ORGAAN VOOR D Versch|ïnt Woensdags Zaterdags Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H Baker, Hoogovens IJmuiden. No 2 Zaterdag 7 November 1925 lie Jaargang IJMUIDER COURANT Abonoementaprija: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- worden aaangenomen aan het bureau en bij de Agenten. ^drertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, gorden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^oensdagnummer. Advertentien voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- dtrd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m, en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. jol plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad i, uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN II TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1,iedere regel meer 20 ets, Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1,25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd" voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. OFFICIEEL. BURGERLIJKE STAND. Huwelijksaangiften. )e Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der lfleente Velsen brengt ter kennis van belang eenden, dat het noodig is, dat bij de huwe- isaangifte de stukken worden overgelegd, die 3f het huwelijk vereischt worden, teneinde juistheden of teleurstellingen ten aanzien van huwelijksafkondiging of huwelijksvoltrekking voorkomen. nlichtingen betreffende de vereischte stukken mnen verkregen worden aan de afdeeling Bur- jjlijke Stand op eiken werkdag tusschen 9 uur D, en 1 uur n.m. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand jornoemd, SUWERINK. VAN DEN WACHTTOREN. ZICH VERZEKEREN TEGEN DEN ONGEHUWDEN STAAT. Prof. Casimir oppert het plan, om vrou- en te verzekeren voor een bepaalde som, it te keeren op hun veertigsten verjaar- ag, als zij dan nog ongehuwd zijn. Vele dsjes leeren, opdat zij zich later zullen jnnen redden, als ze eens ongehuwd lochten blijven. Het zou de taak voor tie ouders vergemakkelijken, indien zij an dochters op lateren leeftijd bezorgd isten. Van de 100 meisjes, die geboren orden, zullen ongeveer 25 op hun sertigste jaar ongehuwd zijn. Betaalt men ij de geboorte eener dochter 15 jaar lang in jaarpremie van f 100, dan groeit die taling naar 3l/2 rente aan tot f 5700. Er kan echter meer uitgekeerd worden, fan de vier meisjes blijft er immers een iDgehuwd. Zonder de kosten der verzeke- ing in aanmerking te nemen, komt er zoo «n uitkeering van f 23000 voor de onge- mwde veertigjarige, Is er niet een Neder- indsche verzekeringsmaatschappij, vraagt 'rof. Casimir, die deze zaak eens onder- oeken wil? Door dergelijke verzekering ehoeven de ouders niet langer bevreesd n bezorgd te zijn, wat er van hun dochters al worden, als zij er eens niet meer zijn. lerzorging der kinderen, ook in bijzonder ostbare gevallen, is mogelijk, als wij het jezamenlijk doen |en door verzekering el- anders lasten dragen. Dat is een mooi plan, een vernuftig idee, blheorie zeer goed uit te voeren en aan k rekenkunde van een man als Prof. Ca- emir twijfelen we niet. Maar de vlieger |aat niet op. Er hangt een te zware staart in bezwaren aan. Casimir heeft toch een dein rekenfout je gemaakt. Dr. M. van Baaften heeft hem nagerekend en bevon- ien, dat de 15 jaarpremies van f 100 tegen rente in veertig jaar eeh kapitaal f 19000 vormen. Maar Prof. Casimir ft bovendien vergeten, dat de huwe Rskansen voor arme meisjes grooter zijn iavan meisjes uit de kleine burgerij en riü ^elgestelde ouders. Ook zullen de Wferingen tegen den ongehuwden het meest gesloten worden door aders, wier dochters weinig huwelijks tnsen hebben. De propaganda voor zulke ijzondere tarieven kost veel geld; ergo er niets van. Er zullen geen grappen op verzekerde "de vrijsters gemaakt kunnen worden! CHARLIE CHAPLIN AAN DEN OMROEP. Tot de beroemde mannen van onzen tijd boren Briand, Einstein, Edison, Coolid- Abd-el-krim, Barbusse en onder nog ie anderen Charlie Chaplin. Er is ïniand, die zijn beenen zoo krom, zijn zicht zoo scheef kan zetten als hij, nie- and, die met zulke wonderlijke invallen grimassen millioenen avond aan avond doet lachen dan deze filmster, die we !