Handen PUROL krijgen en door gedachtenwisseling de waarheid' verkrijgen door steeds naar waarheid tc zoeken. Daarom geven wij vergaderingen waarbij debat gewenscht is, omdat wij niet bwng zijn voor de waarheid. Gaarne zouden wij dan ook debat-vergaderin gen organiseeren, maar ondanks altijd op onze vergaderingen gelegenheid tot debat, houdt men van andere zijde bijeenkomsten in gebouwen waar het minste vergrijp b.v. een vraag stellen je in aanraking brengt met vrouwe Justitia. Zondag 15 dezer begint onze vergadering om kwart voor tien. Waar al onze vergaderingen tot nog toe goed bezocht zijn, vertrouwen wij dat „Tivoli" te klein zal zijn en wij hopen dat er debat zal zijn of anders is ons adres: Willebrordstr. 36. Voor de „Dageraad afd, Velsen, C. N WEIJ, secretaris. Zeer gaarne zagen ondergeteekenden onder staande regelen in Uw blad opgenomen; bij voor baat onzen dank. De Geh.-Onth. Tooneelvereeniging „Voor Uw Naaste", te Velseroord, welke vorige malen met succes optrad, zal op veelvuldig verzoek ten twee de male in Tivoli opvoeren „De Gevolgen van Oorlogswinst", tooneelspel in 3 bedrijven. Om nu zooveel mogelijk met succes te kunnen spelen, zou den wij hen, die veel gevoelen voor tooneelspel, willen oproepen om zich bij onze tooneelvereeni ging aan te sluiten en zich ten spoedigste aan on dergeteekenden op te geven als lid. En zij, die door toetreden als donateur ons willen steunen, kunnen zich ook aan deze adressen opgeven. Zij kunnen de uitvoeringen dan tegen zeer billijken prijs bijwonen. Hopende dat velen in Velseroord aan onzen oproep gehoor geven. Het bestuur der Tooneelvereeniging, A. v. RIESSEN, Voorzitter. J. DONKER, Secr.-Penn., Achterstationsweg 37, Velseroord. jmstreken 2285 2287 RIJKSTELEFOONNET IJMUIDEN. Nieuwe aansluitingen. Oort N., slager, Begynenstraat 20, Bever wijk. Luxor Theater, Breestraat 3a, Beverwijk. Stoutenbeek's Heerenkleeding-Magaz., Bree straat 56, Beverwijk. Dijk van Sr., A., loodgieter, Wijkerstraat- weg L 30, Velsen. Pagter de A., fa., grossiers en importeurs van sigaretten, Breestraat 84, Beverwijk Mollevanger, K. L. G., Electr. Drukkerij, Bur. „de Concurrent", Neptunusstraat 15. Lasance, B. A., R.-K. Pastorie, Rijksstraat weg 46. IJmuider Brandstoffenhandel N.V., Neptu nusstraat 13. Roos de, 'Joh., Agentuur en Commissiehan del, Kon. Wilhelminakade 88. der gekozen, zijn bevreemding uit over deze mo-' tieven. De voorzitter meende, dat hef eigenlijk geen mo tieven waren, maar dat het hier een weigering van het verzoek betrof. Op voorstel van den voorzitter besloot de raad B. en W. opdracht te geven, zich nog eens tot de regeering te wenden. Wij willen hieraan toevoegen, dat het hier gaat om een belangrijke kwestie. Te IJmuiden zijn bij de ijsfabrieken zeer groote koelhuizen, waarin nu reeds groote voorraden visch, vleesch, eieren en fruit worden bewaard. Maar er is plaats voor nog veel meer. In deze gemeente met haar 32.000 in woners wordt heel wat bevror&n vleesch gecon sumeerd en waar de schepen van den Kon, Holl. Lloyd hier binnenkomen zou het makkelijk kun nen, dat het voor hier bestemde vleesch te IJmui den werd gelost. Zoolang echter de gemeente Vel sen geen „eerste kantooris, denken de reederijen er niet aan hun schepen hier te doen lossen, om dat dit te duur komt. Vandaar het verzoek om Velsen tot eerste kantoor aan te wijzen. Het antwoord van den minister wordt zeker be vreemdend geacht, omdat de importeurs wel zul len zorgen, dat het vleesch voor hier