Backin Engelsche Cake DKOe|-ker's Bakpoeder lijk te gering is om het hoofd te kunnen bieden aan het werk in drukke perioden, en dat der halve er naar gestreefd moet worden dit aantal uit te breiden. Dat naar dit laatste inderdaad gestreefd wordt, bewijst wel de instelling van een boetstercursus tot opleiding van jonge boetsters aan de Vlaar- dingsche Visscherijschool, welke cursus geheel gefinancierd wordt door de Vlaardingsche ree dersvereeniging. De reeders zien heel goed in, dat cr voortdurende aankweeking van jonge boetsteis noodig is. Maar haar aantal is niet naar willekeur op te voeren, en bovendien is het geenszins gewenscht, en stellig niet in het belang der boetsteis zelf, dat het buitensporig opgevoerd wordt. Want, gelijk we reeds opmerkten, bijzonder' drukke perioden met opeenhooping van werk ko men in een normaal jaar slechts eenige keeren voor; het verreweg-grootste gedeelte van het jaar is met een gemiddelden werktijd van plm 55 uur per week best te volstaan. Bij een buitensporige uitbreiding van het corps boetsters zouden allen dus niet het heele jaar door geregeld kunnen werken; dit zou slechts mo gelijk zijn die enkele keeren, dat door natuurlijke oorzaken de arbeid zich ophoopt. Men zou er dus de werkloosheid door :n de hand werken, en daarmee wordt stellig geen en kel maatschappelijk of persoonlijk belang gediend. Wat alleen noodig is, is een soepeler regeling der arbeidstijden voor de drukste tijden. Daar is het belang van het heele bedrijf en van allen, die hun bestaan in en om de haringvisscherij vinden, bij betrokken. Daarvoor is een redelijke, verstandige wetswijzi ging noodig, want de tegenwoordige wet laat dit niet toe. Om dit Ic bereiken mag een beroep worden ge daan op regeering en volksvertegenwoordiging. Er zal natuurlijk verzet worden ondervonden, maar dit zal slechts zijn onredelijk verzet, van de genen die niet met de eischen van en de omstan digheden in liet zeevisscherijbedrijf op de hoogte zijn of, zoo ze dit al wel mochten zijn, die zich om die eischen en omstandigheden niet bekommeren, ondergeschikt als ze deze maken aan hun voor opgezette, onhoudbare theorieën. Wij maken ons sterk, dat er tegen een wetswij ziging, als in het bovenstaande bepleit, geen en kele stem uit het visscherijbedrijf zelf zou opgaan! De zeevisscherij heeft het reeds hard genoeg te verantwoorden; ze behoeft waarlijk in haar ont wikkeling nog niet bemoeilijkt ên belemmerd te worden door wet en wetgever! N. VI. Ct. De visscherij in de Tweede Kamer. Met Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de afdeeling Visscherijen is eerst Vrijdag in ons bezit gekomen, zoodat we ook toen eerst van den officiëelen tekst hebben kunnen kennis ne men. Deze luidt met betrekking tot de -Noordzeevis- scherij als volgt: Sommige leden meenden de aandacht van den Minister te moeten vestigen op den toestand waar in de Noordzeevisscherij zich bevindt. De toestand van de haringvisscherij fs verre van gunstig. De beteekenis van dit bedrijf blijkt, wel uit het feit, dat de opbrengst in 1924 ruim 13 mil- lioen gulen heeft bedragen. De malaise in het be drijf moet volgens de hier aan het woord zijnde leden worden toegeschreven aan hooge aanschaf- fingskosten van het materiaal, hooge loonen, kos ten van sociale maatregelen en concurrentie van het buitenland, terwijl ook nog als zeer schadelij ke factor werkt het wegvangen van de z.g.n. on- dormaatsche visch voor eendenvoer. Bovendien worden tengevolge van het slappe politietoezicht vele netten door stoomtrawlers vernietigd, terwijl knoeierijen in den handel, zooals verpakking van Hollandsche met Engelsche of