ORGAAN VOOR O Woensdag 4 November 19S8 1 le Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. bescherming tegen diphtherie. De besmettelijke keelziekte diphtherie heerscht onze gemeente en het is te verwachten, dat „zich ial uitbreiden. "peze ziekte kan goedaardig zijn, maar moet .ji wel degelijk tot de gevaarlijke ziekten wor- ingerekend, daar zij tal van slachtoffers maakt. .Venals tegen de vroeger zoo gevreesde pok- fi, kan men tegenwoordig ook tegen diphthe- onvatbaar worden gemaakt. Dit is reeds op ;[Schillende plaatsen in ons land, b.v, in Uit- <est, op groote schaal en met succes geschied. Gevaar is er niet aan verbonden, terwijl de s(, die men er door ondervindt, zeer gering is, zeestal nog veel minder dan bij de vaccinatie .gen pokken. De onvatbaarmaking geschiedt als volgt: Men ontvangt eerst een zeer kleine inspui- ilng in de huid, na een week is aan die inspui ting te zien of men voor diphtherie vatbaar is of ,et, Is men niet vatbaar, en dat is dikwijls het (eval, dan behoeft er verder niets te gebeu- ten. Maar wanneer blijkt, dat men wel vatbaar is, |an ontvangt men een inspuiting onder de huid, ,;én week later een tweede, en nog een week la- ;er een derde. Daarmede is de behandeling af- jeloopen. Veiligheidshalve worden na 3 a 4 maanden al le ingeënten nog eens onderzocht, omdat de er varing heeft geleerd, dat een heel enkele nog vatbaar is gebleven. Deze kunnen dan nogmaals ivorden ingespoten. Wanneer deze behandeling op groote schaal wordt toegepast, vooral bij kinderen, daar die 4et meest vatbaar zijn, en het meest aan besmet ingen zijn blootgesteld, dan zal men de diph- herfe geheel de baas kunnen worden. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst zal op ijdig vooraf bekend te maken dagen, uren en daatsen de gelegenheid open stellen voor kos- elooze onvatbaar-raaking tegen diphtherie voor ille schoolgaande kinderen. De gemeentelijke-geneeskundige, LIMBORGH MEYER. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. en motorrijden. DURSUS VOOR AUTO- Aan de Nijverheidsschool alhier, uitaande van le Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Ken- nemerland, is Maandagavond de cursus in auto- en motorrijden geopend. De voorzitter van het bestuur, de heer D, Bais Jzn,, zeide in zijn openingswoord dat we leven in den tijd van den motor. Het doel van het be stuur is eigenlijk een leergang van dit vak te ma ken, opdat de leerlingen dagelijks een cursus in de autotechniek kunnen volgen. Voorloopig wordt echter met deze avondcursus begonnen, waarvan de directeur der school, de heer H. J. Zeeman, de leider is. Het bestuur is zoo gelukkig geweest den heer A. J. Nossent te Haarlem bereid te vinden, om onderwijs te geven in de autotech niek en gelooft daarmede een goede keus te 'heb ben gedaan. Als leeraar in de electro-techniek zal optreden de heer J. Schade, leeraar aan de Nijverheidsschool. De commissie vaii toezicht zal bestaan uit de bestuursleden Zwager, Bais en Tu- senius en twee leden, aangewezen door de Kon. Ned. Automobiel-Club en de Kon. Motorwiel- [ijders-Club. De directeur der school, de heer Zeeman, zette lit doel nog wat breeder uiteen. De cursus zal gehouden worden aan de hand van Brand s boek „De Automobiel en hare behandelingen en zal een populair karakter dragen. Men zal leeren hoe de werking der onderdeelen van een auto is en waarom deze werking zoo is, opdat men bij een autotocht zichzelf kan helpen. Een groote collectie onderdeelen werd geschon ken door de firma's Landeweer en Grund, beide le Utrecht en resp. vertegenwoordigers der Ca dillac- en Renault-fabrieken. De heer Klok, vertegenwoordiger van Ford te Beverwijk, gaf in bruikleen een volledig Ford- chassis, die geheel gedemonteerd en waarmede ook gereden kan worden. Zoo noodig stelt deze liima ook een Cheviolet ter bechikking. Het lid ra het bestuur der school, de heer K. H. Tttse- flius, zegde een