71 te stichten Chr. School te Santpoort. Maar voor welke school gold deze aanvrage. Mr. Idenburg: Een Chr. Nat. School, precies dezelfde als de hier in beroep zijnde vereeniging. Spr. wijst er tenslotte op dat van de 9 kinderen, die teruggenomen zijn, de ouders van 2 kinderen een verklaring hebben afgelegd, dat ze hun kin deren wel naar de te stichten school zullen zen- den. Spr. zegt dat men hieruit niet den indruk móet vestigen, dat er maar net genoeg kinderen voor deze school zijn, aan deze school is werkelijk behoefte, daar zich bij de twee aanvragen verschillende ouders met 171 kinderen hebben aangemeld. Hierna wordt de zitting gesloten. SPORT. VOETBAL. Stormvogels—D. F. C. 40. Overzicht. Ziezoo, de eerste puntjes binnen" binnen. Er is Zondag door de Stormvogels met „scherp" ge schoten, waarvan zes goals het gevolg waren, doch waarvan er jammer genoeg twee werden geannuleerd. In de allereerste plaats zij medegedeeld, dat de verdediging in dezen wedstrijd heel wat beter werk heeft geleverd dan tegen R. C. H., zóózelfs dat Thyssen zijn werk op zijn slofjes af kon. Niet alleen werd er individueel veel beter gespeeld, doch ook het onderling verband viel veel meer te roemen, zoodat elke aanval der D. F. C.-ers werd onderbroken. De middenlinie steunde daarbij zeer verdienstelijk de voorhoede, waarbij de vleu gelspelers, hoewel nog niet overladen met werk, niet vergelen werden. Een extra pluim willen we ditmaal steken op den hoed van Bakker, die er' den geheelcn wedstrijd, maar speciaal na de rust, goed in was. Met Koster vormde hij een sterk deel der verdediging. Als dit het resultaat is van ernstige training, dan willen we daarvoor èn Bakker èn Mr. Magner de eer niet onthouden, die hun toekomt. De voorhoede speelde nog niet op volle kracht. Kwam dit deels door hel feit, dat Houtkamp de eerste helft noodig had om zich eenigszins aan te passen, voor een ander deel kwam dit door liet onfortuinlijke spel van Visser, wien nu letter lijk niets meeliep. Hij zwoegde als vanouds, doch bereikte veel minder dan we van hem gewend zijn, Den besten speler uit de voorhoede vonden we Boekelaar. Hij toonde zich handig en snel en is werkelijk een aanwinst voor Stormvogels, Olden burg, die toch maar weer rechtsbuiten speelde, was niet zoo goed hij kreeg o.i. ook nog te weinig, te doen maar toch verre van onvol doende. Biinkhoff hebben we weer eenige keeren achter een through-pass aan zien loopen als in den ouden tijd, met dit onderscheid, dat hij ze toen benutte en thans, door een ietwat weifelende start, iets te laat kwam. Als hij dit weifelen af leert, zal hij in Houtkamp zijn mannetje gevonden hebben, daar deze bovengenoemde kunst aardig verstaat. De doelpunten werden gescoord door Hout kamp en Biinkhoff, die er elk twee voor hun re kening namen. Vooral de kopbal van „old John" was keurig! D. F. C. is ons vooral in de tweede helft niet meegevallen. Het scheen wel, of de heeren voor rust al hun kruit verschoten hadden. In de voor hoede waren alleen Van Dam en Ruys zoo af en toe gevaarlijk. Van hun medespelers en van de middenlinie ontvingen ze echter weinig steun. In de achterhoede was Lebret de man. Van Gent kon weinig aan de doelpunten doen. Scheidsrechter was de heer Van Dijk. Voor de rust leek hij ons minder op dreef dan daarna. De wedstrijd werd gespeeld tusschen de volgende elftallen: Van Gent Diepenveen Lebret Huyzer Litz Donker Kalis Ruys Van Gent Van Dam Versluys. mooie kansen, maar benutten ze niet. Het eerste doelpunt ontstaat pas, wanneer Visser gehaakt wordt en Houtkamp de penalty benut (1U). D. F, C. trapt af, maar brengt het niet ver, Koster en Haak staan solide te backen en ook Bakker is best op dreef. Voeg daarbij, dat Slruya en Snoeks ook stukken beter spelen dan tegen R. C. H., dan is het te begrijpen, dat Thyssen zijn werk