Courant y jag li October 1925. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN NED. HERV. KERK Ds. Erdman. Maandel. Schaalcollecte Ds. van Oostrom Soede. Schaalcollecte. (TJGDKERX (Keniig WUIamshnla) jar :ur jur: De Heer Vermeulen, jur: iur: jjiQpfftz. CUm, Aid. Prot Bond. O uurD«. v«n Calcar, vin Beverwijk. OEREF. KERK. Di. Joh. Jansen. Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. Ds. T. A. Bakker. 0\ Dezelfde. I7ANGELISATIE HOOGEBERQ. ligmorgen 10 uur: Samenkomst. Iigmiddag 12 uur: Zondagschool, jigivond 7.30uur: Samenkomst, irekerB. Jenninga. dagavond: Openlucht-Samenkomst op het Koningsplein, «isdagavond 7.30 uur: Meisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. [derdagavond 8 uurBijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK Ds. W. Kroese. Evangelisatie-samenkomst. OEREF. KERK. uur: Godsdienstoefening, uur: Hetzelfde. VELSEN NED. HBRV. KERK uur: Ds. W. S. van Leeuwen, uur: Dezelfde. WIJKEROOG. GEREF. KERK. uur: Ds. J. D. Boerkoel. uur: Dezelfde. SANTPOORT NED. HERV. KERK uur: Prof. Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE, uur: Ds v. Oostrom Soede, te IJmuiden. LOKAAL BETHEL, iuur: De Heer E. L. Smelik, afscheidsrede. Iuur; De Heer O. W. van Deth. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 3«n dienst. OFFICIEEL. BELASTBARE OPBRENGST iGebouwde en Ongebouwde Eigendommen. burgemeester der gemeente Velsen maakt lend, dat de uitkomst der schatting van ge lede en ongebouwde eigendommen, in deze ge talegelegen, gedurende dertig dagen, van 22 pber tot en met 20 November 1925, ter ge- pte-secretarie (3e afd.) voor een ieder tér in- fet. eisen. 22 October 1925. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEROORD Schaakwedstrijd. Dinsdagavond gehouden schaakwedstrijd in Aroom Eynthoven bracht de volgende resul- 15, In de eerste groep behaalde de heer Bakker «verwinning op den heer Woudenberg, De heer ree verloor na een geduchten kamp van den i Post, die hiermede een zeer zware partij Ier den rug heeft. Jammer dat de heer Labree s'JBstige pion-afruil over het hoofd zag. De Sant Jr. won volgens de regels van den heer Haar. lb bracht de heer v. d. Berg een verrassing den heer Baarda in de 7e zet mat te zetten, lik zij zeker niet hadden gedacht. Aangezien a nog geen partij hadden verloren, was deze 4 van groot belang voor het bezetten van de Ie plaats, die nu door den heer v. d. Berg lt ingenomen met 41/,, punt. De heer Happee fi zijn zooveelste 0 tegen den heer Ringers, partij BaljetOderkerk is in gunstige stelling den heer Oderkerk afgebroken. De heer ontving van den heer Verhoog ook zijn 5e (roep II won de heer v. Doorn van den heer bus, en de heer G. Gordijn behaalde de eerste li door van den heer Streefland te winnen. 1 laatstgenoemde de volgende week van den van Doorn dan heeft hij den 2en prijs en de I van Doorn moet dan om den 3den prijs karn at den heer J. Gordijn of den heer Bonten- de 3e groep won de heer Kaam van den Jonkman en de heer Rom behaalde een goe- :'«rwmning op den heer Engelhart, waardoor Wen op een prijs zeer gestegen zijn. te week Dinsdag wordt er 's avonds tot gespeeld, om de hangende partijen te be- fen. VELSEN 'wduislering bij de firma Van Gelder Zonen. ■tamderdag diende voor de Haalemsche Recht- de zaak van den kantoorbediende E, D., die Uildigd is zich aan verduistering ten nadeele de Kon, Ned. Papierfabrieken Van Gelder te Velsen te hebben schuldig gemaakt. Wver lezen wij in Hl. Dbl.: 36-jarige E. D., die reeds meer dan 20 jaar papierfabriek in dienst was, genoot het i,! Wrouweq der directie. Hij was