EillTE tegen zeer prjjzen lage B. FRIS Jr. jjmuider Courant N.Y. v.h. 0RANJSSTR4AÏ. oarno Zaterdag 28 November 1925. 2e blad. uur: 5 uur: 0 uur 5 uur: 1 PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN NED. HERV. KERK ,uUr: Da. van Oostrom Soede. üUr: Da. Erdman. itfjGDKERK (Koning Wlltanahul») öüUr: de heer Selling. Deopsftz- Gem. Aid. Prot Bond. 030 uur Ds. J. H. van Oiessen, loopsgez. Predikant te Oost Oraftdijk. GEREF. KERK. Da. Joh. Jansen. Dezelfde. chr. geref. kerk. Da. T. A. Bakker. Dezelfde. Donderdag 7.30 uur: Ds. T. a. Bakker. evangelisatie hoogeberg. fyndagmorgen 10 uur: Samenkomst, ^agmiddag 12 uur: Zondagschool, ^dagavond 7.30 uurSamenkomst. Spreker: B. Jenninga. J Woensdagavond 7.30 uurMeisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. donderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking VELSEROORD. NED. HERV. KERK 10 uurDs. W. Kroese. Evangelisatiesamenkomst. geref, kerk. 10 uur: Ds. DeVries van Ambt-Vollenhove 5 uurDezelfde. VELSEN NED. HERV. KERK 0 uur i Ds. W. S. van Leeuwen. 5 uur: Dezelfde. WIJKEROOG. geref. kerk. 10 uurDs. J. D. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT NED. HERV. 0 uur: OEEN DIENST. Avonds 7 uur: Prof. Dr. O. A. v. d lergh van Eysinga. EVANGELISATIE, uur: Ds. Postma te Haarlem. LOKAAL BETHEL. ,45 uurDe heer O. W. van Deth. 30 uur: Dezelfde. tasdag 8 uur: de heer O. W.v. Deth, Bijbellezing. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, 0 uurDs. J. D. van Calcar. den gesteld de commissie te spreken. Schetsont werpen, die men aan haar oordeel wenscht ie on derwerpen, worden tot Dinsdag 1 December a s. bij den secretaris ingewacht. Velsen, 28 November 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. PLAATSELIJK NIEUWS. 8 uur: a OFFICIEEL. BEKENDMAKING. Bij beschikking van den Minister van Oorlog ld, 23 November 1925 Vile Afd. No. 190 V., met igang van 26 Februari 1926 voor den tijd van 2 iren vrijstelling verleend op grond vun art 15, e lid, punt d. der Dienstplichtwet, aan KRIJN RNOUD SCHEERES, dienstplichtige van de chting 1917 dezer gemeente, sn, den 26 November 1925. KENNISGEVING IJMUIDEN. Do storm. De Noordwesterstorm van Woensdag is ook voor onze plaats weer noodlottig geweest en heeft verschillende rampen en het verlies van menschen- levens veroorzaakt- Hoe verder het op den dag werd, hoe feller de storm opstak, zoodat de golven huizenhoog over de pieren heensloegen. De stoomtrawlers, die s morgens hadden moeten varen,bleven binnen. Slechts een enkele waagde het naar buiten te gaan, o.a. de Bergen IJM, 16, die echter des mid dags weder terugkeerde. Ook de stoomtrawlers, die binnen moesten komen, bleven buiten, omdat het binnenvaren van onze haven bij zulk een Noord westerstorm zeer gevaarlijk is. Een enkele schipper waagde het en het liep goed af. De stoomschepen, die van Amsterdam kwamen, maakten voor de sluizen vast, omdat het water boven peil was en er niet geschut werd. Het stoomschip Zeelandia, met een groot aantal land verhuizers uit Oostenrijk en den Balkan aan boord en bestemd voor Zuid-Amerika, lag des avonds 11 uur nog in de groote sluis, hoewel deze sche pen anders 's middags 3 uur vertrekken. Ook de binnenkomende stoomschepen konden niet schutten en de sleepbooten hadden heel wat te doen, om deze schepen slaags te houden. De Engelsche politiekruiser Godetia en de Duitsche kabelboot Poseidon, die hier binnengeloopen wa ren, bleven hier veilig in de haven. Het stoom schip Rijswijk, dat