wel afkan. Niet alzoo Van Gent. Bij een Stormvogels-aanval geleid door Biinkhoff tracht hij door uitloopen te redden, maar dit mislukt: Akelig kalm rolt de bal in 't net (2O). Een minuut later is het wederom Biinkhoff, die na een keurigen voorzet van Bakker den bal met het hoofd in 't net werkt (30). D. F. C. tracht de eer te redden, maar haar aanvallen zijn daartoe te zwak, zoodat ze met gemak door Koster c.s. worden afgeslagen. Die van Stormvogels zijn heel wat gevaarlijker, al dient erkend, dat het Stormvogels-doel op hel nippertje ontsnapte, toen Van Dam tegen de lat kogelde. Houtkamp beantwoordt deze vriende lijkheid door een vierde doelpunt na goed werk van Snoeks en Biinkhoff (40). Zelfs voegt Visser nog een vijfden goal aan dit totaal toe, maar Van Dijk heeft buitenspel ge constateerd. Alzoo won Stormvogels haar eersten thuiswedstrijd met 40. PLAATSELIJK NIEUWS. Boekelaar Visser Houtkamp Biinkhoff Oldenburg Bakker Snoeks Struys Koster Haak Thyssen. Koster heeft den toss gewonnen, zoodat D.F.C. mag aftrappen. Na eenig heen en weer getrap onderneemt D. F. C. den eersten aanval, Ruys schiet hard in, maar Thyssen staat op zijn plaats. Een volgende aanval levert reeds een corner op. Eenige seconden blijft de bal voor 't Stormvogels- doel hangen, maar doet Haak het leder naar de andere helft verhuizen. Hier brengt de Storm vogels-voorhoede er nog niet veel van terecht. Houtkamp speelt nog veel te langzaam en ook de twee andere leden van het, binnentrio falen nog al eens. De bezoekers blijven iets sterker. De Storm vogels-verdediging staat echter pal. Bovendien blijken de schutterstalenten der Dordlenaren niet zoo groot te zijn, zoodat 'doelpunten uitblijven en eenige corners het voornaamste resultaat zijn. Na één dezer schiet Ruys uit een goede positie hoog over de lat. Als er ongeveer 20 minuien gespeeld is, doet de Stormvogels-voorhoede zich meer gelden. Snoeks, Struys en Bakker steunen goed, zoodat Visser c.s. moeten aanvallen. Lebret is echter een groot struikelblok, die in menige moeilijke situ atie redding brengt. In laatste instantie blijkt ook Van Gent betrouwbaar. Een schuiver van Vissei werkt hij prachtig corner. Even later beproeft Houtkamp de soliditeit van de lat. D. F. C. gaat dan weer een paar corners for- ceeren. Donker krijgt uit één dezer een pracht kans, doch mist onbegrijpelijk. Nog een gevaar lijke situatie ontstaat, wanneer een voorzet van Kalis, welke door vriend en vijand gemist wordt, bij Versluys belandt. Deze schiet echter veel te zacht in en de kans is verkeken. Tegen het -einde der eerste helft wordt Storm vogels veel sterker. Zoowel Boekelaar als Olden burg ondernemen enkele snelle rennen, waarbij laatstgenoemde tot tweemaal toe „genomen wordt. Als hij via goed werk van Snoeks en Struys voor de derde maal de verdediging achter zich laat, schiet hij in plaats van voor te zetten. Tenslotte komt dan toch het verdiende doel punt. Houtkamp geeft netjes aan Biinkhoff over, die thans geen fout maakt, doch buitenspel bleek te slaan. Als Van Gent dan nog schoten van Boe kelaar en Houtkamp heeft gestopt en Ruys een- maal naast de paal en over de lat heeft geschoten is het rusten. De tweede helft begint hoopvol. Van den aftrap nf gaat Oldenburg er vandoor. Hij zet mooi voor T doel, waar Visser alleen voor Van Gent de kans van den dag krijgt. Hij talmt echter en de kans is verkeken. Direct daarop krijgt Oldenburg zelf een kans tot doelpunten. Hij schiet echter in T zijnét. De derde kans geeft Visser aan Biink hoff. Ook deze benut haar niet, want hij schiet naast. Alzoo gaan drie kansen in even zooveel minuten verloren. Na dit Stormvogels-offensier volgt een Dorsche tegenaanval. Van Dam wringt zich langs diverse Stormvogels, en geeft tenslotte Versluys een kans. Deze zoekt het doel echter te hoog. Er volgt nu