van jong-1 sfe bediende opgeklommen tot een vrij verant woordelijke betrekking. Van het in hem gestelde vertrouwen had hij echter misbruik gemaakt. Hij verdiende, aldus werd ons verzekerd, een flink salaris, waai van hij goed kon beslaan, omdat hij wel gehuwd was, maar geen kinderen had. Bij het onderzoek is gebleken, dat D. bij spe culaties verloren had, hij heeft toen getracht het gat te stoppen met zich gelden der fabriek toe te eigenen in de hoop die later terug te kunnen storten. Daartoe is het evenwel nooit gekomen. .Het vorige jaar vreesde D. reeds voor ontdek king, daar hij toen zijn vacantie niet heeft geno men onder het motief: „Ik heb toch geen geld om uit te gaan." Dit jaar kwam hij met hetzelfde argument, doch toen is hem bevolen zijn vacantie te nemen. In die vacantie zijn de boeken gecontroleerd en is het tekort in kas ontdekt. •Tegenover de directie heeft D.✓-bekend gespe culeerd te hebben. Vóór aangifte gedaan is, werd D. eerst nc-g in de gelegenheid gesteld te trachten het geld aan te zuiveren. Daarin is hij blijkbaar niet geslaagd. De dagvaarding. Volgens de dagvaarding wordt den bekl. ten laste gelegd, dat hij in de gemeente Velsen op verschillende tijdstippen in of omstreeks de jaren 1923, 1924 en 1925 opzettelijk diverse geldswaar dige bedragen tot een totaal van circa f 21.900 toebehoorende aan de N.V. Vereenigde Kon. Papiefabrieken der firma van Gelder en Zonen, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welke gelden hij in zijn hoedanigheid van kashou der althans kantoorbediende, bij genoemde N.V., had ontvangen en uit dien hoofde anders dan door misdrijf in zijn bezit had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Bekl. werd verdedigd door mr. dr. F. A. Bijvoet. Verhoor. Bekl. zeide dat hij als kantoorbediende bij de papierfabrieken kashouder was en bekende het hem ten laste gelegde. De president zeide tot den bekl.: U hebt een groot deel van 't geld er in Amsterdam doorge lapt. U ging veel met andere vrouwen om. Het is een schande voor een getrouwd man, om dat te doen en aldus uw gezin ten onder te bren gen. Get. L. J, v. d. Kaar, procuratiehouder bij de N.V. had meermalen in 't begin toen hij werkzaam was als procuratiehouder de boeken gecontro leerd, maar nimmer nagegaan of 't geld er was. Nimmer had get. iets er van gemerkt, dat bekl. veel uitging. Ik had nimmer den indruk dat bekl. anders dan zeer sober leefde, aldus get. Op een vraag van den verdediger antwoordt get, dat bekl. een gunstigen indruk maakt en dat hij zeer gezien was. Van een fraude is in het kasboek niets geble ken, stemt get. den verdedigers toe. Het O.M. meende, dat het. ten laste gelegde is bewezen. Van 't in hem gestelde vertrou wen maakte bekl. een schandelijk misbruik. Daar hij vertrouwd werd, werd op hem nimmer een bijzondere controle, uitgeoefend. Op een meer dan schandelijke manier heeft bekl. naar uit de stukken is gebleken, 't geld te Amsterdam verbrast in danshuizen. In een en ander vond het O.M, aanleiding 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf te eischen. Pleidooi. De verdediger mr. Bijvoet, zeide dat bekl. wel erkent dat hij in Amsterdam in danshuizen is ge weest, maar dat hij ontkent, wat in de stukken is _1 ten aanzien van wat hij daar gedaan zou hebben, PI. schetst den bekl. als een man van goede af komst, die toen hij nog een klein salaris had, 'zijn zuster en onders onderhield. Hij is een man van groote geestigheid en diepen inborst. Dat is de oorzaak van den diepen val van dezen bekl,, was hij niet zulk een man geweest dan had nu hier niet