ORGAAN VOOR DE Gl Venschfjnt Woensdags Zaterdags j Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der |ente Velsen brengt ter kennis van belang enden, dat het noodig is, dat bij de huwe- de stukken worden overgelegd, die het huwelijk vereischt worden, teneinde jlheden of teleurstellingen ten aanzien van liwelijksaikondiging of huwelijksvoltrekking lorkomen, 4. Zaterdag 14 November 19Ï5 lie Jaargang IJMUIDER COURANT jjinientiprija: f 1.— per 3 maanden, franco per poat f 1.35, Abonnemen ten aaangenomen aan het bureau en bij de Agenten, l rleoti5n 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, j koiteloo» nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^ijnummer. ientién voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- 14-13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. rtentiên uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en JAGS tot 4 uur n.m. i van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad Uitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets, per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van bui t e n de gemeente Velsen, OFFICIEEL. HINDERWET. meester en wethouders der Gemeente brengen ter openbare kennis dat ter ptesecretarie ter inzage ligt een verzoek |agen van; Jalm, te Santpoort, om vergunning tot het van een bakkerij, waarin gebezigd zal een heeteluchtoven, in het perceel kada- bekend gemeente Velsen, Sectie F No. 3034. Woensdag, den 25 November 1925, des liddags te 11 uren, zal ten Gemeentehuize aheid bestaan om bezwaren tegen dit ver in te brengen en deze mondeling en schrif- toe te lichten. den 11 November 1925. rgemeester en Wethouders voornoemd, ecretaris, de burgemeester, )STELIJK. RIJKENS. BURGERLIJKE STAND. Huwelijksaangiften. Ichtingen betreffende de vereischte stukken E verkregen worden aan de afdeeling Bur- Stand op eiken werkdag tusschen 9 uur en 1 uur n.m. I De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand SUWERINK, TAN DEN WACHTTOREN. De Indische Tolstoi. rneenen we het best Mahatma idhi te kunnen kenschetsen. I-Iij is revolutionair. Men moet niet clen- dat de revolutionairen menschen met een hart als een vulcaan, het rvan de haat uitspuwende, n\et een i in de linker- en rechter jaszak. Ie tijgeraienschen zijn geen bou- s als de echte revolutionairen. Zij alleen maar sloopers. De geeste- revolutionairen hebben veel groo- Invloed op hun tijd en laten dieper Ir na in de historie, mdhi wil de bevrijding van zijn I. Maar hij keurt iedere geweidaad j-de Engelschen ai. Hij wil lijdelijk pt tegen de Britsche overheer- ing. En 'de Engelschen (hebben in een veel gevaarlijker vijand dan >n heele bende van het gilde der mtikkers of bommenwerpers. Hij l een poos gevangen gezeten er. na een boek geschreven over zijn ngeniservaringen. Gandhi heeft de Iers van zijn geest altoos wijd r: hij schouwt naar alle zijden met Brkzamen blik. De gevangene ziet iper en beter dan andere menschen at hij in een kleine wereld leeft, kt op het kleinste puntje of streep sden muur van zijn cel; hij zal ook 'aandacht schenken aan zijn steni- f'li en gedachten, als wij zulks inneer een iman van bijzondere ga lijn indrukken en gedachten in de agenis weergeeft, krijgt men dan iels bijzonders te lezen. Beroemd is hoekje van St. Pellico: Mijn ge van- Dergelijke geschriften geven alleen een kijk op het gevangenis- imaar bovenal in den ziel van den •gene. het tijdschrift: „Degeneratie" ver at een bewerking van Gandhi's ervaringen in de gevangenis", '«■gelijkt daarin misdadigers met ®- De eersten zijn geestelijk krank «dhi -meent, dat er geen enkele a is, om hen anders