ORGAAN VOOR DE Q! 97 Woensdag 7 Oetober 1926 10e Jaargang IJ. V. V. STORMVOGELS IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. Wem. van Velsen brengt ter algemeene jn de verschillende gemeenten plaatsel. ,e comité's zijn gevormd om gelden in ,n voor een in Februari 1926 aan Hare liz Koningin en Zijne Koninklijke Hoog- prins, bij gelegenheid van het zilveren |jeest van het Koninklijk Echtpaar, aan huldeblijk, bestaande uit een schilderij nklijke Familie in een gebeeldhouwde -deze gemeente gevormd comité zal be- cameling doen plaats vinden van 12 tot October a.s. en wel door den verkoop 0.25 per stuk, i 1 Oetober 1925, De burgemeester voornoemd, J. P. HANDGRAAF L.B. ?AN PEN WACHTTOREN. De Mosoelkwestle. [omattéke verwikkelingen en on- jeden, zijn als een kluwen, waar- men begin nocii eind kan vinden j)ij het zoeken ernaar 'hoe langer eer in de war makt. De Mosoel- bad al opgelost moeten wor den vrede te Lausanne. Ze is grensgeschil tusschen Turkije en Mosoel is het grensgebied, waar I Lausanne Turkije aanspraak terwijl het volgens ;de gealli- n,' in het hij zonder Engeland tot behoort. Het Mosoelgebied werd mandaat van Engeland gesteld, escbil bleef dus hangen en zou la in den raad van den Volkenbond •a voorgelegd. Mosoel is een arme, ge streek, niet waard om er zich over te maken. Maar onder het zijn rijke petroleumbronnen en olie is geen smeerolie; immers olie is, daar gaan de internatio- verhoudingen) horten en stooten. i geschil is dezer dagen te Genève Md. Hot vredestractaat van gebiedt, dat het geschil aan Votenh.raad zal worden „voorge- ',/ndat woord zit de moeilijkheid, zeggen toch: voorleggen is een beslissing vragen. Zij hebben mi geweigerd zich bij voorbaat Ie uitspraak van den Volkervb.raad De Engelschen diplo- a worpen hier tegen op, dat toch ledoeling niet kan zijn geweest, naar ide meening van den Volken- iraad te informeeren en die dan kennisgeving aan te nemen. Al de woorden er niet in, zeggen zij, moet men bij voorleggen denken: Daar zit de knoop, die ontwarren is. De Volkenbonds- heeft daarop besloten, dat men 't Internationale Hoi van justitie id Haag zal overlaten uit te maken, Mer onder „overleggen" verstaan worden. Turken hebben daarop kort en Itig geantwoord: Al verklaart het ook, dat wij ons aan de uitspraak den Raad moeten onderwerpen, iuen wij toch deze verplichting laai' dan behoudt ook de Engel- regeering zich haar volkomen vrij- mn handelen voor, antwoordden ïigelscben bits. i zoo blijft de Mosoelkwestie een age kwestie. Turkije rammelt al iet zwaard en doet, alsof het wil (iseeren. Engeland is verontwaar- Genève zit in verlegenheid. iboze Turken toch! Maar er valt hun opvatting toch wel wat te i. Immers volgens de oorspronke- iZinig van het tractaat te Lausan- i de Raad over het geschil beslis te lezing achtten de Turken on gelijk en daarom werd zij ver in dien zin, dat het geschil voor laad zou worden gebracht. Maar hgelsohen hebben ook gelijk, dat toch meer bedoeld moet zijn alleen de Volkenbondsraad zijn iel zon'der meer te doen uitspreken 't de houding van Turkije geheel m is met den nieuwen geest, fan Genève het middelpunt is, tl. oplossing van geschillen te i[1 door middel van het recht. Turkije inderdaad sterk, dan de uitspraak van den Raad als beslissing verwerpen en zich vau te voren verzetten tegen de tog van de uitdrukking: voor- ;fl door het Hof. le schurftig is, vreest den roskam, huidige, die weet gelijk te heb ben, vreest den rechter niet. Tot een oorlog zal het wel niet komen. Enge land wil zooveel mogelijk in vrede le ven met de Mohamedanen; een oorlog met Turkije zou de millioenen geloovi- gen onder de halve maan in zijn kolo niën nog roeriger en