OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. LATER ONDERZOEK. De Burgemeester van Velsen brengt ter kennis van de verlofgangers Hendrikus Johannes Havj>r, Petrus Min, en Gerardus Verhoef der lichting 1916, bchoorende tot verschillende Regimenten, Gerrit Zweeijp, 1918b, 21ste Reg. Infanterie, dat zij op Dinsdag, 3 November 1925, vóórmiddags 10.30 uur, aanwezig zullen moeten zijn te Beverwijk in de Fröbelschool aan de Peperstraat, tot het on dergaan van het onderzoek, waarvan hen dit jaar uitstel werd verleend. Afgifte toegangsbewijzen voor tooneelvereenigingen en andere vermakelijkheden. Burgemeester en wethouders van Velsen bren gen ter openbare kennis, dat de afgifte van toe gangsbewijzen voor tooneelvertooningen en an dere vermakelijkheden, waarvoor ingevolge de betrekkelijke verordening belasting verschuldigd is, na 1 October 1925 plaats heeft ten kantore vail den gemeente-ontvanger, Stationsweg te Vel- seroord. Velsen, 30 September 1925, Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN In de plaats van den heer Chr. Bartels te Driehuis, die voor zijn benoeming tot leeraar aan de Nijverheidsavondschool alhier heeft bedankt, is benoemd de heer P. Pijpers, leeraar aan de Bakkersschool te Amsterdam. De halte IJmuiden-Oost is gereed gekomen en met ingang van morgen zullen de treinen daar stoppen. Het perron is aan de Kanaalzijde en er is een nog wel wat klein wachthuisje geplaatst, Aan dit buisje staat aangegeven op welke tijden de treinen van hier vertrekken. Gisteravond hebben we in Thalia een op voering, door het ensemble Solser en Hesse, van het volksspel „De Vierkante Pot" bijgewoond, We juichen het toe dat de series bioscoopvoorstel- lingen van tijd tot tijd eens onderbroken worden door 'n tooneelavond, waar niet alleen slechts kring van leden toegang heeft. En al geven we direct toe dat zeer zeker van een eerste-klasse stuk meer verheffende invloed uitgaat, wij geloo- ven toch dal ook een stuk als dit ongetwijfeld van veel meer beteekenis is voor de verheffing des volks, dan het meest schitterende bioscoop- nummer, Tenminste, als de tooneeislukken niet, zooals ze inderdaad in dit genre wel zijn voorge komen, degenereerend zijn. Doch, ondanks den wat ruwen titel, is dat niet het geval met „De vierkante Pot". Integendeel, wij gelooven dat dit stuk, in zijn soort, zeer goed is. Het verplaatst ons midden in het Jordaansche volksleven, door Is, Querido zoo bekend gewor den, met zijn woeste hartstochten en teeder ren- liment. Zuiver realisme. Maar als een schrijver dat zoo weet te teeke- ncn dal, door den ruwen bolster heen, de blanke pit'lokt, dan verheft dat realisme. En we meenen dat de schrijver daarin geslaagd mag heeten, met dit stuk. We gelooven bovendien dat het stuk ook zeer goed gespeeld werd, zoodat de uitvoering een suces was. We weten niet of dit ensemble dezen winter nog vaker te IJmuiden komt, maar we zullen het gaarne opnieuw zien, als de keuze van stuk niet daalt. De zaal was, althans beneden, vrijwel bezet. en S. Bail; P. J. de Korte en A. J. Medik; P. v. d. Velde en C. J. Riedijk. Oetrouwd: A. P. Brouwer en Jan netje Oriekspoor; H. Visser en M. Olden burg; D. van Noordenne en J. Scholder; O. J. Voerman en H. Basstra; A. J. v. d Wees en M. K. Rijke; W. J. Stek enO.M. Ruig; P. J. Dekker en F, balm; A. F. F. Orimmink en A. M. Berkhout. Oeboorten: