ORGAAN VOOR D Yersch|jiit Woensdags Zaterdags Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H Butzer, Hoogovens IJmuiden. 6 Zaterdag 21 November 1985 lie Jaargang IJ MUIDER COURANT „flent«I>riji: 1'Per 3 maanden, franco per poat f 1.35. Abonnemen ten aaangenomen aan het bureau en bij de Agenten. ({nliln 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, j Ico»telooa nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^nummer. •jntién voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- j 4,13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. ^tiSn uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en ij^GS tot 4 uur n.m. .•jjtsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad Mtend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmulden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels I 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend, Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd- voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. BURGERLIJKE STAND. Huwelijksaangiften. ^btenaar van den Burgerlijken Stand der e Velsen brengt ter kennis van belang den, dat het noodig is, dat bij de huwe- gfilte de stukken worden overgelegd, die het huwelijk vereischt worden, teneinde [heden of teleurstellingen ten aanzien van welijksafkondiging of huwelijksvoltrekking jorkomen. jebtingen betreffende de vereischte stukken !fl verkregen worden aan de afdeeling Bur- Stand op eiken werkdag tusschen 9 uur en 1 uur n.m, De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand SUWERINK. OFFICIEEL. iblljeiten voor vervoer van melk eriof melkproducten door melkverkoopers. en wethouders der gemeente n; •ien het advies van den directeur van den van waren voor het gebied Haar- 4 November 1925; et op art. 24 van het Melkbesluit, Staats- 1925, no. 256; besluiten: paien, dat het vervoer van melk en/of melk- en van als zoodanig aangeduide waren of vanwege hem, die het bedrijf van meik oper uitoefent, in de gemeente Velsen niet vinden zonder een door of vanwege burgemeester van de gemeente waar het I gevestigd is verstrekt geleibiljet, chrift van dit besluit zal gezonden worden directeur, ter bekoming van gelei- len zijn kosteloos verkrijgbaar ter secretarie, ildeeling. 11 November 1925. en wethouders voornoemd, de burgemeester, RIJKENS. DIENSTPLICHT, endmaking van uitspraak inzake uitsluiting* Burgemeester van Velsen brengt ter alge- e kennis, I ALBERTUS CORNELIS POLDERMAN, ng 1926, uitgesloten is v. d. dienst, ingevolge 23 erste lid punt C der Dienstplichtwet, bij van den Minister van Marine, d.d. ivember 1925, afd. B, 2e Bureau No. 55; is ogewoon dienstplichtige vrijwilliger der lacht; l ANTONIE VAN DER SLUIS, lichting 1924, sloten is van den dienst ingevolge Art. 25 lid punt C der Dienstplichtwet, bij be- tking van den Minister van Marine, d.d. lovember 1925, afd. B, 2e Bureau No. 67; is dienstplichtige vrijwilliger der ilsen, 17 November 1925. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. HINDERWET. argemeester en wethouders der gemeente *n, brengt ter openbare kennis dat ter ge- nte-secretarie ter inzage ligt een verzoek bijlagen van de Bataafsche Import Maat- ippij te Amsterdam om vergunning tot het nemen van een benzine-tankwagentje een inhoud van pl.m. 230 Liter in het per- kadastraal bekend gemeente Velsen, afdee- IJmuiden, Sectie I, No. 2118, plaatselijk be- d Bloemstraat, wijk C, no, 59. P Woensdag, den 2 December 1925, des voor- daga te elf uren, zal ten Gemeentehuize ge- bestaan- om bezwaren tegen dit ver- li in te brengen en deze mondeling en schrif- fc toe te lichten. «isen, den 18 November 1925. Mgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Ons leger na Locarno. We wagen ons niet aan een voorspel- over de oplossing van de regee- igscrisis. Maar een ding lijkt ons vrij Bij een wellicht eenigszins ande- 1 gi'oepeering der partijtin on een paar personen in 'het kalbinet blijft regeeringsprogram vrijwel gelijk. De nieuwe regeering zal het oude be wind voortzetten. De begrootingen der oude zullen door het nieuwe worden overgenomen. Voor 1926 zijn de lasten der mili taire departementen geraamd op 191 millioen. Dat is voor leger en marine, voor Nederland err voor Indiê. Dat is de jaarpremie, die we moeten betalen voor onze zelfstandigheid en veiligheid. Maar aan de vertrouwbaarheid en noodzakelijkheid van deze verzekering- wordt door velen getwijfeld. Alle mili taire autoriteiten zullen wel erkennen dat