aan de Hoogovens had gelost, kon niet uitvaren en moest vastmaken. De storm was zoo hevig, dat de directie der Alkmaar Packet het voorzichtiger oordeelde om de boot, die om 4 uur van IJmuiden moet ver trekken, niet te laten varen. Donderdagmorgen werd bekend, welk een zwaar weer het op zee was geweest en hoe slecht onze visscherlieden het te verduren had den gehad. De stoomtrawler Emma IJM. 177 van de Mare- zaten kwam binnen en de schipper rapporteerde dat de 21-jarige van D,, wonende in de Pres. Steynstraat alhier, bij het inhalen van de log over boord geslagen en verdronken was. Het schip had zwaar te kampen gehad met den storm, zoo dat de scheepsboot geheel stukgeslagen was. De schipper van de Elie Chenevière IJM. 161, eveneens van de Marezaten, rapporteerde dat de stuurman Wijker op zee tusschen de brug en het stuurrad bekneld was geraakt, zoodat de spaken van het stuurrad braken. De stuurman werd ern- st'é gekneusd opgenomen en bij aankomst alhier naar een ziekenhuis overgebracht. Ook de stoomtrawler Reiger IJM. 106 van de Mij. Hera kwam binnen met verlies van een der opvarenden. De matroos A. Dekker was door een overslaande golf in zee geworpen en verdronken. Dekker woonde te Egmond aan Zee en laat een vrouw met acht kinderen achter. Beter verging het den matroos D. v. d. Zwan, die op den stoomtrawler Derika XVI IJM. 203 ook door een stortzee overboord werd geslin gerd. Een volgende stortzee wierp hem echter weer op het schip, zoodat v, d. Z. als door een wonder aan den dood ontglipte. Van dezen trawler werd de scheepsboot wegge- lagen, Deze boot is te Scheveningen aangespoeld. Een sleepboot met een sleep van 14 zandbak ken van de Amst. Ballast Mij. kreeg het op het Y te Amsterdam te kwaad, zoodat alle 14 bak ken gezonken zijn. fa., Zeevischhandel, Kt-, ne van 812 25, tel-nr, 48 Rij kstelefo onnet IJmuiden. Nieuwe aansluitingen. Heykoop G., merlaan 28, Vischhal. Zwier, W., Rijwielhandel, Bloeinstraat 33, IJmuiden, Woutrina I, N.V., Stoom-sleepdienst, Cnro- linastraat 13, IJmuiden. Post, W. C., Bloemist-Kweeker, Trompstr. 71, Velseroord, Becker, F, F. Dr., Kooksovencuef Hoogoven- bedrijf, Vondellaan 25, Beverwijk. VELSEROORD, - De bazar ten bate van het te slichten Witte Kruisgebouw trof het de eerste dagen niet met het weer, zoodat het bezoek niet groot was. Daarom besloot het bestuur den bazar twee dagen te ver lengen, zoodat deze eerst heden, Zaterdagavond, gesloten wordt. inzake het brengen van wijziging in den waterafvoer langs de wateren. Burgemeester en wethouders van Velsen, bren- i, ingevolge bet bepaalde in artikel 46 der al- imeene politieverordening, ter kennis van het ubliek, dat zij voornemens zijn den gemeenteraad oor te stellen aan A, J. Schellinkhout, te Sant- oort, vergunning te verleenen tot het rioleeren en empen van een gedeelte der beek, loopende na- ij den Duinlustparkweg, ter lengte van pl.m. 25 leter, ten behoeve van eenige te bouwen percee- !n aan dien weg. Belanghebbenden worden in de gelegenheid ge- itld hunne bezwaren, tegen deze wijziging in den ttlerafvoer langs de wateren, binnen 14 dagen na lagteekening dezer openbare kennisgeving), chriltelijk bij den gemeenteraad in te brengen. Een kaart, aangevende het bovenbedoelde ge- 1 beek ligt van heden af gedurende 14 da- De examens Krankzinnigenverpleging zijn secretarie (4e afdeelmg) voor een leder ier voortgezet met de candidaten uit het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. De