^er filmzon moesten noemen. Hem werd onlangs verzocht, om ook is door de microfoon tot de menschhcid spreken. Men ziet hem anders en hoort m niet; nu zou men hem eens kunnen !(joren en niet zien. Eindelijk liet hij zich 'tonen aan den omroep een speech je de in te zenden. Hij nam cenige ;nusi- 1 mee, deelde aan de onzichtbare milli- 0eQen mee, dat hij niet alleen filmacteur is, maar ook veel aan muziek doet en dat hij daarom het publiek eens een nummer tje piano ten beste zou geven. Een uit stekende pianist speelde daarop en de we reld geloofde, dat Charlie ook voortreffe lijk piano speelt. Daarna speelde een vio list, een fluitist, een hoboist, een harpist enz. enz. De wereld stond versteld over het veelzijdige musicaal talent van Char lie. Toen maakte Charlie bekend, dat hij er niet alleen van houdt allerlei muziekin strumenten afzonderlijk te bespelen, maar dat hij ze graag allen tegelijk ge bruikt, Op een teeken begon toen het ge- heele orkest te spelen en de wereld be greep, dat zij beet genomen was en ze lachte om den aardigen mop van Charlie. Chaplin verzekerde, dat hij zich aan de microfoon zenuwachtig had gevoeld. Hij begon met de vuist te ballen tegen het in strument, dat aller oor ging open voor zijn woord. De meeste menschen aan den omroep schijnen niet op hun gemak te zijn. Som migen hebb)en het gevoel, alsof ze een klei ne operatie moeten ondergaan. Wees maar niet benauwd, het doet geen zeer! zegt dan sussend de directeur der inrich ting. Zij zijn geneigd heel hard te gaan schreeuwen; anders dan men hen op groo- ten afstand, in een andere stad of land immers niet hooren! Hoe harder, des te onduidelijker echter. Om er gauw af te zijn, gaan ze al sneller spreken; dan krijgen ze een kalmeerend teeken. De meeste men schen beginnen te hakkelen cn te stotte ren, als ze recht overeind slaan, terwijl ze vrij makkelijk spreken, als ze zitten. Daat om krijgen ze een makkelijken stoel voor de microfoon; dat stemt hen rustig. Als ze hun lesje opgezegd hebben, moeten zij zwijgen en niet vergeten, dat hun stem nog steeds vleugelen heeft. Een toespraakje eindigde eens met een: Ziezoo, dat heb ben we gelukkig gehad! Het was een op merking, die voor niemand bestemd was en duizenden hoorden tot hun vermaak na de toespraak die zucht van opluchting! Men heeft de kunst, om voor de microfoon te spreken of te zingen maar niet dadelijk te pakken. RAADSOVERZICHT. ZITTING VAN 3 NOVEMBER 1925. „De reuzenzwaai om dertig zilverlingen". Komisch-satyriek treurspel in 3 bedrijven. Gaat dat zien! Ware de raad op het voorstel van den heer Schilling ingegaan om de raadszittingen van Vel sen in het algemeen en die van Dinsdag in het bijzonder te beschouwen als publieke vermake lijkheden, waarvoor entrée en belasting moest worden geheven, de recette, welke dan dezen avond gemaakt had kunnen worden zou menig ondernemer van theater of bioscoop hebben doen watertanden, want de raad heeft een komisch- satyrieke voorstelling gegeven voor meer dan een uitverkocht huis. Het publiek verdrong zich voor de deuren nadat de tribune mudvol geloopen was. „Komt, komt, daar is iets schoons te zien" en Jan Publiek stroomt samen. Naar dit publiek grijnzen de onnoozele schaapjes in de ruggen van 2 ledig* wethouderszetels. Uit de richting van den ledigen stoel des heeren Landeweert schijnt een klagelijk geblaat de