aangevoerd wordt met schepen, die te IJmuiden .aankomen. Het wordt eigenaardig geoordeeld, dat men aan de ontwikkeling van IJmuiden als zeehaven zoo veel moeilijkheden in den weg legt. Onlangs had den twee groote lirma's te IJmuiden flinlce par tijen lading te vervoeren naar Amerika. De ÏIol- land-Amerika-Lijn weigerde echter een schip naar IJmuiden te zenden, om de goederen d te laden, zoodat de lading in lichters naar Rot terdam moest worden gezonden. Indien Velsen als „eerste kantoor" werd nangjwezen, zouden Nederlandsche vrachtschepen zeer waarschijnlijk ,veel meer lading van IJmuiden kunnen meenemen. Men vergete niet dat de Kon, Ned. Hoogovens en 'Staalfabrieken hier gevestigd zijn, die ijzer en cokes naar het buitenland verschepen. Toch kan men de ontwikkeling van IJmuiden als zeehaven niet tegenhouden. Voor de Hoogovens kwamen dit jaar reeds 80 stoomschepen aan, die hier losten of lading innaihen. Te Veisen arriveer den 60 stoomschepen voor de Papierfabrieken, ook komen daar nu zeeschepen met cement en keien andere, die fruit of houtpulp naaT Engeland vervoeren. Te IJmuiden komen stoomschepen rechtstreeks met steenkolen van Engeland en zout uit Portugal, Zoo neemt de vrachtvaart hier steeds toe. Waar nu Haarlem, geen zeehaven, wel eerste kantoor is, wordt het eigenlijk betreurd, Velsen hier als zoodanig aan te wijzen. Voor de voortvarendheid van hef gemeentebe stuur en de industrie in deze gemeente is het te hopen, dat het vernieuwde verzoek, niet zal war den afgewezen. Als uw handen door een of andere arbeid ruw en beschadigd zijn, wrijf ze dan dadelijk in met 30 60-90 et. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Agenda voor de 36ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 10 November 1925, des namiddags te 7 uur in het Gebouw der Kamer, Kruisweg 70, te Haarlem. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen, 4. Goedkeuring verzonden schrijven aan den Raad der Gemeente Haarlem, inzake Zake lijke bedrijfsbelasting. 5. Aanvraag subsidies; a. Vereeniging Station voor Maalderij Bakkerij te Wageningen. b. Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat te 's Gravenhage, c. Bureau voor Uitvinders te Delft. 6. Concept schrijven Bureau aan Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, inzake handelsstatistiek, 7. Concept schrijven Bureau aan Ontvanger Invoerrechten en Accijnsen te Haarlem, zake sluiting kantoor Zaterdag. 8. Concept schrijven Bureau aan Minister van Financiën, naar aanleiding van het adres der IJmuider Vischhandelvereeniging be treffende de Weeldebelasting. 9. Concept schrijven Commissie voor Verkeer én Vervoer inzake treinverbinding IJmui denAmsterdamArnhem. 10. Kort verslag van de afgevaardigden naar het R.K. Middenstandcongres te Amster dam. Inleiding over het opheffen der Zondags postbestelling door den heer Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Amsterdam. Rondvraag. Besloten vergadering. Wij teekenen hierbij aan, dat in het eerste lid van artikel 27 der Vleeschkeuringswet van 1919 wordt voorgeschreven, dat de invoer van vleesch moet plaats hebben langs de door de ministers van Arbeid en Financiën aan te wijzen z.g. eerste kantoren, wear het op kosten van den importeur van Rijkswege wordt gekeurd. Verder zijn bij beschikking der ministers van Arbeid en Financiën dd. 22 Mei 1922 als eerste kantoren aangewezen een 19-tal plaatsen, o.a. Amsterdam en Haarlem, Dan is sub 2 van de zelfde min. beschikking be paald, dat wanneer ingevoerd vleesch, dat door afkoeling verduurzaamd is, vervoerd wordt naar een der eerste kantoren, niet zijnde grenskantoren van de invoerrechten, het vervoermiddel, waarin het vleesch is geladen, aan de grenskantoren vei moéten worden voor de ambtenaren der in voerrechten. Tel. DRONKEN AUTOBESTUURDERS. Een ernstige klacht. In de vergadering van den gemeenteraad van 11. 