breedte maten was die 58 gr. 2' 19" Noord, Wij waren dan nog dertig mijlen van Little Fisher- Bank, waar wij onzen eersten trek zouden doen. Die dertig mijl zijn dan afgestoomd en alle$ in ge reedheid gebracht. Men hangt boven het voorschip op halve hoogte een vischmand. Dit is het onfeilbare herkeriliings- teeken van een visschenden trawler. Op het achterschip, boven de sloep, wordt het kleine driehoek-zeil geheschen dat ons, dwars-zee, van den wind zal afsluwen. Het eerst zal het net aan stuurboord worden uitgeworpen. Voor en achter zijn daar hoef-vormig gebogen ijzeren balken, die met vele massieve stangen aan het schip zijn bevestigd, Wij noemen ze galgen. Midden, boven-in beide galgen, hangen katrol len waar staaldraden over loopen die de borden dragen. De borden zijn van hout met ijzer besla gen, drie meter lang, één meter dertig hoog. Zij zijn door een ijzeren installatie, die veel overeen komst heeft met het spannekoord van een vlie. ger, aan de lijnen verbonden. Tusschen beide borden in hangt het net, Het is er aan vastgemaakt met een boven- en onderpees. Voor de pezen doen zware met kettingen omwoel de kabels dienst. Het net heeft een breedte van vier en tachtig voet. Het voorste gedeelte is wanneer het uit staat, gelijk aan een trommel, waar de voor- en de achterwand uitgenomen zijn. Voor is natuur lijk de ingang. Inplaats van den achterwand heeft men een kuil, een enorme fuik met een lengte van honderd zes en twintig voet. De lijnen waar de borden aan zijn bevestigd loo pen over het winch. Dit is een eenvoudig stoorc- hijschtoestel zooals men dat bijna op iedere boot vindt. Door middel van katrollen en kleine kaap standers worden de lijnen naar de galgen geleid. Het winch staat op het voorschip onder de^brug Wij stoppen en liggen dwars-zee. De „urica" schommelt geweldig; het driehoek-zeil op het ach terschip stuwt de schroef van het net af. „Alleil Trekkoèl"- De bemanning zingt zoo de maat van haar be wegingen en het net plonst in zee. Het winch puft, sist, kooktdavert dan. De lijnen worden gevierd en de borden hangen over boord. De telegraaf beveelt: „Ahead! Full speed!" En het stuurrad doet zijn plicht. Al maar draai ende, het achterschip naar bakboord, kan het net niet in de schroef verwarren. Wij visschen. Het winch blijft daveren tot de lijnen een volle zestig vaam (honderd meter) zijn gevierd. Het net heeft dan den bijna zeventig meter lageren bodem der zee bereikt. Onzichtbaar maar toch heel begrijpelijk speelt zich daar béneden het volgende af: De borden staan even schuin op den grond en het water perst hen door hun schuinen stand steeds verder van elkaar. De pezen worden daar door gespannen. De net-trommel staat wijd open en de kuil-fuik sleept achteraan, De visch wordt opgeschrikt en gevangen in het wilde net. Onze snelheid is al visschende van bijna achttien tot ongeveer acht kilometer gedaald. Zij is echter vol doende om de vangst in den altijd vernauwenden trechter van den kuil te drijven. Wij visschen in een grooten kring. De duur van dezen regelmatigen trek is drie en een half uur. Ik heb het net in de twee weken van mijn reis wel vijftigmaal zien uitzetten. Was dit niet zoo ge weest hadden wij maar éénmaal getrokken ik had u er geen relaas van kunnen geven. Want O, de zeel Zoo.moeten haar de dichters hebben gezien. Zoo moet ze geweest zijn to«n ze de groot sten onzer Iandgenooten tot zich aantrok en tot haar bewonderaars maakte. Zóó moet zij zich aan Fransche en Italiaansche stranden den naam van Cöte d'Azur hebben gegeven. Vanmorgen maakte haar de overhuiving van de trage wolkencollones tragisch. Maar toen om elf uur de zon doorbrak en haar maakte tot een al-grooten spiegel van vloei end zilver, toen later de wolken vernevelden en een groot Azuur, de hemel, haar overkoepelde, toen was ze als een bruid die zich tooit. Wij visschen