Schotsche haring, ook haar nadeeligen invloed doen gelden. In het buitenland, speciaal in Engeland en Frankrijk, er langt de haringvisscherij in alle opzichten steun van de Regeering. Gevraagd werd of de Minister bereid is voor de Nederlandsche haringvisscherij iets te doen en in het bijzonder of hij met krach tige maatregelen tegen de genoemde euvelen wil optreden. Ook de scholvisscherij bevindt zich in een wei nig rooskleurigen toestand. Tn Maart van dit jaar vergaderde te Amsterdam een internationale commissie ter bespreking van de vraag, wat ter bescherming van de scholvis scherij op de Noordzee zou kunnen worden ge daan. Men meende te weten, dat de op die ver gadering aangenomen resoluties ter kennis van den minister zijn gebracht. Gaarne zou men ver nemen of, en zoo ja, welke maatregelen de Minis ter zich voorstelt in dit opzicht te nemen. Ziedaar de waschlijst, waarin ook weer zeer juiste opmerkingen afwisselen met volstrekt on houdbare beweringen. Onhoudbaar is de bewering, dal de malaise i het bedrijf toegeschreven kan worden aan de hoo ge aanschaffingskosten van het materiaal, hooge loonen en concurrentie van het buitenland. Natuurlijk is de duurte der materialen oorzaak dat de Noordzeeharingvisscherij niet spoedig met winstgevend resultaat kan worden uitgeoefend, maar 1924 heeft toch wel bewezen dat, indien er maar flink gevangen wordt, het bedrijf ook nog wel winst kan opleveren. Het is zeer te hopen, dat bedoelde duurte spoedig en in belangrijke mate verminderen zal, maar wat kan de regeering daar aan doen? Het eenige regeeringsoptreden dat we tot heden in deze gezien hebben, is de totstandbrenging van de Tariefwet geweest, die zonder eenigen twijfel de visscherij duurder heeft gemaakt en in de toe komst zal maken. En het is ook onjuist te spreken van de hooge loonen in de visscherij; deze zijn alleen hoog, als ook de besommingen boog zijn en dus het bedrijf bevredigend, stellig in vergelijking met hetgeen in andere bedrijven wordt verdiend, en soms, als de visscherij erg slecht gaat, zijn ook de loonen na venant. In de derde plaats komen we tot de buitenland- sche concurrentie, waarbij we vermoedelijk aan de handelsconcurrentie moeten denken. Welnu, deze heeft altijd bestaan, en zal dit ook wel altijd blij ven doen. Haring is nu eenmaal een artikel voor de wereldmarkt, waar natuurlijk met concurrentie te rekenen valt. Maar evenmin als vroeger ooit de ze concurrentie een gevaar is geweest voor het voortbestaan van onze haringvisscherij is ze dit tegenwoordig. Indien de Nederlandsche handel zorgt zich een gelijkwaardige positie met bijv. Schotland en Engeland te verschaffen, behoeven we deze concurrentie volstrekt niet te vreezen; zij is alleen doodend, indien onze handel zelf begint zich in een minderwaardige positie te stellen. Hieruit volgt, dat we dus onderschrijven hetgeen in het voorloopig verslag over de knoeierijen wordt opgemerkt. En tevens is juist dat de vele en kostbare sociale maatregelen van de laatste jaren het bedrijf on evenredig zwaar belasten; zoo een bedrijf gehol pen zou zijn met een eenvoudiger en minder-kost- bare uitvoering der sociale zorg, dan is het wel ons haringvisscherijbedrijf. Maar de politieke sa menstelling van de tegenwoordige Tweede Kamer opent te dezen aanzien al evenmin eenig aspect als die der vorige. Slechts een kleine minderheid 'zou te vinden zijn voor een minder bureaucrati- schen en staatssocialistischen opzet onzer sociale wetgeving. En wij voorzien op dit punt dan ook geen ver mindering van kosten, maar wel verzwaring, nu de Ziektewet binnen afzienbaren tijd gaat worden ingevoerd, en de aandrang