12. 13. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Donderdag had zich voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden de 23-jarige H, J. M., zonder vaste woonplaats ter zake verduistering van een motorrijwiel. Bekl. had op 16 September onder bedriegelijk voorwendsel, dat hij er een koo- per voor wist, een motorrijwiel, toebehoorende aan O. te IJmuiden, mede gekregen, waarmede hij echter niet terugkeerde. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van zes maanden, in aanmerking nemende, dat bekl. reeds meer in de gevangenis gezeten beeft. De verdediger, mr. Ten Borkel roept de clemen tie van de rechtbank in. Beklaagde is van een heel goede familie, doch het is iemand, die^bij veel tegenspoed, niet meer de kracht bezit zich daarboven te verheffen. Het is meer tengevolge van den omgang met slechte menschen, dat hij zoo is. Dan komt er bij, dat als bekl, op een gegeven oogenblik geld noodig heeft, hij het op elke manier tracht te krijgen. De uitspraak werd bepaald op 12 Nov. IJMUIDEN ALS ZEEHAVEN. Wij meldden reeds, dat de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid afwijzend heeft beschikt op een verzoek van het gemeentebestuur, om de ge meente Velsen als „eerste kantoor" aan te wijzen opdat stoomschepen te IJmuiden bevroren vleesch kunnen lossen aangezien het niet vast staat, dat het bevroren vleesch rechtstreeks zal betrokken worden uit het schip, hetwelk de la ding te IJmuiden aanbrengt. In de Dinsdagavond gehouden raadsvergade ring sprak de heer Tusenius, onlangs tot wethou- De heer W. F. Visser, het soc. dem, gemeen teraadslid, werd in' de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van het gewest Noord- Holland-Zuid der S. D. A. P, tot bestuurslid ge kozen. Ten behoeve van de papierfabrieken worden den laatsten tijd op de uitgestrekte terreinen rondom de fabrieksgebouwen reusachtige voorra den hout opgeslagen. Voortdurend is men bezig, om de aangekomen schepen te lossen en uit het inwendige der groote vrachtbooten komen duizen den kub. meters hout, in den vorm van korte ronde palen, die netjes blank geschild zijn en waarvan men onafzienbare dammen en muren bouwt, naast en achter elkaar, totdat de terreinen met stapels van eenige meters hoogte bedekt zijn, en die het gevoel bijbrengen van: nou kan de winter me geen kwaad meer doen! Maar dat is de bedoeling niet! De vuren van onze bloeiende fabrieken verlangen wat andersI voor hun gloeiende muilen dan deze paaltjes; dat zijn voor hun lucifers-houtjes. Het is natuurlijk geen stookmateriaal maar grondstof voor de pa pierfabricage, zooals we in deze omgeving allen wel weten. Er zijn er, die zich afgevraagd hebben,^waarom et zulke ontzaglijke hoeveelheden zijn ingeslagen. En voorloopig, schijnt men nog niet van plan te zijn, om er mee op te houden. Een groot terrein i de Hoogovens wordt reeds voor stapelplaats gereedheid gebracht. Bovendien heeft men een gedeelte van de Kanaalkade geannexeerd én daar, aan den oever van ons mooie kanaal, een compac te houtmassa opgeslagen, die de bewoners van „de 15'', dat zijn de huisjes, van de papierfabrieken, hun uitzicht op het water en den schilderachtigen overkant ontneemt. In plaats daarvan zien ze nu de eentonige stapels, reikende tot boven hun dak die langzamerhand den indruk geeft van een vestingmuur door de paaleinden die, tengevol ge van het „werken der stapels als kanonnen- loopen naar buiten steken, als ze den argeloozen voorbijganger treffen. En het gevaar is schrijft de N. Hl, Ct., waarach tig niet denkbeeldig. Kinderen, bijv., beschouwen deze stapels als uitgezochte»l«i«<.