uitslag is als volgt: Derde gedeelte (oud), 17 candidaten, afgewezen 2, geslaagd: F. van der Aar, M. de Bakker, D. de Bock, H. de Boer, A. Bot, M. B. Drejer, J. M. van der Hoeven, J, J, Krommenhoek, M. A. den Otter, S. L. L, Rigter, N. T. van Schaik, T. van der Spaa, C. van de Wardt, M, Wesselius en A. II. J, H, Vo gelzang. De examens worden voortgezet. mité de heer Cornegge dankte Ds, Blauw voor zijn welwillendheid. Een kijkje op den bazar heeft ons getoond dat er veel te koop is voor billijke prijzen en liefhebbers van attracties naar hartelust kunnen genieten. Jammer dat men over niet meer ruimte heeft te beschikken gehad. Den eersten avond .was de oude pastorie reeds eivol. Heden is de laatste dag. In navolging van andere plaatsen zullen wij het hier voortaan zoo zonder een Zondagsche postbestelling moeten doen. Belangstellenden kun nen echter hun post afhalen aan het hulppostka toor van 8.15—8.45. VISSCHERIJ. SANTPOORT. - Voor het eerste gedeelte examen lcranlczin- nigen-verpleging is geslaagd H. M. W. Sprengers, alhier, terwijl voor het derde gedeelte slaagden: J. W. van Beem, L. van der Bent, M. J. G. A. Blom, J. M. Blomkwist, W. Gaastra, F. Hagers, J Hokke, C, J. Bonhard geboren Servaas; E. van. der Steen en G. Uittien. m Velsen, den 25 November 1925. Burgemeester en wethouders van Velsen, ie secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. Hernieuwd nader onderzoek van Verlofgangers. De burgemeester van Velsen maakt bekend, dat hieronder vermelde verlofganger tot het onder- van een nader onderzoek voor den Indee- $district-Commandant moet verschijnen op Werdag, 10 December 1925, des voormiddags iir, te Velseroord in de v.m. Burgeravondschool !J den Zeeweg. heonardus Rudolph Josephus Gabriël Boul- lichting 1914, Rotterdam!, 17e Reg «nterie. Velsen, den 25 November 1925. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. KENNISGEVING. kennis van belanghebbenden wordt gebracht, de vergadering der SCHOONHEIDSCOMMIS- PobSL worden gehouden op DONDERDAG 3 J-EMBER 1925, des voormiddags 9.30 uur, ten tore van het bedrijf Openbare Werken te Vel- Donderdagavond om 7 uur werd door Ds. M. G. Blauw, predikant te Schoten, de bazar geopend, welke in de oude pastorie gehouden werdt ten bate van de Hervormde Evangelisatie, Zijn Eerwaarde begon met te zeggen, dat het hem genoegen deed enkele oogenblikken te mid den van zooveel warme belangstellenden in 't werk der Herv, Evangelisatie te mogen vertoeven. We zijn hier dezen en de "volgende avonden bijeen niet om te spreken over, maar om te werken voor Gods Koninkrijk. Er zal hier ook gehandeld wor den in diverse artikelen en nu zegt men wel eens: „Een goed christen kan geen handelsman zijn, en omgekeerd: Een goed handelsman geen christen, doch voor spr, gelden deze woorden niet, al ont veinst hij zich niet, dat het uiterst moeilijk zal zijn. Ook zijn er velen, die tegen het houden van een bazar zijn, omdat ze meenen, dat de eventueel be- noodigde gelden op een andere, huns inziens be tere, wijze moeten worden bijeengebracht. Ook met dezulken gaat spr. niet mede. Het houden van dezen bazar heeft ook zijn geestelijke waarde. Bij het onder de oogen krijgen der circulaires enz, zal menigeen aan het bestaan der Evangelisatie en door haar aan het bestaan van het Evangelie her innerd zijn, Spr, hoopt dan ook van harte, dat de ze bazar in alle opzichten slagen mag. Hierna ging Zijn Eerw. voor in gebed waarna de bazar voor geopend werd .verklaard. De