tot wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering op kosten der werkgevers steeds sterker wordt. Het wegvangen van kleine visch voor eenden- voer is stellig een groot kwaad, dat de regeering geen dag langer behoorde te dulden, maar of d't nu rechtstreeks de haringvisscherij zoo benadeelt is aan gerechten twijfel onderhevig. De haringvisscherij wordt in haar grondslagen aangetast door de vernieling en vernietiging van vischgronden, broedplaatsen, haringbroed, enz. en het wegvangen en dooden van jonge haring door de verschillende soorten van treil visscherij, en het is merkwaardig dal hierover in dc aldeelingen der Tweede Kamer iqgt geen woord gesproken schijnt te zijn. Over het politietoezicht schreven we verleden week reeds; het is goed dat hier ook bij de begroo ting voor binnenlandsche zaken niet gezwegen is. Wij constateeren opnieuw, gelijk we vroeger ieeds zoo vaak deden, dat het wel hoogst gewenscht is, dat de regeering een actieve visscherijpolitiek gaat voeren, maar daarnaast dat rechtsireeksche re- geeringshulp aan de visscherij moeilijk kan wor den gebracht, en dat het dien kant ook niet uit moet. En het beroep op Engeland en Frankrijk zegt voor ons dan ook weinig; we zouden alleen willen vragen: wat doet nu eigenlijk in die landen de regeering ten behoeve van de visscherij? Wij hebben hierop nog nooit een concreet ant woord hooren geven. De malaise vloeit bijna geheel voort uit den ach teruitgang van de visscherij, en de oorzaken hier- liggen voor de hand. Die oorzaken behooren aan den wortel te worden aangevat, en daartoe moet onze regeering internationaal overleg en in ternationale samenwerking tot stand brengen, Maar geen subsidies en geen cadeautjes; steun regelingen zijn tegenwoordig wel bijzonder popu lair, maar ze zijn niet in staat eenige kwaal te ge nezen. Ten hoogste kan men er sommige gevolgen van de kwaal mee verzachten, en dit leidt er dan vaak nog toe, dat de ziekte zelf uit het oog verlo ren wordt, waardoor we van den wal in de sloot geraken. Mol belangstelling zie:i we het miriisteriëele ant- wetrd op de door de Kamerleden gemaakte op merkingen te gemoet De volgende alinea handelt over de Vischschrapperij, en luidt als volgt: Gevraagd werd, of er voldoende wordt gewaakt dat het wegvangen van jonge visch door de visch schrapperij geen schade toebrengt aan den visch- stand. Gewezen werd in dit verband op het van gen van z.g. zeebliek in het Hollandsch Diep. Is het waar vroeg men, dat deze zeebliek feitelijk jonge haring is en dat het in groote hoeveel heden wegvangen daarvan een zeer nadeeligen invloed heeft op den haringstand in de Noordzee? Hier wordt werkelijk een belangwekkend onder werp aangeroerd. Als we ons niet vergissen staat het voor de deskundigen inderdaad vast, dat zee bliek niets anders is dan jonge haring. Deze nu wordt weggevangen uitsluitend voor de schubben, welke verwerkt worden tol snuisterijen, naar we meenen in een Belgische industrie. Op dit punt kan de regeering heel gemakkelijk ingrijpen, want hiervoor is geen internationaal overleg noodig. Het wegvangen geschiedt op een onzer eigen zeearmen, en heeft tot gevolg dat mil- lioenen haringen niet volwassen worden en hun rijpheid niet bereiken. Onze eigen visscherij-inspectie heeft tegen dit euvel reeds meermalen een waarschuwende stem verheven, en het wil ons dan ook voorkomen dat de regeering ten aanzien van dit punt voldoende zal zijn voor- en ingelicht. Hel ware te wenschen, dat zich thans ook de stemmen uit de praktijk lieten hooren ter onder steuning van hetgeen juist is in de door de Twee de Kamerleden gemaakte opmerkingen. Zoo