Umuider Courant ^terdag 5 December 1925. 2e blad. predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. uUr: Ds. van Oostrom Soede. 0Os. van Oostrom Soede. jjUGDKERK (Koning Willemshuis), uUr: de heer Tismeer. Doopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. uur: de Meer Noest, Voorganger der jj,Tempel te Amsterdam. GEREF. KERK. uur: Ds. Joh. Jansen. uUr: Dezelfde. chr. geref. kerk. juur: Ds. T. A. Bakker, uur: Dezelfde, gderda? 7.30 uur: Ds. t. a. Bakker. evangelisatie hoogeberg. fjndagmorgen 10 uur: Samenkomst, sndagmiddag 12 uur: Zondagschool, ondagavond 7.30 uurSamenkomst. Spreker: B. Jenninga. oensdagavond 7.30 uur: Meisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar londerdagavond 8 uurBijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. uur: Ds. W. Krcese. uur: Dezelfde. GEREF. KERK. uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Hetzelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 0 uur t Ds. W. S. van Leeuwen. 5 uur: Dezelfde WIJKEROOG. GEREF. KERK. !0 uur: Ds J. D. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Ouur: Prof. Dr. Q. A. v. d. Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. 10 uurDs. E. Boeke te Haarlem. LOKAAL BETHEL. 1,45 uurGodsdienstoefening. 130 uurHetzelfde. Woensdag 8 uur: de heer O. W.v. Deth, Bijbellezing. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouur: Geen Dienst. .Frans Naereboutstraat" en Is daarmede ver vuld een hartewensch van het raadslid, den beer Schuitenmaker, die voor zoodanigen doop reeds meerdere malen in den raad de vont had klaar gezet. Wij gunnen gaarne wijlen den moedigen Frans en zijn nagekomen dankbaren paladijn, den heer Schuitenmaker deze eer. Doch van nog meer belang achten wij de dankbare herinnering van ons gemeentebestuur aan twee onzer verdienste lijkste burger's, de heeren P. Vermeulen en K. Zegel, door naar den eerste een plein en een straat te vernoemen en naar den laatste alleen een straat. Misschien zit hier een graad van waar deering in plein en slpaat en enkel straat, We laten dit in het midden. Alleen het feit, dat de Raad aan nieuwe straten den naam wil geven van „overleden" raadsleden onzer gemeente lijkt ons van buitengewoon belang. Het is toch over bekend, dat de ambitie om raadslid te zijn bij een groot deel onzer ingeze tenen bedenkelijk dalende is. B. en W. hebben hier een nieuw aspect en een aantrekkelijke attractie geopend voor hedendaag- sche en toekomstige raadsleden. Hoe weinig.ge acht, gewaardeerd en erkend, soms zelfs mis kend tijdens het raadslidmaatschap, na den dood zal de profeet geëerd worden, door zijn illustren naam aan de vergetelheid van het nageslacht te ontrukken, door aanplakking van een blauw ge ëmailleerd plaatje met witte letters op den hoek van een of anderen steeg, slop, straat of plein. „Als dat niet trekt, trekt niemendal" en bij de eerstvolgende raadsverkiezing, zal men niet meer te vergeefs aankloppen bij mannen, die tot heden weinig voor het raadslidmaatschap gevoelden, doch in het vooruitzicht dat later de familie in het derde en vierde geslacht met trots zal wijzen op den vereeuwigden en verweerden naam van hun zeer verdienstelijken voorzaat op den hoek van steeg, slop of straat, zich de penetenties van een raadslidmaatschap zullen willen getroosten. En ofschoon het enfant terrible in den raad, dat luistert naar den naam van Daan, ook hier weer roet in het eten gooide, door te verklaren dat hij hoopte, dat hiermede in de toekomst niet zou worden voortgegaan, gelooven we dat dit slechts een uiting was van