O. Oldenburg-Mulier z.; A. SteenbeekKorridor d.; F. PorckOor kei z.; FI. C. M. Dominicus—Springveldz.; J. Blok—van Lommen z.; A. de Vries— Jongejans z.; M. E. Voorthuijzen—Oroene wild z; T. A. Kraak—Pirovano d ;A. van Alphen—Zandbergen d.; O. W. J. v. Duijn— Ooes d; A. Schu-rhuis—van der Meulen z. Overleden: Fokeitje Jagersma, 81 j., wed. van B. Koper; Jaapje Westerwal, 7 j., zoon van J. Westerwal en A. Mijzen; Christiaan Westerwal, 9 m., zoon van A. J. Westerwal en A. E. Huijsing; Engelina Stam, 21 j., ongeh., d. van A. Stam en M. Mulder; Daniel Johannes Stapper, 67 j., echtgenoot van P. C. Botlerop; Jan Broek, 23 j., ongehuwd; Abeltje Johanna Bolland, 44 j., echtgen. van Cornells Schippers; Arie Hendriks 83 jongehuwd. SPORT. SANTPOORT. Voor het examen van apothekers-assistent slaagde o.a. onze plaatsgenoot, de heer R. A. van Brussel. Woensdag f.1. slaagde te Wageningcn voor het examen Leeraar in Bijenteelt de heer J. de Meza te Santpoort-station. Als tijdelijk onderwijzer aan de openbare agere school, Ier vervanging van Mej. Wiche- rink te Beverwijk is benoemd de heer E. v Zoest e Driehuis. Gisteravond kwam de afd. Santpoort van „Volksonderwijs" in huishoudelijke vergadering bijeen. Na een uitvoerige behandeling van den beschrijvingsbrief, werd de kwestie van de op richting eener Chr. School onder de oogen gezien. De afdeeling zal naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad in hooger beroep gaan bij Ged. Staten. Tot afgevaardigden naar de algemeene verga dering werden gekozen de heeren Bartelsman en Van Niftrik. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De ramp te Borculo en De Kalkzandsteen. Een verklaring van Jhr. Ir. R. de Muralt, Burgemeester van Borculo. Stoomschip gestrand, Het Fransche stoomschip Claudius Magnin, thuisbehoorende te Bayonne, is gistermorgen 7 uur tijdens dikken mist nabij Egmond gestrand. Twee sleepbooten uit Helder kwamen spoedig aan, maar het schip is gistermiddag 6 uur bij hoog water op eigen kracht vlot gekomen. In een poging om het schip vlot te brengen, is het anker spil beschadigd, terwijl stuurboordsanker en 30 vaam ketting plus het werpanker verloren gingen. Het schip bekwam verder geen schade. Het is gisteravond 8 uur alhier aangekomen. VELSEROORD. Dam wedstrijd. Donderdagavond a.s. 8 uur geeft de heer J. W. van Dartelen, kampioen van Haarlem en Omstre ken in Lunchroom „Eynthoven" een simultaan seance. Reeds veel deelnemers hebben zich daar voor aangemeld. Voor de leden van de IJmuider Damclub een mooie gelegenheid deze leerzame seance bij te wonen. Men kan zich tot uiterlijk Woensdagavond bij den heer Eynthoven, Lunchroom te Velseroord opgeven of bij den secretaris, den heer P. Ver steeg, Willemsbeekweg 33, Velseroord. VELSEN Dinsdagmiddag is men van gemeentewege begonnen met het bijplaatsen van 10 rioolkolken in de Princen-Walraven en Ogelwichtstraten te Wijkeroog. Dit is schrijft Kenn., geen overbodige luxe, daar deze straten tot nu toe, bij overvloedigen regenval, meer hadden van een vijver dan van' een straal; al het water moest hier bijna in den grond wegzakken. Er waren slechts enkele kol ken en deze lagen zoover van elkaar, dat het niet mogelijk was, dat deze alles konden verzwel gen. In de week van 2026 September zijn in deze gemeente twee gevallen van diphtheritis voorge komen. In den vijver van Velserbeek zijn thans ook goudvisschen gebracht, vandaar de ijverige jacht op den roofvisch bij uitnemendheid, den snoek. Vrijdag hebben een 350-tal leerlingen eener H.BvS. een fietstocht naar Wijk aan Zee gemaakt. T Was een aardig gezicht al die rijwielen de pont op te zien rijden. Door Velserbeek zijn ze weer naar Haarlem teruggekeerd. