ORGAAN VOOR DE G! Zaterdag 26 September 1925 Yerschfjnt Woensdags Zaterdags Wftfirschowmg. Wed. 1. v. d. Oateaaar, Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek R. Butzer, Hoogovens IJmuiden. tfo. 9* 10e Jaargang IJMUIDER COURANT Hbonnenlcnt,Prii,: Per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- jjj worden aaangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Advertcpfien 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarieft gorden koatelooa nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend foen«dagnummer, Uyerfcntiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) 1 T13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. idvertciïtiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en yjUJPAGS tot 4 uur n.m. j:t plaatsen van advertentiSn van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1,25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en niet 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van bui t e n de gemeente VelsCn. OFFICIEEL. KENNISGEVING jaltc weder-opemstelling van wegen. jrjjeriiaester en wethouders van Velsen bfen ter openbare kennis, dat het gedeelte van Stationsweg te Velsen, van den Rijksstraat- af tot den spoorwegovergang in dien weg, 'iet gedeelte van den Stationsweg te Velser- vau de Ratelsstraat af tot den Kanaalweg, ingang van heden, wederom voor alle verkeer 'zijn opengesteld. ;u, 23 September 1925. Burgemeester en wethouders van Velsen, secretaris, de burgemeester, pSTELIJK. RIJKENS. Bouwvergunningen. -Door Burgemeester en Wethouders van Sen zijn de navolgende bouwvergunningen lef lid: de N.V. Exploitatie Maatschappij „Velser- voor een woonhuis aan den Hagelingerweg Santpoort. an C. van de Vooren, te Santpoort, voor een keihuis met bovenwoning aan den Bloemen- Ische straatweg. n J. A. A. van Warmerdam, te Haarlem, een woonhuis met bollenloods aan den Ha- ngerweg te Santpoort. P, P, Pruijs, te Santpoort, voor een land. n den Brederoodsche weg, de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens Staalfabrieken, te Velsen, voor een gebouw fijngasreiniging. VAN DEN WACHTTOREN. Werkloosheid. reecIs g-ewerkt wordt, maar er zijn meerdere en vooral snellere resultaten te verkrijgen. Het productieve ontgin ningswerk moet worden voortgezet en uitgebreid. Ook de mijnindustrie moet verder ontwikkeld worden. Vraag en aanbod der kolen maken1 thans de ex ploitatie van nieuwe mijnen onraad zaam. Maar 'het bouwen van een nieu we mijn eisc'ht veel tijd en daarvan be hoeft men zich dus niet te laten af schrikken door een tijdelijke overpro ductie. Maar het geld? De tegenwoordige minister van waterstaat Ir. Bongaerts heeft indertijd als Kamerlid een plan geopperd1 dat de Ned. Werkloosheids- raaid thans overneemt en aanbeveelt. Het rijk moet een leening sluiten; ren te en aflossing ervan moeten gevonden .worden uit de gelden, die voor de uit voering van niet direct productieve werken beschikbaar zijn gesteld. Het leed ider werkloozen en hun ge zinnen maar niet minder de groote maatschappelijke schalde der werkloos heid eischen een krachtige bestrijding van het kwaad; voor mobilisatiecredie- teru tegen dezen vijand, die zich reeds in ons land' genesteld heeft, mag het Parlement niet terugschrikken. Boven dien zullen deze mobilisatiecredlieten op den duur rendeeren en de algemee- ne welvaart ten goede komen. Het rapport met zijn gezonde plan nen moet niet opgeborgen maar bestu deerd en de plannen aangepakt en uit gevoerd worden. Iepenziekte. Eenige jaren geleden werd er de aandacht op gevestigd, dat vele hoo rnen in het bijzonder iepen op sterven na dood zijn. Ze hebben vele doode