misplaatste bescheidenheid. Als verdiensten van raadsleden op de door B. en W. voorgestelde wijze zullen worden erkend, dan ofschoon we den heer Schilling een lang le ven en een langdurig raadslidmaatschap toewen- schen zal een Daan Schillingplein en Daan Schillingstraat in de toekomst niet gemist mogen worden. Vervulden we dan ook tot heden toe de functie van 22e rad aan den gemeentelijken wegen, 'n mensch is toch maar 'n mensch en bij de eerstvol gende verkiezing voor en uitbreiding van den raad, zullen we onze lijdelijke rol laten varen en aan de praktische politiek gaan meedoen. Onze vele en gewichtige diensten aan den raad bewe zen, wettigen dan benamingen als „Raadsover- zichtplein", of „Overzichtstraat". 't Zij den kiezers vast medegedeeld, dat tot hen, die de bezwaren tegen het raadslidmaatschap overboord zullen werpen thans ook behoort de Raadsoverzichter. als pater-missionaris gediend en behoord niet tot hen, die na hun vertrek uit de katholieke kerk, daarvan slechts kwaad' weten te spreken, Hij stu deert thans aan de Vrije Universiteit te Amster dam voor gereformeerd predikant. De samenkomst begint om half acht. Op Vrijdag 18 December zal door den Rijks waterstaat te Haarlem worden aanbesteed het maken van remmingwerk, loopsteiger, 11 loopbrug jes, 18 dukdalven en 14 meerpalen in en bij de nieuwe berghaven voor baggermateriaal alhier De raming bedraagi f 15200 RAADSOVERZICHT. Zitting van 1 December 1925. „What is in a name". Frans- Naerebout een Nederlandsche loods en i redder van menschenlevens werd den 31en ugustus 1749 te Veere geboren, vertrok reeds roeg met zijn ouders naar Vlissingen cn maakte :ch met zijn broeder Jacob bekend door den stou- n en herhaalden tocht naar het wrak vaa het •hip „Woestduin", dat den 23sten Juli 1779 in et gezicht van Walcheren was gestrand. Aan de eide broeders en hun 8 tochtgenoole.n werd door ewindhebbers der Oost-Indische Compagnie, een elooning van 1800 gulden toegekend en de eco- imische tak der Hollandsche Maatschappij honk aan elk der broeders een zilveren medail- 23 ducaten. Jacob bepaalde zich bij' de vis- ;herij en overleed niet lang daarna, maar Frans eef als loods werkzaam en toonde ook in d:« itrekking beleid en vermetelheid, In 1783 ont- ng hij een aanstelling als loods van de Oist- dische Compagnie en bewees als zoodanig be- mgrijke diensten. Hij behield zoowel het Com- ignieschip „Barbestein" als het schip „Alblasser- Vooral verwierf hij zich naam door de red ing van het Compagnie-scnip Zuiderburg", ir 188 uit Zeeland naar China uitgezeild aiet 400 lan en een groote waarde aan boord. Het schip erloor zijn roer en dreef 6 dagen r ni in het ijs. iierebout deed twee scheepssloepsn naar West apelle slepen, begaf zich aan boord van de Zuiderburg" en bracht het schip in zee, en of choon wederom door een storm beloopen, kwam el schip onder zijn bevel veilig te Plymouth op reede. Toen hij in 1795 het schip „Voorland" naar bui- a zou brengen, verhinderde de harde wind zijn tugkeer, zoodat bij moest meevaren naar Kaap Goede Hoop. Op zijn terugreis met het schip Mentor" werd hij door 'Cngelschen krijgsge- mgen gemaakt, te St, Helena opgebracht en iai Engeland vervoerd. Een Engelsch admiraal «kende hem en bood hem een jaargeld van 200 >ud sterling, zoo hij in Engeland als loods wilde enen. Naerebout wees dit aanbod af cn ont lichtte naar zijn vaderland. Wederom bracht hij «schillende schepen der Compagnie behouden zee en hield zich, bij den stilstand van den han- i'i bezig met garnaalvisscherij. In 1804 was hij loods op