+eon m»ar Noordwijkerhout vestigde de heer Van Noort er de aandacht op, dat er toestanden heerschen bij den autodienst KatwijkIJmuiden, waartegen krachtig dient te worden opgekomen. Meermalen komt het voor dat de autobestuurders in dronken toestand de autobussen besturen, wat tengevolge heeft dat er soms woest wordt gereden en de auto bussen slingerend over den weg rijden. Nog Za terdag is daardoor in de gemeente iemand aangere den. Een passagier uit Noord wijk is onderweg maar uitgestapt, omdat hij zijn leven in de auto mie^ langer veilig achtte. De heer Oostveen bevestigde dit. Ook spr, het bekend dat er in de autobussen van deze on derneming schandelijke dingen gebeuren, vooral .wanneer de pas met behouden teelt te IJmuiden binnengevallen visschers naar IJmuiden worden gereden. Er wordt dan inde autobussen flink ge- tracteerd en ook de chauffeurs worden daarbij niet vergeten. Spreker vond dat aan dit onver antwoordelijk gedoe een eind behoorde te komen. De burgemeester zegde een nauwgezet onderzoek toe. Uit eigen ervaring kunnen wij schrijft de N. Hl. Ct. de juistheid van deze mededeelingen niet be vestigen. Wij vinden de klacht echter zoo ernstig dat wij jnet grooten aandrang ook de aandacht van de politie-autoriteiten in de andere gemeenten waardoor de autobussen rijden hierop vestigen. Het is ons en vele anderen trouwens opgevallen dat er met deze autobussen meer ongelukken ge beuren dan met andere autobussen. Er kan, indien de klachten in den gemeenteraad van Noordwijkerhout juist zijn, niet krachtig ge noeg tegen deze uitspattingen opgetreden worden. En zelfs mag het verwondering baren dat al niet eerder de aandacht van de betrokken politie-auto riteiten er op gevallen is, VELSEN. Met den bouw van de nieuwe R. H. B. S. te Velsen wordt flink voortgang gemaakt. Thans is men bezig den toren op te trekken, waarmede het gebouw zal zijn voltooid. Met de verdere inrich ting zullen echter nog vele maanden heengaan, zoodat het zoo goed als zeker is, dat de school eerst na de groote vacantie in 1926 zal worden betrokken. Dientengevolge zal de Maria-Stichting wel niet voor de tweede helft van het volgende jaar de beschikking over de voormalige Tucht school verkrijgen om daarin een ziekeninrichling te vestigen. Aldus meldt Hl. Dbl. en hiermede rectificeert het blad een vroeger door hemzelf gegeven be richt, n.l. dat de H, B, S. reeds dezen winter het nieuwe gebouw zou kunnen betrekken, wat wij toen dadelijk al hebben tegengesproken. - De Haarlemsche rechtbank veroordeelde den 36-jarigen kantórbediende E. D. in dienst bij de Kon. Papierfabrieken te Velsen, die in het tijdvak van de jaren 1923, 1924 en 1925 geldswaardige bedragen ten nadeele der Kon, Papierfabrieken had verduisterd tot een totaal bedrag van ruim f 21.000. als kashouder van genoemde firma, tot een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. De Officier van Justitie had geëischt 2 jaar en zes maanden gevangenisstraf. In de week van 2531 October