gestaan. Verder gaat pl. den levensloop van den bekl. na die in dienst bij de firma van Gelder was op geklommen. Bekl. leefde eenvoudig bij zijn ouders. In 1911 leerde hij echter een meisje M. v. d. \V. kennen, die van hem ten slotte iemand maakte dien zij als was kon kneeden. In 1918 trouwde hij met haar. Hij hèd gedacht een huiselijk leven te kunnen krijgen en vader te* kunnen worden. Maar in alles werd hij door toedoen van die vrouw teleurge- .steld. De man mocht thuis de courant zelfs niet lezen en sprak de man van kindereri dan zeide de vrouw: „och, dat wordt toch maar kanonnen- vleesch". Hij werd bij die vrouw een gedésillusioneerd mensch. Nu hij in de gevangenis zat deed zij net of haar man niet bestaat en schreef zij hem nim mer, Door toedoen van die vrouw is bekl. geheel mismoedig geworden. Bekl. had zijn vrouw nog willen sparen, maar pl. had hem gezegd: dat moogt ge niet doen! Die vrouw is het ongeluk van den man ge weest, Zij moest van alles het beste hebben en als de man eens rustig thuis wilde zitten, dan \vilde zij steeds uit. Alleen dan was zij voldaan. De zuster van den bekl. had hem geschreven: ,,was die vrouw maar anders geweest dan hadt je nimmer verstrooiing buitenshuis gezocht." Aan die vrouw droeg de man al .zijn geld af cn daar kreeg hij maar f 10 voor zich van. Vroeg bekl. eens ergens naar, dan zeide de vrouw: „je behoeft er zóó netjes niet uit te zien." Maar voor haar was niets goed genoeg. Bekl. had een ver langen naar verstrooiing door die vrouw gekregen. Maar van die tien gulden kon dat niet. Toen nam bekl. gelden uit de kas, die niet goed werd gecontroleerd. Hij had hoop, later die gel den terug te kunnen geven. Zwaar heeft de man reeds geleden. In de gevangenis was hij zóó zwaarmoedig, dat men- hem niet meer alléén durf de laten zitten. Voor God en zijn geweten is de ze man niet zoo zwaar schuldig, al is hij dan schuldig, voor de strafwet. Deze man is niet slecht en niet verkeerd van aard en inborst; Alleen door omstandigheden bui ten zijn wil is hij slecht geworden. Voor dien man riep spr, de clementie in, mede om'der wille van de zuster van bekl. Repliek. Het O.M, repliceerde, dat het met de vrouw van den bekl. kennis had gemaakt en dat zij den indruk van een eenvoudige en degelijke huis vrouw maakt. In het huishouden van den bekl, zag het er niet boven diens stand uit. En eerst na ten' lange aarzeling deelde de vrouw van den bekl. mede van den omgang van haar man met andere vrouwen. Indien men den verde diger hoort, zeide het O.M., dan maakt dat den indruk, dat de firma van Gelder bekl. liever geld had moeten toegeven dafi hem gaan aanklagen. Maar aldus staan de zaken nu eenmaal niet. Bekl. is wel terdege schuldig. Het is toch wel eigenaardig, deed de verdedi ger opmerken, dat de firma v. Gelder den man nog eenigen tijd in dienst hield. Dit was toch zeker mede in het belang van den get, v. d. K„ aldus het O.M. Deze had slecht con trole uitgeoefend en had hoop dat van het geld nog wat zou terecht komen. De rechtbank bepaalde daarna de uitspraak op 5 November, Op 26 en 27 October e.k. zal resp. in Vel sen en IJmuiden een openbare voordracht gehou den worden over Volksvoeding met betrekking tot de Maggi s Producten, waaraan kookdemonstra ties en een filmvertooning verbonden worden, die den belangstellenden het geheele Maggi.bedrijf zal toonen, zoowel landbouw- als fabrieksbedrijf en gelijktijdig een kijkje geeft op het Zwilsersche landschap. In zeer vele plaatsen hier te lande zijn dergelij ke demonstralies reeds gehouden en mochten zij zich steeds in een