jjmuider Courant jjlerdsK 10 October 1925. 2e blad predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN NED. HERV. KERK gr: Ds. Erdman. Schaal collecte. [jr: Ds. Erdman. Bediening v. d. H. Doop JJODKERK (Koning WlHamahuU) 0. de heer Selling, jjlerdagavond 8 uur: Bidstond, gtopiiez. Gam. Aid. Pret, Bead. uurMej. A. van den Bar, Doops gezind Propenente te Haarlem. BEREF. KERK. iir: Ds. Joh. Jansen. Dezelfde. CBR. GEREF. KERK. je Dj. T. A. Bikker. Dezelfde. VANGELISATIE HOOGEBERG. (Iigraorgen 10 uur: Samenkomst, tamiddag 12 uur: Zondagschool. ,;igjvond 7.30 uurSamenkomst. [prekerB. Jenninga. 'sgavondOpenlucht-Samenkomst op het Koningsplein, gisdagavond 7.30 uurMeisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. idtrdagavond 8 uurBijbelbespreking. VELSEROORD. NED. BERV. KERK iur: Ds. W. Kroese ir: Dezelfde. GEREF. KERK. urDs. W. A. Wiersinga van Wormer. gr: Dezelfde. VELSEN NED. BERV. KERK uri Ds. W. S. van Leeuwen, ur: Dezelfde.] WIJKEROOG. GEREF. KERK. :r: Ds. J. D. Boerkoel. ir: Dezelfde. SANTPOORT NED. BERV. BERE irProf, Dr. O. A. v, d. Bergh van Eysinga. evangelisatie. ft Ds. Warners Vioolpredikant. lokaal bethel. in: Godsdienstoefening. uriDs. N. Diemer van Vijfhuizen. «slag 8 uurDe heer O. W. van Delh. BEVERWIJK, IOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ir: Ds. van Calcar. OFFICIEEL. KENNISGEVING e weder-openstelling van een weg. en wethouders van Velsen bren- openbare kennis, dat de Biezenweg, te ort, met ingang van heden, wederom voor rkeer is opengesteld, 7 October 1925. en wethouders voornoemd, cretaris, de burgemeester, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Van L. O. naar M. O. goede aansluiting tusschen lager ïiddelbiaar onderwijs ontbreekt Er zijn althans bij leeraren en igen vam bet M. O. vele klachten, een onvoldoende aansluiting van likken van onderwijs hun grond i. De eersten klagen, dat de leer de weinig onderlegd zijn en het wijs niet goed kunnen volgen, de in, dat het M. O. zoo moeilijk is. ff werd een toelatingsexamen af- fih, thans geeft het hoofd der la- school een verklaring af, dat de voor het M. O. geschikt iszon- verklaring is examen noodzake- et is die bedoeling, dat het M. O. ■duiten bij het zesde leerjaar van 0. Tusschen beiden is echter een die een niet gering deel der leer- te groot is. Zij raken bij het M. o het sukkelen. Maar een klein ff leerlingen doet na vijl jaar het aaien. de Alg. Ver. van Leeraren bij 0. is een commissie benoemd ter «ring van het vraagstuk der Ming L. O.—M. O. commissie heeft het resultaat ®ar besprekingen neergelegd in Sport, waarvan de eerste belang- fffflchisie luidt: Het M. O. moet 'bestemd zijn voor dat deel der schoolJbevolking, dat in het hij geschiktheid toont voor over- e intellectueelen arbeid. Er zijn eeel wat jongelui, die het M. O. |6en, zonder dat zij die bedoelde ttieid bezitten, A Werd deze conclusie als wan ge bruikt, dan zou er nog al wat kaf onder ket koren der leerlingen van het M. O. 