OfiaAAN VOOR Dl EMEENTE VEL Yerschfjnt Woensdags Zaterdags Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H Butzer, Hoogovens IJmniden. jfo. 10 Zaterdag; 5 December 1925 lie Jaargang UMUIDER COURANT ^nementsprijo: f 1.per 3 tnaanden, franco per post f 1.35, Abonnemen- |w0rden aaangenomen aan het bureau en bij de Agenten. i({rtentiên 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, Ijjen kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend „Dsdagnummer. :jer(entiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- f 4.-13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. |,erteDtiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en ilJDAGS tot 4 uur n.m, 1 plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad fluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelsa, Umniden. UitgaTe van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor R«iacti« eu Administratis N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden medeaeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven woirdt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertentie» van bui t e n de gemeente Velsen. VAN DEN WACHTTOREN. Locarno. [sinterklaas komt bij izoete kinderen [n paar maal voor 5 Dec. en brengt in een 'kleinigheidje voor den grooten Europa is ook zoet geweest den tijd, heeft niet gekibbeld en ge len heeft daarom tot ba nning eenige dagen voor Sinterklaas onderteekende verdrag van Lo mo gekregen. Als we Europa zeggen, doelen we vaak West-Europa. Rus- ad en de Balkan rekenen we niet mee. De voor-cadeautjes zijn een handvol pernoten, een taaimandje, een suike- popje, maar een kinderhand is uw gevuld, vooral als een kind niet is. veel te krijgen. Is er reden. buitengewoon verheugd te zijn met tractaat van Locarno De regeeringen zelf vinden dit wel. s Engeland niet rouwde om den dood r koningin-moeder zou de onder tee- ning van het tractaat in Londen met plechigheid en veel feestelijk- zijn geschied. Bij de behandeling de parlementen is ook gebleken, dat; n aan Locarno een groote, goede of ade beteekenis toekent. Locarno is emeen bekend geworden. Men praat iver op de soos, in de tram en op een ite. Waarom het precies gaat, weten moesten niet, maar men gelooft, dat oorlogskans door Locarno vermin- en de veiligheid verhoogd is, dat geest van Locarno een bliksemaflei- wanneer opnieuw zwarte wolken tuien zich samenpakken over West- ropa, is er daardoor minder gevaar ir inslaan. den heeft reden dit van Locarno te •wachten en o.i. mag men 1 Dec. als i goeden dag in 'de geschiedenis van ropa aanteekenen. De onderteeke- van het verdrag brengt ons weer kter bij een goede internationale waarbij alleen de vrede en bloeien kan. Door Locarno nvaardt Duitschland niet alleen de /olgen van den oorlog, het verlies ii grondgebied, maar berust er ook in. t ziet af van plannen, om liet v.erlo- ïe te heroveren. Zijn voormalige vij gaan de bezetting van Duitsch verminderen on voldoen wenschen ten opzichte van het argebied. Over de ontwapening van is men het eens geworden, erover behoeven geen haken ,en pogen ier te komen. En wat van zeer groote teekenis is, Duitschland wordt lid i den Volkenbond. Deze verliest bet karakter ëener unie ter van de belangen der gealli- waarbij de kleinere, neutrale ja en amen mogen zeggen en 'lis neen mogen zeggen, zonder dat er Mie van genomen wordt, tiaar Locarno doet nog meer goeds, onderteekenaars hebben een regc- g van wederkeerigheid ge-maak, het gevaar, dat er onderling ontstaat wel niet geheel verdwe is, maar toch sterk beperkt. I-Iet ait hierop neer. Begint een hunner te- andere, dan krijgt hij alle ande i tegen zich. Dat geldt van het Yr.es- i. Wat het Oosten aangaat, Duits ch id verbindt zich. alleen langs vrede- venden weg zijn geschillen met Polen te lossen. Grijpt het niettemin naar zwaard, dan zal zeker Frankrijk len bijspringen. zieke en zwakke Europa krijgt het verdrag van Locamo heilzame De kans tot herstel is veel rtetêrd. Men behoeft nu niet langer vrees voor elkander zich al maar ïker te bewapenen en daarbij al dieper zich in schulden te steken. 