te behandelen athamelijk zieken. Indien ik steel, torieelt hij, breek ik de wetten, die gezonde gemeenschap regeeren, wanneer ik maagpijn heb, doe ik elfde. Dat is een' stelling, -die heel te denken 'en te discussieeren geeft. Wi vergeet, diat de hoosdoener een is en 'er hij hem althans in tee mate gesproken kan worden Persoonlijke verantwoordelijkheid; dit is gewoonlijk hij een ziekte niet het geval. Daarom wordt de eerste gestraft maar de laatste niet. Ook is de misdaad een veel erger vergrijp tegen het maat schappelijk belang, een veel grooter ge vaar voor veiligheid en recht der ge meenschap dan dat een ziekte haar be nadeelt. De ziekte is geen aantasting eener zedelijke orde cn de misdaad is dat wel. Juister achten wij d'e opmerking, die Gandhi maakt over de dwaasheid in de gevangenissen, aan den eenen kant de grootst mogelijke zuinigheid te be trachten eri aan den anderen kant ar beidskracht in de ergste mate te ver gillen. Ondanks alle zuinigheid zijn de gevangenissen kostbare inrichtin gen; Gandhi zou er zichzelf bedruipen de verbeterinigsgestichten van willen maken..De arbeid der gevangenen wil hij benutten, om hen in hun eigen on derhoud te doen voorzien. Waarom zou dat niet gaan, waar 'het in de meeste kloosters mogelijk is gebleken? Verder stelt Gandhi een aantal her vormingen voor in het gevangeniswe zen, 'die oms grootendeels doeltreffend voorkomen. Hij wil het den gevangenen zoo huiselijk maken, als de openbare veiligheid het maar gedoogt. Hij wil hun de grootst mogelijke vrijheid toe staan in het ontvangen van familie bezoek, in het lezen van hoeken en ont- vanlgen van onderwijs. Voor lederen arbeid wil hij hun rekenin'g met een bepaald bedrag crediteeren en hen hun eigen voedsel laten koopen. Hij wil de vonnissen onbepaald maken, zoodat zij geen oogenblik langer in de gevangenis behoeven te blijven, dan de bescher ming der maatschappij of hun eigen verbetering het vereischt. Buitenge woon scherp en teekenachtig noemt hij de tegenwoordige gevangenissen: rust huizen voor schurken en martelplaat- sen voor de gewone menschen, die er de meerderheid vormen. Zoo blijkt Gandhi wel zeer ernstig en gezet nagedacht te hebben over zijn lotgenooten, de bestraffing wat daarin verbeterd moet worden. Te veel studenten. Iedereen wil tegenwoordig 'hooger op en moet loeren. Men vergeet, dat er steeds meer eters komen en dat het eten uit den grond moet komen en er dus gewerkt moet worden'Zoo hoorden we onlangs een ouden man mopperen, die in het laatst van zijn leven de we reld op haar eind meent te zien loopen. Men kan diezelfde klacht en waarschu wing dikwijls hooren. Zijn er inderdaad te veel hoofdwerkers en te weinig handwerkers? Er is groote werkeloos heid onder de intellektueelen maar niet minder onder de arbeiders met de handen. De malaise, nawerking van den oorlog, veroorzaakt deze. Er is te veel kantoorpersoneel, omdat de zaken niet bloeien. Er zijn te veel onderwij zers, omdat het personeel ter bezuini ging is ingekrompen. Aangenomen, dat er te veel intellek tueelen zijn ook voor normale omstan digiheden, 'hoe zal men daarin verande ring brengen? Door dei opleiding duur der te maken en dus aan de kinderen van arme ouders geen kans meer te geven. Het zou onrechtvaardig wezen en bovendien zou men aan de maat schappij talenten onthouden, die van groote waarde kunneji zijn. In het Haagsche Maandblad be spreekt Prof. Mr. J. C. van Oven dit vraagstuk. Hij meent, dat er inderdaad te veel studenten zijn, gelet op de leer krachten, gebouwen enz en op de be schikbare hoogere posities. Maar er zijn er niet te veel, als men let