midden in die heerlijke zee. De avond valt nu. Aan de Westerkim spoelt het laatste daglicht om de gouden kusten van purpere eilanden. De zee is blauw en kalm. Anemonen, zeesterren, sliertende grassen en paarlemoeren overal. Ik leun over de verschansing en zou wenschen altijd zoo te mogen drijven in dien vloed van kleu ren en van licht. De machine zwijgt, „Halen!" Het winch schrokt daverend de lijnen op. Wij drijven maar steeds van het net af. Een lijn in de schroef is het groote gevaar dat altijd dreigt. Rombommend slaan de borden tegen den scheepswand. Men haalt ze binnen. Het winch hijgt als een jachthond na gedanen arbeid. Er is visch. Meters van ons af straalt het als van een im mense klomp van zilver. Heel kleine vischjes ontsnappen als jachtende en schichtende halve-maantjes. De zon zinkt, de avond daalt. Koninklijk purper en zonnegoud koozen de kop jes der golven. Ze zijn als rimpeltjes van een glimlach. De mannen trekken weer: „Alleiü Trekkoè!" En het net en de kuil komen boven. Het winch tilt de box (het onderste gedeelte van den kuil) over boord en hangt die boven den last. Dit zijn twee afgesloten vierkanten, een aan stuur- en een aan bakboord, die beiden weer in vier gelijke deelen zijn gedeeld. Een touw wordt losgemaakt en de kuil klettert leeg. Wij hebben veel „oorlap", bladeren als van een eikeboom, maar dor-geel. Er tusschen glinstert de visch die in den last wordt gesorteerd en gestript (van de ingewanden ontdaan). De maan rijst, de zee verzilvert. Het blanke licht schubt hel de golfjes, En aan boord Verzilvert de visch in den last. Ik houd het op de brug waar ik het halen wilde overzien niet meer uit. Ik klim uit de stuurkast over den omloop op het winch. Ik glijd uit en val in de visch, die mij met millioenen schubjes ook verzilvert. Nu weet ik dat de zee mooi is. En ikIk zou visscher willen zijn! steem, meer aanpassend aan den omvang van het bedrijf bij de handelaren, bijzonderlijk bij de groothandelaren naar uiting is gekomen. Het tegenwoordig systeem komt in het kort hierop neer, Er worden twee afslagen gehouden waarvan de tweede, die de goedkoopere visch- soorten afslaat van eenig schip, steeds, althans zooveel mogelijk den eersten afslag volgt die de betere en durdere vischsoorten van hetzelfde schip afmijnt. Door het houden van 2 gelijktijdige afslagen zijn alle handelaren, wier omzet zulks noodig maakt verplicht er 2 inkoopers op na te houden, zoodat het aantal koopers steeds belangrijk grooter is dan bovengenoemd aantal vaste handelaren. Bedenkt men nu, dat al deze inkoopers zich moeten scharen, ja moeten verdringen om bij de af te mijnen visch te kunnen komen, om er zoo mogelijk althans een glimp van te zien te krijgen, dan zal hel voor ieder duidelijk zijn tot welke cha otische toestanden dit systeem heeft geleid. Voegt men daarbij, dat alle handelaren één of meer knechts bij de hand moeten hebben om de gekochte visch van koopbriefjes te voorzien en zoo spoedig mogelijk de visch voor verpakking en verzending weg te halen, hetgeen op platte steek- wagens geschiedt en dat en dit is wel een zeer groot euvel de rijksvischafslag is een openbare afslag waartoe ieder toegankelijk is: groot, klein of in het geheel geen koopman, dan mag het ver- ondering baren, dat bij het groot physiek, dat hier dagelijks van den handelaar wordt gevergd, de proefneming voor een beter systeem, reeds een maal genomen toen de aandrang daartoe nog niet zóó gevoeld werd, niet eerder is herhaald. Daartoe wordt thans in overleg tusschen den heer Directeur van het Staatsvisschershavenbe- drijf, den Halchef, een commissie uit de Visch- handelvereeniging en een uit de Reedersvereeni- ging een proef voorbereid, die. binnenkort zal worden gehouden, Deze zal hierin bestaan om de afslag te doen houden buiten de visch om. De handelaren zullen 'gelegenheid krijgen de visch