'Loc. ar no kan in denizelfden geest een e regeling tot beperking bewapening voor de West-Europee- staten volgen. ligt er in -het woord Locarno i hoopvolle, verblijdende klank. Onze boeren naar Indië? Er heerscht hier thans een ware land- honger. Voor ieder stukje grond, dat te huur wordt aangeboden, zijn vele lief hebbers. Op iedere boerderij, die los komt, schrijft een groot aantal sollici tanten in. Een groot aantal landbou wers kan niets krijgen. Prijzen en hu ren zijn buitengewoon boog door deze sterke vraag. Zij zijn, ondanks de daling in prijs van vele landbouwproducten, bijna nog even hoog als in de eerste ja ren na den oorlog, den tijd van schijn- bloei, die aan malaise voorafging. Een boer schijnt een aangeboren af keer te hebben van landverhuizing. Ve le landarbeiders gaan naar Canada met weinig meer dan hun handen en hun wil, om te werken. Zelden gaat er een boer heen met voldoende kapitaal, om daar land te koopen, vee, werktuigen en alles, wat bij het bedrijf behoort. Hoe wel de vooruitzichten voor een boer in Zuid-Afrika niet slecht zijn en de regee ring der Z. A.-Unie boeren van elders daar wil voorthelpen^ denken onze boe ren er toch niet aan naar het land' der Boeren te gaan. De gedachte, om naar Indië te gaan en daar te boeren, is hun even vreemd als een plan, om met melkemmer, zeis en ploeg naar Mars of Jupiter te verhui zen. De boer is sterk aan. den grond zij ner vaderen gehecht. Een zandboer wordt zelfs niet licht een kleiboer of om gekeerd'. Onze boeren hebben trouwens gelijk, dat ze Indië aam de inlanders, apen, kakkerlakken ien muskieten over laten. Voor hen zijn de vooruitzichten er slecht. Dr. B. Vryburg die uit de prak tijk weet mee te spreken van de Indi sche boerderij, weet er niet veel goeds van te vertellen. Over het algemeen plegen de inlanders roofbouw. Het is zeer moeilijk, om van den uitgeput ten grond wat te maken. Zelfs zij, die vol moet en met de beste -verwachtingen beginnen, worden teleurgesteld. Vaak is men er van goede verkeerswegen en dus van de markt verwijderd en de droogte doet veel 'kwaad. Voor den bouw van granen, mals, aardappelen heeft men vruchtbaren grond noodig; men moet 'het een paar jaar kunnen uitzingen, voordat men den uitgeboer- den bodem in góeden staat heeft ge bracht. Ook in de veelteelt zit weinig muziek, of het moest een klaagzang zijn. Paardenfokkerij en kleinvee zijn niet loonend. Slachtvee betaalt niet. Voor de melkproductie zit men meestal te ver van de steden af. Het melkbe- drijf dicht bij Bandoeng floreert; men maakt er van 40 tot 45 ets. per liter. De Hollands cLe boer beeft geen ver stand van den verbouw van tabak, rubber, koffie en thee. Hij 'kent ook niet al de plagen en ziekten, waarmee de landbouwer in Indië te worstelen heeft. In de meeste gevallen zou hij zijn geld verliezen en armer uit Indië terugkee- ren, rijker alleen aan de ervaring, dat zelfs een goede boer, die het uitzingen kan bovendien, maar niet in elk land 'en op eiken bodem een loonend bedrijf kan stichten. Voor landverhui zers om veelteelt of landbouw naar In dië is de boer uit het Noorden niet de geschikte persoon. Alleen met kennis van de tropenwereld en het tropenwerk zou hij kunnen slagen. Maar die ken nis ontbreekt en om haar door onder vinding te leeren, eischt te veel leergeld. De RifkabielenL Het is thans gedwongen wapenstil stand tusschen de Riffi en de Fran- schen en Spanjaarden. Weer en weg la ten thans geen legerhewegingen toe. De Riffi staan er nog zoo slecht niet voor. Ze hebben een sterken bondgenoot in de franc. De Franschen kunnen zich niet de weelde van een langen en duren kolonialen oorlog veroorloven. De Spanjaarden zijn nog wat armer. De Riffi hebben ook hun humor. Zoo zegt een eoldatenliedje: Een Spanjaard is een Don Quichot. twee Don Quichot en zijn knecht, drie een terugtocht! Heel geestig wordt hier de minachting voor den vijand geuit. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr, Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid om hun zuigelingen, welke aan voedingsstoornissen lijden, te laten onderzoeken door den Consulent, Dr. Hanneman, Voor kraam verzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord, Tarief naar draagkracht f 5f 15. GEMEENTERAAD. VERGADERING VAN 1 DECEMBER 1925. Vervolg. 