takken, de kruin is bijna geheel kaal. Het eenige geneesmiddel tegen de kwaal is de bijl. Daar is toen heel wat over geschre ven. Een deskundige verzekerde, dat er niets geen reden is, om verbaasd of ongerust te zijn. Ook hoornen hebben hun tijd, lijden aan verval van krach ten en moeten door nieuwen en jongen vervangen worden. Dit is te weinig ge daan en daardoor zijn er zooveel stak kers in de boomenwereld. Een ander gaf den schuld aan het graafwerk bij de hoornen voor waterleiding, gas, elec- triciteit, waarhij de wortels beschadigd worden. Maar de ziekte werd ook ge constateerd in streken, waar men al leen petroleumlicht kent en water, dat via een goot in plaats van een buis tot den mensch komt. Niks dan liet werk van radio! oor deelde iemand, die in de beschaving niets dan de zelfmoord der mensch heid ziet. Men brengt de heele atmos feer in de' war met al die elctrische golven en daar lijden ook de hoornen onder. We zullen wel van meer rare dingen hooren als de cycloon van Bor- culo. Als het in de lucht in de war is, kan het hier op aarde nooit goed gaan! De mannen der wetenschap hebben op de zieke boomen een zwam ontdekt en zijn overtuigd, dat vooral de iepen door een ziekte geteisterd worden. Maar over aard en oorzaak der ziekte zijn ze het niet eens. In een vergadering van deskundige hoofden vain geme;entebeplantingen in den Haag is ook over de iepziekte ge sproken. Men kwam daar tot de con clusie, dat wel de gevolgen maar niet de oorzaak der ziekte bekend zijn. Mej. D. Spierenburg van den plantenziekte- kundigen dienst constateerde als eeni ge uitkomst van het onderzoek, dat de ziekte 'dit jaar eer uitgebreid dan ver minderd1 is. Men is 'dus nog niet veel verder dan een paar jaar geleden. Men weet, dat vele hoornen sterven of stervende zijn, maai' de oorzaak ervan is nog steeds onbekend. Ook de boom'enidokters moe ten vaak gissen en hun schouders op- Men, Het stelsel van belooning voor goed gedrag in de gevangenis. Vooral in Amerika past men tegen over gevangenen bet stelsel van ver trouwen en van belooning toe. Uit som mige gevangenassen mag om zijn goed gedrag een gestrafte soms op eerewoord zijn familie bezoeken. Dan is de vogel voor goed gevlogen! denkt men. De er varing is anders; de gevangene keert terug en stelt het vertrouwen op zijn eerewoord niet teleur. Ook heeft men verschillende klassen in de gevangenis; men kan opklimmen en bet verblijf wordt steeds minder onaangenaam, naar mate men zich goéd gedraagt. De prikkel van belooning, werkt ook vaak zeer heilzaam. Het geldt voor kinderen maar ook voor misdadigers. De nieuwe minster van justitie wil in navolging van zijn voorganger het verblijf in de gevangenis wat dragelij ker maken en afwijkingen van de ge wone gevangenisorde toestaan, als de gevangene zich die waard maakt. Tot die afwijkingen behooren: Het vrij kiezen van boeken en het verstrekken van een nieuwsblad. Rui mer gelegenheid tot briefwisseling, ver gunning op ander dan gevangenispa pier te correspondeeren. Het bijwonen van extra voordrachten en muziekuit voeringen. Het ontvangen van meer bezoek, in zeer bijzondere gevallen zon der aanwezigheid Oer ambtenaren. Het verblijf in d'e cel met doorzichtige rui ten of in een cel, waarvan de wanden geverfd zijn. Wandversiering, bloemen of planten, vogel of visch in de cél en huiselijke meubeleering. Een privaat inrichting buiten de cel. Verlof, om op een later uur naar bed te gaan. Ver* stekking van meer of andere cantine- artikelen. Verlof, om zichzelf te sche ren, of haar en baard naar eigen ver kiezing te dragen. Verlof, om eigen bo- venkleeding te dragen op Zon- en feest