te zien en te beoor- deelen, hun aanteekeningen te maken cn eventu- eel de te besteden koopsommen vast te stellen, Dit is niet gemakkelijk, daar zeker weinig of geen dagelijks ter markt aangebrachte koopwaren aan zoo heftige prijsschommelingen zijn blootgesteld ils versche visch. De afslag zal dan plaats hebben in een daar voor in de hal in te richten ruimte of lokaliteit, waar de handelaren een zitplaats hebben. De afslager roept de te verkoopen hoeveelheden at onder bijvoeging van welk -schip de vangst is en van hoe lange reis; de hoeveelheid van de te verkoopen soort enz, J Ook wordt verkocht „zonder «ctie of refactie d.w.z. dat voor de kwaliteit niet wordt ingestaan, mits de inhoud der kisten, waarin de visch ver kocht wordt onderin, niet afwijkt van de boven lagen. Blijkt dit laatste wel het geval, dan is al tijd nog beroep mogelijk, al_levert zulks in de praktijk dikwijls moeilijkheden op. Bij het afmijnen van de visch heeft dan de af slager alle koopers in het vizier, zoodat de kans giooter is dat werkelijk aan den eersten mijner de koop wordt toegekend, dan wanneer deze in bos sen op en om de visch en den afslager staan. Slaagt deze proef, dan is de eerste schrede ge zet op den weg dien de groothandel zoo gaarne ingeslagen ziet n.l. naar den afslag met een elec- trisch mijntoestel, dat reeds bij vele veilingen wordt toegepast. De kleine handelaren staan over het algemeen sceptisch tegenover invoering van een elcctrisch mijntoestel, daar zij minder gelegenheid hebben vooraf den geheelen aanvoer te overzien en aan teekeningen te maken, terwijl de groothandelaren i of meer van hun inkoopers voor kunnen aanwijzen, hetwelk voor de kleinhandelaren te kostbaar zou zijn, te meer, daar zij dit tot nu toe alles persoonlijk behandelden, In hoeverre deze vrees gewettigd is zal de toe komst leeren, doch hierover zijn alle handelaren het roerend eens, dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar wordt en moge hel electrisch afslag systeem niet aan allen bevredigen, tot heden geen beter middel aan de hand gedaan is om aan den tegenwoordigen wartoestand met zijn onophoude lijke en st-eeds terugkeerende afslagraoeilijkheden en ontelbare klachten een einde te maken. Zoodra de Dir. en de Halchef en de beide Comm. het over de regeling van den proef eens geworden zijn, zal deze genomen worden op een dag met middelmatigen aanvoer, waarbij de helft van het aantal schepen 'Volgens de nieuwe en de andere helft volgens het oude systeem worden afgesla gen. Waarna de conclusies kunnen worden vast gesteld. De directie van het Staatsbedrijf, die ten allen tijde heeft medegewerkt om de langzaam gerezen afslagmoeilijkheden zooyeel mogelijk te ondervan gen of te verbeteren, waarbij steeds krachtige steun werd ondervonden bij den chef der hallen, werkt ook thans mede den proef zoo goed moge lijk voor bereiden, daar ook zij het slagen er van als een zeer groote en noodzakelijke verbete ring in de toekomst ziet. De toestand der kustvisscherij in October. Naar de afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt, werd de kustvisscherij gedeeltelijk belemmerd door stormachtig weer. In den Dollart en de Lauwerzee en het Noorde- lijk deel der Zuiderzee werd de visscherij drukker, in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten s ■daarentegen minder druk uitgeoefend dan verle- -c.