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Ondertrouwd: A. Boontjes en M L. A. Badeck; P. J. de jong en L. M. Stoop; J. j. Res en A. A. M. Fatels; J. A. Mok en J. Molenkamp; L. van Leeuwen In verband met verschillende publicaties en blijkbaar naar aanleiding van mijn publicatie daartegenover aangaande gedragingen v.-n ver schillende steensoorten te Borculo in den orkaan, die niet verschillend zijn, ontving ik spontaan en ongevraagd het navolgende schrijven gedateerd 19 September van den heer Ingenieur Jhr. R. de Muralt, burgemeester van Borculo, in zijn geheel luidende: „Ik ben het volstrekt niet eens met ben, die van meening zijn, dat op grond van ervaringen te Borculo bij de j.l. ramp opgedaan Kalkzandsteen als bouwmateriaal, voor buiten- en binnenmuren, niet zou deugen. Men moet alle factoren kennen om te kunnen beoordeelen of het begeven van een muur al of niet van de steen of andere aan gewende bouwmaterialen afhangt. Als Ingenieur verklaar ik dat er m.i. te Borcu lo vooralsnog geen aanwijzingen zijn, die wettigen een afkeurend oordeel over de kalkzandsteen uit te spreken." - Het is intusschen bekend geworden, dat net geschrijf van Ir. Alph. Siebers geschiedde onder eiding van en voor de baksleenfabrikanten-ver- :eniging en het Verkoopbureau „Waalsteen Dit geschrijf waarmede de gansche pers is over stroomd, zelfs de kleinere- of plaatselijke pers en allen die met bouwen fe maken hebben zoo&ls bijv. de „Bond van Hoofden van Gemeentewer ken" ook ter opname in zijn orgaan, schriftuur en zelfs cliche's van door Ir. Siebers gepubliceerde tendencieuze prentjes, van die Vereeniging ont vingen. Genoemde Ir. A. Siebers beproeft in een nieuw stuk naar aanleiding van tegenpublicatics zijn fi guur nog te redden. Intusschen is bovenaangehaald schrijven vau den heer De Muralt, die tevens als deskundig man vanaf den eersten dag te Borculo alles waarnam, wel afdoende, om overbodig te kunnen achten aan geschrijf van Ir. A. Siebers, dat volstrekt ten on rechte en tegen de waarheid in een bepaald ma-1 teriaal tracht afbreuk te doen, verdere aandacht te schenken. Destijds, toen als disloyale concurrentie de bak- .steenvereeniging den Architect A. W. Weissmnn ;pande voor werk zooals thans door Ir. Alph. Siebers verricht, is op 28 Februari 1908 in een congres, waar de door den architect onjuist ge citeerde autoriteiten en de Nederlandsche „Staatscommissie tot onderzoek van den Kalk zandsteen" aanwezig waren, de waarheid vastge steld geworden. Het slotwoord was daar, onder algemeene in stemming: heden is het bewijs geleverd, dat van de treurige poging, ten doel hebbende onwaarheid Nederland te verspreiden ter bevordering van oneerlijke concurrentie, niets overblijft. Deze ge- heele kwestie is thans aan de kaak gesteld op de wijze zooals zulks btehoort," Thans 17 jaren later moge naar aanleiding der analoge poging in de. laatste weken, naar deze woorden ook thans precies toepasselijk worden verwezen. Men misbruikt de ramp te Borculo voor zulk een doel. De