druk bezoek verheugen. Men was zeer tevreden over hetgeen geboden werd en wij twijfelen er dan ook niet aan of de dames van hier zullen van deze gelegenheid een druk gebruik maken. Men leze de verdere aan kondiging in dit blad. SANTPOORT. Hedenmiddag om 4 uur wordt in „Zomerlust" een tweedaagsche bazar gehouden ten bate van de muziekvereeniging „Soli Deo Gloria" te Drie huis. Waar deze vereeniging afdoende bewijzen heeft gegeven van ernstige studie, hetgeen zeker waardeering verdient, wekken wij gaarne tot een bezoek op. Voor voldoende attracties is zorg ge dragen, zoodat men zich naar hartelust kan ver maken. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm zal, ook dezen winter weer „acte de précense" geven. De oefeningen vangen 27 October aan en staan onder leiding van den heer Heybrock. Ze worden in „Zomerlust" gehouden. Gevonden voorwerpen en dieren. IJmuiden. Een doublé broche, een pakje met roode haakwol, een kinderportemonnaie, een huissleutel, een bruinlederen damesportertmnnaie, een zwarte strandschoen, een fruitmand, een ko peren huissleutel, een scheepsmeetbrief, een ijs muts. Wijkeroog. Een vernikkeld sleuteltje, een rij- wielbelastingplaatje, een telefoonboek, een Duit- sche herdershond, een dameshandschoen, een dek sel van een. melkbus, een bontje. Velseroord. Een zwarte jongensjas, een kruk om auto aan te zetten, een rijwielbelastingplaat- je, een fabriekspenning. POLITIERAPPORT. IJMUIDEN. Woensdagavond werd aangehouden M. D, wegens openbare dronkenschap. D. verzette zich hier tegen, maar hij werd opgebracht en des nachts in arrest gehouden. Na verhoor door den commissaris werd hij Donderdagmorgen ontslagen. VELSEROORD. Bekeurd werden wegens overtreding der ar beidswet J. P., wegens overtreding der Motor en Rijwielwet G. G. J. P., wegens overtreding der IJkwet J. R,, waar drie gewichten in beslag wer den genomen. Het z.g. Duitsche vrouwtje, Mevr. B.B., ,deze week in den echt getreden en dus verkee- rend in de wittebroodsweken, kreeg weer eens een rpoces-verbaal wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. Een aantal door de politie opgevangen hon den is van gemeentewege afgemaakt. WIJKEROOG. Woensdagavond werden drie bestuurders van motorrijtuigen bekeurd, wegens het rijden zonder achterlicht. Voorts werd de wielrijder W. J. K. van Heems kerk bekeurd wegens het rijden zonder licht. Woensdag werd aangehouden de arbeider J. B., wonende te Velseroord, verdacht van het ontvreemden van een partij electrische onderdee- len op de Papierfabriek. SPORT. VOETBAL. H. V. V.—STORMVOGELS. Overzicht. Ondanks de international ontmoeting tusschen Holland en Denemarken gaat bovengenoemde wedstrijd Zondag a.s. door. Wel was van H.V.V. bij het Stormvogels-secretariaat een verzoek bin nengekomen den wedstrijd niet te spelen, doch in Stormvogels-kringen voelde men voor een uit stel niets, wat ons, vooral nu het een uitwed strijd geldt, zeer begrijpelijk voorkomt, daar Stormvogels anders tegen het einde van het sei zoen weer voor het feit komt te staan de haar resteerende wedstrijden allen .,uit" te moeten spelen. Tot dusver is Stormvogels nog slechts eenmaal bij den Leeuw van Wassenaar op bezoek ge weest. Bij die eerste visite liep het den bezoekers niet bijzonder mee, zoodat met een nederlaag huiswaarts werd gekeerd, tot niet geringe vreug de van de H.B.S.-aanhangers, die in genoemden wedstrijd allemaal H.V.V.