ons leger te zwak is en niet vol doende uitgerust, om in een mogelijken oorlog alleen zich te handhaven en ons land te beschermen. Zonder een mili tairen bondgenoot beteekenen. we met onze weermacht weinig of niets. We onderhouden een vestingstelsel, dat volgens alle deskundigen waarde loos is. Aan modern geschut is een zeer groot tekort. Onze voorraad ammuni tie zal in eiken oorlog veel te gering zijn. We zullen den oorlog niet lang kunnen volhouden, niet door een tekort aan manschappen maar aan kruit en lood. Toch zullen we naar de begroo ting alleen voor ons leger 58 millioen moeten uitgeven, dat is een dertig gul den per gezin. Bovendien is het gevaar, dat wij eon weermacht zullen moeten gebruiken, gelukkig zeer veel kleiner geworden, 't Verdrag of het complex verdragen van Locarno steunt op den Wensch en wil der naties. En dat is een sterke grond slag. Voor West-Europa is daardoor een blijvende vredestoestand ontstaan. Wij zijn nog lang niet aan dpn wereld vrede toe, maar de volken der meest beschaafde en demokratische staten der wereld verklaren nadrukkelijk: Wij zullen elkander niet meer rpet het zwaard bestrijden maar door het recht onze geschillen beslechten. Locarno is een handwijzer naar een nieuwen weg in een nieuwe richting. Nu staat het zoo, onze weermacht brengt zeer zware geldelijke en per soonlijke lasten mee. Onze weermacht is geen voldoende waarborg voor de nationale zelfstandigheid en veiligheid. Het gevaar, in een oorlog te worden be trokken, is door Locarno uiterst gering geworden. De ons omringende staten toch hebben plechtig beloofd, voortaan elkaar niet meer te zullen beoorlogen. Ergo de logisch denkende lezer make de conclusie! Kregen we nu ook maar èen regeering, die logisch wilde redeneeren en de verblijdende en be vrij dende slotsom uit die redeneering trekken! Dit verlangen we wel, maar het hopen en verwachten, durven we nog niet. Het machine-wonder. Goed gezien is iedere machine een wonder, maar al spoedig ziet men het wonderlijke er niet meer van. Wat zul len onze grootmoeders niet van de eerste naaimachine gezegd hebbenEen lomp, gebrekkig ratelding vergeleken bij een moderne machine en toch een wonder dat automatisch naaien sneller en secuurder dan de hand kan doen. We verbazen er ons niet meer over, dat door een kleine beweging van de hand op eens de motor gaat snorren en de auto vooruit snelt, maar het is nog niet zoolang geleden, dat wij allen aan den weg bleven stilstaan en de automobiel nakeken, zoolang we konden en ons hoofd schudden over het snorrende monster op den weg. Jules Vernes machtige fantasie heeft tocli niet dur ven droomen van de geluidmachine, die thans concerten, voordrachten, ge sprekken en lessen en-wat niet al op de vleugelen der electriciteit uit verre lan den naar ons overbrengt. We luisteren thans al even onbewogen naar de ra- diostemmien als naar het geluid uit de gramofoon. Het spreekt vanzelf, als je aan dezen spoel draait enz., enz., dat je in verbinding komt met Hilversum of Parijs of Daventry! Juist voor St. Nicolaas, denken wij het Publiek van IJmuiden en Omstreken nog even te verrassen en zullen wij OP VERZOEK VAN VELE ONZER VASTE AFNEMERS - een QROOTE RESTANTEN OPRUIMING van alle soorten Heereru en Jongenskleeding, tevens Damesregenmantels, komen houden en wel Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 25, 26, 27 en 28 November, in de zaal van de WED. v. D. OUTENAAR, Enschedéstr IJmuiden. Deze 4 dagen zullen wij de daar aanwezige goederen opruimen tegen prijzen ZOO LAAQ als door ons nog nooit is verkocht. Leest de verspreide circulaire Verzuimt vooral niet te gaan zien. Oeen mooier cadeau dan een KLEEDINOSTUK. De Amsterdamsche Confectiehandel. Maar er zijn machines, die zoo ver nuftig, zoo menschelijk werken, als hadden zij een wil en een ziel in hun metalen lichaam, dat men zich er tel kens weer over verbaast. Hoe is het mogelijk, zegt men bij de rotatiepers, die in weinige minuten bundels kran ten te voorschijn toovert, netjes gevou wen op den koop toe en aan een denker doet ook steeds de zetmachine denken, die de gebruikte letters netjes weer ordent en te plaats brengt, nauwkeuri ger dan de beste leerling distribueert. Amerika is vooral het land van tel kens nieuwe of verbeterde machines, het land immers van Edison, die sprookjes tot werkelijkheid maakt. Een spotter heeft eens gezegd, dat men in Chicago, de vleeschstacl in het eene eind van een machine een levend val ken stopt en