een periode van voortdurend Storm- vogels-overwicht. Vooral Boekelaar is geducht op dreef. Houtkamp IJMUIDEN. Voor den Kantonrechter te Haarlem verscheen deze week een vrouw van hier, die haar kleine kindje meegenomen had. Haar werd ten laste gelegd, dat zij met de Kamerverkiezingen niet gestemd had. De juffrouw zeide dat zij in een school alhier gestemd had. Haar naam kwam echter voor op de lijst der niet-stemmers. He,t O. M. vroeg daarop vrijspraak, op grond dat het wettig en overtuigend bewijs niet gele verd was, waarop de Kantonrechter de juffrouw vrij sprak. De juffrouw vroeg daarop, wie haar de schade vergoeding van reiskosten betaalde, maar de Kantonrechter antwoordde, dat de wet daar niet in voorziet. IJmuiden als Badplaats. Uit IJmuiden schrijft men aan de Maasbode: Bij de intrede van het herfstseizoen, waardoor het vreemdelingenbezoek aan onze plaats tot vrijwel nihil wordt teruggebracht, heeft het reden de vraag te stellen of de actie, welke gevoerd werd in IJmuiden als badplaats meer bekendheid geven, lot tastbare resultaten geleid heeft. En deze vraag kan met alle stilligheid beves tigend beantwoord worden, waartoe verschillende factoren hebben mede gewerkt. Reeds voor een paar jaar werd door een bezit ter van een passagiersmotorboot op eigen initia tief geregeld verkeer tusschen de sluis en het zeestrand ingericht, waardoor men voor een paar centen een gang langs den zooveel langeren weg rond de visschershayen kon uilsparen. Deze on derneming had zooveel succes,vdat dit jaar een tweede grootere boot en op zeer drukke dagen tijdelijk een derde boot in dienst gesteld moest worden. De andere, reeds langer bestaande, overzet- dienst met vlotten aan den kop der visschersha- ven werd gemoderniseerd en in een motordienst omgezet, waardoor, het verkeer vlugger kon plaats vinden en de baadïustigen sneller het strand kon den bereiken. Op sommige mooie Zondagen wa ren er duizenden vreemdelingen. Het eenige be staande badpaviljoen was doorloopend bezet met gasten. Een motordienst te Amsterdam, die begreep in welke richting het verkeer zich ontwikkelde, waagde ook een kans om wat te verdienen en zette naast den bestaande geregelden stoomboot- dienst een dienst in elkander van Amsterdam naar IJmuiden-Bad, Ten gerieve der reizigers voer de boot rechtstreeks naar den aanlegsteiger bij de Semaphore. Uiteraard zouden alle deze ondernemende manschen met hun uiteenloopende en onderling tegenstrijdige belangen niet zooveel bereikt heb ben als niet vanuit één centraal punt medege werkt was om systematisch de aandacht op onze plaats te vestigen en op dit gebied is door de in het vorig jaar opgerichte vereeniging IJmuiden's Bloei zeer mooi en nuttig werk gedaan. Zij toch verspreidde een keurig boekje met foto's van de ^plaats en omgeving met het prachtige gemeente park „Velserbeek"; zij wees op de aantrekkelijk heden dezer plaats met zijn vischhallen, sluizen, mooie wandel- en rijwielwegen; het in- en uit varen der koopvaardij- en visschersvloot; allemaal zaken, die men op vele andere badplaatsen mist. Voor het verkrijgen van adressen van pensions, klopte men bij de vereeniging niet tevergeefs aan, terwijl zij vooral keurig bewerkte wegwijzers plaatste om het verkeer te vergemakkelijken. Door de re^ds aangekondigde uitbreiding van spoor- en autobusdienst bestaat er vrij groote ze kerheid, dat het vreemdelingenbezoek het volgend jaar nog beduidend grooter zal zijn. Doch om dien grooterren trek naar hier te be houden, zullen er nog verschillende heusch niet onbereikbare verbet»2ringen moeten komen, zooals het vergrooten van de rijkssteigers voor het in- en ontschepen van passagiers; het maken van een jachthaventje, waardoor de bezitter van motor en zeiljachten een rustige en veilige ligplaats krij gen; het bouwen van een grooter badpaviljoen, nabij