volledige motor voor het onder- tijs toe. De cursus begint met 20 leerlingen. Daar zich reeds ruim 40 cursisten aanmelden, zal in Febru ari een tweede cursus aanvangen. CURSUS FRANSCHE TAAL. Voor den cursus in de Fransche taal, georgani seerd door de Neutrale Schoolvereeniging IJmui den en Omstreken, hebben zich reeds o.g. 40 leerlingen aangemeld. Daardoor is het leergeld verlaagd tot 30 cent per uur. Het opnieuw maken van een opgeruimden remstoel in het buitentoeleidingskanaal naar de groote schutsluis is opgedragen aan de N.V. Aan nemersbedrijf v,h. van Dongen en van Hoven te Dordrecht voor f 4770. Zondagmiddag werd hier de voetbalwedstrijd lusschen Stormvogels en H. F. C. gespeeld. De ipelers en supporters uit Haarlem kwamen hier nan met den trein van 1.27, die aan de halte IJmuiden-Oost stopt. Zij vertrokken met den jkein van 4.05 van hier. Deze stopt niet aan de talte IJmuiden-Oost, maar op verzoek stopt deze trein wel aan de halte, om de voetballers en sup porters op te nemen, daar het terrein van Storm vogels veel dichter bij deze halte is gelegen, Men is Maandag begonnen met de Wilhel- ■ainakade te verbreeden. Aan den kant van het station komt een trottoir met grafieten trottoir- hand en de straat wordt een halve meter breeder, Dit is vvel een zeer noodzakelijke verbreeding op ezen drukken .verkeersweg. Maandagmiddag geraakte op het Sluisplein een paard van den heer B. op hol. Het beest holde een steekwagen met tonnen er op omver en bracht schade toe aan het pakhuis der fa. N. en E. Bij de Ijsfabriek der Vischhandelvereeni- ging werd het paard tot staan gebracht. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, terwijl de schade door den heer B. zal vergoed worden. Het 10-jarig bestaan van „Looft den Heer". Maandagavond is in het Gebouw voor Christ. Belangen te IJmuiden het jubileum van de Gem. Zangvereemging „Looft den Heer" ingezet met het eerste feestconcert door de jubileerende vereeni ging met medewerking van enkele goede solisten. JJeze sympathiek hardwerkende vereeniging viert n.I. haar 10-jarig bestaan en heeft, de tijden in aan merking genomen dus reden tot feestvieren, In het feestprogramma vinden we als inleiding een met zorg samengesteld overzicht van de op richting en het voortbestaan der Vereeniging, waaruit we zien dat aan het 10-jarig bestaan reeds een voorgeschiedenis is verbonden Ioopende van 1900 tot 1915, zoodat feitelijk gesproken zou kun nen worden van een zilveren jubilé. Door deze voorgeschiedenis schijnt echter in 1915 een streep gehaald te zijn en viert men thans de wederge boorte, het begin der nieuwe jaartelling te rekenen van November 1915. Is dit niet zeer bescheiden? Doch is het weldoende element in de -geheele ver eeniging: Bescheidenheid. Hoort den voorzitter in zijn gemoedelijken joviale toon van kameraad schappelijkheid zijn leden en toehoorders toespre ken. Dat is zóó intiem, zoo zonder eenige preten tie, zoo vlak voor den mond weg, dat je je af vraagt: „Spreekt hij nu voor een opeengepakte schare van groote menschen, of waant hij zich in het Onder Onsje van een repelitieavond. Met lof wordt in de voorrede gesproken van den heer P. de Nobel, den eersten dirigent na de wederopstanding van het koor door wiens toewij ding, kennis en kunnen het koor voor nieuwe in zinking is behoed. Daarbij getrouw bijgestaan door veteranen uit het bestuur en de vereeniging. Van zijn opvolger, den heer P. Hespe wordt slechts met een enkel woord gewag gemaakt. Zijn genre was anders. Wij hebben daar meerdere ma len op gewezen in onze verslagen over de uitvoe ringen. Thans zwaait de heer J. de Nobel uit Haarlem den dirigeerstaf en niet alleen tot groote tevreden heid van bestuur en leden, maar met dezelfde be zieling en bekwaamheid als zijn naamgenoot te voren, wat mede mocht blijken op deze eerste feestelijke bijeenkomst. Mevr. A, C. van Tienhoven—Kauwling, alt uit Haarlem en de