'blijken te zijn. De tweede conclusie luidt: De a.s. M. O-leerlingen behoeven geen bijzondere voorbereiding. De commissie stelt ver der den normalen overgang van de la gere -school naar de middelbare school na het zesde leerjaar. Zelfs voor de hij zonder geschikt en achten wij dien over gang te gauw. Wij zouden het M. O liever eerst zien beginnen na een ze vende leerjaar L. O. De toelating tot het M. O. geschiedt op rapport van voldoende geschiktheid en bekwaamheid of na examen. Het rapport moet ook uitspraak doen over den nooddge eigenschappen van karak ter voor het M. O. Dit alles moet, uitvoe rig en nauwkeurig worden vermeld. Daartoe zullen verschillende wagen beantwoord moeten worden b.v.Kan hij in 't algemeen iets nieuws hegrij pen? Bij welke vakken vooral begrijpt hij gemakkelijk Stelt, hij vragen, als hij iets niet begrijpt? Hoe verricht hij opgegeven werk? Vindt hij zelf fouten? Hoe leert hij iets mechanisch en ver standelijk van huiten? Hoe is zijn her inneringsvermogen? Hoe is 't met zijn ijver in 't algemeen? Hoe reageert hij op aanmerkingen op zijn werk? Welke zijn de voornaamste factoren voor de bereikte resultaten aan kennis*? Die vragen lijken makkelijker dan ze zijn. De onderwijzer zal zijn leerlingen bijzonder goed' moeten kennen, voordat hij ze allen kan beantwoorden. Maar dan geven ze inderdaad een goeden kijk op den) leerling en zijn geschikt heid1 ...voor het M. O. Het rapport, der commissie zal wel druk besproken worden en de regeering ook op grond daarvan een betere aansluiting van L. O. naai' M. O. maken dan de tegen woordige, die voortdurend moeilijkhe den geeft. Het groot aantal zitten-blij- vers op vele middelbare scholen moet niet alleen maar wel voornamelijk uit deze gebrekkige aansluiting verklaard worden. Uren ontstelen aan den slaap. Als een normale tijd verdeeling neemt men wel aan de drie achten. Acht uur voor slaap, acht uur voor arbeid en acht uur voor ontspanning, huiselijk leven enz. Kinderen moeten een wijzer tje rond slapen en naar bed toe gaan. als de sterren aan den hemel staan. De man en de vrouw in de kracht van'hun leven kunnen, als ze gezond zijn, met een slaap van zeven uur toe. Wij bren gen dus een groot deel van ons leven in ons bed (door en de slaap is wel een zeer tijdroovende bezigheid'. De Amerikaansche psycholoog, Prof. Moss meent, dat wij ons leven verlen gen kunnen, door minder te slapen. Hij meent, dat velen te lang slapen en dat de slaap dan het verstand afstompt en het lichaam met vergiften vult. Met acht van zijn studenten heeft hij een proef genomen. Zij bleven zestig uur aan een stuk wakker. Als men hun ge zichten op de foto onmiddellijk na den proefneming genomen, goed beziet, is men geneigd', hen dadelijk naar bed te sturen, zoo moe en afgetobt zien ze er uit. Hun gelaat heeft de scherpen trek ken van oververmoeidheid, al doen ook een paar hunner een poging, om een vroolijk gezicht te zetten. Het viel hun het moeilijkst in den eersten nacht wakker te blijven; daar na ging het beter. Na de proef bleek de druk van hun bloed verminderd te zijn; geestelijk hadden zij weinig van 'hun kracht en frischhei-d verloren. De slaap is noodig, verklaart Prof. Moss, maar wij geven aan matras en dekens te veel uren. Wij zouden makkelijk vijf jaren van tijd, om te werken, gemiddeld kun nen winnen door den tijd, om te slapen, een derde korter te maken. Het is merkwaardig, dat schrijvers en componisten hun grootste kunst werken hebben geschapen, terwijl an deren sliepen. Juist in de nachtelijke uren is hun geest het werkzaamst. Al is er verband tusschen lichaam en geest, meerderen verzekeren, dat zij geestelij ken arbeid het best kunnen verrichten als zij lichamelijk moe zijn. Van meer dere groote mannen wordt ook verteld, dat zij heel vroeg opstaan of heel laat naar bed gaan. Tot hen behooren Edi son en Napoleon. Maar van Edison is bekend, dat hij des daags 'graag eens een oogenblikje stilzit en dan op de grens tusschen wa ken en slapen zijn rust vindt; het is het bekende