aan het andere eind, ham, worst, borstels, reuzel, kluifjes netjes verpakt en geprijsd opvangt. Zoover is bet nog niet maar de machine maakt den mensch al meer tot toeschouwer. Het nieuwste is nu een machine, om flesschen te vullen met dranken, siro pen enz. De machine verwerkt van 30 tot 120 flesschen per minuut. De fles schen staan op een draaiende tafel en ieder krijgt haar beurt. Na gevuld te zijn, ontvangen ze ook automatisch de sluiting en daarna nog het etiket. De arbeiders hebben niets te doen, dan le dige flesschen op de tafel te plaatsen en ze gevuld en wel in manden te verpak ken. De machine is zoo zorgvuldig bij haar werk, dat ze elke flesch weigert, die een scheurtje of ander gebrek heeft. Zij maakt geen fouten en duldt geen fouten. Voor z.g.n. doo-d werk is de machine van groote waarde, maar ze is zielloos en maakt ziellooze dingen. Het edelste werk van den mensch zal ze nimmer kunnen overnemen. Men merkt dit duidelijk bij de electrische piano. Automatisch, geheel feilloos, volmaakt in de maat worden muziek stukken afgetjingeld. Het is ma- chine werk!. De [persoonlijkheid, stem ming en temperament van den speler ontbreken eraan. In een concertzaal kan men de automatische piano niet. gebruiken. De machine zal dus altijd als slaaf van den mensch het mindere werk verrichten. Scheppen kan ze niet. GEMENGD NIEUWS. Internationale Vo or j aars-Bloemententoonstelling. Men schrijft ons: Bijna vier maanden zijn verloopen sinds de Bloemententoonstelling te Heemstede gesloten werd. Maar nog steeds is de herinnering levendig aan de zeldzame bloemenweelde, de ongeëven aarde kleurenpracht, die daar te genieten viel. Ook in het buitenland is men over de tentoon stelling nog niet uitgepraat. Een der voornaam ste buitenlandsche vakbladen heeft zelfs zeer on langs nog een reeks van afbeeldingen in kleuren van de voornaamste bloemgroepen gegeven en telkens treft men nog nabetrachtingen over „Heemstede" in de buitenlandsche pers, tot zelfs in Calcutta, aan. Met dit al zal noodwendig de herinnering aan al dit schoons verbleeken; de beelden, die de be zoekers zoo gretig in zich opgenomen hebben, zul ten allengs vervagen en na eenigen tijd zal men eenige moeite hebben zich datgene in de herinne ring terug te roepen, wat eenmaal een zoo onver-j deeld en rijk genot schonk. Zelfs de tallooze prentbriefkaarten, de kiekjes in de pers zullen ternauwernood in staat-zijn het geheugen voldoende te hulp' te komen. Het kleine formaat der eerste, de dikwijls onduidelijke af druk der laatste, zijn daartoe steeds min of meer een beletsel. Het moet daarom voor de velen die prijs zul len stellen op het bewaren der indrukken, die het Bloemenfeest van Heemstede bij hen heeft ach tergelaten, welkom zijn te vernemen,- dat dit alles zal worden vastgelegd in een heriimeringsalbum, dat binnenkort zal verschijnen. Door een zorg vuldige uitvoering zal hier worden bereikt, wat de amateurfotograaf en de prentkaart-drukker niet vermag. In volkomen zuivere uitvoering, op een 70-tal platen in royaal formaat zal de schoon heid worden vastgelegd. Dit album zal worden uitgevoerd in koperdiep druk in een langwerpig formaat van 38 bij 28 c.M. De uitgave, die ondernomen wordt door de Fa. Weenenk en Snel te 's-Gravenhage in samen werking met de Nederlandsche Rotogravure Maatschappij te Leiden, staat onder toezicht van liet Hoofdbestuur der Algemeenc Vereeniging voor Bloembollencultuur-, dat ook voor een duel- matige keuze der af te beelden groepen zorgt. De platen zullen zooveel mogelijk over de ver schillende onderdeelen der tentoonstelling v, or den verdeeld, zoodat alle belangrijke inzendingen daarin kunnen worden opgenomen. Er zal tevens aandacht worden geschonken aan koninklijke bezoeken en andere gebeurtenissen, die voor de tentoonstelling karakteristiek waren. De voortreffelijke uitvoering der platen zal ve len aanlokken om zich het blijvend bezit te ver zekeren van dit werk, waarvan de inteekening spoedig zal volteekend zijn, en waarvan het door bladeren steeds opnieuw de herinnering zal ver levendigen aan de zoo bij uitstek geslaagde Bloe mententoonstelling van Heemstede, Ozon in koelinrichtwgen. In de middagvergadering van de Ned. Vereuni- ging voor koeltechniek hield de heer ïr, A. Vos- maer te Rijswijk een voordracht over de berei ding van Ozon en de toepassing daarvan in koel- inrichtingen. Over deze toepassing zeide spr. o.m.: Voor de koeltechniek is ozon uit tweeërlei oog punt van belang, namelijk