langzamerhand is men in bedrijfskringen toch wel algemeen tot het besef gekomen, dat niet igestraft voortgegaan mag worden op den weg, waarop de ontwikkeling van het zeevisscherijbe drijf meer en meer gekomen is. N. VI. Ct. doel, n.l. de inning van de loonen van hun werk ploeg, tot den boekhouder kwamen. De officier achtte het feit uiterst laakbaar en eischle mitsdien terzake oplichting een gevange nisstraf van 9 maanden met aftrek der preventie ve hechtenis. De verdediger, mr. Van Dam, achtte hier van geen oplichting sprake, omdat het pleiter voor kwam dat aan deze qualificatie op juridische grondslagen nogal wat ontbrak, dan dat hier b.v. van „listige kunstgrepen" of van „verdichtsels" geen sprake is. Het systeem van uitbetaling bij de Ballast-maatschappij is zoo slordig, dat men door alléén met een briefje voor het loket te verschij nen, de bedragen op dit briefje vermeld, uitbe taald krijgt. Wanneer bekl. had gezegd dat hij als ploegbaas of als gemachtigde kwam, dan ware van oplichting sprake, maar dat is bekl. eenvoudig niet gevraagd. Pleiter vroeg mitsdien de onmiddellijke invrijheidstelling van beklaagde. De rechtbank vond hiertoe geen termen aanwe zig. Woensdag zijn wederom 22 woningen aan den Stationsweg door de aannemers opgeleverd aan de Woningbouwvereeniging „Velsen". Deze wo ningen waren alle reeds lang verhuurd. Binnen kort worden wederom 26 woningen opgeleverd, maar ook hiervoor overtreft de vraag het aanbod. Naar Hl. Dbl. verneemt beloopt het aantal gega digden eenige honderden, zoodat de woningnood hier nog lang niet geëindigd is. De gemeentelijke geneeskundige, Dr. Limborgh Meyer, heeft deze week in de gymnastiekzaal van school H ook hier zijn rede gehouden tegen het voorkomen van diphtheritis. VELSEROORD. Schaakwedstrijd. Dinsdagavond werden in de Lunchroom Eyntho- ven de laatste partijen gespeeld der aldaar plaats gehad hebbende groepen-wedstrijden der Velser- oordsche Schaakclub S. A. S. De wedstrijden zijn voor genoemde vereeniging een groot succes ge weest, het totaal aantal punten welke gespeeld zijn bedroeg 92, hiervan behaalde S. A. S. er 49, de andere 43 werden behaald door óverige spe lers uit de gemeente Velsen. S. A. S. behaalde bovendien 2 eerste en 2 tweede prijzen, terwijl M. A. Post nog met de heeren Sant Sr. en Labree moet loten om den 2en en 3en prijs, zoodat Velseroord nog 3 tweede prijzen kan halen. Dins dagavond waren de prijzen te bezichtigen en zoo wij ter sluiks hoorden, vielen zij zeer in den smaak van de heeren schakers en prijswinnaars. Het bestuur heeft dan ook gemeend, om a.s. Dins dagavond met de prijsuitreiking nog een gong wedstrijd te doen houden, waarvoor zij 12 extra prijzen beschikbaar zal stellen, dus voor elke groep 3 prijzen, en daar er in de le groep a 3 heeren hetzelfde aantal punten behaalden, looft het bestuur nog een troostprijs uit voor dengeen, welke geen prijs behaald heeft, wat wel zeer in den smaak zal vallen. Hier onder volgt de volledige uitslag met het behaalde aantal punten: Groep la, punten 6 5 5 5 4 2 1 0 gesp. gew. verl. Sant Jr. 7 6 1 M. A. Post 7 5 2 Sant Sr. 7 5 2 Labree 7 5 2 Bakker 7 4 3 Woudenberg 7 2 5 Ter Haar 7 1 6 i?eisig 7 0 7 naar Oetker's*Recept, gebakken met een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 250 gr. boter f 0.70 ofmargar. f 0.30 250 gram suiker„0.13 12 eieren0.72 500 gram tarwebloem0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.071/g 150 gram krenten......... 