ijn is, willen we nog even in herinnering bren gen, wat we eenige weken geleden over h Stormvogels-team schreven en wat hier op neer kwam: Het huidige elftal oehoeft zeker niet zwakker te zijn dan dat van het vorige jaar, De tot dusver behaalde resultaten zijn er de bewijzen voor, In het bijzonder de linker wing schenkt heel wat meer vol doening dan die van het vorige jaar. Als Oldenburg evenals Visser reeds gedaa }ieeft nu spoedig zoö verstandig is ouden vorm weer terug te vinden, dan zal ook de voorhoede in haar geheel in kwal. teit er op zijn vooruitgegaan. Over de verdediging behoeft niet veel ge zegd te worden. Wie, zooals wij, hebben kunnen constateeren, hoe weinig wer' Thyssen over het geheel in de wedstrijden, waarin hij in competitie-verband voor Stormvogels is uitgekomen, heeft gehad, zullen met ons ten volle onderschrijven, dat de verdediging in vorm is. Morgen komt 't Gooi op bezoek. Men kent de lijdensgeschiedenis van de Hilver- sumsche club: vijf spelers, t.w. Twelker, v d. Meer, de Gebr. Andriessen en Thyssen bedankten aan het begin van het seizoen voor het lidmaatschap, terwijl later 2 spe lers, Meinsma en Fransen, geschorst wer den. Vergissen we ons niet, dan speelt laatstgenoemde tegen Stormvogels nog niet mede, 't Gooi neemt door al de ellende de laatste plaats in en zouden we hierop al leen behoeven te letten, dan kan de uitslag van den wedstrijd niet twijfelachtig zijn. Menige club echter, welke met het idee van we-winnen-toch-wel-van-nummer- laatst in het veld is gekomen is te dien op zichte van „een koude kermis" thuisgeko men. Zoo zou 't Stormvogels kunnen ver gaan, als de zaken te kalm werden opge nomen. En dat zou jammer zijn! Immers, vrij waarschijnlijk laat Sparta wel een veer in Dordrecht en dan heeft Stormvo gels, welbeschouwd, het kampioenschap in eigen handen. Ze behoeft dan nog .slechts" alle resteerende wedstrijden te winnen, kan er desnoods één tegen Sparta verspe len. Het elftal ziet er weer als volgt uit: Thyssen Haak Koster Struys Snoeks Bakker Oldenburg, Blinlchoff, Houtkamp, Visser, Boeke- laar, blauw-wit 3stormvogels 2. De reserves brachten den vorigen Zondag uit Hoorn zoowaar beide punten mee, wat weer hoop geeft voor de toekomst. Morgen wordt de return-wedstrijd tegen Blauw- Wit 3 gespeeld. We rekenien er op, dat min stens één puntje mee naar IJmuiden gaat. dammen, Dinsdagavond speelde de D, C. IJ haaf vierde ronde. Over de partijen het volgende: In groep I, kampte G, v. Zanten tegen D. Ott, welke laatstgenoemde door zijn goede spel wist te winnen, P, en H. Schaap wis ten beiden te winnen, en wel van de Gebrs. P, en W. Kemink. De partij H. Groenendijk Joh, Kramer was bijna remise, doch een goed opgezet valletje zag eerstgenoemde te laat en verloor daardoor zijn partij. In een vlug gespeeld spelletje verloor G. Kroon van H. Muller. De partij P. Visser- P, Schager was mooi, doch laatstgenoemde moest zijn meerdere erkennen, In de tweede Groep won L, Wartenhorst van J. Snijders en A. Schager van D. Ter- horst. En op zeer fraaie wijze won P. v, d, Velde van W, de Graaf. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN kerkelijk nieuws. Zondag 15 November 1925 zal door Mon seigneur van Vlijmen, O.