dagen, Langduriger verblijf in de vrije lucht, eventueel met vrijheid tot roo- ken en andere afwijkingen, die de mi nister van justitie zal willen goedkeu ren. Het zijn meest kleinigheden maar niet voor een gevangene. Het leven in de cel blijft hard, ook al zouden al deze afwijkingen worden toegestaan. Im merSf het verlies der vrijheid en de ver schrikkelijke eenzaamheid blijven. Al zou de houten lepel door een zilveren lepel vervangen worden en het eten even smakelijk en afwisselend zijn als thuis, hoe ellendig moet het zijn, alleen in een cel zijn voedsel te gebruiken zonder de gezelligheid en het gesprek en de gezichten der huisgenooten, die een maaltijd steeds tot een der prettig ste uren van den dag maken. Het ver langen naar een der vele voorrechten zal een prikkel zijn tot goed gedrag en den misdadiger helpen, om al zijn kleine plichten in de cel trouw na te leven en zich ordelijk te gedragen. Hier gaan straf en opvoeding samen en kan de gevangenis inderdaad een verbeter huis worden. Het eerste 'besluit van den nieuwen minister zal door velen ook buiten de cel toegejuicht worden. Centrale verwarming eener geheele stad. De tijd van idle akelige kachels komt weer, klaagt de huismoeder. De schoorsteenen .moeten geveegd worden en men krijgt het heele huis onder roet. Kachels en pijpen moeten van den zolder gehaald en gepoetst worden. Men heeft pook en tang, turf- en cokes- baikken. Bij gebruik moet men laden leegen, schuren, poetsen en voortdu rend afstoffen. De kachel moet worden aangemaakt en uitgehaald; aldoor kan men nieuwe brandstof aansleepen. Een schoorsteen wil niet trekken, een ka chel niet branden. Men probeert ieder jaar weer een nieuw soort vuuraanma- ker. Als het goed koud is, wordt men alleen warm, als men „op de kachel" gaat zitten, men moet al maar poken en bijvullen. De vulkachel geeft minder last, maar een ^verzacht kwaad is toch ook een kwaad. De kachel is een sta- in-den-weg en d'e kinderen branden zich eraan. Je moet niet vragen, hoe veel zoo'n kachel in een winter ver slindt en wat het onderhoud van alles kost. Die nare kachel en nare winter toch Over een eeuw zal dat gepruttel op gehouden en de kachel verdwenen zijn; alleen zal er in de museums van oudheden een nieuwe af deeling bijge komen zijn. We gaan centraal verwar men. Thans hebben alleen groote, pu blieke gebouwen deze wijze van ver warming, waarvan de exploitatie niet duurder en veel makkelijker is d'an do tot nog toe gebruikelijke. Men heeft een geleidelijke verwarming doOr het ge heele gebouw zonder rook en stof en er behoeft niet meer gepoetst te worden. In Amerika heeft men voor een heel Reeds duidt onze foto U aan, da! de bekende en groot gesorteer de A MST f: R DAMSCHE CONFECTIE, weder in aan tocht is, welke evenals andere seizoens, U dit keer zal brengen een schitterende collectie in Winter/assen van Ratine enfanta- siestoffen,. Motorjekkers, Costuums, Pantalons, Regenjassen en Mantels verder te veel om te vermelden, in de zaal van de aan de ENSCHEDESTRAAT te IJmuiden en wel vanaf Woensdag 30 September tot en met Dinsdag 6 October. Leest verder de uitgebreide circulaire, U door den heer Pirovano bezorgt. Denk vooral even te komen kijken, het is Uw voordeel. complex buizen In een straat een cen trale verwarming. Ook in Duitschlaaicl begint men al meer geheele wijken, zelfs steden van uit een punt warmte te bezorgen. We zullen gas, water, elec- triciteit en warmte per meter ontvan gen en weer zal ons leven wat makke lijker zijn gewonden. Dat is geen fan tasie uit Het Jaar 2000. Met een paar jaar zal het im enkele onzer steden al werkelijkheid zijn. In Amsterdam