het strand; bet verbreeden van wegen voor autoverkeer, enz. enz. Deze dingen kunnen natuurlijk niet allemaal te gelijk verbeterd of aangebracht worden, maar moeten langzamerhand hun beslag krijgen. Het volgend jaar zal spoedig leeren of de trek naar hier voorbijgaand was dan wel blijvend zal worden. I Nutsspaarbank 3,IJmuiden'' Gedurende het 3de (kwartaal 1925 werd ingelegd: De Inbraken. Over de inbraken kunnen wij nog melden dat gebleken is, dat bij den landbouwer Braam nabij de watertoren nog een groot dorschkleed was ge. stolen, ook door de twee inbrekers. Dit kleed i: door de politie in den Velserpolder teruggevon den. Bij het onderzoek is gebleken, dat een der da. ders, O. uit Purmerend, nog nooit met de politie in aanraking is geweest. Hij was te IJmuiden op zoek naar werk en is toen in 't Koning Willems huis, waar v. cl. Gr., (die toen op een stoomtraw ler voer) logeerde, met dezen in kennis gekomen. Van d. Gr. heeft hem toen weten te bewegen om uit inbreken te gaan. Onze politie heeft zich in deze zaak in haar geheel zeer actief getoond, daar verscheidene agenten zich vrijwillig aanmeldden, om nacht dienst te doen. te IJmuiden te Velseroord f 23.798.47 6.510.89 f 30.309.36 Terugbetaald werd:'" te IJmuiden l b, te Velseroord t f 10.125.06 2.208.63 Meer ingelegd dan 'ferirgbetaald Op 1 Juli 1925 bedpoeg het te goed der inleggers Op 1 October 1925 alzoo Uitgegeven werd .en 46 nieuwe boekjes. Het laatst uilgeg even boekje droeg het nummer 598. Posterijen. Wij ontvingen hjet bekende boekje vermeldende de posttarieven,, enz., zooweJ. voor binnen- als buitenland. Het is. een handig boekske, dal voor het luttel bedrag; van 10 cents aan de postkanto ren verkrijgbaar its gestéld. Velen die met post zaken te maken' h ebben, kunnen daaruit hun ken en Biinkhoff krijgen ^enige nis van de tari/jvjen benutten. VELSEROORD. Opening NijverheidsavondschooL Donderdagavond had in het gebouw der Nijver- heidsschool de opening van den nieuwen cursus plaats. Deze ging met eenige plechtigheid ge paard, omdat, zooals men weet, deze school van de gemeente overgenomen is door de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland. Onder de aanwezigen merkten wij op den specteur van het Nijverheidsonderwijs, den heer G. A. Groote Haar te 's Gravenhage, de raadsle den Sluiters en Bosman, den gemeente-secretaris, den heer J. Kostelijk. De voorzitter der Vereeniging, de heer D. Bais Jz., opende de bijeenkomst en heette de aanwezi gen welkom, waarna hij het woord gaf aan den inspecteur, den heer Groote Haar. Spr. zegt met genogen aan de uitnoodiging ge volg te hebben gegeven, temeer omdat spr. daar mede de gelegenheid heeft de beteekênis dezer school uiteen te zetten. Tot dusver was hier in de gemeente een Bur geravondschool, die echter werd opgeheven. Deze Nijverheidsavondschool is een herleefde school, gestoken in een nieuw kleed, een vernieuwde vorm van het oude. Spr. is van meening dat de oude Burgeravondschool voor vele jongens een zegen is geweest en spr. brengt een eeresaluut aan hen, die het onderwijs daar gegeven hebben. De eischen der techniek echter, voor de lokalen, de leermiddelen enz. hebben bewerkt dat de school dezen avond in den nieuwen vorm her opend wordt. Wat is het doel dezer school? Aan de jongens, die overdag in winkel en bedrijf werkzaam zijn, die ontwikkeling bij te brengen, dat ze nuttige ambachtslieden worden. Spr. zet dan uiteen wat de jongens zullen leeren, als het goed lezen van een teekening, het maken van eenvoudige afme tingen, voorts eenige elementaire constructieve kennis, rekenen, wiskunde, Ned. Taal, werktuig kunde. Spr. gelooft dat een cursus van 5 jaar een vruchtbare tijd voor de jongens zal zijn en dal op onmerkbare wijze, zonder lessen, ook de ka rakters der jongens zullen worden gevormd. Spr. zegt