-. Tr den jaar October Amerikaansche tankboot, de Suverbrook, Het te De geldelijke uitkomsten der visscherij in den New-Orleans thuisbehorende schip voer op naar Dollart en de Lauwerzee en de Zuid-Hollandsche Amsterdam. Daar aangekomen bleek echter het stroomen en zeegaten waren thans beter, die van schlP ™s tevergeefs te hebben ge- de Zuiderzee daarentegen slechter dan verleden w?nt, de bestemming vanuit Londen, was jaar October n Amsterdam maar Selzaete, Des avonds ver- De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde tr°k. de Silverbrook weer, wellicht nadat de ka. visch bedroeg n.l. volgens voorloopige opgave P'leln nauwkeuriger kennis had genomen van zijn respectievelijk in den Dollart en de Lauwerzee a rcs 509.103 K.G. en f 14.515 (215.887 K.G. en f 7.211 in October van het vorige jaar) in de Zuiderzee Vrijdagmorgen kwam hier binnen de Duit- 3.921.335 K.G. en I 231.790 (3.330383 K.G. en sche kabeibool Nordeney, om kolen te bunkeren, f 257.568 in October 1924), in de Zuidhollandsche 7' stroomen en zeegaten 191.308 K..G en f 32.534 IJmuiden. Aangekomen 4 December: Holland, (verleden jaar October 231.583 K.G. en f 32.155) vrachilogger, Yarmouth, haring, visschershc vfn-, Uit Zeeland werden verzonden 1,440.000 oesters Norderney, Duitsche kabelboot, Noordzee. ter waarde van f 166.350 en 7.454.200 K.G. mosse- Vertrokken 2 Dec.: Ehsayet, st,, Bren^i naar Noord-Holland daarentegen weinig bevredigend. De garnalenvangsten van kwak- en dwarskuil verminderden sterk. In het Marsdiep werd de gar- nalenvisscherij door enkele visschers uitgeoefeud, wier bedrijf ongunstig werd beïnvloed door het ongestadige weer en door het vele gezonken wier. In de Zuiderzee werd met de haringrecpnetteu en wonderkuil weinig haring gevangen evenals met den zegen, waarmede een enkele maal nabij Helder gevischt werd. In hetlaatst der maand verwis selden verscheidene visschers de botsieepnetlen met de spieringsleepnetten; er werd, evenals met den wonderkuil, weinig marktwaardige spiering gevangen. De sardijnvisscherij werd door enkele visschers nabij Helder uitgeoefend, doch de vang sten waren zeer ongelijk, In de Zuiderzee werd veel jonge ansjovis aangetroffen, terwijl in de fui ken en aan het hoekwant tamelijk "veel schotjes gevangen werden. In de Waddenzee werden geen mosselen van de perceelen gevischt. De visscherij op consumptie mosselen had een gunstig verloop; wel was de vraag uit Engeland iets minder, doch daartegen over stond betere vraag uit Duitschland. De vis scherij op mosselen voor eendenvoer ham ver der af, terwijl de visscherij op mosselen voor be mesting van weinig beteekenis was. De oester- ■isscherij op de natuurbanken leverde weinig op; de prijzen der oesters waren zeer hoog, doch kon deze visscherij niet loonend maken. Er werden ook betrekkelijk weinig wulken gevangen. De ali kruiken visscherij werd door verscheidene vaartui gen uitgeoefend; de gemiddelde besommingen wa ren echter niet hoog. De visscherij op kokhanen was van weinig beteekenis, In den Dollart werd de botvisscherij beëindigd. De garnalenvisscherij had in de. eerste helft der maand nog een gunstig verloop, doch na de eerste nachtvorsten werden de vangsten belangrijk min der, In de Lauwerzee werd de garnalenvisscherij met weinig resultaat uitgeoefend, zoodat toen dan ook de eerste sardijn zich vertoonde de meeste vis schers tot deze visscherij overgingen. De sardijn- vangsten waren zeer ongelijk. Een groot gedeelte van de gevangen sardijn werd ingelegd voor Noor wegen. In de Zuidhollandsche stroomen leverde de aal- visscherij weinig op, evenals de spieringvïsscherij met ankerkuilen op het Hollandsch Diep en Ha ringvliet, terwijl met de ankerkuilen <:p het Scheur en in het Spui en met de ?pieringdrijfnetlen zoo wel op de Brielsche Maas als op het Hollandsch Diep goede spieringvangsten werden gemaakt, ter wijl de spiering tevens een goede prijs opbracht. De botvisscherij met fuiken en zetnetten Jeverde vangsten op, eveneens werden met iiet bot- schutwant en de botlijnen op de dagen dat ge vischt kon worden, nog goede vangsten gemaakt. De garnalenvisscherij in de Zuidhollandsche zee gaten leverde nog vrij ruime vangsten op, Gedurende de week van 26 Nov, t/m, 2 De cember 1925, kwamen alhier de navolgende vaar tuigen binnen: 85 Hollandsche-, 3 Duitsche stoom trawlers, 4 Engelsche