de vloot, die onder kniraal Verheull van Vlissingen naar Boulogne zeilen. Weldra werd hij door de Engelschen "gevallen, doch een beleidvolle manoeuvre van lerebout belette de groote vijandelijke schepen naderen, zoodat het grootste gedeelte der vloot Jr bestemming bereikte, Frans overleed den 'ilea Augustus 1818, Het departement Goes der aatschappij tot Nut van 't Algemeen zorgde voor 11 plechtige begrafenis en deed een eerezerk ratsen op zijn graf. Zijn kleinzoon, eveneens 'ans Naerebout geheeten, verwierf ook onder leiden medailles voor. het redden van schip- takelingen, maar verdrobk in Augustus 1858."-, (Ontleend aan de Encyclopaedie van Winkler nas), Naar dezen koenen zeevaarder en beloodser waardevolle schepen in de meest hachelijke Manden zal thans in onze gemeente, het ge uite van den Velserduinerbuurtweg, loopende 1,1 den IJmuiderstraatweg af tot de Kalverstraat den Wijk aan Zeeërweg genaamd worden PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Visscherijschool. Door Vrijdag directie der visscherijschool zal op December een propaganda-filmavond worden gegeven in den schouwburg Thalia, De bedoeling van dezen avond is de school en haar opleiding voor visscherij en scheepvaart meer bekend te maken, Daartoe zijn voor dezen avond uitgenoodigd de leden van den gemeente raad, alle leerlingen der school met hunne ouders, van alle scholen een der leeraren, onderwijzers of onderwijzeressen, ook van de meisjesscholen. Voorts van de bijzondere scholen een der be stuursleden. Dezen avond zullen vertoond worden de aar digste deelen uit de visscherij-films, eenige plaat jes over scheepvaart en op het gebied van den scheepsbouw, o.a, het te water laten van schepen; over het redding- en loodswezen en tenslotte nog een klein gedeelte van de film van het Panama kanaal. Het belooft dus een mooie eov.interessante avond te worden. Op den hoek WilhelminakadeBloemstraat had een aanrijding plaats tusschen de vrachtauto van het gemeentelijk gasbedrijf en de abt obus Fe- mina, waarbij de autobus licht beschadigd werd. Ter gelegenheid van een of andere gebeurte nis werd naar we in de N. Hl, Ct. lezen, eenigen tijd geleden een groot feest georganiseerd, o a. konden de schutters hun prestatie toonen in een schiettent. Deze tent werd druk bezocht, ook door niet-schutters. Reeds hadden eenige goede schut ters series van 35 p. (36 maximum) genoteerd, toen een der dames zoowaar een maximum be haalde, Nu was het ijs gebroken en werd de lust tot schieten bij de dames zoo groot, dat een zeven tal zich aanmeldde bij de Schietvereeniging „Oran je". Ook de heeren bleven niet achter, zoodat „Oranje" dien dag 'n groot aantal leden tot zich trok. Nu er een nieuwe schietgelegenheid is ge vonden, zullen wij hopen dat de dames en heeren van „Oranje" zich binnenkort weer als wr.ardige tegenstanders zullen doen gelden. Het is niet uit gesloten, da£ een vijftal dames als corps zullen deelnemen aan den Nationalen Competitiewed strijd in de 3e afd, knielend. Bij voorbaat wen- schen wij de dames groot succes. Gas van da Hoogovens. Bij de behandeling der gemeentebegrooting van Haarlem zeide wethouder Mr. Slingenberg over het gasbedrijf het volgende: „Van 't gas moet de kostende prijs aanmerke lijk worden verlaagd. B. en W. onderhandelen nu met de directie van het Hoogovenbedrijf over de levering van gas in den gemeentelijken gashou der. Maar daartoe is noodig bedrijfszekerheid van 't Hoogovenbedrijf, Geleidelijk kan die nu worden verkregen indien 't Hoogovenbedrijf wil supplee- ren boven 't gas dat nu