raadszaal te doordringen. Lloopt ge zoo eenzaam te .dwalen. Hier door de zaal, hier door de zaal. Hoe komt gij hier, zoo van ieder verlaten, Gingt ge voor rood dreigement aan de haal. Lhier bloeien vrijheid noch recht Hier kan geen eigen inzicht gedijen Hier zijt ge slaaf van despote partijen Wordt ge in naam van de vrijheid geknecht. De profetie in ons vorig raadsoverzicht is he laas bewaarheid. De soc. dem. raadsfractie heeft hoog spel gespeeld' en is ondanks al haar routine op het politieke schaakbord mat gezet, wat wij hadden voorspeld, wat wij betreuren en waarvoor wij gewaarschuwd hebben. Ongelukkiger oplos sing van deze helaas geforceerde wethouders- crisis ware moeilijk denkbaar en zal behouden: misschien eenige voldoening aan persoonlijke ijdel- heid of eerzucht niemand hebben bevredigd. Het slechte voorbeeld in de vorige raadszitting gegeven heeft maar al te grif navolging gevonden: het regende „verklaringen" en wonderlijk, allen waren het thans roerend met ons eens, dat zoo danige verklaringen in den raad niet thuis hoor den, behoudens misschien die van den heer Tuse- nius, die een soort belijdenis inhield. (Voor de di verse verklaringen èn van wethouder Landeweert èn van de heeren Nijssen, Visser, Schuitenmaker verslag)6"1115 m°gen We verwiizen naar het raads- Onze gemeenteraad telt zes politieke fracties. n.I. de Christelijk Historische (5 leden); de Roomsch Katholieke (5 leden); de Anti-Revolutionairen (2 leden); de Vrijzinnig democraten (2 leden); de Vrijheidsbond 1 lid) en de Sociaal-Democratische 16 leden) De laatste is dus numeriek het sterkst en komt haar ongetwijfeld een zetel in het college van B. en W. toe. Toch sprak de heer Nijssen in zijn verkanng afgelegd namens de 3 rechtsche fracties eenigszins smalend van een kleine min derheid. Waarover hij harde woorden van den heer Schilling te hooren kreeg. Felle ertiek gaf de heer Visser op de verklaring van den heer Nijs sen en op die van zijn voormaligen partijgenoot Landeweert, in wiens verklaring volgens den heer visser, onjuistheden, halve en kwart-waarheden voor komen. Wij blijver, buiten het twistgeding tusschen de soc.-democraten en den heer Lande weert doch kunnen slechts bewondering hebben voor het hooge standpunt door den laatste inge nomen. Het herwijt van rechts, dat hij geen over leg met haar heeft gepleegd strekt hem slechts tot eer, evenals het hem tot eer' strekt, dat hij om nevenbedoelingen behoud van 'n niet gaarne te missen finantieele positie zijn geweten geen dwang heeft willen opleggen en de schade heeft verkozen boven de schande van prijsgeving van persoonlijke waardigheid. Had de heer Lande- weert zich op rechts beroepen, verwacht had mo gen worden dat de heer Landeweert herkozen zou geworden zijn. Juist nu hij dft niet gedaan heeft zou het van een breed gebaar getuigd heb ben als rechts hem n'en déplaise toch, zij het dan voor de eerste maal, gestemd had. Was men aan rechtsche zijde echter bevreesd, dat de heer Landeweert, dan op zijn ontslag-aan vrage zou terug gekomen zijn en heeft zij zich daar om angstvallig vastgeklemd aan zijn aftreden? Hoe meer sympathiek zou de houding van rechts ge weest zijn, als zij bij een eerste verkiezing van Landeweert aan hem de eindbeslissing had gelaten en bij opnieuw bedanken had kunnen zeggen: „tu l'a voulu". Thans heeft rechts u. j politieke handigheid de schijn kunnen redden om ondanks haar meerder heid in den raad een wethouderszetel te gunnen aan links, aan een linksche, die misschien verder staat van de sterkste raadsfractie dan menig rechtsche. Heeft de heer Schilling een profetischen blik gehad toen hij in den raad uitriep, ter gelegenheid van het stemmen van den heer Tusenius vóór de bijzondere school te Santpoort: „Hij zal vandaag of