ook nog om een andere reden ver blijd te zijn over deze heropening en wel om het bestuur, Spr. heeft toch de toewijding en energie der bestuursleden leeren kennen en waar zij een bloeiende ambachtschool besturen, heeft spr. van de avondschool de beste verwachtingen en kan hij het 'bestuur met de aanwinst van harte gelulc- wenschen. Spr. zegt dat 't beste zal zijn de critiek over het onderwijs te laten' heengaan, critiek van buiten toch kan niet anders dan bevruchtend zijn. De ervaring uit het dagelijksch leven lean van groot nut voor de school wezen. Spr. richt zich dan lot directeur en leeraren en wenscht ook hen geluk met deze school. Het is een mooie taak jonge menschen te leiden en spr. hoopt dat ze daarvan veel voldoening zullen hebben. Zich tot de jongens richtende, zeide spr. dat het een verblijdend teeken des tijds is, dat er bij de groote malaise, die er is, gebrek is aan ge schoolde arbeidskrachten. Spr, zegt dat het hem daarom verheugt, dat zich ruim 130 jongens heb ben aangemeld, wat een groote voldoening is voor de vereeniging en ook voor spr., die zijn medewerking mocht verleenen. In deze gemeente, waar veel industrie is en hard wordt gewerkt, is het verblijdend dat er zooveel lust voor dit onderwijs is. Spr. hoopt dat de jongens niet lust en toewij ding de lessen zullen volgen en vooral trouw in het komen zullen zijn Spr. verklaart de school voor geopend en wenscht dat ze tot in lengte van dagen zal groeien en bloeien. De directeur der school, de heer H. J. Zeeman, neemt dan hel woord. Spr. zegt niet te behoeven te zeggen, dat hij op den steun van het bestuur en de leeraren kan rekenen. Spr. wil zich ook tot de jongens richten en is verblijd over den moed en de lust der jongens, dat ze hier 's avonds na hun dagtaak willen komen. Spr. zegt dat we hier wonen in een havenplaats en als hij de booten hoort fluiten, denkt hij er aan, dat van de brug tot de machinekamer mannen met koppen noodig zijn, die moeten kennen wiskunde, meetkunde, werk tuigkunde, taal enz. En kennis van al deze vakken is noodig, want als er een vak verwaarloosd wordt, lijden de andere daar onder. Het verheugt spr. daarom, dal ruim 60 procent der jongens zich eigener beweging hebben opgegeven. De voorzitter dankt den inspecteur voor zijn rede en spreekt de wensch uit dat het bestuur dezer school tot volle tevredenheid gevoerd zal worden. Spr. richt zich dan tot de leeraren en hoopt dat de samenwerking uitnemend zal zijn. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. VELSEN. Voor onze groote meisjes. Voor onze groote meisjes beginnen half October weer naai- en knipcursussen in verschillende scho len dezer gemeente. Hoe meer de meisjes vóór haar huwelijk in verschillende beroepen en be drijven werk vinden hoe noodiger het is, dat ze de onmisbare handigheid en kennis in naaien en knippen en verstellen op deze lessen opdoen. Hoeveel en hoe netjes ze leeren knippen en naaien hebben velen gezien op de tentoonstel ling in April van dit jaar in de school van den heer Kleefstra te Wijkeroog, waar het gemaakte goed keurig was uitgestald en vele leerlingen in keurige eigengemaakte blouses, rokken en ja- pannejtes rondwandelden, 't Volgend jaar hopen we weer in een andere school zoo'n tentoonstel ling te houden. En nu moeten alle meisjes komen, voor nie mand is er beletsel: er wordt op vier scholen les gegeven op middag- of avonduren. Er is dus voor ieder wel een tijd, dat ze vrij is en komen kan. Voor de meisjes, die de ondergoedcursus al ge volgd hebben, zal bij voldoende deelname, een vervolgcursus gegeven worden. De kosten zijn geen bezwaar: minvermogenden mogen kosteloos 't onderwijs volgen. En wie de katoen en de stof niet kan betalen kan ook die op aanvraag kosteloos of voor kalven prijs krij gen. Niemand behoeft weg te blijven, laat dus ook