-K. Bisschip te Haarlem in de Oud-Katholieke Kerk alhier het Sacrement des Vormsel worden toege diend, godsdienstige samenkomsten. Vanwege het Comité uit de verschillende kerkeraden en de afdeeïing der Evangeli sche Maatschappij had gisteravond in de Herv, Kerk de eerste samenkomst plaats. In zijn openingswoord zeide Ds. T. J. van Oostrom Soede dat het Comité besloot ook dezen winter weder de godsdienstige mjenkomsten te houden. Wel is er niet di rect die aanleiding toe als verleden jaar, toen de paters Dominicanen hier hun con ferenties voor niet-Katholieken hielden, maar de actie van de Dageraad gaat voort en spr. wees er ook op, dat de samenkom sten niet in de eerste plaats zijn bedoeld als een antie tegen Rome enz,, maar vooral als een getuigenis van ons allerheiligst christe lijk geloof. Nadat Ds, van Oostrom Soede in gebed was voorgegaan en Gezang 3 1 en 4 ge zongen was, verkreeg de spreker van dezen avond, Ds. J. B. Netelenbos, Ned. Herv. predikant te Heinkenszand, het woord. De ze had tot onderwerp „Protestantisme of Roomsch-Katholicisme". Spr. zeide het zeer juist gezien te ach ten, om niet anti-Roomsch te ageeren, maar om het eigen beginsel tegenover Rome te stellen. Spr, acht het verkeerd hatelijkhe den tegenover Ro.me te stellen en te spot ten, met wat den Roomschen het heiligst is. Spr. zegt het te betreuren dat de Roomsche kerk de geestelijke hoogheid van het Chris tendom afbreuk doet en een machtsinsti tuut wil zijn en blijven. Sinds de macht der bisschoppen in het westen toenam en tenslotte alle macht cul mineerde in den Paus van Rome, werd het geloof der menschen bepaald door de kerk. De Hervorming echter bracht de persoonlijke religie. De Roomsche kerk acht zich de voortzetting van den Christus op aarde en allés moet zich aan haar onder werpen. Spr, noemt voorbeelden van bis schoppen, die zich de censuur der kerk lie ten welgevallen of bukten voor leerstellin gen, die zij niet konden gelooven. De Kerk is een en alles bij Rome, zij is het heiligingsinstituut en de Godsvleesch- wording op aarde, Is het wonder, zegt spr., dat men alles aan die Kerk ten offer brengt, tot zelfs zijn wil en verstand toe. De pries ters vormen eigenlijk die kerk, de leeken staan maar in den voorhof. Spr, zegt dat de massale Roomsche kerk, machtig en inter nationaal, verwondering wekt. De Paus weet zijn groote politieke macht geestelijk te verdedigen met het schriftwoord: ,,0p deze petra zal ik mijne gemeente bouwen.' Tegenover dit Rome staat het Protestan tisme, dat niet vertrouwt op een kerkleer, maar op de barmhartigheid van Jezus Christus. Hier is persoonlijk geloof, het al gemeene priesterschap der geloovigen. Vre de met God, dat is het hoogste, waarnaar de Protestanten streven. Voor Rome is Chris tus de Wereldverlosser, voor den Prote stant den Verlosser van den enkeling. De Bijbel is voor den Protestant een Brief van God aan elk Christen, Roomsch daarentegen is het om te zeggen, dat de kerk den Bijbel uitlegt. Protestantisme en Roomsch-Katholicisme staan tegenover el kander als geloofsstelsel en Sacramenteel- stelsel. Het Protestantisme staat de vrij heid van geweten voor, het Roomsch-Ka tholicisme houdt de gewetens gebonden en dus onmondig. De God der Roomsche kerk is een God van wonder, een buitenwereldlijke God, voor den Protestant is God de Individueele, wiens werken en openbaringen wonderen zijn. Het R.-C. is de godsdienst van het kerkgezag, dat beveelt, het Protestantisme geloof, dat belijdt. Bij het R.C, gaat het geheel, de Kerk, voor de deelen, bij het Protestantisme vor men de enkelingen de gemeente. Dit is ook, van grooten invloed op de politiek van Ro me, Spr. zet dit in den breede uiteen. De Staat moet voor de kerk wijken. In Duitsch- land verzette het Protestantisme zich echter ertegen, dat de keizer hoofd der kerk was. Spr. wijst er op, dat er altijd Roomschen zijn geweest, die zich verzetten tegen de leer, dat de kerk boven dien staat uit gaat. Vorsten, geleerden, dichters. Fran ciscanen, kerkvergaderingen enz. hebben zich er tegen verzet. Maar altijd overwon