op de be hoeften, die nog steeds op bevrediging wachten. De intellektueelen behoeven geen geestelijke keurbende te zijn en zeker moet men die niet alleen onder de meergegoeden zoeken. Het aantal absoluut ongesohikten is zeer gering en niet iedere afgestudeerde behoeft een daverende betrekking te bekleeden. De Universiteit is het groote cultu- reelc middelpunt voor de jonge gene ratie. Daar wordt de blik verruimd en de denkgewoonten in goede banen ge leid. Daarom wil Prof. van Oven het aantal studenten niet verminderen door middel van verhoogi^g der geldelijke lasten maar de tegenwoordige inrich ting der hoogcscholen verbeteren. Wordt ook niet al te zeer vergeten, dat intellektueele en lichamelijke ar beid zeer innig met elkaar verband hou den. Hoe meer veeartsen, des te hooger zal de opbrengst van onze veeteelt zijn. Hoe beter geneeskundige hulp, des te minder arbeidskracht tijdelijk of geheel verloren zal gaan. Hoe meer school meesters, des te meer bekwame vak arbeiders. Hoe meer geestelijken, des Hier zitten we vast. En toch als de gees telijken de zedelijke volkskracht dienen en verhoogen, zullen ook zij (daarmee indirect de lichamelijke arbeidskracht verhoogen. M'on denke alleen maar eens aan de uren en kracht tot den arbeid, die door (den alkohol verloren gaan. i PLAATSELIJK NIEUWS. SANTPOORT. Oók een oplossing. Het woon- en winkelhuis in huur bij den heer Hartog wordt thans ver bouwd. Om gedurende het eenige weken vorde rend werk evengoed den handel voort te zetten in sigaren, tabak, e.d. heeft men naar wij in de N. Hl. Ct. lezen den fjeheelen goederenvoorraad opgeslagen in een op het erf staande oude auto bus. Een practische en typische oplossing. 390 VISSCHERIJ. VELSEROORD. Dinsdagavond had in de Geref, Kerk alhier een vergadering plaats vanwege het Prov. Comité Noord-Holland der Ned. Middernachtzending, waarin als spelter optrad de heer P. P. Harten- dorff uit Haarlem, die vertelde van zijn arbeid als middernachtzendeling. De vergadering, die door een 50-tal personen was bezocht, stond onder leiding v^n den heer J- Roggeveen te Haarlem. Na afloop gaven eenige personen zich als donateur op. Van een der woningen staande aan de voor malige Tuchtschool en die onbewoond zijn, zijn alle ruiten vernield. Van het andere huis zijn naar de N. Hl. Ct. meldt, de blinden gesloten, maar aan het onderwerpelijke gebouw zijn geen blin den en daarvan heeft men gebruik gemaakt om de glazen van serre en kamers te vernielen. Het biedt er een desolaten aanblik. VELSEN. Aanbesteding. Donderdag werd door B. en W. ten raadhuize aanbesteed het bouwen van 113 arbeiderswoningen op terreinen aan de -James Wattstraat en de Stephensonstraat te IJmuiden, met alle daarbij behoorende bestratingswerken en rioleeringen. Ingeschreven werd als volgt: H. Tilleman, Coe- vorden, a f 290.000; H. Jalsimgh JzM Assen, a f 285.367; H. Zegers, Nijmegen, a f 280.240; P. F. van Kaam, Bergen op Zoom, a f 278.500; N. V Aannemersbedrijf v.h. van Wijnen, Dordrecht, a f 271.500, b f 3800; J. Volkers, Hilversum, a f 274.900; F. Merbisch, Nieuwerkerk a.d. IJsel, a f 274.025; W. F. v. d. Wal en J. L. Woudenberg, Vlaardingen, a f 268.940; b f 2500 en f 269.700 met het gebruik van Belgische drielingen; D. Kayk, Ede, a f 269.000; Gebr. Stikvoort, Leiden, f 247.000; Massa f 250.000; Menno Fokkers, Gro- ingen a f236.740, b f 3300. Gunning aangehouden. Deze week heeft de verkiezing plaats gehad van 7 leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente. Uitgebracht werden 86 stemmen. De vijf aftredende leden werden herkozen, n.l. de heeren J. Blom met 79, J. Combée met 