zijn in deze gemeente 3 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis voorgekomen. .e Slapcio Ulo -r zij bedenken niet, dat de gladde ronde palen, die, vooral bij nat weer, glibberig zijn en voortdurend „werken", een gevaarlijk „terrein" vormen, waar op zij spoedig een ongeluk kunnen krijgen. De di rectie der papierfabriek heeft er dan ook een wacht bij geplaatst, die er toezicht moet houden, Doch deze man kan niet overal te gelijk zijn. We hopen voor de bewoners, dat het gereedma ken van het nieuwe terrein een spoedige verdwij ning van deze stapels beteekent. De geweldige omvang van dezen opslag betee kent een voorzorg. Het hout, afkomstig van den nen uit de Russische wouden, dient namelijk wat „belegen" te zijn. Zooals het aangevoerd worflt: versch en nieuw, is het niet zoo geschikt voor de fabricage. Wanneer het daarentegen eenigen tijd gelegen heeft en de natuur haar inwerking op het hout heeft doen gelden is het meer geschikt ge worden en verkrijgt men betere resultaten. Door den tijd hebben verschillende schadelijke bestand- deelen het hout verlaten, en met het cog op dit alles worden nu zulke geweldige voorraden aan gelegd, Intusschen is het nog nimmer voorgekomen, dat er zulk een massa grondstoffen aanwezig was. SANTPOORT. Woensdagmiddag omstreeks half zes reed de heer C. S. H„ wonende te Santpoort met een auto op de Oostvest te Haarlem toen hij plotseling het bewustzijn verloor. Hij voelde het waarschijnlijk aankomen, want hij had nog juist den tijd met de auto te stoppen. De inzittende, de moeder van den heer H., kwam met den schrik vrij. De auto is naar het posthuis op de Amsterdamsche vaart overgebracht. De heer H. werd door een lid var« E. H. B. O bij kennis gebracht, waarna hij zijn weg kon ver volgen. Op aanraden van genoemd !:d nam de heer H, niet meer achter het stuurrad plaats, maar werd de auto door een vriend naar Santpoort ge bracht, DE GRENSREGELING. De Telegraaf deelt mede, dat net bezoek van minister De Geer vermoedelijk niet tot belangrijke wijziging in het bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp zal leiden. De minister moet echter zijn voorgenomen bezoek aan Haarlemmerliede nog brengen, Wel zal de annexatie niet meer met Januari 1926 kunnen ingaan en de datum tot Mei 1926 of Januari 1927 worden verschoven. Dit bericht bevestigt onze mededeeling reeds midden October gegeven, dat het wetsontwerp vrij wel ongewijzigd door den nieuwen minister zou worden overgenomen. De vangsten van de stoomtreilers waren weder om grooter dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar en ook iels grooter dan in Augustus van dit jaar. De prijzen waren goed en de besommingen over het algemeen bevredigend. Gemiddeld per reisdag vingen en besoraden onze hier te lande aanvoe rende stoomtreilers in zooverre zij de Noordzee .bevischten resp. 1077 kg, f 349 (923 kg. en f 326 in September 1924). In bedrijf waren 144 stoomtreilers waarvan er 1 gedeeltelijk de vangst in Engeland aanvoerde, te gen in September 1924 132 stoomtreilers, waarvan er 2 gedeeltelijk hun visch in Engelsche havens losten. De motorkustvisschers namen in grooter, de zeilkustvisschers in kleiner aantal aan de treilvis- scherij deel dan in September 1924. Van de zeil- loggers was nog slechts 1 vaartuig voor de treil- visscherij in bedrijf. De geldelijke uitkomsten voor de motor- en zeilkustvisschers waren beter dan in September 1924, De gemiddelde vangst per reis dezer beide vaartuigsoorten bedroeg