hazenslaapje. En van Napole on wordt gezegd, diat hij soms midden in een slag een tukje nam. Juist omdat het leven en de- wereld teigenwoordig zoo druk zijn, moeten wij de weldaad van den slaap waardeeren en die ten volle genieten. Deze rust roest niet. plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. De Chr. Gem. Zang ver eeniging „Looft den Heer'' hield deze week haar tiende jaarvergadering, waarbij alle leiden tegenwoordig waren, waaraan aller meeleven te herkennen is. De 2e voorzitter, de heer IJ. J. te Loo, sprak een hartelijk woord van dank tot de hearen C. van Leeuwen Jr. en A. v. d. Veer, voor wat zij gedurende die 10 jaren als bestuursleden voor de vereen, gedaan hebben. De heer v. Leeuwen was al die jaren voorzitter, de heer van der Veer 3 jaar mu-ziekcommissaris en 7 jaar penningmeester van het koor. Als stoffelijk bewijs van dank en hulde bood Mej. A. v. d. Mast, namens alle leden deze beide "bestuurders een mooie barometer aan. Beiden dankten de leden met harte lijke woorden voor deze spontane hul diging. Nog vernemen we dat het koor in be gin November een feestconeert zal ge ven, waarin als solisten, zullen optre den: Mevr. van TienhovenKouweling, alt, uit Haarlem en de heer Jac. van Kempen, tenor uit Bloemendaal, ter wijl de begeleiding is opgedragen aan den heer J. W. Ruinen, uit Haarlem. Dammen. Dinsdagavond) den laatsten dag der aanneming van nieuwe leden verga derde de Damclub „IJmuidenV Om geldige redenen- bedankten van het bestuur G. Jaspers en W. Voogt, voor welke gekozen werden de heeren Joh. Kramer, penningmeester en W. Kemink, adjunct. Verder werd besloten a.s. Dinsdag 13 Oct. te beginnen mt d. Groepenwedstr. Voor goede gang van indeeling worden de leden- verzocht voor achten present te zijn. Twee der oudste inwoners van onze plaats, de heer J. Dropmann en Mej. D. M. DropmannGeels, hopen op 23 Oc tober a.s. hun 55-jarige ec-htvereeniging te herdenken. Het is natuurlijk een zeer zeldzaam feit als men nog lustra in een huwelijk kan vieren na de gou den bruiloft, nog meer als dat huwe lijk niet heeft plaats gehad in jeugdige onbezonnenheid, doch beide partijen, bij het aangaan, reeds omstreeks 30 ja ren oud waren. Dat is hier het geval, want nadert de oude heer reeds de 85 jaar, zijn wouw is die al gepasseerd. We wisten dat dit a.s. bruidspaar reeds zeer vele jaren op IJmuiden woonde' en dus zeer bekend is aan "vele lezers, we wisten ook dat van ruim 5 jaren de gouden bruiloft voor de bui tenwereld vrijwel ongemerkt was voor bijgegaan. Dus kwam het ons gepast voor, bij het nalderen van dit feest, tusschen goud en diamant, eens de oudjes aan hunne woning, in de Zeestraat, op te zoeken om eens wat te kunnen vertel len, over den man die we - nog dage- lijkseh zijn werkzaa-mheden zien ver richten. Helaas, we vernamen een min der genoeglijk ding, de oude vrouw ligt al meer dan een jaar meestal te •bed; nadat ze ziek is geweest gelukt het niet te best om weer op krachten te ko men. De oude heer ging beter, genoeglijk verteller als hij is, wist hij een zeer mooi licht te werpen op tijden en toe standen, die wc zelve niet meer beleefd hebben. Oppervlakkig kenden we den man al zeer vele jaren, voor het eerst verna men wij bij deze gelegenheid eigenlijk met een vreemdeling te doen te hebben, die in Nederland genaturaliseerd is. Wij hadden steeds een ingeboren bur ger meenien te zien. Dropmann is afkomstig uit Westfa- len, doch zooals zoovele Westfalingers in die tijden, kwam hij omstreeks 