niemand wegblijven. Laat ieder zich aanmelden op Dinsdag 6 October a.s., waar zegt de adverten tie in dit blad. - Er wordt thans jacht gemaakt op snoeken, die in den vijver van „Velserbeek" verblijf hou den. Nadat er een paar met netten gevangen wa ren, heeft de jager, Jb. de Vries, er een geschoten, die het aardige gewicht van 8 pond had. BOUWVERGUNNINGEN. - Door burgemeester en wethouders van Velsen zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: Aan de firma Wijker en van Pel, te IJmuiden voor 2 woonhuizen en een woon- en winkelhuis aan de Cornells Drebbelstraat, aldaar. Aan de firma Zijp Hamburg, te IJmuiden, voor een winkelhuis met 2 bovenwoningen aan de Zeestraat, aldaar. Aan W. van Heijst, te Driehuis, voor een dub bel woonhuis aan den Zeeweg, te Velseroord. Aan M. J. Rolvink, te Velseroord, voor 83 woonhuizen aan den Velserduinerbuurlweg, de de Ruiterstraat, enz., aldaar. - Onder voorzitterschap van den districtsbe stuurder den heer H. Albers, hield de afd. Velsen van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeider^ Maan dagavond een uitstekend bezochte ledenvergade ring in „Bloemoord". Van den heer P. J. Honig was een brief inge komen, dat hij op medisch advies moest bedan ken als voorzitter. De heer Albers deelde mede, dat door het be stuur een brief aan Honig was gezonden, waarin hem dank wordt gebracht voor het vele werk door hem in het belang der organisatie verricht en een spoedig herstel gewenscht. Algemeen was de vergadering van meening dat de papier-industrie in den vereenigingsraad een vertegenwoordiger moest hebben, waarom dan ook de afdeeling den secretaris Douwstra candi- daat voor dit lichaam stelde. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J, Stark die zich voor de functie van voorzitter zal be kwamen. Na een inleiding van den heer Albers over de te voeren propaganda-commissie in het leven ge roepen waarvoor zich een flink aantal leden op gaven, die de zaak met ernst ter hand willen ne men. Het afd, bestuur ontving opdracht nogmaals bij het hoofdbestuur aan te dringen op een spoedige beslissing inzake het organiseeren der arbeiders van het Hoogovenbedrijf, dit stagneert nog steeds, tot schade der betrokken arbeiders. Op de klacht van enkele leden, aangaande het saboteeren der 48-urige werkweek, antwoordde de heer Albers, dat te dezer zake door het N.V.V. een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Hl. Dbl. DRIEHUIS. Doordat het voorwiel van een auto van een Amsterdamsche vischhandel een lekken band kreeg, raakte de chauffeur het stuur kwijt en reed tegen het hek op van het Missiehuis aan den Driehuizerkerkweg. Een boompje en het hek werd vernield. De aanrijder zal de schade vergoe den. SANTPOORT Ouderavond schopl F. Woensdag jj, had bovengenoemde Ouderavond plaats in het schoolgebouw te Santpoort. Hoewel een belangrijke aangelegenheid op de agenda was geplaatst, n.l, „Oprichting van een U. L. O. school, was de opkomst niet groot. Het hoofd van de school, de heer Dekker opende de bijeenkomst begon met er aan te herinneren dat pl.m. 12 jaar geleden reeds pogingen waren aangewend om tot stichting van een U. L. O.-school te ko men, welke pogingen toen niet slaagden. Thans is de situatie aan school F weer veel verandert, toch is spreker eenigszins pessimistisch gestemd voor het plan en waarschuwt hij de aanwezigen niet te licht over het U. L. O. onderwijs te denken. De kinderen die dit onderwijs willen volgen moeter. over goede hersenen beschikken, daar de exa mens van dit instituut elk jaar zwaarder worden. Hierna geeft hij de vergadering gelegenheid zich uit te spreken, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. Men komt tenslotte tot de conclusie dat een U. L. O. school voor Santpoort zeer ge wenscht is en draagt men den secretaris van de Ouder-commissie op een adres aan B. en W, te zenden, waarin op de stichting van genoemde school wordt aangedrongen. Tot leden der Gudercommissie worden de aftredenden Prof. Dr. G. v. d. Bergh van Eysinga en D. Klaij herkozen. Na eenige interne besprekingen sloot de voorzit ter de vergadering met den wensch dat het adres het gewenschte resultaat op zal leveren en de U. O.