toch is opgericht de N.V. Stedenverwarming Deze Mij. wil met Haarlem beginnen. Door een buizennet zal water van 95 0 C. door de huizen geleid worden. De leiding bestaat uit kanalen van beton, geïsoleerd door een stof, die voorname lijk uit glasvezels bestaat. Men begint met twee hoofdleidingen, langzamer hand komen er wel aansluitingen voor vele vertakkingen. Over de vele voor- deelcH behoeven wij niet uit te wijden. Er zullen ook wel enkele nadeelen zijn. De eerste aanleg zal niet goedkoop we zen en een kring rondom de kachel brengt zijn gezelligheid mee. Maar de voordeden winsten het ver van de na deelen en zoo verwachten we binnen kort vele nieuwe schoorsteenlooze hui zen en stapels oudroest, te koop gebo den, omdat men zich bij de centrale verwarming beeft aangesloten. Als het zoo door gaat, zal men spoedig een: Het Jaar 3000 moeten schrijven, als het. oin toekomstverbeelding te doen is. PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en pijkei bare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERFNDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J. v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord SPORT. V. I. O. S. Nederlaagwedstrijd. VIOS II—KENNEMERLAND II 2-1. Om 3 uur stellen beide partijen zich op onder leiding van den heer J. v. d. Wint. Vios is met 10 man, terwijl Kennemerland volledig is. De eerste aanvallen zijn voor de Oranjemannen maar zij vinden het achterstel in goede conditie. Na een corner genomen te hebben denken wij Vios te zien doelpunten maar ook daar geven zij niet thuis. Na ongeveer een half uur spelen een goede aanval van Vios, als wij dan denken een mooie voorzet te krijgen van rechts is het net andersom, want met een hard schot maakt de rechtsbinnen van Vios het eerste doelpunt, wat echter wel te houden was geweest. Spoedig daarop is het rusten en met 1—0 in het voordeel voor Vios wordt er gedraaid. Ondanks 10 man komt Vios in de meerderheid maar tot doelpunten komen zij niet. Kennemerland nu goed gesteund door de wind valt goed aan na een paar vergeefsche aanvallen komt de ge lijkmaker. Vios het gevaar inziende komt opzetten, v. Buuren is inmiddels uitgevallen, met 8 man gaat Vios ten aanval, nog tien minuten zijn er te spelen. Pronk komt naar voren, en door zijn toedoen wordt het 2—1. Als er aan weerskanten nog een corner wordt genomen die niets oplevert, fluit de heer v d. Wint het einde. Alzoo wint Vios met 21. Dat is de tweede over winning, goed zoo jongens, heden is Hamit" aan de beurt. Van der Wint fiool naar ieders genoegen. Gymnastiek en Athletiekvereeniging „Olympia". At is de animo voor deelname'aan wedstrijden niet zoo groot meer ais voor eenige maanden, toch gingen Zondag i.l. weer eenige mannetjes van bovengenoemde Vereeniging naar Amsterdam, om deel te nemen aan de wedstrijden van de Athletiek Vereeniging A. V. A, C. te Amsterdam. En zoo als het den geheelen zomer door is ge gaan weer met het noodige succes. De heeren W. Effern, N. A. Booren en D. Asjes trokken dan ook weer heen. De lieer W. Effern wist zich No. 1 te plaatsen in de 1500 Meter en kwam met een mooi gouden plakje thuis, De heer Booren werd drie en moest zich met een ietwat mindere medaille tevreden stellen, terwijl D. Asjes als goede 9e binnen kwam. Bij dezen vooruitgang zal de oudere loopers- ploeg van „Olympia" spoedig hun hoedje af mogen nemen voor deze veel beioovende loopers. Als „Olympia-mannetjes" ergens verschijnen komen ze met prijsjes thuis. Het is een succes voor zulk een jonge vereeniging, die in zoo'n korten tijd een goede naam verworven heeft. Spurter.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1