burgemeester van Borculo, die zoozeer toonde in elk opzicht het geheel en alle bijzonder heden tevens, te overzien en daarbij snel en af doende in te grijpen en te handelen, heeft ook in dit punt wat betreft Borculo gesproken en dit even duidelijk en afdoende waarbij geen „ja, maar's enz." meer te pas komen, als op bedoeld congres reeds toenmaals is geschied. Ik vertrouw dat hiermede het onverkwikkelijke werk der baksteenvereeniging en haar jongste werktuig, ten einde is en zij niet na korter of langer tijd opnieuw dergelijke pogingen onder neemt. Zulke wapenen keeren zich bovendien ten slot te steeds tegen lien die ze hanteeren. Heemstede, 25 September 1925. VAN HARDENBROEK. VOETBAL. Overzicht. STORMVOGELS—V. O. C. Morgen komen de V.O.C.-ers op bezoek. Dit 1 teekent wel niet, dat een der sterkste clubs uit de afdeeling den strijd tegen Stormvogels aan bindt, maar dat een club op het IJmuider groene tapijt verschijnt, op welker verrichtingen weinig peil valt te trekken. Zoowel in den wedstrijd op eigen terrein, als in dien op het terrein aan den Schieweg heeft Stormvogels het niet tot een sprekende overwinning kunnen brengen, hoewel het er in Rotterdam werkelijk op ging lijken, toen na 23 minuten een 30 voorsprong was ver kregen. Het eindresultaat was echter "nog slechts :n gelijk spel. Hetzelfde spelletje heeft de oude club der Hörburgers eenige weken geleden uitgehaald te gen Blauw-Wit, Ook de Stadionbewoners waan den zich reeds veilig met hun 30 voorsprong. Hier was het eindresultaat nog slechter voor de club, die eerst aan het langste eind trok. Met 43 moest ze de punten aan V.O.C. laten. Wat bovenstaande verrassing betreft, we geloo ven niet, dat de huidige Stormvogels-verdediging bereid is daaraan mee te werken. Zooals zij Zon dag j.l. op dreef was, zal het den V. O, C.'ers werkelijk zeer moeilijk vallen haar te passeeren, ondanks het feit, dat de jeugdige v. d. Eb en Groosjohan zoo hij aanwezig is werkelijk handige spelers zijn, In het verslag van Stormvo gelsD. F. C. kan men lezen, dat de verdediging onzer plaatsgenooten, vooral na de rust goed op, dreef was en dat speciaal in de samenwerking tus- schen Koster en Bakker en in de individueele prestaties van laatstgenoemde groote verbeterin gen vielen waar te nemen. De mogelijkheid bestaat, dat de voorhoede nog beter op dreef is. Houtkamp zal ongetwijfeld heb ben ingezien, dat een beetje meer ènthusiasme een kwaad kan en van een alzijdig speler als isser mag verwacht worden, dat hij, met een klein beetje meer Vrouwe Fortuna op zijn Hand ook productiever is. Zoodat wij maar zeggen wil len, dat wij een Stormvogels-overwinning ver wachten. Het elftal is als volgt samengesteld: Thyssen Haak Koster Struys Snoeks Bakker Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, Visser, Boeke- laai Stormv.-veteranenV.O.C.-veteranen Morgenmiddag van 122 uur spelen de Storm vogels-veteranen tegen hun V, O. C.