voorzitter van het co- Het visscherijbedrijf tc Ostende. Een rapport over de z.g. „Roode Vloot", In het rapport, dat de heeren E, Bouwman en Posthuma hebben uitgebracht als resultaat van hun onderzoek naar de loon- en arbeidsvoorwaar den in de Antwerpsche haven, werden ook en kele mededeeiingen gedaan over de Oosiender Reederij, de z.g. Roode Vloot, Deze mededeeiingen v/ckten de belangstelling van het bestuur der lJmuider Federatie, waarvan het gevolg was dat de heeren G. Blaas en Brand- steder een onderzoek ter plaatse hebben ingesteld. Aan het door deze heeren uitgebrachte rapport over hun onderzoek ontleenen wij het volgende: De rapporteurs deelen mede dat zij de hun ver strekte gegevens zoo zakelijk mogelijk hebben verwerkt. Wat de organisatie der visschers be treft zijn allen behalve een onbeduidend getal Katholieken, georganiseerd in één vakcentrale. De zeevisschers te Oostende zijn aangesloten bij den landelijken Zeeliedenbond, welke een onderdeel uitmaakt van den Transportarbeidersbond. De zeeliedenbond heeft eigen bestuurders en kanto ren en geeft een eigen orgaan uit: De Zeeman. De af deeling te Oostende telt ruim 400 man, er varen o.g. 45 trawlers van Oostende, waarvan thans 20 het eigendom van de Oostender Reede rij zijn. De loon- en arbeidsvoorwaarden zijn veel beter als voor den oorlog, maar naar het den rappor teurs voorkomt nog niet schitterend. Op de drif ters, kleine vaartuigen, welke meest zeer korte reizen maken, gelden de volgende bepalingen: kapitein 600 francs per maand en 4 der besom ming; matrozen 300 francs en 1 x/0 jongen 125 francs en 3/4 machinist 400 francs en 2 en stoker 325 francs en 1 x/0 Verder komt aan de bemanning 2 van de be somming, onderling te verdeelen, het z.g. kordeel- geld. De bemanning van de drifters moet zelf haar kostgeld betalen. Op deze schepen varen een kapitein, drie ma trozen, een jongen, een machinist en een stoker. Vermoedelijk komt er binnenkort een stoker bij voor de wintermaanden. De rust tusschen twee reizen bedraagt 36 uur. Voor de stoomtrawlers gelden de volgende be palingen: kapitein 5 van de brutobesomming; le klas stuurman na drie seizoenen vaart 400 frs. per maand en 3/4 van de besomming; 2e klas stuurman 400 francs en matroos 350 francs en 0.35 lichtmatroos 200 francs en 1/4 jon gen 125 francs en 1/5 kok 300 francs en 0.35 machinist le klas, na twee jaren dienst als machinist 450 francs en l1/, machinist 2e klas 450 francs en 1 eerste stoker, na twee jaren vaart als zoodanig 375 francs en 0.35 tweede stoker 350 francs en 0.35 tremmer le klas, na een jaar vaart als zoodanig 200 francs en 1/4 tremmer 2e klas 200 francs en 1/5 Het procentengeld wordt berekend na aftrek van 2 kordeelgeld, evenals bij de drifters on der de bemanning te verdeelen. Vanaf 15 December a.s. zal aan de lagere 'be manning een maandelijksche duurtetoeslag toege- kend worden van 10 francs per 10 punten boven het plaatselijk indexcijfer 480. De geheele voeding aan boord der trawlers wordt door de reeeders betaald. Op deze schepen varen: kapitein, stuurman, 4 matrozen, lichtmatroos, jongen, kok, machinist, 1 2e stoker en een tremmer, terwijl schepen vanaf 130 voet met twee tremmers varen. De rust is 48 uur op reizen van langer dan 8 dagen en 36 uur voor reizen van korter duur. Er wordt even goed 's nachts als Zondags gevaren. De opzegging is volgens het contract wederzijds van een reis op voorhand; de mogelijkheid be staat echter ook om ontslag