haringdrifters, 11 zeil-, 2 motor haringloggers en 16 kust visschers. De be sommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 993 tot f 5157; Duitsche stoomtrawlers van f 1255 tot f 3058; En gelsche haringdrifters van f 1793 tot f 5240; zeil- haringloggers v. f 554 t. f 7199; motorharingloggers van f 1328 tot f 3874, terwijl de kustvisschers to taal f 390 besomden. De aanvoer bestond uit 731,130 K.G. trawlvisch, 2110 kantjes en 1206 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 247,567.93. Van de IJmuider haringvloot kwamen sedert de vorige opgave binnen de loggers: Hendrika Antonia IJM. 188 met 57 kantjes; P, J. v. Leeu wen IJM. 11 met 126 kantjes; Catharina IJM. 269 met 14 last; Pluto IJM. 248 met 24 last; St. Jacob IJM. 381 met 15 last; Elsa IJM. 85 met 49 kant jes; Vesta, IJM. 286 met 47 kantjes; Alma IJM, 249 met 17 last pekelharing. examen slaagden. Vóór den oorlog bedroeg het aantal leerlingen 35. Deze toestand hesft ten gevolge, dat beroep moet worden gedaan op Holland sche loodsen wat het blad voor den Belgischen loodsdienst vernederend acht. Bovendien zou het kader uit jeugdige of ficieren moeten bestaan. Het gaat, aldus het blad, lijken op een gesticht voor oude lieden. BURGERLIJKE STAND. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- ser, brengen, ter voldoening aan het bepaalde in aitikel 149 der Gemeentewet, ter openbare ken nis, dat door den raad dier gemeente den 1 Decem ber 1925 is besloten de verordening, regelende de verdeeling der werkzaamheden tusschen de ver schillende ambtenaren van den burgerlijken stand der gemeente Velsen, te wijzigen als volgt Artikel 1, In plaats van „en J. C. Dunnebier" wordt gelezen „J. C. Dunnebier en K, H, Tuse- nius". Vielsen, 2 December 1925. Burgemeester en wethouders voornoemd; de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De heer S, aan de Julianakade, zette Don derdag zijn rijwiel in de schuur, Jn de afgesloten tuin zijner ouderlijke woning. Den volgenden mor. gen vond hij het niet weder. Nadat gebleken was dat zijn eerste veronderstelling, als zou een der huisgenooten er op aan het rijden zijn, onjuist was, werd van de vermissing aangifte bij de po litie gedaan. VELSEROORD. De netto-opbrengst van de vorige week in het Patronaatsgebouw gehouden bazar ten bate de commissie tot stichting van een Witte Kruisgebouw bedraagt f 815.73, In dit bedrag is echter begrepeu f 1Ö0 als op brengst van de door den heer H, C, van Heyst Dz. te Velsen georganiseerde verloting van muziek instrumenten, een gift van f 50 van het Velser Zie kenfonds en hetgeen op de lijsten verzameld is. Jl. Zaterdag had de goed geslaagde proef tocht plaats van het dubbelschroef luxe motor jacht „Knikker", gebouwd op de werf te Bolnes door de N.V. Boele's Scheepswerven Machine fabriek volgens de plannen en onder toezicht van den heer H. W. de Vóogt, te Haarlem, voor de N.V. Zeevaart Mij. „Knikker" te IJmuiden, over eenkomstig de hoogste klasse voor iachten van Lloyd's Register of Shipping, Plet schip is lang 33 Meter, breed 5.70 Meter en hol 3.20 Meter. De voortstuwingsmachinerie bestaat uit 2 origi- neele M, A. N. compressorlooze Dieselmotoren, elk van 125 E. P. K. vervaardjgd in de fabriek te Augsburg der M.A.N., geleverd door bemidde ling van de N.V, Roilo te 's Gravenhage. Het jacht is voorzien van een electrische instal latie voor licht en kracht, tevens van een draad- looze telefoon en telegraaf zend- en ontvangin- richting. Bovendien js het ingericht voor het nemen var proeven en het doen van onderzoekingen op het gebied van de zeevisscherij. Het jacht is het grootste tot heden in Nederland gebouwde motorjacht en heeft zich tijdens den proeftocht op de zeer bewogen zee een uitstekend zeeschip getoond. Dezer dagen zal het de reis aanvangen naar de Middellandsche Zee. SCHEEPVAART. Woensdagmorgen kwam hier binnen een