1860 als handelaar in Holland. Hij woonde in Alkmaar en leerde daar zijn tegen woordige vrouw kennen. Dat was om streeks het jaar 1870. Eenig nadenken over de situatie waarin de jongelui zich bevonden, doet begrijpen dat wel dra het plan voor een huwelijk rijpte, er werd naar de geboortestad van Dropmann om de papieren geschre ven, maar In de raadkamers der hooge, internationale wereldpolitiek was men toen wellicht nog minder dan nu geneigd om te rekenen met wat door een jonkman aan de ooren zijner verloofde in de Hollandsche kaasstad gefluisterd werd, het beruchte Emser- telegram flitste door de wereld en, als in 1914 verspreidde zich de mare in Augustus over de menschheid: de oor log is uitgebroken tusschen Pruisen en Frankrijk, Europa staat in brand. Von Bismarck riep alle Duitschers te wa pen, ook Dropmann en nog een vriend van dien, die in Alkmaar waren. Een geheimzinnige glimlach vloog over het gelaat van den ouden man toen we hem vroegen of hij dan gegaan was of deserteur geworden. We hoorden zooi-ets als van overleg met zijn makker om verschillende dok toren te raadplegen, enDen volgen den -morgen werd een geneesheer ont boden bij den trouwlustigen jongeling, die te bed lag met hevige koorts, die de pols deed jagen. De dokter moest alle inspanning, ook het transport naar den heimath verbieden. Dat kwam op ge zegeld papier te staan, de burgemees ter, hoewel de zaak vreemd vindend legaliseerde die ambtsverklaring en, met de uzelf den post kwam bij heer Burgemeister van Munster 2 authen tieke acten, van precies gelijke ziekte verschijnselen, uit dezelfde stad in Holland aan. De autoriteit mocht het vreemd vinden, voor de geloofwaardi ge stukken moest hij zwijgen en Drop mann werd niet aangeteekend als de serteur. Daardoor kon de Burgerlijke Stand de gevraagde stukken ook met eerlijk geweten afgeven en het Alle rnaarder meisje was 23 October licht- zinnig genoeg om zich voor het leven te binden aan den kort geleden' nog doodzieken aanbidder. Het is in elk ge val gelukt dat 's mans leven nog wat aanhield. In 1876, de eerste huizen wa ren nog niet of ternauwernood voltooid, kwam het gezin naar IJmuiden. Niet alle handelszaken alhier slaagden, ook niet die van Dropmann. Toen heeft de man gewerkt, zwaar en lang, doch hij smaakte het geluk dat hij zijn 4 kinde ren zag groot worden, waarvan er thans nog 3 in leven zijn en hier wonen. Tot zijn werkkring behoort reeds^ 43 of 44 jaar dat van wachter op de sluis, als er gespuid wordt. Dat doet hij nu nog, ondanks het dikwijls koude en eenzame van dat werk. Een ander werk dat hij deed bracht voorheen mee dat hij -meermalen naar -de IJembrug liep en terug. Deze wandeling, waar in on zen s-toomtijd -een jongmcnsch voor tef rugdeinst, deed hij het vorige jaar nog wel eens. We willen van zijn werk niet veel meer zeggen, bijna elk IJmuïdenaar kent den man. Met ©en zekere voldoe ning vertelde hij ons dat va-n allen die wonen in deze opkomende stad er slechts één is, die er al was toen hij kwam. Het was 'toen een kind, in liet gezin van een kanaalwerkman gebo ren. Maar ook was het zijn voldoening te kunnen zeggen- dat hij totze-lfs nog steeds zijn belasting verdiend, om te betalen. Deze man werkt, lang en hard. Maar -op zijn komenden feestdag wenschen wij hem toe dat hij nog eens een rustigen levensavond zal genieten, aan de zijde zijner herstelde vrouw. VELSEN Donderdagmorgen gleed de vaar boom, waarmee een schippersjoiigcn zijn vaartuig voortduwde, uit en d-e jon gen raakte