heer Jac. van Kempen, tenor uit Bloemendaal verleenden dezen avond hunne me dewerking. Wij bannen bij dit feestconcert alle kritische aan drang uit ons gemoed en luisteren slechts in feest stemming. Bij de receptie bleek eerst recht hoe gunstig de vereeniging „Looft den Heer" in de gemeente en 1 zustervereenigingen staat aangeschreven. Namens nagenoeg alle ter plaatse gevestigde zang- en muziekvereenigingen en zelfs van geheel daar buiten staande mocht de jubileerende vereeni ging gelukwenschen en ontvangst nemen, alle ver gezeld van fraaie bloemstukken of kransen. In weinige minuten was het podium in een bloemhof omgetooverd, wat de feestelijke slem ming niet weinig verhoogde. Bij de vele voegen ook wij onze hartelijke ge lukwenschen voor deze jubileerende vereeniging en wenschen haar een voorspoedig, lang en ze genrijk leven toe. VELSEROORD. Morgen. Donderdagavond, zal in de Ned, lierv. Kerk een Zendingssamenkomst gehouden worden. De heer E. Weiss, zendeling der Broe dergemeente te Zeist, zal dan spreken bij licht beelden over „Suriname; land, volk en zending". Om 5 uur is er een samenkomst voor kinderen. Zondagavond gaf de gemengde zangvereeni ging Polyhymnia, directeur de heer Jac. Bos, eer vocaal- en instrumentaal concert, in de concert zaal Tivoli. De zaal was flink bezet. Het kleine koor, dat eenige versterking aan stemmenmateriaal zeer noodig heeft en waard is, zong een aantal nummers zeer goed. In het bijzonder leverde de samenstelling van het programma het bewijs dat deze directeur de adspiraties heeft een mooi koor te vormen, mits hij slechts voldoende ge steund wordt. Als solisten traden op de heeren Eduard Biele, violoncel en Jan Rozenkrans, piano. Verder had nog de heer Dirk Mesman zijn medewerking als bariton-zanger toegezegd, doch een verkoudheid verhinderde hem, daaraan - gevolg te geven. Om het publiek echter niet te leur te stellen was de heer Mesman bereid als solo-violist op te treden, waartoe hij ook volkomen in staat was. De solisten, allen uit Haarlem hadden gehëel de aandacht van het publiek. Alles samenvattend, Polyhymnia heeft hare donateurs en verdere be langstellenden een genotvolle avond verstrekt. VELSEN. Wij lezen in Haarl. Dbl.: Eenige daigen geleden plaatsen wij een bericht van onzen correspondent over een ongeval roet een lift op de papierfabriek der firma van Gelder en Zonen, (ook door ons Zaterdag overgenomen). De directie dezer fabriek deelt ons thans mede, dat het ongeval zich als volgt heeft toegedragen: De hydraulische lift dient om karren, beladen met hout, ongeveer 1 meter hoog te brengen. Toen de lift even boven den grond was, geraakte de wagen met hout, die daarop stond van de lift af, waardoor de arbeider B. werd getroffen verwond. Na door een geneesheer behandeld te zijn, is hij te voet huiswaarts gegaan. Van het met donderend geweld naar beneden komen van de lift was dus geen sprake, Bij het afrijden van de stoompont, had een chauffeur zulk een grooten haast, dat hij op een rijwiel kwam en dit zwaar beschadigde. Daar de eigenaar van liet rijwiel er naast liep en zich aan .de goede zijde van den weg bevond, treft den chauffeur alle schuld en daar het nummer van den auto werd opgenomen zal de schuldige er te zijner tijd wel van hoeren. Dinsdagmiddag raakten alle vijf bouten van een achterwiel van een vrachtauto behoorende aan den fouragehandelaar Koks uit Beverwijk, tegelijk los en liep het wiel van den wagen. De chauffeur reed met een matigen gang en remde zoo gauw hij iets hoorde, zoodat de wagen er goed afkwam. Door den schok brak een voorruit, en van de 5 bouten werden er 4 in de nabijheid teruggevonden. De wielrijder W. L. uit IJmuiden werd op den Wijkerstraatweg aangereden door een auto, waardoor zijn rijwiel beschadigd werd. L. verzocht aan de politie een onderzoek in te stellen. Op den Schulpweg reed Maandagmorgen de luxe auto van M. uit Beverwijk in op de vrachtauto van J. R. uit Beverwijk. De vracht auto bekwam eenige schade aan de spatborden enz., maar verder liep het ongeval goed af. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld, In de week van TÏ8—24 October zijn in deze gemeente 6 gevallen van diphtheritis en één ge val van roodvonk voorgekomen. A,s. Zaterdag 7 November zal in het gym nastieklokaal der Chf. School op Wijkeroog een districtsvergadering worden gehouden van het Ned. Jongelings Verbond. Als spreker zal optre den Ds. G. B. Westenburg van Beverwijk, met het onderwerp „Het geloof". Waarschijnlijk zal er ook nog een tweede spreker zijn. Voorts zul len verschillende zaken in het belang der ver- eenigingen worden behandeld. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 31 Oct. 1925: 7 timmerlieden, 1 metselaar, 1 mach, houtbewer ker 1 letterzetter, 2 bankwerkers, 12 diversen. SANTPOORT. Daar zaten ze weer, de Volkszangers, Vrij dagavond in de groote concertzaal van „Zomer- lust", in afwachting van de dingen, die komen zouden, immers deze eerste bijeenkomst was aangekondigd als een „reuze-avond", 't Scheen wel, of het slechts 14 dagen, in plaats van eenige maanden, geleden was, sinds de laatste j zangavond gehouden was, zoo .gezellig en onge dwongen zat men bij elkaar. De zaal was weer best bezet, Vrijwel geen stoel bleef onbezet. Heel wat oude getrouwen waren weer aanwezig, maar ook zagen we tal van nieuwe gezichten, die de plaatsen innamen van hen, die, nu er des Vrijdags in plaats van des Donderdags gezongen wordt, de zangavonden niet meer kunnen bij wonen. De heer Cornegge sprak hierover in zijn ope ningswoord z'n teleurstelling uit, doch zeide hij het kon niet anders. Voorts wekte hij de aanwezigen op lid te worden der afdeeling, op dat het bestuur de schuld zou kunnen delgen, welke het vorige jaar gemaakt was en het over een vaste bron van inkomsten zou kunnen b- schikken. Alvorens te beginnen sprak de heer Sixma nog eenige woorden van dank voor de hem op het laatst van het vorige seizoen gebrachte hulde. Toen speelde de heer Vink een bekend voorspel, hief de heer Sixma den dirigeerstok op en staande zongen de aanwezigen het bekende en geliefde „Lied van Volkszang": „Komt nu, vrienden en vriendinnen". Je kon 't zoo zien, dat ieder blij was, dat hij dit lied weer eens geza menlijk kon zingen. Na het openings-lied rees het scherm voor een tableau „Een kruis met rozen' geheeten, uitgevoerd door een aantal damesle den van onze gemengde zangvereeniging „Vox Humana". De dames en haar geleider, de heer De Haas hadden eer van haar werk, wat bleek uit een dankbaar applaus. Maar ook het sterke geslacht liet zich niet on betuigd. In „heusche" zeelieden-costuums ge stoken, zongen een zestal heeren het kernachtige: .Hollands Vlag" je bent mijn glorie". En wat hield de zeeofficier keurig zijn vlag vast! Je zoudt gezworen hebben, dat hij wel meer een vlag of vaandel getorst had! Of dit lied insloeg! En ófI „Vind je 't niet reuze?" zou het in de Am-, sterdamsche revue „De Poppenkast geluid heb ben. Dit bleek wel het best, toen de heer Sixma het de aanwezigen liet zingen. Ook voor de lachspieren was gezorgd. Nie mand had hiervan een flauw vermoeden, want de heer Sixma kondigde het zeer „droog" aan: „Zoekt U het „Huzarenlied" maar eens op. En kele dames zullen het voorzingen.Maar toen het scherm rees en men drie huzaren op groote hobbelpaarden kreeg te aanschouwen, die in dolle vaart over het tooneel reden, toen konden de dames zingen, zoo hard ze wilden, maar te verstaan waren ze niet. Zoo werd er gelachen, 't Sucecs was volkomen. Natuurlijk moest de zaal ook dit lied zingen. En we kunnen verzeke ren, dat men, de huzaren liet galoppeercn. Op deze wijze vloog de avond om en het was voor ieder nog veel te vroeg, toen de heer Sixma aankondigde, dat tot slot ,.De zingende Bard" zou worden gezongen. Men scheidde ech ter niet, voordat de leider