Proefneming tot wijziging van den vischafslag in de rijksvischhallen te IJmuiden. Men schrijft ons: Het aantal vischhandelaren, dat te IJmuiden ge regeld versche visch, haring en zoutevisch koopt bedraagt op heden ruim 200. Als men weet, dat het systeem van verkoopen nog geheel gebaseerd is op dat, hetwelk werd toegepast bij de opening van den rijksvischafslag, ruim 25 jaar geleden toen nog slechts een gering aantal koopers den rijks afslag bezocht, dan zal het begrijpelijk gevonden •worden, dat de ontwikkeling van het bedrijf het systeem van verkoop is vooruitgesneld en dat lang zaam maar zeker de drang naar een ander sy- Barry, na gebunkerd te hebben; 4 Dec.: Polaris, st,, van Velsen naar Londen, na aan de Hoogovens gebunkerd te hebben, Velsen. Vertrokken 2 Dec.: Polaris, st., Lon den, ledig; Ek, st,, Amsterdam, restant-lading. len ter waarde van f 111.910 (verleden jaar Oct. 3.028,400 oesters ter waarde van f 287.400 en 7,529,100 K.G. mosselen ter waarde van f 121.730), In de Zuiderzee leverde de botvisscherij met sleep- en staande netten, op enkele uitzonderin gen na, slechts kleine vangsten op; met de Botlij nen werden betere vangsten verkregen, In de Waddenzee oefenden enkele visschers de botvis- Het Aïltwerpsche blsd Neptune be- scherij uit met schutwant; in het begin der maand klaagt zich Over het tekort aan Belgische was het resultaat bevredigend, doch daarna min- loodsen Op de Schelde. VÓÓr den Oorlog ^SlbSe^nSr^^tnX }»- 104 terwijl sinds den soorten vischtuigen waren gering. De fuikenvis- Wapenstilstand het aantal schepen IS VCf- icherij op de wierwaarden in de Waddenzee is dllbbeld. Men beschikt thans OVCr een geëindigd; de vangsten waren te gering. Even-reserve van 15 leerlingen-loodsen, die tol eens is de visscherij op trekpaling langs de kust i toe met de i00dsen geen enkele studie- zoo goed als afgeloopen; het resultaat dezer vis-! scherij langs de Friesche kust en bij Helder is I *"e,s °P Schelde hebben gedaan, ofschoon gunstig geweest, doch Icings de kust van Texel enter verscheidenen zijn die in het loods- BurgeiTijke Stand Velsen. Geboren: Cecilia, d. van H, S. de Reus en C. M. Zonneveld; Elsje, d, van A. J. Bakker en E. Strijker; Hendrik Jan, z. van L, v. Telgen en F. Jansen; Trijntje, d. van L. Gravemaker en A. Vis ser; Wilhelm Johannes, z, van W, J. Schönhart en E, Vermeer; Barend Hendrik Christiaan, z. van P. J. van Dalen en G, R. Gremmeé; Jacob Dirk, z. v, J, Wijker en G. van Os; Franciscus Johannes Fre- dericus, z. van F. J. F, Erenst en A. v. d. Meij; Erica Dehors, d. .van H. F. J. Keip en M, G. Duy- vis; Johannes, z. van J, de Goede en C. A. van der Kolk. Ondertrouwd: A. Markx en C. S, van Zutphen; C. van der Velden en M, C, W. Duijvels- hoff; G. Gravemaker en A. M. Braumer; F. Zonne veld en J, Schraal. Getrouwd: P. Wijker en C. E. van Os; A, Booij en A, Schaap; J, Stegehuis en J, C. E. M. Porck; I. van der Kuil en T. Yff. VELSEN. Bouwvergunning en. Door Burgemeester en Wethouders van Vel sen zijn dé navolgende bouwvergunningen ver leend: aan de N.V, Meubelfabriek „Beverwijk" te IJmuiden voor het bouwen van een werkplaats aan de Industriestraat. aan W. van Heyst te Velsen tot het bouwen van een dubbel-woonhuis aan den Zeeweg te Driehuis, aan J, H. Boon te IJmuiden tot het verbouwen van 2 pakhuizen aan de Prins Hendrikstraat, nos. 71 en 73, t<Jt winkelhuizen; aan de Vereenigde Scheepsagemaren van Halver hout Zwart en ZurMuhlen en Co. te IJmuiden, tot het bouwen van een wachthuisje op het Sluis- eiland, nabij de groote sluis; aan de N.V. Exploitatie Mij, „Velseroord" te Velseroord, tot het bouwen van 8 woningen aan de Casembrootstraat; aan W. A, Dolleman te Santpoort tot het ver plaatsen van een garage; aan J. van der Plas G. Jansen te IJmuiden tot het bouwen van 24 woningen aan en nabij de Bakkerstraat te IJmuiden; aan P, P, Pruys te Santpoort tot het bouwen van een dubbel-woonhuis aan den Brederodeweg; aan J.