lastiger maken, dan ze al zijn. Maai- het verloop van dit geschil doet schade aan den invloed van den Volkenbond. Zijn doel is den vrede te bewaren maar ook rechter te zijn bij de geschillen tusschen de naties. Turkije stelt blijkbaar het zwaard bo ven 'het recht. Een der voornaamste producten van Mosoel is de galappel. Het Mosoelge- schil is bitter als gal voor allen, die in het internationale leven Genève zien als veiligheidsmacht en brandweer. Het geschil is nog niet uit, maar het lijkt welhaast onmogelijk, liet tot een goed einde te brenigen. De Volkenbond en het onderwijs. Al staat de Volkenbond vrijwel machteloos tegenover de Mosoelkwes tie, toch mag men deze internationale instelling voor den vrede nog geen be- teekenis en toekomst ontzeggen. De Volkenbond is er en blijft er; dat staat wel vast en daaraan twijfelt niemand. De Volkenbond zal steeds meer in in vloed en kracht toenemen. Dat het meer is dan een deftig praatcollege, dat echter op de wereld geen invloed uitoefent, blijkt uit het feit, dat uit de verschillende landen ministers en staatslieden van naam telkenis weer in Genève samenkomen. Dat zouden zij niet doen, als de Volkenbond in de in ternationale - verhoudingen een nul voor het cijfer ware. Maar zal de Volkenbond eens de sterke dam worden, die de wereld te gen oorlogsgevaar en geweld beveiligt, dan moet 'hij door de volkeren zelf be ter gekend en gesteund worden. Daar om nam de Volkenbondsvergadering in '23 de resolutie aan, waarbij de re gee- ringen verzocht werden in hun land het onderwijs zoo in te richten, dat de jeugd' doel en strekking van den Vol kenbond leert begrijpen en waardeeren Ook onze regeering heeft thans be sloten, zorg te dragen, dat bij het on derwijs de noo'dige aandacht aan den Volkenbond gewijd zal worden. Daartoe bestaat een goede gelegen heid bij het geschiedenisonderwijs, en ook daarbuiten vindt de onderwijzer dikwijls gelegenheid over het werk en de idealen van Genève te spreken. Bij het hooger onderwijs zou men een bij zonderen leerstoel voor de studie van den Volkenbond, zijn ontstaan, werk zaamheden, organisatie en doel kun nen oprichten. Een bijzondere hoog leeraar zou aan de verschillende uni versiteiten in een leergang van een half jaar een uur per week dit onder wijs kunnen geven. Zoo .zou door het onderwijs de geest van den vrede door recht overal de jeugd voor zich winnen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDËN Ds. T. J. van Oostrom Soede deelde Zondag in de Ned. Herv. Kerk mede, dat hij op herhaald verzoek uit Ned. Indië daarheen zal terugkeeren. De predikant zeide reeds verleden jaar December roepstemmen uit Indië te hebben gekregen, maar toen te hebben bedankt. Spr. zeide nu aan deze roepstemmen gehoor te hebben moeten geven, al zal hem het afscheid van IJmuidën moeilijk val len. Ds. van Oostrom Soede zeide nu spoedig zijn herbenoeming tot predikant bij de Indische kerk te wachten, Ds. van Oostrom Soede is reeds van 19061921 predikant in Ned, Indië geweest en wel op Timor, Banda, te Salatiga en Buitenzorg, Sinds 2 April 1922 dient Ds, van Oostrom Soede de Ned, Herv. Gemeente alhier Op de voordracht voor directeur der Nijver heidsavondschool te Beverwijk zijn geplaatst de heeren Chr. Bartels te Driehuis en F. J, Heykoop IJmuidën, De Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. In de financiëele rubriek van De Telegraaf tref fen wij de volgende beschouwing aan over de Kon. Ned, Hoogovens en Staalfabrieken. Kon in den loop van het boekjaar 1923/24 het bedrijf der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken ten deele in werking gesteld worden, de per 30 Maart j,l. afgesloten periode vormt het eerste