-school spoedig zal verrijzen tot nut van de Santpoortsche bevolking. Zondagavond trad onze tooneelvereeniging „Varia" voor het eerst in dit seizoen op in „Zo- merlust". Over belangstelling had de vereeniging op dezen openingsavond zeker niet te klagen, daar de zaal zoo goed als geheel bezet was. Geen wonder dan ook, dat voorzitter der vereeni ging bij de opening over dit heugelijke feit zijn vreugde uitsprak. Als openingsstuk voerde „Varia" op „De Mes- kien", een tooneelspel in drie bedrijven van Er- nest W. Schmidt. Dit tooneelspel, speelt zich af in Antwerpen, in de groote handelswereld. De Meskien, staande aan het hoofd van een groote handelszaak, daarin gekomen door erving, is met den loop van zaken niet voldoende op de hoogte om alles in de finesse te volgen. Zijn procuratiehouder, Marter is daarentegen in de zaak goed ingewerkt, daar hij. al jaren in betrekking is. De Meskien nu, wil in zaken, de meerderheid van zijn procuratiehouder niet erkennen, en doet door onzaakkundigheid en domheid dingen, die hem onherroepelijk naar den afgrond voeren. Dit verdriet Marter, zijn procuratiehouder en bij dezen rijst het plan om zijn patroon nog vlug ger naar het verderf te leiden, om daarna op de puinhoopen van het oude gebouw een nieuw op te richten, door middel van een naamlooze ven nootschap, waarbij hij dan heimelijk hoopt zelf aan het hoofd daarvan te komen. Om echter grooter zekerheid van succes te heb ben, wil hij de dochter van de Meskien, Louise tot vrouw hebben. Het gelukt Marter volkomen om de eens bloei ende zaak naar beneden te halen, doch niet om een nieuwe op te richten, evenmin als om Louise te winnen. Louise heeft Marter doorzien en wil niet op zijn unfaire voorstellen ingaan om een accept te teekenen, waardoor Marter in de plaats van haar vader komt te staan, die inmiddels gevlucht is. Ook zij verlaat de zaak, na Marter precies ge zegd te hebben hoe zij over hem denkt en laat de verdere regeling aan haar advocaat over. Dit tooneelspel stelde aan de vertolkers van de hoofdrollen groote eischen. 't Mag daarom gelukkig heeten, dat de vereeniging haar regis seur, den heer De Groot, bereid had gevonden den titelrol, die al bijzondere zware eischen stel de, te vervullen. De heer De Groot voelt zich op de planken thuis. Zijn geheele optreden getuigde .van een groote zelfbewustheid en een volkomen begrijpen van zijn rol. Zijn rustig spel 2- len, zelfs, als hij geen woord had te éoJJ? alles toonde, dat hij is aanleg. „Varia" mag zich dan ook gelukkig' ten hem haar regiseur te kunnen noemen. Mej. Menet trad in de rol van Louise vo eerst bij „Varia" op. Zooals zij de docht H .,De Meskien" weergegeven heeft, bew^ voor „Varia" een groote aanwinst té wees 2'jn. Ni haar zagen wij met genoegen den heer N .1 ham als Marter, aan het werk. Dat gen beer een der beste krachten van „Varia"0' wisten we, en Zondag heeft hij ons dit opnieuv,u wezen. Hij was de sluwe, listige zakenman dj een duivelsch genoegen in schepte zijn pJj| naar den afgrond te helpen. De bijrollen waren eveneens in goede h- J gelegd, zoodat de eerste uitvoering als zee J slaagd mag worden aangemerkt, r Aan het slot werden den daraes-medespele J en den regiseur bloemen aangeboden. ntï SANTPOORT. Dinsdagmorgen sprong vin een vriC| auto de voorband. De chauffeur gerut daardoor de beheeriching over zijn j|U| kwijt, reed een jong aangeplant boomD omver en „strandde" tenslotte op het h» van het Missiehuis. Bij onderzoek bleeh