0.08^ 1 citroen0.05 f UIV» Bereiding: Boter en suiker roere men tot room en voege langzamerhand de eierdooiers bij. Dan roere men het met Backin vermengde meel, de krenten, de geraspte citroenschil en ten laatste het zeer stijfgeklopte eiwit erdoor, waarna men de massa in een inge- vetten, langwerpigen cakevorm stort, om ze bij middelmatige hitte 1 k 1 Yl uur te bakken. Deze cake is bijzonder smakelijk, een zeer gewild gebak bij familieTeestelijkheden Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis«receptenboekje toezenden. In de visschershaven kwam aan het Engel sche stoomschip Busk, met een lading van 2375 tonnen gezouten haring, uit Lowestoft, voor de firma Wed. S. I. Groen. Teneinde vlug genoeg gelost te zijn moest, op aanzegging van den havenmeester piet twee ploe gen gelost worden. Cargadoor was de firma Bakker en Dijksen, Aan de hoogovens kwam aan het stoomschip Normandia, om een lading ijzer naar Zweden te halen. De sleepboot Cycloop is, voorzien van een installatie voor draadlooze telegrafie, hier aange komen, terwijl de Nestor naar Vlaardingen ver trok ter reparatie. De stoomdrifter Holland VI IJM. 365, kwam Woensdagavond binnen, met defect roer. Met be hulp van zijn vischborden wist echter schipper C. Glas zijn vaartuig volledig te besturen, zoodat hij geen assistentie behoefde. Ofschoon het vol strekt niet de eerste keer is dat een trawler op zijn borden binnen komt, blijft het toch steeds, vooral over een najaarzee een kranig stukje zee manschap. - Nadat Woensdag de stoomtrawler Oceaan II, IJ.M. 92 naar zee was gegaan, kwam hij des avonds weer binnen. De stoker -J. R.t wonende al hier, had bij het openslaan van een bus carbid, zijn gezicht verbrand en werd naar binnen ge bracht. De man is naar zijn woning vervoerd. PLAATSELIJS NIEUWS. IJMUIDEN. De generaal-vertegenwoordiger in Nederland voor den Njfrddeutschen Cement-Verband te Ber- lijn-Wilmersdorf, de heer S. Drees te 's Graven- liage, deelt mede dat de levering van 8000 a 10000 ton hoogovencement voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier aan genoemd Duitsch Syndicaat is opgedragen. H. J. B., grondwerker in dienst van de Am- sterdamsche Ballast-Maatschappij, had zich bij den boekhouder van deze maatschappij te IJmuiden doen voorkomen als gemachtigde van de arbeiders om de loonen te ontvangen voor een ploeg arbei ders. Hij had een bedrag van ruim f 165 geïnd, zoo genaamd als loon voor vier arbeiders, maar inder daad om het ten eigen bate aan te wenden. Uit de verklaring van den boekhouder H. bleek, dat bekl., die sedert een week niet meer in dienst der maatschappij was, zich tusschen een geheele reeks mannen geschoven had, die met hetzelfde v. d. Berg Baarda Oderkerk Ringers Baljet Verhoog Happee Ruijs Groep lb. gesp. gew, remise verl. Groep II. gesp. gew. G. Gordijn 5 5 Streefland 5 4 v. Doorn 5 3 P. Bontenbal 5 2 Kufhus 5 1 J. Gordijn 5 1 0 1 2 3 4 4 5 7 ^erl, 0 1 2 3 4 4 punten 61-/, 6 5 31/., 3 2 2 0 punten 5 4 3 2 1 1 Kaam Eynthoven Jonkman Rom Ten Bosch Weij Engelhart Groep III. gew. 4 4 remise verl. 1 1 0 2 1 2 0 3 1 3 1 3 0 5 punten 4V„ 4 3Vo 3 21/0 2'/, VELSEN. In den nacht van 7 op 8 October heeft de varensgezel N. V. te IJmuiden, een glasruit gebro ken in het schaftlokaal van den Chr. Zeelieden- bond, heeft zich daar toegang tot dit lokaal ver schaft en er eenig zilvergeld en eenige doosjes si garetten ontvreemd, Bekl. verklaarde, dat hij van het heele geval maar erg weinig wist, omdat hij dien avond dron ken was, doordat vrienden hem getracteerd had den. De concierge van het lokaal verklaarde, dat bekl. met de gelegenheid goed bekend was, om dat hij er dikwijls kwam. Dien nacht werd hij er door iemand opmerkzaam op gemaakt, dat iemand zich door het tuimelraam uit het schaftlokaal had verwijderd. Hij ging terstond kijken en