morgen rechts wel noodig kunnen hebben." Ook thans stemde de heer Tusenius alléén van links met de tien rechtschen tegen het voorstel van B. en W. om in beroep te gaan tegen een beslissing van Ged. Staten in een analoog geval te Wijkeroog. De stem van den heer Tusenius liet de school dus naar rechts overslaan. Rechts weet dus wel wat ze aan den heer Tusenius heeft. We zouden genoemden heer echter onrecht doen als wij zijn verklaring niet erkenden als een zeer rui terlijke verklaring in vele opzichten: le. dat hij in den raad geleerd heeft, dat spre ken zilver en zwijgen goud is. Dat kan natuurlijk alleen betrekking hebben op de gevallen, dat de heer Tusenius meer gezegd had dan goed was, want een zwijgend raadslid is een stemmachine; 2e. dat ook hij deze oplossing de meest onge- wenschte acht; 3e. dat de heer Landeweert recht op dien zetel heeft; 4e. dat hij zeer goed weet, dat hij het wet houdersschap slechts tijdelijk zal bekleeden en hoe korter, hoe liever; 5e. dat zoodra door de S.D.A.P. verklaard wordt, dat de heer Landeweert zijn zetel weer behoort in te nemen, hij zijn zetel weer ter be schikking van den raad zal stellen, om de verkie zing van den heerLandeweert mogelijk te maken, (cursiveering van ons). Bij woorden van groote waardeering voor den at beid van den heer Landeweert kan het boven staande toch moeilijk als holle frasen worden be schouwd en willen wij gaarne gelooven, dat de hr. Tusenius hier meent hetgeen hij verklaart. Echter is de vraag of de verklaring van de S.D.A.P. in 5e te wachten is (de heer Tusenius spreekt niet van een ander lid der S. D. A. P.-fractie) en ook is de vraag gewettigd of rechts dan wel en weer op den heer Landeweert zal stemmen. 't Wil ons vóór komen, dat de S.D.A.P. deze oplossing niet heeft voorzien en niet heeft gewild, gezien het voorstel van den heer Visser om de wethouders-benoeming uit te stellen, omdat zijn raadsfractie haar houding nog niet heeft kunnen bepalen na de verwachte en toch nog onverwachte verklaring van den heer Landeweert. De S.D.A.P. heeft o.i. den hoogen inzet ver speeld en ofschoon ook wij meenen, dat de heer Tusenius niet veel zakken zout als wethouder zal eten, betreuren wij deze gang van zaken. De Raadoverzichter. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN V Ds_ J. B. G. Croes, predikant bij de Chr. Ge ref. Kerk te Bussum, voordien alhier, ontving een beroep naar Werkendam. Op 27 November zal door den Rijkswaterstaat te Haarlem worden aanbesteed de levering van graniet voor het buitensluishoofd, de schutkolk muren en aansluitende werken, behoorende tot de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis al hier. Zondagnamiddag is uit het Provinciale Zie kenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum, een manne lijke patiënt van ongeveer 30 jaar ontvlucht. On middellijk zijn nasporingen gedaan en de politie te Wijk aan Zee slaagde er in den man op het strand, in de nabijheid van IJmuiden, aan te houden. De ongelukkige was naar de Kenn. Ed meldt, doornat en vertelde dat hij zich had willen ver drinken, daar hij het leven in het gesticht niet lan ger kon dragen. Naar men ons mededeelde, was het een gevaar lijk patiënt. Hij heeft zich echter gewillig door de politie naar het gesticht, waar hij al geruimen lijd verpleegd werd, laten terugvoeren. VELSEN. Dinsdagavond is de tweede winterlezing van dit seizoen gehouden in de gymnastiekzaal van de school met den bijbel te Wijkeroog. De heer Schuyt opende de bijeenkomst met een woord van welkom en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de opkomst slechts matig was, het geen hij grootendeels toeschreef aan de gelijktij dige bijeenkomst te Beverwijk en het minder gunstige weer. Hierna begon Ds, Wielinga zijne rede over hel