te nemen en te ge ven 24 uur voor binnenkomst van het schip. Aan de bemanning wordt een vergoeding toege kend voor het sleepen van schepen of bet opvis- schen van andere waarden. Als deze de som van 100 francs niet te boven gaan, wordt de som ten- volle aan de bemanning afgestaan; voor bedragen daarboven wordt het gewone procent op de net to-opbrengst verdubbeld, na aftrek der kosten. De rapporteurs zeggen dat deze loonen Hen i iet hoog voorkomen, zoowel het loon als de procen ten, zelfs al wordt daarbij meegeteld de voeding, zijn lager als in Holland. Het kordeelgeld en de duurtetoeslag kunnen dat niet goed maken. Wat de vischlossers betreft, beschikt elke ree derij over een ploeg lossers, voor de trawlers 9 man en een ploegbaas, voor de drifters 6 man. Voor het klaarzetten van het materiaal ontvangen de lossers 10 francs, de ploegbaas 15 francs. Ver der voor iedere 1000 francs orutc-opbrengst 1.25 francs tot aan 30.000 francs, daarboven voor elke 1000 francs één franc. In het slechte seizoen repa- reeren de lossers ook de manden, waarvoor zij per uur betaald worden volgens overeenkomst. De loonen van de havenarbeiders zijn nagenoeg gelijk aan die te Antwerpen. Aangaande de Oostendsche Reederij (Armeinent Ostendais) wordt het volgende medegedeeld; De Oostendsche Reederij is op 1 October 1921 als Naamlooze Vennootschap opgericht met een kapitaal van 2 millioen francs, bijeengebracht door een aantal coöperaties, vakorganisaties en de Bel gische Bank van den Arbeid. Dit kapitaal werd later uitgebreid tot 4 millioen francs. De Beheer raad, waarvan Eduard Anseele voorz. is, bestaat uit 16 man, waaronder de heeren Verbrugghe en Blondé, laatstgenoemde voorzitter van den Zee liedenbond en tevens wal-kapitein, die zelf lange jaren als trawler-kapitein gevaren heeft en hel bedrijf door en door kent. Verder hebben in den Beheerraad nog zitting een trawler-kapitein, een machinist en een aantal bestuurders van vakver- eenigingen en coöperaties. De reederij bezit thans 11 stoomtrawlers, 8 drifters en een motorschip. Het eerste jaar bedroeg de bruto-bedrijfswinst (d. i. de totale opbrengst van de visch min de loo nen, kolen, ijs, materialen enz.) 480.000 fr., het tweede jaar 820.000 fr., het derde jaar 920.000 fr. en het vierde jaar 1,600,000 fr. Het gaat de Roode Vloot dus best, zeide de lieer Verbrugghe, daar de algemeene kosten fkantoor, personeel enz.) slechts 63.000 fr. bedragen. De eerste drie jaren kon achtereenvolgens 450, 510 en 550 francs als aandeel in de winst aan elk der opvarenden worden uitbetaald. Het aandeel voor het vierde jaar is nog niet vastgesteld, maar het zal wel niet minder dan 600 fr. bedragen. Naar het pas gezonden verslag over het 4e boek jaar meldt, steeg de opbrengst der visch met fr. 3.396.000 fot fr. 10.111.419, Na aftrek van fr, 690.000 voor afschrijvingen en een aantal an dere kosten, bedroeg de netto winst fr. 705.094.31 of fr. 114,030 meer dan in het voorafgaande jaar. Van deze netto winst werd fr. 85.967 onder de bemanningen verdeeld, tegen verleden jaar fr. 64.302. In het voorzienigheidsfonds (voor toe slag op de pensioenen der zeelieden) werd f 64,475 gestort tegen verleden jaar fr. 48.000, terwijl fr. 64.475 werd uitgekeerd aan tantièmes, tegen verleden jaar fr. 48.000. Aan de aandeelhouders kon 10 (vorig jaar 9) procent worden uitgekeerd. De winstuitkeeringen aan de bemanningen be droegen over de vier jaren van het bestaan der Oostendsche Reederij: eerste