resp, 315 kg. en 150 kg. (240 kg. en 118 kg. in September 1924), De treilvisscherij met deze vaartuigen werd nogal vaak bemoeilijkt door onstuimig weder. Beugvisscherij werd in September 1925 niet uit- geoefend (vorige jaar September 4 zeilbeugers). Aan het einde der maand werd de drijfnetvis-; scherij op haring uitgeoefend met 60 stoom-, 37 motor- en 334 zeilschepen, (Einde September 1924 namen 55 stoom-, 29 motor- en 312 zeilschepen aan de drijfnetvisscherij deel). Ofschoon in sommi ge gevallen aan het einde der maand de vangsten ruimer waren, bleef de algemeene toestand voor] deze visscherij slecht en was de totaalaanvoer zeer .onbevredigend. De meeste vaartuigen kwamen met voor dezen tijd van het seizoen zeer matige of onvoldoende vangsten binnen, terwijl enkele nog vleetschade hadden, zoodat de resultaten veel te wenschen over lieten. De haringprijzen bleven hoog, hoewel zij in de laatste week door den iets ruimeren aanvoer nog al beduidend omlaag gingen. De gemiddelde vangst per reisdag van de stoom-, motor- en zeilschepen bedroeg resp. 987 kg., 621 kg. en 347 kg. (1310 kg., 886 kg. en 623 k.g. in September 1924); de gemiddelde waarde hier aan was resp, f 312, f 199 en f 111 (f 322, I 221 en f 154 in September 1924). De totale hoeveelheid en waarde der door Ne derlandsche vaartuigen aangevoerde drijfnetvisch bedroeg 4,669.300 kg. (waarvan 46,508 kantjes ha ring) en f 1.485.200 tegen 8.950.900 kg. (waarvan 88.707 kantjes haring) en f 2.214,800 in September 1924. Door 26 Engelsche en Schotsche stoomdrifters werd nog 625.250 kg. grootendeels versehe haring aangevoerd ter waarde van f 102.325 (In Septem ber 1924 door 63 Britsche drifters 1,331.800 kg. ter waarde van f 195.600). WITTE KRUIS, Iedere Woensdagmiddag van half drie tot i uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis - Chr. Nat. School te Velseroord moeders gra(; de gelegenheid om hun zuigelingen, welke j voedingsstoornissen lijden, te laten onderz„ door den Consulent, Dr, Hanneman, Voor kraamverzorging, welke ook door b0, genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend w men zich tot het bestuurslid der Vereen; 1 Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Vels^ Tarief naar draagkracht f 5f 15. 'a- ook 1 WATERSTAND IJMUIDEN. Nov. 1025 H. water L. water Degen v.m. n.m. v.m. B.sa. 8 L.K. 7,49 8.17 3.06 3.30 9 8 53 931 4.03 4.31 10 10.14 1053 5.20 5.53 11 11.32 6.50 7.10 12 0.03 0.32 7.59 8.13 13 0.54 1.15 8.51 9.03 14 1.36 1.50 9.34 9.46 Vïsscherjj en Scheepvaart DE TOESTAND DER ZEEVISSCHERIJ IN SEPTEMBER. Naar de afdeeling Visscherijen van het departe ment van binnenlandsche zaken en landbouw ons mededeelt namen in September j.l. meer vaartui gen aan de zeevisscherij deel dan in September 1924. Hoeveelheid en waarde der aangevoerde visch bedroegen volgens voorloopige opgave resp. 9.184.150 kg. en f 2.835.475 (13.630.200 kg. eni f 3.560.800 in September 1924). Door stoomtreilers werd in totaal 3.460.800 kg. visch aangevoerd, opbrengende f 1,119.600 tegen 2.955.900 kg, met een opbrengst van f 1.025,000 in September 1924, VERSCHERPTE VISSCHERIJ-CONTROLE OP IJSLAND. Sedert vele jaren blijven de klachten der IJs- landsche visscherij-bevolking over gebrekkige be scherming der visscherij tegen onrechtmatige han delingen van vreemde visschersvaartuigen aanhou den. Bij de grootere kust die voor de visscherij in gebruik gekomen is, wordt het voor net eene po- litievaartuig zeer moeilijk een voldoend toezicht te