76, IJ. Luttik met 81, J. F, Schutte met 73, allen te Velsen en W. S. de Jong te Velseroord met 76 stemmen. In de vacature wijlen H. van Heyst werden uit gebracht op Dr. IJ. Hanneman 28, C. J. van Heyst 19, beiden alhier en A. van Nierop te Vel seroord 18 stemmen, zoodat herstemming moet plaats- hebben tusschen Dr. Hanneman en C. J. van Heyst. In de vacature G. Voet, die bedankt had wegens vertrek, verkregen Dr. Hanneman 17, A. van Nierop 38 en C. J. van Heyst 12 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen A. van Nierop en Dr. IJ. Hanneman, Eindelijk wordt het uurwerk in den Velser toren in orde gemaakt en wel beter dan ooit, daar na aan alle vier buitenborden een uur- en een mi nuutwijzer wordt aangebracht. Met de uitvoering van dit werk is belast een fir ma uit Heiligerlee in de provincie Groningen, die bijgestaan wordt door werklieden van Openbare Werken onzer gemeente. Donderdagmorgen kwam een wielrijder uit de richting Beverwijk komende op den Wijker- straatweg een rijtuig tegen en week rechts uit tot op het trottoir. Een eveneens in «Ie richting Velsen gaande autobus wilde den wielrijder nog voorbijrijden, maar reed den niet ver der rechts kunnenden man aan, zoodat deze met zijn rijwiel kwam te vallen en niet weinig verontwaardigd' was op den van niets notitie nemenden .chauffeur. Onze Noordzeevisscherij. In het Scheepvaartkundig Instituut en Museum heeft te Rotterdam de directeur J. W. J. baron van Haersolte, een lezing gehouden over onze Noordzeevisscherij. Na een kort geschiedkundig overzicht, waarin spreker erop wees, dat we de opkomst van ons land in de Middeleeuwen en de daarop gevolgde welvaart voor een groot deel te danken hebben aan onze visscherij, ging spre ker over tot de behandeling van de thans gevolg de vischprijzen. Nog steeds is de haringvangst het belangrijkste en wordt deze thans met afwisselend resultaat uitgeoefend. Waar wij ook thans voor het groot' ste gedeelte op den export zijn aangewezen, en Duitschland de grootste afnemer is, laat het zich begrijpen, dat het maken van behoorlijke prijzen nauw met den economischen toestand aldaar samenhangt, waarbij nog komt, dat de vangsten ook de laatste jaren zeer afwisselend zijn geweest. De haring, welke men in de Noordzee aantreft, bestaat uit een groot aantal rassen, welke ieder op een bepaald tijdstip ondiepere plaatsen opzoe ken om aldaar kuit te schieten. Zoo toonden zij zich in Mei en Juni benoorden Engeland, een ander ras vertoont zich spoedig daarna zuider- lijker en zoo treft men in de maand November de meeste haring ter hoogte van het Kanaal aan. De visscher houdt hiermede natuurlijk rekening, trekt er eind Mei op uit, en vangt dé haring, welke in groote scholen in zee zwemt, door middel van een 100 a 150 netten, welke aan elkaar verbonden zijn en als een schutting in zee staan. De haring raakt met den kop in de mazen, welke een groot te van een rijksdaalder hebben, door den angst zetten de kieuwen uit, zoodat zij als weerhaken werken en blijven zij in de 's avonds uitgezette netten zitten. Dit samenstel van netten, dat een lengte van 4500 M. kan hebben wordt 's morgens vroeg ingehaald en de haring eruit geschud. Aan de hand van lichtbeelden werd vervolgens het zouten en de verdere behandeling van de vangst vertoond. De andere vischsoorten, als kabeljauw, schel- visch, tong, tarbot en bot, worden gevangen door middel van de beug. Het treil- of trawlnet, of door middel van de beug. Het treilnet is een net, dat door zeil- of stoomschepen gedurende vier a 5 uren over den bodem der zee wordt gesleept en alles opslokt wat in den weg komt. Nadat