de curie. Spr, zegt dat Rome nog nooit den ketter- dood heeft veroordeeld. Wij Protestanten: durven echter 'den brandstapel van Sewet en de heksenprocessen veroordceien. Spr. zegt dat de sociale politiek van Leo XIII ondanks alle breedheid, toch 'n stuk kerkleer is, want ook hier is alles onderwer pen aan de kerkelijke wet. De paus vormt een staat in de staten en de Roomsche kerk is een groote bedreiging voor de vrijheid der Staten, Heel anders, zegt spr., is de politiek van het Protestantisme. Dit aanvaardt de vrij heid van religie voor iedereen en daarbij ook het gevaar van geen religie te hebben. Spr. zegt wel, dat de algeheele vrijheid van gelooven niet direct is te danken aan het Protestantisme, want in de tóe eeuw waren er slechts twee mannen, die verstonden wat de consequenties van het Protestantisme waren, n.l. Gaspard de Coligny en onzen Willem de Zwijger. Maar het was aan den invloed van het Protestantisme te danken, dat de geloofsvrijheid verkregen is. Tegenover de axese der Roomsche kerk staat bij het Protestantisme de heiligma king. Bij Rome gaat het om de grootma- king der kerk, bij het Protestantisme om de wedergeboorte der wereld. Rome, zegt spr., tracht met haar politiek steeds de macht der kerk te vergrooten. Daartoe zal het ook met sociaal-democra ten samengaan. Het Protestantisme echter tracht de staatswetten te doordringen met den geest van het evangelie. Ook in cultuur staan Rome en Protestantisme tegenover elkaar, zegt spr. Protestantsche kunst en weten schap zijn zuiver ménschelijk, al behoeven niet onreligieus te zijn. Rome is echter nooit voor vrijheid van cultuur geweest, dit bewijst de index. Daarom wil Rome ook toezicht op scholen en Universiteiten en ze wacht daartoe haar gelegenheid af. Rome wil dat de burgerlijke overheid de geestelij ke dwalenden straft, vandaar het gevaar van een Roomsche meerderheid in Prote stantsche landen. Spr, zegt dat de paus een instituut van geleerden wilde voor Katholieken van naam, ter verdediging van de Katholieke waarheid, Spr. zegt dat Rome vergeet dat de waarheid God's domein is en dat wij daarvoor zullen blijven strijden. Rome wil toezicht ook op de Staatsuniversiteiten, wij willen geen toezicht op de vrije wetenschap. Zijn rede samenvattend, zegt spr. dat de Roomsche kerk niet in het geloof, maar in haar zegepraal, haar glorie ziet. Daarte genover staat het Protestantisme, dat niet zegen en genade ziet, maar zonde en gena de. Christus is voor ons niet als de ziele- bruidegom van Bernard van Clairveuex, maar de Heer, wien we leven en wiens we zijn. Onze strijd is geestelijk, niet met macht der politiek als hulp, maar met de macht van Jezus Christus, die enkel gees telijk is. Niet de schittering van Rome's kerk, maar het licht van het kruis van Golgotha zal de toekomst beschijnen. Verzoening was het eerste woord en zal het laatste woord blij- :n. Met groote aandacht werd de rede van den eminenten spreker gevolgd. Met het zingen van twee verzen van het Luther lied werd de samenkomst, die door ruim 500 personen bezocht was, gesloten. De collecte bij den uitgang bracht f 50.50 op. varia. Dinsdag 17 Nov. zal de Tooneel vereeni ng Varia voor hare leden in de Schouw burgzaal Thalia ten tooneele opvoeren „Hein Roekoe", volksdrama in drie bedrij ven van Jan Fabricius. Wij verwijzen hiervoor naar de advertentie in dit no. Donderdagavond had hier ter plaatse, in de Herv. Kerk, een vergadering plaats, voor het oprichten van een evangelisatie kring. De vergadering werd geleid door Ds. Erdman. Een_ bestuur werd gekozen, be staande uit de dames Mevr. G. Baartde Boer en Mevr. H, Suwerinkde Boer, en de heeren Jac, Varkevisser, J. M. Jimmink en D. Haasnoot. Dit bestuur zal nu een werkj- plan ontwerpen dat in een volgende verga dering behandeld zal worden. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Hal leluja", dir. de heer Theo van Zutphen geeft a.s. Dinsdag een uitvoering in de Ge reformeerde kerk, op de Wilhelminakade, alhier. Als solisten zullen optreden Mej, Rie Vermeulen, sopraan, met pianobegeleiding door Mej. B. v, d. Kolk, beiden alhier en de heer Hulsman, tenor, met begeleiding van den heer Snijder beiden uit Amsterdam, Ofschoon we in dit blad natuurlijk geen melding kunnen maken van zilveren dienstjubilea, die in andere plaatsen ge vierd worden, meenen we toch dezen keer een uitzondering te mogen maken voor een dienstbode uit Heemstede. En wel om re den dat van die 25 dienstjaren er 243/4 te bleften» voor zangers werd licht beschadigd, de andere kon zijn weg vervolgen. radio-ontvanginrichting. Zooals bekend, neemt het radioverkeer tusschen kuststations en schepen op zee ge regeld toe. Ook Scheveningen-haven ziet zijn werkzaamheden gestadig stijgen. Uit breiding is noodzakelijk. Het hoofdbestuur der telegrafie heeft dan ook besloten het station te splitsen in een ontvang en een zendstation. Het zendstation blijft o, schrik voor vele amateurs te Schevenin- gen. De seinsleutels worden echter in IJmuiden bediend. Want in IJmuiden komt de ontvang-inrichting. Daar worden nieuwe antennes gebouwd, uitsluitend om mee te ontvangen. Deze gescheiden ontvang- en zend-inrichtingen maken het mogelijk ge lijktijdig te seinen en te ontvangen. Dat was op Scheveningen onmogelijk. IJmuiden krijgt ook een reserve zend- installatie om ingeval van storing te Scheve ningen toch contact met de schepen te kun nen houden. Men is reeds druk 'te IJmuiden met bou wen bezig. Begin volgend jaar zal oe ge scheiden dienst wel officieel in we.king treden. Donderdagochtend werd, diep onder het zand bedolven, bij het graven van het toeleidingskanaal naar de nieuwe sluis, ge vonden het wrak van een oud schip. Men vermoedde eerst met een oud-Viking-schip te doen te hebben, waarmee de Noorman hen, omstreeks 900 hunne strooptochten paar deze gewesten maakten, in dat geval zou de vondst groote wetenschappelijk en antiquarische waarde hebben, Men waarschuwde dus deskundigen en de onder-directeur van het rijksmuseum en een deskundige van het Scheepvaarimuse- n, te Amsterdam, stelden een onderzoek Deze keer waren de deskundigen het eens dat het een wrak was van hoogstens een paar eeuwen oud en zonder wetenschappe lijke waarde. Als een bijzonderheid werd het wrak opgemerkt dat - het niet met ijzer en koper, doch geheel van bout ge bouwd was. j. Moge intusschen hier voor de deskundi gen weinig bijzonders verscholen /ijn, voer ons die het land in zijn tegenwoordigen kennen, zegt het zooveel te meer, Burgerlijke Stand VelSen. Ondertrouwd: A. Hoenrf*I M. N. Broeze; J. Ouyt en J. Maaïi P. Wijker en C. E. van Oa p Steen en P. Zwart; W. C. Post '0VanI MaarschalkJ. Clots en Q. Th P,; Q. J. Hutjes en C. J. Schuiten - H en T. Blok; J. J. Wezelman en 1 maker. Getrouwd: J.Zwart enM.vmn w. C. V. d. Werff en E. Brui I j?» Verdonk en M. A. Handgraaf. Geboorten: P. van Son-r man, d.M. J. van der Plaj—Kro? C. Broek—van den Boogaard, 2 f ninga—Menke, d. - IJmuiden zijn doorgebracht. Het zal n.l. schip is dus voor enkele eeuwen op 't strand geloopen, mogelijk met hoog water zoodat het met laag water droog stona. Daar is het in den grond gewerkt en later ondergestoven. Doch die plek bevindt zich thans 1200 M„ of ongeveer een kwartier loopen binnen de laagwaterlijn, zoodat in dien korten tijd die geheele