de eigen fabriek produ ceert. In ieder geval is dan niet een nieuwe gas houder noodig. Bovendien zit men dan niet met personeel dat op wachtgeld moet worden gesteld. Maar -vierder moet de prijs goedkooper zijn dan die van de productie in eigen bedrijf. Hier gelden dus be drijfszekerheid en economie," Ds. Joh. Jansen, predikant bij de Geref, Kerk alhier, ontying een beroep naar Wierden. Donderdagavond zal in de Geref. Kerk, aan de Wilhelminakade, optreden de heer J, Dols, die zal spreken over: Gods leiding met hem en zijn bekeeringstrijd van katholiek tot protestant. De heer Dols, een Brusselaar, heeft jarenlang in China Sint Nicola as verwacht op de Openbare Bewaarschool te IJmuiden. Wat beweegt het voorbereidend onderwijs in de laatste jaren zich in nieuwe banen, zoo dachten we, toen we, op uitnoodiging van het noofd der Openbare Bewaarschool te IJmuiden, Mej. B. Viji- brief Donderdagavond, den ouderavond bezochten. We hadden al eens eerder het voorrecht gehad deze school te bezoeken en op beide keeren, trof ons in die school, het huiselijke, hel intieme, het tot de kinderziel sprekende. De school is een zuivere aansluiting van het huisgezin, ze vormt als het ware een schakel tusschen huisgezin en de lagere school. De kinderen, de Wanden der lokalen getuigen het zoo sprekend, leeren er al spelende en we kunnen het ons levendig indenken, de juist heid van een verklaring van eene der aanwezige moeders, dat hare kinderen huilen als het Zondag is en daarom niet naar school kunnen. Eene opmerking moet ons van het hart: als er niet is in zoo'n school, een voor de kinderziel scheppende en leidende geest, dan komt zulk door zijn eenvoudig, moeilijk onderwijs niet tot haar hoogste recht. Dat groote geheim is in die school nu aanwezig. Het hoofd en personeel le ven met de hun toevertrouwde kinderen mee, be zielen het spel, waardoor de kleuters hen lot hun ne grootere speelmakkers beschouwen. We waren dan opgekomen en velen met ons, tot het bijwonen van dezen ouderavond. Na een inleidend woord, waarin het hoofd de aanwezi gen verwelkomde, sprak zij woorden van dank aam de ouders, voor het vertrouwen, dat deze in haar, als nieuw schoolhoofd in haar stelden, maar ook tevens deed het haar goed, te kunnen mede- deelen, dat door de vrijgevigheid der ouders, de gelegenheid geboren was den kleinen een prettig Sint-Nicolaasfeest te kunnen laten vieren. Want prettig zal deze dag voor de kleuters we zen, De groote kindervriend komt ter gelegenheid van zijn verjaardag Zaterdagmorgen half elf reeds aan de school en de kleinen zullen daarom reeds 10 uur op school aanwezig moeten zijn, en dan wordt het grabbelen, en kermis vieren, want het speellokaal is in een heuschelijke kermis her schapen. Hier kunnen ze visschen, plaatwerpen, touwtje trekken, wat niet al. Een reuzearbeid is het geweest, dat alles samen te stellen, opdat ieder speelgoed en lekkers kan winnen, natuurlijk met de hulp van het personeel. Een ander lokaal is in een melksalon veranderd. Tafeltjes en stoeltjes, voorzien van aardige plant jes, geven den kinderen een gezellig zitje, wanneer hun van uit de chocolade-tent, de melk en wa feltjes zullen worden toegediend. En het gaat er bij de kindertjes om, hoeveel nachtjes ze nog te slapen hebben, alvorens de pret begint. Na deze uiteenzetting van wat de kleintjes te wachten waren, las mej, Vijlbrief nog een paar leuke kindertafereeltjes voor, zeer ten genoege van de vele aanwezige moeders en vaders. Daarna werden jle feestlokalen bezichtigd. De gedachte, eens door een grooten