kopje onder in het kanaal. Toen hij weer boven kwam, greep hij zijn uitgevallen klomp, riep de schip persvrouw toe het zwaard te laten val len, zwom na-ar het schip, klom er op, gaf vlug een trap op het nog niet ge noe-g gedaalde zwaard en hervatte zijn taak, alsof er niets gebeurd was. Een- land-tuinbouwer is het maar al te goed bekend, dat land, vee en tuin veel beloven kunnen en helaas niet al tijd veel opbrengen. Het eene verhagelt, he-eft last van te veel nat, of verdroogt en het andere wordt vervreten. Het vee krijgt mond en klauwzeer, de meststof fen zijn duur, het voer is hoog in prijs en de pacht lang niet malsch. Doch ge lukkig zijn e-r ook meevallertjes; hoo ge prijzen voor melkproducten, beste hood winning, puike aardappelen en mooie prijzen voor de aardbeien, de bolletjes en andere tuinprodukten. De boer en de tuinder hebben het dan bij zonder igoed-, die kunnen dokken en met angst verwachten ze het belasting biljet, want de fiscus heeft de gunstige verschijnselen ook opgemerkt en het biljet doet hun de schrik om iiet hart slaan. Konden ze dan maar overtui gend aantoon en, dat hun aanslag te hoog is! Ja, ze weten- nog wel te vertellen, dat ze in de wei moesten bijvoeren, dat een beste koe werd genoodslacht, dat een toom biggen niet marktbaar werd, dat het poot- en zaaigoed hoog in prijs was en h-et te natte najaar en 'de vroege kou-de -die melk-gift veel te veel deed da len, maar ja, den laatsten tijd was het weer bijzonder goed en lest heugt best. Dus, betalen, Sijmen! Kan je begrijpen, zegt er één, 'die ver standig gehandeld heeft. Ik heb vol doende nauwkeurig -aanteekeningen gehouden^ op een gemakkelijke wijze, van mijn inkomsten en- uitgaven, dus oOk van mijn mee- en tegenvallers en nu blijkt, dat mijn eigen bedrijfskapi taal nog geen 4 -opbracht. Ik volgde een cursus in bedrijfscontrole (boek houden-) en kan uit mijn boeken -den inspecteur aantoonen, dat 'de aanslag werkelijk zeer in mijn nadeel is en wer kelijk die heeren zijn voor overtuiging vatbaar'. Op zoo'n cursus leer je in 12 avonden van 2 uur je zelf aardig redden. Je leert dan in één boek je inkomsten en uitga ven zoo noteeren, dat het overzicht -dui delijk is en je leert ook gauw begrijpen, welken kant het opgaat en op de klein tjes letten. Ik lees een landbouwblad en met groote letters staat aan het hoofd: Bidt en werkt, leest, rekent en houdt boek. Dezen winter wordt bij voldoende deelname een twaalftal zoo'n cur sus gegeven in school E. bij de stoom- pont dus. In ongeveer 12 avonden gaat dat. Hot lesgeld bedraagt, slechts f 2.50. Wie van de gelegenheid wil profiteeren kan zich daarvoor opgeven te Driehuis, Zeeweg II 194 en liefst vóór 1 November, a.s. In de gymnastiekzaal -der school met den bijbel te Wijk er oog heeft Ds. W. S. van Leeuwen Donderdagavond een lezing gehouden over „Mijn reis met de Ned. Vloot naar -de Oostzee". De zaal was vrij goed 'bezet. Spr. begon met een woord van wel kom tot de aanwezigen en een woord van dank tot hen, aan wier welwil lendheid hij te danken heeft., dat. hij de- zon avond het, lokaal kon 'gebruiken. Het was geenszins zijn -bedoeling een uitspraak te doen- over Christen-dom en Militairisme, hij wenschte alleen maar een beschrijving te geven van zijn tocht. Spreker heeft eens gereisd met e enige Amerikanen, 'die hem verzochten in lichtingen te geven omtrent Amster dam. Spr. informeerde allereerst met welke bedoelingen zij de reis deden. Toen hij daarvan op de hoogte was, kon hij hun van