3. Aankoop en aanvaarding van grond te Wij- keroog ten behoeve van volkshuisvesting, inbreng van den door aankoop verkregen grond en van dien, aangekocht bij raadsbe sluit van 10 Maart 1935, no. 9, in het grond bedrijf en prijsbepaling ven de voor stich ting der 295 woningen bestemde terreinen. B. en W. schrijven hierover aan den raad het olgende: Uit een ingesteld onderzoek is ons gebleken, dat op de aan te koopen gronden geen erfdienstbaar heden zijn gevestigd en dat tegen voorwaarde sub b met het oog op het gasleveringscontract, geen bezwaren bestaan. Onze in het gemeenteblad opgenomen voor dracht wijzigen wij alsnog in dien zin: le. dat voorwaarde b wordt gelezen: b. dat de N,V, het reent behoudt om te allen tijde van harentwege en op hare kosten in het bo ven onder II genoemde weggedeelte de buizen, geleidingen, enz, te leggen en te hebben, welke harerzijds noodig worden geacht, mits de behar- ding door en voor rekening der N.V. wederom in haren vorigen toestand wordt teruggebracht, de uitvoering geschiedt in overleg met en onder goed keuring van burgemeester en wethouders of een van hunnentwege aan te wijzen, ambtenaar en de door dat college te geven voorschriften worden opgevolgd;' 2e. dat onder II tusschen de nos 1820 en 2142 wordt ingevoegd het no, 2141. De heer Vermeulen zegt dat er voor hem nog bezwaren zijn, vooral waar aan een firma een groote leverantie wordt gegund en andere firma s daarvoor worden uitgesloten. De heer Dalmeijer zegt dat het hem te ver gaat als bepaald wordt dat de grondaankoop niet doorgaat, als er niet met rijksgeld gebouwd kan worden. Spr. meent dat het geld wellicht op an dere wijze kan gevonden worden. De heer Nijssen zou gaarne willen weten of de prijs der steenen elders goedkooper is. De heer Wardenaar zou de steen niet willen toepassen voor de fundeeringen, omdat de druk- vastheid daarvoor niet groot genoeg is. De heer ten Broeke zegt dat de steen uitstekend is en voor een prijs verkregen wordt, waar ze el ders niet verkregen wordt. Het voorstel is in het belang der volkshuisvesting. De heer Bosman is niet tegen de hongoven- steen, als de druk maar gegarandeerd is. Het voorstel wordt met 154 stemmen aange nomen, Tegen de heer en Vermeulen, Sluiters, War denaar en Bosman. Goedgekeurd worden de voorstellen lot intrek king van het raadsbesluit van 10 Februari 1925 tot verkoop van grond aan F, v. d. Ben te Wijker- oog en idem van het raadsbesluit van 27 Januari 1925 tot verkoop van grond aan J. de Vilder te Velseroord. Bij het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van eene woning en beslissing omtrent ontruiming van woningen, welke na onbewoonbaarverklaring opieuw zijn betrokken zegt de heer Landeweert op B. en W te vertrouwen, als de ontruiming aan het college opgedragen is. De Voorzitter vindt dit heel mooi, maar als men betere woningtoestanden wil, moet men soms hard zijn en bewoning niet meer toelaten. De raadsleden houden dit echter vaak tegen. De heeren Sluiters en Schilling zeggen dat het een zeer moeilijke zaak is. In een lijd als deze is het beter een dak van een onbewoonoaarver. klaarde woning boven het hoofd te hebben. Het voorstel wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt de voorlopige vaststelling van den ligger der wegen, Het verzoek om vergunning tot plaatsing van »n muziektent te Velseroord wordt goedgekeurd. Vaststelling en wijziging van straatnamen. B en W. stellen voor, aan de straten in het bouwblok op het Hanenland te Velseroord ge- sticht door de Woningbouwvereemging „Velsen de volgende namen te geven: de straat, met groene l,,n aangeduid op de bi) de stukken gevoegde situatieteekemng. cr- meulenplein; r de straat, met roode lijn idem: P, Vermeulenstr.; de straat, met gele lijn idem: K. Zegelstraat. Wijlen de heer P. Vermeulen heeft veelszins, o a. in zijn kwaliteit van hoofd eener school en voorzitter van het schaalarrobestuur, der bevol king van Velseroord belangrijke diensten bewe zen, De heer K. Zegel was jarenlang lid van den gemeenteraad. Als bewijs van waardeering zou hun naam kun nen worden verbonden aan