-collega's. Velseroord. Een bruine portemonnaie, een zakje met brood, een hondenpenning, een hon denhalsband met penning, een bruine portemon naie met inhoud, een rood mutsje, een ring. Wijkeroog. Een doublé bril (gevonden bij den watertoren te IJmuiden), een Duitsche herders hond, een sleutel, een zilveren halskettinkje, een zwartlederen portemonnaie met inhoud. UIT HET POLITIERAPPORT. IJMUIDEN. Zondag werd zekere N. H., een Huizer vis- scher, gearresteerd wegens openbare dronken schap. De man pleegde ernstig verzet, zoodat er vier agenten aan te pas moesten komen, om hem op te brengen. De man werd tot Maandag in arrest gehouden en toen na verhoor ontslagen. VELSEN Een persoon verblijf houdende in een logement te Beverwijk werd bekeurd wegens het venten zonder vergunning. Twee personen werden bekeurd wegens het niet hebben van een achterlicht op hun auto. C, K. uit Beverwijk werd bekeurd wegens het onbeheerd laten staan van twee trekdieren. POSTER IJ EN. Opgave nieuwe aangeslotenen a. h. Rijkstelefoonnet IJmuiden. 2281. 2280. Slok W. A., slager, Wijkerstraatweg L 212, Velsen, Waard, de J., rund-, kalfs- en varkens- slagerij, Peperstraat 18, Beverwijk. 2283. C. G. van Baar, Schoenhandel en Begra fenisondernemer, Beverwijk. 2279. F. J. Frölich, Steendrukkerij, C. H. Moen straat, Beverwijk, 2280. A. F. van de Kamer, Runds-, -Kalfs- Varkens- en Lamsvleeschhouwerij, Kerkstraat 26, Beverwijk. 2271. Stoomwasscherij ,De Eendracht", (geb. Nieuwenweg), Polderweg, Beverwijk. W. F. C. II—STORMVOGELS II. Het tweede elftal heeft Zondag de eer en de 'Untjes aan Ajax III moeten laten, wat ons wer- celijk niet is meegevallen. Zondag wordt in het Wormerveersche Sport park tegen W. F, C. II gespeeld. Wij rekenen er thans op, dat de punten mee naar IJmuiden gaan. Maandagavond bestuursvergadering. Tevens om 8 uur vergadering van de elftal-commissie. Uitslagen van Zondag 27 September, PurmersteinV. S. V. terrein afgekeurd, V. S. V. II—E. G. K. 1—2 V. S. V. Ill—E. G. K. II 2—0 Voor a.s. Zondag zijn vastgesteld: V. S. V. II—D. O. A. 12 uur. V. S. V. IllSpaarndam 3 2 uur. Voor het 1ste elftal is geen competitie-wedstrijd vastgesteld. Hiervoor is een vriendschappelijke wedstrijd vastgesteld tegen Assendelft in Assen delft, te beginnen om half 3. V. S. V. Ill—E. G. K. II Onder leiding van scheidsrechter Lindhout, een nieuwen fluitist van den H. V. B., die uitstekend voldeed, stellen de partijen zich op. V. S. V. speelt met den wind mede. Spoedig blijkt V. S. V. de meerdere. Ze weet dit voor rust uit te druk ken door een doelpunt, gemaakt door den klein sten V. S. V.'er Michel. Na de rust laat Kossen het er niet bij en vergroot na 10 minuten den voorsprong. 20, Door goed verdedigen van de achterhoede, vooral van keeper Brunnig, blijft de ze stand zoo. V. S. V. II—E. G. K. Even 2 uur stellen beide partijen zich op onder scheidsrechter Hartman. V. S. V. speelt tegen den vrij sterken wind, maar is toch geregeld sterker. Driemaal achter elkaar ontsnapt het E.-doel op onbegrijpelijke wijze aan een doorboring. Voor de rust weet E. zoowaar uit 2 doorbraken te scoren (20). Na de rust komt V. geweldig op zetten, maar de voorhoede heeft geen succes, hoewel zij geregeld het E,-doel bestookt. Slechts eenmaal wordt de E.-keeper gepasseerd (21). Met dezen stand komt het einde, waar E. G. K. volkomen tevreden mee mag zijn, wijl 52 beter de verhouding had weegegeven. VISSCHERIJ. Van de 'IJmuider haringvloot kwam sedert de vorige opgave binnen de stoomlogger Dirk Ja cobus IJM, 267 met 30 last pekelharing. SCHEEPVAART. In de week van 21 tot 28 September 1925 zijn door de Noordzeesluizen te IJmuiden ge schut: uit zee 60 stoomschepen en 1 zeelichter en naar zee 63 stoomschepen en 1 zeelichter. IJmuiden. Aangekomen 29 Sept.: Randwijk, st. Santa