houden, vooral omdat de voornaamste hoofd- visscherij meermalen te gelijkertijd op verschillen de plaatsen uitgeoefend wordt en vreemde vis schers gemakkelijk zich tijdig voor bekeuring in veiligheid kunnen stellen. Tegenwoordig nu vele vischstoomers van draadlooze telegrafie voorzien zijn is het nog moeilijker geworden om toezicht te houden^ Nu kunnen de schepen elkander waar schuwen en meedeelen Waar het politievaartuig zich ophoudt op dat oogenblik. De lJslandsche regeering heeft weliswaar reeds een aantal mo torbooten in dienst gesteld, doch deze booten, die onbewapend zijn, hebben niet veel resultaten be reikt, daar de stoomtrawlers bij het naderen dier inspeptipjaooten meestal snel naar de open zee kunnen steomen. Hoogstens gelukt het den motor- booten de nummers en nqiqen der $chqldige traw lers vast te stellen, opdat deze dan later kunnen bestraft worden, als'ze zich later >veer in de lJs landsche wateren ophouden. De zware geldstraffen, die ip den loop der jaren m de ^yefpvertredende visschersschepen npge- .v-gd zijn, beloppen \ez^tnen pen som van 1 mil- lioen kr. Uit dit fonds wordt nu, vojgens een geno men besluit, feen gropter politievaartuig gebouwcj, dat volkomen op een stoomtrawler zal gelijken, en dus niet gemakkelijk als een politieboot kan er kend worden. Het schip zal op 1 Juli 1926 in dienst gesteld worden en kost 70.000 kronen. N. V1. Ct. DE VISSQHER1.J IRf 0E TWEEDE KAMER-, In het voorlopig verslag betreffende de begroo- ting 1926 van het ministerie van binnenlandsche zaken en landbouw treffen we ook enkele opmer kingen aan, welke betrekking hebben op het vis-, scherijbedrijf. Zqo vestigden sommige leden de aandacht op den ongunstigen toestand der Noordzsevisscherij, en werd gevraagd of de minister bereid is, aan de Nederlandsche haringvisscherij iets te doen, alsr mede ten opzichte van de scholvisscherij. Zoo staat het althans in de dagbladen; de offici- eéle stukken kwamen nog niet in ons bezit, zoodat niet hebben kunnen nagaan of de betreffende passage juist is overgenomen. Er dient dus voorshands het noodige voorbehoud te worden gemaakt, en dit dan in aanmerking ne mende, vragen vye ons af wat de hier aan 't woord zijnde leden toch bedpeld zullen hebben. Wat wou de minister nu doen aan de Nederland sch haringvisscherij? Wij hebben den laatsten tijd weer van sommigen gehoord, dat de regeering eigenlijk behoorde te steunen! Wij beschouwen zulke uitingen als onverant woordelijk en ongemotiveerd, en we kunnen niet aannemen dat Kamerleden dien kant uit zouden willen. Natuurlijk, steunen en steun ontvangen zit te genwoordig in de lucht, en nergens is men zoo gauw mee als met het loopen naar de overheid om te vragen om geld. Maar al gaat de haringvisscherij nog zoo slecht, nooit zouden we willen adviseeren dat de regee ring met steun zou komen. En iets anders kan, dunkt ons, de minister vpor de haringvisscherij niet doen. De regeering .heeft hier slechts één taak, welke ze tot heden heeft verzuimd, en dat is dpt ze al haar gezag en invloed aanwendt om internationaal overleg en internationale samenwerking tot stand te brengen met betrekking tot de bevïssching van de Noordzee, Deze moet geregeld worden; hier moeten de uit wassen en misbruiken bestreden en onmogelijk ge maakt worden. Zoo moet er naar worden gestreefd dat de na tuurlijke vruchtbaarheid van de Noordzee weer worde herstéld. En dan zal op den duur misschien zal het wel een lange duur zijn de haringvisscherij ook weer kans