paedagoog uitgesproken: leg Uwe geheele persoonlijkheid in Uw arbeid, en hij zal rijke vrucht voortdragen, kwam ons voor den geest en we kregen de volle overtuiging, dat deze groote zielkundige waarheid in deze school aanwezig is; de wassende aanvraag tot plaatsing der kinderen, bevestigde onze over tuiging, dat weldra ook deze onderwijsinrichting voor IJmuiden te klein zal zijn, Veldlcopen te IJmuiden te houden door den N.H.A.B. De veldloopen a.s. Zondag alhier te houden, zijn tot nader order uitgesteld. Gymn,- en Athletiek-Ver. „Olympia", Damclub „D. C. IJ." Dinsdagavond werd de achtste ronde gespeeld voor den groepenwedstrijd. In deze ronde hebben de spelers die momenteel bovenaan staan, het zwaar te verantwoorden gehad. Ott en Visser konden het niet verder dan remise brengen, daar hun partners zeer goed partij gaven. Ook Bam moest de beide puntjes afstaan en wel aan Kramer, die een goed partijtje speelde. Van Zanten ver loor .als naar gewoonte, hoewel van H, Schaap niet zoo gemakkelijk is te winnen. Doordat tenslotte P. Schaap van Groenendijk wist te win nen, staat deze speler thans alleen op de boven ste plaats. In de tweede groep won Snijders van Strijker, terwijl Terhorst en van der Velde de puntjes maar gedeeld hebben. Voor L. Wartenhorst was- het een goeden avond, daar deze twee uitgestelde partijen wist te winnen, en wel van Terhorst en Strijker. Uitgesteld werden vier partijen wegens afwezig heid van spelers. UITSLAG 8ste RONDE. GROEP I. G, v. ZantenH. Schaap 02 H. GroenendijkP. Schaap 02 G. KroonD, Ott 11 P. Visser—W. Keemink 1—1 P. SchagerP. Keemink (uitgesteld) H. MullerJoh. Kramer 02 GROEP II. J. SnijdersChr. Strijker 20 D. TerhorstP. v. d. Velde 11 J- WartenhorstL, Wartenhorst (uitgesteld) J. GeitemanW, de Graaf idem A. SchagerJ. Ruiten idem room Eynthoven te Velseroord voor leden van de S. A. S. Om 8,30 uur werd aan 14 borden ge speeld, 10 partijen werden door hem gewonnen, 2 verloren, 2 remise, Gewonnen werd door de hee ren Koenen en Happé, remise door M, A, Post en G. Baljet, Dinsdagavond a.s. begint de schaakclub haar onderlingen wedstrijd, en kunnen zich nog eenige leden opgeven. Ook wordt er een adspiranten- afdeeling opgericht. Bereids hebben zich daarvoor eenige jonge leden aangemeld. De leiding berust hiervoor bij den bij alle schakers welbekenden heer M. A. Post, Onder zijn deskundige leiding zullen er zeer ze ker goede schakers uit geboren worden. Nog ceri- ge jongelingen kunnen zich Vrijdagavond, 's avonds 8 uur aan de Lunchroom v. Eynthoven, Stations weg, Velseroord, opgeven Gevonden voorwerpen en dieren, IJmuiden. Een porlemonnaie met inhoud, een damesportemonnaie, een fietspomp, een horloge ketting, ''ëen bankbiljet van f 10, een huissleutel, een kindermuts, een paar kinderschaatsen, een huissleutel, een teekening, een sleuteltje, een kinderhandschoen. Komen aanvliegen een blauwe duif, Velseroord. Een grijze deukhoed, een wit kinderhandschoentje, een kinderpantoffel, een stel schaatsen, een hond (zwarte Spaniel), een jongenspet, een kinderbontje, een bankbiljet van f 10, een witgebreide handschoen. Wijkcroog. Een deksel van melkbus, een bruinlederen kinderportemonnaie met inhoud, een donkergrijze jas, een paar bruinlederen pantof fels, een kinderarmbandje. VELSEN. Maandagnacht liep op den Rijksstraatweg een der voorwielen van den vrachtauto der Stoom- wasscherij „Blanka" te Castricum, doordat de auto met matige snelheid reed, liep het ongeval goed af. Tot laat in den nacht zijn naar H. Dbl. meldt, de chauffeur en een andere inzittende bezig