Liberata, ijzererts, Hoogovens; Amiral l'Hermite, st., Duijikerken, met haring, Binnenha ven. Velsen. Aangekomen 28 September: SJesvig, st. Leningrad, papierhout voor de papierfabriek. Velsen. Vertrokken 29 September: Argo, st. Blyth, ledig. IJmuiden. Aangekomen 1 Oct.: Margaretha Cornelia, vrachtlogger, Yarmouth, haring, Vis- schershaven. Vertrokken 30 Sept.: Amiral l'Hermite, st., Rob terdam, ledig; 1 Oct.: Randwijk, st., Immingham, ledig. Het st. Claudius Magnin vertrok 29 Sept. van Onton naar hier met een lading ijzererts, Het st. Rufina was 30 Sept. te Melilla laden de voor de Hoogovens alhier. Velsen. Aangekomen 30 Sept.: Ulrikka, st., Dr'ontheim, laatst van Rotterdam, houtstof, Pa pierfabriek; The Marchioness, st., Londen, ledig; id.; 1 Oct.: Anneberg, st., Leningrad, papierhout, id.; 2 Oct.: Cyril, st., Wiborg, papierhout, id. Vertrokken I Oct.: Jacob Maersk, st., Archan gel, ledig; 2 Oct.: Desia, st., IJmuiden, om te bun- ceren. Gevonden voorwerpen en dieren. IJmuiden. Een hondenbelastingpenning, ,een horlogeketting, een zilveren ring, een zilveren broche, een paar bretels, een damesrijwiel, een dasspeld. Noordhollandsche badplaatsen. De Haarl. corr. van het Handelsblad schrijft het volgende: Het weer is er niet naar, dat men zich bijzonder interesseert voor een zee-badplaats; en nu de va cantie-tijd voorbij is, bergen de meesten hun be langstelling in een verblijf aan zee op tot den volgenden zomer. Maar in de badplaatsen is het juist na de sluiting van het seizoen het goede oogenblik om de kansen voor den nieuwen zomer te wegen. Er is een zich duidelijk uitsprekende voorkeur van het publiek voor deze of gene badplaats, die niet allereerst gevolg is van den goeden of min der goeden indruk, dien men gekregen heeft van strand en duinen. Het „achterland" en de verbin ding met de groote gemeenten zijn van grooten invloed op de keuze. Hoe gemakkelijker die ver binding is, hoe grooter zal niet alleen het aantal badgasten zijn, maar ook het aantal „dagjesmen- schen". Zandvoort heeft dat in den afgeloopen zo mer wel zeer duidelijk gevoeld. Want de invloed van deze gemakkelijke verbinding en van dien dagjesmenschen-stroom op de „standing" van de badplaats valt niet te ontkennen. Met de toeneming van het aantal bezoekers heeft men in Zandvoort geconstateerd een achter uitgang van het gehalte. Waarmee niet zoozeer bedoeld wordt op den „kleinen man" als wel op een zeker soort uitgaand publiek, dat een eigen sfeer van smakeloosheid en inferieuriteit mee brengt. De ondernemers hebben natuurlijk ge tracht dit publiek te behagen, omdat het veel geld stuk slaat; en men heeft ook gemeend, dat dit publiek een openluchttheater zou wenschen en in stand houden. Hetgeen een misvatting is, want het is het publiek van de bars en de tingel tangels. Deze uitgaande menigte heeft in den afgeloopen zomer in Zandvoort overheerscht, en er valt niet aan te twijfelen of de rustige badgasten heeft dat gebracht tot de overweging van een andere keus in den volgenden zomer. Wat Zandvoort geen fi- nancieele zorgen behoeft te geven, want nieuwen zullen wel komen, als de ouden niet teruglceeren, Het gevolg van dezen loop van zaken zal ech ter zijn een zich schei'per afteekenende verdeeling van het publiek over de verschillende badplaat sen. Noordwijk is in enkele jaren gegroeid tot een eerste-rangs-badplaats. Het