een bepaald deel der omgevi,ng, waarin zij hebben geleefd en gewerkt. Tevens stellen B. en W. voor, het gedeelte van den Velserduinerbuurtweg, loopende van den IJmuiderstraatweg af tot de Kalverstraat en den Wijk aan Zeeërweg, te benamen „Frans Naere- boutstraat". Hiermede wordt bedoeld eene huldiging der na gedachtenis van den Vlissinger loods, redder van vele menschenlevens, geboren te Veere in 1749 en overleden in 1818. De heer Schilling meent dat de gemeente niet dezen weg op moet gaan, om allerlei personen, die zich hier verdienstelijk hebben gemaakt en oim oud-raadsleden te gaan vernoemen. Spr, is er wel voor om een zeeheld als Frans Naerebout te vernoemen. De Voorzitter zegt zelf weinig van den heer Ze gel te weten, maar wel heeft hij gehoord welke de beteekenis van den heer P Vermeulen is geweest voor Velseroord, waar de bevolking door hem is opgevoed. Het voorstel wordt goedgekeurd. Besloten wordt om aan de N.V, Exploitatie Mij. Velseroord vergunning te verïeenen tot het aanleggen van straten te Velseroord, Een crediet van f 1000 wordt verleend voor het aanbrengen van herstellingen aan centrale ver- warmings-installaties in verschillende openbare gemeentegebouwen. Goedgekeurd wordt het voorstel tot verkoop van grond aan M. J, Rolvink te Velseroord. Bij het voorstel tot ruiling van grond te Sant poort met A. A. Cornegge aldaar stelt de heer Landeweert aanhouding voor. Dit wordt met 2 stemmen tegen verworpen, waarop het voorstel wordt goedgekeurd. Een crediet van f 5700 wordt verleend voor be strating enz. van den hoek Wijkerstraalweg, Cor- verslaan en Groote Hout- of Koningsweg, In behandeling komt het prae-advies op het ver zoek van C, M. Blok te Driehuis om onthefEing van de bepalingen' der bouw- en woningverorde ning, betreffende de z.g. half-open bebouwing. De heer Sluiters stelt voor dit punt aan te hou den. Dit wordt met 6 stemmen vóór verworpen, waarna het prae-advies wordt goedgekeurd. Op het verzoek van de Neutrale Schoolvereni ging IJmuiden en omstreken oin gebruik te mo gen maken van een lokaal van school A I te IJmuiden voor het geven van een cursus in de Fransche taal, wordt gunstig beschikt. Adres van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te IJmuiden om gebruik te mogen maken van een lokaal van school B, voor het houden van eene Evangelisatie-Zon dagsschool. B. en W. deelen ten aanzien van dit verzoek mede, dat bij raadsbesluit van 3 Juli 1923, aan gemelden Kerkeraad voor hetzelfde doel een lo.. kaal van school C in medegebruik is afgestaan. Het college stelt voor, als beschikking op bo venbedoeld adres, te vergunnen, een tweede lokaal van deze school te gebruiken onder dezelfde voorwaarden als vermeld in het aangehaald raads besluit. De heer v. d. Steen vraagt waarom niet aan het verzoek wordt voldaan om een lokaal van school B te mogen gebruiken. De heer Tusenius zegt dat gebleken is, dat 't hier geen gewone Zondagsscholen betreft, maar meer een Evangelisatie-Zondagsschool ter propa geering van deze richting. Men wil dan ook de scholen op verschillende plekken van IJmuiden hebben als een soort strategische punten. De heer v. d. Steen betwijfelt cfit. De kerkeraad bedoelt wel degelijk het houden van Zondags scholen voor kinderen der Geref. kerk. Men heeft lang Zondagsschool gehouden in een gebouwtje der waschinrichting, maar vra&gt nu een lokaal van school B, omdat de kinderen van over de brug daar 't dichtst bij zijn. De beer Schilling vraagt wa*rom de lokalen van de bijzondere scholen daarvoor niet worden gebruikt. De heer v. d. Steen zegt dat die alle bezet zijn. De heer Vermeulen zegt dat de Zondagsscholen al meer dan 50 jaar beschouwd worden als het ge ven van godsdienstonderwijs aan Kinderen, Spr. vraagt zich dan ook af, waarom het verzoek niet wordt toegestaan. Als de zaak zoo was als de heer Tusenius voorstelt, zou men heelemaal geen lokaal moeten geven, maar niet -/oorstellen een tweede lokaal van school C te geven. De heer Tusenius zegt dat uit de correspondentie blijkt, dat men de kinderen niet naar de Groen van Prinstererschool krijgt, maar wel naar de openbare school. Daarom wilden wij niet meerdere scholen