-.H. Gottmer te Bloemendaal tot het bou wen van een woonhuis en winkelhuis aan den Bloemendaalschestraatweg, hoek Duinlustparkweg; aan het R.K, Schoolbestuur „St. Laurentius" te Velseroord tot het verbouwen van twee leslokalen tot een gymnastieklokaal, maken van een brand- stoffenbergplaats, het verharden en plaveien van de speelplaats en het maken van een toegangspad aan den Zeeweg te Velseroord; aan de N.V. Ijsfabriek voor de Vischhandelver- eeniging te IJmuiden tot het verbouwen van de ge velpui van het perceel C. Prins Hendrikstraat no. 29; aan G. van Zon te Wijkeroog lot het bouwen van een schuur tot bergen van tuingereedschap pen nabij perceel F. Gildelaah 65; aan de Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen tot het bouwen van een tunnel van gewapend beton tot vervoer der. grondstoffen voor cellulose-fabrikatie; aan de firma Tiersen en Weernekers te Velsen tot het bouwen van 2 woningen aan den Velser- duinerbuurtweg te Velseroord, Sint Nicolaasfeest aan school G. Donderdag 3 December was voor de kinderen van SGhool G een heerlijke dag, een dag waaraan nog lang een aangename herinnering zullen hebben. Hij begon al zoo prettig, omdat het lekker gevroren had en velden en wegen heerlijk wit van sneeuw waren. En wat is voor kinderen heerlij ker dan ijs en sneeuw in dezen tijd van het jaar? Al glijdende en sullende ging het naar school, waarvan dezen dag de deur pas om 10 uur open ging en de leslokalen totaal negeerende, ging de schare rechtstreeks naar de gymnastiekzaal, waar van het aanzien geheel verandwrd was. Er was een aantal banken door een timmerman aange bracht en zoowaar een tooneel opgeslagen, waar op door M,evrouw Nolles Heuff van Den Haag op hare beurt weer een poppenkast gebouwd Nadat een 270 tal in blijde afwachtin/'03, 1 banken had plaats genomen, begon Mevr de voorstelling van het door haar zelve - digde mans'" tooneelspel „Jopie Slim «fiisra Na elk der drie bedrijven barstte een dave applaus los en niet alleen hieruit bleek M'ev^ Nolles, dat ze -haar publiek pakte, het kwa®rjU'"v delijk aan den dag door enkele gezegden va j i aandachtig luisterende kinderen, door enkel i thousiaste antwoorden op oratorische vragen speelster, zooals „Omdat je een heks ben" 0dj uitroep der heks „Waarom zingt en spreekt vogel toch nooit voor mij?" Na de vertooning der poppenkast verga mevrouw Nolles haar publiek op eenige met noodige handigheid uitgevoerde goocheltoeren |- het doen verdwijnen van een geldstuk, het Va zen van kiespijn en het laten veranderen van ten in chocoladereepen, het te voorschijn^? van vlaggen uit een tamboerijn en het koekenb ken in een doos boven een kaarsvlam. Boord ■voor de verschillende toeren kinderen uit het bliek te hulp geroepen werden, werd het 'J niet weinig verhoogd, 't Was veel te gauw 12%, het eind van den morgenschooltijd. 's Middags 2 uur was er alleen toegang voor d kinderen der 1ste en 2dè klasse, voor hen Sint-Nieolaas met zijn zwarten knecht fekojfiJ Bij zijn binnenkomst zongen de kinderen hem welkomstlied toe en nadat hij op het tooneel tv! plaats genomen, liet hij de kinderen, '-ver uje hem klachten waren binnengekomen, één v.io» voor hem treden en eene berisping ontvangen, fer" wijl de kinderen, die zich extra goed gedrag^ hadden een goedkeuring en een koek onivit^J 't Waren treffende oogenblikken. Hierna toonden de kinderen aan den g0eikn Sint, dat de 'zelfs voordrachten konden leeren b werd door een meisje allerliefst een versie ?Le. zegd over een stoute poes, een drietal leerling speelden schooltje, een moedertje riep de hulp g van den dokter voor haar ziek .eindje, een meipj uit de 1ste klasse toonde den Sint hoe vaardig i reeds las en een jongen uit de tweede moest voorbeeld volgen en nadat de examens gehoudej waren, werd met de uitdeeling der cadeautjg aangevangen, terwijl bovendien allen nog een 5^ pel, suikergoed en koek ontvingen. Bij het' ve[i trek werd in de gang gestrooid, wat de prei weinig verhoogde. Om half 4 kwamen de kinder e i der overig klassen om het tweede gedeelte i-'an het feest 1» vieren, Eenige kinderen der 7de klasse voerden tooneelstukje op „Straatrumoer, lastig voor (j school", waarin de kinderen alleraardigst demoi. 