een van Volkszangs ijverigste leden, n.I, de heer G. Rapits, had ge- Wat Fransch leeren voor een leerling van de 5e of 6e klasse, inzonderheid voor een vluggen leerling, komt ontegenzeggelijk zijn ontwikke ling ten goede. In de tweede plaats zal het hem of haar tot steun zijn bij den overgang van het Lager naar het Middelbaar Onderwijs, waar zoo veel nieuwe moeilijkheden zich voordoen. Een derde reden, die ik nimmer heb hooren voorop stellen, maar die m. i. veel gewicht in de schaal legt is de volgende: In den goeden ouden tijd was het zoo'n heerlijk idee, dat de ouders kon den zeggen: ,,Mijn kind gaat niet op de gewone, lagere school maar op de M.U.L.O. Nu dit zalig gevoel tegelijk met het Fransh tot het verleden behoort, tracht men nog wel te spreken van een school, die rechtstreeks op leidt voor H. B. S. en gymnasium met evenveel recht zou men kunnen spreken van een reciit- streeksche opleiding voor Doctor in de Wis- en Natuurkunde doch helaas, dat zalig, rustig gevoel van vroeger te weten: Mijn kind gaat niet op een gewone lagere school, bestaat niet meer Wat is thans eigenlijk het onderscheid tussciien school A I, die rechtstreeks opleidt voor H. B. S. en school A II, dat een gewone lagere school is? Geen onderwijs-specialiteit zal die vraag kunnen beantwoorden! Nochtans één redmid del! Maak onderscheid in Franschen en Fransch- loozen en de bokken zijn weer van de schapen gescheiden, de goeie, ouwe tijd is terug. Al meen ik goed le doen het laatste te rele- veeren, ik wil hel geenszins voorstallen, dat om laatstgenoemde reden door het Bestuur van de Neutrale Schoolvereeniging een oproep is ge richt tot de ouders om voor hun kinderen een cursus te doen geven in de Fransche taal. 't Doel zal in de eerste plaats zijn, dat om de twee eerst genoemde redenen in mijn schrijven vervat, de leerlingen beter beslagen hun intrede zullen doen op H. B, S„ lyceum enz. Zal op deze wijze dit doel bereikt worden? Geenszins! Meer dan tien achtereenvolgende jaren heb ik onverpoosd en uitentreuren Fransche les gege ven in 4e, 5e of 6e klasse van verschillende op leidingsscholen en om niet van eigenwaan be schuldigd te worden zal ik het maar in het Fransch zeggen: „Naurri dans le sérail, j'en con- nais les détours". Wat was in de 4e klasse vroe ger het resultaat na een jaar Fransch leeren met 5 a 6 leruren per week? Nihil! Ook aan het eind van de 5e lclasse mocht de uitslag bedroevend heeten, „II fait sont pantoufles chemin", voor een vertalenden Hollander goed verstaanbaar, doch voor een Franschman orakeltaal, haal ik aan. als afschrikwekkend voorbeeld uit de praktijk. Was die leerling dan zoo bot? Neen, maar de moei lijkheden- van het Fransch gingen mijlen ver bo ven zijn pet als bij minstens 50 van zijn 30 a 11-jarige klasgenooten. Thans wil ik me enkel bepalen tot den alhier uitzicht gestelden cursus in de Fransche taal. Na eenigen v, d. élite te dezer plaatse, die zich in 't bijzonder voor het onderwijs interesseeren, dezen cursus doen oprichten, kan men er van overtuigd zijn, dat de leiding van het onderwijs niet zal berusten bij den eersten den besten on derwijzer, die toevallig de wettelijke bevoegd heid daarvoor bezit, doch zal de keuze vallen op een first-class leerkracht, wat voor zoo'n cur sus al een belangrijk voordeel is. Maar ik vermoed, dat zelfs de meest eminente leerkracht tot wanhoop gebracht wordt. Maandag en Donderdag zal de cursus gehou den worden met ruim 20 leerlingen, die het slacht offer van den oproep zijn geworden, leerlingen van 5e of 6e klas, van verschillende scholen, van zeer uiteenloopende vorderingen en aanleg. Moe ten die allen in één klas samengebracht worden wat me onmogelijk schijnt dan zouden die 2 uren per week les ontvangen, Indien 5e en 6e klas afzonderlijk, dan slechts één enkel uur per week. De logische gevolgtrekking moet wel zijn: Elke 50 ct. voor zoo'n cursus uitgegeven is