krijgen op goede uitkomsten en be stendigen .voorspoed. En niet slechts de haringvisscherij, rnaar andere soorten van zeevisscherij, die alle J beurt en feitelijk in gelijke mate de sciw 11 gevolgen ondervinden van de roofvisscher l tegenwoordige geweldenarij. enl Ook sprak men over de schol; schol! Met wetenschappelijke onvoorzichtigheiH I ambtelijke gewichtigheid wordt er nu sedert over de schol geconfereerd; en intusschen h 1) schol gelegenheid gevonden steeds schaar8J worden en zal zij vermoedelijk de gelegcniJjT krijgen voor goed afscheid van ons te peme 1 Gevraagd werd of er voldoende gev^ J tegen schade aan den vischstand door hetvJ^SI gen van jonge visch, en of de minister bei!' tot het treffen van maatregelen ter bespre van het aantal zeehonden. Wat de minister op de tweede vraag gal woorden, weten we niet, maar op de eerste hij niet anders dan ontkennend kunnen ank-l den. Tegen het wegvangen van jonge visch wo niets, letterlijk niets gedaan, noch nationaal internationaal. En eer dan net vragen van bereidverklaring van den minister oin tegen! zeehonden van leer te trekken, zou men n; eerste vraag aandrang hebben kunnen verwacfc om den strijd aan te binden tot beperking v.-mV aantal puf- en nestvisschers. Nu schijnen zoowaar de zeehonden het hebben gedaan; in waarheid is de mensch grootste schuldige. Juist in de Tweede Kamer, ten aanhoorj volle publieke opinie en rechtstreeks te; de regeering behoorde dit vraagstuk een juist inzicht en volledige kennis van zaken ui|l gezet en besproken te worden. Maar jammer genoeg is daarop niet de J of geringste kans. En de wagen blijft zitten in het moeras! De verdere opmerkingen, in de Kamer ged hebben vooral betrekking op de rivier- en foj visscherij; zonder ook maar het minste af lij gen op haar belangrijkheid volstaan we deze hier eenvoudig over te nemen: „Aangedrongen wordt op wijziging van hij scherijreglemerit door nachtelijke sluiting vj zalmvisscherij. Gevraagd werd of pogingu aangewend tot verbetering van den elftstand Gevraagd werd of binnen afzienbaren tijk brenging van het beheer der visschenj-do® van het dep. van financiën naar dat van bit zaken en landbouw is te verwachten. Nog steeds wordt in toenemende male gek. over verontreiniging der vischwateren, in héi zonder van Rijn en Waal. Men vroeg naar! resultaat der onderhandelingen ter zake Duitschland. Gevraagd werd of spoedig de memorie m woord is te wachten in zake het wetsoi\(v)«^(| dende voorziening tegen waterverontreiniging j] gemeentelijke afvoer van vuil. N Vl| Gedurende de week van 29 October 4 November 1925, kwamen alhier de navolg vaartuigen binnen: 93 Hollandsche-, 1 Duitsche Stoomtravfli Engelsche Haringdrifters, 3 ZeiL, 1 Moto| Stoomharingloggers en 10Q Kustvisschers, De besommingen waren als volgt: Hollandsche Stoomtrawlers van f 1468- f 5024.Duitsche Stoomtrawlers van f-, f 8580.Engelsche Haringdrifters van tot f 4083.—; Zeil-Haringloggers vap f TO- f 4517.—; MotorrHaringloggers van f f 5032.—; StoonuHaringloggers van f 1998 f 11808,—; terwijl de Kustvisschers totaal! besomden. De aanvoer bestond uit 986697 K.G. tra» 27356 manden en 2365 kantjes haring. De totaal opbrengst bedroeg f 443578- Zie onze enorme 1 IMSCEHi! in: Tricot, Oebreide, lm. Wiidleder, echt Wildleder.Waschbare Suède, Nappa's, ook gevoerd met wol of bont. Prijzen beneden iedere concurrentie. Zie Etalages. Aanbevelend, Kanaalstraat C. 22/24, Telefoon 171.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2