voor dit doel beschikbaar stellen. Besloten wordt dit voorstel aan te houden. Aan de orde^is het voorstel tot ontbinding van de commissie ad hoe voor de reorganisatie van hét lager onderwijs en het bewaarscnoolcnderwijs eii instelling en reglementeering van eene vaste com missie van bijstand voor onderwijszaken. De heer Landeweert zegt de aangenaamste her inneringen te hebben aan de commissie ad hoe, maar spr. zou gaarne nadere inlichtingen wen schen, waarom men deze vaste- commissie wil. Spr. merkt op dat bijkans alle onderwijszaken bij de wet geregeld zijn. De heer Tusenius zegt dat gebleken is dat er bij de raadsleden groote belangstelling is voor onder wijszaken. Spr. heeft het altijd als een leemte ge voeld dat er geen vaste commissie voor onderwijs zaken was en is daarom voor de instelling van een vaste commissie. PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J- v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de lieer Landeweert. Benoemd worden tot leden der commissie de heeren Roelse, Vermeulen, Nijssen, Groeneveld' en Schuitenmaker, Benoeming van een ambtenaar van den burger lijken stand, met wijziging der betrekkelij ke. verordening. B en W. bevelen ter benoeming als ambtenaar van den burgerlijken stand aan, den heer K. H. Tuse nius en stellen in verband daarmede voor, de ver ordening, regelende de verdeeling der werkzaam heden tusschen de verschillende ambtenaren van den burgerlijken stand der gemeente Velsen, le wijzigen als volgt: Artikel 1, In de plaats van „en J. C, Dunnebier" wordt gelezen „J. C, Dunnebier en K, H Tuseni us". Benoemd wordt de heer Tusenius. Benoeming van een onderwijzer met akte Fransch aan de o.l, school D. De voordracht luidt als volgt: 1. A, Nitzsche, onderwijzer aan de nieuwe o.l, school te Stadskanaal; 2. A. P. Kruijt, onderwijzer aan de 2e o.l, school te Zuid-Beijerland; 3. Ph. M, van Kranenburg, onderwijzer aan de o.l. school te Wijk bij Heusden. Benoemd wordt de heer A, Nitzsclie, Praeadvies op het adres van R, H. Vasbinder, onderwijzer te Velseroord, om overplaat sing als zoodanig naar school A I. B, en W. deelen mede, dat er met het oog op het feit, dat aan deze school eene vacature van onderwijzeres is ontstaan, geen termen aanwezig zijn, om aan het verzoek te voldoen, en stellen den Raad derhalve voor, daarop afwijzend te be schikken. Goedgekeurd. Aan de orde is het voorstel tot definitieve re- geling omtrent het openbaar bewaarschoolonder- wijs te IJmuiden, De heer Visser zegt dat als dit voorstel de defi nitieve regeling moet heeten, spr, daartegen zal stemmen. Er zijn ons, zegt spr,, indertijd allerlei beloften gedaan, die niet zijn ingelost. Spr. vraagt of deze school op den duur.wel geschikt zal blijken. Een speelplaats is er niet bij, wat daarvoor gebruikt wordt is dit niet en spr. vraagt of die speelplaats niet schadelijk is voor de ge zondheid der kinderen. Spr. herhaalt nogmaals, dat dit niet de inlossing der beloften is. De heer Groeneveld zegt dat men de moeilijk heid kan voorkomen door het woord definitief te schrappen en te spreken van een voorloopige re geling. Maar waar in andere deelen der gemeente ook openbaar bewaarschoolonderwijs zeer noodig is en spr, hieraan gaarne zou willen tegemoet ko men, zou spr. de gemeente nu niet op hooge kos ten willen jagen. De heer Schuitenmaker onderschrijft dit. Spr. wil niet op enkele plaatsen groote bewaarscholen zetten* zulks met het oog op de kinderen, die niet zoo ver kunnen loopen met dit verkeer. Spr. ge looft dat er in oud-IJmuiden nog wel een paar perceelen gekocht zullen kunnen worden, waar later een bewaarschool gebouwd kan worden. De heer Dalmeyer zegt dat er bezwaren zijn, b.v, zullen van school C niet meer dan drie loka len gebruikt kunnen worden. Voorts was aan de oplossing verbonden een nieuwe school voor bui tengewoon lager onderwijs. Geeft men dit nu op, vraagt spr. Spr. zegt dat als het voorstel van den heer Groeneveld zou worden aangenomen, het tweede voorstel van B. en W., n.l. om de aldus gevormde school definitief in het gebouw van chool C blijvend te vestigen, moet vervallen.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1