-gezind waren. Momenteel staat H.V.V. er beier voor dan in het vorige seizoen. Het spreekt dus vanzelf, dat de tegenstand niet gering zal zijn. Echter, de Stormvogels hebben in hun laatste twee wed strijden getoond, dat zij tot goede dingen in staat zijn. Vooral de verdediging is er weer in, wat in den wedstrijd tegen R. C. H. duidelijk gebleken is. Tegen H. V. V. zal dit „er-weer-in-zijn" Storm vogels goed te pas komen. De Groote Haagsche toch scoorde tot dusver 13 goals in 4 wedstrijden, wat zeker niet onverdienstelijk kan worden ge noemd. De verdediging is wel te passeeren, vooi al door een voorhoede die zooals Stormvogels te gen Unitas deed een snel open spel speelt. De kansen van Stormvogels staan op het oogen- blik werkelijk niet slecht. We hopen, dot alle jpelers hun uiterste best zullen doen, die kansen goed te doen blijven. Het elftal ziet er weer als volgt uit: Thyssen Haak Koster Struys Snoeks Bakker Oldenburg. Blinkholf, Houtkamp, Visser, Boeke- laar. Y. s. V.ZAANLANDIA. V.S.V. is Zondag j.l. voor de tweede maal in den Helder gestruikeld, Evenals den eersten keer werd ook nu weer met 21 verloren, t Moge don waar zijn, dat de nederlagen klein zijn en V. V. dus gevoeglijk tot de sterkste clubs uit de al- deeling kan gerekend worden, feit is., dat de kans op het kampioenschap steeds kleiner wordt, ten ter zijn we het met onzen V.S. /.-medewerker eens, dat V. S. V. den moed niet op mag geven: Voetbal is een spel van verrassingen. Morgen komt Zaanlandia uit Zaandam op be zoek. De Zaandammers hebben tot heden nog geen grootschc daden verricht. Hun eersten wedstrijd verloren zij met 11—3 van H. ':i. C-, doch het dic:'»t erkend, dat zij zich na dien tijd eenigszins hebben hersteld. Het komt ons dan ook voor. dat V. S. V. goed zal doen, haar tegenpartij niet te onder schatten. Werken de roodwitten van het begin lot het eind, dan blijven de punten zeker in Velser oord. Turnvereeniging .IJmuiden". .Hallo! Ja, met Turnial" Of we slapen? Nee hoor, klaar wakker en spring levend. Omdat je in zoo'n langen lijd niets over 'F.VJJ. gelezen hebt? Nu ja, er is ook niet altijd wat te vertellen, alles gaat z'n gewone gangetje. Wanneer onze jaar vergadering is? Die is juist achter den rug. 'I was een geanimeerde vergadering, bezocht door 36 le den, waarvan 14 dames, wat een pracht-opkomst hè? Dat is wel eens slechter geweest. Wat er al- zoo besproken is? Ja hoor eens, ik kan je zoo gauw niet alles vertellen, dan moet je maar op de vergadering present zijn. In hoofdzank het vol gende: Ons Bestuur is gedeeltelijk veranderd, de heer W. de Pagler, Mej. C. de Pagter en Mej. D. Kiemer stelden zich niet meer herkiesbaar. Wat? of het vreemd zal zijn dat broer en zus de Pagter uit het bestuur zijn? Nou, geloof dat maar zeker. T.V.IJ, en de de Pagters waren zoo langzamerhand een geheel geworden hè? Maar we hebben er nog ééntje van vastgehouden, de in de wandeling ge noemde „kleine juffr, de Pagter" heeft weer voor een jaartje bijgeteekend. Ook de heeren Driessen, de Roos, Bart, Rutgers en v. d. Duin-Schouten zijn gebleven en de drie nieuwe Bestuursled-en zijn Mevr. A. Rutgers en de heeren J. Bank en N. Blok. Wat wou je nog meer weten? Het aantal werkende leden vergeleken bij vei leden jaar? Excelsior hoor! Er zijn er nu 224 tegen verleden jaar 184, dus een vooruitgang van 10 leden. Of er nog plannen gemaakt en besluiten geno men zijn? Ja, ik snap het wel, je wilt natuurlijk weten of er nog een uitvoering gegeven wordt en wat voor pretjes er te genieten zijn. Nou, wees msar gerust, we beginnen al heel gauw met on derlinge wedstrijden voor de dames- en heeren- afdeelingen. De prijsuitreiking hiervan zal plaats hebben op een in eind November te houden soi- rée in Thalia. Wat? Kom