1 streerden hoe het voor de ventilatie geopeiuv raam in een schoolvertrek soms het ondeiwijs vg. stoort. Door straatventers werden soms alIerU lachelijkste antwoorden uitgeroepen op door£ onderwijzeres tot de leerlingen gerichte vrager Eenige kinderen uit de 6e klasse speelden „Huis. houdinkje". Vader en zoon leven voor de sport 0 vader vindt, dat moeder toch maar een makkelij1 baantje en wel wat veel geld voor de huishoudt noodig hééft. Vader zal eens een ochtend moeders werk dos en toonen hoe men daarbij 't meest economist! werkt, maar komt tot de ontdekking, dat hij tocl maar liever zijn eigen werk doet. De rol van het moedertje werd in dit stukjes uitnemende wijze vervuld, Eenige kinderen uit de 7e klasse voeren diiarti een stukje op „Grootmoeder slaapt" dat luid ap plaus wekt, evenals het volgende zangspel „Wach 1 ters Ahoi". Hierna worden schaduwbeelden vertoond, voor- stellende een baanveger, schaatsenrijders en baan- tjesullenden. Als slot wordt de geschiedenis verteld ua Willem Roda, waarbij op het verlichte doek plaat jes te voorschijn komen, die een voorstelling ge. ven van zijn avonturen te land er. ter zee sa waarbij de jeugd rondgevoerd wordt door An- S sterdam, Gelderland, Limburg, Duitschland, Zwit serland, Italië en zelfs Australië. Natuurlijk werd het publiek onthaald op suikergoed en appélen. 't Was een heerlijke avond on alle kindera zullen een aangename herinnering behouden aa dit Sint-Nicolaasfeest, dat om half 7 afgeloops as. Het personeel van school G kan ook met gei» gen op dezen dag terugzien, want het kan er va overtuigd zijn, dat zijn moeilijke taak met eta gunstigen uitslag bekroond werd, De heer W. van Heyst heeft een stuk bosch- grond gekocht van ongeveer 9 H.A. ten einde et bouwterrein van te maken. De grond is gelegen ter weerszijden van den weg, die bekend is als k! Helletje, - Door den gladden weg is de heer H, de', te Wijkeroog zoodanig gevallen, dat hij zijn sctuc- der gekneusd heeft. Het vriezende weder heeft de gedachte as schaatsenrijden weer opgewekt. Een baan wordt weer in gereedheid gebrack naast de ringsloot van den Velser polder. SANTPOORT. Donderdagavond gaf de heer C.Zwi nenburg uit Velseroord in hólel „deWit man" op zijn accordeon een populit volksconcert. De heer Zwanenburg kol dit in z'n eentje gerust doen, daar liij een geheel muziekkorps vertegenwoordigt, j De belangstelling voor dit concert wis middelmatig. Kan dit ten deele aan A gladheid van den weg geweten wordin, voor een nog grooter deel schrijven w dit toe aan de onbekendheid met accordeon muziek en. onbekend maakt onbemW Wij kunnen ons eenigszins voorstellen, dat degenen, die een „amateur" op harmonica van een paar gulden wel eens _Aan den oever van een snellen vliet hebben hooren spelen, zich weinig aange trokkén gevoelen tot een dergelijk concert Maar de „kunst" van dezen amateur en die Zwanenburg verschilt hemelsbreed. Laatstgenoemde is met recht een kunste naar, voor wiens kunnen we oprechte be wondering koesteren, zooals we dal doe voor een goede pianist en violist. Ziet zij] vingers razend snel over de „toetsen glijden, hoort zijn mooie uitvoering i* nummers als Dichter und Bauer" van Supis „Martha" van Flotow,. „Gros Mutterche» van O. Langen, Ouverture dur Oper.W Calif von Bagdad" en „Défilé du Ref ment" van M. v. Ploeg, om maar enkel' bekende nummers te noemen en beluisieri

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6