beschermer is om de men- schclijke ingewanden. Vele ziekten der maag vinden haai oorzaak in den slechten toestand der kauworganen en daarom juichte spreker het toe, dat de ziekenfondsen de tandartsen in de gelegenheid stellen, om in aanraking met de massa te komen en daardoor mede te werken aan de ver betering van het menschelijk gebit. De voorzitter, de heer van de Corput, dankte Dr. Paerl voor zijn populaire, geestige en duidelijke uiteenzetting en sprak de hoop uit dat, waar de vergadering over zou gaan tot een huishoudelijke zitting, dt aanwezige leden rekening zouden houden met hetgeen dezen avond te zien en te hooren was gegeven. In de huishoudelijke zitting kwam ter sprake het bestuursvoorstel, tot het aan stellen van een tandarls, opdat de leden gratis tandheelkundige hulp verstrekt zal worden en de noodige kunsttanden en kiezen tegen sterk gereduceerde prijzen zich zouden kunnen verschaffen. Noodig was het dat daarvoor een contributiever- hooging van 2 cent per lid en per week zou worden ingevoerd. Na een breedvoerige bespreking zoowel van voor- als tegen standers, werd het bestuursvoorstel aange nomen, en kreeg het bestuur opdracht nadere maatregelen te nemen, opdat spoe dig een functionaris aangesteld zou kunnen worden. Het bestuur deelde mede met Tr. Paerl een voorlooplg contract te hebben opgemaakt en vroeg toestemming met Dr. Paerl een definitief contract, voorloopig voor een jaar, te mogen aangaan. Op de vragen van enkelen, of het bestuur geïnformeerd had aaar Dr. Paerl, deelde het bestuur mede, dat Dr. Paerl eerder verbonden was geweest aan „Ziekenzorg" in Amsterdam en dat het bestuur van dit fonds had verklaard dat Dr. Paerl behoorde tot de bekwaamste landartsen en dat men het nog steeds betreurt dat Dr. Paerl zijn ontslag had genomen, wat ook gememoreerd was in het jaarverslag van dit fonds over 1923. Hierna kreeg het bestuur opdracht om Dr. Paerl aan te stellen. Vrijdagsavonds vergaderde het bestuur opnieuw om verder deze materie te regelen. Besloten werd Dr. Paerl vanaf 1 October op te dragen de tandheelkunnige verzor ging der leden en de leden per circulaire met nadere uitvoerige omschrijving dit mede te deelen. Wij zijn er van overtuigd, dat het Vel- seroordsche Ziekenfonds een zeer belang rijk besluit genomen heeft, dat geheel in de lijn van het fondswezen ligt en spoedig zal blijken van groot belang voor de leden te zijn. Over Rusland. A.s. Vrijdag 25 September zal in de Concertzaal Tivoli een openbare vergadering worden gehou den, waarin de heer J. van Wijngaarden zal spre ken over „Mijn bevinding in Sovjet-Rusland ge durende mijn 6-maandsch verblijl aldaar." VELSEN. Het drukke bezoek bij de zomerconcerten in „Veiserbeek" heeft bewezen, dat deze bij het pu bliek bijzonder in den smaak vallen. Duizenden hebben van deze concerten te midden van de hoog opgaande boomen genoten. Een groot bezwaar was het schrijft Hl. Dbl,, dat de muzikanten op een geheel open podium moeten spelen, zonder eenige beschutting tegen zonnestralen, regen of wind. Naar wij vernemen zal echter het volgende seizoen een flinke muziektent op de plaats van het podium verrijzen. Deze muziektent zal naar een ontwerp van den heer Bartels, leoraar aan de ambachtsschool worden vervaardigd door de leerlingen van genoemde school. Daar de heer Bartels meermalen bewijzen van zijn kunstzin heeit gegeven, zal ook deze muziektent ongetwij feld een sieraad voor het park worden. bestel uw drukwerk bij de n.t. drukkerij sinjewel ijmuiden willemsplein

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1