bevond dat er veel door elkaar was gehaald en dat et geld, vooral Engelsch geld, ontbrak. De officier van justitie eischte tegen V. een ge vangenisstraf van één jaar met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De verdediger, rar. Bouman, achtte het feit van diefstal niet wettig en overtuigend bewezen, om dat de concierge niet heeft kunnen bewijzen, dat er sigaretten waren weggenomen; bovendien was de man dronken, anders had hij wel meer waardi- 0_ geldstukken meegenomen. Ook heeft bekl. een vrij groot gezin en staat onverdeeld gunstig be kend. Pleiter vroeg dus onmiddellijke invrijheid stelling, subsidair de grootst mogelijke clementie, om hem niet langer dan strikt noodig is te ont trekken aan de maatschappij en aan zijn gezin. Voor het eerste verzoek achtte de rechtbank geen termen aanwezig. - M. M., autobus-chauffeur te Beverwijk, was op 18 October onder Velsen zijn concurrent v. D. voorbijgereden en had hem gecoupeerd, d.w.z. hij was vlak vóór hem blijven stilstaan, zoodat een botsing onvermijdelijk was. Voor de politie heeft M. verklaard dat hij dat gedaan had om v. D. een vlieg af te vangen en het eerst de wachtende pas iers te bereiken. Voor den kantonrechter te Haarlem evenwel verklaarde hij, niet anders te hebben kunnen handelen, omdat hij anders ge vaar geloopen zou hebben om te slaan, doordat de weg daar erg helt. Get. v. D. bevestigde dit, hij had echter niet gezien dat M. eenig sein gaf, dat hij zou stoppen, hoewel het natuurlijk niet uitge sloten was, dat hij die gegeven heeft. Met dat al was bekl. reeds twee keer vroeger veroordeeld omdat hij de veiligheid van het ver keer door roekeloos rijden in gevaar had ge bracht, zelfs nog zeer onlangs. Van de zijde van het O. M. is bekl. bovendien reeds herhaalde ma len ernstig gewaarschuwd, waartegenover bekl. steeds zeer onverschillig is geweest. Daarom eischte het O.M, tegen bekl. een boete van f 150 subs. 10 dagen hechtenis en ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. M. werd verdedigd door den heer Gies, die vroeg, de zaak drie weken te schorsen, om getui ge a décharge te kunnen hooren, die in bekl.s bus hadden gereden. Door verschillende omstan digheden waren dezen getuigen niet in de gelegen heid geweest, bij de zitting tegenwoordig te zijn. De waarnemende kantonrechter, mr. Van Lö ben Seis, achtte tot schorsing geen termen aanwe zig en veroordeelde M. tot het betalen van een geldboete van f 100 subs. 10 dagen hechtenis en ontzegde M. de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. Het zoontje van den heer Sch. wilde den weg oversteken, toen juist een auto naderde. Door zeer krachtig remmen wist naar we in H, Dbl, le zen, de bestuurder een ongeluk te voorkomen, doch de auto kwam dwars over den weg te staan. Eenige ter plaatse aanwezige werklieden verleen den assistentie, waardoor de wagen weer in het „rechte spoor" kwam. SANTPOORT. Heden bestaat de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Burgerplicht" 12jaar. We zijn den voorzitter der vereeniging, den heer J. v. d. Lyn, eens op Huize „Thorn" gaan opzoeken, teneinde iets van het wel en wee dezer altijd op den voorgrond tredende en door haar motie tegen den nieuwen wethouder van Onderwijs alom bekend geworden kiesvereeniging te weten komen. Zooals immer, was deze bereid aan ons verzoek te voldoen. „Burgerplicht" aldus de heer Van der Lyn werd opgericht den 14den Mei 1913, juist voor de groote verkiezingen. Voor dien tijd be stond hier een Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging, waar bij ook ik aangesloten was, onder leiding van den heer Frans Netscher. Daar ik mij niet met de