weg gegooid. Voor een bijzonder vluggen leerling, die van uit de zesde klasse examen doet voor H. B. S„ lyceum of gymnasium is het mijns in ziens zeer wenschelijk, 'k zou haast zeggen nood zakelijk Fransch te leeren, doch die zal door de klasgenooten van den cursus wel zoodanig ge remd worden, dat de resultaten van één a twee uur per week op zijn voordeeligst zeer gering zijn. Voor niet te vlugge leerlingen, inzonderheid van een vijfde klasse, zal het onderwijs een noodeloo- ze kwelling en overlading zijn, Voor den door slag leerling, die pas examen doet na het door- loopen van het 7e leerjaar waar ook Fransch gegeven wordt en wel 5 uur per week heeft ook het overladen met één twee extra-uren geen zin. Ja, voor wie zou het wèl zin nebben zich aan le sluiten bij een mengelmoes van verschillend- scholen en verschillende leerjaren, zelfs al werd het een knus Onder Onsje! Rerumeerend wil ik er duidelijkshalve nog aan toevoegen, dat ik het, vooral voor intelligen te leerlingen, betreur, dat er geen gelegenheid bestaat om zonder groote financieele bezwaren wat Fransch te leeren, maar die gelegenheid wordt door den te openen cursus geenszins ge boden. H. VAN DIJK. 'n *dmidden, waar hij meermalen optrad Op 27 November zal Dr. P, Stegenga van Am sterdam voor ons optreden en in Januari Prof. Dr. J. R, Slotemaker de Bruyne van Utrecht. Met andere spekers is het comité nog in onderhande ling. Wij vertrouwen dat de Herv. Kerk Vrijdagavond weder geheel gevuld zal zijn, opdat wij weder een heerlijk getuigenis mogen afleggen van het geloof, dat ons verbindt. Het Comité uit de Kerkeraden der Ned. Herv. Gemeente, Doopsgez. Gemeente, de Besturen van den Ned, Protestantenbond, Oud-Katholieke Kerk en Evangelische Maatschappij, SPORT. huldigd voor het véle, dat hij voor de Mdeeling had gedaan. Hiermede stemde de heele zaal vol komen in. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Cursus in de Fransche taal. „Bijna geeen „Franschloozen" onder de leer lingen, die toegelaten worden tot H. B. S„ gym nasium enz." las ik enkele dagen geleden ir „De Telegraaf". Dit als gevolg van het oprichten van cursussen in verschillende plaatsen van ons land, nadat het Fransch door de Wet is verban nen 'van de Lagere school, hetgeen niet de sym pathie heeft van vele ouders, zooals ten duide lijkste is gebleken. GODSDIENSTIGE SAMENKOMSTEN. Zooals men in een bericht in dit blad heeft kunnen lezen, heeft het comité uit de verschil lende kerkeraden en besturen besloten ook dezen winter weder godsdienstige samenkomsten te houden. Deze samenkomsten zijn den vorigen winter zoo uitnemend geslaagd, dat het comité vertrouwt dat ook nu velen ze zullen bezoeken. Waar de Dageraad voortgaat, ook in onze ge meente, met haar heilloos werk en Rome haar propaganda voor de bekeering van Nederland voortzet, acht het comité het gewenscht de samen komsten voort te zetten, opdat velen daarvan weer zullen leeren. Het comité streeft er weer naar de beste spre- kers voor de samenkomsten te krijgen. Vrijdag avond zal de bekende kanselredenaar Ds. J. B. Netelenbos van Heinkenszand voor ons optreden met het onderwerp: „Protestantisme en Roomsch- Katholicisme", Zijn naam is overal in den lande bekend en VOETBAL, STORMVOGELS—H, F. C. 2-1. Overzicht, Ten aanschouwe van een talrijk publiek is bo vengenoemde ontmoeting een spannende kamp geworden, waarin tenslotte de sterkste partij ge zegevierd heeft. De held van het H, F. C.-team was wel v. d. Meulen, de doelverdediger van het nationale elftal. Op phenomenale wijze heeft hij zijn doel verdedigd. Vooral een paar vliegende schoten van Visser stopte hij op inderdaad onbegrijpe lijke wijze, Krachtigen steun ontving hij van de Koningh en Eysvogel. De voorhoede der „good old" was het minste deel der ploeg. Van Beekum was door zijn sjou wen het gevaarlijkst, doch van Sigmond hebben we, uitgezonderd het eerste kwartier, niet veel gezien. Bij tijden deed de jeugdige Bezoeki aar dige dingen, doch hieraan was Bakker, die dezen middag maar matig op dreef was, zeker schul- dig. Kreeg Vermeulen volop werk. Thyssen had het kalm. Eenmaal kort na het begin za len wij hem echter schitterend redden. Die rust kon hij genieten, doordat Haak en Koster meest al de H. F, C.