jaar fr. 24.270, twee de jaar f 40.657, derde jaar fr. 64.302, vierde jaar fr. 85.967. Het rapport vermeldt verder dat de voeding bij de Oostendsche Reederij veel royaler is als bij de particuliere reederijen. De reederij verzekert de bemanningen tegen ziekte en ongeval, hetgeen de andere reederijen niet doen. Verder stort de reede rij een belangrijk deel van de winst in het voorzienigheidsfonds, dat de strekking heeft op het lage staatspensioen der zeevisschers een toeslag te geven. De reederijen werken samen voor den gemeen- schappelijken inkoop van materialen, ijsfabriek, smederij en assurantie. De totale kosten per reis van 14 of 15 dagen schatte de heer Verbrugghe op 32,000 francs. Eén trawler had in het afgeloopen boekjaar (1 October 30 September, voor ruim een millioen francs visch aan de markt gebracht, verscheidene andere traw lers voor 800.000 francs. Alle schepen zijn van 'draadlooze telegrafie voorzien, terwijl met draad- looze telefonie proeven zijn genomen, welke zoo goed geslaagd zijn, dat de kleine schepen er alle mee uitgerust zullen worden. Door deze commu nicatiemiddelen wordt o.a. het aan de markt ko men geregeld. Verschillende plannen zijn in bewer king, zooals het verwerken van den vischafval, het inleggen van allerlei visch, het voortbrengen van vischolie, zooals traan enz. en ook de recht- streeksche verkoop aan de verbruikers. In het derde verslagjaar stonden de 9 schepen, die de reederij toen had, te boek voorfr. 3.464.000, terwijl de beschikbare middelen fr, 1.344.000 belie pen en de schulden aan derden fr, 324,000, De Oostendsche Reederij heeft zich, besluit het rapport, bijzonder snel en volkomen gezond ont wikkeld. In de laatste 14 maanden werden elf schepen bijgekocht en zij is thans de grootste ree derij van België. Het visschersvolk gaat trots op deze instelling der Belgische arbeidersbeweging en zoodra bekend wordt, dat weer nieuwe schepen gekocht worden, komen tientallen verzoeken bin nen om daarop geplaatst te worden. De andere reederijen zien hun beste volk steeds weer ver trekken en zij zijn dan ook genoodzaakt de door de Oostendsche Reederij met de zeelieden orga nisatie getroffen overeenkomsten steeds meer en meer te volgen. f Tijdens de staking der havenarbeiders te Oosten de, welke van Maart tot Juni 1923 duurde, werd 1 herhaalde malen visch aan de stakers uitgedeeld, hetgeen, zegt het rapport, niet weinig bijdroeg om I de sympathie voor deze instelling bij de arbeiders te verhoogen. Opgericht is de naamlooze vennootschap Vis- scherij Maatschappij „Leiduin" le IJmuiden, Indu striestraat 2. Maatschappelijk kapitaal f 20.000. waarvan geplaatst en volgestort f 4000.Bestuur: tot directeuren zijn benoemd de heeren A. H. J. C, M. Allard en B. Groenewegen, Gewijzigd zijn de statuten van de Verzekeriugs- vereeniging „Haringvisscherij Onderlingegevormd uit de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij, en van de VerzeKeringsvereeni ging Vischvaart Onderlinge IJmuiden. Opgeheven zijn de naamlooze vennootschappen Visscherij Maatschappijen Rosa en Ina te IJmuiden Middenhavenstraat 1. De sleepboottrawler Marie", gemerkt IJM. 166, welke geruimen tijd heeft op'gelegen te Rot terdam, is verkocht aan een firma te Groningen en wordt op de scheepswerf firma A. de Jong te Vlaardingen gereed gemaakt en gerepareerd, om de trawlvisscherij van uit Zoutkamp te gaan uitoefe- De beugsloep Albatros, die weder een beug- reis ondernomen heeft, na langen tijd stil