dit ;akvormig net binnenboord is gehaald, wordt het van onderen geopend, de visch aan dek verza meld, schoongemaakt en in ijs bewaard. Terwijl de haringvisscherij voornamelijk van uit Maas sluis, Vlaardingen en Scheveningen plaats heeft, wordt te treilvisscherij bijna geheel vanuit IJmui den uitgeoefend. De derde vischwijze, welke echter aan het afnemen is, toch het voordeel heeft, dat de visch levend aan de markt kan worden gehracht, is de beugvisscherij, daarin bestaande dat men een samenstel van lijnen, soms wel 15.000 Meter long, op den bodem der zee neerlaat. Aan deze lijn zitten dwarslijntjes, waaraan hoeken met stukjes aas worden bevestigd. Wanneer deze lijn wordt opgehaald, kan men de visch meestal levend van de hoeken losmaken en wordt zij dan in de hun, een ruimte in het schip, waarin zeewater kan circuleeren, bewaard, tot zij in de havenplaats kan worden gelost. Deze visscherij wordt thans voornamelijk uitgeoefend door de schepen uit Vlaardingen, buiten het haringseizoen. Vervolgens werd door spreker een overzicht ge geven van hetgeen thans wordt gedaan om de vischvangst te verbeteren, hoe men proeven neemt met de Deensche- of Snurrevaad-visscherij, op welke wijze men tracht de visch uit het treil net aan boord te krijgen, zonder het net aan boord behoeven te halen en hoe ook overgegaan wordt, de haring niet alleen meer op de ouder- wetsche wijze door middel van het staande net, maar ook door middel van een hooger gesleept wordend treilnet met kleinere mazen te vangen. Na nog de aandacht gevestigd te hebben op het wetenschappelijk onderzoek, dat gehouden wordt om' het leegvisschen der Noordzee te voorkomen, op het nut der politiekru.sers en het menschlievend werk van het hospitaal-kerkschip „De Hoop", eindigde spreker zijn door talrijke lichtbeelden verduidelijkte voordraC^jt'Rott q Op het Pampus en het Hoornsche Hop wordt jaarlijks van 1 Augustus tot 1 November den visschers verboden, met kuilnetten te visschen. Die terreinen worden van regeeringswege be schermd, opdat de visch daar rustig kan voort telen om zich daarna over de Zuiderzee te ver spreiden. Het resultaat is naar de Tel. verneemt, verras send. Tot aan de Oranjesluizen wemelt het van jonge snoekbaarzen, forellen, zalmpjes, enz., welke geschikt zijn om als pootvisch naar het binnen water te worden overgebracht. Wat gaat men nu doen? 1 November is het Kuilverbod opgeheven en terstond is een heele vloot Volendammer vaartuigen dag en nacht bezig, het Buiten-IJ en het Pampus met kuilnetten af te visschen, zoodat millioenen jonge broedvischjes worden vermoord. De vischjes zijn te klein voor consumptie en dienen alleen lot voer voor de Volendammer eenden. De van regeeringswege ge boden bescherming der Zuiderzeevisscherij wordt daardoor snel te niet gedaan. Zij kan alleen suc ces hebben, wanneer genoemde terreinen het ge- heele jaar voor kuilvisschers worden afgesloten. Visscherij en Arbeidswet. Toen indertijd de Arbeidswet aan de orde werd ingesteld, en ook nog den eersten tijd nadat ze was ingevoerd, heeft het niet ontbroken aan stemmen, welke er de aandacht op vestigden, dat een strenge wettelijke reglementeering van den arbeidstijd onvereenigbaar was met de belangen en zelfs met het wezen van het visscherijbedrijf. De visscherij is geen bedrijf, dat ingericht is of kan worden op een bepaalde productie voor een bepaalde markt tegen bepaalde prijzen en in een bepaalden tijd. De reeder noch de visscher heelt de productie in de hand; men kan zorgen goede schepen te hebben, uitgerust met goed vischtuig en bemand met bekwame en ijverige visschers, maar ten slotte