bedrijfsjaar, waaromtrent men zich tevreden betoont. Speciaal omtrent de werking van den hoogoven, die volgens een zel den in Europa voorkomend Amerikaansch princi pe gebouwd is, is men zeer voldaan, Geproduceerd werden: Ruwijzer 106.000 ton Kooks 117.000 ton terwijl aan de P.E.G.E.M. volgens een in het vo rig jaar afgesloten contract 27.600.000 K.W.U. electriciteit werden afgeleverd. Slechts één hoogoven was tot nog toe in wer king; de tweede zal thans eveneens bedrijfsklaar gemaakt worden, waarvoor de ketelcapaciteit ver groot dient te worden. Een moeilijkheid schijnt nog steeds de verkoop en de productieve ver werking der afvalstoffen te vormen, hetgeen in het hoogovenbedrijf zoon belangrijke factor voor de rentabiliteit vormt. De slakken, die het vorig jaar in de duinen gestort moesten worden, dienen thans als grondstof voor een steenfabriek, terwijl men nog naar verdere verwerkingsmethoden om ziet, Voor de gassen, de belangrijkste bijproduc ten, vond men nog geen geschikten afzet; zij zijn goed te gebruiken als stadsgas, doch daarvoor is het hoogovenbedrijf weinig gunstig gesitueerd te midden van het platteland. Men is echter blijk baar in onderhandeling met verschillende gemeen ten. De ijzermarkt heeft in het afgeloopen jaar sterke ups and downs meegemaakt: na een perio de van ongunstige conjunctuur, die moeilijkheden in den afzet en de noodzakelijkheid van inten sieve bewerking van de markt met zich meebracht, viel in het najaar een snelle opleving te consta- teeren, die de prijzen zelfs op een „bevredigend" niveau bracht. Sedert den aanvang van het ka lenderjaar wordt echter het marktbeeld als troosteloos" gekwalificeerd, de prijzen daalden met ca. 25 Men wijst er op, dat in verband met de protectionistische politiek der omringen de concurreerende landen, met uitzondering van Engeland, dat echter een belangrijken binnen- landschen afzet heeft, de voordeelen van de gun stige geografische ligging van het Nederlandsche bedrijf voor een belangrijk deel worden opgehe ven. Niettegenstaande de ongunstige marktverhou dingen en den onvoldoenden afzet der nevenpro ducten kon een exploitatiewinst van f 229.000 be haald worden. Daar de rekening „Kosten van in- bedrijf-stelling" slechts een zeer geringe verhoo ging vertoont, mag men aannemen, dat alle kosten ten laste der exploitatie zijn gebracht. Voor een vergelijkend overzicht met voorgaande jaren valt het echter te betreuren, dat men de algemeene onkosten niet langer specifiek opvoert, zoodat de druk van dezen post in de toekomst onbekend blijven zal. VERLIES- EN WINSTREKENINGEN. '24/5 "23/4 '22/3 21/2 (in duizenden guldens) Winsten: Exploitatie-rek. Dividend Deeln Interest Expl. terr en huren 229 33 17 149 125 w 35 105 189 224 20 23 12 14 Totaal 317 145 350 363 Verliezen: Algem. onkosten Afschrijvingen 317 313 319 31 267 96 Totaal 317 313 350 363 Saldo 168 De totale netto-winst ad f 317,000 wordt voor afschrijving bestemd, In verhouding tot het vast actief van f 17.5 millioen is dit slechts een gering bedrag, temeer waar de balans belangrijke fictie ve activa bevat, die zich in den loop der zeven jaren, die sedert de oprichting op 1 Mei 1917 en de definitieve in-werking-stelling van het bedrijf verloopen zijn, hebben aangekweekt. In de eerste plaats treft men „Kosten van voorbereiding en oprichting" tot een bedrag van f 841.000 aan, ver der „Kosten van in-bedrijf-stelling" voor f 334.000. Deze laatste post zal in het afloopende jaar waarschijnlijk nog een verhooging ondergaan, nu de tweede hoogoven bedrijfsklaar wordt ge maakt. Ook de fabrieksinstallatie bevat fictieve posten, daar het tekort tusschen onkosten en rente-inkomsten in de jaren 1918/19, 1919/20 en 1923/4 (f 168.000 ten laste der bouwrekening wer den gebracht, Van normale bedrijfsvoering en rentabiliteit, in dien zin, dat ten laste der exploitatierekening de normale afschrijvingen worden gebracht, is thans nog geen sprake; misschien kan men zich het vol gend jaar daaromtrent een beeld vormen, wan neer het geheele bedrijf in werking is. BALANSEN. Per 31 Maart. 