gelegen te hebben, is van een mislukte reis teruggekeerd. Het schip had zeer geringe vangst, slechts een paar kistjes schelvisch en een enkele kabeljauw. ^teJ1 vraagt zich af waar de rondvisch gebleven is. Ook in het verslag over 1924 van de visscherij te IJmui den wordt er over geklaagd. De aanvoer door de trawlers daarvan was ook bijzonder j Gedurende de week van 19 t, en m. 25 Nov. 1925, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 92 Hollandsche-, 13 Duitsche stoomtraw lers, 1 Duitsche-Witte Zee-, 1 Engelsche IJsland- trawler, 1 Deensche motorkotter, 1 sloep, 5 zeil-, 1 motor-, 2 stoom-haringloggers, 21 Engelsche ha ring-drifters en 115 kustvisschers, De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van 978 tot f 4767; Duitsche stoomtrawlers van f 961 tot f 3483; Duit- sche-Witle Zee stoomtrawlers van f t. f 2311; Engelsche IJsland-stoomtrawlers van f tot fijn Sumatra 4 cents sigaartje, verpakt Cederhouten kistjes van 50 stuks. Voldoet eiken rooker jong cn oud. Alleen verkrijgbaar Sigarenmagazijn JACQ TELLIER, Kanaalstraat 61 IJmuiden. f 2835; Deensche motorkotters van f tot f 1179; sloepen van f tot f 253; zeil-haring- loggers van f 1216 tot f 4878; motor-haringloggers van f tot f 10327; stoomharing-loggers van f 4898 tot f 5852; Engelsche haring-drifters van f 951 tot f 2772, terwijl de kustvisschers totaal 8688 besomden. De aanvoer bestond uit 2.002.700 K.G. trawl- visch, 52925 K.G. IJslandsche visch, 425 K.G. beugvisch, 1776 kantjes en 5114 manden haring. De totaal opbrengst bedroeg f 300.033.88. SPORT. Turnvereeniging „IJmuiden". Vrijdag 20 Nov. was het den grooten dag van onze soiree. En welk een soirée! 't Is of de gezel ligheid ieder jaar toeneemt en het programma steeds aardiger wordt. Alvorens ik dan ook een en ander vertel, wil ik eerst onze feestcommissie even een complimentje maken over en hartelijk danken namens allen, voor den prettigen genot vollen avond, die zij zoo schitterend georganiseerd heeft. Ongeveer half negen opende onze voorzitter met een kort woord van welkom aan allen en een woord van dank aan de feest-commissie voor 't vele werk door haar verricht. En toen begon de pret in de keurig versierde zaal; allen getooid met een feestbouquetje en aangevoerd door een uitsteken de Jazz Band. Dat er heel wat gestept en gefoxtrot is, begrijpt u wel, maar zoo tegen een uur of tien kregen we toch ook nog een andere manier van dansen te zien. Er waren n.l. tien Tiroolsche dames en heeren binnengekomen, in kleurige oosluumpjes van rood en wit, die ons op drie alleraardigste dansjes ver gastten, waarbij gezongen werd. Een vroo ijk, goed uitgevoerd nummertje dat, te oordeelen naar het applaus, geweldig insloeg. De volgende attractie deed ons gevoelen dat we aan het feestvieren waren te midden vun gymnas ten en dit werd ons op een lang niet onverdien stelijke wijze aan het verstand gebracht, We kre gen n.l. eenige oefeningen te zien aan de hoog ge stelde brug, uitgevoerd door het le gelid onzer heeren-afdeeling. Deze moeilijke oefeningen wer den goed uitgevoerd en was dit een mooi stukje propaganda voor ons T. V, IJ. en de gymnastiek in 't algemeen. Het beste bewijs hiervan was wel, dat er zich later op den avond elf personen als lid onzer vereeniging aanmeldden, die gaarne die brug-oefeningen meteen maar eens probeeren wil den, Het was een eigenaardig gezelschap van 4 dames en 7 heeren, wier leeftijd onderling nog al veel verschilden, b.v. een meisje van