je dan vast? Je hebt gelijk, ik zal ook zorgen dat ik er ben, 't was verleden jaar reuzeleuk. Nou en dan tot slot is er nog besloten tot het geven van een uitvoering ongeveer half Februari, Dat zijn zoo de voornaamste dingen die bespro ken zijn. Wie er nu secretaris wordt? Ja, dat moet nog uitgevochten worden op de eerstvol gende Bestuursvergadering, dus dat weet ik nog niet. Zeg er wordt gevraagd of je die telefoon nooit los laat. Bonjour hoor! Turnia. jbr. nu- »«g erd op samenwerking met de Noord-Hotlandsche utzending. Het hoofdbestuur zeide, dezen wenk :r harte te zullen nemen. Het financieel verslag van den penningmeester. -. mr. A. A. van Doorn van Koude kerke, vcr- •ldt aan ontvangsten f 10.080.63. Er is een Ki ev saldo van f 427.60. De begrooling voor het komende jaar werd islgesteld op f 8400. Als leden van het hoofdbestuur werden her kozen ds. G. B. Westenburg te Beverwijk en de heer J. Vonk te Wormerveer. In twee vacaturen, ontstaan door het bedanken :m ds. D. E. Boeke te Haarlem en den heer II. van Eeghen te Amsterdam, werden gekozen de heeren C. Dun te Alkmaar an S. Schuvt te Zaan dam, Ds. Westenburg bracht verslag uit over het or gaan De Zondagsbode. Aangedrongen werd op reorganisatie van het blad, waartoe een commissie werd benoemd, bestaande uit ds. H. J. Heyncs te Landsmeer, ds. A. G. Boeser te Ilpendam, G. Voel IJmuiden en den redacteur, ds. Westenburg. De voorgangers der verschillende evangelisaties deden mededeelingen over deze posten, waarbij ook de arbeid onder de arbeiders bij de Zuider zeewerken ter sprake kwam, waarna de vergade ring door ds. W. S. van Leeuwen te Velsen werd gesloten. GEMENGD NIEUWS. Rechtsvraag inzake lijkverbranding. De president der rechtbank te Amsterdam heeft naar de N. Rott. Ct. meldt, kort geleden be slissing genomen in het volgende geval: Een overledene had bij notarieeh testament als uitersten wil den wensch geuit, dat zijn stoffelijk overschot door verbranding zou worden vernie tigd, zulks in den meesten eenvoud en zonder inachtneming van kerkelijke ceremoniën. Toen de executeur-testamentair de vereischte maatregelen wilde nemen om den uitersten wil van den overledene te verwezenlijken, stuitte hij echter op verzet van de naaste bloedverwanten van den overledene, te wiens huize het lijk zich bevond. De bloedverwanten verklaarde onoverko melijke bezwaren van Joodsch-godsdienstige aard te hebben om tot de crematie mede te werken, tenzij de Nederkndsche wet hen daartoe bepaald mocht dwingen. In gemeen overleg wendden de advocaten 1 beide partijen, de heeren mr. I. van Creceld en mr. A. J. Herzberg, zich daarop lol den president der rechtbank te Amsterdam, teneinde aan deze autoriteiten te verzoeken, in kort geding een be slissing te geven. De president gaf daarop als zijn oordeel te ken- nen, dat onder deze omstandigheden van een ere matie geen sprake kan zijn, zulks op de volgende rechtsoverwegingen: „Overwegende, dat het den doode niet zal de ren, wanneer zijn stoffelijk overschot overeen komstig den wensch zijner-nabestaanden en den wil des wetgevers wordt begraven; dat het daarentegen voor de levende nabestaan den een voelbaar leed zou zijn, wanneer in strijd met hun godsdienstige gevoelens het iijk van hun bloedverwant werd verbrand; dat dus daargelaten nog, dat de verbranding onwettig is, en de wet nooit bedoeld kan hebben den executeur-testamentair de verplichting op te leggen, den overledene te doen verbranden het gevoel van de levende nabestaanden boven den wensch van den doode te respecteeren is; dat bovendien met het oog op