geweest om de schade te herstellen, ten einde rijdende Castricum te kunnen bereiken. Er is reeds herhaalde malen getracht, om het besluit van den gemeenteraad, waarbij het verboden is honden te laten losloopen, ingetrok ken te krijgen. B. en W. voelen biervoor niet veel, daar het besluit pas is ingevoerd en van een al of niet sla gen dus nog niet kan worden gesproken. Het ware te wenschen schrijft Kenn, dat de politie in sommige gevallen nog wat krachtiger kon optreden, daar het tegenwoordig vaak voor komt, dat schapen door losloopende honden wor den verscheurd of in de sloot gejaagd, waar zij dan moeten verdrinken, daar zij, als zij cr uit komen, door de honden opnieuw worden aange vallen. Woensdagmiddag werd de hulp der politie voor een dergelijk geval ingeroepen. Een schaap, dot bloedende wonden had, zat in een sloot cn een groote herdershond lag te wachten ol het er uit kwam, om het dan aan te vallen. Op de komst der politie met nog een paar mannen nam de hond de vlucht. Het bestuur der afd. Velsen van het Witte Kruis ontving met groote dankbaarheid van een ingezetene van Santpoort een gift van f 50 Bij de gehouden herstemming voor twee leden van het Kiescollege der Ned. Herv, Ge meente werden gekozen de heeren A, van Nierop te Velseroord en C. J. van Heyst Hzn. alhier, De burgemeester van Velsen reed met een luxe auto te Zandvoort in een smalle straat en kwam daar een autobus tegen, Eén van beiden week onvoldoende uit, waardoor de auto van den burgemeester beschadigd werd Voor dit feit had naar de Kenn. Ed. meldt, de autobus-bestuurder K. uit Schoten zich te ver antwoorden voor den Kantonrechter. Bekl. beweerde, dat hij niet verder had kun nen uitwijken, omdat hij tegen den trottoirband zat, terwijl voor den burgemeester nog plaatst tot uitwijken was. Zeker nog 30 tot 40 c.M. Daaren tegen Verklaarde de burgemeester dat hij zelf vlak langs den trottoirband reed, terwijl aan de zijde van bekl, niet eens een trottoir was, alleen een zandpad, waar bekl. bovendien nog 75 c.M, verwijderd UIT HET POLITIERAPPORT. WIJKEROOG. In het bericht inzake de mishandeling ston den de namen verkeerd. Het was niet G, de W., die de mishandeling gepleegd had, maar die mis handeld was geworden. Woensdagavond deed een juffrouw aangifte, dat zij op den Koningsweg lastig gevallen was door een persoon, die haar vastgegrepen had. De juf frouw wist zich ecbler los te rukken. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Wegens het los laten loopen van den hond werd bekeurd G, R. alhier. Vssschenj ea Sehe«pvamrt. WATERSTAND IJMUIDEN. Dec. 1925 tl. prater L. witer Da;- en v.m. «s.ra. V.1S. n.m. 6 6.38 6 56 2 07 2.27 7 7 23 7 47 2.44 3 05 8 LK. 8 14 8.43 3 28 352 9 9.17 9.50 4 25 4.54 10 10 25 11 03 5 34 6.06 11 11 37 6.54 7 19 12 0 07 0.30 8.00 8.18 VISSCHERIJ In de visschershaven is aangekomen de vrachtlogger Holland IJM. 202 van Yarmouth, met een lading van 498 vaten gezouten haring, voor de N.V, Ommering's Import- en Export Mij. Het trekt de aandacht dat deze week, na den storm, slechts zeer weinig visch wordt aange voerd. Zoo was er b.v. Vrijdagmorgen slechts 1 trawler. Het gevolg daarvan is dat de visch pe perduur is. Met de Erica IJM 384 op de Schel visch. Er zijn heel wat burgers, dié zich wagen op de Noordzee, om eens een reisje met een stoomlraw- Een getuige verklaarde het ongeval in gelijken ler mee te maken. Als de eene courant een verhaal geest. Een getuige a decharge meende, dat de Van een reis heeft gepubliceerd, komt er gauw een straat te smal was, om behoorlijk twee auto's