heeft, in gehalti Zandvoort in dezen korten strijd, overtroffen, e niemand zal ontkennen, dat het den veel ouderen concurrent een bepaald publiek ontnomen heeft, dat niet meer naar Zandvoort terugkeert. Deze strijd ten zuiden van het Noordzeekanaal zal mettertijd zich uitbreiden, wanneer aan het einde van den Bloemendaalschen zeeweg deels op Bloemendaalschen, deels op Zandvoortschi grond een nieuwe badplaats zal zijn ontstaan. Er is over deze wording nog weinig te zeggen, zoolang de moeilijkheden, die de exploitatie van deze gronden beletten, niet zijn weggeruimd; maar wel geeft het elk jaar in omvang toenemende straatleven reden om te verwachten ook in verband met de gemakkelijke verbinding met Haarlem dat deze komende badplaats een con currente van Zandvoort en niet van Noordwijk worden zal. De groei van de badplaatsen boven het Noord zeekanaal toont eenzelfde beeld als die van de plaatsen ten zuiden daarvan; al zijn de laatste dan pok alle grooter en van meer beteekenis. Wijk- aanrZee is van de noordelijke de uitgebreidste badplaats, en zij groeit jaarlijks. De rustige ge moedelijkheid van een paar jaar terug is er helaas niet meer te vinden; al heeft Wijk-aan-Zee door een zeker isolement zich toch nog weten te be hoeden voor het verlies van alle karakter. Er is nog eenige huislijkheid, die aantrekt, wanneer het inderdaad om een genoeglijk verblijf aan zee te doen is, Het verlangen van sommige naar betere verbin ding is echter het begin van een anderen tijd, ook voor deze plaats. De talrijke autobusen hebben er al een ander publiek gebracht dan er destijds kwam. De bevolking van de Zaanstreek kan daar de zee nu gemakkelijk bereiken, en als de wensch van sommigen, een spoorwegverbinding, verwe zenlijkt wordt, is Wijk-aan-Zee binnen enkele ja ren het Zandvoort van Holland-opzijn-smalst. Bergen-aan-Zee heeft blijkbaar andere wen schen. Het groeit geleidelijk uit en het houdt het oog gevestigd op Noordwijk, waarnaar het zich vormen wil en ook vormt. Daarom heeft het in Egmond-aan-Zee geen concurrentie van beteeke nis, omdat deze plaats zich meer ontwikkelt in de richting van het vroegere Wijk-aan-Zee. Al zijn deze badplaatsen nog niet van grooter omvang, men verwacht toch ook daar veel van de toekomst. Dat bewijst ook het verlangen van een aantal dorpen, meer binnenslands gelegen, om met zee verbinding te krijgen. Een Heiloo-aan- Zee lijkt een wensch, die eerst in de serre toe- komst verwezenlijkt zal worden; maar C f aan-Zee is al geboren, nu het provinc" i® strand en het mooie duingebied voor J i Wij hebben af te wachten wat er uit gr D ee maar het is niet onwaarschijnlijk, dat het Za strand en het mooie duingebied voor vel aantrekkingskracht zullen hebben. B heeft Castricum een spoorwegstation d-»t van zee ligt. n,el Badplaats IJmuiden. En nu tracht zich in de reeks van bestaand komende badplaatsen sinds een paar jaar l' te dringen de badplaats IJmuiden. Het strand i de pieren is vrij breed, maar het werd tot een paar jaar niet geëxploiteerd; althans** meer dan dat de bewoners van de plaats e stoel konden vinden en -er zich konden zen. Ondernemende menschen hebben echte^" meend, dat het strand ook voor niet-intfe»2» wel een aantrekkelijkheid kon hebben, en e.Df eeniging „IJmuiden's Bloei" maakt zich zeer Ve dienstelijk om de tot standkoming van een |T plaats te verwezenlijken. De