-aanvallers de b«as waren. In de middenlinie vonden we Struys het best. Heel wat aanvallen heeft hij tot staan gebracht en ook zijn steun aan de voorhoede was geld waard. Verde digend voldeed ook Snoeks, doch graag hadden wij hem wat meer lange centers naar den wing zien geven. Van de voorhoede noemen wij in de allereer ste plaats den wing VisserBóekelaar. Van de zen kant ging herhaaldelijk het initiatief uit. Tal rijk waren de keeren, dat \?isser den bal haal- de, hem opbracht en dan aan Bóekelaar overgaf, waarna deze voor de rest zorgde, 't Komt ons echter voor, dat Bóekelaar nog meer succes zou hebben, als hij iets korter voorzetten gaf. De rechterwing was er niet zoo in, hoewel Ol denburg beter speelde dan tegen H. V. V, Blinkhoff was echter niet zoo op dreef als in dien wedstrijd. Hij zocht o.i. weer te veel heil in het uitsluitend samenspelen met den midvoor. Ook Houtkamp trad niet zoo op den voorgrond. Meermalen viel echter z'n spelverdeelen te roe- ,men. Scheidsrechter was de heer Eymers, met wiens leiding we ons best konden vereenigen. De wedstrijd. Om twee uur stellen de volgende elftallen zich op: Thyssen Haak Koster Struys Snoeks Bakker Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, Visser, Bóeke laar, Van Beem, Sigmond, Van Beekum, Miezérus, Bezoeki Eysvogel Van Houten Engel Koningh Weber Van der Meulen Stormvogels trapt af en zit reeds dadelijk in het H.F.C.-doelgebied. Bóekelaar schiet hard op 't doel, doch dit blijkt voor bedoeld schot te laag te zijn. H. F. C. laat zich niet onbetuigd en Van Beekum neemt tot tweemaal toe Thys sen onder vuur, echter zonder resultaat. Vooral de tweede maal greep de Stormvogelsdoelman resoluut in. Vlug gaat hét spel heen en weer. Stormvogels weet den eersten corner te forceeren, maar Van der Meulens stevige vuisten weten wat retour-zenden is. De Stormvogels-verdediging speelt nog niet op volle kracht. Dit is oorzaak dat H. F. C. nog al eens gevaarlijk kan aanval len. Bij een dezer aanvallen kogelt Sigmond hard over de lat. a Wanneer de St.-verdediging wat ingespeeld raakt, worden de aanvallen der voorhoede lang zaam, maar zeker talrijker en gevaarlijker. Het is vooral de linkerwing, welke geducht komt op zetten, Toch krijgt H. F. C. de eerste mooio kans. Nadat Van Beekum al eens drie spelers had gepasseerd, maar tenslotte op Haak ge stuit was, krijgt hij den bal in buitenspel-posi tie vrij. Wij denken reeds aan een doelpunt, maar hij schiet hard over. Dan zal Stormvogels het eens ernstig gaan meenen. Houtkamp passeert handig drie H. F. C.'ers en komt alleen voor v. d. Meulen, die reeds z'n doel verlaten heeft. Hij zoekt het doel echter op een plaats, waar het niet staat. De thuisclub komt thans, dank zij vooral het goede werk van den linkerwing en Struys in de meerderheid. Van der Meulen krijgt het zwaar te verantwoorden, maar het dient gezegd, dat hij zich geducht weert. Uit een voorzet van Bóeke laar kanjert Visser ineens in, maar ondanks het snelle van deze handeling, weet de nationale doelman het leder nog corner te werken. De druk op het H. F, C.-doel wordt steeds sterker. Keer op keer brengen Oldenburg en Bóekelaar snel op. Eens trapt Weber hard tegen den toeloopenden Blinkhoff, waardoor de bal in 't doel springt, doch, hoe onverwachts dat ook geschiedt, v, d, Meulen is op z'n post. Af en toe wordt Koningh c.s. eenige rust ge. gund. Dan doet de H. F. C.-voorhoede eens een aanval, doch meestal brengt zij het Diet verder dan Koster of Haak, Eens echter is Bezoeki

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1