te andere courant, die niet achter wil blijven, laten passeeren en dat voor het overige naar zijn pas hebben wij overgenomen het verhaal van de overtuiging de schuld op den burgemeester ristte. re;s van den heer Hartman te Egmond aan Zee Het O.M. achtte ondanks deze verklaring de uJt de Kennemer Editie der Oprechte Haarlemsche schuld van bekl. wettig en overtuigend bewezen Courant. Haarlems Dagblad, dat toch al meermalen en eischte tegen bekl. een geldboete van f 20een verslag van een reis met een stoomtrawler ge- subs. 10 dagen hechtenis, met vergoeding van geven heeft, wilde blijkbaar niet achterblijven en f 15.— schade. daarin publiceert de heer Joh. v. d. Hoek nu een De Kantonrechter veroordeelde den chauffeur verslag van een reis met de Erica IJM, 384 onder bovenvermelden titel. Om het verschil van indruk ken te laten zien, nemen wij ook dit artikel over. De eerste opflikkering van mijn bewustzijn geeft conform den eisch. Dinsdagmiddag 3 uur, had een slagersjongen -- ------ -r - - een koe voor zijn baas van de boot te Velsen ge- mÖ mijn herinnering t®rué' l'c weet da elij a haald, een werkje, waar je gewoonlijk wel een vaar, zeeziek ben en ik denk dat mijn leven ten schooljongen op af kan zenden. i$ant een koe is einde is. een gewillig beest, in den regel onbewust van Maar mij bewegen doe ik met. Al ben ik ook haar groote kracht. Maar deze koe was anders. Met meer slaperig of verdoofd, ik moet toch viee- Of ze een voorgevoel had had van het lot, dat selijk ziek zijn. Ik heb gevoelens die met zijn te haar stond te wachten in de slagerij van den heer beschrijven en ik tol nog steeds op mijn kop. W. te Velseroord? Het is moeilijk aldus lezen we Ja,'ik tol en onbarmhartig dwingt iets mij te in Hl, Dbl., daarop een antwoord te geven. Mis- blijven tollen! Ik spiraal in ongekende hoogten en schien beviel het haar goed op de besneeuwde ik bons neer om daarna geheel te ontwaken, straten, In elk geval, deze koe werd opstandig. 1 En dan komt er een groot licht in mijn brem. Het eindje touw knelde haar te veel, zoodat zij Ik bons of spiraal niet, maar het schip rolt. Na- weldra pogingen aanwendde om de vrijheid, nog tuurlijk! zoo kort geleden in zoo ruime mate in de weide j Ik spring overeind, genoten, te herkrijgen En de gladde straten kwa men haar te hulp Ook had het beest met zijn vier poolen een voorsprong van 100 op den slagers jongen, die slechts twee beenen ter beschikking 1 had. In het dorp Velsen behaalde ons koebeest j een definitieve overwinning. Het bolde, door den kooi zit. slagersjongen achtervolgd, Velserbeek in. „Zooals je ziet, beste kerel. Maar in die kooi Velserbeek is echter geefi" wandelplaats voor i krijg je me niet meer! Maar nu bons ik toch wel; mijn hoofd stuit tegen j den lagen hemel van mijn kooi. Maar enfin, lk ruk jde schuif deuren van mijn kamenade open. „Leef je nog?" Het is Gerrit die bezorgd op de bank voor mijn VELSEROORD. Bij de Gerief. Kerk alhier is beroepen Ds. H. Steen te Zoutkamp. Vereen, tot bestrijding der Tuberculose. Het Consultatie-Bureau is geopend des Dinsdags van 2.30 tot 3.30 n.m. voor IJmuiden en Velseroord noordwest van den Velserduinerbuurtweg op 15 en 29 December 1925 en 12 en 13 Januari 1926. Voor Wijkeroog, Velsen, Driehuis, Santpoort en Velseroord ten zuidoosten Velserduinerbuurtweg op 8 en 22 December 1925 en 5 en 19 Januari 1926. Spreekuur voor huisbezoekster Woensdags van 23 uur in het Consultatie-Bureau Briniostraat 7 voor belanghebbenden, Simultaan-wedstrijd. Dinsdagavond gaf de heer Haak, lid van V. A. S. uit