leven en de leer van Karl Marx. Spr. noemde het een actueel onderwerp in verband met den laaienden brand in Rusland, waar Lenin geprobeerd heeft het stelsel van Marx uit te voeren, 't Is wel zaak, dat wij ernstig nota nemen van hetgeen daar in den Jaatsten tijd ge beurt. Fichte heeft gezegd, welke wijsbegeerte men heeft, zulk een mensch is men. Marx kan tot voorbeeld strekken aan hen, di in het leven iets bereiken willen en spreker gaf daarna een schets van het leven van Marx. Hij was van Joodsche afkomst, zijn vader, gehuwd met een Hollandsche Jodin, had zich als Christen laten doopen, het doopbriefje beschouwende als een toegangsbewijs tot de maatschappij. Karl werd geboren te Frier 2 Mei 1818 en overleed 15 Maart 1S83 te Parijs. Hij begon zijn studie aan de hooge school te Bonn in de rechten, en hoewel hij het erste jaar niet hard werkte, ontwaakte zijn studie- lust in die mate, dat zijn vader zich over dien al te grooten ijver bezorgd ging maken. In dien zelfden tijd leek het er ook wel op, of Karei zich op de dichtkunst zou gaan toeleggen, maar dit heeft niet lang geduurd, hij heeft slechts één boek met gedichten het licht doen zien. Karl is gehuwd met Jenny Westfalen, een adellijk meisje van groote schoonheid en buitengewoon lieftallig met een edel karakter. Ze hebben een zeer gelukkig huwelijksleven gehad. Karl heeft zijn studiën te Berlijn voltooid, waaT hij zich op philosophie en geschiedenis toelegde, terwijl hij tevens eenige vreemde talen aanleerde. Staathuishoudkunde werd een lievelingsvak. Er hadden twee omwentelingen in hem plaats, hij verloor zijn godsdienst en zijn geloof aan de deug delijkheid der toenmalige maatschappelijke in stellingen. Hij werd journalist en redigeerde de Rheinische Zeitung, maar verkondigde hier in zulke revolutionaire denkbeelden dat zijn blad verboden werd. Nu ging hij naar Parijs en deed daar verschil lende geschriften het licht zien, waarin hij ook weer zooveel critiek op godsdienst en maatschap pij oefende, dat hij naar België vluchten moest. Hier begon hij aan de organisatie der arbeiders te werken en vaardigde een manifest uit, dat een meesterstuk van taal en stijl genoemd kan worden, 't Was de oorlogskreet van het socialisme. Open lijk werd verklaard, dat het doel slechts bereikt kon worden door omverwerping der maatschap pelijke instellingen. In zes talen werd den armen toegeroepen: „Pro letariërs aller landen, vereenigt U". In 1840 begaf hij zich naar Londen, waar hij bleef, al bezocht hij af en toe voor de varspreiding zijner theoriën de voornaamste steden van Europa en ook New-York. Marx heeft het zeer arm gehad, hij heeft letterlijken zin met zijn gezin honger geleden en drie kinderen zijn van gebrek gestorven. In 1866 werd hij de stichter van de „Internatio nale" en in 1867 verscheen het eerste deel van zijn beroemd boek „Das Kapital". 't Tweede deel heeft hij zelf niet meer kunnen uitgeven wegens zijn geschokte gezondheid. Deze was een gevolg van overmatige studie, groote armoede en over matig rooken van zeer slechte tabak. 15 Maanden voor zijn dood stierf zijn geliefde vrouw aan kanker. Hij was zoo diep getroffen door dat verlies, dat hij weerhouden moest worden, toen hij bij haar in het graf wilde springen. Marx wordt verschillend beoordeeld, maar on getwijfeld is hij een man geweest met een goed karakter, want alle personen in zijn omgeving hielden van hem en de kinderen op de straat noemden hem Pa Marx, terwijl zijn dochter va® hem getuigd, dat hij de goedigste vader was, dien men zich denken kan. Hij was in zijn leven puri- teinsch streng en had een hoogstaand zedelijk ka rakter. Bismarck heeft hem willen omkoopen, maar zelfs in den bittersten nood weigerde hij. Zijn stelsel mag men veroordeelen, zegt spreker, maar