een mogelijk appèl te bedenken is, dat een aanvankelijk begra ven lijk later nog kan worden verbrand, terwijl geen begrafenis meer kan plaats hebben van een lijk, dat eenmaal verbrand is." Aan het slot van zijn beslissing zegt de presi- „Overwegende, dat wij in een geval als het onderhavige niet meer kunnen geven dan een sententia declaratoria; dat, waar geen der partijen gezegd kan worden, in het ongelijk te zijn gesteld, voor een veroor deeling in de kosten geen plaats is; verklaren, dat naar ons oordeel, de executeur- testamentair niet te kort schiet in zijne verplich tingen en volkomen verantwoord is, wanneer hij toelaat, dat de overledene worde begraven. Inwerilige zending in Noord-Holland. Maandag is te Amsterdam de jaarlijksche ver gadering gehouden van de Vereeniging voor in wendige zending te Amsterdam. Na de gebruikelijke opening en het lezen van een Schriftgedeelte door den voorzitter, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden te Velsen, sprak de voorzitter een openingswoord. De secretaris, ds. G. B. Westenburg bracht het jaarverslag uit. Spr. zegt, dat goede dingen kun nen worden vermeld. Zondagsscholen werden op gericht te Schermerhorn, Groot-Schermer, Stom petoren, Winkel en Koedijk. Veel tegenwerking werd daarbij ondervonden, zoodat sommige scho len gehuisvest werden in boerderijen en schuren. In het verslag worden verder mededeelingen gedaan over de verschillende posten. De evan gelisatie te Koog-Zaandijk sloot zich bij de ver eeniging aan. Te Breezand en Bergen gaat he werk uitnemend; de evangelisatie te Edam heeft een predikant als voorganger en daar ondervindt de arbeid waardeering ook bi] den leerkeraad der Herv. Kerk. Te Wormer, Wormerveer en Krom menie bloeit het werk zeer. De afdeeling Alkmaar doet prachtig colportagewerk in de °mslr®k^n' Het orgaan der vereeniging, de Zondagsbode, bleef geregeld verschijnen en behield hetzeltde aantal abonné's. Het Noord-Hollandsche zendings- feest te Bennebroek was minder goed bezocht. Naar aanleiding van het jaarverslag werd een discussie gevoerd, waarbij sterk aangedrongen Visscherij en Scheepvaart VISSCHERIJ. De toestand der Zeevisscherij in Augustus 1925. Naar de afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt namen in Augustus j.l. meer vaar tuigen aan de zeevisscherij deel dan in Augustus 4 024, Hoeveeiheid en waarde der aangevoerde visch bedroegen volgens voorloopige opgave respectie velijk 8.792.300 K.G. en f 2.538.420.— (11.046.100 K.G. en f 2.832.800.— in Augustus 1924). Door onze stoomtrawlers werd in totaal 3.228.100 K.G. visch aangevoerd opbrengende f 829.875.— tegen 1.952.450 K.G. met een opbrengst van f 679.050.in Augustus 1924. Hieronder is begre pen voor Aug. 1925 30.700 K.G, van 3 reizen van haringstoomtrawlers, 2700 K.G. van 1 reis van een stoomtrawler welke op de Spaansche kust visch- te en 56.200 K.G. van een reis op IJsland. (In Augustus 1924 werd 31.900 K.G. door 3 haring trawlers aangevoerd en 105.000 K.G. IJslandviseh van 3 reizen). De vangsten van de stoomtrawlers waren veel grooter dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. In verband met de groote aan voeren waren de vischprijzen, uitgezonderd vooi de fijnere vischsoorten, matig, waardoor de be- sommigen o_fschoon op zichzelf bevredigend, on danks de grootere aanvoeren op ongeveer het zelfde peil bleven als in Augustus 1924. Gemiddeld per reisdag vingen en besomdcu en- ze hier te lande aanvoerende stoomtrawlers in zooverre zij de Noordzee bevischten resp. 10l0 K.G, en f 267.