dienst zijn, omdat hij toen begreep van welken aard die in lichtingen moesten zijn. S-pr. wil daarom ook eerst meededen wat 'het doel van den tocht met de vloot was en welke taa'k hij daarbij te verrichten had. Het vlootbczoek diende voor vlagvcrtöon om de handen tus schen Nederland en de Oostzeelanden hechter te maken- en sprekers taak was de geestelijke verzorging der man schappen, waarbij hij geheel was vrij gelaten in de wijze, waarop hij die taak wenschte te vervullen. Spreker heeft natuurlijk op die reis heel wat indruk ken opgedaan en daarvan wenscht hij nu een kleine beschrijving te geven. Den 10den Juni vertrok het eskader, bestaande uit 2 pantserschepen, Heemskerk en Tromp, 2 torpedojagers en 2 onderzeeërs. Spr. was op dei Tromp en keek na tuurlijk heel vreemd op in zijn nieuwe woonplaats met een 300-tal ingezete nen. Nadat hij eene beschrijving had gegeven van het vertrek uit de haven van Nieuwediep, deelde hij mee- dat hem al dadelijk duidelijk werd, dat de tocht nu juist niet -als een pleizierreis- je voor de bemanning werd onderno men, het was oefenen voor en na. Geweldig was de indruk, dien het kanon van 24 c.M. op spreker maakte en daarmee en daarbij werd druk ge oefend, eiken 'morgen en- eiken middag deed men aan gymnastiek. De mindere bemanning tot den schip per woont in 'het voorste, -de rest in het achterste gedeelte van het schip en. do grens- wordt stipt geëerbiedigd, -doch spr. behoefde zich daaraan niet te hou den. Het weer hield zich aanvankelijk goed, -doch bij de Jammer-bocht, de noordwestkust van Jutland, werd het stormachtig, zoodat de zeeziekte zich niet langer liet wachten. Toen men -de Sont 'binnenvoer, werd de Deemsche vlag geheschen en werden -de- saluut schoten -gelost, welke van den wal wer den beantwoord. Een- Nederlamdsch vliegtuig cirkelde -boven de vloot en liet een krans op het dek vallen, als een begroeting. Van den wal werd men door een groote menigte Denen verwel komd. Spr. gaf nu een beschrijving van de Denen en hun hoofdstad, Kopenhagen. De reis had 6 dagen geduurd. Het had spr. getroffen, dat er zooveel mooie parken en -musea in die stad wa ren. Het schoonste park Tivoli ligt in het centrum der stad, daar worden al le avonden concerten gegeven, die door veel volk aandachtig worden genoten, een teeken van beschaafdheid waar door spr. aangenaam getroffen- werd. Dat er zooveel parken in de stad zijn, komt -doordat enkele stadsgedeelten, -die -door branden vernield werden, niet meer met huizen bebouwd, maar als parken ingericht werden. Door een voornaam bierbrouwer werd een groo te som geschonken voor parken en mu sea. Het onderwijs in Denemarken staat op hoogen trap en er heerscht, zegt spr. een gezond patriottisme. Het ha-d hem getroffen, dat voor zooveel woningen de nationale vlag wapperde. De Deen- sche 'Heidemaatschappij had na den oorlog met Pruisen- zeer veel land ont gonnen', landbouw, veeteelt en nijver heid staan op hoogen trap, de Deensche boter en het fijne Kopenhaagsche aar dewerk staan gunstig bekend. Van Kopenhagen ging de reis het oosten in naar de nieuw gestichte randstaten van het groote Russische rijk, Koerland, Livland, Esthland en Finland. Spr. vertelt e enige geschied kundige 'bijzonderheden van deze voor malige Oostzeeprovinciën. Te vuur en te zwaard is daar het Christendom ge bracht -door Duitschers en Denen, wel ke laatst-en als dank daarvoor van den paus het recht ontvingen, tot het voe-

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5