zal men eerst vangen als er visch is cn ,naar de mate dat deze er is. Bovendien komt de visch niet voor op vooraf met volstrekte zekerheid te bepalen cn in vast staande tijden, doch is ook hier alles ongewis heid en wisselvalligheid. Zoo gaat het op zee, maar zoo gaat het ook in hoofdzaak aan den wal. Als de vloot eenmaal uitgerust is, moet men maar afwachten wanneer de schepen weer zul len binnenkomen, welket lading ze zullen mee brengen en hoe het met het vischtuig gesteld zal zijn. Zoo is het althans bij de Noordzee-haring- visscherij, waarop we in hoofdzaak het tog heb ben. In verband met dit alles zijn groote, ja onover komelijke bedrijfsmoeilijkheden voorspeld ten ge volge van de bepalingen der Arbeidswet. Het spreekt eigenlijk vanzelf, dat regeering en volksvertegenwoordiger daarnaar niet hebben ge luisterd; in de dagen, toen de wet tot stand kwam, werd er niet geluisterd naar waarschu wingen en werd er niet gelet op economise ne fei- ^Slechts zwartkijkers waarschuwden, en slechts starre, bekrompen conservatieven spraken over economie. Vooruitstrevende geesten echter hiel den zich met andere, verhevener dingen onledig; die brachten het peil van het volksleven met één ruk omhoog, bevorderde volkswelvaart en volks geluk. en zelfs op buitengewoon eenvoudige wijze: door het maken van een wet met daarbij behoo rende uitvoeringsvoorschriften. De vergissing bleek al spoedig, en noodgedwon gen moest men terugtreden. Maar dit terugtreden ging moeilijker dan tiet voorwaarts-schrijden, en het kwam altijd te laat cn geschiedde altijd in onvoldoende mate. En nog steeds zijn we niet terug op de plaats, waar we. naar de eischen der realiteit en over eenkomstig de werkelijke bedrijfsbelangen, be hoorden te staan, Het zeevisscherijbedrijf heeft hier m ruime mate de ongunstige en schadelijke gevolgen van ondervonden, hoezeer ook de leidende ambtena ren. belast met het toezicht op de uitvoering der wet, meegewerkt hebben zooveel als ze slechts mee konden werken. Zoo heeft het Vlaardingsche en Maassluissche bedrijf gedurende een zeer groot deel van het jaar een overwerkvergunning tot 55 uur per week voor de boetsters, en dank zij deze vergunning is het ot heden vrijwel gelukt het werk, dat de be handeling der netten vordert, te bedwingen. Dit is ook gelukt, doordat er een andere om standigheid in 't spel was. welke eigenlijk hoogst betreurenswaardig is, namelijk de slechte gon0 der haringvisscherij, ten gevolge waarvan er voortdurend slechts weinig schepen binnenkwa men, en er dus ook slechts weinig vleten te be. handelen waren. Maar zoodra komen er met wat meer schepen, of het loopt spaak. Dan ontstaat er vertraging, welke rechtstreek- sche schade beteekent voor reeders en visschers, daar hierdoor onvermijdelijk vischnachten ver loren gaan. Het ware toch ten zeerste te wenschen, dat aan dit euvel tegemoet werd gekomen door toepas sing van het eenige doeltreffende middel, namelijk etswijziging. Door wetswijziging behoort het mogelijk te worden gemaakt, dat in tijden van opeenhooping van werk, door welke oorzaak ook, langer kan worden gewerkt dan thans toelaatbaar is. Zulke opeenhoopingen doen zich niet zoo buitengewoon vaak voor in een jaar; gewoonlijk bepalen ze zich tot slechts enkele keeren, van welke weinige keeren de haringvisscherij het echter moet heb- beD!e mannen van de theorie de grauwe, dorre en onvruchtbare theorie weliswaar doen ons een ander middel aan de hand om aan de ge schetste bezwaren te ontkomen. Zij wijzen op de omstandigheid, dat het aantal boetsters dus eigen-

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1