(736 K.G. en f 263.in ^Augustus 1924). In bedrijf waren 141 stoomtrawlers waarvan 5 gedeeltelijk hun vangsten in Engeland aanvoer den, tegen in Augustus 1924 121 stoomtrawlers, waarvan eveneens 5 gedeeltelijk hun visch in Engelsche havens losten. De motorkustvisschers namen in grooter, de zeilloggers en zeilkustvisschers in kleiner aantal aan de trawlvisscherij deel dan in Augustus 1924. (Van de zeilloggers slechts 1 vaartuig). De geldelijke uitkomsten waren voor eerstge noemde vaartuigsoort beter, voor den zeillogger ongeveer hetzelfde en voor de zeilkustvisschers minder dan in Augustus 1924. De gemiddelde vangst bedroeg per reisdag van den zeillogger 145 K.G. en per reis van de motor- en zeilkustvis schers resp. 230 K.G. en 114 K.G.; in Augustus 1924 waren deze gemiddelden resp. 81 IC.G., 245 K.G. en 126 K.G. Beugvisscherij werd in Augustus 1925 niet uit geoefend. (Vorige jaar Augustus 5 zeilbeugers), Aan het einde der maand werd de drijfnelvis- scherij op haring uitgeoefend met 59 stoom-, 36 motor- en 331 zeilschepen. (Einde Augustus 1924 waren 54 stoom-, 27 motor- en 310 zeilschepen in bedrijf). De resultaten van deze visscherij waren zeer slecht. De schepen maakten lange reizen en brachten slechts matige tot schrale vangsten aan. Hoewel voor de haring hooge prijzen besteed werden, waren de besommingen over het alge meen onvoldoende. Uit de opgaven van de aanvoeren en de reis dagen van de binnengekomen schepen volgt dat de gemiddelde vangst per reisdag voor de stoom-, motor- en zeilloggers resp. 684 K.G., 342 K.G. en 249 K.G. bedroeg. (1459 Kilogram en 963 K.G. en 780 K.G. in Augustus 1924); de gemiddel de waarde hiervan was resp. f 206.f 103.en f 75.(f 336.—, f 225.— en f 179.— in Augustus 1924). Voor de gemiddelden van 1925 geldt even eens nog dat zij, door het onderling overnemen van de vangsten, niet geheel juist zijn. De-totale hoeveelheid en waaftle der door Ne- derlandsche vaartuigen aangevoerde drijfnetvisch bedroeg 4.983.800 K.G. (waarvan 49.509 kantjes haring) en f 1.496.300.— tegen 8.467.400 K.G. (waarvan 84.472 kantjes haring) en f 1.950.800. in Augustus 1924. Gedurende de week van 15 t. en in. 21 Oct. 1925 kwamen alhier de navolgende vaartuigen k'^^stoomtrawlers, 29 Engelsche haringdrifters, 2 zeil-, 2 motor-haringloggers en 30 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 1384 tot f 6422; Engelscne haringdrifters van 958 tot f 4549; zeil-harmgloggcrs van f 1216 tot f 1488; motor-haringloggers van f 974 tot f 4977. terwijl de kustvisschers totaal f 1043 besomden. De aanvoer bestond uit 898.250 K.G. trawtvisch. 392 kantjes en 10958 manden baring- De totaal opbrengst bedroeg f 366 134.20. Stcrt. no. 185 bevat de statuten der N.V. Vis scherij Mij. „Neerlandia II" te Koog a. d. 3Z^n. Doel: het behalen van winst door de uitoefening der zeevisscherij in haren vollen omvang enz., met dien verstande dat de vennootschap "f0'1 dan één vaartuig, grooter dan 10 last, tegelijk in eiiel°m40mrieh„CbMa"a.schappeliik kapjt. j 60.000 verdeeld in ^andeelen van f 1000.-. alle geplaatst Oprichters: de heeren E. Kluyver, koopman W. F. G. L. Driessen, burgemeester beiden te Koog d. Zaan; P. Bot Cz., houthandelaar te Westzaan n Mr. A. J. Honig, industrieel te Heemstede. De stoomtrawler Raaf. IJM. 423 kwam na een reis van 2 dagen weer binnen omdat de ma chinist ernstig ziek was, De man is naar zqn woonplaats, Haarlem vervoerd. De stoomtrawler Zaanstroom VII IJM. 50, die naar Fecamps verkocht is, vertrok ocasdag daarheen mA een Hollandsche bemanning, onder .kapitein Barneveld.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5