lei ding kon vereenigen bedankte ik als lid en an deren met mij. We leefden toen in den concentra tie-tijd. Mijn gedachte was nu een kiesvereeniging op te richten, waarin de verschillende nuances van links konden worden ondergebracht. Dit gelukte en den 14den Mei 1913 werd „Burgerplicht" opge richt. Het bestuur bestond uit: J. v. d. Lyn, le voorz.; D. Miezérus, vice-voorz.; C. Slinger, secr.; P. Dictus, 2e secr.; C. H. B. Lonbar Petri, penn.; J. J. Vis en G. Vis commissarissen. Van dat be stuur jubileeren thans de heeren Dictus en ik met de vereeniging mede. Ons eerste doel was nu te bewerken, dat ons de leiding in Santpoort werd opgedragen in plaats van aan Netschers kiesver eeniging. Dit gelukte. En we hebben gewerkt! Met de auto van den heer J. T. Cremer, van wien we altijd veel financieelen en moreelen steun heb ben gehad, reden we de omgeving af. Het succes was volkomen. De linksche partijen behaalden 227 stemmen, een reuzencijfer in dien lijd. Bij de intrede van de evenredige vertegenwoor diging moesten we kleur bekennen. We sloten ons aan bij de Liberale Unip, waardoor we veel le den verloren. Later werden pogingen aangewend onze vereeniging te doen aansluiten bij den Econo- mischen Bond, welke pogingen mislukten. Enke le leden sloten zich toen aan bij de IJmuidensche afdeeling van dien Bond. Thans vormen we een afdeeling van den Vrijheidsbond. Slecht was onze gastheer te spreken over de samenwerking met de IJmuider geestverwanten, wier leider hij ook verweet, dat bij de vorige ge meenteraadsverkiezingen, de heer Poortenaar niet was gekozen, doordat de lijsten niet werden ver bonden. „Burgerplicht" kwam toen n.l. met een aparte lijst uit, ook al door gebrek aan samenwer king. Onze kiesvereeniging staat er thans goed voor. We tellen 80 leden en gaan vol hoop de toekomst tegemoet. Het bestuur bestaat thans uit: J. v. d. Lyn, voorz.; H. Groenewout 2e Lonbar Petri, secr.; H. de Jong 2e J**'1 C' I' penn.; Mevr. v. d. Lyn—Wissing, J 3fl Dictus, comm. cr«i Hier eindigde de heer v. d, Lyn. We wat na over alles en nog wat en verll»?^ vriendelijken Huize „Thorn". Verhet*to, DRIEHUIS. De hoek Zeeweg-Driehuizerkerkwo* gereed gekomen en heeft een groote gereea geKomen en heeft een groote "4 ondergaan, In het midden is een tl 'if verhooging van tegels met een lantaa^'ü twee lampen en onder het roode licht, m POLITIERAPPORT. IJMUIDEN. Door de politie werden aangehot.fi» J" 1 w a?6 n'idie beiden bonden leerd in het Alg. Politieblad. EerstgeZ 8 dagen hechtenis tegoed, de tweede boete of 4 dagen met de justitie vereff^0®5' de Z. niet betalen kon, werden beiden - Huis van bewaring te Haarlem 0vergebat?! VELSEROORD. Omtrent den brand in de stal van fl tenhandelaar v. d. M. deelt de politie dat hier gedacht wordt aan wraaknemjn,, voor eenigen tijd een aantal kippen van'.: op geheimzinnige wijze werden gedood. J De heer v. d. M. weet niet wie op deze ze hem zou kunnen treffen. Woensdag is S een geit tengevolge van den brand tfeston heer v. d. M. ondervindt door den brand schade, want hij is niet voldoende verzekerd dat hij geen nieuw paard kan aanschaffen WIJKEROOG. Wegens het venten zonder vergunnim bekeurd F. G. uit den Haag. De autobestuurder A. R. uit Beverwijk een bekeuring wegens het rijden zonder licht. GEMENGD NIEUWS. De laatste wil van een overlede« In het Weekbl. v. h. R. bestrijdt mr. C. man, vice-president der rechtbank te Leem het vonnis der Amsterdamsche rechtbank lijkverbranding. De schrijver vraagt, als kwestie der onwettigheid van verbrandin teert, welke rechtsvraag er dan overblijft, Het zou iets anders zijn geweest, indien om de regeering van