strook aange wassen en met duinen volgestoven is. Trou wens, sinds 1850 is die laagwaterlijn al 300 Meter zeewaarts verplaatst, Als men zich die aanwas indenkt, dan kan men ook begrijpen hoe een dichter, in de gouden eeuw, de ligging van Holland op zijn smalst kon omschrijven als waar. bij stormweer, de droppels van de Noordzee m de Zuiderzee, de tegenwoordige Wijker- meerploder konden spatten. Immers, 1200 M. is ongeveer 1/4 deel van den geheelen afstand. Halte IJ m u i d e n—O o s t. Het steppen van de treinen aan boven noemde halte ondergaat Maandag a.s eenige uitbreiding. De trein die 's morgens 8 15 uit IJmuiden vertrekt en de treinen 4.17, 6 03; 6 41, 7 39 en 10.33 zullen aan de halte stoppen. VELSEN. In verband met de door de samen werkende organisaties van Fabrieksarbei- ders in te zetten actie bij de Vereenigde Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen, was door de Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders op Donderdagavond een openba re personeelvergadering belegd in ,,Bloem- oord", met als spreker de heer K. de Jon ge voorzitter van het hoofdbestuur. De heer de Jonge zei naar Hl. Dbl. meldt, dat hoe wel de samenwerking tusschen de ver schillende organisaties eerst even had ge schokt, deze nu toch voor elkander was en nu een gezamenlijk schrijven aan de direc tie van Van Gelder was gezonden en waar in de volgende verzoeken zijn neergelegd: eén betere toepassing van de vacantierege- ling, verbetering der pensioenregeling voor weduwen en weezen; vastlegging van de pensioenrechten; bijbetaling, in geval van uitkeering van de R. V. B., teneinde de on- gevallenuitkeering in overeenstemming te brengen met de ziekenuitkeering; en ten slotte, verhooging van het minimum loon. Door den heer de Jonge werden de ver schillende punten breedvoerig uiteengezet. Wil m'en echter kans van slagen hebben, dan is versterking der organisaties een eer ste vereischte, reden waarom hij de aanwe zigen aanspoorde, hieraan mede te werken. Donderdag a.s. 25 jaar geleden zijn dat in het gezin van den heer P. de Raadt, destijds alhier, Mej, J. M. Noordzij als 14-jarig meisje in dienst trad. Ze bleef daar steeds en toen de heer de Raadt in Augustus naar Heemstede vertrok, ging zij mee. Velen ook hier, zullen dien dag aan haar denken. voordrachtavond albert vogel. Het is de directie van het Thalia-Theater weer gelukt voor deze week een avond van reine kunst en hooge beschaving te aran- geeren. Dinsdag 10 November zal Albert Vogel daar eén voordrachtavond geven, Aan deze mededeeling is eigenlijk wei nig meer toe te voegen. De naam Albert Vogel is een recensie op zichzelven. Meer malen gaf hij, Nederlandsch grootsten de clamator, hier een der gelijken avond en steeds wist hij allen tot verwondering te brengen. Daarbij komt nog dat zijn repetoi- re, d. i. zijn geheugen oneindig groot schijnt te zijn, zoodat hij steeds iets nieuws brengt, al is dat nieuwe dan ook uit de oude klas sieken. Nog niet lang geleden hoorden we hem, met een programma, veel gelijkende op dat van a.s. Dinsdag, vanaf de aller nieuwste poëzie tot aan het klassiek ge- wordene voordragen. En aan het einde van dien avond moesten wij nog eens erkennen dat deze zeggingskunstenaar ons zoo had meegesleept, dat we wel bewonderen, niet critiseeren konden. We verwachten dan ook een volle zaal. Donderdagmorgen kwam hier een Duitsche hulp-stoomharinglogger, de Hil- .de A.L. 17, uit Leer binnen, met de vlag halfstoks, ten teeken dat er een doode aan boord was. Het bleek te zijn een jongen, die Dinsdagavond gewoon te kooi was ge gaan, doch Woensdagmorgen overleden bleek. Nadat de noodzakelijke