Amsterdam een simultaan-seance in Lunch- viervoeters. Hoogstens bonden aan een flink touw worden daar toegelaten. Dus moest het dier weer gevangen worden. En met alle beschikbare drij vers, geassisteerd door eenige wandelaars werd ■de drijfjacht begonnen. Maar de koe bleek niet van zins zich weer gevangen te geven. Vrijheid is een kostbaar bezit. En hoe wilder de jacht werd, hoe wilder werd ook de koe. Af en toe, in het nauw gedreven voor een inmiddels gesloten hek, kwam het dier recht op zijn belagers aan, dié dan wijzelijk dekking zochten achter een dikken boom, waaraan gelukkig geen gebrek was. Na twee uur jagen was het hier in de laan langs het hotel gedreven. En nu was het hek open; daar ging het weer het dorp in. In de Noorderdorp straat slaagde de eigenaar er in de koe bij de horens te vatten maar in een korte doch hevige worsteling bleef het inmiddels wild geworden dier overwinnaar. Weer ging bet Velserbeek in, steeds achtervolgd door een aantal slagets, op avontuur beluste Velsenaren. Thans werd krijgsraad gehou den. Men besloot hét dier in den stal te lokkern Ook dit lukte niet. De schemering had reeds plaats gemaakt voor de duisternis, die door bet flauwe maantje gelukkig niet al te dicht was. Touwen werden voor den dag gehaald, In alle mogelijke en onmogelijke hoeken trachtte men het dier in het nauw te brengen, maar de jagers kregen geen schijn van kans. Aarzelden de ama teurjagers op het kritieke moment om toe te grijpen, uit vrees voor een kopstoot? Het werd een opwindende jacht over de besneeuwde vel den en dreven, Reeds drie uren duurde de achter volging en het dier raakte uitgeput. Eindelijk, de klok wees inmiddels half zeven, werd de vluchteling gegrepen in den tuin acuter het raadhuis, in de nabijheid van de broeikassen van den tuinman. Veel weerstand bood zij niet meer. En geknieband werd ze naar de slagerij in Velseroord vervoerd, waar ze haar lot niet zal ontgaan. Gerrit, mij niet begrijpend en medelijdend aankij kend zegt: „Je moest nog maar wat gaan slapen." Ik lach en zeg: „Gerrit, geef mij mijn pijp!" „Hè Ben je dan niet zeeziek?" „Weineen, kerel zie maar!" En ik haal zelf mijn pijp met duizend voorzor gen om niet te vallen. Ik word van voor aar ach ter, van zij naar zij geslingerd door de t auwe ruimte van voor-in. Ik rook. Lekker is het nog niet, maar de smook verdrijft het luchtje dat mij tergend dadelijk weer omwolkt. Wij gaan aan dek en zien een groot en turkoozen schemering. De zee is grauw en als m^t e-:n sme rige korst bedekt Een koeltje ranselt mij striemen van kille Nevelpoeder in het gezicht en ik vlucht bijna naar achter-in. Aan tafel bevindt zich de halve bemanning; de andere helft is naar kooi. Ook zeeziek? „Weineen, walziek zijn ze!" Wij blijven eenige uurtjes gezellig bijeen, v aar- na de kok met een telkens aerhaald: „bakkie- doen!" aankondigt dat het tijd is voor het avond- maal. Na den eten volg ik den schipper op de brug. Het is een heele klimpartij in donker, maar ik kom er toch, Wij lossen i:ii kok, die tijdens den eten de wacht op de brug heeft, af. Het is donker en nogal kcud. Met veel geduld legt Jan Visser, de schipper, mij alles uit. Tevergeefs, want ik rollebol van den slaap. Wanneer ik er eindelijk op wordt betrapt, dat ik een werklamp voor een carnaval-vuur aan- Óe, vind ik het beter maar te verdwijnen. Ik kruip te kooi. Ditmaal langs-zij. Donderdag, vijf uur in dei middag. Wij gaan „klarigheid" maken om te visschen. Toen wij om één uur vanmiddag (zomertijd) de

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5