1925 1924 1923 1922 (In duizenden guldens). 29.500 29.500 29.500 29.500 2.950 7.375 Passiva: Gewoon kapitaal Nog te storten Gestort kapitaal 29.500 29.500 26.550 22.125 Pref. kapitaal 625 625 625 625 Statutaire reserve 10 10 10 10 Afschrijv. rekening 317 Afschr. deelnem. 222 222 161 ZZZ Crediteuren 565 532 59 104 Winstuitkeeringen Activa: Terreinen en kantoor gebouwen 1.715 1.715 1-744 1.742 Fabrieksterr. en install. .15.867 14.879 11.444 6.158 Deelnemingen 9.316 9.316 9,3.16 9.433 Oprichtingskosten 1.174 1.162 774 674 Voorraden 1.664 1.308 Debiteuren 974 298 158 130 Kasmiddelen 529 2,213 4.030 4.918 Den tweeden belangrijken actiefpost vormen de deelnemingen ten bedrage van f 9.3 millioen, die onveranderlijk tegen kostprijs zijn opgenomen. Verzekerd wordt in het jongste verslag dat de marktwaarde thans de boekwaarde van het bezit aanzienlijk overtreft; dit is mogelijk, doch af gaande op het rendement der laatste jaren, dat vrijwel op nihil te stellen is, is de boekwaarde belangrijk te hoog en is de bestaande afschrij vingsrekening van f 222.000 verre van voldoende te achten. Boekwaarde Opbrengst In Deelnemingen pCt. (guldens). 1920/1 9.216.000 231.000 2.5 1921/2 9.433.000 125.000 1.3 1922/3 9.316.000 149.000 1.6 1923/4 9.316.000 17.000 0.2 1924/5 9.316.000 33.000 0.4 De Ned. Staalfabrieken v/h, de Muinck Keizer, konden sedert jaren geen divident uitkeeren; de tegenwoordige markttoestand voor het product werkt hier evenmin gunstig, al is het bedrijf vol doende van werk voorzien. Omtrent de Société Anoyme Carrières de Namêche zijn de berichten thans voor het eerst iets beter: het verliessaldo vorige jaren kon ingehaald worden, terwijl dividend werd uitgekeerd. De Phoenix A, G, kon wegens de nog steeds heerschende crisisom standigheden ook over 1923/4 geen dividend uit keeren. Bij omzetting van de balans op goudbasis, werd het nominale kapitaal tot de helft terugge bracht; tegen welken koers dit bezit thans te boek staat, is niet bekend. Zooals door ons in een vorige bespreking reeds werd uiteengezet, zal men alvorens tot een ren dabele bedrijfsbasis te komen, tot een financieele reorganisatie moeten overgaan, ten einde alle fic tieve activa uit de balans te doen verdwijnen en de fabrieksinstallatie tot een zoodanig bedrag te rug te brengen, dat de afschrijving verdiend kan worden en nog een marge voor winstuitkeering, blijft. Zelfs dan nog zou de achteruitgaande liquidi teitspositie een bescheiden rendement op een ev. gereduceerd kapitaal in den weg kunnen staan. Het beeld van den stand der liquidatie middèlen per ulto. Maart 1925 is verre van mooi. De kans dat men ook in dit opzicht met moeilijkheden zal te kampen krijgen, is lang niet uitgesloten, al zul len de grootbanken, die indertijd aandeelen na men, zich wel geroepen achten zoo noodig credie- ten te verschaffen aan een onderneming, die ge- cht wordt een nationaal belang te zijn. VELSEROORD. Drankweer- C omit In de alhier gehouden vergadering van het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Vel en kwam in behandeling een voorstel van de .fdeeling I, O, G. T. IJmuidën, om propaganda te maken onder de zeevisschers. Besloten werd een manifest te verspreiden, waarop aan de achter zijde ook een ernstig woord aan de Engelsche en Duitsche visschers zal voorkomen in hun eigen taal. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergade ring van het Advies-Bureau Centrale Drankweer werd de voorzitter, de heer A. Rolloos, benoemd. In de commissie voor maatschappelijk werk werden door de verschillende vereenigingen aan gewezen Mevr, Rolloos, IJ. J. Reitsma. H, v. d. Vis, G. Frankfort, G. Voet en A. Lindhout. Uitvoerig werd besproken de verkoop van al coholische dranken, als wijn, advocaat, bier enz. in allerlei winkels. Besloten werd een adres aan den raad te zenden, met verzoek dezen verkoop van alcohol in winkels te verbieden, wat mogelijk is, daar in een gemeente in Friesland reeds zulk een verbod bestaat. Voorts zal het Comité zich ook door middel van de bladen tot het publiek wenden. Besloten werd aan het Sanatorium Hooghullen en het Chr. Sanatorium voor mannelijke drank zuchtigen Het Hietveld te Beekbergen ieder een jaarlijksche bijdrage van f 5 toe te kennen. Naar aanleiding van de jongste wijziging der Drankwet zal aan B. en W. gevraagd worden de logementsvergunningen voor perceelen,, die in werkelijkheid geen logement zijn, in te trekken. Zondagmiddag had op den hoek Willebrord- straat-Trompstraat-Kanaalstraat een aanrijding plaats tusschen een autobus en een motorwielrij der. Laatstgenoemde kwam met het voorwiel on der de autobus terecht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en men kwam overeen inza ke het betalen van de schade. VELSEN Morgen, Donderdagavond, zal Ds. _W. S. van Leeuwen, Ned. Herv. predikant alhier, in het gymnastieklokaal der Chr, School op Wijkeroog een lezing houden over zijn reis met de Ned. vloot naar de Oostzee. Zaterdagmiddag zijn te Wijkeroog aange houden, L. de V. en T. D. beiden wonende aldaar, verdacht van diefstal van f 560 te Assendelft, ge pleegd ten huize van den schoonvader van de V., den heer J. Beide verdachten zijn, naar Hl. Dbl. meldt, op last van den Officier van Justitie te Haarlem, naar Beverwijk overgebracht en in de Marechaussee-kazerne opgesloten, Bevolking der gemeente Velsen op 1 Oct. 1925: Mannen vrouwen totaal 16207 15753 31960 De bevolking is dus sinds 1 Januari toegeno men met 883 zielen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 3 Oct. 1925: 4 timmerlieden, 1 schilder, 3 metselaars, 3 sto- keis, 3 bankwerkers, 1 boormeester, 1 kantoor bediende, 23 diversen. SANTPOORT. De aanbesteding van -den verbouw van een perceel aan den Rijksstraatweg voor rekening van den heer J. J. Bonarius bad het volgend resultaat: Jansen en Krom f 7825; H, J. Sanders f 7460; P. de Boer f 7400; J. de Graaf f 7300; J. J. v. Wort f 7200; J. Ruigvoorn f 6686; L. H. Rings f 6675.50. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen j.l. Zondag gespeelde wedstrijden. Stormvogels IV.O.C. 33 W. F. C. IIStormvogels II 0—8 SpaarnestadStormvogels III 51 Stormvogels IVT. H. B. III 111 Stormveid IIStormvogels V 40 A.s. ^Zondag wordt gespeeld: UNITAS—STORMVOGELS I Stormvogels IIWatergraafsmeer II te 2 uur. Stormvogels IIISwastika te 12 uur, voor den Stads-Editie-bekcr. Stormvogels VV. S. V. III te 12 uur. De aanvankelijk vastgestelde wedstrijd voor het 4e elftal is uitgesteld. Het bestuur verzoekt den leden vriendelijk, doch dringend, kinderen welke zij onder hun ge leide hebben, gedurende de wedstrijden bij zich te houden. Evenals het vorige seizoen bestaat ook thans weer de gelegenheid de uitwedstrijden van het le elftal mee te maken op gezelschapsbiljet. Men inelde zich daartoe tijdig aan de bekende adres sen. VOETBAL. STORMVOGELS—V. O. C. 3—3. Overzicht. Ten tweede male heeft Stormvogels zich na een 30 voorsprong door V. O, C. laten overdonde ren. Dezen keer was de voorsprong nog vlugger behaald dan in Rotterdam. Reeds na 9 minuten