afgeloopen zomer heeft de mogelijU daarvan met groote zekerheid aangetoond- n ook is toen gebleken, wat men van een badnl'3 IJmuiden verwachten mag. De nabijheid van de haven, van groote bed' ven, van den vischhal heeft wel iets, dat v I zal aantrekken; maar anderen zullen er door i! den afgeschrikt als zij een zomerverblijf zool/' En nu heeft deze zomer wel met vrij groote f/r ligheid aangetoond, wie in hoofdzaak de ten van IJmuiden zullen zijn. In stampvolle |J?f' zijn ze van Amsterdam en de Zaan het lcanaalki men afvaren, en met honderden hebben zij op y strand hun tenten opgeslagen en er hun vreugd- gevierd. De weg was als aangewezen. Voor al dez menschen, meest met groote gezinnen, is het va gemakkelijker en geriefelijker per boot te reizc dan per trein of tram. Te meer als de boot ee tarief vraagt, waartegen geen trein concurreere kan. IJmuiden was voor hen dus te verkiezen b ven Zandvoort; en als, misschien het volfcj jaar, IJmuiden inderdaad badplaats geworden ii dan zal er voor die badgasten van Zandvooj geen sprake meer zijn. En dan zullen ook yef anderen, uit de omgeving van IJmuiden, aan dj strand hun zomergenoegen vinden. Daarvoor is het noodig en nuttig, dat nieuwe weg komt naar de zuiderpier, waiijü het mogelijk zal zijn het strand te bereiken «J der het bedrijf aan de haven aan te doen, „IJmuiden's Bloei" ijvert sinds lang voor de J standkoming van dien weg, het gemeenlebestJ voelt er zeer veel voor. Deze week hebben y gemeester en wethouders nog eens de mogelijkcj den ter plaatse nagegaan. Want de vraag is niet opgelost of van den zwarten weg af de de-, trekking zal geschieden onder of boven langs, beslissing zal er nu wel spoedig zijn en dan is uitvoering geen werk van langen duur. Zoodat men verwachten kan, dat de badpli-J IJmuiden spoedig haar deel zal hebben in (ordel van badstoelen, die binnen niet langen iet gansche strand van Noord-Holland in dei mermaanden afsluiten zal. De heer en mevrouw SCFINEIDERSSCHLüTER geven kennis v«n de geboorleyij hun zoon BRAM LOUI3. Castricum, 1 October 1925. Huize Maja. Den 1 Oen October hopen omt geliefde Ouders O. BROEK en H. W. NAUTA, den dag Ie herdenken, waarop zij voor 12 /2 jaar in den echt j werden verbonden. Dat zij nog lang voor ons r-espaard j mogen blijven is de wenschj van hun l efhebbende kinderen Aaqje' JILLARD OERRIT. IJmuiden, 1 October 1925. Roggeveenstraat 7. De Offfcier van Justitie I de Arrondissemenls-Rechlbank I Haarlem, brengt ingevolge deWf van 28 Augustus 1851 (Slbl.No.l2i ter kennis van belanghebbends dat bij vonnis van gemelde Reit' bank van 22 September 1025 ge wezen tusschen den Commissi" der Koningin jn de Provincie Nw'd- Holland optredende voor denSlul der Nederlanden eischer qq. cureur Mr. J. H. J Simons en Mi Julius Hoog in zijn hoedanig-' van bij beschikking der Arrondii- sements Rechtbank te Haarlem»!' 3 Juni 1925 aangewezen derdi tegen wien het geding zal worde gevoerd, zijnde bij Koninklijk-Beslui ale eigenair aangewezen Cornet Klaaszoon Prins, landbouwer, Hu' overleden, bij zijn leven woonicM Ie Velsen, gedaagde qq. Procure® Mr. Julius Hoog zijn verklei" onteigend ten neme en ten behoer van den Staat der Nederlande de perceelen gelagen in de 0 meentc Spaarndam en aldaar ks* straal bekend in Sectie A.No.<1 413 en 414. Hoyer

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6