voor de reiniging der lucht in koelhuizen, slachthuizen, enz., en voor de sterilisatie van water, waarvan ijs zal gemaakt worden, het eerste is uiterst eenvoudig, het twee de is iets minder eenvoudig, maar beide zijn zeer doeltreffend gebleken, omdat zoowel schimmels als bacteriën tegen ozon niet bestand zijn; oij het water komt bovendien nog als voordeel dat het geheel kleurloos en helder wordt, zoodat zelfs sterk ijzerhoudend water, dat geel of bruin ziet, kristal helder wordt. Spr. wees speciaal op de uiterst geringe be drijfskosten, omdat de ozon zoo ontzettend intens werkt, dat er slechts heel weinig van noodig is om het doel volkomen te bereiken. Ter demonstratie had spreker een ozonapparaat medegebracht, dat den aanwezigen even wat frischheid toediende. Daar het succes van ozon in het buitenland en meer in het bijzonder in Duitschland een beslist feit is, sprak spr. de verwachting uit, dat zulks ook ten onzent wel het geval zou worden. Tel. Postpakketten en kaarten. De „Ned. Nijverheid", het orgaan van het Ver bond van Fabr. Ver,, deelt mede, dat op verzoek van het Verbond het Hoofdbestuur der 1'., 1. en T. heeft toegezegd, den nieuwen maatregel dat slechts één postpakket op één kaart mag wuraen verzonden, te wijzigen voor verzending na.ir die landen, die een extra invoertax heffen van elke kaart en niet van elk pakket. Het blad vraagt, ie worden ingelicht in welke landen zulks het geval is. Tot heden vernam men dat alleen van Argen tinië. NIEUWE UITGAVEN. PRIMA Geïll. Gemeenteblad, directeur-uitg. H. C. Pons te 's Gravenhage. Het October-nr, bevat: De uitbreiding van Enschedé, Amstelodamiana, .Nieuwe bemaling van de Drentsche Hoofdvaart; Zuid-Hollandsche kasteelen in de 18e eeuw; Gro- Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbire Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERFNDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J. v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord ningen, de ligging der stad in economischen zin; Haren. Nijverheid en Handel, Maandblad van de Ka- er van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Het nr. van November bevat: Ver kiezing, Uit de Kamer, Indrukken van het 4e Intern. Congres voor Ongevallen-geneeskunde en beroepsziekten; Een bezoek aan de nieuwe sluiswerken van IJmuiden; Electriciteitstarieven; Makelaars; Kruideniersbeurs te Haarlem; Uit voerhandel. - Wij ontvingen het jaarverslag over 1924 der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. Het ertelt van het gevierde jubileum en wat er in dit jaar in de verschillende kustplaatsen is ge schied. Daar de Redding Mij, nog steeds in fi- nantieele zorgen verkeert, geven wij hier het adres van het kantoor der Mij.: Amstel 342, Am sterdam en haar 'gironummer 26363. Ons werd toegezonden „Het Zoeklicht", redacteur Joh. de Heer te Rijsenburg, een weekblad voor Schriftonderzoek. Nutswerk, orgaan van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. De inhoud van het October-nr. is als volgt: De Mij. tot Nut van 't Algemeen en de Draadlooze omroep; Nutsbibliotheek en openba re leeszaal; Voor boekenkast en bibliotheek; Wat kan het Nut doen voor het geven van cursus sen?; Handenarbeid in het departement Rijswijk; Het Boerenjaarboek. Wij ontvingen „Onze jeugd en de tucht", rapporten en voorstellen aan het Alg. Bestuur van de Tucht-Unie. Het bevat belangrijke rap porten van verschillende commissies, n.l. „Wat kan de kerk doen in den strijd tegen de tuchte loosheid der jeugd?", idem de school, jeugdbe weging, pers, vakbeweging enz. Het rapport is verkrijgbaar voor 30 cent bij de Drukkerij Ridderinkhof, Ruys en Co. te Amster dam. UIT HET POLITIERAPPORT. IJMUIDEN. De heer J. uit de Prins Hendrikstraat deed aangifte dat een zoontje van H. uit de Krugerstraat bij hem een ruit had ingegooid. De politie stelde een onderzoek in. VELSEN. De Haarlemsche rechtbank heeft in het ap pèl van J. F. W. M. alhier, veroordeeld wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, het von nis van den Haarlemschen kantonrechter beves tigd. WIJKEROOG. Zaterdagmiddag werden weder vier bestuur ders van motorrijtuigen bekeurd, wegens over treding der maximum snelheid. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid om hun zuigelingen, welke aan voedingsstoornissen lijden, te laten onderzoeken door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. .Tarief naar draagkracht f 5f 15.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1