had Bikkers driemaal den bal uit het net moe ten halen, dank zij een snel, overrompelend en open spel van de voorhoede. Dat er in de resteer ende 81 minuten niet meer door Stormvogels is gescoord, moet, naast het missen van een twee tal opgelegde kansen door Visser en Blinkhoff, ge weten worden aan het zeer onvoldoende spel van Visser en Houtkamp, die weinig moeite hebben gedaan het spel na dien tijd open te houden. En toch moet het succes van de vleugels komen. Dat is dezen middag nog weer eens duidelijk geble ken. Het eerste doelpunt scoorde Oldenburg zelf, het tweede maakte Visser na aangeven van Boe- kelaar en het derde nam Houtkamp voor zijn re kening, eveneens na aangeven door Boekelaar. En dan niet te vergeten het aantal kansen, dat na voorzetten van Boekelaar en Oldenburg onge bruikt is gelaten. Naast de beide vleugelspelers noemen wij Blinkhoff. Deze heeft den geheelen wedstrijd hard gewerkt en was de beste van het binnen- trio. Zijn samenspel met Oldenburg wordt steeds beter. Jammer was het, dat hij een eenvoudige kans zie boven ongebruikt liet, In de middenlinie kunnen Snoeks en Bakker op een goeden wedstrijd terugzien, Struys vol bracht individueel wel goed werk, maar het con tact tusschen hem en Haak was zeer onvoldoen de, waardoor de V. O. C. linkerwing veel vrij spel had. Koster heeft solide staan backen, ter wijl Thijssen ongetwijfeld zijn doel goed verde digd heeft. Alleen het eerste doelpunt leek ons niet onhoudbaar. De V, O. C.'ers verdienen in de eerste plaats een pluim voor hun kranig volhouden. We geloo- ven niet, dat de Stormvogels na een dergelijk ontmoedigend begin zoo partij zouden hebben blijven geven, In de tweede helft hebben zij uit stekend gespeeld en vooral toen zij het gelijke spel rooken en de Stormvogels-verdediging ging weifelen, zaten ze op den bal. De gelijkmaker ont stond uit een schitterenden kopbal van v. d. Eb. De Rotterdammers verdienden het gelijke spel zeker. Dat dit resultaat voor de Stormvogels- enthusiasten een tegenvaller was is te begrijpen. Toch is nog niets verloren, als uit een en ander deze les geput wordt: 1. Open spel spelen, 2. Systeem brengen in je verdedigen. En als dan tenslotte Visser zijn ouden vorm terug vindt en Houtkamp een flinke dosis enthusiasme wordt ingeblazen, wie weet, of het kampioenschap dan nog in IJmuidën komt. DE WEDSTRIJD. Ruim twee uur stellen de volgende elftallen zich op: Thyssen Haak Koster Struys Snoeks Bakker Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, Visser, Boeke laar Beyers, Weidema, v. d, Eb, v. Herwaarden, v. Everdingen Bakker v. d. Drift de Haas Swarttouw Gibb Bikkers. Nadat de eerste V, O. C.-aanval niets heeft opgeleverd, gaat Stormvogels tot het offensief over. Boekelaar plaatst den bal echter achter. Van den uittrap af neemt Beyers den bal mee. Via Weidema komt het leder bij Van Herwaarden, die juist zal schieten als Bakker hem zulks be let. Voorloopig is nu St. aan het woord. Als er 5 minuten gespeeld is, plaatst Snoeks den bal naar Oldenburg, die in een snel tempo op Bikkers afrent en dezen met een hard schot geen schijn van kans geeft (10). De thuisclub heeft er thans den smaak van te pakken. De linkerwing manoeuvreert handig langs de Haas en den onzekeren Gibb. Visser schiet hard in, waarna Bikkers wel stopt, maar niet wegwerkt, zoodat dezelfde speler er 20 van maakt. En nog is het niet genoeg! Als Boekelaar den bal aan Houtkamp geeft, passeert deze enkele tegenstanders en scoort dan nummer drie (30). V, O. C. denkt er inmiddels niet aan den moed op te geven, De Stormvogels-verdediging is ech ter goed op dreef, zoodat de Rotterdammers niet

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1