zijn karakter dwingt eerbied af. Na een pauze hield spr. zich bezig met 'net stel sel van Marx, dien men wel eens noemt den Mozes van het proletariaat. Marx was geen wijsgeer van nature, als was hij gepromoveerd in de philosophie. Deze wetenschap was bij hem geen doel, maar middel, hij beoefende vooral een tak dezer wetenschap n.I. de sociologie of maatschappijleer. Het socialisme, zegt spr., is de consequentie van het liberalisme en is als zoodanig ouder dan Marx, maar al heeft Marx al veel voorloopers gehad, hij PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J. v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord vórming was. Hij was de geweldige. Zijn stelsel is opgebouwd op drie grondslagen, het historisch materialisme, de Hegeliaansche dialectiek en den klassestrijd Spreker treedt omtrent deze grond slagen niet diep in bijzonderheden, omdat de tijd hem daarvoor ontbreekt, maar wijst er op, dat Marx volbloed Hegeliaan is geweest. 't Maatschappelijk zijn, zegt Marx, bepaalt het bewustzijn van den mensch en niet omgekeerd* Er is zegt Marx één klasse, die geniet en één, die ontbeert, één, die gezag heeft en één, die gehoor zaamt, één, die heeft en één, die niet heeft, dat geeft een strijd. En de proletariër zal blijven vech ten en zich omhoog werken en overwinnen, gelijk eens de lijfeigenen en later de bourgois over wonnen hebben. Marx ziet dien strijd reeds in vollen gang en gelooft aan een spoedig gunstig einde voor de proletaren. Spr. zegt, het leven heeft echter reeds critiek op het stelsel van Marx geleverd en het veroordeeld. In Rusland hebben we Lenin aan het werk gezien en mogen van mislukking spreken. De voorspellingen van Marx zijn niet uitgeko men, het aantal kleine kapitalisten hebben we niet zien inkrimpen, maar groeien, de levensmid- delenprijzen zijn niet gedaald. Volgens spr. zijn Christendom en Socialisme niet onvereenigbaar, dat leert ons Amerika en Enge land en dat kunnen we ook in ons land zien. Was het Christendom een eeuw geleden in practijk gebracht, dan zou het socialisme nooit ontstaan zijn Spr. hoopt, dat het nu nog niet te laat is en dat de pogingen die gedaan zijn door groote mannen, als Dr. Kuiper en De Bruin na volging zullen vinden en vrucht dragen. Er zal altijd een tegenstelling blijven tusschen hen, die het goede hier en hen die het hier namaals ver wachten. De heer Schuyt dankt spreker voor zijn leerzaam betoog en hoopt, dat velen er hun voordeel mee zullen doen. Bij de door den architect A. M. Smit Jr. te Beverwijk gehouden aanbesteding voor het ver bouwen van het perceel Breestraat 82 aldaar, voor rekening van de N.V. Stoutenbeek's Modemaga zijn was laagste inschrijver de heer P. Schweitzer alhier met f 8326. Bevolking der gemeente Velsen op 1 November '25. Mannen - vrouwen totaal 16215 15776 31991 De bevolking is dus sinds 1 Januari toegenomen met 914 personen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Velseroord, 4 November 1925, Geachte Redacteur. Gaarne eenige ruimte in uw blad voor onder staande regels: DE „DAGERAAD" GAAT VOORT! Zooals men in een bericht in dit blad heelt kun nen lezen, heeft de „Dageraad" voor Zondag 15 November a.s. uitgenoodigd den heer Hijman Croiset, die zal komen met het onderwerp: „De Rechtzaak Muylwijk en den Godsdienst". Waar het comité uit de diverse kerkeraden enz. enz. voortgaat met haar heilloos ,werk en het Leger des Heils haar propaganda voor dé bekee ring van Nederland voortzet, acht ons bestuur het gewenscht onze vergaderingen-reeks uit te brei den, opdat velen weer zullen leeren. miiiu De „Dageraad" streeft er dan ook steeds naar Jïas voor het socialisme wat Luther voor de Her- de beste sprekers voor onze vergaderingen te

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1