ongeveer 12 jaar en een echtpaar van om en bij de zeventig. Verder een zekere boer Krelis, een piek-fijne ma troos, een lieftallige jongedame in morgentoilet, een Volendammer, een Japanees, een vervelend jongetje, een zeer corpulent boertje en een heel lange en heel slanke juffrouw. Dat deze elf nieu welingen daverende lachsalvo's uitlokten, is te be grijpen, vooral het Japannertje met z'n verwon derlijke lenigheid en het dikke boertje die bij iedere aanraking of val scheen te ontploffen en hoe langer hoe magerder werd. Zij hebben menig een pijn in de lachspieren bezorgd. En nog steeds waren de verrassingen niet van de lucht. Na een uurtje werd er een verloting aangekondigd, waar in voor bijna alle nummers een prijs was. Gehaak te en gebreide kleedjes, beschilderde wandborden en bloemenvaasjes, kistjes sigaren, doozen sigaret ten, doozen bonbons en nog veel meer, werkelijk allemaal mooie prijzen. En toen tot slot, terwijl sommigen al aan heengaan begonnen te denken, werden we uitgenoodigd ons naar de schouwburg zaal te begeven ter bijwoning van een tooneel- stukje, genaamd .„Het Spook". Nou, spookachtig was het wel, al die van zelf beweegbare tafels en stoelen. Jammer dat er niet wat luider gespro ken werd op het tooneel, nu gingen er soms heele stukken van een gesprek voor 't publiek verloivn. Daarna nog een paar dansjes en onze soirée be hoorde weer tot het verleden. En nu stevenen we weer met volle zeilen op onze uitvoering af. Be zoekt trouw de oefenavonden, opdat we in Fe bruari kunnen laten zien dat we niet alleen we ten wat feest vieren is, maar ook ernstig, goed werk kunnen leveren, ons T. V, IJ. waardig. Turnia Dampien. De 7e ronde der Damclub .IJmuiden" gaf zeer ipannende partijen o.a, won D. Ott schitterend van H. Groenendijk en evenzoo P. Schaap van H. Schaap. De sterk spelende P. Visser moest de punten deelen met P. Kemink. In de tweede Groep won J. Snijders op fraaie wijze van A. Schager, Ook C. Strijker wist van P. d. Velde te winnen. De uitslag is als volgt: Groep I. H. Muller—G. v. Zanten Joh. KramerP. Schager P. KeminkP. Visser W. KeminkG. Kroon D. OttH, Groenendijk P. SchaapH. Schaap Groep II. A, Schager—J. Snijders J, Ruiten—J. Geiteman W, de GraafJ. Wartenhorst L, WartenhorstD. Terhorst P. v. d, Velde—C. Strijker VOETBAL. STORMVOGELS—D. F. C. Overzicht. In onze verwachting, dat Stormvogels tegen Blauw-Wit technisch veel beter zou spelen dan tegen 't Gooi, zijn we wel eenigszins teleurgesteld. Gelukkig werd er harder gewerkt, wat dan ook wel de voornaamste oorzaak is, dat er gewonnen werd. Toch is Stormvogels, zoo spelend, geen kampioenselftal. Daarvoor wordt, om maar op een paar ernstige fouten te wijzen, uit het centrum te weinig op de vleugels gespeeld en huldigen enkele spelers te veel het individueele spel. In laatstge noemd opzicht viel nog wel wat van de Amster dammers te leeren, die zulks geheel vermeden, mogelijk, door het feit, dat ze de capaciteiten er toe misten, doch zulks doet weinig ter zake. Hoofdzaak is: Ze deden het niet. Nu schijnt het ons toe, dat bij ernstig willen de ze fouten wel hersteld kunnen worden. Daarmee moet echter reeds aanstonds een begin gemaakt worden, aangezien nu de kans op de eerste plaats nog zeer mooi is. Tegen D. F. C, reeds moet weer getracht worden technisch te spelen als tegen Jnitas. En nu weten we wel, dat de tegenstand 2—0 1—1 0—2 2—0 2—0 0—2 uitgest. 1—1 uitgest.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5