rechtsverhoudingen, door een erflater een legaat gemaakt aan eaj soon of instelling, die bij de nabestaanden uit dienstig oogpunt bezwaar ontmoet, dan j vraag, of de executeur, en ook de legatarit, dat godsdienstig bewaar moeten zwichten, zeker een rechtkwestie, maar het onderl geval ligt geheel buiten de rechtssfeer. De president zag in de zaak zelfs ee kwestie en moet dus wel van oordeel 2ijo volgens ons Recht, waar de godsdienst in spel is, de laatste wil van den overledene wijken voor dien der nabestaanden. Dat opvatting door en door revolutionair is en testamentaire recht daardoor tot in zijn t, vesten wordt aangetast, behoeft geen be\oov bedenkelijker is de zaak, omdat godsdiens bedenkingen absoluut oncontroleerbaar en i derlegbaar zijn. Zoo zal de uiterste wil va overledene steeds zijn overgeleverd aan de keur van de nabestaanden, indien deze hui zwaren slechts in een religieus gewaad kin Want steeds zal gelden het argument, dooi President in dit geval gebezigd, „dat het doode niet zal deren." Maar dan is de zaak er een van moraal zal den doode niet deren", zegt de pres maar het deert levenden, dat op dergelijke kan worden omgesprongen met de van hun innigste wenschen. Straks zullen de nabestaanden op groni godsdienstige bezwaren in strijd met den kelijken wil van den overledene, ook de tie kunnen verhinderen van een door hr laten geschrift! Het is inderdaad onbegrijpelijk, hoe in dt slissing met den dooddoener „den doode za niet deren", alle gevoelens van den overlt en het door Recht en Volksovertuiging evt geërbiedigde beginsel van de onaantastba; van den uitersten wil zóózeer met voeten k< worden getreden. Die theorie had eens zijn verkondigd in het omgekeerde geval, nabestaanden godsdienstige bezwaren haddn gen begraving. Ook dat kan voorkomen! Het tweede argument van den Presided op een begrafenis wèl, maar op een verbra niet kan worden teruggekomen, is zeer aardig. Ik heb tot dusver steeds gemeend, rechter die beslissing moet nemen, welke hi de juiste acht en niet die, welke het géni lijkst kan worden geredresseerd. Trouwen», i ingewijde weet, dat in de praktijk, in verbad art. 12 der Begrafeniswet, een begrafenis »l evenmin ongedaan kan worden gemaakt als crematie, zelfs als men het zou willen. Uit naam van allen, wier uiterste wil door i.ui uitspraak wordt in gevaar gebracht, laat ik ijl een ernstig protest hooren. Slechte voorbed» werken aanstekelijk. Elf jaren geleden was een tractaat, dat als een vodje papier werd rt scheurd. Thans treft een testament hetzellde Wij gaan er in den laatsten tijd niet op voora WINKELWEEK BEVERWIJK „Breestraat Vceeniging", 25 Nov.5 Dcc. Op Woensdag 18 November n.m. 1.30 uur,!® slecht weer op 19 November n.m. 1.30 uur), 0 door die vereeniging met een vliegtuig strooi" jetten geworpen worden over IJmuiden, Vew oord, Velsen en Wijkeroog. Eenige hondera dier biljetten zijn voorzien van bons ter waw van 10, 5, 2 en 1 gulden inwisselbaar van 251 t.m. 5 Dec. bij de leden winkeliers, BreesW' Beverwijk. Op 19, 20 en 21 November a.s. worden door vereeniging in genoemde plaatsen feest#» verspreid.. Voor iederen gulden koop bij die leden* keiiers wordt 1 bon gegeven. In de gidsen ben den zich 5 bons. Degene, die de meeste bons mag op een nader vast te stellen feestavond doen uit de 100 fraaie prijzen, tijdens de win week geëtaleerd door de leden. De bons ino in gesloten enveloppe met vermelding van n adres en aantal ingezonden worden vóór a.s, bij Gebr. Post, Breestraat 122. h Het bestuur stelt zich alleen verantwoor voor de, door de vereeniging uitgegeven bons

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2