vooras ook nog gebroken te zijn, Naar we vernemen wordt er op en 25 October a.s. een bazar ten baW „Soli Deo Oloria" gehouden in „Zom%< De bibliotheek in de beweerscW is gisteren weer geopend. Naar men ons mededeeld, heeft de boekte iijst een aardige uitbreiding ondergaan INGEZONDEN. DE VLAGGENDAG van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- Vacantiekolonle Hoewel dit jaar wat laat, komt de afdeeling va het Centraal Genootschap op Donderdag 8 Octk met haar jaarlijkschen collectedag tot de inwocj der Gemeente Velsen en verzoekt daarbij döo. misbaren steun van allen. Ons 'werk achten we genoegzaam bekend r,) geburgerd; ieder weel dat er veel zwakke kinde; zijn, die de uitzending naar een der kolonicbii van het Genootschap dringend noodig hebben, (i staan ruim 40 op de lijst), terwijl onze iinan'ci lang niet toereikend zijn. Minstens moeten Wf de a.s, najaarsverpleging een groep van 10 j kinderen uitzenden naar Heelsum, en dit is dan leen mogelijk, als de opbrengst van den VLAGG! DAG voldoende is. Voor veel andere noodige en nuttige zJ werd reeds door U geofferd, we vragen met ij moedigheid eveneens Uwe bijdrage voor J zaak, terwille van HET ZWAKKE KIND, Het Bestuur: P. C. DE WEERDT, Velsen, Vnorzil MEJ. C. RAAT, Wijkeroog, Penningnw B. LAVOO, Velseroord. MEVR. LIST, IJmuiden. IJ. J. REITSMA, Velseroord, Secrela Jongedames, die ons willen behulpzaam i met collecteeren, gelieven zich op te geven i een der genoemde adressen. MALLE GEVALLEN. „Een spoorhalte achter de b Voor de verbetering in den treinenk^m Haarlem en dus ook op aansluitingen naai ,\a sterdam zijn we de Spoorwegen dankbaar. Da niet van. En voor de plaatsing van de halte Om zullen de Oostelijk en Zuid-Oostelijk van om t genwoordig station wonende ingezetenen oaj twijfeld ook dankbaar zijn. Alleen de vraag: „Waarom de halte geplu aan de Noordzijde van de spoorbanen, oiscio naar we meenen aan de Zuidzijde plaats noeg was, We vreezen dat het dikwerf zal vooiko: dat reizigers, die aan de halte Oost willet stappen voor de gesloten spoorboomen zullen I zien hoe hun trein voorbij gaat en vertrekt, f zij kunnen medekomen. De spoorboomen WK bijtijds gesloten worden uit een oogpunt van ligheid. Laat men nu de treinen wachten op: de boomen staande menschen de meestee schen komen op het nippertje dan zal bf! i onthoud aan de halte Oost te veel minutentó Als leek lijkt ons de plaatsing van de haltü de Noordzijde, vanwaar niemand den lrei;|ï bereiken, niet practisch op zijn zachtst uilgP NIEUWE UITGAVEN. Geïll. Gemeenteblad, dir.-uitgever H. C.' te 's-Gravenhage. Het nr. van September k De ramp te Borculo; Amstelo damiana; Dei bosch, Het driehonderd-jarig bestaan van H: veen; Vervlogen jaren; Bouw_ en uitbreic vraagstukken van Londen; De Nood in de W 6che Venen. Nijverheid en Handel, Maandblad van de M m Koophandel en Fabrieken voor Haarltr, Omstreken. Het September-nr. bevat: Ui Kamer; Verplichte winkelsluiting; Eenige o; kingen over de huidige middenstandsbewij Een te veel aan middenstanders?; Uitvoerbi Jaarbeurzen, tentoonstellingen, congressen; i torisch overzicht der electriciteitsvooraö I Waarschuwing. POSTERIJEN. Postkantoor te IJmuiden Lijst van onbestelbare brieven en^ brieik»" van welke de afzenders onbekend zijn, BRIEVEN BINNENLAND. 1. de Graaf froukje, Westste»» 2. Huppertz, u., 3. de Lange, Huize» 4. Raad van Arbeid, f; 5. Riedeman A., 6. Slager, .j 7. Singel 364, JJf"1' briefkaarten binnenland, 8. v. Duin B., 9. Goossen M. J., 10. Herben A., 11. de Jong M., 12. Rexwinkel, 13. 14. 15. brieven buitenland 17. Baker R. S., 18. Bengtssan, 19. Birger Lnd., r:ve 20. Gill A., f 21. Kunstenaar, -;l' i/aj( 22. Mulder E. W., AND briefkaarten buitenland 23. v. Driel, a f Amst«: IJ® den Roti* ?f ?7 ?7 Bron Heb'» Cu*3

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2