formaliteiten vervuld waren, werd het lijk naar het kerkhof vervoerd. De geheele bemanning volgde den lijkkoets, waaraan een krans van witte rozen gehecht was. Op de linten stond gedrukt: Rust zacht, in vreemde aarde. Een uur nadien vertrok het schip weer naar zee. Naar we vernemen zal de wensch op de krans niet vervuld worden, doch zijn er maatregelen genomen om het lijk van den jongen naar de woonplaats zijner ouders, Leer in Oost-Friesland, te vervoeren per auto. Gisteren had bij de brug een botsing plaats tusschen 2 auto's, bestemd voor visch- en goederenvervoer. De eene auto BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en v^etho der gemeente Veisen zijn de navoJpU bouwvergunningen verleend: H. Th. Reitsma, te Velseroord, Voo bouwen van twee woonhuizen' jJ Rijksstraatweg, te Santpoort. K. Siegerist, te Santpoort, voor/,e<i wen van een schuurtje en twti (dg hokken, achter de woning Rijkssit,,?'"' wijk I, no. 280. K. Nagel, te Wijkeroog, voor het bouwen van een pakhuis achter de won Corverslaan 71, te Wijkeroog. f N.V. Phonix, Mij. voor het vervaard van Hoogovensteen, te 's-Oravenhage 1:D het aansluiten van een steenverlaatp 1 voor de Hoogovensteenfabriek aan Zeeweg. C. Bosman, te Velseroord, voor bouwen van een bijkeuken of achter de woning WiIlemsbeekwegT] Velseroord. H. C. v. Heyst Dzn., te Veisen, het aanbouwen en vernieuwen val afdaken tegen een bestaande schuur het landgoed „Schoonenberg", te !/e zal Mr. C. H. Ouépin, te Santpoort, het verbouwen van de voormaligt denstal tot chauffeurswoning, op delg plaats „Spaarenberg", te Santpoort, N.V. ijsfabriek voor de Vischhanii te IJmuiden, voor het veranderen ds trapping van het berceel Verlengde m1}' straat C 12a, te IJmuiden. P. P. Pruys, te Santpoort, voor k\ wen van een dubbel woonhuis aan Brederoodscheweg, te Santpoort. C. v. d. Voorerr, te Santpoort, vot bouwen van een winkelhuis mot vrije bi .woning, aan den Bloemendaalscheslraal te Jan Oijzenvaart. ,dl VISSCHERIJ. Van de IJmuider haringvlootkw« !ei sedert de vorige opgave binnen delogf Hendriks Ewald Vesta Pallas en P. J. v. Leeuwen 1J.M 270 met 8 In 217 16 286 21 287 17 11 22 pekel! Nauwelijks zijn de eerste haringiog met eenigszins bevredigende vangsten - nengtloopen of reeds is het het einde daar. Een dezer loggers; Pallas", ÏJM 287, van de V.E.M n.l. meteen den teelt beëindigd en gtnnen met af te snijden. Voor de viss Heden, die toch al zoo schraal ven hebben, is het te hopen dat den schepen het wat langer volhouden. n SCHEEPVAART. Dinsdagavond omstreeks 10 uurbt_ het uitvarende stoomschip „Masstkt ter hoogie van de Houlhaven in ami met een sleep zandbakken, welke») richting van IJmuiden kvVam.TweeUl zonken, de derde werd boven wikt houden door de boot van den haven® De Raad voor de Scheepvaart handelde gisteren het ongeval aa» stoomlreiler „Walrus" 1J.M. 28, dito October 1.1. machineaverij bekomei waardoor het schip sleephulp moe roepen. De kapitein verklaarde, dal Ij 5 Oct. begon en dienzelfden ochlenl half 7 het ongeval gebeurde. De schip die den vorigen avond reeds iets onge» hoorde aan de machine, had den raaf' gewaarschuwd, die toen dien «vo» zeer nauwkeurige inspectie hield, nü verklaarde. Op 4 Sept. was een reparatie aan de schroefas, waarna twee reizen p hadden. De beurt voor de machine-iW was toen nog niet aangebroken, «a de reis ondernomen is. De stoker, vervolgens gehoord, verkil ook van ie voren niets te hebbeni gen Slechts bij het ongeval hoorde hij ga' De machine „sloeg op hol". E' onmiddelijk gestopt. Bij onderzoa* „den meester" bleken de koppeling5»1 j, ve it ie

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6